GEZIN 01 PCRDAGI BERT VAN DER HELM: 'Ik heb geen eerlijke kans gehacr 'WAT HEEFT HET VOOR ZIN DOOR TE GAAN?' EL ROTH ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 PAGINA SPORT 1 E BEDEVAART LOURDES tGSE, DIE MOET MEEMAKEN ipanje stenrijk iversen ien :1e gezin: IHKNS-tfiKCT. ix. natuurpark, 1 km v. Vj d.-wc, 2 pers. v.a. DM 400,- pv DM 30,- Nog mog. in aug, a en, D-5529 Roth-Our, 09-496566 eten in HOTEL RAUMLai ?rstutpel 7, (tussen Winterber 667, 3 dgn overn. met ontb i c.) DM 148,-. pension, tussen Winterberg wc., balkon. Zwembad ijgv warm avondeten, DM 30,-, t dorp. Vrij v.a. 24/8. Fritz Ves. enfels-Münden, 09-496454859, DE STEM-SPÖ££ VLIEGTUIG 7/9 - 1^9 13/10-17/10 aat 13, Tel. 043-215715 aernicusstraat 41, 10-556010 >lt, A. v. Ostadestraat 18, 355-71128 v. Cleefstraat 46, 7533 Ijanslaan 76, 4750-15272 Nlki Lauda overweegt opuieuw om te stoppen Door John van Dinther NURBURGRING - Niki Lauda wordt aan de vooravond van de Grote Prijs van Duitsland op de Nürburgring overmand door twijfels. De Oostenrijkse formule 1-coureur pijnigt zijn her sens over de toekomst. Piekert zich suf of het nog zin heeft om langer over de racebanen te blijven jakke ren. JESI EEN ADVERTENTIE VAKANTIE RECR1 ten TIE? BEL 077 is). TOESTEL 221. BRUNN-TIROL m. faciliteiten. Vele wandel- 50% korting. Vraag kleurenfok EATIE. Deze speciale rubriek dagbladen. jnt in iladen. 077-48111, tst. 221 Postbus 65, 5900 AB Venlo. Hij, de meest ervaren (165 GP-races) en berekende for mule 1-coureur, lijkt serieus te overwegen om uit het circus te stappen. In talloze interviews liet de 36-jarige eigenaar van een luchtvaartmaatschappij vaak doorschemeren de buik vol te hebben van de racerij. Doodziek De gemoedstoestand van de Oostenrijker is begrijpelijk en verklaarbaar. Het miserabele verloop van het Grand Prix- seizoen is de belangrijkste oorzaak. Van de acht tot nu verreden races om de wereld titel bereikte hij slechts één keer - in Imola - de finish. Halverwege de competitie heeft hij slechts 3 schamele punten verzameld, een we reldkampioen onwaardig. „Ik hoef mij zelf niets te verwijten", zegt Lauda, „slechts een keer lag de fout bij mezelf, dat was in Monaco. Al die andere keren wierpen technische mankementen me uit de race. Om doodziek van te worden. Begrijp me goed, ik geloof niet dat Mclaren mij sa boteert. Opmerkelijk is wel dat mijn ploeggenoot Prost (tweede in de tussenstand met 35 punten) veel minder proble men heeft. Terwijl bij mij -al een paar keer de versnellings bak defect raakte, heeft Prost dit seizoen geen enkele keer te maken gehad met dat euvel. En dan té bedenken dat ik veel subtieler schakel dan Prost. Kun je je dan voorstellen dat het me de keel begint uit te hangen?". Kritiek Het ene moment spuugt Lauda onomwonden zijn kri tiek, het andere laat hij de te genslagen ogenschijnlijk laco niek langs zich afglijden. Zo als afgelopen weekeinde in Zandvoort, waar hij de McLa ren testte met het oog op de Grand Prix van Nederland op 25 augustus. De Oostenrijker maakte een ontspannen en op gewekte indruk op de buiten wacht. Zelfs het feit dat hij niet optimaal kon testen, kon hem niet uit zijn goede hu meur brengen. „Ik raak echt niet in paniek. Verleden jaar haalde ik ook vijf keer het einde van de race niet en toch werd ik wereld kampioen. Volgens mij kan die 'liegvakanties ding 1 8-7/9-14/9 1+2 tenten vlakbij het strand. 95.- p.p. Van onze sportredactie AMSTELVEEN - „Een Apeldoornse hetze, ge mis aan een structureel topsport-beleid en machtsmisbruik van de spelers. In die volgor de ben ik gevloerd als bondscoach". Bert van der Helm (37) kan een grimas niet onder drukken. eizoen nog een weekend vrij families die deze periode igen (3 overnachtingen). ?5,- per huisje. Ponypark sntastische attracties waarvan J tellingen, nilie- Met veel bombarie door de tafeltennisbond (NTTB) voor drie jaar binnengehaald als bondscoach, zat hij zeven maanden op de schopstoel. Toen achtte hij het welletjes or liet zich diep ontgoocheld vrijwillig* degraderen tot ïugdcoach, voor 135 werkda- Sen per jaar. Jan Vlieg, tot dat moment actief bij de selectie 'an de dames, neemt per 1 september het vaandel over en wordt de eerste deeltijd-werk nemer bij de NTTB, die de vol ledige zeggenschap krijgt over de tafeltennistop. Van der Helm maakte een «iterst ongelukkige entree als nationaal bondscoach. Tijdens Europese titelstrijd in Mos- sou 1984 liet een loslippige Belgische journalist zich ont gallen, dat de coach van het Nederlands herenteam, de •oegoslaaf Milan Stencel, een driejarige verbintenis met de Belgische bond had afgesloten. Boor die mededeling werd de benoeming van Van der Helm j-erder bekend gemaakt dan door de NTTB was voorzien. Bpelers en in Moskou aanwe- a8o clubtrainers reageerden sceptisch. Vooral omdat in een 'forafgaande inspraak-pro- ^dure door de sportcommissie Jan de NTTB over de mogelij - se opvolger van Stencel de ®am van Van der Helm s'echts door twee spelers werd Senoemd (Gootzen en Potton). e overige leden van de selec- 'ogaven de voorkeur aan Jan 'e8. die bereid was door te wuiven naar de vakante Plaats bij de heren. Egbert /Olsink, voorzitter van de 'fortcommissie en chef d'e- had echter een verras- y in petto. Hij schoof onver- scht Bert van der Helm naar "ten. De 25-voudige natio- °aa.l kampioen, waarvan een 2°ziin keer in het enkelspel, Au het naar zijn oordeel abso- ut gaan maken als bonds- sch en was al voor het begin 11 de strijd in de hoofdstad Sovjet-Unie voor liefst - laar aangetrokken. Nog in oskou dienden de spelers bij Kettingzaag Prietpraat Niki Lauda: „Ik leef niet voorde racerij, ik race en leef'. Niki Lauda spuit met champagne na zijn zege in de GP van Oostenrijk in 1984. Dit jaar had hij totaal geen succes. - fotoanp pech niet blijven voortduren. Halverwege de rit lijkt nog al les mogelijk", zegt hij aanvan kelijk. „Maar als ik logisch re deneer is de prolongatie van de wereldtitel een onmogelijke opgave. Ik kan er niet vanuit gaan dat in de resterende ra ces de helft van de collega's uitvalt of ziek wordt. Dat zou niet realistisch zijn. En dan vraag ik me af wat voor een zin het nog heeft om door te gaan. Ik voel er weinig voor om in deze kansloze positie tot het bittere einde door te gaan. Ik heb weinig trek in het ne men van risico's. Moet ik me soms in een wanhopige poging om uit het dal te komen te pletter rijden?. Je moet je al tijd voor ogen houden dat overleven in formule 1 ook be langrijk is". Ongeluksgetal Sinds 1971 maakt Niki Lau da deel uit van de formule 1- racerij. In 1979 keerde hij het wereldje ook van de ene op de andere dag de rug toe. Drie jaar later maakte hij zijn co me-back bij McLaren. De Oos tenrijker, die 24 Grand Prix- races op zijn naam schreef, is aan zijn dertiende seizoen be zig. Het ongeluksgetal. „Verle den jaar heb ik al gewaar schuwd dat McLaren en Por sche verder moesten gaan met de ontwikkeling. Want de an dere teams zijn niet blijven stilzitten. Zij hebben afgelo pen winter keihard gewerkt om de achterstand weg te wer ken. Bij Mclaren heeft men waarschijnlijk gedacht dat het niet zo'n vaart zou lopen", moppert Lauda. Niki Lauda maakt een uit gebluste indruk. Hij lijkt niet vooruit te branden. De inspi ratie ontbreekt. Hij lijkt slechts plichtmatig zijn werk te verrichten. Omdat hij con tractueel daartoe gedwongen wordt. Gelouterd als hij is, voelt hij geen nieuwe prikkels meer. De motivatie ontbreekt. „Wat wil je als je al dertien jaar meedraait. Je valt in her halingen en als de resultaten dan ook uitblijven, zie je het niet meer zitten. Je probeert jezelf te stimuleren, maar dat lukt niet. Je zoekt naar nieuwe uitdagingen, maar die zijn er niet, althans op dit moment niet", verzucht Lauda. „Ze kunnen best komen, maar zo als het er nu voorstaat, denk ik aan stoppen. Midden in het seizoen? Ik weet het niet". Geruchten Inmiddels worden de ge ruchten steeds hardnekkiger dat Lauda, ondanks zijn eer dere klaagzang, volgend sei zoen voor het nieuwe Beatri- ce-Formule 1-team, waarbij oud-wereldkampioen Alan Jones al onder contract staat, gaat rijden. De renstal, waarin 280 miljoen gulden is geïnves teerd, heeft de naam van Lau da als eerste op het verlang lijstje staan, gevolgd door Pi quet en Rosberg. Een woordvoerder van Ford, dat de turbo-kracht bronnen levert, bevestigde dat Lauda inderdaad de belang rijkste kandidaat is. „Bij zulke projecten moet je met toppers werken en daar hoort Lauda zonder meer bij", aldus de woordvoerder. Lauda zelf wimpelt suggesties in die rich ting af: „Ik heb met niemand contact gehad. Jullie weten meer dan ik. Bovendien moet ik er iets nieuws in ontdekken, anders begin ik er niet aan. Het moet een nieuwe uitda ging zijn. Anders stop ik, want er zij n belangrij kere dingen in het leven. Ik leef niet voor de racerijik race èn leef". monde van Anne Vlieg een motie van wantrouwen in te gen de benoeming en eisten bij terugkeer in Nederland een gesprek met Van der Helm, de sportcommissie en het dage lijks bestuur van de NTTB. Modderbad Na dat gesprek in Den Bosch kreeg Van der Helm het voordeel van de twijfel. „Na dat modderbad, dat vanuit Moskou over mij werd uitge goten, heb ik in dubio gestaan om mijn baan als vakleer kracht lichamelijke opvoeding in Amsterdam (lagere school) en Uithoorn (LTS) op te geven. Maar dat past niet in mijn ka rakter. Ik durfde die uitdaging als bondscoach wel aan. Had de indruk dat mijn manier van werken wel bij de spelers zou aanslaan". 'Ik ben slachtoffer van een hetze' Vanaf de dag, dat Van der Helm officieel in dienst trad bij de NTTB, op 1 januari van dit jaar, werden de poten van zijn stoel met een kettingzaag bewerkt. Vooral door Wim Vermeulen, manager van landskampioen De Veluwe en spreekbuis van de gebroeders Van Spanje. „Binnen drie we ken liet Vermeulen het bericht uitlekken, dat mijn trainings methodes ouderwets zouden zijn en dat de spelers niet overweg konden met de zacht aardige Van der Helm", herin nert de Amstelvener zich. „Vermeulen had in zoverre gelijk, dat ik uit het onderwijs kwam en pedagogisch te werk ging. Eigen inbreng van de spelers, eigen initiatief, weinig autoritaire uitstraling mijner zijds. Ik was dat gewend. De spelers kennelijk niet". maar vast ervaring moest op doen, worden opgenomen. Ik had een andere kijk op de zaak en nam met het oog op de toe komst twee jeugdspelers mee, Rob Turk en Eric Noor, die het beiden in Gothenburg niet slecht hebben gedaan". Discipline Bert van der Helm: „Welsink had mij moeten steunen. Hij deed dat niet en gaf daardoor Henk van Spanje een vrij brief'. - foto giesen en lommen In de Zweedse havenstad werd de discipline in de he- renploeg met de dag minder. Potton en Ron van Spanje werden na ernstige misdra gingen zelfs naar huis ge stuurd. „Pas na overleg met NTTB-voorzitter Roeten, top sport-voorzitter Welsink en damescoach Jan Vlieg heb ik die beslissing genomen. Roe- tens woorden herinner ik me nog letterlijk: Bert, jongen, als je dit doet, heb je er later ple zier van. Dit kan alleen maar in je voordeel werken". Jan Vlieg, naast zijn functie als damescoach werkzaam als clubtrainer bij De Veluwe, deed ook een flinke duit in de zak: „In de club hebben we al tien keer op het punt gestaan om Ron er uit te gooien. Er valt soms met die jongen ge woon niet te werken. Bert, ik steun jouw beslissing voor de volle honderd procent". i Medelijden Een tweede gespreksronde met de betrokkenen was het gevolg. Dit keer op Papendal, „Daar kwam niets uit", aldus Van der Helm. „Geen opposi tie, geen gezeur over trai ningswij ze, alleen prietpraat over meer aandacht voor het serveren". Het probleem was nog niet de wereld uit of tafel tennissend Apeldoorn stond weer op z'n kop. „En weer met Vermeulen in de hoofdrol. Nu ging het over de opstelling van Anne Vlieg in de Superliga wedstrijd tegen Engeland, die de beslissing over handhaving of degradatie inhield. Ik gaf om puur speltechnische rede nen de voorkeur aan Vlieg. Dat pikte De Veluwe niet, om dat Ron van Spanje drie dagen daarvoor nationaal kampioen was geworden en dus opge steld moest worden". Andere kijk De kwestie was nog niet tot aller tevredenheid opgelost of Vermeulen trok weer ten strijde tegen de beleidvoering van Van der Helm. „Dit keer betrof het de samenstelling van de ploeg voor de wereld kampioenschappen in Zwe den. Daarin moesten Jaap van Spanje, die geen deel uitmaak te van de selectie maar wel in de finale van de nationale ti telstrijd stond, en Paul Hal- dan, de gevluchte Roemeen die reglementair nog niet voor Nederland mocht uitkomen Het verwijderen van Ron van Spanje had verregaande gevolgen. Henk van Spanje, de talentvolste speler in Neder land en kopman van de ploeg, zegde na raadpleging van Vermeulen en broer Jaap, die op de tribune als toeschouwers aanwezig waren, het vertrou wen in Van der Helm op. „Op dat moment had Welsink moe ten ingrijpen. Hij had moeten zeggen: Henk, bekijk het maar. Wij zijn drie jaar met Van der Helm in zee gegaan en hij is de baas. Heb je proble men, dan praat je die maar met hem uit. Wil je niet meer voor Oranje spelen, dan is dat heel jammer, voor jou en ons, maar iedereen is vervangbaar. Maar Welsinks enige reactie was: Bert, ik heb medelijden met jou en je gezin. Toen ben ik voor het eerst uit mijn vel gesprongen en heb tegen hem gezegd: Egbert, ik heb jouw medelijden niet nodig, maar jouw steun". Theoreticus Welsink, de man die hem in Moskou lanceerde als de coach voor de toekomst, die onvoor waardelijk in de capaciteiten van Van der Helm geloofde en hem eeuwige trouw toezegde, kwam zijn woorden niet na. „Welsink is een theoreticus. Een man die op papier de za ken organisatorisch aardig kan schetsen, maar geen enke le feeling met de topsporter heeft. Ik begrijp nu na al die narigheid, waarom Bakker en Vriesekoop zo vaak met hem botsten. Niet door onwil van zijn kant, maar door zijn on wetendheid. Hij weet niet wat er in de topsport omgaat. Voelt niet aan wat er van hem ver langd wordt, wanneer hij krachtdadig moet optreden. Als hij in Gothenburg Henk van Spanje had berispt, was de hele zaak met een sisser af gelopen. Daar ben ik nu nog van overtuigd. Maar hij deed niets en daarmee gaf hij Henk van Spanje een vrijbrief". Eenmaal terug in Nederland volgden er evaluatie-gesprek- ken, met Henk van Spanje, Vermeulen, Haldan, Welsink en de direkteur van het bonds- bureau, Speekenbrink. Van der Helm: „Na veel gepraat kwam voor de heren de for mule Bakker/Vriesekoop uit de bus. Ik zou de landenwed- strijden en in de Superliga coachen en de clubcoach zou Henk van Spanje en Haldan in het individuele gedeelte bege leiden. In eerste instantie ging ik met die oplossing akkoord. Maar hoe langer ik er over na dacht, hoe minder die oplos sing me ging aanstaan. Er be stond geen werkzame situatie meer. Wrevel over en weer. En die paar maanden hadden op mij als tropenjaren gewerkt. Ik was de hele kwestie spuug zat. Vooral omdat ik geen eer lijke kans heb gekregen. Niet door Apeldoorn en niet door de bond. Daarom heb ik mij als nog teruggetrokken en tegen de bond gezegd: zoek maar een andere functie voor mij bin nen jullie organisatie". Nieuwe opzet Het dagelijks bestuur vond op korte termijn een nieuwe opzet. Van der Helm ging voor de verdere duur van zijn ver bintenis naar de jeugd op part-time basis. „Daarnaast keer ik weer vier ochtenden per week terug in het onder wijs in Amsterdam". En Jan Vlieg werd de baas van de he ren- en dames-selectie. Van zijn kortstondige avon tuur als bondscoach heeft Van der Helm de les geleerd, dat de struktuur binnen de topsport commissie niet deugt. „Wel sink is een goede kracht, maar deugt niet als voorzitter. Daar moet je een bestuurlijk type als Goudsmit, met Kraayinga als rechterhand, voor hebben. Die mensen weten wat er zich zoal afspeelt binnen het tafel- tennis-wereldje. Die kunnen delegeren en praten de taal van de topsporter. Bovendien heeft een pedagogisch wer kende coach in het Nederland se tafeltennis absoluut geen toekomst. Je moet een autori taire figuur hebben. Ik weet zeker, dat Gerard Bakker dit alles niet zou zijn overkomen. Die zou tegen Henk van Span je direct gezegd hebben: voor jou duizend anderen. Maar ja, Bakker is een autoriteit op ta- feltennis-gebied. Dat heeft hij met Vriesekoop bewezen. Ik heb de kans niet eens gehad om het bewijs van mijn kennis te leveren".

de Stem | 1985 | | pagina 7