even. UITBLAZEN Groeiende bezorgdheid over epidemische gevaren van Aids 'Aan virusonderzoek naar bossterfte gebeurt nog niks Burgeroorlog in Zuid-Soedan breidt zich uit INTERPOL Dissident in eigen land MEDICI VREZEN PANDEMIE IN DERDE WERELD ZONDER WEERGA ZURE REGEN BLIJFT GROTE BOOSDOENER Alcohol in stac VRIJDAG 9 AUGUST S1985 DigraM ACHTERGROND VRIJDAG 9 AUGUSTU Dodelijk Risico Autonomie Botsingen Omstreden moskee in Utrecht tijdelijk dicht DESTEMCCm WIM KOCK naar DE PIEPJES van Brinkman in tv-pro- gramma's. De dis cussie in de Verenigde Staten over de rol van de media bij gijzelingen en kapingen. De zoveelste aanslag op de onafhanke lijkheid van de BBC. Zijn dat symptomen van een om zich heen grijpende epidemie of is het maar een samenloop van heel verschillende omstandig heden? Hoe glad het ijs is waarop de BBC zich soms beweegt sinds Groot-Brittannië zucht onder de ijzeren vuist van me vrouw Thatcher werd al ruim twee jaar geleden zichtbaar toen de omroep er zelfs van be schuldigd werd 'te neutraal' te zijn. Dat was in de tijd van de Falkland-oorlog. Zoals in oor logen gebruikelijk is vielen aan beide zijden slachtoffers. Hoe wel iedereen dit weet, is het ook gebruik dat oorlogvoerende re geringen de eigen verliezen ver zwijgen of bagatelliseren en die van de vijand overdrijven. Re geringen van ontwikkelde, de mocratische landen met een rij ke oorlogservaring zouden be ter moeten weten, maar me vrouw Thatcher gaf er de voor keur aan de oude wegen van propaganda, verduistering en verzwijging opnieuw te bewan delen. De BBC, internationaal gezien nog wel iets meer dan al leen, een tv-zendgemachtige die voortreffelijke programma's maakt, wilde niet volstaan met de door regering of opperbevel goedgekeurde persberichten, maar benutte ook alle andere bronnen, inclusief Latijns- Amerikaanse, die ze aanboren kon. Nuances Zo ontstond in de bericht geving, die op de wereld door tientallen miljoenen radioluis teraars sinds jaar en dag volle dig wordt vertrouwd, een beeld van de strijd dat niet eens zo verschrikkelijk veel verschilde met dat wat door de Britse re gering werd opgehangen, maar dat wel heel wat nuanceringen vertoonde die in het bijzonder mevrouw Thatcher blijkbaar liever had bewaard voor de be roepsonthullers die over dertig jaar haar archieven mogen ope nen. „Thatcher overwoog ge bruik van atoombom tegen Ar gentinië", krijg je dan te lezen omdat tijdens een van de zittin gen in 10 Downing Street het woord atoombom is gevallen al was het maar in een zin als: „de atoombom kunnen we natuur lijk niet gebruiken; dat zou de wereldopinie tegen ons inne men." De snuffelende en naar publieke aandacht snakkende historicus van over 30 jaar zou daar terecht de conclusie uit kunnen trekken dat het gebruik van de atoombom inderaad werd overwogen. Maar terug naar de BBC. Het is bekend dat mevrouw Thatcher de BBC haat. In plaats van er trots op te zijn dat het voormalige Britse Rijk, waar zij anders zo Churchil- liaans over kan doen, nog iéts over heeft dat wereldwijd van invloed is - en nog in gunstige zin ook - laat ze geen kans lig gen om de BBC te bezoedelen met de schijn van afhankelijk heid. De BBC is haar een doorn in het oog of eigenlijk erger: de BBC is pinko, een leuk woord waarmee zoiets wordt bedoeld als roze, linksachtig. Pesten Pinko. Té neutraal. Hoor en wederhoor toepassen is neu- lllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllrr traal. Maar in een land waar de regering onder hevige en dage lijks groeiende kritiek staat ver neemt een medium uiteraard meer wederhoor dan hoor, om het zo maar eens te zeggen, of omgekeerd als u wilt. Thatcher hoort via de radio en de tv te weinig van haar opvattingen en te veel van die van haar critici. Ze krijgt het gevoel een dissi dent in eigen land te zijn en het wil maar niet tot haar door dringen, ondanks de neutrali teit van de berichtgeving door de BBC, dat het enige dat haar nog scheidt van het dissident schap in eigen land het feit is dat men haar ooit, in een vlaag van collectieve verstandsverbij stering, eerste minister heeft ge maakt en dat zij het is en zij al leen die de datum mag bepalen waarop het murw geslagen volk, veel van haar eigen partij- volgers voorop, haar mag weg stemmen. Dat het ook nu weer om een staaltje BBC pesten is gegaan, valt niet te bewijzen. Het is be kend dat de nog overgebleven ministers in het kabinet van Thatcher nauwelijks méér zijn dan haar stromannen. Dus is het niet te gewaagd om te ver onderstellen dat de brief van minister Leon Brittan waarin de BBC werd verzocht het ge wraakte tv-programma niet uit te zenden, in feite haar brief was. Het kan toeval zijn dat de raad van toezicht van de BBC los van dit verzoek en eigen zeggen - op geheel andere gronden dan die van de rege ring, tot de conclusie kwam dat het programma niet rijp was voor uitzending. Maar dan was het wel een zeer ongelegen ko mend toeval en het is nauwe lijks te bevatten dat een wijs ge zelschap als deze raad van toe zicht niet heeft kunnen voor zien dat de samenloop van re- geringsverzoek en zijn eigen be sluit op z'n minst de schijn van regeringscensuur zou wekken. Reputatie Dat mevrouw Thatcher en de heer Brittan nu luid roepen dat er geen sprake is van rege ringscensuur („conservatieven doen zoiets niet" hoorde ik Thatcher vanmorgen nog voor een microfoon van de BBC World Service zeggen) maakt het niet gemakkelijker om te geloven in een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Toeval of niet: regering én BBC-top hebben een van de kostbaarste én zeldzaamste re putaties op het spel gezet, na melijk die van een door en door betrouwbare nieuwsbron te zijn. Daarom hebben de Britse radio- en tv-journalisten groot gelijk dat ze de schijn voor wer kelijkheid hebben genomen en meteen naar het zwaarste pro testmiddel hebben gegrepen. Nog één zo'n toeval en van de 120 miljoen luisteraars (onder wie 14,5 miljoen Russen) die de BBC over de hele wereld heeft, gelooft niemand nog dat de BBC een haar beter is dan wel ke andere wereldomroep ook. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M, Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150 Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 RsnkrPlstiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA LONDEN/ WASHING TON (RTR/UPI/AFP) - In de medische wereld maakt men zich in toe nemende mate bezorgd over de mogelijkheid dat de immuunziekte aids een epidemische vorm zal aannemen die in de geschiedenis van de mensheid zijn weerga niet kent. Een Britse expert op het gebied van venerische ziek ten, dr. John Seale, zegt in het maandblad van de Royal Society of Medicine dat het ware karakter van aids (ac quired immune deficiency syndrome) op enorme schaal is onderschat. „Als de recente informatie juist is zal de ziekte in overbevolkte steden en dorpen van de Derde We reld een dodelijke pandemie veroorzaken die in de mense lijke geschiedenis weergaloos is", aldus Seale. Volgens de veneroloog wordt thans verondersteld dat aids slechts een onder deel is van een serie sympto men die worden veroorzaakt door een en hetzelfde virus dat tot dusver de mens niet bekend was. Het virus lijkt op infecties die bekend staan als lentivirussen, die vroeger alleen bij schapen, geiten en paarden werden aangetrof fen. „Bij huisdieren zijn len- tivirus-infecties zo dodelijk en immuun voor behandeling dat destructie van het zieke dier de enige oplossing is", aldus Seale. Opmerkend dat het aids- virus kan worden meegedra gen zonder dat het slachtof fer het weet, zegt dr. Seale dat het niet zo zal gaan als bij andere epidemieën, die van zelf opbranden nadat zij snel slachtoffers hebben gemaakt. Een aids-epidemie zal zich zelf in stand kunnen houden. Het aids-virus, dat zich in het bloed nestelt en het men selijk afweermechanisme te gen infecties vernietigt, hoeft niet noodzakelijk door seksu eel verkeer te worden over gedragen. Dat kan ook ge beuren als personen in aan raking komen met wonden of zweren van een aids-drager en het virus kans ziet via bij voorbeeld een wondje in het bloed van de ander te komen. Het risico is volgens Seale groter voor mensen die in overbevolkte steden leven, waar de hygiënische omstan digheden vaak slecht zijn. „Het aids-virus is bezig zich als een nieuwe epidemie onder de mensheid te ver spreiden nadat het de grens van de soort heeft overschre den. Waarschijnlijk vanuit een bepaald apenras in Afri ka. Een virus dat in staat is deze grens te passeren om op een andere diersoort over te gaan is voor de nieuwe slachtoffers dikwijls zeer do delijk", aldus dr.Seale. De seksueel overdraagbare aandoening (soa) aids heeft in de Verenigde Staten reeds 6.000 mensen het leven gekost en heeft zich sinds de eerste diagnose in 1981 over de ge hele wereld verspreid. De ziekte is nu in de VS in 12.000 gevallen en in Europa in 940 gevallen vastgesteld. In de Verenigde Staten en West- Europa bestaat 73 procent van de slachtoffers uit man lijke homo's of biseksuele mannen, maar in centraal Afrika is het aantal vrouwe lijke patiënten even groot als het aantal manlijke. Toch is aids echter slechts één van ongeveer 25 ziekten die worden geclassificeerd als soa's. Andere zijn herpes, chlamydia, genitale wratten, hepatitis B, gonorroe en syfi lis. Alle kunnen leiden tot ernstige complicaties, spe ciaal bij baby's van wie de moeders geïnfecteerd zijn. Vorige week verklaarde de Amerikaanse biochemicus dr. William Haseltine, dat bij onderzoekingen was geble ken dat het aids-virus echter een mechanisme heeft dat het in staat stelt zich 1.000 maal sneller te vermeerderen dan andere virussen. De voorzitter van een in ternationale conferentie in het Britse Brighton over ve nerische ziekten waarschuw de onlangs dat aids bezig is zich ook onder heteroseksue le mensen te verspreiden. Tot voor enige tijd was aangeno men dat met name homosek suelen die veelvuldig van partner wisselen en drugs verslaafden die injectienaal den gebruiken de grootste ri sicogroepen vormden. Dr.John Harris, directeur van St.Mary, een van de grootste klinieken in Europa voor de behandeling van ge slachtsziekten, zei dat de mens 'zijn seksueel gedrag zal moeten veranderen'. 'Leef in hemelsnaam met één part ner', aldus Harris. Hij zei dat er een groeiend risico is dat de ziekte zich via heteroseksueel contact ver spreidt. Hij waarschuwde dat internationaal reizende zakenlieden, 'die zich op hun hotelkamer eenzaam voelen' en naar prostituées gaan, het risico lopen daar aids te krij gen en de ziekte mee te ne men naar huis, naar hun vrouwen. Volgens Harris is uit onderzoeken in New York gebleken dat daar grote aan tallen prostituées met het aids-virus zijn besmet, hoe wel dit niet betekent dat zij altijd zelf de ziekte zullen krijgen. Een ander Ameri kaans onderzoek had vastge steld dat 35 procent van de vrouwen van wie de man het virus draagt ook besmet ra ken. In de Verenigde Staten hebben naar schatting een miljoen mensen het aids-vi rus in hun bloed. Hoewel onderzoekers over de hele wereld, tot in de Sov jetunie en China toe, koorts achtig speuren naar een mid del tegen aids zijn de resulta ten tot dusver teleurstellend. Voortdurend komen uit de laboratoria meldingen van vindingen, maar het zijn hoogstens stukjes van de leg puzzel. Op een internationale con ferentie in Californië maakte een van de deelnemers be kend dat een virusbestrij- dende stof was gevonden die mogelijk werkzaam zou zijn tegen het aidsvirus. De proefnemingen verkeerden echter nog in een beginsta dium en de onderzoekers waarschuwden voor voorba rig optimisme. Een afdoend geneesmiddel staat nog niet voor de deur, zei men. Een Amerikaanse psychia ter vroeg aandacht voor het geestelijk lijden van de aids- patient. Naast de schok die komt voor iemand die hoort dat hij aan de ziekte lijdt komt dan nog de schrij nende afwijzing door de gemeen schap, die reageert als vroe ger op een lepra-lijder. Wer kers in de gezondheidszorg en zelfs de familie mijden de patient uit een ongegronde vrees voor besmetting, zei hij. Intussen worden steeds weer nieuwe aids-gevallen gemeld. Na de opzienbarende bekendmaking dat de Ame rikaanse filmster Rock Hud son in een zorgwekkend sta dium van de ziekte verkeert, kwam uit Griekenland het bericht dat daar een jongetje van acht jaar, dat aan leuke mie lijdt, aids heeft gekregen na bloedtransfusies. Het mi nisterie zei dat het zieken huis bloed had gebruikt uit Zwitserland en Griekenland zelf. Een meisje van 13 jaar, dat in hetzelfde ziekenhuis ook bloed had gekregen, ver toonde symptomen van aids, maar een definitieve diagno se was nog niet gesteld. Door Kees Buijs WAGENINGEN - „Na tuurlijk zijn maatrege len nodig tegen de bos- sterfte. Maar wat kun nen bomen nog net heb ben, en wat niet? Infor matie over een toelaat baar niveau van bij voorbeeld zwaveldioxi de hebben we niet. Die is ook eigenlijk niet te ge ven. Je kunt wel zeggen: helemaal geen zwavel dioxide, maar dan moe ten de olieraffinaderijen dicht." Ir. A. Bosch wijst op twee denneplantjes in weckpotjes met water, die studenten zo juist op zijn bureau hebben gezet. „Hoe onderzoek je nu of die beter of slechter tegen luchtvervuiling bestand zijn dan volwassen bomen? En een paar zestig jaar oude bo men zet je niet in het gas om te kijken of ze het uithou den." Bosch, wetenschappelijk medewerker van de afdeling bosteelt aan de Wageningse Landbouwhogeschool, staat er niet van te kijken dat er telkens nieuwe boosdoeners worden aangedragen in het onderzoek naar bossterfte. Dit onderzoek is pas een paar jaar goed op gang, en is nog lang niet aan alle mogelijke oorzaken toegekomen. Geen wonder dat elk nieuw terrein wel iets verrassends oplevert. Zoals het plantevirus dat de bioloog prof. Frenzel onlangs als ziekteverwekker in West- duitse naaldbossen ontmas kerde. Bosch: „Het onderzoek naar aaltjes in het water, die ook bomen blijken aan te tas ten, is ook zo'n voorbeeld. Daaraan werken in ons land nu twee onderzoekers. Van virussen in bomen weten we nog minder. Bij mijn weten Ir. A. Bosch: Bomen lopen meer risico dan mensen gebeurt hieraan in Neder land niets; wel aan virussen bij planten. Ik zou graag ook virusonderzoek in bossen zien, maar het zal wel duur zijn." In Wageningen wordt veel energie gestoken in het on derzoek naar schimmels in de wortelstelsels van bomen. Schimmels, die het uiteraard te doen is om de eigen voed selvoorziening, blijken vaak dankbare helpers van de boomwortels waarmee zij sa menleven. Vorig jaar werd de theorie geopperd, dat het toevoegen van schimmels aan de wortels bomen kan beschermen tegen de gevol gen van zure regen. Een me thode waarin Bosch niet ge looft: „Schimmels moeten zich vanzelf ontwikkelen. Voelen ze zich in bepaalde grond niet lekker, dan ver dwijnen ze weer snel." Overigens zijn schimmels nogal 'tweeslachtig': ze kun nen zowel nuttig als schade lijk zijn voor bomen. Al deze boosdoeners ne men niet weg, dat de zure re gen allerwegen als de kwaaie pier wordt gezien. Bosch spreekt liever van luchtver ontreiniging, want „zure re gen is een wat misleidende term. Ozon bijvoorbeeld is niet zuur, en ammoniak en ammonium zijn zelfs ba sisch." Hoe komt het dat een ogenschijnlijk simpele vraag als de toelaatbare hoeveeld- heid zwaveldioxyde zo moei- - FOTO DE STEM lijk te beantwoorden is? Bosch: „Neem een bos dat pakweg vijftig jaar geleden is aangelegd. Toen stonden er zo'n tienduizend boompjes per hectare. Nu staan er nog zevenhonderd. Bomen wor den groter, er is minder ruimte, ze worden slechter en er gaan voortdurend bomen dood." Zwakke bomen worden aangetast door luchtveront reiniging, allerlei schimmels (tegen de honingzwam bij voorbeeld is geen kruid ge wassen), maar ook door on bekende virussen, moeilijk te achterhalen bacteriën en in secten. Gezonde bomen kun nen ertegen, zieke niet. „Bossen zijn kwetsbaarder dan mensen", stelt Bosch. „Bossen zijn letterlijk verge ven van de potentiële ziekte verwekkers. Bomen kunnen niet op een gezonder plekje gaan staan, en wij kunnen niet elke zieke boom verzor gen." Het Nederlandse bos - dat grotendeels bestaat uit grove den - is niet zo vitaal, blijkt uit enquêtes die zijn uitge voerd door boswachterijen. Daarbij is o.m. gelet op naaldverkleuring, hemelaf- dekking en het aantal jaren dat bomen hun naalden vast houden. Of dit laatste zo'n goede graadmeter voor vita liteit is, betwijfelt Bosch. „In Kootwijk zat vorig jaar één jaargang naalden aan de grove den. Dit jaar telden we twee jaargangen. Is het nu opeens zoveel beter? Of is het een kwestie van regenval?". Van hetzelfde bos in Koot wijk bestaan trouwens nog foto's uit de dertiger jaren: ook toen zat er één jaargang naalden aan de bomen. „Het bos is aangelegd op stuif zand, en dat is van nature moeilijk." Dat brengt de Wageningse ingenieur op een andere 'menselijke' factor: „Niet elk bos is op een goede manier aangelegd. In Noord-Bra bant bijvoorbeeld is zaad van een slechte kwaliteit ge bruikt. Zwakke, weinig vita le bomen waren het resul taat." Of de bossen er nu zoveel slechter voorstaan, durft Bosch niet met zekerheid te Dat bossen soms massaal worden getroffen door schimmels of insectenplagen, was al lang bekend. Een paar jaar geleden kwam daar de zure regen als grote boosdoener bij. En deze week wees een bekende Duitse bioloog een plantevirus aan als misschien wel de voornaamste oorzaak van bossterfte in West- Duitsiand. Wil de echte schuldige opstaan? Is de rol van de zure regen - of wat daarvoor doorgaat - overschat? Een gesprek met Ir. A. Bosch, wetenschappelijk medewerker van de afdeling bosteelt aan de Landbouwhogeschool In Wageningen. zeggen. „Vroeger heeft men er niet zo grondig op gelet. Daarom is het moeilijk te zeggen of het nu echt stukken beroerder is." Maar alle noodsignalen van de laatste jaren zijn toch niet uit de lucht gegrepen? Bosch loopt naar een kast en haalt een rapport te voor schijn: 'Grove dennesterfte, houtvesterij Gortel'. Het da teert van 1958. De noodkreten uit Zuid-Duitsland zijn ove rigens schriller, en in Polen en Tsjechoslowakije is de bossterfte ronduit alarme rend, door de enorme stook van bruinkool. Bosch: „Daar spelen ze met vuur. We kunnen ervan le ren. We weten best wat de ri sico's zijn. Als de politiek hier zou zeggen: we kennen de precieze oorzaken van bos sterfte nog niet, daarom gaan we maar gewoon door, zou dat een grote fout zijn. Ik moet er niet aan denken het met de acht procent bos die we nog hebben, slechter zou gaan." Door Carol Berger MALAKAL (AP) - De gevech ten tussen het Soedanese leger en opstandelingen in Zuid- Soedan breiden zich uit nu de rebellen geweigerd hebben in overleg te treden met de rege ring. Het militaire regime van Soedan onder leiding van generaal Abdul- Rahman Swareddahab stuurde aan het begin van de zomer een afvaar diging naar vestigingen van de op standelingen in Kenia, Ethiopië en Londen. De missie, onder aanvoe ring van minister Peter Gatkouth van transport, werd echter op alle drie kantoren van het Soedanese Volksbevrijdingsleger (SPLA) de deur gewezen. Sedertdien hebben regeringstroe pen hun pogingen opgevoerd de door Ethiopië gesteunde rebellen te verdrijven rond de belangrijkste steden in Zuid-Soedan, die onge veer 650 kilometer van de hoofdstad Khartoum verwijderd liggen. Volgens bronnen in Khartoum werd het offensief gelanceerd in op dracht van Swareddahab en op aandrang van hoge militaire lei ders, met wie hij op 6 april het regi me van president Gaafar Nimeiri ten val bracht met een geweldloze staatsgreep. Nimeiri maakte in 1972 een einde aan een verbitterde burgeroorlog tussen het Arabische, islamitische noorden van Soedan en het Afri kaanse zuiden, waar de bevolking hoofdzakelijk uit christenen en ani- misten bestaat. De burgeroorlog had 17 jaar geduurd. Het zuiden verwierf autonomie, maar aan het begin van de jaren tachtig groeide de onvrede in het zuiden, toen Ni meiri een islamitische wetgeving invoerde. Sindsdien wint het verzet geleidelijk weer aan kracht. In Malakal, de afgelegen, uit le men hutten opgetrokken hoofdstad van het Upper Nile-gebied, zijn meer dan 4.000 man regeringstroe pen in staat van paraatheid ge bracht. Nog geen 150 kilometer ver der naar het oosten ligt de Ethiopi sche grens en heeft het SPLA enke le grote verzetskampen. Volgens brigade-generaal Moha- med Zein el-Abdeen, militair bevel hebber in de regio, werden begin juli bijna 5.000 regeringssoldaten van de zuidelijke stad Juba ingezet om een concentratie van opstande lingen rond de plaats Bor, 175 km ten noorden van Juba, te verdrij ven. Het SPLA meldde via de radio dat Bor, een strategische door gangsstad langs de Witte Nijl, ge heel in handen was van verzet- stroepen. Het bericht kon niet be vestigd worden in Malakal en de re gering in Khartoum heeft nooit toe gegeven dat de stad gevallen was. Volgens Zein raakten de gevech ten in de derde week van juli en on geveer 70 kilometer ten noorden van Bor in een patstelling. Hij be schuldigt de Ethiopische regering ervan het SPLA in Soedan het afge lopen half jaar van voorraden te hebben voorzien met behulp van Russische MI-8 helikopters. „Ze landen in een gebied waar wij geen troepen hebben", verklaart hij. „Anders zouden we het ze zeker be taald zetten". Swareddahab heeft weliswaar een persoonlijke ontmoeting gehad met de Ethiopische leider Mengistu Haile Mariam en heeft andere con tacten gelegd om een einde te ma ken aan de Ethiopische steun aan de opstandelingen, maar volgens Zein is het aantal grensschendingen ge stegen sinds de val van Nimeiri. In juni en juli zouden Ethiopische helikopters geland zijn in Bukteng, ruim 200 km ten zuidoosten van Malakal, en in een gebied waar he vig gevochten werd ten noorden van Bor, aldus Zein. Inmiddels heeft het Soedanese le ger bevestigd dat het munitie en andere voorraden verstrekt aan de verzetsgroep Anyanya II, die de strijd heeft aangebonden tegen het SPLA. De Anyanya II richtte zich aan vankelijk tegen het regeringsleger om het zuiden afgesplitst te krijgen van Soedan. Van tijd tot tijd kwam het ook tot botsingen met het SPLA over politieke meningsverschillen en stammenconflicten. De anti- SPLA-gezindheid binnen Anyanya II won aan kracht, nadat de rege ring munitie had aangeboden. De groep, die ook wel wordt aan geduid als de 'regeringsmilitie', voegt zeker 7.000 gewapende man schappen toe aan de strijd van de regering tegen het SPLA, dat vol gens schattingen 30.000 man telt en uit is op de 'bevrijding' van heel Soedan. Troepen van Anyanya II maak ten in maart drie SPLA- kampen in Ethiopië met de grond gelijk en vochten tegen SPLA-eenheden in Zuid-Soedan, verklaren militaire woordvoerders. Van de kampen Buriel, Mariel en Nabilo bleef wei nig overeind na het offensief van Anyanya II. Een jonge SPLA-rebel bevestigt dit verhaal. Hij gaf zich over na een maand van hevige ge vechten. Terwijl de strijd voortwoedt, worden grote delen van het Upper Nile-gebied geteisterd door ernstige voedseltekorten. Door de droogte van vorig jaar mislukte de oogst en in de afgelopen maanden is de aan voer van voedsel over land en water nagenoeg stil komen liggen vanwe ge de onveiligheid in het gebied. Sorghumgierst, het belangrijkste voedsel, is schaars. Als het ergens te koop is kost het soms vijf keer zo veel als de gangbare prijs. Volgens een woordvoerder van de regionale ministerraad, Stephen Yar, profiteert het leger van de voedselschaarste, omdat het over vrachtwagens beschikt om graan te vervoeren. „Voordat het regensei zoen aanbrak, toen de wegen nog begaanbaar waren, kochten de sol daten goedkoop graan in op het platteland om het voor het twee- of drievoudige bedrag te verkopen in de stad", vertelt Yar. Al wekenlang stromen grote groepen mensen van het platteland naar Malakal. Velen van hen heb ben zes dagen moeten lopen vanuit noordelijker steden, zich onderweg voedend met gras. Een functionaris meldde de regionale militaire rege ring dat in mei en juni 300 mensen uit zijn district de hongerdood ge storven waren. „De honger grijpt om zich heen vertelt zuster Rita, een rooms-ka- tholieke non van de Italiaanse Comboni-orde. Samen met enkele andere missie-organisaties zorgt de orde voor voedsel voor de honger- slachtoffers. Zuster Rita, die sinds het midden van de jaren veertig in Soedan werkt, geeft toe dat er te weinig voedsel wordt aangevoerd Zij schat de huidige situatie ernsti ger in dan veertig jaar geleden. ,.De droogte was in 1945 ook erg. Maar de gevolgen waren toen plaatselij- ker. Destijds konden mensen naar het noorden trekken om daar te gaan werken. Dat gaat nu niet mee' zo eenvoudig. Onderweg komen ze dieven tegen. En dan zijn er ook nog de rebellen. Als de rebellen bij een gezin terecht komen, krijgen zij a's eersten te eten. De mensen durven er niks van te zeggen, want de re bellen zijn gewapend". De zware regens van de laatste weken staan garant voor een goede maisoogst later in augustus. Maa' de regenval is tevens een voorbode van een nieuwe opmars van de meer mobiele verzetstroepen. (AP-verslaggeefster Carol Berger bracht onlangs een maand in Soedan door, waarvan twee we ken in Zuid-Soedan, een gebied dat zelden bezocht wordt door journalisten.) DEN HAAG (ANP) - De leider van de Sovjet-delegatie naar het Geneefse wapenbeheer- singsoverleg, Viktor Karpov, heeft het 'Vredesplatform Oegstgeest' geschreven dat de Sovjet-Unie het als haar plicht beschouwt 'de militairi- sering van de ruimte te voor komen en tot een aanzienlijke vermindering en strikte be perking van de atoombewape ning te komen'. Zij wil op die manier voort gang op de weg naar de 'door Raat com UTRECHT (ANP) - De om streden moskee aan de Win- terboeidreef in de Utrechtse wijk Overvecht is gisteren ge sloten nadat de politie, op ver zoek van de stichting die het gebedshuis beheert en op last van een rechterlijk vonnis, de moskee formeel ontruimd had. De moskee aan de Winter- boeidreef, eigendom van de Marokkaanse stichting Alda- wa al Islamia, is al maanden lang het middelpunt van een heftige strijd tussen twee groepen gebruikers, die elkaar van ultrarechtse politieke sympathieën beschuldigen. Eind mei werd de 24-jarige zoon van moskeebeheerder Zi- bouh in Utrecht doodgescho ten. De moord heeft vermoe delijk te maken met het con flict tussen de vader van het slachtoffer en diens werkge ver, de stichting Aldawa al Is lamia. Zibouh senior is woord voerder van een van de twee groepen moskeebezoekers die tegenover elkaar staan. De eigenaar van de moskee stapte enige tijd na de moord naar de rechter om in kort ge ding te eisen dat Zibouh en zijn aanhangers het gebeds huis zouden verlaten. De rech ter stelde de stichting in het gelijk en besliste enige dagen geleden nader dat onder de in het vonnis gebruikte formule ring '.Zibouh en de zijnen' ver staan moest worden dat ieder een die zonder toestemming van de eigenaar in de moskee was, zou moeten vertrekken. Daarop kon de politie tot ont ruiming overgaan. Een woordvoerder van het stichtingsbestuur heeft laten weten dat zo spoedig mogelijk besloten wordt wat in de toe komst met de moskee zal ge beuren. HET GROOTSTE deel van de ere op het verzoek van het ministerie en Cultuur om tijdens voetbalwed: droog te leggen. Met andere woor seizoen '85/'86 zal er bij de mee alcohol ingenomen kunnen worde Zo op het eerste gezicht lijkt dii clubs te getuigen van een bothe kent. Want, zoals alom bekend, Ir ven door het drama in het Brus ogen vestigde op de vaak gruwe net meestal in alcohol gevoede voi Vooral in politieke kringen is ve voetbal een 'issue' gemaakt. Er rr vandalen zijn alle perken te buitei weldenkend mens gedacht. Vanuit me tijd maatregelen aangedragen wel het 'voetbalterrorisme' noeme den. Van al die oplossingen, lijkt het een van de meest voor de hand lig; ls voor een regelmatige stadionbe; neembaar, dat het alcoholgebruil Qrootste probleem is. Het is juist wedstrijden, dat een klein deel der alcoholische dranken. In Brussel verpool de Europa-cuptinale teger duizenden Engelsen lallend door nootdstad. Voor het stadion zaten naast elkaar op volle dan wel innr belendende supermarkten waren a Een ander voorbeeld uit de prakt competitie getracht een trein voor ibaken. Dat lukte uitstekend; er kw be trein in. Echter, voordat de vc 9r°epjes supporters op het Station; sen goedkope wodka. Waarmee ze m|nst een benevelde treinreis. Het alcoholverbod in stadions is Sbden sympathiek gebaar. Op ziet Praktische oplossing is het helaas aan dat verbod mee te werken bij d ceten toch midden in de onderhavii welijks kwalijk te nemen. tia» beter zou het ziin' wanneer atieven ontplooit en ondersteunt, Politie, clubs, spoorwegen, stadions een het onderling in gesprek blijv t aar een uitbanning van het voett e't, onderscheidt de weg naar de et voetbal zich in niets van die bij i

de Stem | 1985 | | pagina 2