Achtervolgingstitel voor Jelle Nijdam Licht herstel van Nederlandse ploeg West-Duitsland op voorsprong tegen VS-ploeg Teo Fabi schokt Formule 1-wereld matiebon Bayern München en Grêmio in finale Rotterdam-toernooi !LPAND lUR Irdekte 1 ETTEN-LEUR" iij. Van der Lugt I.J. CLERCX {LINK B.V. tieburo [OOOOOOÖ' KÖ IJ VAN 11.00 tot >plein 208. ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 PAGINA SPORT 1 EDWIN ROVERS VERRASSEND WINNAAR BIJ AMATEURS Jan van Wijk leider in ronde Hessen Martin Lips tweede MW mag geen overdekt stadion bouwen EK VOOR SPRINGRUITERS IN DINARD Ontslag Falcao bij AS Roma rechtsgeldig Val Spencer bij training Oranje tegen Bulgarije in Heerenveen IN TOERNOOI OM DAVIS-BEKER Verrassend verlies van Sukova Wielertitel voor Tolhoek A54 5.50 m x 22.00 m i 5.50 m x 22.00 m l/estigd: o.m. Hema, Hij-Herenmode, bor ca. 800 auto's branchepatroon en aan: uto-/fietsen es; reformzaak; Bation/lingerie; in van branches in. - 3762 CZ Soest ,-21630 Idert I de Arrondissements- M Eerkopen BOUWLAND jie Egeldonk en kada- |e Zundert, sectie C |813, te zamen groot lom na betaling der |g moet plaatshebben ia de dag van toewij- fslasten komen voor anaf 1 januari 1986. |e veiling desgewenst bankrelatie te kun- ende hun financiële Ihouden als volgt: op yoor inzet, en op dins- f>r toewijzing, telkens telkens in het café- ^undert, Bredaseweg kantore van voor- -2600). )OOOOOQ O O O It 4 Terneuzen O fi62 privé 97008 Q O /ERWARMING O ÏUWPAKKETTEN O i" oden. len Tulip Hotel els ligt "om de hoek" <s thuisbezorgd uit de .000,-tot 198.000,- ting is elke dinsdag en Vraag in ieder geval langs afknippen J-1 - end informatie over 3ussel" in Oosterhout □n in een envelop aan: 3ussel" sr 264. 5240 VB Rosmalen HLKMAAR (ANP) - Jelle Nij- jam, in zijn eentje, is voldoen de geweest om het gebrek aan jivantiteit en kwaliteit van de «rofs bij de baankampioen- jchappen te compenseren. De bijna 22-jarige Westbra bander veroverde de achter- volgingstitel met overmacht en met een tijd onder de zes minuten. Zuiver op tijd geme ten spreekt die prestatie niet aan, 5.58.16 is tenslotte bijna dertien seconden langzamer dan de wereldrecordtijd, die gans-Henrik Oersted op de jereldkampioenschapsbaan van Bassano del Grappa vori ge week reed. Maar Nijdam worstelde in Alkmaar met de weersomstandigheden, een verkillende regen en een grimmige wind. Tegenstander Peter Pieters beeft op redelijk niveau ver weer geboden, maar kon toch niet voorkomen dat hij feite lijk ingelopen werd. Twee ronden voor het einde had Nij dam het gat van 125 meter goedgemaakt. Het laatste sprongetje, dat een voortijdig einde aan de wedstrijd zou hebben betekend, liet Nijdam echter achterwege. Er was geen enkele reden om dezelfde tegenstander, die hij vorig jaar in het amateurkampioen schap had verslagen, wezen lijk pijn te doen. Nijdam is in een jaar sneller en sterker geworden. Zijn vier-kilometertijd was slechts een seconde beter dan die van vorig jaar, maar toen werd onder veel betere omstandig heden gereden. De nieuwe kampioen zette in Alkmaar de volgende stap in de voetsporen van zijn vader, die, een kwart eeuw geleden, na een kam pioenschap bij de amateurs er vier bij de profs liet volgen. Met zijn overwinning, mede een gevolg van een gerichte voorbereiding, ook op de Alk- maarse baan, heeft Nijdam af vaardiging naar de strijd om de wereldtitel verdiend. Hij heeft, in tegenstelling tot Oos terbosch, die afwezig bleef bij de kampioensstrijd, als een echte prof de kosten voor de baat laten uitgaan. Het kampioenschap bij de dames werd, op vergelijkbaar indrukwekkende wijze, ver overd door Petra de Bruin, die daarmee voor de vierde keer Nederlands sterkste was op de achtervolging. Bij de ama teurs veroverde Roosendaler Edwin Rovers verrassend de nationale achtervolgingstitel. Hij was in de finale ruim vier seconden sneller dan Ragnar Martens. Uitslagen: Achtervolging profs over 5000 meter: kwalificatie: 1. Jelle Nijdam 6.03.63, 2. Peter Pieters 6.09.22, 3. Hennie Rovers 6.37.88,4. Vester Aarts 6.53.86,5. Ad Polak 6.55.43; finale: 1. Jelle Nijdam 5.58.16, 2. Peter Pieters 6.07.06; om derde plaats: 1. Hennie Rovers, 2. Vester Aarts ingelopen na 2120 meter. Keirin profs: 1. Theo Smit, 2. Peter Pie ters, 3. Rainier Valkenburg, 4. Ron Groen, 5. Henk Lubberding, 6. Vester Aarts. Klassementswedstrijd prots over 35 ki lometer: 1. Peter Pieters 64 punten, 2. Ron Groen 41,3. Leo van Vliet 28,4. Leon Nevels 8, op twee ronden: 5. Henk Lub berding 18, 6. Cees Priem 16,7. Jelle Nij dam 9, 8. René Kos en Joop Zoetemelk 7, op drie ronden: 10. Theo Smit 7. Achtervolging dames over 3000 meter: halve finales: eerste rit: 1. Monique Kauffman 4.04.16, 2. Linda van de Berg 4.11,74; tweede rit: 1. Petra de Bruin, 2. Mieke Havik ingelopen na 2400 meter; fi nale: 1. Petra de Bruin 3.57.63,2. Monique Kauffman 4.05.08; om derde plaats: 1. Linda van de Berg 4.06.46,2. Mieke Havik 4.09.67. Tijdrit amateurs over 1000 meter: 1. Thierry Detant 1.10.45, 2. Mario van Baarle 1.10.79, 3. Ab Harren 1.11.15, 4. Ralf Moorman 1.11.38, 5. Ronald Pothui zen 1.12.14, 6. Michel le Grand 1.12.20, 7. Erwin Nieuwenhuizen 1.12.27, 8. Dirk- Jan van Hameren 1.12.75,9. Jerry Vende- rink 1.13.06,10. Adrie Kroon 1.13.10. Achtervolging amateurs over 4000 me ter: halve finales: eerste rit: 1. Edwin Rovers, 2. Rik Moorman ingelopen na 3380 meter; tweede rit: 1. Ragnar Mar tens 4.58.60, 2. Charles de Caluwé 5.05.77; finale: 1. Edwin Rovers 4.56.05,2. Ragnar Martens 5.00.65; om derde plaats: 1. Rik Moorman, 2. Charles de Caluwé ingelo pen na 1860 meter. Derny-westrijd amateurs: 1. Michel le Grand (gangmaker Koch) 25 km. in 27.01, 2. Charles de Caluwé (Van Tilburg), 3. Theo Korte ka as (Walrave), op een ronde: 4. Ruud Brouwers (Raats), 5. Rob Rabe (Ruiter), 6. Aad van de Kruisweg (Van de Torre), op drie ronden: 7. Ralf Greupink (Boere). Mehagnol (Huizinga) en Post (Steketee) staakten de strijd. Geen hoofdprijs voor Feyenoord Door Chris van Nijnatten ROTTERDAM - Wat eigenlijk een Feyenoord- feestje ter inleiding van het nieuwe seizoen had moeten worden, leverde de met ruim 30.000 mensen opgekomen aanhang van de sta dionclub slechts een katergevoel op. Geen swingend Feyenoord, maar een rammelend, onsamenhangend elftal. Het verlies met 1-2 tegen Grêmio Porto Allegre uit Bra zilië was dan ook volkomen te recht. Morgen mogen de Rot ierdammers het nog eens pro beren tegen Honved Boeda pest in de verliezersfinale van het Rotterdam-toernooi. Feyenoord moet duidelijk nog wennen aan de nieuwe opdrachten voor de komende competitie. Het creatieve voet bal waarmee de trots van Rot terdam-zuid voor de dag wil komen, kwam er gisteravond slechts een kwartier lang uit. Aan het verlies tegen Grê mio mogen geen al te harde tonsequenties verbonden wor den. De Brazilianen zijn nu eenmaal typische toernooi- Voetballers, met de ronduit formidabel spelende Renatc als opperhoofd. Bovendien hebben de Zuidamerikanen er net de nationale competitie opzitten en zijn dus nog per fect op elkaar ingespeeld. Van Feyenoord mag echter wel gezegd worden, dat er nog driftig gesleuteld dient te wor den aan de nieuwe aanpak. '.Sorensen moet actiever wor den, Been moet zijn spel niet te l'mooi willen maken, Hiele ■moet maar eens een tijdje op de reservebank plaatsnemen [en trainer Fafié dient de ko kende week de broodnodige mechanismen in het spel van .zijn ploeg in te bouwen. Teke- ,nend voor het Feyenoord in icpbouw was overigens, dat •toen tegen het einde pur sang- arbeider André Hoekstra in het veld kwam, de Rotterdam mers pas echt gevaarlijk wer den. Het begin van de wedstrijd was zeker veelbelovend. [Feyenoord schoot werkelijk 'flitsend uit de startblokken. Dat moest ook wel, omdat in 4e afgelopen week via alle mogelijke media duidelijk hoor de Kuip-bewoners te ver- jtan was gegeven, dat er een ander' Feyenoord aan zat te zomen. Een speels elftal, vol verrassingen. En inderdaad, jfr voltrokken zich in de eerste minuten taferelen, die men eigenlijk gewend is te aan schouwen in het Ajax-stadion. De gloednieuwe aanvallers Ding en Eriksen kaatsten met hppe regelmaat. Tahamata jerd veelvuldig gelanceerd. '®en drong vanaf het midden veld brutaal het Braziliaanse verdedigingscentrum in. Leuk was het begin zeker, maar het levendige aanvals- spel resulteerde nauwelijks in reële kansen. Daarom kroop Feyenoord in zijn schulp en dat bracht genadeloos aan het licht, dat er op het Rotterdam se middenveld nog niemand staat, die de wedstrijd naar zijn hand durft te zetten. Feyenoord liet zich het spel dicteren. Molenaar, Been en Sorensen lieten hun aanvalsli- nie zelfs geheel droogvallen. Op het moment dat vak S slaapliedjes aanhief, kreeg Grêmio-vedette Renato het op zijn heupen. De 23-jarige in ternational speelde de linker kant van Feyenoords verdedi ging (Troost, Duut) helemaal zoek. Echter, ook dat leverde slechts stormachtig applaus op en geen doelpunten. De acties van Renato, maar ook die van Osvaldo, deden de Feyenoord- bluf in snel tempo slinken. In de tweede helft zette het verval van Feyenoord zich voort. Renato werd steeds brutaler, zette Iedereen voor gek en de Rotterdammers ga ven geen gepast antwoord. Even leek de wedstrijd op te leven, toen er aan beide kan ten twee goals vielen. Eerst nam Grêmio een voorsprong in de 57e minuut. Bonamigo zette voor, Osvaldo schoot in en Renato maakte het op de doellijn af. Renato liep nog na te genieten van het doelpunt, toen Mario Been Feyenoord uit een voorzet van Molenaar weer naast de Brazilianen bracht. Een kwartier voor tijd velde de 21-jarige Raul het vonnis over de Rotterdammers. Eduardo passte op de duidelijk buitenspel staande Raul en deze passeerde de op alle fron ten falende Hiele eenvoudig. Daarna bracht Hoekstra het publiek nog even op de ban ken, maar ook hij, evenals de ingevallen Antiliaan Kwida- ma, wist de kater voor het le gioen niet meer te verjagen. FEYENOORD - GUEMIO 1-2:57. Renato 0-1, 61. Been 1-1, 76. Raul 1-2. Scheids- rechter: Van Swieten. Toeschouwers 32.000. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Nielsen, Duut en Troost; Molenaar (Hoekstra), Been en Sorensen (Kwidama); La Ling, Eriksen en Tahamata. Grêmio: Mazaropi; Raul, Baidek, Luis Eduardo en Casemiro (Ronaldo); Ósval- Tsheu La Ling en Mario Been in duel met de Grêmio-speler Bonamigo. - FOTO ANP do, Sabella en Bonamigo; Valdo, Renato en Ademir (China). BAYERN MÜNCHEN - HONVED 4-3: 18. Matthaus (strafschop) 1-0, 20. Mathy 2-0, 33. Rummenigge 3-0, 40. Détari 3-1, 62. Détari (strafschop) 3-2, 72. Bodonyi 3- 3,78. Wohlfarth 4-3. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschouwers: 32.000. Bayern München: Aumann; Winklhof- fer, Augenthaler, Eder en Pflügler; Dremmler, Matthaus (Nachtweih) en Lerby; Rummenigge (Kögl), Hoeness (Wohlfarth) en Mathy. Honved: Andrusch; Sallai, Nagy, Sikesdi en Tóth; Fitos, Garaba en Détari; Gyi- mesi, Bodonyi en Dajka. •JORBACH (DPA) - Jan van '"ik heeft vrijdag in de ge kitste derde etappe van de [""lie van Hessen het gele lei- ■"'strieot veroverd. JDe Nederlandse amateur- J'elrenner eindigde in de door Luxemburger Rijs gewon- '~r< tweede gedeelte van de ^Ppe als zevende. Hij kwam JJarmee in tijd gelijk met de ijjestduitser Hartmut Bölts. Dp grond van zijn betere klas- f^itig in de tweede rit van "Mag start Van Wijk van- aa8 als lijstaanvoerder. Het pfste gedeelte werd gewon- '™n door de Westduitser An- Kappel. ïHu4,K: gedeelte: 1. Kappel (WD1) C «lometer in 2.48.55. 2. Stumpf (WD1) ■ftr.J Gunsler (WD1) op 0.24. 4. Kulesza detliA ^ydlik (WD1) z.t.; tweede ge- '1$%: r (Lux) 75 kilometer in '(Sftvi 2 Ganejev (Sov), 3. Svjetsnikov Vj' 4 Plambeck (WD1), 5. Pedersen ES' 7- Var Jollen z.t. u.toneen kl 2 Ganejev (Sov), 3. Svjetsnikov I Plambeck (WD1), 5. Pedersen 7 Van Wijk (Ned), 8. Harings iffX*0 klassement: 1. Van Wijk 12 i|t nunuten en 36 seconden, 2. Bölts Svjetsnikov op 0.09, 4. Clarysse °P 106, 5. Ekimov (Sov) op 1.44, 6. ïgs op 2.03. HAAKSBERGEN (ANP) - Hans Brugman gaat na de eerste dag van de nationale military van Haaksbergen aan de leiding. De ruiter uit Hen gelo behaalde met Full Swing in de dressuur een puntento taal van 73. Martin Lips is tweede met een achterstand van drie pun ten. Uitslag: 1. Hans Brugman (Full Swing) 73 punten, 2. Martin Lips (Tango) 76, 3. Theo ter Huurne (Gusty Monroe) 82. MAASTRICHT (ANP) - Burgemeester en Wethou ders van Maastricht heb ben het verzoek van MVV een overdekt voetbalsta dion te mogen bouwen, af gewezen. Het gemeentebestuur verwacht dat zo'n accom modatie een nadelige in vloed zal hebben op de ex ploitatie van het Maas trichts Expositie- en Con- grescentum, waar het nieuwe MVV-terrein deel van uit zou maken. Ook bezwaren van planologi sche aard hebben bij de be slissing een rol gespeeld. B en W willen nu het uit 1961 daterende stadion De Geusselt renoveren. In op dracht van MVV is inmid dels een planstudie voor de verbouwing van het sta dion verricht. Gedacht wordt het speelveld een kwartslag te draaien, alle staantribunes te vervan gen door zitplaatsen, de sintelbaan rond het speel veld te laten vervallen en onder de nieuwe zittribu- nes betere voorzieningen te maken voor de spelers. De kosten van de renovatie worden door het bestuur van MW geraamd op tien miljoen gulden, waarvan een bedrag van ruim drie miljoen ten laste van de gemeente zou moeten ko men. Deze verwacht dat een groot deel van de in vestering gedekt kan wor den door rijks- en provin ciale subsidies, door pre mies uit investeringsrege lingen en door opbrengsten uit grondverkopen. Door Giel Hendrix DINARD - Na de zwarte don derdag brak gisteren toch een beetje zon door voor de Neder landse ruiterploeg in Dinard. De kansen op ereprijzen tij dens het EK voor springrui ters waren donderdag tijdens het jachtspringen verspeeld, maar gisteren revancheerden enkele Nederlanders zich toch. Jan Tops klom met Furist een heel eind in het klasse ment, van de 21e naar de 14e plaats. Emiel Hendrix, met Optiebeurs Eén, behoorde tot de zeven ruiters, die tijdens de Landenprijs een parkoers foutloos aflegden en plaatste zich zelfs bij de twintig besten, die zondag in de individuele eindstrijd aan de start mogen komen. De ploeg in totaliteit legde de tweede manche als tweede beste natie af, klom de ene plaats die nog haalbaar was en eindigde als vijfde. Zeker geen hoogstaande verrichtin gen, maar toch wel een bewijs dat de Nederlandse paarden en hun ruiters iets in hun mars hebben. „Maar meer dan een vijfde plaats had er toch niet ingezeten, ook niet als we op de eerste dag beter hadden gepresteerd", bekende Jan Tops na afloop bescheiden. „De vijfde plaats in Europa, dat is momenteel gewoon onze positie. Zeker wanneer er jachtspringen in het klasse ment is opgenomen". Over zijn verrichtingen met Furist op de tweede dag was Jan Tops aanmerkelijk meer tevreden dan de dag tevoren. „Furist sprong gewoon goed. Wellicht kan ik op de laatste dag nog een paar plaatsen stij gen en bij de eerste tien eindi gen. Dat zou ik meer dan uit stekend vinden. Temeer, om dat men van mij het minste had verwacht". Emiel Hendrix stapte giste ren na zijn tweede, foutloze rit vloekend van Optiebeurs Eén af. „Zie je wel dat hij het kan. Er had duidelijk veel meer in gezeten. Gelukkig heb ik me nog geplaatst voor de finale, zodat ik zondag nog eens kan laten zien waartoe wij in staat zijn. Een springfout verwij derd van de twaalfde plaats is niet slecht als uitgangspositie. In die zin natuurlijk, dat we donderdag toch gefaald heb ben. We hebben vandaag het hoogst haalbare eruit gehaald en dat stemt dan nog enigszins tot tevredenheid". Rob Ehrens met Oscar Drum, de combinatie waar in feite het meest van verwacht werd, eindigde uiteindelijk als laatste van de Nederlanders, als 27e (van de 39 gestarte rij ders). „Ik weet niet wat Oscar had vandaag. Ik heb een ander bit genomen, omdat het paard donderdag niet luisterde, maar dat had dus een ave- rechtste uitwerking. Ik weet verder ook niet wat ik ervan moet zeggen. In de afgelopen maanden heeft Oscar goed ge presteerd en het paard is echt niet vermoeid. Het heeft een eigen wil, waar ik soms niet tegen op kan. Vandaag was dat duidelijk te merken". Eindstand landenprijs: 1. Groot-Brittan- nië 21.56 strafpunten, 2. Zwitserland 42.08, 3. West-Duitsland 44.75, 4. Frank rijk 55.61, 5. Nederland 81.34, 6. Italië 109.93,7. Sovjet-Unie 116.75,8. Oostenrijk 128.34. Individueel klassement: 1. John Whita- ker (GBr) Hopscotch 1 71 strafpunten, 2. Michael Whitaker (GBr) Warren Point 6.45, 3. Heidi Robbiani (Zwi) Jessica V 8.29,4. Paul Schockemöhle (WD1) Deister 11.06, 5. Peter Luther (WD1) Livius 12.P" 6. Nick Skelton (GBr) St. James 13.40, Hugo Simon (Oos) The Freak 14.47, Frederic Cottier (Fra) Flambeau C 16.00 9. Willi Melliger (Zwi) Beethoven II 16.18 10. Pierre Durand (Fra) Jappeloup 17.30 14. Jan Tops (Ned) Furist Emiel Hendrix (Ned) Spargo 26.78, 25. Henk Nooren (Ned) Glenn 35.80, 27. Rob Ehrens (Ned) Oscar Drum 44.07. ROME (DPA) - De tuchtcom- missie van de Italiaanse voet balbond heeft het ontslag van Paolo Roberto Falcao bij AS Roma ontvankelijk verklaard. De Brazilaanse middenvel der was het vorige seizoen door een knieblessure groten deels uitgeschakeld. De best- bestaalde voetballer van Europa verscheen daarna niet op een medische keuring, die AS Roma hem wilde laten on dergaan. De in zijn vaderland verblijvende speler gaat in be roep tegen de uitspraak. SILVERSTONE (DPA) Freddie Spencer, de aanstaan de wereldkampioen motorra cen in de 250 en 500cc-klasse, is vrijdag bij de training voor de Grote Prijs van Engeland on deruit gewaaid. De Amerikaan ging bij het natte en stormachtige weer al in de eerste bocht van het su persnelle circuit van Silver- stone omver. Spencer bleef zonder verwondingen. Trainingsresultaten: 250cc: 1. Lavado (Ven) Yamaha 1.32.78 (182.7 km/u), 2. Spencer (VSt) Honda 1,34.22, 3. Herweh (WD1) Real 1.34.25; 500cc: 1. Sarron (Fra) Yamaha 1.43.66 (163.6 km/u), 2. Spencer (VSt) Honda 1.43.80, 3. Mamola (VSt) Honda 1.44.52. DEN HAAG (ANP) - Het Ne derlands voetbalelftal gaat voor zijn eerstkomende vriendschappelijke interland wedstrijd weer de provincie in. Het stadion van de eerste divisionist Heerenveen is op woensdag 4 september het de cor van de wedstrijd tegen Bulgarije. Het duel begint om 19.30 uur. HAMBURG (ANP) - De zege van Boris Becker op Wimbledon blijkt een enorme impuls te zijn voor het tennispeil in West- Duitsland. Een eerste, voorzichtige aanzet vormde de zege van de tot dan toe onbekende Ricki Osterthun bij de open Neder landse titelstrijd in Hilversum. Veel belangrijker nog is de stand na de eerste dag van het duel tussen de Westduitsers en het Davis-bekerteam van de Verenigde Staten in Ham burg: 2-0 in het voordeel van de thuisploeg. Nadat Boris Becker al eer der liet zien, dat hij niet alleen op snelle banen een gevaar voor de wereldtop vormt, liet de 17-jarige speler uit Leimen vrijdag ook een erkend gra vel-specialist danig in het stof bijten. Eliot Teltscher, na het afzeggen van John McEnroe en Jimmy Connors de eerste man in het door Arthur Ashe begeleide team, ging op het met 12.000 toeschouwers uit verkochte centre-court in Hamburg in drie sets ongena dig hard onderuit. De Ameri kaan slaagde er niet in meer dan zeven games op zijn naam te schrijven: 6-2 6-2 6-3. Belangrijker was echter de zege van Hans-Jörg Schwaier op de tweede Amerikaanse gravel-specialist, Aaron Krickstein. In een marathon- partij waarbij beide spelers in de slotfase last kregen van kramp, zegevierde de nummer 49 van de wereldranglijst met 2-6 6-1 2-6 6-1 8-6. Hij bezorg de zijn ploeg daarmee een vrijwel beslissende voor sprong. Andreas Maurer, hal ve finalist in Hilversum vorig week, merkte toen namelijk al op, dat de Westduitsers uitgin gen van twee zeges van Bec ker. De derde zege zou dan of van Schwaier in het duel tegen Krickstein of uit het dubbel spel moeten komen. Daarin zijn de Amerikanen echter wel sterk vertegenwoordigd met de wereldkampioenen Ken Flach en Robert Seguso. Titelverdediger Zweden, dat eind vorig jaar de Verenigde Staten in de eindstrijd ver sloeg, zal de volgende ronde wel halen. Maar gemakkelijk hebben de Scandinaviërs het in India niet gehad. Anders Jarryd had vijf sets nodig om Vijay Amritraj, al jaren In- dia's beste tennisser, te ver slaan. Het feit dat de Zweden weer eens geconfronteerd werden met de hun onplezieri ge ondergrond gras zal bij de moeizame winst van de haive- finalist van Wimbledon zeker hebben meegespeeld. Mats Wilander toonde zich wat dat betreft zelfverzekerder. Hij had totaal geen moeite met Ramesh Krishnan. Australië kan het gemis van Pat Cash nog wel eens bezu ren. Na de eerste dag tegen Paraguay zijn de veelvoudige winnaars van de Davis-beker nog niet verder dan 1-1, omdat de Zuidamerikaan Victor Pec- ci ook op gras uitstekend uit de voeten kan. John Fitzgerald was het slachtoffer van de da dendrang van Pecci. Tsjechoslowakije heeft zeer eenvoudig een voorsprong van 1-0 genomen in het Davis-be- kerduel tegen Ecuador. Bij een achterstand van 3-5 in de eer ste set gaf Andres Gomez zijn partij tegen Ivan Lendl we gens een blessure op. Uitslagen eerste dag: Australië - Paraguay 1-1: Paul McNa- mee - Francisco Gonzalez 3-6 6-0 6-3 6-1, John Fitzgerald - Victor Pecci 2-6 3-6 6-1 4-6; West-Duitsland - Verenigde Staten 2-0: Boris Becker - Eliot Teltscher 6-2 6-2 6-3, Hans-Jörg Schwaier - Aaron Krickstein 2-6 6-12-66-18-6; India - Zweden 0-2: Vijay Amritraj - Anders Jarryd 6-3 5-7 6-2 3-6 4-6; Ra mesh Krishnan - Mats Wilander 3-6 3-6 2-6; Ecuador - Tsjechoslowakije 0-1: Andres Gomez - Ivan Lendl 3-5, Gomez geeft op wegens blessure. Anoniem coureur snelste op Nürburgring NÜRBURGRING - Ontspannen tuurde Teo Fabi naar de cij fertjes op de computer. Achter hem raasden zijn collega's voor bij. Verbeten jagend op de supersnelle tijd (1.17.24), die de 30-ja- rige Italiaan in zijn Toleman Hart had laten registreren. Slechts vier rondjes had de meest beminnelijke Formule 1-coureur van het moment no dig om het bestaande trai ningsrecord op de Nürbur gring van Nelson Piquet (1.18.871) te verpulveren en de rivalen te schokken. De concurrentie beet zich de kiezen stuk op de al in het prille begin van de middag training voor de Grand Prix van West-Duitsland neerge zette tijd. In de ochtenduren had Fabi, die tot nu toe 24 Grand Prix-races achter zijn naam heeft staan en als beste resultaat een derde plaats boekte, verleden jaar tijdens de Grand Prix van Detroit, tij - dens de vrije trainingen al een waarschuwingsschot gelost door de allersnelste te zijn. De opmerkelijke prestatie van Teo Fabi, tot gisteren be trekkelijk anoniem, vraagt om een verklaring. Vóór het begin van het Formule 1-seizoen werd de Engelse renstal we gens geldgebrek, en omdat het Franse bandenconcern Miche- lin zich terugtrok uit de For mule 1-racerij, met liquidatie bedreigd. Pas tijdens de vierde Grand Prix-race van dit sei zoen, in Monaco, kon het Tole man Hart-team terugkeren, omdat Pirelli bereid was ban den te leveren. En juist deze Italiaanse bandenproducent was gisteren één van de be langrijkste oorzaken voor de razendsnelle tijd. Immers, het Italiaanse rubber is uitstekend geschikt voor circuits, waar een lage temperatuur heerst. En frisjes was het gisteren op de Nürburgring. Het speel de Fabi in de kaart. „Ik denk morgen (vandaag) een nog snellere tijd te verwezenlijken. Ik verwacht rond de 1.16 te kunnen rijden", meende de kleine Italiaan, die enigszins beduusd was door de enorme belangstelling rond zijn per soon. „De banden spelen een belangrijke rol, maar ook de moter. De afgelopen weken is in Engeland, in Witney, hard gewerkt aan een nieuw, revo lutionair electronisch systeem. Dat was de reden dat ik van daag met de racemoter deze snelle ronde heb kunnen rij den. Bovendien hebben wij op dit moment het beste chassis. Deze factoren zijn volgens mij de reden van de plotselinge doorbraak. Ik ga er van uit, dat ik zondag vanuit eerste positie kan vertrekken". Het is niet de eerste keer in zijn loopbaan, dat de Milanees Teo Fabi uit het niets plotse ling in de schijnwerpers treedt. Twee jaar geleden, toen hii eeen emolooi vond als For mule 1-coureur, zorgde hij voor opwinding tijdens de Amerikaanse Cart-series door bij zijn debuut in Indianapolis ook de snelste trainingstij d te laten afdrukken en vervolgens vier wedstrijden te winnen. „De Formule 1-racerij is ech ter aanmerkelijk moeilijker dan de Cart-serie", weet Fabi. „Je kunt geen vergelijking trekken". Resultaten eerste tijdtraining: 1. Fabi (Ita) Toleman 1.17.429,2. Johansson (Zwe) Ferrari 1.18.616, 3. Prost (Fra) McLaren 1.18.725, 4. Rosberg (Fin) Williams 1.18.781, 5. Senna (Bra) Lotus 1.18.972, 6. Piquet (Bra) Brabham 1.18.802,7. De An- gelis (Ita) Lotus 1.19.120, 8. Alboreto (Ita) Ferrari 1.19.194, 9. Patrese (Ita) Alfa Ro meo 1 19.338, 10. Mansell (GBr) Williams 1.19.475, 25. Rothengatter (Ned) Osella 1.26.478. MANHATTAN BEACH (RTR) - Hana Mandlikova, de Tsje- choslowaakse die als eerste is geplaatst, heeft de kwartfina les van een internationaal ten nistoernooi voor dames in Manhattan Beaeh bereikt. Mandlikova, die achter Martina Navratilova en Chris Evert de derde plaats op de wereldranglijst inneemt, schakelde in de derde ronde de als tiende gerangschikte Westduitse Sylvia Hanika uit: 6-1 6-2. Een verrassing was het verlies van de als derde ge plaatste Helena Sukova (Tsj) tegen de Westduitse Eva Pfaff4-6 2-6. Uitslagen derde ronde: Pam Shriver (VSt) - Peanut Louie (VSt) 7-5 6-1, Eva Pfaff (WD1) - Helena Sukova (Tsj) 6-4 6- 2, Bettina Bunge (WD1) - Ka thy Rinaldi (VSt) 6-3 6-3, Carling Bassett (VSt) - Ro- salyn Fairbank (ZAf) 6-1 6-4, Claudia Kohde (WD1) - Laura Gildemneister (Arg) 6-3 6-2, Zina Garrison (VSt) - Elise Burgin (VSt) 6-2 6-2, Beth Herr (VSt) - Anna Ivan (VSt) 2-6 7-6 6-2, Hana Mand likova (Tsj) - Sylvia Hanika (WD1) 6-1 6- 2. AMERSFOORT (ANP) - Pa trick Tolhoek is op de Vlasak kers bij Amersfoort militair wielerkampioen op de weg ge worden. De Zeeuwse renner kwam na 153 kilometer aan de streep met achttien seconden voor sprong op Theo Franken. Uitslag: 1. Patrick Tolhoek (Yerseke) 153 kilometer in 3 uur, 52 minuten en 31 se conden, 2. Theo Franken (Barneveld) op 0.18,3. Rob de Haan (Beemster) op 0.25.

de Stem | 1985 | | pagina 9