SMITSCHORRE NIET LANGER 'ALLEMANSLAND'. [aloezie leidt ot steekpartij Extraatje voor de emancipatie Minder subsidie voor Scouting en Herv. Jeugdraad 6 We zullen de wijn zelf moeten 9 STEM HI BUM VAN ZEELAND UIT PROVINCIEKAS SPECIAALZAAK IN OOSTENRIJKSE WUNEN VERKOCHT ÉÉN FLES: [ATERDAG 3 AUGUSTUS 1985 ME JAAR CEL GEËIST Kanaal In handen Golf Afronden PROVINCIE: Waterschap moet hek in Oostburg verplaatsen PROVINCIE HERZIET REGELING Ellende Plaatselijk nieuws St-Jansteen T22 PAGINA ZEELAND 2 Een zandbak wordt bos SMITSCHORRE In Axel. Waar de watertoren waakt over een zandbak van tweehonderd hectare groot. Een angstaanja gend, kaal gebied. Onherbergzaam. Zeker op die onverwacht koude dag In augustus als een strakke wind de |onge aan plant bijna plat tegen de bodem drukt Is de sfeer er kil en on heilspellend. Maar het blijft er niet koud. De zandbak wordt bos. Nog dit Jaar wordt de laatste vijftig hectare Ingeplant met |onge essen, eiken, populieren en dennen. En als het lukt legt de golfclub De Woeste Kop er de eerste golfbaan In Zeeuwsch-Vlaanderen aan. Smitschorre wordt dan een recra- tiegebled bij uitstek. Met een beetje geld en veel, heel veel geduld. Door Frank Deij AXEL - Buiten de zweef vliegers mag er voorlopig niemand op. Bij de toe- gansgwegen blokkeren grote bekken de ingang. Harry Goossens (62) van Staatsbos beheer wil het niet hebben. Smitschorre heeft rust no dig. „Vraag me niet wanneer bet voor het publiek openge steld wordt. Ik heb geen idee. En ik wil geen ver wachtingen wekken". Het klinkt hard. Maar het is noodzaak. „Kijk, vroeger was het allemansland. Iedereen liet er zijn hond uit. Dat kunnen we nu absoluut niet hebben. De jonge plantjes hebben tijd nodig om zich in de bodem vast te zetten". Het is zijn bos een beetje. Goossens kan al met de VUT, maar blijft om Smit schorre van de grond te hel pen. En het heeft alle kans van slagen. De jonge aan plant doet het boven alle verwachtingen uitstekend. „Echt, toen we hier begon nen dacht ik: ik ben tevre den als vijftig procent het overleeft. Maar het staat dankzij het natte weer nog allemaal overeind. Daar ben ik als bosbouwer apetrots op. Voor vakantiegangers is het een slechte zomer ge weest, maar voor Smit schorre een hele goede". Eerst een stukje geschie denis. Smitschorre, in de ja ren zestig een marginaal landbouwgebied waar di verse boeren een matig flo rerend bedrijf hadden, werd door rijkswaterstaat aange kocht om het zand en slib uit het verbrede kanaal van Gent naar Terneuzen te ber gen. „Het spul moest toch er gens blijven en Smitschorre kwam daarvoor in aanmer king". Honderduizenden kubieke meters niet al te beste grond - „zeg maar waardeloos" - vonden door grote leidingen hun weg van de kanaalbed ding naar Smitschorre. Toen de laatste kubieke meters grond waren gestort, lag er een tweehonderd hectare groot opgespoten terrein, vier tot vijf meter hoog. Eigendom van rijkswater staat, later overgedragen naar de Dienst der Domei nen. Jaren heeft het terrein braak gelegen en beleefde de schooljeugd van Drieschou- wen er haar eerste avontu ren. Totdat de gemeente Axel het in de bol kreeg en dertig hectare aankocht om er huizen neer te zetten. Een investering van een miljoen gulden. Deze onbezonnen daad - na de aankoop bleek dat de grond totaal onge schikt was voor woning bouw - leidde Axel bijna tot de afgrond. De voor Axel waardeloze grond werd zes jaar geleden gekocht door Staatsbosbe heer, die de lap onmiddellijk beplantte. „We hadden toen al heel Smitschorre op het oog voor bebossing. Daarom hebben we er meteen ge plant om te laten zien hoe het zou kunnen worden", vertelt Goossens. Het zou echter nog tot in 1984 duren voordat Staatsbosbeheer heel Smitschorre in handen kreeg. Inmiddels hadden zich op het 'allemansland' de motor crossclub Axel, een zweef- vliegclub en een rallycross club gevestigd. De eerste twee mochten van Staats bosbeheer blijven waar ze zaten. De rallycrossclub De heer Goossens toont hoe de jonge aanplant beschermd wordt tegen de konijnen. moest verkassen, maar zag er tegenop en tenslotte er vanaf om naast het motor crossterrein opnieuw te be ginnen. Teveel kosten voor een sport die al een paar jaar op sterven lag. Smitschorre leek louter voor bebossing bestemd. „Dat is ook het uitgangspunt van Staatsabosbeheer. We willen zoveel mogelijk bos sen maken in Nederland. En als je dan ineens een lap van tweehonderd hectare mag bebossen, is dat natuurlijk heel prettig. Dat komt maar zelden voor. Maar omdat de zweefvliegers en de motor crossers er al zo lang waren, hebben we besloten ze er maar te laten zitten". Maar ongeveer een jaar geleden, pas nadat Goossens Smitschorre had ingelijfd, klopte de golfclub De Woes te Kop aan. 25 Hectare is er nodig om Zeeuwsch-Vlaan deren aan de eerste golfbaan te helpen. Voor een sport die momenteel erg in belang stelling staat en een enorme opleving doormaakt. Goossens heeft er wel oren naar, is eigenlijk best enthousiast, maar moet we gen zoeken om zijn directie in Utrecht van het nut ervan te overtuigen. „Want we hebben Smitschorre tenslot te verworven om er bos van te maken. En als je er aller lei recreatievoorzieningen gaat treffen, schieten we ons doel voorbij". De directie hapt toe en maakt nog één uitzondering, de laatste, voor de golfsport. Onder één voorwaarde: voor de ruimte, 25 hectare, die de golfclub gaat innemen, moet als compensatie twintig hec tare op andere plekken in Zeeuwsch-Vlaanderen be bost worden. „Er zijn ver gaande onderhandelingnen met de gemeenten Sas van Gent, Hulst en Oostburg voor compenserende gron den. Erg interassant voor de gemeenten want er zit tach tig procent subsidie aan vast. Het wachten is nu op een intentieverklaring van die gemeenten en dan kun nen we aan de slag". Werken de gemeenten niet mee - die kans zit er theoretisch ook nog in - is er voor Staatsbosbeheer geen man overboord. „We hebben twee bestekken liggen. Eén met, en eén zonder golfbaan. Dat kunnen we zo uit de la trekken. Maar het is wel kort dag, want voor het eind van het jaar moeten we het plan afronden. Met of zon der golfbaan. En als we be bossen, is er geen weg meer terug". Als het doorgaat, zijn er - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER voor de golfclub nog meer moeilijkheden te overwin nen. Om er keurige 'greens' te krijgen, zal er betere grond moeten worden aan gevoerd. Verder moeten er tal van andere voorzienin gen getroffen worden om een volwassen golfbaan te krijgen. „Maar dat is onze zaak niet. We geven de grond in erfpacht. En daar mee houdt het op. Ik geloof echter dat ook het bedrijfs leven achter die plannen van de golfclub staat. Dus dat zal wel in orde komen. Het zijn zeer serieuze men sen die er wat van willen maken", aldus Goossens. Voorlopig is het echter van levensbelang dat Smit schorre zoveel mogelijk ge meden wordt. Smitschorre heeft rust nodig. En tijd. „Een boer plant in het begin van het jaar en oogst aan het eind. Als wij planten kan het wel tweehonderd jaar duren voor we oogsten". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het water schap Het Vrije van Sluis moet het hek bij de Tragel- vaart in Oostburg verplaatsen. Dat is de uitspraak van Ge- depetuurde Staten in een con flict, waarvan het hek de inzet is, tussen de gemeente Oost burg en het waterschap. Het geschil ontstond, nadat een gedeelte van de Tragel- vaart was gedicht ten behoeve van de uitbreiding van een postkantoor. Een hek, destijds door het waterschap geplaatst om te voorkomen dat leerlin gen van de naastgelegen open bare school in de sloot terecht zouden komen, bleef staan. Het waterschap ging niet in op een verzoek van de gemeente het hek te mogen verplaatsen, zodat de gemeente ten behoeve van de school volledig zou kunnen beschikken over de eigen grond. Het gemeentebestuur legde zich niet neer bij de tegenwer king van het waterschap en ging bij Gedeputeerde Staten in beroep. Dat leidde tot de ge bruikelijke papierwinkel bij dit soort procedures. De ge meente heeft nu echter haar zin, althans wanneer het wa terschap op haar beurt niet in beroep gaat bij de Raad van State en daar onverhoopt ge lijk zou krijgen. Van een onzer verschaggevers MIDDELBURG - De 55.000 gulden (waaronder 35.000 gulden verkregen via een rijksbijdrage) die het provinciebestuur dit jaar voor emancipatie-activiteiten beschikbaar heeft, is niet toereikend. Reden waarom het dagelijks provinciebestuur de staten heeft voorgesteld nog eens 10.000 gulden bij te passen. Men wil het ex traatje halen uit het fonds voor sociaal cultureel werk. In voorgaande jaren was er steeds nog geld over voor een tweede ronde subsidietoekenningen. Dit jaar echter is al het geld meteen de eerste keer al gesoupeerd. Wanneer geen extra geld op tafel zou komen, zou geen enkele subsidie-aanvraag die na 1 november van het vorig jaar is binnengekomen, gehono reerd kunnen worden. Dat vinden Gedeputeerde Staten wat al te gortig. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Scouting Zeeland en de Provinciaal Hervormde Jeugd Raad (PHJR) hebben het meest tt lijden van een nieuwe subsi dieregeling voor het jeugd werk, die het provinciebestuui wil invoeren. fan een onzer verslaggevers «DDELBURG - De opmer- "i van zijn vriendin, dat zij 9 zou gaan verlaten, deed februari bij de 24-jarige singer C.H. alle stoppen tan. Het gevolg was dat 4 kaar met een zogenaamd itrlevingsmes' op tal van ntsen verwondde. Hoewel het 18-jarig meisje 'fN. na behandeling in het ienhuis niet aan haar ver engen overleed, stond H. Wag tijdens de zitting van Meervoudige Kamer te Üelburg wel terecht voor 'ïog tot doodslag. Een po- die volgens officier van ®iie mr. T. Stein 'in kalm en met voorbedachte is ondernomen. "ot drama deed zich voor in toning van H. en zijn i'bdin - ze woonden pas ™tjen dagen samen - in dingen. Het slachtoffer ■'Waarde dat haar vriend 'J' al meerdere malen be- l 'Sd had, omdat hij het ver ben had dat zij met andere -®nen omging. Eenmaal had »£y WX3B ZUCWEST FEOERLAfC ''Jloren keuzen, Hulst en Goes. ,'fessen en telefoonnum- 'S°P pagina 2. Jlngstijden: ^230/13.30-17.00 uur. factie geuzen: Rein van der 'lr' (editie-chef), Jan Jan- (Plv. chef), Emile Calon, Meertens, Cor de Boer '5' Ton Koomen (sport). 5 Frank Deij, Eugène "™aeten. Middelburg: JPostma. Goes: Aad van "ouden. <%1entle-expl. Acteur Zeeland: C. Me- 01150-95839. H. zelfs het bewuste mes op zijn kussen neergelegd. Zijn vriendin voelde zich hierdoor op 22 februari ernstig bedreigd en verstopte het steekwapen, dat H. volgens zijn zeggen nodig had voor zijn beroep als kok. Toen die zelfde avond wederom een ru zie uit jaloezie ontstond, zocht H. zijn mes op. Het aangekon digde vertrek van het slacht offer was er de oorzaak van dat H. in woede uitbarstte. Hij stak haar in de zijde, de rug, de hand en in de borst, waarna hij de benen nam naar een buurtcafé. Het zwaarge wonde meisje wist een arts te waarschuwen, die zorg droeg voor opname in het zieken huis. Volgens H. was het niet de bedoeling zijn vriendin te doden en had hij ook nooit een bedreiging geuit. Mr. Stein sprak echter wel van een poging tot doodslag. „De verdachte heeft na zijn daad geen stappen onderno men het meisje te helpen. Zij moest immers op eigen gele genheid medische hulp halen". Stein wees ook op het vroegere gedrag van H., die eerder be trokken was bij een gewapen de overval op een bioscoop in Vlissingen. De officier van justitie eiste drie jaar celstraf en een voor waardelijke Ter Beschik kingstelling van de Regering (TBR). Hij vond het niet on waarschijnlijk, dat H. - vol gens een rapport minder toe rekeningsvatbaar - nog eens een dergelijk misdrijf zou ple gen. De verdediger van de ver dachte, mr. J. van de Poel-van Roy van Zuylenwijn, zag geen verband tussen de gewapende overval en het neersteken van zijn vriendin. „Het gaat hier om een relatiestoornis. Met andere vriendinnen zijn der gelijke zaken nooit voorgeko men. De ruzie kwam voort uit het gedrag van beiden en kan daarom niet in zijn geheel aan H. worden toegeschreven", al dus de advocate. De rechtbank onder leiding van president mr. G. Nomes doet vrijdag 16 augustus uit spraak. OP de glimmend gepoetste schappen in de winkel, die vandaag pre cies drie weken geleden geopend werd, staan ze. Groot en klein, rood en wit. Flessen Oostenrijkse wijn van het huls Lenz Moser. Sinds het bekend worden van het Oostenrijkse wl|nschandaal drie weken geleden, heeft het echtpaar Cools uit het Belgische Zandvliet zegge en schrijve één (les wijn verkocht. En die Is nog niet eens op gedronken. Zo nu en dan wordt er een flesje open getrokken voor Journalisten, die eens komen Informeren hoe het met de zaken gaat. Het verhaal van een slachtoffer van het Oostenrijkse wljnschan- daal. Door Ans van Goch ZANDVLIET - De witte wijn sprankelt in de glazen. „Trek maar gerust een fles open", heeft Frangois Cools net tegen zijn vrouw gezegd. „Dan kun nen ze zelf eens proeven. Per slot van rekening kan deze wijn helemaal geen kwaad". En om zijn redenering te sta ven tovert hij een certificaat van de Oostenrijkse wijnkeu ringsdienst boven de toon bank, waarin officieel wordt verklaard dat de wijn die in de winkel van Cools wordt ver kocht niet is aangelengd met ethyleen-glycol, een soort an ti-vries. Zoals bekend levert wijn die met dat spul is ver dund gevaar op voor de de ge zondheid. De winkel van het echtpaar Cools in het Belgische Zand vliet, een dorpje op een steen worp afstand van het West brabantse Ossendrecht werd op zaterdag 13 juli geopend. Vrijdag 12 juli werden de eer ste berichten bekend over het Oostenrijkse wijnschandaal. Sindsdien heeft het echtpaar pas één fles wijn verkocht. „Dat was aan een mevrouw, die 's avonds bezoek kreeg. Ze wilde een kwaliteitswijn heb ben. Die Oostenrijkse wijn is best goed en we verkochten haar een fles. Ze gaf niets om al die berichten die op de tele visie kwamen, vertelde ze. Toen ik ze een paar dagen sprak, had ze die fles nog niet open gemaakt. Ze durfde het toch maar niet. Of-ie intussen wel op is, weet ik niet", zegt mevrouw Cools. „Het is een ellende", ver zucht haar man. „Per slot van rekening hebben we de volle dige papieren. We hebben er zelf achterheen gezeten. Maar ja, alles wordt over een kam geschoren. Je zou hetzelfde hebben, wanneer zoiets ge beurde met een bepaald merk Nederlandse jenever. Dan kan er met een merk wat aan de hand zijn, maar de andere worden net zo min nog ver kocht. Ik denk dat we de wijn zelf maar op moeten drinken. Maar ik vind het vooral heel spijtig voor de wijnboeren". Een geluk bij een ongeluk is nog dat hij als beginnend han delaar nog niet zo gek veel voorraad heeft ingeslagen. Hij vertelt nog dat hij contact heeft gehad met het ministerie van volksgezondheid. „Maar daar heb ik verder niks van gehoord. Je ziet ze alleen maar komen, wanneer de wijn niet te vertrouwen is", zegt hij. „Ja", vult zijn echtgenote aan. „Vanmorgen was er nog een mevrouw in de winkel, die een fles witte wijn wilde heb ben. Ik zei: Die hebben we wel, het is Oostenrijkse wijn, waar niets mee aan de hand is. Ze krabbelde echter onmiddellijk terug. Het woord Oostenrijkse wijn was al voldoende om haar van eventuele aankoop af te doen zien". „Heel veel van de wijn, waarin ethyleen glycol is aan getroffen is van een tank afge vuld. De wijn die wij verkopen is bij de firma zelf gevuld. Op de zwarte lijst van Oostenrijk se wijnen, staan nogal wat merken, die via zo'n tank wor den afgevuld. Maar we hebben er geen flauw idee van hoe dat spul erin terecht gekomen is. En dat het nu ineens bekend is geworden: Misschien is het wel verraden werk", filoso feert Cools. Hij legt uit dat er verschillende gradaties zijn in kwaliteit van wijnen. „Er zijn Kabinett-wijnen, Spatlase, Auslase, etcetera. Een Spatla se is beter dat een Kabinett. Doe je nu bij Kabinett-wijn ethyleen-glycol, dan lijkt het net Spatlase". Het echtpaar Cools voor het rek met wijnflessen: van de verkoop van Oostenrijkse wijn". ,Ons bestaan is niet alleen afhankelijk - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Het echtpaar Cools is enkele weken expres met de verkoop van Oostenrijkse wijnen be gonnen, omdat de markt daar voor nog lang niet verzadigd was. „We liepen al lang rond met het idee om een eigen zaak te beginnen. Behalve wijn ver kopen we ook doopartikelen en pralines. We hebben op aanraden van een van onze vrienden voor Oostenrijkse wijn gekozen. Mensen die daar zijn geweest en een lekker wijntje hebben gedronken, willen terug in eigen land ook nog eens zo'n lekker wijntje proberen nietwaar? Boven dien is er in de verre omtrek geen winkel, die gespeciali seerd is in wijn uit dat land". Cools voegt daar aan toe dat de kwaliteit van de Oosten rijkse wijnen best in orde is. „Het zou zonde zijn, om zo'n fles bij mosselen of zo maar op te drinken. Het is meer een wijn om 's avonds op je gemak te drinken". De prijzen zijn trouwens navanant. Voor een klein flesje (35 cl) betaal je on geveer acht gulden, terwijl een gewone fles al rap op een gul den of veertien komt. Prijzen, die overeen komen met die van Franse wijn van verge lijkbare kwaliteit. Het echtpaar Cools is overi gens niet van plan om in de toekomst over te schakelen op een andere wijnsoort. „We zijn vast van plan om vol te hou den. Maar het kan best lang duren eer het schandaal ge luwd is, ja". Beide organisaties schieter er jaarlijks respectievelijk zo'n 16.000 en 22.000 gulden bij in. De twee organisaties hoe ven de bezuiniging niet in één jaar door ,tg, yperen- Er wordt een afbouwregeling van res pectievelijk twee en drie jaar in het leven geroepen. Overigens is van een bezui niging op de provinciale uitga ven voor de jeugdorganisaties geen sprake. De totale uitga ven blijven gelijk. Verschil met de oude subsidieregeling is dat de criteria voor de sub sidiëring nu voor elke organi saties gelijk zijn en dat in to taal zo'n 48.500 gulden minder aan 'vaste' subsidies wordt verstrekt. Organisaties kunnen op die resterende 48.500 een beroep doen via aparte aanvragen voor 'activiteitensubsidies'. Daarmee krijgt de provincie een middel in handen om het belang van de verschillende activiteiten tegen elkaar af te wegen. Ook de overgangsrege ling voor Scouting en PHJR komt ten laste van deze 48.500 gulden. De organisaties krijgen de salariskosten van beroeps krachten (voor zover die met goedkeuring van het provin ciebestuur zijn aangesteld) in het vervolg volledig vergoed (was negentig procent). Verder krijgen ze een vast bedrag voor 'overige kosten' dat wordt afgeleid van het aantal beroepskrachten: 35.700 gul den voor de eerste beroeps kracht, 20.400 gulden voor iedere volgende. Deze bedra gen zijn vooral bedoeld als vergoeding van de 'apparaats kosten' en mogen slechts in beperkte mate voor activitei ten worden aangewend. Slechts één organisatie gaat er wat de vaste subsidie be treft op vooruit. Dat is Zoos, die jaarlijks ruim duizend gulden meer gaat ontvangen. Drie organisaties zijn voor hun inkomsten niet alleen van de provincie, maar ook nog van het rijk afhankelijk. Dat zijn de Stichting Overleg Kin dercentra en de werkende jon gerenorganisaties van FNV en CNV. Zolang deze organisaties niet volledig onder provinciale verantwoordelijkheid vallen, blijven voor hen de bestaande regelingen van kracht. Vakantieschieting - Café 't Kuipke met 54 schutters. Uit slag: wip 1: hoge vogel J. van Kerkhoven, St.-Jansteen, eerste zijvogel J. de Waal, Koewacht, tweede zij vogel A. Stancel, Rotter dam. De meeste kleine vogels (4) werden afgeschoten door P. de Kerf te Hulst en Fr. Segers te St.- Jansteen. Wip 2: hoge vogel A. Heyens, St-Jansteen, eerste zijvo gel J. de Waal, Koewacht, tweede zijvogel A. Asselman, Ossenisse.

de Stem | 1985 | | pagina 15