Golven van anti-Arabische hysterie Aziaten blijven Japan wantrouwen Nieuwe Coke: mislukking of meesterlijke zet even... UITBLAZEN BRANDBRIEF De raas van de Vikin Onverkort va Steun in de ru< )!P WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 ACHTERGROND1 Geheeld Angst Honden Beknopt Spanningen Sgssf PAPIER VOOR UW PEN West-Berlijn WOENSDAG 7 AUGU! SGP laakt prinselijke opening op zondag DE STEM COIV n HOEVEEL woorden boeken moet een mens hebben die naar zeker weten streeft? Gisteren schreef ik over mijn lotgevallen bij het zoeken naar de herkomst van het woord 'windjam- mer'. Gerenommeerde werken als Kramers' Neder lands Woordenboek en Koenens Verklarend handwoordenboek van de Nederlandse Taal had den het niet. Ook de officiële Woordenlijst van de Nederland se Taaldie hier op de redactie het laatste woord heeft, erkent windjammer niet als een Ne derlands woord. Twee edities Winkler Prins-encyclopaedieën zwijgen erover, maar gelukkig is er dan Van Dale om de weg te wijzen: windjammer is een Engels woord. Een goedkope, in de Sovjet Unie op oorlogspapier gedruk te Engelse dictionaire verklaart dat een windjammer 'vroeger een groot zeilschip' was. Van Dale zegt het mooier: 'een vol- getuigd zeilschip voor de grote vaart'. Hij zit daarmee aardig op één lijn met de beknopte Oxford Dictionary die er weer iets meer nadruk op legt dat het een koopvaardijschip is. Denk dus nooit dat Michiel Adriaanszoon De Ruyter met een vloot windjammers de Medway opvoer in 1667. Gisteravond toch nog even in een paar Engels-Nederland se woordenboeken gekeken. Daar werd ik geconfronteerd met de kleine, maar verwarren de verrassingen die mij de noodkreet ontlokten waarmee ik dit stukje begon. Eerst het prachtige Engels-Nederlandse woordenboek van Van Dale dat ik heb gekocht van op een verjaardag vergaarde boeken- bonnen. Deze Van Dale geeft doodleuk windjammer als ver taling van het Engelse wind jammer terwijl zijn stamvader, de eerdergenoemde Dikke Van Dale, met nadruk heeft bepaald dat windjammer Engels is en geen Nederlands. Van Goor's Engels-Neder lands Handwoordenboek geeft voor windjammer, wat de mari tieme betekenis betreft, terecht geen andere vertaling dan 'zeil schip'. Ook het Prisma-woor denboek Engels-Nederlands laat het gepast bij 'snel zeil schip'. Volgens Van Dale en Van Goor heeft 'windjammer' nog een tweede betekenis waarvan de beknopte Oxford in het ge heel geen melding maakt en het rare is dat beide een verschil lende opgave doen. Volgens Van Dale (Eng.-Ned.) is een windjammer ook een 'windjek- ker' terwijl Van Goor als twee de vertaling geeft: 'blazer (in een orkest)'. Na al dit gezoek weet ik nog niet méér dan toen ik begon, namelijk dat een windjammer een zeilschip is, maar naar de WIM KOCK herkomst van het woord blijf ik gissen. Het werkwoord to jam kan ermee te maken hebben. Dat kent twee betekenissen - opeenhoping en drukken/du wen - die wel met wind en zei len in verband kunnen worden gebracht. Dat het 'windgejammer' uit Amsterdam zo mijn aandacht trekt komt misschien omdat ik m'n eigen windjammer-herin- neringen heb. In 1950 werd in Rotterdam de manifestatie Ahoy '50 gehouden. In het ka der daarvan lag aan de Parkka de een rank zeilschip afge meerd; de Finse viermast-bark Viking. Ik was destijds in oplei ding bij de marine en mijn bak viel de eer te beurt deze Viking voor de duur van de manifesta tie te bemannen en er demon straties zeemanschap te geven. Een van die dagelijkse demon straties bestond eruit dat we met z'n allen in het want moes ten. Langs de touwladders om hoog naar de raas. Onder elke ra hung een soort slap koord waar we op moesten staan. Je zette jezelf min of meer klem door iets door de knieën te gaan zodat de bovenbenen ste vig tegen de ra drukten en de voeten het touw strak spanden. Je kon dan de handen loslaten. Dat moesten we ook terwille van de demonstratie. De eerste keer durfde ik niet. Het touwwerk leek me zo dun en de raas zo hoog. Maar de kwartiermeester hield niet van flauwe kul. „Ik klim wel met je mee" zet hij en dat deed hij ook, zo dicht achter me blij vend dat ik als het ware in zijn armen omhoog klom. Toen ik eenmaal een of twee raas onder me had gelaten begon ik die be scherming beschamend te vin den. Ik was over m'n vrees heen. „Nou nog langs de ra", zei de kwartiermeester, „de bui tenste positie maar meteen en morgen sta je te popelen om weer omhoog te kunnen." Hij had gelijk. De volgende dag vónd ik het leuk. We had den er allemaal plezier in want op de kade keken de Rotter damse meisjes toe. Ik ben wel altijd büj geweest dat ik die kunsstukjes nooit op zee heb- hoeven uithalen want helemaal vrij van hoogtevrees was ik m'n leven lang niet. Ik heb me dik- wijls afgevraagd waar die 'Vi king' is gebleven. Ondanks de tall shipraees en het groeiend aantal Sail-achtige manifesta ties ben ik haar naam nooit meer in de verslagen tegenge komen. Het want in. - foto archief de stem. 5 tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiW Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9. 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur, overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: j 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20 30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rsnl/rolfltioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA; Door Rob Simons JERUZALEM - Opge kropte onlustgevoelens hebben zich de afgelo pen weken in Israël na een paar door Palestijn se Arabieren gepleegde moorden op joodse paartjes op vrijersvoe ten in golven van anti- Arabische hysterie ont laden. Israëlische Ara bieren werden op straat aangevallen, ruiten van Arabische winkels wer den ingegooid en Ara bieren werden zonder enige aanleiding afge tuigd. In een ware lynch-atmos- feer werden Arabieren in de in Gallilea gelegen ontwik- kelingsstad Afula op hun werk en zelfs in het regionale ziekenhuis zonder enige di recte aanleiding aangevallen. In Afula werken 1600 Israëli sche Arabieren uit dorpen in Gallilea en 400 Palestijnse Arabieren uit de westelijke Jordaanoever voornamelijk in de bouw en bij gemeente lijke diensten. Die beangsti gende aanvallen op willekeu rige Arabieren zijn temeer verontrustend daar een reac tie-patroon is ontstaan. Als een jood door een Arabier wordt aangevallen wordt haast automatisch tot vergel ding tegen Arabieren over gegaan die dus in de Israëli sche samenleving een soort gijzelaarsfunctie zijn gaan vervullen. De agressie van de Israëli sche heethoofden richt zich niet alleen tegen Arabieren maar ook tegen journalisten die als verbreiders van on heilstijdingen worden gezien. Behalve de nasleep van de bloedige Israëlische oorlog in Libanon zijn ook de toene- Elke aanleiding is voor rabbi Moshe Levinger (midden) voldoende om met een wapen in de hand zijn haat tegen Arabieren te uiten. - fotoafp mende economische druk en de dreigende werkloosheid belangrijke factoren waar door op zichzelf staande inci denten er makkelijk toe kun nen leiden dat de verhoudin gen in Israël overspannen raken. Naar het voorbeeld van de joodse kolonisten in de bezette gebieden nemen nu ook andere joodse extre misten binnen de grenzen van bestaand Israël het recht in eigen hand. De racistische ideologie van de militante rabbijn Meir Kahane die door ver drijving van alle Arabieren uit Israël en de bezette gebie den naar een zuiver joodse staat streeft en Arabieren- haat predikt, heeft een vruchtbare bodem in de Is raëlische ontwikkelingsste den gevonden. Arabieren lo pen het risico op de openbare weg of op hun akkers een pak slaag van joodse mede burgers te krijgen met de toevoeging dat ze beter naar Jordanië kunnen ophoepelen om met Arafat gemene zaak te maken. Zelfs in de Knesset kon Kahane een Arabisch parlementslid vanaf het spreekgestoelte dreigend toe roepen dat hij hem nog wel te pakken zal nemen, terwijl de Likoed-voorzitter van de zit ting niet ingreep. In ontwikkelingssteden als Afula en Beit Shemesh, waar de slachtoffers van de laatste moordpartijen vandaan kwamen, is de overwegend oriëntaalse bevolking mak kelijk op te zwepen door an ti-Arabische sentimenten. Hoewel uit de verhoren is ge bleken dat bij de moord op de twee leraren uit Afula natio nalistische motieven geen rol hebben gespeeld worden de joods-Arabische tegenstel lingen niet alleen door Kaha ne maar ook door Likoed-po- litici als vice-premier Sjamir en minister Sjaron ten volle uitgespeeld. De recente uit wisseling van 1150 Palestijn se gevangen tegen 3 Israëli sche militairen heeft bij een deel van de bevolking tot een vertrouwenscrisis in het staatsgezag geleid die de vei ligheid van haar burgers on voldoende zou waarborgen. Die zeer omstreden uitwisse ling heeft een uitwerking van olie op het aanwakke rende Israëlische vuur van nationalisme, chauvinisme en onverdraagzaamheid te genover de Arabische min derheid in de joodse staat en de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden. Moord, doodslag en ter reurdaden worden in de ver ziekte Israëlische geest over een kam geschoren als ze door Arabieren zijn gepleegd. Een Arabier die een geweld daad pleegt wordt in de Is raëlische terminologie auto matisch als terrorist bestem peld. De Israëlische staats terreur in Libanon die zich tijdens de zogenaamde 'ope ratie Vrede voor Gallilea' in 1980 uitte in massale bom bardementen van Palestijnse vluchtelingenkampen en Is lamitische volkswijken in Beiroet heeft tot een verder verval van de morele waar den in de Israëlische samen leving geleid. De meer dan 18 jaar durende Israëlische be zetting van de westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook met een totale bevol king van 1,3 miljoen Palestij- nen heeft het gevoel voor menselijke waarden en nor men onder een aanzienlijk deel van de 3,4 miljoen joden in Israël toch al ernstig aan getast. Waren het gedurende het eerste decennium na de Is raëlische verovering vooral de Palestij nen in de bezette gebieden die de Israëlische politiek aan den lijve onder vonden, de laatste jaren mer ken ook de 750.000 Arabieren in Israël dat zij als staatsbur gers weer in toenemende ma te aan een vijandige en dis criminerende houding wor den onderworpen. Een lang durige bezetting en democra tie zijn nu eenmaal niet te verenigen. Het gif van de on derdrukking van de Palestij- nen in de bezette gebieden waarmee de joodse burgers van Israël zich jarenlang als het ware hebben ingespoten begint ook binnen de zoge- naaamde 'Groene lijn' van de joodse staat voelbaar te wor den door de vernederende houding van de joodse bur gers tegenover de Arabische mede-burgers. Wegens de wankele basis van de rege ring van nationale eenheid werpen ook de ministers van de Arbeiderspartij niet een voldoende hoge dam op om het joods-nationalistische tij te keren en de afkalving van de mensenrechten en de de mocratische waarden tegen te gaan. Bezorgde Israëli's vragen zich al in alle ernst af of de betrekkelijk jonge Israëli sche democratie wel tegen de hevige interne en externe schokken bestand zal blijken te zijn, of is de zich afteke nende ontwikkeling in Israël van een democratisch staats bestel naar een dictatuur van de joodse meerderheid waar voor de Arabische minder heid steeds minder plaats zal zijn niet meer te stuiten? VEEL Aziaten die de verovering van hun land tijdens de Tweede We reldoorlog door Japan nog herinneren hebben nu vrede met het verle den. „Als ik een Japanner van mijn leeftijd tegenkom, kan ik het niet helpen maar dan vraag ik me soms af wat hij tijdens de oorlog heeft ge daan", zegt Felix Bautista, die 22 was toen het verslagen Japanse keizerlijke leger zijn geboorteland, de Filipijnen, verliet. „Maar natuurlijk kunnen we ze vergeven ook al kunnen we niet vergeten." Voor Bautista geldt als voor net zo veel andere vol ken in Azië en de Pacific die onder de Japanse knoet zuchtten dat 40 jaar na de oorlog sommige wonden zijn geheeld. Japan capituleerde op 15 augustus 1945. Vele ja ren nadat het land weer door de internationale gemeen schap in haar midden is op genomen proberen regerin gen het economische succes van Japan te imiteren. Van Seoel tot Singapore, rijden in blauwe pakken gestoken Ja panners in Japanse auto's naar Japanse hotels voor een Japanse zakenlunch met sus hi rijst met rauwe vis. Japanse gidsen trekkken kuddes toeristen naar de wonderen van de oude Azia tische beschavingen of de vleespotten van Bangkok en Manila. De vreedzame na oorlogse invasie heeft brug gen geslagen tussen Japan en zijn vroegere slachtoffers. Maar de angst voor een machtig - tegenwoordig eco nomisch - Japan blijft en China en Zuid-Korea koeste ren nog diepe argwaan voor een mogelijke opleving van het Japanse militairisme. Herinneringen aan Japanse wreedheden, massaslachtin gen en dwangarbeid leven nog bij de mensen die oud ge noeg zijn om het aan de lijve te hebben meegemaakt. Het bloedbad van Nan king, de behandeling van krijgsgevangenen die aan de Birma-spoorlijn werkten en in de Changi-gevangenis in Singapore vormen een in dringende aanklacht tegen een fanatiek militarisme dat een groot deel van Azië tot slavernij bracht met als doel een einde te maken aan het blanke koloniale bewind. „We werden als honden behandeld", aldus Wong Yuen, een kantoorbediende uit Hongkong. „Maar wat heeft het voor zin hen te ha ten. Het helpt niets." Veel Singaporanen hebben de Ja panners vergeven, zo zegt Victoria Krempl, die ver pleegster was in Singapore, het bastion van het Britse imperium in het Verre Oos ten dat in de loop van 1942 verloren ging. „Ik haatte ze maar nu niet meer." Sommigen kunnen niet vergeven. „Er leeft nog veel wrok vanwege de gruwelijk heden die de Japanse solda ten hebben begaan", zegt de voormalige Filipijnse minis ter van buitenlandse zaken Carlos Romulo die heeft meegevochten tijdens de slag om de herovering van de Fi- lipijnen in 1944 onder bevel van de Amerikaanse gene raal Douglas MacArthur. „Ze traden beestachtig en wreed op", aldus Romulo. In Indonesische geschiede nisboeken staat heel be knopt: „In drieëneenhalf jaar bezetting begingen de Japan ners net zoveel schendingen van de mensenrechten als de Nederlanders gedurende drieëneenhalve eeuw kolo niaal bewind." In China en Zuid-Korea traden in 1982 sluimerende bitterheid en achterdocht aan het daglicht toen in Japan nieuwe ge schiedenisboekjes op de markt kwamen waarin de gruwelijkheden werden ge bagatelliseerd. De Japanse bezetting ver anderde het lot van zowel in dividuen als naties. De po ging om met geweld een Groot Aziatisch rijk van wel vaart te stichten was de vonk die de revolutie deed ont vlammen en droeg er toe bij dat miljoenen Aziaten zich bevrijdden van het koloniale juk. Op de Filipijnen bleef na de oorlog een gevoel van mo reel verval over, aldus Bau tista die hoofdredacteur is van Veritas, een weekblad dat nauw verbonden is met de leiding van de rk kerk. „Tijdens de oorlog werd stelen van de regering iets le gitiems, een rechtvaardige zaak, en de gewoonte leeft voort", zegt hij. In Malaysia leidde de oorlog tot een Chi nese communistische op stand die tot 1960 duurde. Het Koreaanse schierland werd verdeeld in een communis tisch Noord-Korea en een pro-Amerikaans Zuid-Ko rea. Alleen Thailand, dat vrij vroeg capituleerde voor de Japanners, kwam tamelijk ongeschonden uit de oorlog. Al enkele jaren na de ne derlaag slaagde Japan eco nomisch waar het militair faalde in het binnenhalen van grondstoffen uit Zuid oost-Azië. Kolen, gas, mine ralen, rubber, hout en voed- selprodukten stromen naar de werkplaats van Azië om er vervolgens in de vorm van auto's en consumptiegoede ren massaal terug te komen. „Het klassieke patroon van economisch kolonialisme", zegt de premier van Malay sia, Datuk Seri Mahatmir Mohamad. „Dat kan niet an ders dan spanningen in de toekomst veroorzaken." Re geringen mogen weliswaar te hoop lopen tegen Japans enorme handelsoverschotten en importbelemmeringen, de jongeren in Azië zijn gek op Japanse produkten en de Ja panse cultuur. „Jongeren denken positief over Japan, omdat ze van te levisies, fotocamera's en elektronische produkten houden, die daar vandaan komen", zo zegt een leraar uit China. Desondanks vinden de Japanners het nodig hun buurlanden gerust te stellen. Vorig jaar bood de Japanse keizer Hirohito zijn veront schuldigingen aan voor de kolonisatie van Korea. En in Peking deed premier Naka- sone de plechtige belofte: „Als de persoon met de groot ste verantwoordelijkheid voor Japan, verklaar ik...dat onze natie nooit meer een op leving van het militairsme zal toestaan." (RTR) 7EPS<*AGe,,£N OP HET zgn. wereldjeugd- festival in Moskou presen teerden Westberlijnse 'so cialisten' zich niet als West duitsers maar als een zelf standige delegatie. Dit ver oorzaakte een rel want ge zien de geschiedenis is dat duidelijke taal. Vlak na Tweede Wereldoorlog heeft de USSR immers West-Ber lijn willen innemen. Stalin wilde geheel Berlijn bij de DDR ingelijfd zien. Russi sche en Amerikaanse tanks stonden tegenover elkaar. Door een luchtbrug werd West-Berlijn gered. Nu, in 1985 laat het Kremlin weten niet van gedachte te zijn veranderd t.o.v. Westeuro pees grondgebied. Kruisland L. Nelen Door A lex Brummer HET is al weer enige tijd gele den dat de Coca-Cola maat schappij schijnbaar in een vlaag van zomerse krankzin nigheid met het sensationele bericht kwam dat de enige echte onvervalste Coca-Cola als 'Classic Coke' terug op de markt zou komen. De enorme publiciteit rond de co la-kwestie gaat ondertussen onver minderd door. De president van de maatschappij, Roberto Goizueta, is plotseling een nationale held ge worden en analyses van zijn mana gement verschijnen in alle zaken- tijdschriften en roddelbladen. Iedere Amerikaan weet nu inmid dels wel dat Goizueta de bescher meling was van Robert Woodruff, de legendarische uitvinder van Co ca-Cola, en dat hij een 'kristalhel der brein' heeft. Op het strand van Delaware ver diepten tieners zich deze zomer in de aandelenkoersen van de fris drankenindustrie alsof het de Ame rikaanse Muziekexpres betrof. De enorme aandacht die Robert Goi zueta op zichzelf en zijn produkt heeft weten te vestigen, kan rustig uniek worden genoemd. Normaal gesproken zouden daar een leger PR-specialisten en miljoenen dol lars voor nodig zijn. Het verhaal over de gebeurtenis sen tussen april 1985, toen de Coca- Cola Company de 'klassieke' colas- maak verruilde voor een nieuwe, Pepsi-achtige smaak en 11 juli, de dag dat Coca-Cola haar oude Coke opnieuw introduceerde als 'Classic Coke' is nu al een marketing-legen- de geworden. Nog jarenlang zullen aankomende managers tijdens hun opleiding op deze gang van zaken broeden. Zou een zó modern bedrijf als de Coca-Cola Company nu wer kelijk per ongeluk zo'n gigantische blunder hebben kunnen maken? Of heeft de Coca-Cola Company, zich heel goed bewust van haar greep op de Amerikaanse smaakpa pillen, een truc uitgehaald en met haar cola-escapade ingespeeld op de Amerikaanse wens om even te ontsnappen aan de werkelijkheid van begrotingstekorten, de kaping in het Midden-Oosten en de ziekte van president Reagan? Om de gebeurtenissen beter te kunnen begrijpen is het noodzake lijk even terug te gaan naar de re cente geschiedenis van de Coca-Co la Company. Met de komst van Goi zueta, een aan werken verslaafde Cubaan die het bedrijf in 1981 over nam, heeft Coca-Cola een duidelijk experimentele weg ingeslagen. Be halve allerlei zakelijke nevenactivi teiten zoals een investering van 700 miljoen dollar in Columbia Pictures in Hollywood, is Goizueta echter ook aan het experimenteren gesla gen met de heilige cola-formule, die sinds het begin van deze eeuw in Atlanta achter slot en grendel wordt bewaard. Zo lanceerde hij in juli 1982 een calorie-arme Coca-Cola, die een groot succes bleek te zijn. Minder dan een jaar later waren er nog drie andere Coca-Cola variëteiten op de frisdrankenmarkt bijgekomen: ca feïnevrije cola, cafeïne- en suiker vrije cola, en Tab-cola. Deze cola's haakten duidelijk in op de Ameri kaanse obsessie voor diëten en ge zondheid. In feite waren de de nieuwe cola's ook onderdeel van Goizueta's de fensieve strategie. Met concurrent Pepsi op de hielen wilde Coca-Cola koste wat kost haar voorsprong op de aandelenmarkt zien te behouden. Op dit moment beheerst Coca-Cola 22 procent van de markt, Pepsi 19 procent en het zijn de Pepsi-aande- len die nog steeds blijven stijgen. Elk punt dat de aandelen stijgen, is ongeveer 200 tot 250 miljoen dollar waard dus niet iets om achteloos naast je neer te leggen. Omdat de verkoop van bovenge noemde cola's - die niet bepaald smaakten als 'the real thing' - zo goed liep besloot de maatschappij de sprong maar te wagen en ook 'the real coke' zelf te veranderen. Maar was dit werkelijk het geval? De proeven met de nieuwe cola- smaak wezen uit dat de nieuwe 'zachtere, toch pittigere en zoetere' smaak van Coca-Cola slechts door een kleine meerderheid lekkerder Cola, classic-cola, de makers za gen kans in weinig tijd een verloren marktaandeel te herove ren. - foto anp werd gevonden dan de oude. Daar om was het vrij aannemelijk dat de Coca-Cola Company de nodige vei ligheidsmaatregelen trof voor het geval het nieuwe produkt niet aan zou slaan. Iedere student management en marketing kan vertellen dat je suc- cesprodukten niet zomaar opgeeft voor een onbekend produkt, zeker niet wanneer het marktonderzoek vooraf weinig positief uitvalt. Iemand in het bedrijf moet dui delijk hebben voorzien wat er zou gaan gebeuren. Zelfs rivaal Pepsi verwachtte dat de oude Coke weer terug zou komen: „We wisten dat ze de zaken terug zouden draaien, maar dachten dat Coke daarmee zou wachten tot haar honderdste verjaardag volgend jaar", aldus één van Pepsi's reclameadviseurs. De snelheid waarmee Coca-Cola in staat is geweest de orginele 'Clas sic' coke op de markt te brengen, het nieuwe blikje en de bijbehorende advertentiecampagne, wijst erop dat dit niet onvoorbereid plaats vond. In ieder geval was de timing uitstekend: welke tijd is beter ge schikt voor een nationaal debat met Coca-Cola als onderwerp dan hartje zomer? Met temperaturen van boven de 35 graden Celcius zijn dorstlessers van levensbelang en kunnen er maar niet genoeg fris dranken op de winkelplanken staan. Deze Cola-story is tenslotte ook een soort eerbetoon aan de theo rieën van de economen John Ken neth Galbraith en Vance Packard uit de jaren vijftig. Zij verklaarden dat bedrijven de markt manipule ren door bepaalde behoeften te creëren, die het publiek eigenlijk niet heeft. Bij de introductie van de nieuwe colasmaak lijkt zelfs we sprake van een soort dubbel-dubbel spel in het creëren van behoeften. De vraag naar de traditionele Coca- Cola liep terug, dus nam het bedrijf het produkt uit de markt. Hierop nam de vraag naar het vertrouwde smaakje weer toe, waarna de Com pany besloot het orginele produkt weer te gaan leveren, zij het onder een nieuwe naam en met een nieu we verpakking. Coca-Cola is nu weer terug als Classic Coke en bo vendien heeft de Amerikaanse con sument ook nog extra keuze un Nieuwe Coke en Kersen Coke. Mis schien dat de toekomst zal uitwijd" dat het Coca-Cola fiasco eigenlijk één van de briljantste manage menttrucjes van deze eeuw is êe' weest. copyright the guardian de stem AMSTERDAM (ANP) - De vergoeding die buitenlandse werknemers van hun werkge- ver krijgen om hun gezin in jjet land van herkomst te be doeken, mag de eerste vijf jaar vrij" zij», maar daarna moe- ('en er sociale premies over worden afgedragen. Deze ver goeding is in feite namelijk te beschouwen als gewoon loon waarover premies geheven moeten worden. Deze nieuwe beleidslijn staat in het dinsdag gepubli- ceerde mededelingenblad van bet GAK (Gemeenschappelijk Administratiekantoor). DEN HAAG (ANP) - De SGP vindt het geen manier van doen dat de Utrechtse Jaar beurs prins Bernhard heeft gevraagd op de Dag des Hee- ren 's ochtends om 10.00 uur de heropening van het Beatrix- gebouw in de Domstad voor zijn rekening te nemen. In schriftelijke vragen aan premier Lubbers en minister Van Aardenne (Economische Zaken) dringen de staatkun dig-gereformeerde kamerle den Van Rossum, Van Dis en Van der Vlies er bij de be windslieden met klem op aan om met bestuur en directie van de Jaarbeurs een andere datum en tijd te vinden. De kamerleden noemen de zondag en het tijdstip van 10.00 uur uiterst ongelukkig daar bij voorbeeld kerkgan gers niet op de uitnodiging kunnen en willen ingaan, wes halve een deel van het volk wordt gediscrimineerd. e<| ïja! HET VONNIS van de Haagse red een verzorgingstehuis voor bejal gevangenisstraf is veroordeeld, cussie over euthanasie ongetw rechtbank acht bewezen, dat de met insuline-injecties om het lev dat hier sprake geweest zou zi euthanasie, werd door de rechtt justitie had een gevangenisstraf v Voor de gelovige mens is hi Schepper waarover hij/zij niet z mag beschikken. Bij zieken en be schikkingsrecht uitgaan, komt he lijk lijden of de ontluistering van d het ouder worden kan optreden, te vragen hun leven te beëindiger Actieve euthanasie is in Neder boden. Dat verbod botst voor gre daagse opvattingen. Aangezien c met 'eigentijdse' normen en wa spraak de praktijk ontwikkeld da strijd met de wet wordt beschou\ voorwaarden niet meer tot strafop Van de behandelende geneest zorgvuldigheid verlangd. Vast mo zicht is op herstel; het lijden van niet meer te dragen zijn en hij diei dood te verlangen. Het proces tec Haagse verzorgingstehuis, dat c brag van de president van de r heeft niet de indruk gewekt, dat i mitsen' optimaal bewust is gewei gevangenisstraf, door de rechtbar waarschuwing, dat bij euthanasi mogelijke zorgvuldigheid onverko Die waarschuwing is niet overb de wetgever nu eindelijk eens in 9espleten gemeenschap als de oi biedigt van zieken en bejaarden d langen naar het einde, een en and de naleving van de wet moeten a van eén jaar voor drie 'moorden' heeft de officier van justitie tegen 9etekend. Ook de arts gaat in hoger bero zo worden niet in het parlement, 'u99en heen van bejaarden, zieke dood uitgevochten. Dit kan niet. [fAT zou nog het effect kunnen zi hreigementen nu president Reagc joond voor het afkondigen van de J'komma nul, dunkt ons. De verklaring van Reagan is de n°g onlangs Zuid-Afrika heeft te heffen en het Congres, di ™°ordiging, een aantal economist de zomervakantie wordt daaro ,N een verkapte waarschuwing hyootmaatregelen wel eens door ®yeegd zouden kunnen worden (ter geval uit concluderen, dat dc an het Witte Huis bij de verwikke '0 nog steeds als een steun in d an worden. Minister Van den Broek kan nc Onï?heven vin9er1je zal bi) Botha Pde lachspieren werken. Het pro I naP tegen de noodtoestand, dat kra u Zaken in' Pretoria zou toe „acht omdat het Verenigd Koninl voorbaat tegen economische sê 'n Zuid-Afrika verandert voorlop to Vp r /~vuir\a vei anuci i vuui i snerpte onderdrukking en de hf' dat daarcloor de kans °P Pelangenstrijd tussen blank en

de Stem | 1985 | | pagina 2