Begroting Oostburg sluitend Zeeuwse De riem eraf Casino Putte weer open Schietin J. ASSELBERGS OVER AARDENBURG EN HET BURGEMEESTERSAMBT Tijdelijke maatregelen nabij brug in Sluiskil ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 PAGINA ZEELAND Openbaar Seismograaf Emotioneel Herindeling Bewindsvrouw opent 4 Vrouw en Werk Zeeland' DOOR BOUW VAKANTIEHUIZEN Verandering natuur bedreigt patrijzen Lichtland Terneuzen geopend markten Perschef in bisdom Breda B10T1M VAN ZEELAND T16 EIND februari dit jaar was burgmeester J. Asselbergs van Sluis met vakantie. Op de radio hoorde hij dat zijn colle ga van Aardenburg, W. Lockef eer, zijn ontslag had geno men. Toen hij enkele dagen later thuis kwam, belde de commissaris van de koningen, C. Boertlen, hem. Deze nodigde Asselbergs uit voor een gesprek In Middelburg. Daar vroeg de commissaris of hij waarnemend burge meester van Aardenburg wilde worden. De burgervader van Sluis vroeg een ruime bedenktijd. Logisch, gezien de zwaarte van de nieuwe functie. Hij zou leiding moeten geven aan een verscheurde gemeen te en aan een uiterst verdeelde raad. Zelf noemt hij dat overigens niet als argument voor die ruime bedenktijd. Na uitvoerig overleg thuis en met de Sluise wethouders stemde hij toe. Vanaf 16 maart is hij In functie. Zonder W. Lockefeer is de Aardenburgse gemeenteraad verworden tot een gewone plattelands-raad: de zittingen verlopen redelijk rustig en de onderwerpen zijn niet spectaculair. De nieuwe voorzitter geeft de raadsleden de ruimte om hun mening kenbaar te maken. Zodra het uit de hand dreigt te lopen grijpt hij echter steeds snel in. Tijdens het hele interview wordt de naam 'Lockefeer' niet genoemd. Asselbergs spreekt enkel over 'mijn voor ganger'. Een gesprek over het functioneren van de nieu we voorzitter van de Aardenburgse gemeenteraad en over het burgemeestersambt. 4Ik zie me niet als de psychiater van de raad' Door Emile Calon AARDENBURG - „Ik luister in Aarden burg veel. Ik hoor ook veel. Er zijn mensen in het verleden beschadigd, daarmee moe ten we rekening houden. Ook is in het ver leden teveel aan incidentenpolitiek gedaan. Vooral in de laatste periode was er geen be leid voor de lange termijn. De gemeente heeft mogelijkheden laten liggen. Vooral op het vlak van subsidies". Sluis' burgemeester J. Asselbergs, 'zaakwaarne mer' in Aardenburg, vindt het jammer dat hij zo weinig tijd heeft om in contact te komen met de Aardenburgse bevolking. „Dat mis ik echt, maar door mijn dubbelfunctie is het bijna onmogelijk. Ook ken ik Aardenburg feitelijk onvoldoende om overal re kening mee te houden. Ik merk wel dat er nog steeds gevoeligheden liggen". „De dubbelfunctie bete kent een flinke verzwaring, 's Morgens zit ik meestal in Sluis, het andere deel van de dag in Aardenburg. Tot nu toe lukt het wel. Ik heb een aantal nevenfuncties voor lopig in de ijskast gezet. Ik zal echt niet rouwig zijn als Aardenburg een nieuwe burgemeester heeft". De voorwaarde waarop hij de tijdelijke baan accep teerde, is dat het echt een tijdelijk eis. De Commissaris van de Koningin ging daar mee akkoord en lijkt zich ook inderdaad in te spannen om een opvolger voor Assel bergs te vinden. Hij kondig de enige tijd geleden aan dat Aardenburg eind dit jaar een nieuwe burgemeester heeft. In de korte tijd dat Assel bergs de scepter over Aar denburg zwaait, is daar heel wat veranderd. De bijeen komsten van de raadscom missies zijn openbaar - iets wat hij in zijn eigen ge meente Sluis nog niet voor elkaar heeft - en er is spreekrecht voor het pu bliek. Een niet minder be langrijke verandering is dat er een personeelvereniging voor de werknemers van de gemeente is. Nog niet zolang geleden waren de ambtena ren in drie kampen ver deeld: ze waren óf voor de zittende burgemeester óf te gen óf ze hielden zich afzij dig van alle commotie. Ver der is het overleg tussen de afdelingchefs weer inge voerd. Niet alle veranderin gen zijn het werk van de nieuwe burgemeester, maar hij schept er wel de moge lijkheden voor. Naast de formele open heid is er echter ook infor mele geslotenheid ontstaan. Onder het bewind van Loc kefeer was er altijd wel een raadslid, wethouder, ambte naar of andere Aardenbur ger die uit de school klapte of met een tip de verslagg- vers op het spoor zette van een nieuwsbericht. Slechts zelden komt tegenwoordig op de redactie nog een tele foontje binnen van iemand die zegt: „Moet je eens luis teren, ik heb gehoord.of „Weten j ullie al dat Asselbergs ontkent heftig als hem gevraagd wordt of hij voor die informele geslo tenheid heeft gezorgd. „Ik hou niet van betutteling. Ik ga ervan uit dat de wethou ders en raadsleden zelf be palen wat ze naar buiten brengen. Daarover zijn ab soluut geen afspraken ge maakt". Het doel waarmee hij naar Aardenburg kwam, is de rust terug brengen. „Dat zou waarschijnlijk ieders doel zijn. Ik had en heb niet het voornemen grote veran deringen door te voeren. Wel bepleit ik steeds dat men moet werken met overleg structuren. Ik voel mij in Aardenburg een soort seis mograaf. Ik registreer pro blemen en probeer ze op te lossen. Ik zie mezelf echter niet als de psychiater van de raad en het gemeentebe stuur". „Het democratisch gehalte een extra impuls geven", was ook een belangrijke re den. „Ondanks de moeilijk heden in het verleden moet men in Aardenburg vooruit kijken. Het verleden mag niet vergeten worden, maar moet ook niet bepalend zijn", vindt hij. Dat verleden speelt echter nog steeds een grote rol in Aardenburg. Veel meer nog dan in andere gemeenten wijzen de raads leden vaak naar achteren. De schaduw van Lockefeer hangt nog steeds boven de raad. Zijn naam wordt dan Waarnemend burgemeester van Aardenburg, J. Asselbergs, achter het symbool van het stadje, de kikker: „Ik nam de functie aan op voorwaarde dat het echt tijdelijk is". - fotowimkooyman wel niet zo vaak genoemd, wel de besluiten die toen zijn genomen worden vaak aan gehaald, door de een in posi tieve, door de ander in nega tieve zin. De waarnemend burge meester vindt dat aanhalen van vroegere besluiten en situaties niet vreemd. „Men kan natuurlijk niet vergeten wat voor mijn tijd gebeurd is. Er zijn in Aardenburg nog steeds problemen maar we moeten wel vooruit". Vanaf het begin heeft hij getracht de bestuurlijke kant te benaderen. „Ratio neel bezig zijn, niet emotio neel. Die zakelijke benade ring lukt mij goed. Vooral tijdens het overleg met de wethouders. Ook ben ik ver heugd dat de raad meestal ook voor die benadering kiest". Asselbergs is redelijk te vreden over zijn optreden in Aardenburg. Tot nu toe zijn de raadsvergaderingen on der zijn leiding nog niet ver anderd in een verbaal slag veld, zoals in het verleden toch bepaald geen uitzonde ring was. Niet voor niets vertelde een toeschouwer eens dat de bijeenkomsten nog spannender waren dan de populaire tv-serie Dallas. De belangstelling van het publiek is ook afgenomen. Een jaar geleden was het geen uitzondering dat ruim honderd man op de publieke tribune zat. Nu is dat aantal gedaald tot rond de twintig en verlopen de zittingen re delijk rustig. Wel zit de waarnemend burgemeester de Aarden burgse raad minder ont spannen voor dan de bijeen komsten in Sluis. Daar wil hij nog wel eens rustig ach terover leunen en bedacht zaam aan zijn sigaar trek ken, terwijl hij de raadsle den hun betoog laat doen. „Ik ben me daarvan echt niet van",zegt hij verbaasd. „Waarschijnlijk komt het omdat ik de Sluise situatie precies ken, terwijl Aarden burgse zaken veelal nieuw voor mij zijn. Er moet echter heel wat gebeuren wil ik mij niet op mijn gemak voelen". Voorlopig is echter duidelijk geworden dat een nieuwe herindeling in West- Zeeuwsch-Vlaanderen niet aan de orde is, gezien ook het feit dat Aardenburg op zo'n korte termijn een nieu we burgemeester krijgt. „Aardenburg is echt niet de enige gemeente in Neder land waar de zaken niet van een leien dakje gaan. U denkt toch niet dat de minis ter elke gemeente opheft waar wat moeilijkheden zijn", zegt hij met klem. Verwacht mag worden dat Aardenburg straks een felle verkiezingsperiode te gemoet gaat. In maart zijn de verkiezingen voor ge meenteraden. De vele raads fracties in Aardenburg wil len dan oogsten wat ze in de afgelopen periode gezaaid hebben. Asselbergs ver wacht echter geen bijzonde re moeilijkheden. „Natuur lijk gaan de fracties voor de verkiezingstijd zich profile ren. Dat is hun goed recht. Ik verwacht dat ze dat ook tijdens mijn periode zullen doen". Asselbergs is bijzonder trots dat het de raad lukte tesamen een profielschets voor de nieuwe burgmeester te maken. Elke fractie had daarbij wel een eigen nuan cering, maar dat acht hij niet meer dan logisch. Hij durft geen enkele uitspraak te doen over de politieke kleur van de nieuwe burge meester. „Er zijn twee lan delijke politieke partijen die de laatste tijd nogal op bur gemeestersposten azen, de PvdA en de VVD. Dat is na tuurlijk niet verwonderlijk gezien de verdeling. Deze twee partijen zijn vergele ken met het CDA minder bedeeld". Hij noemt het wel ver wonderlijk dat de laatste tijd steeds meer belang wordt gehecht aan de kleur van een nieuw te benoemen burgemeester. „Er vindt steeds meer politisering plaats, terwijl als een burge meester benoemd is, zijn po litieke kleur zo snel moge lijk wordt afgebroken. Mijn ervaring is dat de kleur van zo'n man of vrouw er niet zoveel toe doet. Het is na tuurlijk niet zo vreemd dat de duurst betaalde kracht van een gemeente ontdaan wordt van zijn politieke kleur. In principe gaat het erom dat een burgemeester op een redelijk niveau kan functioneren". Zelf ziet hij zich nog ge ruime tijd als burgemeester van Sluis. Hij zit daar sinds begin 1981. Aspiraties om te vertrekken uit Zeeland heeft hij niet..„Deze provin cie is echt ideaal. Niet alleen om het woonklimaat, maar ook omdat de bestuurlijke lijnen vrij kort zijn. Je hebt vrij gemakkelijk een ingang in Middelburg. Collega's uit Brabant bijvoorbeeld kla gen daar wel eens over dat dat daar veel moeilijker is". Het burgemeestersambt bevalt hem prima. Op de vraag of hij in de naaste toe komst Sluis gaat verlaten, komt een ontkennend ant woord. „Later misschien wel. Het hangt van de ont wikkelingen af". Politiek actief ziet hij zichzelf niet meer worden. „Kamerlid of gedeputeerde is niets voor mij. Ik ben actief geweest binnen de WD. Ik ken het spel". Aan het slot van het ge sprek zegt Asselbergs dat hij blij zal zijn als hij zich weer helemaal op Sluis kan oriën teren. „Aardenburg heeft recht op een full-time bur gemeester. Ik ben de combi natie graag aangegaan maar het zorgt wel voor een over belasting, ook voor het thuisfront". Van een onzer verslaggevers PUTTE - Het casino Putte in het Westbrabantse Putte is weer geopend. Het wordt beheerd door de Vereniging Club Putte, die alle lopende verplichtingen ten aanzien van huur en personeel heeft overgenomen van de vo rige exploitante, de Vereni ging Casino Club Putte. De nieuwe vereniging is gis teren opgericht en ingeschre ven bij de Kamer van Koop handel en het Handelsregister. Politie en gemeentebestuur zijn inmiddels op de hoogte gesteld van de nieuwe ontwik kelingen. Met de officier van justitie wordt driftig overlegd over de ontstane situatie. „Wij hebben inmiddels een vergunning aangevraagd voor een casino, voor zover die noodzakelijk is", betoogt mr. W. Antonis, de raadsman van de Vereniging. „Maar zoals we donderdag ook al bij het kort geding hebben gesteld is die vergunning in feite niet nodig, omdat een vereniging een be sloten karakter heeft. Per slot van rekening worden voetbal verenigingen en dergelijke ook niet op zo'n manier behan deld. Ik vind dat er sprake is van rechtsongelijkheid". Loco-burgemeester L. Buijs van Putte deelt de mening van de advocaat bepaald niet. „Ik heb het idee dat ze toch op de verkeerde weg zitten. We zul len de uitspraak van het kort geding maar afwachten. In middels weten de mensen van het casino waar ze aan toe zijn. We hebben destijds een lijn uitgezet en die volgen we". De woordvoerder van de po litie kon gisteravond laat nog geen uitsluitsel geven over eventuele maatregelen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Staatssecre taris A. Kappeijne van de Co- pello opent op 5 september of ficieel het project 'Vrouw en Werk Zeeland'. Het gaat om een experiment van twee jaar, dat voorlopig is ondergebracht bij de Stichting Vrouwenemancipatie Zeeland. Doel is de emancipatie van vrouwen op de arbeidsmarkt te bevorderen. Er zijn twee emancipatiewerksters aange steld, die door het rijk worden betaald. Het zijn Irma bogers en Antonie de Beaumont- Ausems. Ter gelegenheid van het project worden in het kantoor van de stichting foto's geëxpo seerd van Eva Besnyo. De fo to's laten 'vrouwen in man nen-beroepen' zien. Het project wordt geopend om 11 uur in het kantoor van de stichting, Nieuwstraat 13, te Middelburg, 's Middags is er gelegenheid om kennis met de emancipatiewerksters te ma ken. Tijdens deze open middag draagt de Zeeuwse 'schrijfster' Vanita voor uit eigen werk. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De begroting voor 1986 van de gemeente Oostburg is sluitend, mede dankzij de bouw van de vele vakantiewoningen langs de kust. Deze mededeling werd gis termiddag gedaan tijdens een vergadering van de raadscom missie voor financiën. De komende jaren worden enkele honderden vakantie woningen gebouwd in de ge meente. Hoe meer vakantie woningen er in de gemeente bijkomen, hoe hoger voor de gemeente de inkomsten zijn. Dat komt ook omdat de me thode voor het vaststellen van de uitkering uit de Rijkskas is veranderd: vroeger lag de na druk op het aantal inwoners, nu op het aantal huizen. De commissieleden bleken verdeeld over het al dan niet verlenen van een subsidie aan de afdeling Oostburg van de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen voor een com putercursus. In eerste instan tie wilde het college ook geen subsidie verlenen, omdat er in de regio voldoende alternatie ven zijn voor het volgen van zo'n cursus. Nadat dat bekend werd heeft de bond het college kunnen overtuigen dat de sub sidie toch noodzakelijk is van wege het 'emancipatorische karakter' van de cursus. B en W kwamen daarop met een voorstel om 1.384 gulden be schikbaar te stellen. Dit be drag kan verhaald worden op het ministerie in het kader van de rijksbijdrage-regeling voor emancipatiewerk. De vertegenwoordigers van CDA en PvdA en H. van der Weegen (D&T) toonden zich tegen het verlenen van de sub sidie. Ze kunnen zich vinden in het oude argument van het college. De VVD en I. de Hullu wilden wel de subsidie verle nen. Zij vonden dat de Platte landsvrouwen in een achter standsituatie verkeren en daarom de subsidie nodig heb ben. Onze correspondent SLUISKIL - Vanaf maan dag 12 augustus zal het verkeer op rijksweg 752 (Terneuzen-Sas van Gent) geconfronteerd worden met tijdelijke verkeers maatregelen. Nabij de brug Sluiskil zal over een afstand van ongeveer anderhalve kilo meter een maximum-snel heid gelden van vijftig ki lometer per uur. Tevens is dan op het betreffende baanvak een inhaalverbod van kracht voor auto's. Ook het fietspad zal tijde lijk worden opgebroken zodat wielrijders gebruik zullen moeten maken van een deel van de rijweg. Deze maatregelen zijn nodig in verband met de werkzaamheden voor het bevaarbaar maken van de westelijke zij-opening van de brug. Hierdoor wordt het in de toekomst moge lijk dat, evenals nu reeds mogelijk is bij de oostelijke zij-opening, de schepen er onderdoor kunnen varen. Verwacht wordt dat de tij delijke verkeersmaatrege len tot eind november zul len duren. Van een onzer verslaggevers BREDA - Per 1 oktober a.s. is John Willems (38) uit Tilburg benoemd tot perschef van het bisdom Breda. Hij wordt in die functie de opvolger van Frans Oudejans, die, zoals eer der gemeld, op 29 november afscheid van het bisdom neemt na er 22 jaar als pers- OUDELANDE - Bij de het, de Rijke hielden de verer sociëteiten van Oudelande, Ellewoutsdijk een avonds:, ting op de liggende wip; met 36 deelnemers. Uitsi wip 1: eerste hoofdvogel van Stee Diana, tweede hooi vogel J. van Steenbergen, ste zij vogel L. Huybrechts 1. den Willem Teil, tweede zi gel L. de Lepper Diana, dei zij vogel A. Rentmeester Willem Teil. Wip 2: een hoofdvogel J. Harinck Diai tweede hoofd vogel Marjan Rijke Edele Handboog, een zij vogel H. van Stee, twee zij vogel M. Kriekaard, beid Diana, derde zijvogel jai Rentmeester Willem Teil. vliegende vogelprijzen wan voor H. van Stee Diana en Stouthamer Edele Handboog Van een onzer verslaggevers OOSTBURG Het patrijze bestand in Zeeuwsch-Vlaai deren loopt achteruit door, veranderingen in de natug ruilverkaveling en het vei dwijnen van ruige overha ken. Dit schrijft Eric Marteijni het jongste nummer van Duumpje. Ten onrechte mek den we eerder deze week 4 de jacht de grootste bedreigi: was. Ook de uitbreiding en i verbetering van het wegei dek, waardoor de vogels vei stoken zijn van plaatsen waj ze grit kunnen opnemen en het stof kunnen baden, is ee belangrijke oorzaak voor hl teruglopen van het aantal p: trijzen. De intensivering va de landbouw en het gebrui van onkruidverdelgers spee ook een rol. Marteijn pleit voor het al schaffen van de jacht op patrijzen om het aantal nii nog meer te doen teruglopen TERNEUZEN - Deze wee heeft de verlichtingsspeciaa zaak Lichtland Verlichting de Noordstraat te Terneuza haar deuren geopend. De verbouwing van he pand, waar voorheen Markie Verlichting gevestigd was heeft drie-en-een-halvi maand geduurd. Lichtland Verlichting biec een ruime keus in verlichtm van klassiek tot modern. Mo menteel heeft Lichtland Vei lichting een serie openings aanbiedingen met, zolang d voorraad strekt, een aardig heidje voor de eerste kopers. get heeft lang geduurd maar de jti de handel is meer spul peperdt ■je leert hier vooral de vieze tr van een jonge toerist die in Zeela Op de rommelmarkten van teger J er rommel. probleemj achten hebben plezier ge vakantiestemming druipt van pe Zeeuwse Statenleden zoeken ze daarvan overgelaten hebben. Belg: „Wat privatisering van de al een privaat". Eede's kalf: 'Heb ik nu een vaars Coltof bouwt te dicht bij het Zwi Marquinie neemt afscheid van d dus om zijn jeugdambities alsn zjjn politieke tegenstanders nu o[ politie actief in Renesse's 'staps 1 arm maar niet tot een nieuw scha Er blijft dus gewoon weinig te ko Die Belg had natuurlijk hoge n polderweg in Hontenisse. 'De wielen, daar draait alles on dat de as was. Ten einde raad: Na bezoeken aa Hulst, Hontenisse, Oostburg, Sas singen deden deze week opvallei aan. Eindredactie: Jan Jansen en Frank Deij IN DE maand augustus zult u het moeten doen zonder Zeeland Rond. Free van de Schoofkas, illustrator Ronny Ivens en de eindredactie gooien de riem eraf om in september weer alle regis ters te kunnen open trekken. Het wekelijkse vakantiepor tret 'Zie zo Zomer' blijft wel, zij het op een andere pagina, gehandhaafd. Eindredactie Zeeland Rond AMSTERDAM, 2 aug. - Aardap peltermijnmarkt. In Bintje 50mm werden 2 contracten ver handeld voor levering april tege ƒ17,60. De stemming was kalm. I Bintje 50mm werden 5 contracte verhandeld voor levering novem ber bij een prijs van ƒ22,00 en v« levering april 292 contracten tr ƒ26,60 tot ƒ26,30 per 100 kg. stemming was kalm voor novem ber en prijshoudend voor april. KAPELLE - 2 Augustus. Pruimer St. Hubertus I 260-320, II 95-201 gesch 50-65, grof 160-230. Czar 260-360, II 95-120. Opal I 220-3S Early Laxton I 130-180, II 45-1" gesch 25-70, grof 110-170. Framt» zen: Schöneman 171-184, GlenGlo va 149, Framboos I x 12 129. me dop 126, IB 97, II 87, IIA X 9 110." 82-85. Zwarte bessen: pondsdoos" 192, II 171, kilo's 200. Rode bessen pondsdoos Stanza IA 124, Rosett IA 112-126, IB 138-151, Rondom t» 82-100, Rotet IA 101-120, kilo Rondom IIB 120-190, Rotet Stanza 170. Rode Kruisbessen doosjes 47-66, pondsdoos 136-1* kilo's 92-270. Witte bessen: dooge 100. Bramen: 320-410 per doos. morellen: 110-160. Aardbeien: per doos, 350 per kilo. Appelen Yellow Transparant: I 80 108, h 80 123-124, 160/70 60-68, 1170/80 94, 1160/70 17-47. Stark Earbesj 170/80 161-170, 160/70 85-100,153™ 20-24, 1180 132, 1170/80 121- 1160/70 52-83, 1155/60 20. Man» 170/80 114-117,160/70 73, H70/80 118, 1160/70 37-67, 1155/60 15. W» Bella: 170/80 218,160/70 127, BW? 231,1160/70 110-132,1155/60 43. W ly Victoria: 1170/80 44, 1160/7°® Groente: princessebonen II 54, snijbonen 210-290, uien F bos 24, per kilo 28, bloemkool komkommer 33-38, tomaten IA IB 580, IC 400-410, aardappelen 39, drielingen 15, kriel 55. chef werkzaam te zijn ge weest. John Willems is geboren in Sittard. Na enkele jaren rech tenstudie in Tilburg is hij in die gemeente in 1975 en werkzaam geweest op ling Voorlichting. In 19°-> haalde hij het diploma van Academie voor de Journa tiek in Tilburg. Daarna wet» te hij bij de Persdienst van RK Kerkgenootschap Utrecht en, sinds sePtemh. 1984, als redacteur van Bisdomblad in Den Bosch,

de Stem | 1985 | | pagina 16