ke dag EEN DAGJE UIT 4000 Van Dongens terug naar de bron ÖpLSTEM Plannen voor openluchtmuseum in grensdorp Qinge/De Klinge OP ZATERDAG 24 A UGUSTUS iENHEID Het provinciaal domein Puyenbroeck biedt recreatie voor het hele gezin 't Voske m Huist r NEN-IEPER Derde Snorrenkerrnis Kruispolderhaven Tekort aan zoet water kost Zeeuwe landbouw 40 miljoen Aia DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 VAN ZEELAND tten-Leur IImI Wachtebeke Sport politierapport jer, afrit leper-Zuid GESCHENKEN van BLIJVENDE WAARDE I VAN DUYSE-MAHU -i RESTAURANT St.-Jansteen Axel KOEWACHT - Aan de geweldige reeks van zomerfeesten, braderieën en folkloristische dagen die elk jaar tijdens de vakantiemaanden terugkeren is een nieuwe attractie toegevoegd. GROOTSCHEEPSE REÜNIE OP 8 SEPTEMBER IN DONGEN T22 PAGINA ZEELAND 2 I te zoenen I JKE naar je. Indanks het lusjes. Jo- Zicht op het domein Puyenbroek met op de voorgrond de grote vijver. Er is een bloeiend dagtoeris- me in de streek die door de Moervaart en de Zuidlede wordt doorkruist, dankzij bet provinciaal domein Puyenbroeck. Voor u naar dit recreatie-oord trekt, is bet interessant een gedeelte van de Moervaartroute te volgen, die loopt via de ge meenten Moerbeke en Wach- tebeke. Moerbeke bezit een laatgo tische St.-Anthoniuskerk en een grote suikerfabriek. Het plaatsje ligt temidden van uitgestrekte polders en bos sen. Dwars door het dorp loopt een weg, een overblijf sel van de Romeinse Heir- weg, die vroeger de zeekust over Brugge met Antwerpen verbond. De wandelaars kunnen hier enkele tochten maken die hen voert door de prachtige natuur of langs de oevers van de riviertjes. Moerhofpad 9 kilometer, Heidepad 6 kilometer en Zuidledepad 10 kilometer. Wachtebeke is de gemeen te die eveneens haar ont staan dankt aan de Heirweg. De plaats ligt op een hoger gelegen zandrug. Er staat een gothische hallenkerk, St.-Katharina. De tweede zondag van augustus trekt het veel belangstellenden omdat dan de Safarkesmarkt wordt gehouden. In de Moervaartvallei op Wachtebeeks grondgebied ligt het ruim 500 hectare gro te domein Puyenbroeck. Om de unieke flora en fauna te behouden kreeg het domein, waar de traagvloeiende Zuidlede doorheen stroomt, de bestemming van natuur gebied en werd een belang rijk centrum voor sport en recreatie. Zowel de passieve als de actieve recreatie komt hier ruimschoots aan bod. Het zuidelijk deel is één brok on gerepte natuur met een grote variatie aan bomen, struiken en planten. Een paradijs voor wandelaars en zij die moeite hebben met de benen wagen kunnen het gebied verkennen via een rondrit met een treintje. Opstap plaats bij het secretariaat aan de westelijke ingang. De natuurliefhebbers vin den vast iets naar hun zin in het Bloemen-, Vogel- of Die renpark. Leerrijk voor jong en oud is het Molenmuseum in het voormnalige kasteel. Het herbergt een interessan te verzameling molenonder delen, maquettes en een per manente tentoonstelling van etsen, foto's en dia's over al les in en rond de molen. Naast de natuur die de mogelijkheid tot ruimte en rust biedt, zijn er vele attrac ties. Ruime sportterreinen waaronder tennisvelden, mi nigolf, petanqueplein en openlucht- en overdekte zwembaden. Voor de kinde ren zijn vooral de speeltui nen en het verkeerspark aantrekkelijk. Tientallen houten en ijzeren speeltuigen en een go-cartcircuit bieden uren speelplezier. In de roei- en visvijver, een klavervormige water plas, kan men pootje baden, waterfietsen en roeien. Een kwart gedeelte is gescheiden van de rest door twee ro mantische bruggetjes. Dit is het terrein van de vissers. Vlakbij de vijvers staat een restaurant-complex met zonneterras. Zij die meer dan een dag willem blijven kun nen hun tent neerzetten op het kampeerterrein of de ca- ravcan op de daarvoor be stemde ruimte stationeren. Het domein is dagelijks van af negen uur geoend tot zonsondergang. Honden zijn niet toegelaten en voor de rust van de bezoekers zijn alle geluidsversterkende toe stellen taboe. De toegangs prijs is laag en de extra beta lingen redelijk. MIDDELBURG - Op de krui sing Schroebrug - Blauwedijk werd woensdagmiddag om 26 uur de 84-jarige fietser J. P. uit Middelburg van ach- leren aangereden door een bromfiets. De bejaarde man kwam te 'allen, doch kon na onderzoek in het Gasthuisziekenhuis weer naar huis worden ver roerd. De bromfietser of bromfietsster is gewoon door beden. De politie verzoekt of leze zich alsnog op het politie bureau wil melden of telefo nisch; 01180-27251. 5R0EDE - Op de kruising Buitenlust verleende A. P. (24 iaar) uit Schoondijke, komen- le uit de richting Breskens, voorrang aan een andere Personenauto, bestuurd door leM-jarige P. K. uit Gent, die 'anaf de richting veerhaven wam. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. '®UW VLIET - Op de krui- St. Bavodijk - Molenweg Paaide de 18-jarige R. D. met Sin auto op de verkeerde weg- op het moment dat een tegenligger kwam aanrijden, p werd bestuurd door de 24- :e C. H. uit Breskens. Deze %d bij de aanrijding licht iswond. jfffiSKENS - Woensdagmid- ;ag ontstond een schoorsteen rand in de woning van me- 'T»uw J. s. in de Boeg. De oor- was dat mevrouw S. een 'an met frituurvet had opge zet toen zij opgebeld werd. Het vet raakte verhit en sloeg in de afzuigkap. De brandweer van Breskens heeft de zaak ge blust. Er was nogal wat roet en waterschade. BRESKENS - Op de veerboot Prinses Beatrix, die de dienst onderhoudt tussen Vlissingen en Breskens, is een portemon nee met 150 gulden van L. van D. uit Kortgene gestolen. OOSTBURG - In de Nieuw- straat is woensdagmorgen omstreeks 7.00 uur een lan taarnpaal door twee ruiten van babyhuis Nikkie gegaan. Dit gebeurde doordat een vis- wagen van de firma F. uit Oostburg tegen de lantaarn paal aan reed doordat een klep van zijn marktwagen open viel. De lichtmast, alsmede twee grote spiegelruiten moes ten het ontgelden. TERNEUZEN - Bij een aan rijding op de kruising N ieuwstraat-Binnenvaart- weg te Terneuzen werden maandagavond twee perso nenauto's zwaar beschadigd. Daar verleende J. V. uit Ter- neuzen geen voorrang aan een personenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot J. B. so-duikshow. een 30 lurende spetterende g olympisch duiken. waterfratsen en de maarde Acapulco-duik meter. ele van de vele (ties van Bellewaerde ken betekent voor de hele ize feestdag beleven, geld. rrt,Kortr«jk, J^O^UCWES^COER^ND '"Horen Jerneuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoonnum- «8 op pagina 2. {Pwilngstljden: '*12.30/13.30-17.00 uur. factie '"neuzen: Rein van der (editie-chef), Jan Jan- (plv. chef), Emile Calon, l° Meertens, Cor de Boer aTon Koomen (sport). S: Frank Deij, Eugène JjJ'eeten. Middelburg: j^tePostma. Goes: Aad van '""•rtentle-expl. 'facteur Zeeland: C. Me- VI"A nii5o-95839. (ADVERTENTIES) (-Rn DELFTS BLAUW Porc. fles MAKKUM Tichelaar WEDGWOOD Serviezen ROYAL ALBERT HUMMELFIGUREN LUXE GESCHENKEN Steenstraat 19- Hulst Telefoon 01140-14376-12068 Bierkaaistraat 8 Tel. 01140-3444 Hef adres voor uw familiediners, koffietafels enz. Gerenommeerde keuken, aparte zaal aanwezig. Reserveren prettig voor u en voor ons. Keuken open van 12 tot 21 uur. Abraham - De veteranenafde- ling van de voetbalvereniging STEEN houdt vrijdag 9 augus tus om 19.00 uur op het terrein ■van STEEN een Abraham voetbalwedstrijd tussen het veteranenelftal van STEEN en een elftal, samengesteld uit oude trainers en oud eerste elftalspelers uit de regio. Dit uit sympathie voor de grens rechter van de veteranen, Jo Weemaes beter bekend als Jo de koster, die onlangs 50 jaar werd. Hij fungeert bij deze wedstrijd als grensrechter. Na afloop van de wedstrijd wacht hem in de kantine een huldi ging. Cursus - Van half september tot halverwege december dit jaar geeft de Axelaar P. Gil- huys, archivaris van Axel en Hulst, een cursus Oud Schrift. Vorig jaar gaf hij ook een cur sus waar veel belangstelling voor was. Van onze correspondent DeKlinge - In het grensdorpje Clinge De Klinge bestaan plannen om aan Belgische zij de een openlucht spoorweg museum in te richten. Doua neambtenaar Erik de Keyzer, schrijver van het boek 'De Klinge, een smalle strook zand.heeft zijn idee door gespeeld aan de dorpsraad en de recentelijk opgerichte heemkundige kring De KI ui ze. Ook het gemeentebestuur van St. Gillis is inmiddels op de hoogte gesteld. Het museum moet volgens hem in De Klinge komen om dat naast de oude spoorlijn het graf ligt van advocaat en wet houder Willem Dhaenens. De ze was een van de oorspronke lijke concessiehouders van de spoorlijn Mechelen - Terneu zen. Dhaens stierf in 1888 op het stationsterrein. Op het graf staat een kruis, in de volksmond bekend als het 'on- gelukskruis'. Er bestonden al eerder plannen bij de gemeente St. Gillis om langs elk voormalig station in de gemeente een wisselhefboom te laten staan als herinnering. Daar is men van afgestapt. Ook de ge meente is er nu van doordron gen dat het beter is alle nog bestaande tastbare herinne ringen uit die tijd op een plaats samen te brengen. Die zaken, zoals een laad- mal, een weeginrichting voor wagons, waterput, platte wa gens en tal van gebruiksvoor werpen zijn in het bezit van de Nationale Maatschappij van de Belgische Spoorwegen. Die zal evenals de gemeente St. Gillis haar medewerking moe ten verlenen om de plannen van De Keyzer te verwezenlij ken. Countryfeesl alternatief voor meifeest Koewacht In het kleine Het Zand, vlak voor Koewacht, wordt op zaterdag 24 augustus een groot eountryfeest gehou den. Het feest komt in de plaats van de zogenaamde meifees ten die in totaal vier keer zijn gehouden, in 1983 voor het laatst. Na een jaar van bezin ning en 'eventjes uitblazen', is initiatiefnemer Ton de Hartog met de formule van het eoun tryfeest op de proppen geko men. „Niks afgekeken. We von den dat we na een jaar niets doen het hemd weer een beetje moesten oplichten. Kijken wat er vanonder komt. En dat is een eountryfeest geworden. En als het slaagt gaan we er mee door", aldus Ton die bij de or ganisatie ook de winkeliers vereniging Koewacht en het overlegplatform Axel Promo tion heeft betrokken. Vooral de inbreng van Axel Promo tion is noodzakelijk om het feest in goede banen te leiden. „Het Zand moet gedeeltelijk worden afgezet met drang hekken. We hebben vergun ningen nodig. Dat soort dingen regelt Axel Promotion alle maal". De activiteiten, alle maal in country and western sfeer, spelen zich af in de na bijheid van café Wilton De offciële openingshande ling, „een klapstuk", zegt Ton ervan, wordt verricht door de 'burgemeester' van Koewacht, wethouder P. Apers, voorzitter van Axel Promotion. Om 14.00 uur beginnen de touwtrek wedstrijden. Deelnemende teams kunnen zich een uur van tevoren voor een tientje per ploeg laten inschrijven. Omdat touwtrekwedstrijden vrijwel bij elk evenement op het programma staan heeft Ton naar een middels gezocht om ze nog aantrekkelijker te maken. „Tussen de wedstrij den door laten we de jongens tegen een paard trekken. Dat moet wel spektakel opleve ren". Om 15.00 uur volgt een handboogschieting. Verder ac tiviteiten die door het pro gramma heen lopen zijn buks- schieten waarvan de op brengst ten goede komt van Tovak, en het Black Jack kaartspel. De opbrengst daar van gaat naar het zaalvoetbal team van Wilton. Verder wordt op het terrein een grote barbecue neergezet. 's Avonds begint om 20.00 uur de country-avond met muzikale medewerking van de Arizona Rangers Band. Tus sendoor zal radio Horizon de muziek verzorgen. Het Zand wordt die zaterdag omge bouwd tot een western stad. Het decor daarvoor is gemaakt door de hobbyclub Koewacht. Op grote platen zijn western taferelen geschilderd waarop we ondermeer De Daltons en Luky Luck tegenkomen. Feestneuzen worden ver zocht zo veel mogelijk in coun- try-kleding naar Het Zand te komen. Voor de origineelste 'outfit' ligt er een prijs klaar. Van onze conrspondent MIDDELBURG - De land bouw in Zeeland zou jaarlijks 30 tot 40 miljoen gulden meer kunnen opbrengen dan nu het geval is als hij beschikte over voldoende zoet water. Dat blijkt uit de concept-land- bouwnota, die het Zeeuws provinciebestuur beeft uitge bracht. In vrijwel alle Zeeuwse re gio's is er in de zomermaanden onvoldoende zoet water aan wezig. Daardoor blijven de groeiomstandigheden achter bij die in andere delen van ons land. Dat tekort aan zoet wa ter beperkt ook de mogelijk heid om de grond intensiever te gebruiken en ook om an- derssoortige produkten te kweken. Een betere zoetwa tervoorziening zou een be langrijke stimulans betekenen voor de volle grond-groente- teelt, de boomkwekerij, de bloembollensector, de klein schalige glastuinbouwcultuur en de fruitteelt. Ook de vesti ging van landbouwverwer- kende industrieën blijft achter in Zeeland door het ontbreken van onvoldoende zoet water. Zeeland ligt rondom in zout water. Er kan maar zeer be perkt zoet water uit de duinen worden onttrokken. Zeeland is voor de zoetwatervoorziening dan ook grotendeels aangewe zen op aanvoer van water uit de Biesbosch en voor Zeeuwsch-Vlaanderen vanuit België. In de landbouwnota wordt dan ook als één van de hoofd punten gepleit voor een groot scheepse lokale opslag van overtollige neerslag, dat later dan weer gebruikt kan wor den voor besproeiing van de gewassen. In de landbouwnota wordt ook gewezen op het belang van een goede zoetwatervoorzie ning voor Schouwen-Duive- land als definitief besloten wordt de Grevelingen zout te houden. De kosten van deze zoetwatervoorziening, zou volgens de nota volledig voor rekening van het Rijk moeten komen, terwijl de overheid ook minstens vijftig procent van de kosten voor haar reke ning zou moeten nemen die de boer moet maken voor aan passing van de infrastructuur van zijn land. Een lieftallig jurylid keurt iedere snot op 'echtheid'. - FOTO WIM K00YMAN Van een onzer verslaggevers KRUISPOLDERHAVEN - De Saeftinghse Snorrenclub uit Kruispolderhaven houdt het komende weekend, voor de derde keer sinds de oprichting van de club, snorren kerrnis. De kermis begint vrijdag 2 augustus om 20.00 uur met een ouderwetse rock-and roll avond. Het muzikale ge deelte is daarbij in handen van dj- Eric. Tijdens de rock- and roll avond treden op The Petticoats en de Hulsterse Elvis Presly. Zaterdag 3 augustus wordt om 14.00 uur begonnen met een play-back show in de feesttent op het terrein van de firma Broekaert. Deelnemers moeten ter plekke inschrij ven. Voor de schutters volgt om 14.30 uur een schieting terwijl later op de middag verschillende heteluchtballons de lucht in worden gestuurd. De zaterdagprogramma wordt om 21.00 uur besloten met een grote feest- en dansavond met medewerking van het orkest Bluesette. Zondagmorgen 4 augustus is er om 10.00 uur een open lucht mis, muzikaal omlijst door het gemengd koor uit Lamswaarde. Een uurtje later volgt het bekende aperitief waarbij de blaaskapel De Lamsoren uit Lamswaarde voor de passende klanken zorgt. Om 13.00 uur staat een touwtrektournooi op het pro gramma waaraan meer dan twintig teams deelnemen. Ook zondagmiddag vertrekken er enkele heteluchtballo- nen voor een ballonvaart boven het kermisterrein en wij de omgeving. Het dansorkest Amber besluit die dag de f eestelij kheden. Op de slotdag, maandag 5 augustus, kunnen de vroege vogels meedoen aan een kaarting, om 14.30 uur is er een schieting zonder vizier. De derde snorrenkerrnis wordt afgesloten met een dansavond met muziek van Amber. Door Ad Burger DONGEN - Ordners met for mulieren staan op de tafel ge stapeld, telefoonboeken liggen lukraak over de grond ver spreid, het bankstel gaat ver borgen onder kranten van de meest uiteenlopende soort (va riërend van het huis-aan- huis-blad Groot Eindhoven tot het gereformeerde Nederlands Dagblad) en het telefonisch antwoord-apparaat maakt overuren. Het is aan de huiskamer van Dongenaar C. A. van Dongen af te zien, dat deze ruimte min of meer fungeert als 'crisis centrum' in de voorbereidin gen op de grootscheepse reünie van alle dragers van de naam Van Dongen. Tweeduizend Van Dongens hebben zich inmiddels aange meld voor de manifestatie 'Van Dongen is mijn naam', mede-organisator C. A. van Dongen hoopt dat er voor 8 september nog wel tweedui zend meer belangstellenden van zich laten horen. Niet alleen uit heel Neder land ontving het organiserend comité reacties, ook uit België, Duitsland en Zwitserland kwamen aanmeldingen. „Er is zelfs iemand uit Californië die HET IDEE werd geboren tijdens het carnaval van 1984. Dongenaar C. A. van Dongen, voorzitter van muziekver eniging Musis Sacrum, kreeg, na afloop van de officiële zitting op het gemeentehuis van enkele omstanders te ho ren: „Jij bent toch zo goed in het organiseren van dingen. Waarom zet jij nu niet eens een samenkomst van alle Van Dongens op poten". De heer Van Dongen accepteerde de uitdaging, met dien verstande dat hij de reünie wilde combineren met de viering van het 145-jarig bestaan van 'zijn' muziekver eniging in september van het volgend jaar. De voorberei dingen zijn nu in een afgerond stadium: al tweeduizend Van Dongens hebben laten weten op 8 september in het Brabantse Dongen van de partij te zullen zijn. naar de reünie komt. Ik neem aan dat die toevallig toch hier in Nederland moet zijn; ik ben tenminste niet zo dwaas om te veronderstellen dat iemand speciaal voor de reünie de reis van Amerika naar Dongen maakt", aldus de heer Van Dongen. Alhoewel dat overi gens niet zo'n dwaze gedachte is; de correspondentie van de laatste dagen bevat namelijk ook een brief van een familie Van Dongen uit Sidney, die schrijft dat ze vergevorderde plannen heeft voor een reis naar China en Japan, maar dat, mochten die plannen niet doorgaan, ze koers zal zetten naar het Middenbrabantse. Het heeft de organisatie overigens heel wat papier en postzegels gekost om al die Van Dongens te bereiken. Men begon met het telefoonboek in de hand: in iedere stad of dorp werd de eerste Van Dongen uit het telefoonboek aangeschre ven door het organisatiecomi té met de vraag of hij of zij zich wilde opgeven voor de re ünie en bovendien de andere Van Dongens in zijn woon plaats wilde inlichten. Een methode die vooral niet in grotere steden stad in de praktijk bleek te brengen. De heer Van Dongen: „In het Am sterdamse telefoonboek staan bijvoorbeeld 135 Van Dongens. Dan is het wat onredelijk om van de allereerste in het tele foonboek te verwachten dat hij contact opneemt met al zijn naamgenoten". De organisatie is zich overi gens bewust van het feit dat ook dan nog slechts een fractie van de doelgroep wordt be reikt. Immers, de Van Don gens zonder telefoon of de ge trouwde vrouwelijke Van Dongens zijn via het telefoon boek niet te achterhalen. „Voor die categorie zijn we af hankelijk van de media en van mond-tot-mond-reclame. Bo vendien vragen wij op het aanmeldingsformulier ook of men nog andere naamgenoten in de omgeving weet. Meestal vult men dan wel een paar na men van andere Van Dongens in, die wij dan op onze beurt weer kunnen benaderen". Voor die Van Dongens die (nog) niet benaderd zijn, hier even het contact-adres van het comité: Postbus 125, 5100 AC Dongen (tel. 01623-12653). Overigens reageren niet alle aangeschreven 'familieleden' even enthousiast. Een aantal Van Dongens, dat gezocht dient te worden bij de protes tantse tak van de familie, heeft inmiddels laten weten dat men niet van plan is om op de reünie te komen omdat die op zondag wordt gehouden. Een bijkomstigheid waarmee het Dongense initiatief ook de kolommen van het 'zware' Ne derlands Dagblad haalde. Een mevrouw Van Dongen uit Pij- nacker, abonné van dit 'gere formeerde gezinsblad', ver haalt in 'haar' krant van haar bezwaren tegen de op zondag te houden familie-reünie. Ze vindt het overigens 'niet erg' dat ze niet op de Van Dongen- bijeenkomst kan komen, want 'het zal toch wel weer in de carnavaleske sfeer getrokken worden'. „En daar houdt onze familie niet zo van", aldus de ze mevrouw Van Dongen reso luut. „Ja, inderdaad, er komt wat carnaval bij kijken", reageert C. A. van Dongen op de 'aan tijging' van zijn naamgenote. „In De Salamander houden we een voorstelling waarin we een beeld geven van de afgelo pen vijf jaar Dongens carna val. Een aangepaste sauwel, een stuk uit de officiële prin senzitting, dat soort dingen. Dat lijkt ons wel leuk voor de Van Dongens die van boven de rivieren komen. Dan kunnen ze ook eens kennis maken met het carnaval zoals dat hier ge vierd wordt". Het officiële programma vermeldt overigens veel meer dan alleen maar carnaval. Het wordt, rond twaalf uur, ge opend met het luiden van alle klokken in Dongen. Op het programma staan verder con certen in de Muziekschool en de Laurentiuskerk, uit te voe ren door een aantal muzikaal aangelegde Van Dongens, en een 'stamboom-bijeenkomst' in De Cammeleur. Bovendien zullen tweehonderd willekeu rig gekozen Van Dongens op het raadhuis worden ontvan gen door burgemeester Dos- ker. De KRO-radio tenslotte zal vanuit buurthuis 't Schouw, waar de jongere Van Dongens zijn ondergebracht, een uitzending van het pro gramma 'ORK' verzorgen. De plaatselijke midden stand heeft inmiddels ook al zijn maatregelen genomen voor de invasie van Van Don gens. Een juwelier heeft in middels theelepeltjes laten maken met daarop het fami liewapen en een bakker zal zich gaan toeleggen op het vervaardigen van een speciaal soort krentebrood-in-luxe- feestverpakking. De lokale horeca tenslotte zal een 'Dongens' menu sa menstellen dat overal tegen een eenheidsprijs verkrijg baar zal zijn.

de Stem | 1985 | | pagina 9