Speelweken Terneuzen geopend met Javakamp NIEUWE OPEN BRIEF OVER KWESTIE HET ZWIN 12 Leden stappen uit showband The Arno's in Sas Tweede boek over kantwerkschool Sluis is gereed E&MMMÊÊÊ Saneringsonderzoek gifgrond Sas nodig Ivo Niehe en Jan Problemen Operatie '71 volgend jaar opgelost DINSDAG 13 AUGUSTUS 1985 GS ZEELAND OVER VOORMALIGE STORTPLAATS: SLUIS - De gemeentebesturen van Aarden burg en Sluis en de Belgische grensgemeenten Damme, St. Laureins, Maldegem en Knokke ontmoeten elkaar begin november. OOSTBURGSE WETHOUDER VERGOUWE: NA ROYEREN GEBROEDERS GROFF Nieuwe club vlag voor De Bruinvis Eerste exemplaar voor burgemeester politierapport nÏNSDAG 13 AUGUSTUS 1 Aardenburg Breskens Terneuzen PRAATSHOWS GO NEDERLAND 1 DlBflM VAN ZEELAND T16 PAGINA ZEELAND Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Gedepu teerde Staten van Zeeland achten een saneringsonder zoek op de voormalige stort plaats van Van Slunder en De Bokx in Sas van Gent ge wenst. Hoewel een directe sane ring - mede vanwege het lan delijke karakter - er voorlopig niet inzit, willen GS in ieder geval wel maatregelen treffen, om de vervuiling binnen de perken te houden. De moes- tuin bij de stortplaats kan niet langer als zodanig worden ge bruikt en ook het vee moet door een afrastering weg wor den gehouden van de randslo- ten. In de nabijheid van de randsloot is het grondwater licht tot matig vervuild met zware metalen. Bovendien is het water duidelijk verontrei nigd met stikstofverbindingen en sulfaat. Vooral het ammo niumgehalte is erg hoog. Hoewel er veel arsenicum- houdend materiaal is gestort vonden de onderzoekers hier van weinig terug in het grond water. De grond kan de ar- seenverbindingen goed vast houden, waardoor verdere verontreiniging is voorkomen. In de directe omgeving van het Kanaal van Gent naar Terneuzen zijn in een diepe boring ook hoge concentraties ammonium, sulfaat en fosfaat gevonden. Plaatselijk troffen de onderzoekers zelfs nog kwik en arseen aan. Nu bekend is wat er zich op en rond de vuilstortplaats be vindt moet nog worden nage gaan of het water snel gerei nigd moet worden. Tenslotte vindt het onderzoeksbureau het van groot belang, dat wordt nagegaan welke maat regelen nodig zijn, om de rol van de stortplaats als veront reinigingsbron te beperken. De nadruk hierbij komt te lig gen op isolatie. Zes grensgemeenten overleggen dit najaar Ze bespreken dan voor de eerste keer kwesties die grensoverschreidend zijn. Dit is het resultaat van het overleg tussen de burgemeester van Sluis, J.^Vssel- bergs en zijn college uit Danune, D. Coens. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - „Volgend jaar, als de sporthal in Cadzand klaar is, zijn de problemen voor de Oostburgser handbalvereniging Operatie '71 uit de wereld. Dan kunnen ze daar terecht en de trainingen zo plannen dat ze een blok hebben", aldus de Oost- burgse sportwethouder J. Vergouwe. Hij rea/eerde hiermee op uitlatingen van secretaris Jos Berentsen van Operatie '71 die in De Stem van gisteren ver telde dat hij vreest dan zijn club met opheffing wordt be dreigd. Reden hiervan is de uren-indeling voor het ge bruik van de Oostburgse sporthal De Veerhoek waarin de handbalvereniging traint. De aan Operatie '71 toegewe zen uren zijn dusdanig dat geen blok is ontstaan. Daar door is de vereniging niet in staat een trainer aan te trek ken. Volgens de wethouder heb ben ook andere vereningen moeilijkheden met de plan ning van de uren. „Ik krijg echter de indruk dat Operatie '71 niet zoveel rekening houdt met de andere verenigingen. Ambtelijk is de zaak in goed overleg geregeld. spQrt_ vereniging wil natuurlijk zo gunstig mogelijk zitten maar technisch is dat niet voor iedereen haalbaar". De wethouder heeft verder de indruk dat Operatie '71 in het verleden te veel over vraagd heeft waardoor de Oostburgse sporthal bepaalde uren niet gebruikt werd. „Zoiets mag natuurlijk niet voorkomen", aldus J. Vergou we. „Daar zijn andere organi saties de dupe van". De aanleiding voor het overleg is de verwarring die ontstond nadat bekend werd dat bij het natuurgebied Het Zwin, op grondgebied van Sluis, een vakantiedorp wordt gebouwd. Coens, tevens minis ter van onderwijs, maakte daarover zijn ongerustheid bekend. Hij vreesde aantas ting van het natuurgebied. Burgemeester Asselbergs no digde hem daarop uit voor een bezoek aan het Sluis en tijdens die ontmoeting werd de onge rustheid bij de minister weg genomen. Om in de toekomst niet voor nieuwe verrassingen te staan stelden de beide burgemeester toen voor een informeel over leg tussen de grensgemeenten in het leven te roepen. De ge dachte ging eerst nog uit naar een officieel overkoepelend orgaan, maar dat idee liet men al snel varen omdat zo'n or gaan te log en te formeel zou zijn. Ook zou een informeel overleg veel effectiever wer ken. De regionale natuurbe- schermings-organisaties wor den eveneens bij het overleg betrokken. Via een open brief stelden ze enige tijd geleden voor een dergelijk orgaan in het leven te roepen. Gisteren ontvingen de beide burgemeesters en de Zeeuws- Vlaamse en West-Vlaamse natuur- en milieugroepen een open brief van het Algemeen Nederlands Congres, een ver eniging die het overleg en de samenwerking tussen Neder land en Vlaanderen op alle mogelijke terreinen onder steunt. In het schrijven pleit de organisatie voor een for meel overleg tussen de grens gemeenten. Verder wijst de vereniging erop dat een eigen werkgroep en een commissie van de Benelux momenteel onderzoek verricht hoe de grensoverschrijdende natuur gebieden en landschappen ef fectief beschermd kunnen worden. Ook de Zeeuwse milieufede ratie en de stichting Natuur en Milieu zijn voorstander van een overleg, aldus de brief. In een reactie op de open brief deelde burgemeester As selbergs mee dat reeds afge sproken is het overleg infor meel te houden. „Dat lijkt mij ook het beste". SAS VAN GENT - Twaalf leden van showband The Arno's uit Sas van Gent zijn gisteravond en block uit de vereniging gestapt tijdens de eerste repetitie van het nieuwe seizoen. De druppel die de emmer voor hen deed overlopen, is het royeren van 2 leden, de ge broeders Carlo en Hessel de Groff, door het bestuur van The Arno's. De affaire tussen een deel van de leden en het bestuur speelt al geruime tijd. Begin juni sommeerden een aantal leden het bestuur binnen korte tijd een algemene ledenverga dering uit te schrijven uit on vrede met het functioneren van het bestuur. Daarbij for muleerden zij een flinke brok Van onze correspondent SAS VAN GENT - Zwem- en poloclub De Bruinvis uit Sas van Gent kan een nieuwe clubvlag in top hangen. Zon dag 18 augustus wordt de vlag, na afloop van de prijsuitrei king van de zwemwedstrijden voor niet-startvergunning- houders (de startactiviteit van De Bruinvis-zwemweek) aan het bestuur en de leden van De Bruinvis aangeboden. De aanschaf van de nieuwe Bruinvis-vlag kwam tot stand dankzij een initiaitief van Wim Remery en Eugene de Vriend, beide leden van ver dienste van de Sasse zwem- club. Zij vonden het noodzake lijk de oude vlag-te vervangen door een nieuw exemplaar en zetten eneebliksemactie op om het benodigde geld bij elkaar te krijgen. De 'vlagcommissie' overhandigt de nieuwe dra- peau zondag om 13.00 uur met een officieel tintje. kritiek op het bestuur en te vens een aantal grieven te be spreken op de ledenvergade ring. Deze kwam er, maar bracht de partijen niet tot elkaar. Een verontruste ouder nam wet houder Marquinie in de hand voor een bemiddelingspoging. Deze wist de zaak voor het moment te bezweren en maakte de afspraak, voor 1 september een nieuwe verga dering uit te schrijven. Begin augustus viel echter het bericht van royement bij de familie De Groff in de bus, iets wat totaal in het verkeer de keelgat schoot. „Dit is erg laag bij de grond", aldus vader Willy de Groff. „De jongens zijn er totaal niet op uit om de band kapot te maken". Ook de opgestapte leden uit ten gisteravond hun onvrede. Ton Brand: „Het bestuur is een beerput. Jarenlang zijn we voor de band in de weer ge weest en juist nu de leden wat mondiger worden wil men niet luisteren. Jammer, wij zijn enkel maar in de band voor muziek en plezier, maar zo hoeft het voor ons niet". Voorzitter Arnold Kwis- thout in zijn reactie op de kwestie gisteravond: „We hebben de twee jongens de deur gewezen wegens op ruiende activiteiten binnen de vereniging. Op chantage kun nen en mogen we als bestuur nooit en te nimmer afgaan. Het is een trieste zaak dat een aantal leden bezig is de zaak kapot te maken, terwijl alles op de laatste ledenvergadering bijzonder serieus is genomen. Zelfs een persoonlijk gesprek met de twee broers mocht niet baten. Gelukkig zijn er nog genoeg andere leden om de zaak voort te zetten". Tussen de spelen op het strandje ten westen van de voormalige veerhaven van Terneuzen, moest de jeugd in de rij voor een glaasje prik. Van onze correspondent TERNEUZEN - Gisteren startten de vakantieactivi teiten voor de Terneuzense jeugd met een tentenkamp op het Java in de binnenstad van Terneuzen. De 62 deel nemers in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar konden zich amuseren met diverse spelen, die dit jaar als thema hadden het water. Zondagmiddag hadden zo'n 35 vrijwilligers het uit acht tenten bestaande kamp opgebouwd en de feestver lichting aangebracht. Gis termorgen om half negen kwamen de deelnemers in het kamp aan om vervolgens deel te nemen aan een kampverkenningsspel, waarbij tevens spelender wijs het kampreglement aangeleerd werd. Bij het openingsspel kreeg de leider Danny van Woer- kom al direct te maken met het thema van dit kamp: hij kreeg een emmer water over zijn hoofd. De middag werd doorge bracht op het strandje ten westen van de voormalige veerhaven. Daar volgens de politie en de Terneuzense VW het water hier onaan vaardbaar is om in te zwem men beperkten de spelen zich tot zandkastelen bou wen, schat veroveren, strandjutten en andere strandspelen. Om geen com petitiesfeer te creëren waren er na afloop geen beoorde lingen en prijzenpot. Na afloop ging het weer richting kamp, waarna de jeugd zichzelf een half uurtje moest uitleven op het terrein, waar onder meer een kabelbaan was opgezet. Na de warme maaltijd ging iedere groep naar de eigen tent om te oefenen voor het avondprogramma. Rond een groot kampvuur werden on der meer allerlei sketches uitgevoerd. Dat het tweedaagse kamp ook nog leerzaam is bewees de komst van het brandpre ventie-mannetje, die de kin deren wees op het gevaar van spelen met vuur en tot slot liet zien dat water en vuur elkaar niet verdragen. Na een hapje en een drankje zocht ieder zijn tent op. Het was echter na middernacht eer de laatste ging slapen. Vandaag moeten allerlei opdrachten uitgevoerd wor den. De route voert de deel nemers via de Serlippen- spolder en de Wildtuin naar de jachthaven van de Otheense Kreek. Hier zal de reddingsbrigade zijn mede werking verlenen. De cen trale stichting en de St. Hu- bertus scoutinggroep, die dit Thuisblijver, moeten piepers jassen in het Terneu zense Javakamp FOTO'S DE STEM/CORJ. DE BOER kamp voor de derde keer or ganiseren, zijn voor volgend jaar naarstig op zoek naar een nieuwe lokaliteit, nu er voor het Javaterrein bouw plannen bestaan. Van onze correspondente SLUIS - De Sluise schrijfster mevrouw Erina Maria de Brock-Depape overhandigde gistermorgen het eerste exemplaar van haar tweede boek over de ge schiedenis van de Sluise kantwerkschool Koningin Sofie der Nederlanden aan Sluise burgemeester J. Asselbergs. De presentatie vond plaats in het stadhuis en werd bijgewoond door het Sluise raadslid Piet de Broek, echtgenoot van de schrijfster en door mevrouw J. M. Verschoore-Dusar- duyn, de secretaresse van de kantwerkschool. De heer De Broek memo reerde het ontstaan van de Sluise kantwerkschool en het toenmalige belang van deze instelling voor de werkgelegenheid van de be volking. De naam en faam van deze school waren des tijds in heel Nederland be kend. Een grote afnemer van Sluise duchesse-kant was destijds het koninklijke huis. De kantwerkschool werd opgericht in 1854 en opgeheven in 1872. In 1910 werd zij heropgericht, waarna de school tot 1935 bleef fungeren. Over deze beide perioden handelen de twee boeken van Erina De- pape. Het laatste deel behandelt als afsluiting een stukje ge schiedschrijving van de Sluise kantwerkschool en het plaatselijke gemeen schapsleven uit die tijd. In 1980 werd op initiatief van de Sluise schrijfster deze Mevrouw Erina Maria de Brock-Depape bekijkt met de Sluise Burgemeester J. Asselbergs haar tweede boek over de geschiedenis van de Sluise kantwerkschool Ko ningin Sofie der Nederlanden. - FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER school voor de derde maal opgericht en momenteel zijn er alweer 33 leerlingen. Burgemeester Asselbergs vermeldde de historische band tussen de kantwerk school en zijn gemeente. Hij noemde het 'een zegen' dat het oude ambacht opnieuw in Sluis kon worden uitgeoe fend en sprak de hoop uit dat ook de bijzondere relatie met het koninklijke huis nieuw leven zal worden in geblazen. Gedurende het in tensieve speurwerk dat aan de realisatie van beide boe ken voorafging, kreeg Erina Maria Depape in ieder geval veel hulp van het koninklijk archief. Het lijvige boekwerk be handelt het tweede deel van de geschiedenis van de Slui se kantwerkschool. Het be slaat de periode tussen 1910 en 1935. In die tijd stond de school onder bescherming van koninging Emma. De schrijfster Erina Ma ria Depape heeft veel werk verricht. In het boek zijn veel voorbeelden te zien van kantkloswerk. Zo heeft ze veel werk wat in Sluis ge maakt is terug gevonden in het Rijksmuseum te Am sterdam. Het boek is verluchtigd met talloze foto's, waaron der enkele van leden van het koninklijk huis die kant dragen dat gemaakt is in Sluis. Ook veel verslagen en oude artikelen uit kranten van die tijd zijn in het boek opgenomen. Voor wie een goed beeld wil krijgen van de kantwerkschool in die tijd is het gisteren versche nen werk verplichte stof. Het boekwerk kost 35 en is te bestellen bij de schrijf ster. GROEDE - Op de Voorstra was H. C. uit Bergen op Zoo met zijn trekker aan het j ren. Tijdens het keren reed) met de achterzijde tegen geparkeerd staande person^ auto van J. van R. uit Utreci Dit voertuig werd beschadig HULST - Gistermorgen v,t ontdekt dat was ingebroken het hondenclubhuis aan Koolstraat. Wanneer de braak precies heeft plaats vonden is onbekend. Er nj den geen sporen van braak vonden en er werd ook njj vermist. NIEUWVLIET - In de nacl van zondag op maandag is de kantine van de campj Zonneweelde ingebroken. H heeft zich toegang tot de k® tine verschaft door ink! ming en een binnendeur forceren. Men heeft een aan: sloffen sigaretten meegen men, alsmede twee drank. Ook heeft men de kas geforceerd, maar deze leeg. TERNEUZEN - Gisteren de M. A. uit Hoogerheide gemeentepolitie aangifte diefstal uit een materials container, staande aan Schoolweg te Terneuzen. D moet zijn gebeurd tijdens bouwvakvakantie. Uit de en tainer nam men, behalve» gereedschap, ook koperen tingen en waterkranen mi De diefstal werd mi door het verbreken van i hangslot. TERNEUZEN - De Terneia naar O. M. deed gisteren bij gemeentepolitie in zijn via plaats aangifte van diefst van een buitenspiegel vans aan het Beethovenhof keerd staande personenail Dat is gebeurd tussen j.l. vij dag en maandagmorgen. 1 had de spiegel er afgeschrw! Plaatselijk nieuws St.-Sebastiaan - Seniorlei van het handbooggilde St.-S bastiaan nemen zondag augustus deel aan het Eur pees kampioenschap har boogschieten in St.-Deni; Zwevegem in België. Elk da nemend land stuurt 72 indii duele schutters naar het kaï pioenschap. Voor Aardenbi zijn de afgevaardigden D.1 Hermon, Th. Lampaert, H Iwaarden en H- Geernaa Vierentwintig Nederlands nemen ook deel aan het pioenschap per landenpl» Hierbij wordt Aardenta eveneens vertegenwoordi, door Theo Lampaert. Ware Vrienden - Op de bi tenbanen van De Elderscta werd na het eerste Nederla» se krulbolkampioenschap bolling voor de afgespeeld: gehouden. Hieraan namen boilers deel. Uitslag: 1. W." sel-A. Minnaert-H. Bru man, 2. J. Rootsaert-J Munck-E. Minnaert, 3, Marclé-W. Coppejans-P Gee ter. Boiling - Winkeliersvere: ging WARVO houdt zaterd 24 en zondag 25 augustus b deriebollingen op twee buit banen langs de Oude Ke straat en op drie binnenbari bij E. de Vreeze, café Zwaan. De bollingen begin» om 14.00 uur en beide dage 1750 Bfrs gratis. Voor dew naar van het eindklasse» is een beker beschikbaar. Visserijdagen - De j visserij dagen zijn dit j terdag 17 en zondag 18 tus. Aan de Hoofdplaatsei zijn zondag 18 augustus car-races van 14.30 tot uur. Bridge - Leden van bridges Luctor speelden in de bflj zaal van lunchroom Van» sche de twaalfde wed# van de zomercompetitie® paren. Uitslag: 1. mevr# Van de Zande-de heer Ha" link, 2. mevrouw Bruy® heer Biesbroeck, 3. me# Botter-de heer Arnoldi, 4.' vrouw Biesbroeck-de Risseeuw, 5. dames Touw mei ink. AMSTERDAM, 12 aug. - Aaj peltermijnmarkt. In Bintje werden 368 contracten verba» voor levering april bij een f van ƒ26,90 tot ƒ26,50 per 100 B stemming was prijshoudend. KAPELLE - 12 Augustus. 8 men: Opal: I 145-167, II 72-» 95-120, gesch. 25-35, grof fabr. 25. Czar: 1141-154, II45-1H 85-120, grof 45-120, fabr. 25-®" ario: I 65-100, II 25-50, grof' St. Hubertus: I 40-75, II 25. ».T bozen: 1x12 150-210,11x9 120.» neman I 140-220. Bramen: 2W per doos. Aardbeien: doos: 150. Rode bessen: rondom per kilo. Appelen: disco"! 1180/90 156, 1170/80 115-149, J 86. Stark Earliest: 1170/80 1160/70 55-65. Mantet: 1170/80» 1160/70 32-50. Early Victoria:» 80 42, 1160/70 36. Yellow Tra"; rant: 1160/70 33. Golden Del?) 1170/80 50-52, Kroetappelen'j ren: Super Trévoux: 1180/90? 1170/80 35-61, 1160/70 39-53,1? 28. Groente: princessebonen'l 136, II 58-89, snijbonen 160-2% 28, komkommers 36-47, kool'1 tomaat IA 410-460, IB 410,1". prei 90-93, andijvie 46, aardaPP 17-22, drielingen 7, kriel 7-9. IvoNiehe. Van onze rtv-redactie HILVERSUM - Van alle praatshows die de Nederlandse tv rijk is, wordt 'De TV-show' van Ivo Niehe (TROS) het meest bekeken, met een gemiddelde kijkdichtheid van 44. Jan Lenferinks 'RUR' (Veronica) bezet de tweede plaats met 39 als kijkdichtheidscij- fer. Daarna volgen 'Sonja' met 28, Karei van de Graaf met 16, 'Bij Koos' met 13, Adriaan van Dis met 11, Tineke met 11 en 'Het Capitool' met 3. Dit blijkt uit gegevens van de dienst Kijk- en Luis teronderzoek van de NOS, zoals ze bewerkt en uitge splitst zijn door 'De Journa list', het blad van de Neder- 16.45 Magie International Zoals jonge circusartiesten hun jaarlijkse competitie hebben, zo komen ook goo chelaars en illusionisten ieder jaar bijeen om zich met elkaar te meten, wie van hen het best de sfeer van magie en illusie kan op roepen. Van deze bijeen komst, de 'Magie Internatio nal' zendt de KRO vanmid dag opnamen uit, die in 1981 in Wenen werden gemaakt. Gastheer is Peter Lodynski, die met zijn assistente Chris Lohner de artiesten introdu ceert: Jan Madd met zijn duivennummer, Peter Heinz Kersten en zijn partner, die hij Iaat verdwijnen; de Amerikaan Fantasio met een serie wandelstokken, waaruit hij allerlei voor werpen tovert en de Noorse illusionist Geistore, bij wie alles achter zijn rug omgaat. 19.00 Natuur in eigen land Als we over roofdieren spre ien, hebben we grote Afri kaanse vlakten met leeuwen en tijgers voor ogen of die slaperige beesten in dieren tuinen, maar Nederland sent ook roofdieren. Ten slotte behoren alle dieren, me een prooi doden om zelf ui leven te blijven, tot de roofdieren. Het duo Erkens en N ijs ten laat in deze derde afle vering zien welke rovers ons land herbergt. Behalve de bekende dieren als de vos en de hermelijn kunnen we diverse soorten slangen en hagedissen vin den en vooral roofvogels, die m Nederland de grootste Kroep onder de rovers vor men. De havik is tegenwoor dig vrij zeldzaam, maar de Wespendief, de ijsvogel en niet te vergeten de blauwe reiger, kunnen we nog re- gelmatig aantreffen. 22.00 De nieuwe Pacific ®°eiale verschillen komen iet duidelijkst tot uitdruk-

de Stem | 1985 | | pagina 12