ch uit INTERPOLIS: LEK IN ONS EIGEN CIRCUIT 'Ernstige verdenking van steekpenningen' LSD-fabriekje in Amsterdam Geen verschillen bij grenscontrole Italiaanse delegatie in ons land voor horen Turk Directeur Billiton gearresteerd na illegale stort 'Tamils krijgen zeer slecht eten' Sovjet-onderhandelaar Getiève geeft Vredesplatform Oegstgeest antwoord DE STEM COMMENTAAR Alcohol in stadions In Rheden uitstel van korting op deurdelers VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 BINNENLAND Omstreden moskee in Utrecht tijdelijk dicht COMMANDANT MARECHAUSSEE: GETUIGE IN PROCES OVER AANSLAG OP PAUS BOETE: EEN TON Kantonrechter wijst ontslag hoofdverpleger De Terp toe BINNENLAND ADVOCAAT BESCHULDIGT WVC T5 PAGINA 21 i de deelnemers be- lat een virusbestrij - tof was gevonden die k werkzaam zou zijn het aidsvirus. De mingen verkeerden nog in een beginsta- ;n de onderzoekers luwden voor voorba- misme. Een afdoend niddel staat nog niet deur, zei men. Amerikaanse psychia- g aandacht voor het jk lijden van de aids- Naast de schok die oor iemand die hoort aan de ziekte lijdt an nog de schrijnende ng door de gemeen- die reageert als vroe- een lepra-lijder. Wer- de gezondheidszorg de familie mijden de uit een ongegronde voor besmetting, zei sen worden steeds nieuwe aids-gevallen Na de opzienbarende making dat de Ame- se filmster Rock Hud- een zorgwekkend sta an de ziekte verkeert, uit Griekenland het dat daar een jongetje ht jaar, dat aan leuke- dt, aids heeft gekregen dtransfusies. Het mi- zei dat het zieken- loed had gebruikt uit rland en Griekenland en meisje van 13 jaar, hetzelfde ziekenhuis rïd had gekregen, ver symptomen van aids, een definitieve diagno- nog niet gesteld. T28 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - De leider van de Sovjet-delegatie naar het Geneefse wapenbeheer- singsoverleg, Viktor Karpov, heeft het 'Vredesplatform Oegstgeest' geschreven dat de Sovjet-Unie het als haar plicht beschouwt 'de miiitairi- sering van de ruimte te voor komen en tot een aanzienlijke vermindering en strikte be perking van de atoombewape ning te komen'. Zij wil op die manier voort gang op de weg naar de 'door allen gewenste algehele ont wapening' mogelijk maken. Karpov reageerde op een volgens de secretaris van het platform, H. Komen, door 674 inwoners van Oegstgeest gete kende verzoekschrift aan Kar pov en zijn Amerikaanse col lega Max Kampeiman. Kam peiman heeft laten weten de petitie niet te hebben ontvan gen. Karpov zegt het geheel eens te zijn met de ondertekenaars dat er een eind moet komen aan de bewapeningswedloop. De Sovjet-Unie 'heeft steeds gepleit voor een volledig ver bod van atoomwapens en an- e wapens voor massa-ver- füïtiging. Wij hebben een serie initiatieven genomen op ont- wapeningsgebied die overal ter wereld met veel instem ming zijn ontvangen'. In de petitie werd de zorg uitgesproken over de voort- gaaande kernwapenwedloop. De voorzitters van de onder handelingsdelegaties werd ge vraagd de politieke wil te to nen en 'al hun inventiviteit en verbeeldingskracht aan te wenden' om resultaten te be reiken. In het Vredesplatform Oegstgeest werken het IKV, Vrouwen voor Vrede, PvdA, PSP, PPR en een aantal parti culieren samen. t bossen soms massaal jden getroffen door immels of ictenplagen, was al lang end. Een paar jaar ïden kwam daar de zure en als grote boosdoener En deze week wees een ;ende Duitse bioloog een itevlrus aan als schlen wel de maamste oorzaak van isterfte In West- itsland. de echte schuldige taan? Is de rol van de e regen - of wat irvoor doorgaat - rschat? Een gesprek t Ir. A. Bosch, ienschappelljk dewerker van de afdeling steelt aan de idbouwhogeschool In Igenlngen. „Vroeger heeft men ■t zo grondig op gelet, im is het moeilijk te n of het nu echt stukken •der is." \r alle noodsignalen laatste jaren zijn toch it de lucht gegrepen? ch loopt naar een kast alt een rapport te voor- i: 'Grove dennesterfte, esterij Gortel'. Het da- ran 1958. De noodkreten jid-Duitsland zijn ove- schriller, en in Polen 'sjechoslowakije is de rfte ronduit alarme door de enorme stook ruinkool. ich: „Daar spelen ze met We kunnen ervan le- Ne weten best wat de ri- zijn. Als de politiek hier 'eggen: we kennen de eze oorzaken van bos- e nog niet, daarom gaan laar gewoon door, zou «n grote fout zijn. Ik er niet aan denken dat iet de acht procent bos we nog hebben, nog ter zou gaan." rnsen van het platteland ral. Velen van hen heb- ;en moeten lopen vanuit r steden, zich onderweg ït gras. Een functionaris regionale militaire rege- mei en juni 300 mensen trict de hongerdood ge~ ren. ,er grijpt om zich heen ter Rita, een rooms-ka- on van de Italiaanse rde. Samen met enkele sie-organisaties zorgt de /oedsel voor de hongef" Zuster Rita, die sinds van de jaren veertig m rkt, geeft toe dat er te dsel wordt aangevoerd. huidige situatie ernsti- veertig jaar geleden. ,Pe is in 1945 ook erg. Maar waren toen plaatselij- is konden mensen naar n trekken om daar te :n. Dat gaat nu niet meer ig. Onderweg komen ze n. En dan zijn er ook nog Als de rebellen bij e®" ht komen, krijgen zij a's iten. De mensen durven te zeggen, want de re- »ewapend". e regens van de laats!e in garant voor een goede later in augustus. Maar 1 is tevens een voorbode ïieuwe opmars van de ;le verzetstroepen. laggeefster Carol Berger onlangs een maand in door, waarvan twee we- uid-Soedan, een gebied en bezocht wordt door ten.) Raadsels rond vondst computeruitdraaien UTRECHT (ANP) - De om streden moskee aan de Win- terboeidreef in de Utrechtse wijk Overvecht is gisteren ge sloten nadat de politie, op ver zoek van de stichting die het gebedshuis beheert en op last van een rechterlijk vonnis, de moskee formeel ontruimd had. De moskee aan de Winter- boeidreef, eigendom van de Marokkaanse stichting Alda- wa al Islamia, is al maanden lang het middelpunt van een heftige strijd tussen twee groepen gebruikers, die elkaar van ultrarechtse politieke sympathieën beschuldigen. Eind mei werd de 24-jarige zoon van moskeebeheerder Zi- bouh in Utrecht doodgescho ten. De moord heeft vermoe delijk te maken met het con flict tussen de vader van het slachtoffer en diens werkge ver, de stichting Aldawa al Is lamia. Zibouh senior is woord voerder van een van de twee groepen moskeebezoekers die tegenover elkaar staan, üe eigenaar van de moskee stapte enige tijd na de moord naar de rechter om in kort ge ding te eisen dat Zibouh en zijn aanhangers het gebeds huis zouden verlaten. De rech ter stelde de stichting in het gelijk en besliste enige dagen geleden nader dat onder de in het vonnis gebruikte formule ring Zibouh en de zijnen' ver staan moest worden dat ieder een die zonder toestemming van de eigenaar in de moskee was, zou moeten vertrekken. Daarop kon de politie tot ont ruiming overgaan. Een woordvoerder van het stichtingsbestuur heeft laten weten dat zo spoedig mogelijk besloten wordt wat in de toe komst met de moskee zal ge beuren. Van een onzer verslaggevers ROERMOND - De Roermondse recherche heeft gisteren diverse malen vergeefs gepro beerd de 42-jarige Roermondenaar Jan Drohm te spreken te krijgen. Drohm, eigenaar van een sociaal-financieel advies bureau, vond deze week geheime computergegevens van de verzekeringsmaatschappij Interpolis en van de Roermondse bouwvereniging St. Jozef bij een oud papierhandelaar. Die handelaar beschuldigt Drohm van diefstal. Drohm was gisteren de gehele dag on vindbaar. Papierfabriek vernietigd", vertelt Jambroers. Directeur Dohmen van ver zekeringsmaatschappij Inter polis deelde gistermidaag mee, dat een onderzoek binnen het bedrijf heeft aangetoond dat 'er een fout in het interne cir cuit is gemaakt'. „Maar we zijn er nog steeds niet achter hoe 't mogelijk is hoe de papie ren die bestemd waren om door een bedrijf in Apeldoorn vernietigd te worden, hier het gebouw hebben kunnen verla ten", aldus Dohmen. Volgens Interpolis zijn het geen lijsten maar slechts twee partijen van elk 175 formulie ren. Buitenstaanders, aldus een woordvoerder van Inter polis, hebben er weinig aan. Met uitzondering van negentig gegevens. 'Daar zouden kwaadwilligen wel iets mee kunnen doen'. Interpolis ver trouwt er evenwel op dat de directeur van het adviesbu reau de stukken niet aan der den zal geven. Volgens een woordvoerder van de politie betreft het 7 kilo oud papier met een waarde van 30 cent per kilo. Een aan Broekhin-Zuid woonachtige Roermondenaar meldde gistermorgen voor zijn huisdeur de vondst van twee computervellen waarop de af- sprakenlijst van het St.Lau- rentiusziekenhuis in Roer mond. Mr. Mendlik vindt dat de vier de overeenkomst van Hos- Kern met De Klokkenberg in wezen niet bestaan heeft. Overeengekomen was een le vering van sets Retract-O-Ta- pe, maar het aantal was open gelaten. Eerst was er op de doorslag van een bestelbon sprake van 400 sets, maar dit aantal is later door iemand weggekalkt en gewijzigd in 1.000. Volgens mr. Mendlik heeft Hos-Kern niet gemotiveerd weersproken dat het onge bruikelijk is dat leveringscon tracten voor medische ver- bruiksgoederen voor langer dan een tot twee jaar worden aangegaan. Hier was sprake van contracten met een duur van vier tot tien jaar. Het be drijf heeft evenmin weerspro ken dat de aantallen te leveren goederen buitensporig hoog waren. De vice-president consta teert dat hoofd inkoop P. K. heeft toegegeven dat hij 30.000 tot 40.000 gulden van Hos- De Roermondse gemeente politie wil Drohm, die zich graag 'financieel raadsman' noemt, aan de tand voelen over de manier waarop hij maandagmiddag de bewuste papieren heeft gevonden. Drohm zegt dat hij de doos met de lijst van alle in Lim burg bij Interpolis verzekerde kostbaarheden alsmede de complete ledenadministratie van de bouwvereniging 'bij toeval' zag liggen toen hij bij de Roermondse oud papier handel Jambroers dozen enve loppen voor zijn zaak kocht. Volgens John Jambroers van het gelijknamige bedrijf, heeft Drohm zich de bewuste doos onrechtmatig toegeëi gend. Jambroers heeft aangif te gedaan bij de politie. Drohm zegt dat hij alle dozen gekocht heeft, maar Jambroers be weert dat de man alleen de do zen met enveloppen gekocht effbètaaïd hëfeft. Jambroers: „De man heeft zich van de doos meester ge maakt toen ik er niet bij was. Hij heeft 'm in elk geval niet gekocht. Deze hele affaire be tekent natuurlijk anti-recla me voor ons bedrijf. Maar ik kan er ook niets aan doen. Trouwens, de bouwvereniging heeft woensdagmiddag met een de resterende dozen laten ophalen. Nee, ik had geen op dracht om alles direct te ver nietigen. Ik moest er alleen voor zorgen dat het spul niet op straat terecht zou komen. We bekijken nu of we een pa pierversnipperaar gaan aan schaffen. Tot nu toe werden de partijen papier altijd door de HET GROOTSTE deel van de eredivisieclubs weigert in te gaan op het verzoek van het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur om tijdens voetbalwedstrijden de betreffende stadions droog te leggen. Met andere woorden: ook in het betaald voetbal seizoen '85/'86 zal er bij de meeste voetbalduels naar hartelust alcohol ingenomen kunnen worden. Zo op het eerste gezicht lijkt die weigering van de betreffende dubs te getuigen van een botheid, die zijn weerga nauwelijks kent. Want, zoals alom bekend, het verzoek van WVC Is ingege ven door het drama in het Brusselse Heizel-stadion, dat aller °9en vestigde op de vaak gruwelijke gevolgen (38 doden) van het meestal in alcohol gevoede voetbalvandalisme. Vooral in politieke kringen is van de ongeregeldheden bij het voetbal een 'issue' gemaakt. Er moet wat gebeuren, de voetbal vandalen zijn alle perken te buiten gegaan, zo wordt door ieder weldenkend mens gedacht. Vanuit de politiek worden nu al gerui- tijd maatregelen aangedragen, waarmee wat sommigen ook wel het 'voetbalterrorisme' noemen, beteugeld zou kunnen wor den. Van al die oplossingen, lijkt het droogleggen van stadions wel een van de meest voor de hand liggende. Maar is dat ook zo? Het ls voor een regelmatige stadionbezoeker uiterst eenvoudig waar neembaar, dat het alcoholgebruik in de stadions zelf met het 9rootste probleem is. Het is juist in de uren voorafgaand aan wedstrijden, dat een klein deel der supporters zichzelf volgiet met elcoholische dranken. In Brussel bijvoorbeeld, uren voordat Li verpool de Europa-cupfinale tegen Juventus zou spelen, trokken duizenden Engelsen lallend door het centrum van de Belgische hoofdstad. Voor het stadion zaten Britten en Italianen broederlijk haast elkaar op volle dan wel inmiddels lege bierkratten, die in Radende supermarkten waren aangeschaft. Een ander voorbeeld uit de praktijk. De NS hebben in de vorige c°mpetitie getracht een trein voor NAC-supporters alcohol-vrij te Jaken, Dat lukte uitstekend; er kwam geen enkel blikje bier mee ae trein in. Echter, voordat de voetbal-express vertrok, lurkten tapjes supporters op het Stationsplein in Breda gulzig aan fles- Sen goedkope wodka. Waarmee ze zich verzekerden van op zijn tat een benevelde treinreis. Het alcoholverbod in stadions is alleen maar een naar goedwil- etan sympathiek gebaar. Op zichzelf lovenswaardig, maar een tatische oplossing is het helaas niet Daarom valt de onwil om »an dat verbod mee te werken bij de clubs en stadiondirecties, zij heten toch midden in de onderhavige problematiek te staan, nau- taks kwalijk te nemen. tal beter zou het zijn, wanneer de overheid daadwerkelijk ini- jtaen ontplooit en ondersteunt, die de samenwerking tussen F'tie, clubs, spoorwegen, stadions en supporters stimuleren. Al- een het onderling in gesprek blijven met elkaar kan uiteindelijk ,®r een uitbanning van het voetbalgeweld leiden. Wat dat be at. onderscheidt de weg naar de oplossing van het geweld rond e' voetbal zich in niets van die bij andere fricties in de samenle- vng Bijlmerbajes De Bijlmerbajes in Amster dam heeft op verschillende plaatsen hoge glaswallen ge kregen, die deze gevangenis beter bestendig moeten maken tegen ontsnappingen. Op een aantal strategische plekken zoals de arbeidsruimten (van waaruit veel ontsnappingen plaats hadden) zijn de gevan genismuren verhoogd met ko gelvrij glas. Hoewel bij de opening werd gedacht dat het ondoenlijk zou zijn de Bijl merbajes te ontvluchten heb ben in de meer dan zeven jaar van haar bestaan al 39 gedeti neerden kans gezien te ont snappen. DEN HAAG (ANP) - Evenals de ministeries van Jus titie en van Financiën is ook de commandant van de Koninklijke Marechaussee generaal-majoor F.J. van Lier van mening, dat er geen wezenlijke verschillen bestaan in de bevoegdheden tussen douane en mare chaussee bij de uitoefening van grenscontroles. De commandant reageerde oefening van de grensbewa- gisteren in een verklaring op de deze week gerezen tegen stelling tussen beide organisa ties ten aanzien van die be voegdheden naar aanleiding van een brief van staatssecre taris Koning (Financiën). De marechaussee-vereniging stelde in haar orgaan vraagte kens bij de douane-bevoegd- heden en was het niet eens met de opvatting van de staatsse cretaris. De commandant zegt dat zo wel douane- als marechaus seepersoneel bevoegd is de grensbewakingstaak op grond van de vreemdelingenwetge ving uit te oefenen. Ook is het met grensbewaking belast douanepersoneel dat tevens de status bezit van onbezoldigd ambtenaar van het korps Rijkspolitie, bevoegd politie werk te verrichten bij de uit- king. Het genoemde douaneperso neel wordt tevens geacht die naar van de openbare macht te zijn en is als zodanig belast met het verlenen van mede werking bij de ten uitvoerleg ging van signaleringen. Ook hier is dus sprake van dezelfde bevoegdheid als die van de Koninklijke Marechaussee, al dus generaal-majoor Van Lier. Dit betekent dat het douanepersoneel uiteraard toegang heeft tot de gegevens van het opsporingsregister. De Marechaussee-comman dant hoopt dat de gerezen te genstellingen de onderhande lingen tussen de departemen ten van financiën, justitie en defensie over de besluitvor ming inzake de heroverwe ging van de grensbewakings taak, niet ongunstig zullen be ïnvloeden. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL/MAASTRICHT - Op Schiphol is gistermiddag een delegatie aangekomen be staande uit leden van het Hof van Assisen uit Rome en de openbare aanklager Marini om de in Maastricht gevan- genzittende Turk S.A. te ho ren. De delegatie staat onder leiding van de rechter Santia- pichi. De delegatie telt in totaal zes personen en een tolk. De aankomst op Schiphol was omgeven met strenge veilig heidsmaatregelen. Journalis ten werden niet tot de delega tie toegelaten. De Italiaanse delegatie wil S.A. horen als getuige in het proces dat momenteel in Rome wordt gevoerd tegen Bulgaren en Turken, die worden ver dacht van medeplichtigheid aan de aanslag op de paus in mei 1981. S.A. werd op 14 mei in Lim burg gearresteerd na aan komst uit West-Duitsland. In zijn bagage werd een vuurwa pen aangetroffen van hetzelf de type als waarmee de aan slag op de paus werd gepleegd. Op de dag van de aanhouding van S.A. bezocht de paus Lim burg. S.A. is inmiddels veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maanden wegens ille gaal wapenbezit en vervalsing van reisdocumenten. Turkije heeft inmiddels een verzoek tot uitlevering ge daan. De Roermondse recht bank zal op 20 augustus in de ze uitspraak doen. De delega tie zal naar verwachting van daag weer uit Nederland ver trekken. In tegenstelling tot Schiphol stonden de Italianen bij het Huis van Bewaring in Maas tricht de pers wel te woord. Daarbij ontpopte vooral aan klager Marini zich als delega tiespreker. De rechtbankpre sident Santiapichi, die een vermoeide induk maakte, hield zich opvallend op de ach tergrond. Marini liet via een tolk weten dat A. had toege stemd als getuige te worden gehoord. „Wij zijn zeer benieuwd hoe en waar hij het uit Zürich af komstige wapen in bezit heeft gekregen. Verder willen we weten waar Asian zich mee bezighield toen hij nog in Tur kije woonde." De openbare aanklager ontkende met klem dat A. door de Italiaanse justi tie niet alleen als getuige maar ook als verdachte wordt ge zien, omdat hij op foto's te zien is die ten tijde van de aanslag op de paus op het St.-Pieters- plein door toeristen zijn ge maakt. „Dat verhaaltje is door de media in de wereld ge bracht. Ons is van foto's van A. niets bekend", verklaarde Marini. Even na half vijf trok de groep zich onder leiding van rechter-commissaris me vrouw mr. A. Adelmeijer te rug in het Maastrichtse 'Hil ton' om achter gesloten deuren A. te verhoren. Het resultaat van de confrontatie werd niet openbaar gemaakt. narcoticabrigade van de Amsterdamse politie heeft in een woning aan de Haar lemmermeerstraat in de hoofdstad een compleet LSD-laboratorium opgerold en daarbij 40.000 porties van de harddrug LSD in beslag genomen. Bij de politie-ac- tie werden vier mannen, on der wie de 34-jarige hoofd dader W. v.d. H. en een vrouw aangehouden. Het is volgens de politie de eerste keer dat in Nederland een LSD-laboratorium is ont dekt. De verdachten vertel den dat de LSD werd ver kocht voor één gulden per portie. Zij konden niet zeg gen aan wie. De politie ver moedt dat de LSD voor het buitenland bestemd was. In Nederland wordt tegenwoor dig weinig LSD aangetrof fen. - FOTO ANP Van een onzer verslaggevers DE STEEG - Hoewel het de gemeente bijna een ton aan boete gaat kos ten, voert Rheden de nieuwe wet voor de zoge naamde voordeurdelers pas per I september in. Het is daarmee de eerste gemeente in ons land die weigert de wet per 1 juni in te voeren. Een meerderheid van de raadscommissie wel zijn stemde gisteren in met een dergelijk voor stel van B en W. De nieuwe wet zou al twee maanden geleden door alle gemeenten moe ten zijn ingevoerd. De woningdelersregeling, zoals de officiële om schrijving luidt, stuitte echter op massaal verzet. Vooral de sociale dien sten zeggen de nieuwe wet niet zo snel uit te kunnen voeren als het ministerie van Sociale Zaken wil. De gemeenten die de wet niet per 1 juni invoe ren wacht een boete, zo heeft dat ministerie eer der gedreigd. Rheden, dat 98.000 zal moeten beta len, heeft dat er echter wel voor over. In deze gemeente gaat het om ongeveer 400 voordeurdelers. Vervolg van pagina 1 Kern heeft ontvangen. Deze verklaring spoort tot in details met een notitie van de hand van K. Mr. Mendlik kan geen redenen verzinnen waarom K. een zo belastende verklaring voor zichzelf op papier zou zetten als die niet juist zou zijn. Hij vindt het feit dat K. zijn verklaring heeft ingetrok ken nadat hij contact heeft ge had met zijn vertrouwensman bij Hos-Kern, van geen bete kenis. Hij vindt het argument van Hos-Kem-directeur Van Ype- ren dat 'iedereen bij De Klok kenberg en zeker economisch- directeur F. Martens' van de langlopende contracten op de hoogte was evenmin van bete kenis. Hieruit hoeft geenszins te volgen dat die contracten niet onrechtmatig tot stand zijn gekomen, aldus mr. Mendlik. Hij veroordeelde Hos-Kern tot betaling van de kosten van het geding, groot 2.750 gulden. DEN HAAG (ANP) - Het ver zorgingstehuis De Terp in Den Haag mag de 32-jarige hoofd verpleger ontslaan die moge lijk betrokken is geweest bij een aantal sterfgevallen in het tehuis, in verband waarmee een huisarts uit Den Haag door de rechtbank wegens moord is veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. De kantonrechter in Den Haag heeft bepaald dat het ontslag van de hoofdverpleger op 1 september ingaat. Tot die tijd blijft hij op non-actief ge steld, aldus voorzitter drs. L. Smits van het bestuur van het tehuis gisterochtend. De advocaat van de hoofd verpleger, mr. Van Kessel, heeft bevestigd dat De Terp zijn cliënt mag ontslaan. De hoofdverpleger kan niet in be roep gaan tegen deze beslis sing. De hoofdverpleger moet in oktober terechtstaan wegens medeplichtigheid aan de sterf gevallen. Net als ik zit te denken dat il mijn draai niet kan vinder lees ik dat iemand in Roer mond een draai heeft gevon den, die er helemaal uit springt. Het is uitdraai van een compu ter en daar bedoelen ze gewooi papier mee. Maar dat papie staat wel vol persoonlijke in formatie. Waar moet dat o] uitdraaien1 Gegevens van een verzeke ringsmaatschappij en een wo ningbouwvereniging. Bete kent dit dat computers niet t vertrouwen zijn? Dat ze stie kern de vuile was buiten han gen en zo hun baas een poo uitdraaien? Er zijn misschien computer met een slecht karakter, maa we mogen ze niet allemaal ove één kam scheren. Het beeld scherm waar ik dit stukje oj tiJc, is bijvoorbeeld heel vrien delijk en aardig. We kunnei het samen heel goed vinden. In Roermond zijn waarschijn lijk mensen schuldig. Die zul len wel een flinke uitdraai on hun oren krijgen. Misschien is het ook heel iet anders. Is het een demonstrate van computers om de aandach te vestigen op hun probleem. Wat is hun probleem? Dat zi gebruikt worden voor allerle snertkarweitjes. Klusjes waa: wij geen zin in hebben. Da pikken ze niet en daarom gaar ze stunten met geheime infor matie. In Amerika is een compute die louter tot taak heeft di Rolls Royces van menee Bhagwan te tellen. Op anderi computers worden alleen maa kinderachtige spelletjes ge daan. Geen wonder dat zi doorslaan. Als straks de Bond van Com puters wordt opgericht, moe ten wij die serieus nemen. Da is de les van Roermond. MERIJT* Winst Amro DE nettowinst van de Amro bank is in de eerste helft var dit jaar ten opzichte van de zelfde periode van 1984 toege nomen met 41 miljoen of 40, procent tot 142 miljoen. Ver geleken met de helft van di winst over heel 1984 is de stij ging 12,2 procent. Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Twee medewerkers van het metaalbedrijf Billiton BV in Arnhem zijn deze week aangehouden. Ze worden ervan verdacht de hand te hebben gehad in de illegale stort van 180C ton vervuilde grond op de stortplaats Putman in Westervoort. Het gaat om de 52-jarige directeur J.S. uit Brummen en een 41-jarige medewerkers P.D. uit Zevenaar. Zij worden vastge houden op het bureau van de Rijkspolitie in Westervoort op verdenking van valsheid in geschrifte en het illegaal dumpen van chemisch afval. Dit voorjaar ontdekte een controleur van de gemeente Wes tervoort bij toeval, dat er zich in een partij grond die door Billi ton op de stortplaats was gedeponeerd, de giftige zware metalen antimoon en fanadium bevonden. Achteraf is gebleken, dat de milieudienst van de provincie Gelderland de partij grond vooraf had gecontroleerd, maar er geen sporen van genoemde metalen in aantrof. Het vermoeden is, dat Billiton na de controle door de Provin cie alsnog de vervuilde grond bij de partij heeft gedaan en dat er met de analyse-rapporten is geknoeid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - „De Tamils in Nederland krijgen zeer slecht eten. Vaak is het eten al bijna een week oud voor het in de opvangcentra van WVC aankomt en dan moet het nog twee tot drie weken gebruikt wor den." Dat stelt de Apeldoornse advocaat mr. N. Kooij. Kooij probeert op dit mo ment via de Kroon voor enkele Tamils een bijstandsuitkering los te krijgen. Dan kunnen ze zelf beslissen wat ze kopen. Volgens de advocaat is het centrale inkoop-systeem van het ministerie van WVC de hoofdschuldige van het slechte eten dat de Tamils wordt voorgezet. „Nadat zo'n inkoper heeft gekocht duurt het vaak nog zeven dagen voor het voedsel bij de centra is. Het komt dan in pakketten waarin genoeg eten zit voor twee, of drie we ken. Je kunt je indenken dat dat de houdbaarheid van vlees, vis, aardappelen, uien en brood niet ten goede komt. Brood moet direct worden op gegeten anders slaat het wit uit, uien en aardappelen zijn al uitgelopen voor ze aanko men bij de opvangcentra." Het ministerie van WVC be strijdt de kritiek van de advo caat. „Alle voedsel verkeert in goede staat als het wordt afge leverd. Maar het moet ook wel goed bewaard worden ter plekke." Kooij ziet in het slechte eten de zoveelste poging van het ministerie om het de Tamils hier tegen te maken. „Geef die mensen toch geld zodat ze zelf op de markt kunnen kopen. Maar dat mag niet, want dan leren ze mensen kennen en as simileren ze. En dat wil WVC niet. Er zitten hier in Apel doorn Tamils al anderhalf jaar geheel geïsoleerd van hun omgeving."

de Stem | 1985 | | pagina 3