EK DE HILLEN Klokkenberg wint geding Beperking tong en scholvisserij Buurtwacht levert inbreker zelf uit HEVIGE ONLUSTEN TUSSEN ZWARTEN EN INDIËRS Ziek zijn en wonen in Nederland duur In- en uitvoer bereikt in '85 record-hoogte Merijntje Alle keukens van de wereld. Levensmiddelenhandel gebruikt te veel energie lerstelbaar S S I N G LEUK piste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - VlissingenLosse nummers ].- Diep water taboe voor pantser voertuigen Winst Shell gedaald Politieke moorden in India Roosendaalse watertoren bacterievrij Veroordeelde Belg eist doodstraf Arts start met particuliere poliklinieken VRIJDAG 9 AUGUSTUS 1985 Bioloog zet boosdoeners van bossterfte op 'n rijtje Diesel duurder NIEUWE ABONNtE Naam en voorletters: I 14 DAGEN GRATIS I DE STEM „de 4 in1 krant v |len Vlies 1 20 en 22.30 u. Police aca- heel 2. pen Vlles 2 pn 20 u. Up the creek. Ten to midnight ben Vlles 3 bn 20 en 22.30 u. The fal- id the snowman Ibrandt lody double kNSTEEN s'tKulpke - 14.30 u beschieting. sterzande Reizende Man - 13.30. ling voor bejaarden. Ilwaarde ISchayk - 14.30 u. Ttieschieting. erle Esprit - Zomerexpo- pcryl, olieverf, aquarel, ke- t en beeldhouwwerk. Ge- |g. 13.30-18 u. dinsd gesl. pept.). kmuseum 'De Vler Am- Jen' - 'Maten en gewich- |t de verzameling van O. de I en J. de Keyzer. Geop. ma 14-17 u., in juli en augus- kk op zondagen (tot 8 sept klNGEN erle Marquis - 'Grafiek ,1985'. Jeroen Henneman, pe Jonge, Eric de Nie, Ron nans e.a. Geop. woe. t/m 1-17 u. (t/m 1 sept VERPEN rckshof, Deurne - 'Uit de Itie', textiel en juwelen in lijk bezit in de provincie prpen. Geop. dag. 10-17 u l vrij. gesl. (tot 18 aug.). bGE uuthusemuseum - A- l Willaert: Vlaams musicus hetië' (in het kader van het an de muziek). Geop. dag. [12.30 en 14-18 u. (tot 31 TENDE delljk Museum - 'Ensor in bstendse verzamelingen', |t kader van het Ensorjaar). dag. 10-12 en 14-17 u. I. gesl. (tot 31 aug.). lemkundlg Museum - En- Ibliografie. Geop. dag. 10- 114-17 u dinsd. gesl. (tot 31 10 augustus in het Gal dip Hotel aan het Wa bplein in Oosterhout. expositie omvat schilde- tekeningen, etsen, lino's, ouwwerk en keramiek endert van der Pool, de Bruin, Kees van Gilst, Van Hoften en Reynier de kek. De expositie wisselt bmende maanden steeds karakter omdat voortdu- I andere kunstenaars an- verk tentoonstellen. Net It hotel is de expositie da Is geopend. ,nae' van Rembrandt, dat tig werd beschadigd toen erheen goot, zal vermoe- ongesteld in het museum Sovjetpersbureau TASS ran de waarde op 20 mil- ordt geschat, volgens des erd. sjipaj [ajej ot 1®°'® ifuij 8 'aadoipuej ua<>MJ o se} g 'jado^JOA puetl j aj ifid z 'HUBq uba 1°° di« Kleintje^" In De Stem. rtmdet er zoveel bllzondar* en itareeeente aanbiedingen In staan. Elke dag weer I DE STEM Van onze correspondent EINDHOVEN - De politie van Eindhoven betreurt ach teraf de gang van zaken rond de aanhouding, eerder deze week, van een 22-jarige inwoner van die stad. De verdachte, die inmid dels heeft bekend binnen vier maanden 43 inbraken te hebben gepleegd, kon wor den gepakt nadat een spon taan ontstane buurtwacht de politie al twee weken eerder naam, adres en bewijsmate riaal had toegespeeld. De burgerwacht was op- gericht uit teleurstelling over het lakse optreden van de politie. Toen buurtbewo ners in de gaten kregen wie de inbraken pleegde en de politie alsmaar niet reageer de, werd besloten de man zelf maar te gaan volgen. Advertenties waarin de verdachte in een supermarkt zijn gestolen waar te koop aanbood werden als bewijs materiaal aan de politie ver strekt. Dat de aanhouding van de verdachte toch nog lang op zich liet wachten, is volgens de Eindhovense politie het gevolg van onderbezetting. „Daardoor zijn we genood zaakt prioriteiten te stellen". Toch toont de politie zich niet erg gelukkig met de ma nier waarop de zaak is aan gepakt. De wijze waarop de buurt aan het onderzoek hebben meegewerkt - „zeg maar de sociale controle" - is voor ons honderd procent acceptabel. Maar als door onze nalatigheid de mensen één stap verder waren ge gaan, zou dat erg vervelend zijn geweest'. BRUSSEL (ANP) - De Nederlander is naar verhouding meer geld kwijt aan wonen en ge zondheidszorg dan de meeste andere inwoners van de EG. Dat blijkt uit cijfers van Eurostat, het Euro pese bureau voor statistiek. Eurostat heeft bekeken hoe zwaar verschil lende categorieën van uitgaven wegen in de sa menstelling van de index, waarmee de kosten van levensonderhoud in de verschillende EG- landen worden bijgehouden. Uit die vergelijking blijkt dat huisvesting in Nederland 21,6% van het huishoudbudget op slokt. Alleen Denemarkten (27,3%) komt hier boven uit. Andere EG-inwoners geven relatief veel minder uit. Zo hoeven de Fransen maar 13,7% van hun geld te 'verwonen' en de Italia nen niet meer dan 7,6%. Ook de kosten die men in Nederland moet maken voor doktersbezoek, medicijnen en der gelijke steken ongunstig af bij die in de rest van de EG. De Nederlander moet 11,9% van zijn budget uittrekken voor zijn gezondheid. In alle andere EG-landen ligt dit percentage onder 7%. Het Verenigd Koninkrijk is wat dit betreft nog steeds het goedkoopst. Daar maakt de gezond heidszorg maar een 0,5% uit van de kosten van levensonderhoud. Top-overleg Zuid-Afrika /VS DEN HAAG (ANP) - Pantservoertuigen van het type M-113 en YPR- 165 van de Koninklijke landmacht mogen voor lopig niet oefenen in het zelfstandig oversteken van diepe wateren zoals kanalen en rivieren. Dit verbod is uitge-" vaardigd na berichten van Amerikaanse zijde over ongevallen met deze voertuigen bij diepwaad- oefeningen. Daarbij zouden enkele Amerikaanse beman ningsleden om het leven zijn gekomen, aldus het ministerie van defensie donderdag. Volgens een defensie woordvoerder heeft de Koninklijke landmacht tot nu toe zonder proble men met de YPR-765 en M-113 geoefend in het oversteken van diepe wa teren. De landmacht beschikt over 700 M-113 pantser voertuigen en 1300 mo derne daarvan afgeleide YPR-765 voertuigen, deels in licentie geprodu ceerd door Daf WENEN/WASHINGTON/DURBAN (RTR/ UPI/AFP) - De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Roelof Botha heeft giste ren in Wenen 'vertrouwelijke' gesprekken ge voerd met hoge Amerikaanse functionarissen. De ontmoeting vond plaats op dringend verzoek van de Zuidafrikaanse regering, zo hebben woordvoerders van de regering in Washington bekendgemaakt. Bij de gesprekken in Wenen, die vandaag worden voortge zet, werd Washington verte genwoordigd door de nationa- le-veiligheidsadviseur Robert McFarlane en onder-minister voor Afrikaanse zaken Ches ter Crocker. Op de dag dat de functiona rissen uit beide landen in de Oostenrijkse hoofdstad bij eenkwamen nam het geweld rond de Zuidafrikaanse ha venstad Durban toe. Zeker 22 mensen hebben sinds dinsdag in botsingen met de politie in zwarte en Indische woonwij ken het leven gelaten. De poli tie heeft bevestigd acht men sen te hebben doodgeschoten. President Pieter Botha dreigde hardere maatregelen te zullen nemen als het geweld toeneemt. De Zuidafrikaanse politie stelde gisteravond een uitgaansverbod van 10.00 uur tot 16.00 uur voor de zwarte gebieden rond Port Elizabeth in. De omgeving van deze stad is, in tegenstelling tot Durban waar het tot voor kort betrek kelijk rustig was en waar de noodtoestand niet van kracht is, een van de zwaarst getrof fen gebieden tijdens het al elf maanden oude politieke ge- DEN HAAG (ANP) - De invoer van goederen bereikte |n het eerste halfjaar 1985 een waarde van 112,4 mil jard, 14% meer dan in het eerste halfjaar van 1984. De uitvoer van goederen be- 'iep in de eerste helft van 1985 U8,l miljard, een stijging ®et ruim 10% in vergelijking net de overeenkomstige pe- riode in 1984. Naar waarde gemeten be seft het hier de hoogste ni- ■eaus dat ooit op halfjaarbasis 'por zowel de in- als uitvoer Jft geregistreerd, aldus don- ierdag gepubliceerde gege- vens van het Centraal Bureau de Statistiek. Over de eerste zes maanden 'pt 1985 was er een positief -■'oersaldo van 5,7 miljard, «wijl (je goederenbalans ™er de overeenkomstige pe- node vorig jaar nog een uit- «eroverschot van 8,6 miljard Men vertoonde. Os ontwikkeling van de ntenlandse handel over het ®ste haltjaar 1985 geeft een /.angrij ke toename ten op- oente van de overeenkomstige '1S84 te zien bij de invoer ®n machines en elektrische Graten. Aan de uitvoerzijde traden 'geleken met de eerste zes banden van het vorig jaar 'angrijke stijgingen op bij l uitvoer van minerale Jdstoffen, machines en "rische apparaten. Het tekort op de handelsba lans van de EG is in de eerste vier maanden van dit jaar op gelopen tot 16,4 miljard ecu 45 miljard). Dit blijkt uit voorlopige cijfers van Euros tat, het Europese bureau voor statistiek. Eurostat raamt de groei van het tekort op 4,1 mil jard ecu per maand tegen een maandelijkse groei van 3,2 miljard in de eerste vier maanden van vorig jaar. weid in het land. Plunderende en brand schattende zwarte benden dwongen bewoners van de In dische wijk Inanda uit hun woningen en veel Indiërs heb ben hun toevlucht gezocht in een gemeenschapscentrum in de aangrenzende wijk Phoe nix. De politie zei met traan gas en karabijnen op de groe pen stenen gooiende Zulu be togers te hebben geschoten. Op één Indiër na zijn alle slacht offers zwart. Er zijn meer dan 100 gewonden gevallen. Bewoners van Inanda vre zen een herhaling van het ge weld dat in 1949 tussen Indiërs en zwarten in Durban uitbrak, waarbij 142 mensen om het le ven kwamen. Die onlusten kwamen voort uit wrok bij de zwarte bevolking tegen wat zij zagen als uitbuiting door Indi sche kooplieden. De ongeregeldheden barst ten dinsdag los nadat een aan tal scholen in zwarte en Indi sche woonwijken weigerden mee te doen aan een weeklan- ge actie, waarbij de lessen zouden worden geboycot uit protest tegen de moord, vorige week, op de zwarte advocate Victoria Mxenge. In Amsterdam hebben ac tievoerders tegen apartheid gisteren een grote ravage aan gericht in een wijnhandel die Zuidafrikaanse wijnen ver koopt. Het 'Commando Crash and carry' sloeg een groot deel van de voorraad met ijzeren staven stuk. LONDEN - Het nettoresultaat van de Koninklijke/Shell Groep is in het tweede kwar taal van dit jaar uitgekomen op 646 miljoen pond sterling vergeleken met 778 miljoen pond over dezelfde periode van vorig jaar. De daling van de winst houdt verband met een voorziening van 100 mil joen pond met het oog op de komende sluiting van de raffi naderij op Curagao. Amfobie Van onze rechtbankverslaggever BREDA - De Klokkenberg heeft het kort geding dat Hos- Kem Medical B.V. tegen haar had aangespannen op alle fronten gewonnen. In zijn uitspraak stelt vice- president mr. J. Mendlik van de Bredase rechtbank dat het vermoeden dat Hos-Kern iemand bij De Klokkenberg via steekpenningen heeft om gekocht zo sterk is dat hij daarvan verder uitgaat. „Alle thans als vaststaand aan te merken feiten bijeenge nomen moet zo ernstig reke ning gehouden worden met de mogelijkheid dat in een bo demprocedure De Klokken berg niet gehouden geacht zal worden tot nakoming van door Hos-Kern aan haar eis ten grondslag gelegde over eenkomsten, dat in dit kort ge ding haar vordering moet worden afgewezen, hoe groot voor Hos-Kern ook het belang bij integrale nakoming moge zijn', aldus mr. Mendlik. Hij verwacht dat De Klokkenberg snel die bodemprocedure zal aanspannen. Het bedrijf had geëist dat De Klokkenberg ruim 70.000 gulden voor geleverde goede ren zou betalen en dat de in stelling zich zou houden aan de afname van afgesproken hoeveelheden verbruiksgoede- ren. De Klokkenberg heeft daar tegenover gesteld dat de vierde overeenkomst niet tot stand is gekomen en dat de drie andere nietig zijn omdat bij het sluiten ervan door Hos- Kern misbruik van omstan digheden is gemaakt. Op grond daarvan vordert de in stelling van Hos-Kem een fors bedrag terug. Met de omstan digheden doelde De Klokken berg op de hoofd-inkoper P. K., die in financiële problemen zat en steekpenningen aan vaard heeft. Vervolg op pagina 3 DEN HAAG (ANP) - Met onmiddellijke ingang is het binnen de twaalf mijlszone voor de Nederlandse kust verboden op tong en schol te vissen met bepaalde ca tegorieën vaartuigen. Het ministerie van land bouw en visserij heeft dit don derdag bekendgemaakt. Alleen vissers met een boot van minder dan driehonderd pk, waarvoor bovendien vóór 1 augustus een licentie is afge geven, mogen nog op jacht naar deze beide vissoorten. Dit geldt ook voor vissers die sinds 1 augustus een vervangende boot in de vaart hebben geno- NEW DELHI (RTR) - In India zijn twee leden van de rege ringspartij van premier Gandhi, Congres (I), vermoord en negen verwond door linkse tegenstanders. De groep partijleden reisde woensdag per bus naar een partijbijeenkomst in de buurt van de stad Matabhanga in de staat West-Bengalen, toen zij werd aangehouden en aange vallen door mannen die waren gewapend met speren, messen en andere wapens. De overvallers waren sym pathisanten van de Commu nistische Partij van India- men en bovendien aan alle voorwaarden voldoen. De maatregel is genomen omdat steeds meer vaartuigen in gebruik worden genomen die voldoen aan de voorwaar den voor kustvisserij. Hier door wordt de kuststrook als het ware leeggevist. Het de partement wil dit voorkomen omdat het kustgebied voor vissen één grote kraamkamer is. Van een onzer verslaggevers ROOSENDAAL - De waterto ren aan de Nispensestraat in Roosendaal is gistermiddag weer in gebruik gesteld. Dat gebeurde nadat het ge meentelijk waterleidingbe drijf van het Waterleidingla boratorium Zuid in Breda te horen had gekregen dat het waterreservoir in de toren na diverse schoonmaakbeurten eindelijk bevrijd was van de coli-bacterie. Nu de watertoren weer in bedrijf is, is het ook afgelopen met een bovengemiddeld aan tal lekken in de waterleiding Paus Johannes Paulus II is gisteren in de Westafrikaan- se staat Togo gearriveerd, waar hij door de bevolking werd verwelkomd. De paus zal in twaal dagen zes landen in Afrika bezoeken. - fotoap LEUVEN (AP) - Een Belg die ter dood is veroordeeld wegens moord wil dat zijn doodvonnis ten uitvoer wordt gelegd. Bel gië kent officieel nog de dood straf maar die wordt na de veroordeling automatisch om gezet in levenslang. De man, Patrick de Decker (24), heeft echter het automa tisch gratieverzoek niet on dertekend. Hoe dan ook zal koning Boudewijn hem begenadigen. „Het is onmogelijk dat hij wordt terechtgesteld. Maar het is duidelijk dat hij de doodstraf onder de aandacht wil brengen", aldus de advo cate. (ADVERTENTIE) de grootste keus messcherpe prijzen grote merken als Leicht, Tielsa en Format. Natuurlijk bij Fixit. Hét recept voor de smaakvolste keuken. Alles in huis voor thuis. WAALWIJK EEN UIT DE PIET KLERKXGROEP Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - De Nijmeegse arts J. Boerema gaat een keten van zes particuliere gezond heidscentra opzetten die los staan van enige ziekenhuisor ganisatie. De poliklinieken komen in Nijmegen, Groningen, Den Haag, Leiden, Maastricht en Utrecht. De kliniek in Nijmegen be gint met zestien bedden en zestien specialisten, waaron der een sportarts en later een acupuncturist en een homeo pathisch arts. Het initiatief is geboren uit onvrede met de bestaande structuur, waarbij de polikli nieken deel uitmaken van gro te en logge ziekenhuisorgani saties. „Wij willen een kleine organisatie, die dicht bij de patiënt en zijn huisarts staat", aldus Boerema. Waaraan sterven de bos sen nou eigenlijk? Aan schimmels en insecten plagen, aan de zure re gen, of aan dat plantevi- rus dat deze week door een bekende Duitse bio loog als de voornaamste oorzaak is genoemd? Voor wie nu door de bo men het zieke bos niet meer ziet: vandaag een gesprek met ir A. Bosch, van de afdeling bosteelt aan de Landbouwhoge school Wageningen. Pagina Achtergrond ROTTERDAM (ANP) - Die selolie, huisbrandolie en pe troleum worden zaterdag twee cent per liter duurder. De meest voorkomende prijs van diesel aan de zelftankpomp komt dan gemiddeld per liter op 117,80 cent, van huisbrand olie op (excl.) 79,05 cent en van petroleum op (incl.) 100,35 cent per liter. De prijsstijging staat in ver band met de stijging van de dollarkoers en het aantrekken van de noteringen voor gaso- liën, zo is in marktkringen vernomen. De koers van de dollar daal de gisteren met ongeveer drie cent. Op de wisselmarkt was de koers aan het slot van de handel gedaald tot omstreeks 3,1870. Pistool in Witte Huis IN HET Witte Huis is donder dag een vrouw met een pistool gearresteerd. Toen de 28-jarige vrouw het terrein rond het Witte Huis op kwam ging het alarmsysteem af terwijl zij door de met me taalontdekker beveiligde deur liep. Veiligheidsagenten ont dekten het geladen pistool en arresteerde de vrouw onmid dellijk. DEN HAAG (ANP) - De levensmiddelenhandel kan bijna 25 miljoen gulden of 20% op de jaarlijkse energiekosten besparen. In deze branche wordt per jaar zeker 122 miljoen gulden uit gegeven aan energie. Op het gasverbruik kan ruim tien miljoen gulden worden bespaard en op het elektriciteitsverbruik zo'n veertien miljoen gulden. Dit is de conclusie uit een onderzoek, verricht in opdracht van het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel en de Stichting Voorlichting Energiebesparing Nederland (SVEN). Het onder zoek is uitgevoerd bij elf levensmiddelenwinkels. Koeling blijkt de grootste post op de elektriciteitsnota: bijna 60% van de energie gaat hieraan op. Aanbevolen wordt het af dekken van koel- en vriesmeubelen en een efficiënter gebruik daarvan. Ook zal meer aandacht besteed moeten worden aan de afstelling van temperaturen in koel- en vriesmeubelen. Op verlichtingsgebied moeten meer energiezuinige lampen worden aangebracht en moet het het verlichtingsniveau om laag. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat 57% op het gasverbruik kan worden bespaard. De besparingsmaatregelen moeten vooral op warmtechnisch gebied worden gezocht. Vrij wel alle regelingen bleken niet juist te zijn afgesteld. HANDIGE HANDDOEK groot formaat, 60x 140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: I Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Anlwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, f! pellen kan ook: 076-236911. -

de Stem | 1985 | | pagina 1