EK DE HILLEN OVEREENSTEMMING TOP REAGAN-GORBATSJOV Baby zat drie jaar in Belgische cel Convooi voor Soedan vertrokken Surinaamse student wilde toch naar Nederland 'OooonnnoD buitenland Bondskanselier Kohl doet oproep aan Moskou: IEUWSOVERZICHT DOnOD MAANDAG 12 AUGUSTUS 1985 ;BINNEN-BUITENLANDi S S I 'N C Overeenstemming Moratorium Paspoort Geen toegang Van Lennep naar Curasao en Caracas Aanvaarding euthanasie neemt toe Mubarak 'teleurgesteld' na Arabische top Noordierse politiemannen gewond na bot singen Honderden gevangenen in Oeganda vrijge laten Joodse kolonist neergestoken Staking Ierse journalisten Leider Solidariteit vrijgelaten Doden Srilankaanse hinderlaag Israel veroordeelt apartheid bij bezoek Zu- lu-leider Premier Mugabe waarschuwt Nkomo Zon en maan Hoogwater T7 PAGINA 3 Body double, [brandt Ehud. ascoop - 15 en 17.30 u. pn. bt 22.30 u. The last dra- f?2.30 u. Witness 30 en 20 u. Beverly Hills Thief of hearts E2.30 u. Looker. E2 30 u. The protector E2.30 u. Souvenirs, souve- 22.30 u. Year of living dan- fcly. 122.30 u. Porky's revenge. 122.30 u. Stick |22.30 u. Baby love. 22.30 u. Dressed to kill. 122.30 u. Missing in action, ypsol - 15,17.30, 20 en u. Police academy, deel 2. Ipso 2 -«..15,17.30 en 20 faway. j. Rumble fish. ^pso 3 - 15 en 20 u. Bir- en 22.30 u. Emmanuelle 1 - 14 tot 22 u. Verleider in fcten. htury - 14 tot 22 u. Joy VACHT Rumste - 15 u. ling Jerle Esprit - Zomerexpo- acryl, olieverf, aquarel, ke lk en beeldhouwwerk. Ge- \g. 13.30-18 u. dinsd. gesl. sept.). kmuseum 'De Vler Am- len' - 'Maten en gewich- lit de verzameling van O de en J. de Keyzer. Geop ma. 14-17 u., in juli en augus- ok op zondagen (tot 8 sept.) KEUZEN iikol - Batikwerk van Ine v d. Acker. Geop. dag. 9- I (tot eind aug 3GE uuthusemuseum - A- Bn Willaert: Vlaams musicus Inetië' (in het kader van het Jan de muziek). Geop. dag 112.30 en 14-18 u. (tot 31 ETENDE delijk Museum - 'Ensor in Fosleridse verzamelingen', et kader van het Ensorjaar). dag. 10-12 en 14-17 u gesl. (tot 31 aug.). emkundlg Museum - En- Jibliografie. Geop. dag. 10- 114-17 u. dinsd. gesl. (tot 31 IS - FOTO ARCHIEF DE STEM uappitu uo7 1 6 'siqaej qeoA 8 'ssjuJtueP ijeojq g 'arujf f. 's;qoeJ ueP toqps z 'sMuq dfidsneoJP 1 6Verbeter banden oost-west' 1 BONN WASHINGTON (RTR) - Bondskanselier Helmut Kohl heeft zondag bij de 15e verjaardag van de normalisering van de betrekkingen tussen Bonn en Moskou opgeroepen tot verbetering van de banden tussen beide landen. In een boodschap aan de Russische leider, Michaïl Gor- batsjov, zei Kohl dat het ver drag van Moskou van 15 jaar geleden een belangrijke fase inluidde in de betrekkingen tussen oost en west en belang rijk blijft voor de banden tus sen Moskou en Bonn. „De Bondsrepubliek is bereid door te gaan de betrekkingen verder te ontwikkelen en te verbeteren op zo veel terreinen als mogelijk", haalde het ministerie van buitenlandse za ken in Bonn Kohl aan. In het verdrag van Moskou, een belangrijke mijlpaal in de ontspan ning tussen oost en west, kwamen beide staten overeen af te zien van het gebruik van geweld en de be staande grenzen te aanvaarden in het Europa van na de Tweede We reldoorlog, waarin Duitsland en de Sovjetunie vijanden waren. De voorzitter van de Westduitse Sociaaldemocratische Partij (SPD), Willy Brandt, die kanselier was toen het verdrag op 12 augustus 1970 werd ondertekend, verklaarde dat nieuwe pogingen moeten worden gedaan om de doelen van 15 jaar terug te verwe zenlijken. „Vrede is veiliger gewor den maar is, zoals wij helaas weteh, niet zeker", schreef Brandt in een boodschap aan Gorbatsjov. Kohls boodschap meldde niet op welke gebieden verbetering van de betrekkingen zal worden gezocht. Maar in een ondertekend artikel in de Frankfurter Allgemeine, dat van daag verschijnt, zegt Kohl dat Bonn de economische en culturele banden met de Sovjetunie wil versterken en de technologische en wetenschappe lijke samenwerking wil uitbreiden. Partijleider Gorbatsjov riep op tot strikte toepassing van het verdrag van 1970. Een van de boodschappen die wer den uitgewisseld was een telegram van Gorbatsjov aan Brandt. De Rus sische leider verklaarde: „de voor zieningen in het verdrag van Moskou hebben hun belang niet verloren". „Wat ons betreft zou ieder afwijken ervan in de (huidige) ingewikkelde toestand met de toenemende drei ging van oorlog, tegenstrijdig zijn met de belangen van het beëindigen van de wapenwedloop en het ver sterken van de Europese en univer sele vrede". In een afzonderlijk telegram aan minister Genscher van buitenlandse zaken stelde het Russische ministe rie vast dat het verdrag 'alle basis principes regelt van de onschend baarheid van de grenzen van alle staten in Europa en het afzien van het gebruik van geweld'. Gisteren maakte de Washington Post bekend dat de Amerikaanse president, Ronald Reagan, en Sovjet partijleider Michaïl Gorbatsjov op 19 en 20 november aanstaande negen uur met elkaar in Genève zullen spreken. Amerikaanse en Sovjet-di plomaten zijn het inmiddels eens ge worden over het programma voor de topontmoeting, zo meldde de krant,daarbij een hoge Amerikaanse regeringsfunctionaris citerend.' Behalve de gesprekken die de twee leiders negen uur zullen voeren is drie uur uitgetrokken voor diners en recepties. De eerste dag zal gewijd worden aan een algemene uitwisse ling van standpunten terwijl de on derhandelingen op de tweede dag betrekking zullen hebben op vier punten: regionale kwesties, bilatera le vraagstukken, mensenrechten en wapenbeheersing, aldus de krant. Volgens de functionaris zullen de mensenrechten het moeilijkste on derwerp worden en zullen de Russen er waarschijnlijk niet mee instem men dat het als een agendapunt wordt behandeld. Moskou wil inmiddels dat West- Europa optreedt als brug met Wash ington in de aanloop naar de topcon ferentie van november in Genève tussen president Reagan en de Rus sische leider, Michaïl Gorbatsjov. Dit zei dit weekend een vooraanstaande Russische commentator. In een artikel in het regeringsdag blad Izvestia sprak Aleksander Bo- vin westerse beschuldigingen tegen dat de Russische diplomatie is ge richt op het creëren van verdeeld heid in het Navo-bondgenootschap tussen de Westeuropese landen en de Verenigde Staten. Bovin zette vragen bij de politieke wil van Washington om compromis sen te bereiken tijdens de topconfe rentie, die voor 19 en 20 november op het programma staat. Maar zijn ar tikel was in een ongewoon gematig de en optimistische toon. De com mentator maakte duidelijk dat Mos kou tijdens de besprekingen verbete ring zoekt van de Amerikaans/Rus sische betrekkingen in een breed scala van internationale onderwer pen, niet alleen inzake ontjvapening. De Amerikaanse onderminister voor Europese en Canadese zaken, Ro- xanne Ridgway, verklaarde vorige week dat de topconferentie vooral zal zijn gericht op wapenbeheersing. In de Izvestia betreurde Bovin de weigering van Washington zich aan te sluiten bij het vijf maanden du rende Russische moratorium op kernproeven, maar hij richtte zich vooral op internationale problemen. Hij nam er de Amerikaanse steun aan het anti-communistische verzet in Afghanistan en Kampuchea uit, en beschuldigde de VS ervan de rol van internationale politieagent op zich te nemen. Hij verwierp voorts het westerse standpunt dat de Russi sche diplomatie zich alleen richt op de betrekkingen tussen de super- mogendheden, en verwees naar de Russische interesse in Europa, China en Japan. Hij haalde daarbij aan dat Gorbatsjov als eerste westerse reis doel sinds hij in maart het roer over nam, in oktober Frankrijk bezoekt - een stap die vrij algemeen wordt ge zien als hofmakerij jegens West- Europa. Door onze correspondent BRUSSEL - Gaetan was 3 jaar oud, toen hij voor het eerst andere kinderen zag. Voordien had hij met zijn moeder in de gevangenis van Gent gezeten, volko men afgesloten van de bui tenwereld, zonder het com fort dat een kind van die leeftijd nodig heeft. Gaetan werd in de ge vangenis geboren, toen zijn moeder Michele daar tij dens een voorarrest ver bleef, omdat zij er gebruik van had gemaakt cheques te vervalsen en te innen. Na de veroordeling tot vier jaar werden moeder en kind overgebracht naar de gevangenis van Brugge, waar wel voorzieningen zijn voor kinderen. Maar kort na haar aankomst daar kwam de gevangenis directie tot de conclusie dat er vluchtgevaar was en werden Michele en haar zoontje overgeplaatst naar Gent. „Kunt u zich voor stellen", zou de verdediger later vragen, „hoe de moe der met haar kind op de rug over de gevangenis muur zou klimmen In Gent was er geen en kele voorziening voor Gae tan en men besloot dat zo te laten. Vandaar dat het drie weken duurde voor men babyvoeding had be steld en dat er geen kin derbedje was, maar ook geen kinderspeelgoed. Zo groeide Gaetan op in de cel, leerde daar zijn eerste pasjes zetten en had geen enkele andere communica tie dan met zijn moeder. Het grasveldje op de bin nenplaats van de gevange nis, dat niet betreden mag worden door de gedeti neerden, was ook verboden gebied voor Gaetan. Toen hij eens een bal in een kerstboom wilde aanraken kreeg hij een grot,e mond van een cipier. Het eerste, kind dat hij in vrijhejd zag, noemde hi] Tik Tak naar een gelijknamige televisie heid, want televisie had den Michele en Gaetan wel in de cel. Toen Michele voor haar beroepszaak voor het Hof moest verschijnen moest de kleine mee, want, aldus de gevangenisdirectie, de verpleegster of de sociale werkster zijn geen kinde roppassers. Na bijna 3 jaar van haar straf uitgezeten te hebben werd Michele (en daarmee haar zoontje) in voorwaar delijke vrijheid gesteld. Toen zij dan het bericht kreeg dat Gaetan in een te huis geplaatst zou worden, nam ze de benen naar En geland, Men bewoog haar terug te keren en ze be- landdespoedig opnieuw in de cel, omdat zij weer che ques ging vervalsen. Mi chele zit sindsdien weer in de gevangenis van Gent en Gaetan verblijft in een kindertehuis in Hasselt. Sinds de scheiding na een voortdurend verblijf van bijna 3 jaar in een cel van enkele vierkante meters is er nu al wekenlang geen enkel contact meer tussen moeder en zoontje. Het blijkt voor de moeder niet mogelijk Gaetan aan de te lefoon te krijgen. De advo caat van de vrouw spreekt van „het faillissment van de Belgische rechtspraak." Overdosis EEN 19-JARIG meisje afkom- st'g uit Roermond is afgelopen zaterdag in een woning in "resikhaaf overleden aan een overdosis heroïne, net meisje logeerde bij een Arnhemse vriendin. De politie jverd zaterdagmorgen rond wart voor elf gebeld door de Weekend-arts die de dood in middels had vastgesteld. Vrouwenkampeer- plaats DE ENIGE Nederlandse vrou- Wenkampeerplaats in het Groningse Pieterzijl heeft de ze week de duizendste gaste het ™kt Eeu Tst,e mij lpaa!,in Brand nog prille bestaan van de ze camping, die eind mei werd 0Pgericht door 'Mevrouw Zelf', een bedrijfje dat gedreven wordt door twee vrouwen. kelingsbegroting van ruim vier miljard gulden komt hooguit twintig procent ten goede aan de armste bevol kingsgroepen in de ontwikke lingslanden. Dat zegt het Hu manistisch Overleg Mensen rechten (HOM) in een discus sienota over mensenrechten in het buitenlands en ontwikke lingsbeleid. Straatveegsters NOG DIT jaar zullen bij de Amsterdamse stadsreiniging zes vrouwelijke vegers wor den aangesteld. Tot nu toe lo pen er bij deze dienst alleen mannen 'achter de veger'. De eerste veegsters zullen in de binnenstad komen te werken. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse stadsrei niging zaterdag meegedeeld. Ontwikkelingshulp AN DE Nederlandse ontwik- OP HET industrieterrein in Vianen is in de nacht van za terdag op zondag een handels onderneming in vlammen op gegaan. Brandweerkorpsen uit Via nen, Nieuwegein, Lexmond en Utrecht bestreden het vuur. WD-kamerlid Erica Terpstra (rechts naast consul Basheir) zwaaide de chauffeurs uit. - FOTO PIERRE VAN DE MEULENHOF Van een onzer verslaggeefsters BEST - Onder luid getoeter vertrokken zater dag vanaf het plein voor het gemeentehuis in Best 17 vracht- en andere wagens met Soedan als eindbestemming. Honderden mensen langs de route zwaaiden het convooi van Europa truckt voor Afrika uit. De auto's zijn geladen met onderdelen of brandstof voor de wagens zelf en voedsel voor de chauffeurs en verzorgers. Tweederde van de kosten daarvan is geschonken door de Ne derlandse overheid, ook zijn er enkele sponsors uit het bedrijfsleven. De Soedaneese consul in Nederland, Abdalla Khidir Basheir, en zijn eerste secretaris, H. Farag, bedankte namens hun regering Willem Woudenberg en de anderen. De consul zei erg onder de indruk te zijn van het genomen ini tiatief. Vanuit Best ging het convooi naar Brilon in Duitsland. Daar sloten de wagens zich aan bij het Duitse convooi voor Soedan. De hele stoet vertrok zondagavond vanuit Brilon via Oos tenrijk naar Italië. In Genua gaan de vracht wagens scheep, de chauffeurs gaan per vlieg tuig. Ab Heet Land die als convooileider op zal treden verwacht dat de trucks op 2 of 3 sep tember in Soedan zullen arriveren. DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De lezing van het Mi nisterie van Buitenlandse Za ken in Den Haag dat de Suri naamse student Redgan van Sauers (27), die op 31 juli uit handen van de militaire poli tie vluchtte naar de Neder landse ambassade, zich bij de ze diplomatieke missie slechts zou hebben gemeld 'voor een gesprek' is onjuist. Dat hebben bij de kwestie betrokken zegslieden in Para maribo dit weekeinde tegen over het ANP verklaard. De zelfde zegslieden verklaarden voorts dat beloftes van de zij de van de militaire politie over een bezoekregeling voor de fa milie niet zijn ingelost. Pas dit weekeinde heeft familie een bezoek aan de student kunnen brengen. Dat gebeurde na een zeer dringend verzoek aan waarnemend president Ram- dat Misier. Over de rechtsgang bestaan overigens geen klach ten in Paramaribo. Volgens genoemde zeer be trouwbare bronnen heeft Van Sauers op de ambassade ge vraagd om onderdak en een Nederlands paspoort om naar Nederland te kunnen gaan. „Zorg dat ik weg kom van hier", zo zou de student in de ambassade hebben verklaard. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag wil de het bericht dat de student naar Nederland wilde ver trekken, zondagavond niet be vestigen. Volgens eerder genoemde zegslieden kon Van Sauers, toen hij na het gesprek een maal buiten de ambassade was, slechts met grote overre dingskracht worden weerhou den van een nieuwe vluchtpo ging. Hij zou er met name be zwaar tegen hebben gehad dat hij weer in handen kwam van de militaire politie en niet in die van de gewone politie. Genoemde bronnen verkla ren verder dat beloftes van de zijde van de militaire politie over een regeling voor regel matig bezoek door de familie niet zijn nagekomen. Pas dit weekeinde werd tweemaal een bezoek mogelijk na directe in terventie van de Surinaamse waarnemend president, Ram- dat Misier. Toen familieleden zich eer der, op 31 juli, na de over dracht van Van Sauers door de ambassade, bij de militaire politie had gemeld werden zij voor een bezoekerspas verwe zen naar het parket van de procureur-generaal omdat de zaak inmiddels in diens han den zou zijn. De procureur-ge neraal verschafte een pas om de student op zondag 4 augus tus te bezoeken. Ondanks deze pas weigerde de militaire poli tie familie tot de gevangene toe te laten. Afgelopen donderdag is Van Sauers, die op 24 juli werd gearresteerd, conform de re gels voorgeleid aan de rech- ter-commissaris, die zowel de auditeur als de student en diens advocaat, mr. J. Kraag, hoorde. Volgens de auditeur heeft Van Sauers de staatsvei ligheid in gevaar gebracht en de eer van het gezag aange tast. De student zou beledigen de en opruiende teksten heb ben gescheven. De advocaat verzocht om vrijlating omdat er geen strafbaar feit zou zijn gepleegd. De rechter-commissaris zal vandaag een besluit nemen. In Paramaribo wordt er reke ning mee gehouden dat Van Sauers vrijkomt. SCHIPHOL (ANP) - Van Schiphol is zaterdagavond laat jhr. mr. E. van Lennep naar Curasao vertrokken. Hij leidt een missie van deskundigen die zowel op Curasao als in de Venezolaanse hoofdstad Cara cas de situatie gaat bestuderen rond de raffinaderij van Shell op Curagao. Van Lennep sprak voor zijn vertrek op Schiphol van een 'verkennende missie'. Op Cu rasao zal de delegatie eerst met de daar verblijvende mi nister De Koning praten, alvo rens de besprekingen te begin nen met de Antilliaanse over heid en met vertegenwoordi gers van Shell. Daarna reist zij door naar Caracas. Het is de tweede maal dat Van Lennep in verband met de raffinaderij op Curasao naar Venezuela gaat. Eind juli bezocht hij als speciale afge zant van de Nederlandse rege ring de Venezolaanse hoofstad ter voorbereiding van het be zoek van premier Lubbers. Toen werd nog gezocht naar mogelijkheden om Shell op Curasao bij de raffinaderij be trokken te laten blijven. In Caracas bespreekt Van Len nep het Venezolaanse plan dat voorziet in het openhouden van deze raffinaderij. BREDA - In vijf jaar tijd is het aantal Nederlanders dat euthanasie onder bepaalde voorwaarden accepteert, van 70 procent toegenomen tot 89 procent. Dat blijkt uit een en quête van het Algemeen Dag blad en het onderzoekbureau Centrum in Amsterdam. Die werd gehouden naar aanlei ding van de veroordeling van de Haagse huisarts D. B. we gens het doden van drie inwo ners van het bejaardentehuis De Terp. Een overgroot deel van de Nederlanders vindt dat de wet op het punt van euthanasie aangepast moet worden. De genoemde 89 procent is van oordeel, dat actieve euthanasie pas bespreekbaar moet zijn voor iemand die ongeneeslijk ziek is en ondraaglijke pijnen lijdt, dat de zieke er zelf een aantal keren om moet vragen en dat alleen een arts de euthanasie mag uitvoeren. Van de ondervraagden bleek 15 procent in de eigen omgeving een geval van euthanasie meegemaakt te hebben. Een voorzichtige schatting leert dat per jaar in ons land ca 6.000 mensen door euthanasie uit hun lijden wor den verlost, terwijl artsen per jaar met zo'n 18.000 verzoeken te maken krijgen. Van de on dervraagden wist 87 procent niet hoe de eigen huisarts over euthanasie denkt. Vechtpartij BIJ EEN vechtpartij in Scha- gen heeft zondagmorgen de 24-jarige P.F. uit Schagen een wachtmeester van de rijkspo litie gebeten. De politieman moest zich met een hevig bloe dende wond aan de wang on der doktersbehandeling laten stellen. ALEXANDRIË (RTR/AFP/UPI) - De Egyptische president Hosni Mubarak, heeft zondag verklaard 'geen enkel resultaat' te verwachten van de besluiten die werden genomen op de jongste buitengewone topconferentie van de Arabische Liga, die vrijdag in Casablanca werd afgesloten. De president uitte zich 'bedroefd over de toestand in de arabische wereld. In zijn rede, voor jongeren in de Nijldelta-provincie Beheira, vergeleek het staatshoofd de top in Marokko met de laatste top conferentie van de Organisatie van Afrikaanse Staten OAS, in juli. Mubarak zei niet boos te zijn dat het herstellen van Egypte's lidmaatschap tijdens de zittingen van de Arabische Liga niet aan de orde kwam, omdat deze zich in zijn huidige status 'on doeltreffend' heeft getoond. Het lidmaatschap van Cairo werd geschorst nadat het in 1979 een afzonderlijk vredesverdrag sloot met Israel. Het hoofdkwartier van de Liga werd naar Tunis ver plaatst. LONDONDERRY (Reuter AFP) - Acht politiemannen zijn za terdagochtend het Noordierse Londonderry licht gewond bij botsingen met jeugdige katholieken, aldus een mededeling van de politie. De jongeren gooiden met stenen en benzinebommen naar de vei ligheidseenheden in het katholieke stadsdeel van Londonderry. De incidenten vallen samen met de manifestaties ter gelegen heid van de veertien verjaardag van de invoering in Noord-Ier- land van een wet die internering voor onbepaalde tijd mogelijk maakt. Een groot deel van de politie is overigens gemobiliseerd om de Amerikaanse aanhanger van het IRA, Martin Galvin, te zoeken, die vrijdag een begrafenisplechtigheid van de IRA bijwoonde, ondanks een officieel verbod het land binnen te komen. KAMPALA (AFP) - Ongeveer 1400 Oegandese politieke gevan genen zijn zaterdagochtend vrijgelaten, twee weken na de staatsgreep die een einde maakte aan het bewind van president Obote. Een groot deel van de vrijgelaten gevangenen behoort tot de De mocratische Partij van Paul Ssemogerere, de belangrijkste op positiepartij tijdens Obote. Ssemogerere werd in de nieuwe re gering benoemd tot minister van binnenlandse zaken. Hij had bij zijn ambtsaanvaarding gezegd een eind te maken aan deten ties zonder vorm van proces. TEL AVIV (RTR/UPI) - Een Joodse kolonist is zaterdag neerge stoken tijdens het winkelen in Hebron in door Israël bezet ge bied. Dit werd meegedeeld door Israëlische legerfunctionarissen. Yaakob Reisser werd met ernstige wonden aan schouder en nek naar een ziekenhuis overgebracht na te zijn neergestoken door twee aanvallers, zeiden zij. De functionarissen zeiden dat werd vermoed dat de aanvallers Arabieren waren.In de afgelopen vijftien maanden zijn door dit soort aanvallen in bezet gebied en in Israël zelf 17 joden gedood. DUBLIN (AFP) - De journalisten van de staatsradio en -tv RTE in Ierland besloten zaterdag tot zondag middernacht te staken uit protest tegen een besluit van de directie geen enkel vraagge sprek toe te staan met Martin Galvin. Dit is de leider van de Amerikaanse organisatie Noraid, die het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) helpt financieren. Dit voert strijd tegen de Britse aanwezigheid ifi Noord-Ierland.Tot woede van de protestanten in Noord-Ierland had Galvin daar in het weekeinde kunnen opduiken om een begrafenis van een IRA-lid bij te wonen zonder te worden gearresteerd. „Wij staken omdat dit zelfcensuur is", zo zei een woordvoerder, Patrick Kin- sella, van de journalisten bij RTE. WARSCHAU (RTR) - Een leider van het verboden vrije vakver bond Solidariteit in Polen, Marian Jurczyk, 49, heeft zaterdag verklaard door de politie te zijn vrijgelaten na 48 uur te zijn vastgehouden. Maandag zou hij zich bij het parket moeten mel den voor verdere ondervraging, zei hij. Jurczyk zei dat de politie donderdag zijn woning in Szczecin doorzocht op grond van een huiszoekingsbevel, waarin stond dat hij niet-officiële literatuur verspreidtKrachtens de Poolse wet moet de politie binnen 48 uur een aanklacht indienen of een ver dachte vrijlaten. Jurczyk zei dat hij werd ondervraagd, maar dat er geen aanklacht tegen hem werd ingediend. COLOMBO (RTR) - In Sri Lanka zijn zaterdag zeker elf doden gevallen, onder wie vijf politiemannen. Zeker vier doden vielen, doordat een politiejeep op een landmijn reed van Tamil guerril lastrijders. In het daarna volgende gevecht vielen nog eens zes doden, zo werd uit officiële bronnen vernomen, maar of dit guer rillastrijders waren of burgers was niet direct bekend. De guer rillastrijders vechten voor een onafhankelijke Tamil staat op het eiland.Het incident deed zich voor, juist terwijl een rege ringsdelegatie opnieuw op weg ging naar Bhutan voor verdere vredesbesprekingen met vertegenwoordigers van de guerrilla beweging. JERUZALEM (UPI/DPA/RTR) - De Israëlische regering heeft zondag voor het eerst het apartheidsbeleid van Zuid-Afrika scherp veroordeeld. Minister-president Shimon Peres verklaar de na de wekelijkse kabinetszitting in Jeruzalem dat Israel 'als staat van het generaties lang vervolgde joodse volk, dat zo ver schrikkelijk onder racistische discriminatie en vervolging heeft geleden, zich onder geen voorwaarden kan identificeren met wat in Zuid-Afrika gebeurt'. De verklaring kwam bij het begin van het bezoek aan Israel van de Zulu-leider Gathsa Buthelezi. Buthelezi, leider van zes mil joen Zulu's, verklaarde zondag het als een wonder te beschou wen als het blanke minderheidsbewind in Pretoria het apart heidsbeleid zou afschaffen. De Zulu-leider zei voorstander te zijn van een wapenembargo tegen Zuid-Afrika, naar hij wees economische strafmaatregelen van de hand als ondoeltreffend. HARARE (RTR) - Premier Robert Mugabe van Zimbabwe heeft zondag de oppositiepartij van Joshua Nkomo, PF-Zapu, ge waarschuwd dat zij onmiddellijk maatregelen moet nemen te gen het wat hij noemde banditisme van een deel van haar volge lingen op straffe van krachtig optreden van de regering. Mugabe liet onbesproken wat voor maatregelen hem voor ogen stonden, maar er is in kringen van zijn Zanu-PF aange drongen op een verbod van de PF-Zapu. Vrijdag heeft de politie de paspoorten van Nkomo en zijn vrouw ingetrokken en zij heeft sinds 23 juli drieëndertig perso nen uit de omgeving van de nationalistische veteraan aangehou den. VANDAAG/ Zon op: 06.19. Zon onder: 2110 Maan op: 01.16. Maan on der: 19.18. MORGEN/ Zon op: 06.21. Zon onder- 21.08. Maan op: 02 05 Maan onder: 20.09. VANDAAG/ Bath: 00.14-12.57. Hansweert: -12 28 Terneuzen -12.01. Vlissingen: 11.38- Wemeldinge, 00.11-12.56. MOR GEN/ Bath: 01.27-14.07. Hansweert: 01 03-13.38. Terneuzen 00.28- 13.07. Vlissingen: 00.06-12.43. Wemeldinge: 01.26-14 10

de Stem | 1985 | | pagina 3