ischap ijezo. 4 Frankrijk gaat zoutafval in Elzas ondergronds opslaan Surinamers beraden zich over dreigende uitzetting Inheemse oude villa blootgelegd FNV: Stap AbvaKabo te wijten aan de overheid Controleurs vogelwet aan dijk gezet tVDA EN GEMEENTEN OVER INSPRAAKPROCEDURE NIEUWE KERNCENTRALES: Goede zaak Onderzoek naar aanvraag van verzetspensioen T5 PAGINA? et Jihan' PONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 BEBTEM 'BINNENLAND1 T28 PAGINA 3 Dollar weer onder druk OEN HAAG - Minister Van Aardenne (Econo mische Zaken) loopt te hard van stapel met de inspraakprocedure voor de bouw van een of meer nieuwe kerncentrales. De inspraaktermijn is te kort en dreigt voor be waarden en gemeenten een grote kluif te worden. PPR vraagt naar deelname olfers uit Zuid-Afrika DE STEM COMMENTAAR Geding rond sexisme ingetrokken Damherten Marihuanazaak Babylijkje wegens geldgebrek begraven I Jesreiya OVER AFZIEN WERKWEEK VAN 36 UUR Zoutverdrag Geslacht Marokko hebben ze het verspeeld om hier te n blijven. „Het Remi- 'ebeleid gaat er kortweg it dat als eenmaal ver en bent, je niet meer te- ~ag. De Kamer is daar en maand nog mee ak- d gegaan", zegt de dvoerder van Justitie. *k de humanitaire gron- aarop een uitzondering akt kan worden zijn er De jongens kunnen in vrede naar Marokko, verblijf er verzorging hen is geregeld. Daar- is de cirkel van Justitie rond. hammed Rabbae, direc- van het Nederlands 'rum voor Buitenlanders trecht, heeft zijn hoop gevestigd op de Tweede er, waarvan een meer- eid - naar hij begrepen t - er veel voor voelt als- humanitaire gronden te gelden vóór strikte ju- che haarkloverij. „Uit- ng zou in ieder geval niet en van een humaan be- aldus Rabbae. Hij con- rt enigszins bitter dat st bij deze jongens het derhedenbeleid goed t gewerkt" en dat ze nu traft' worden voor een tief kort verblijf in Ma- o. „Van onze kinderen dt gevraagd zich aan te en aan de Nederlandse enleving. Dan kun je niet erhand dit soort beleid en", stelt hij vast. bbae herhaalt, wat zijn nisatie eerder al heeft it, dat in het remigra- leid alsnog een mogelijk terugkeer wordt inge- d. Hij hoopt dat bij de rdeling van het beleid een jaar die mogelijk- in elk geval wel in de wordt opgenomen, naast gedegen voorlichting mensen die naar hun ge- teland terug willen. Nu erhaalt hij van ten min- 'rie gelijksoortige voor- n van jongeren die in- els terug zijn gekeerd en min of meer illegaal wo- bbae: „Als de terug mogelijkheid niet wordt Jen, dan voorzie ik nog meer van deze situaties e toekomst. Dat kan toch beleid worden ge- d". ister van binnenlandse n Roesjdy vermeende dienstfanaten een nieu- beperking op. Hij vaar- 'e een verbod uit om stic- op de autoruiten te ken. De maatregel was elijk bedoeld tegen de 's van paus Shenouda III, eider van de ruim 5 mil- Koptische christenen, en n islamitische leuzen rmee de gelovigen hun rtuig tooiden. e regering heeft ook de t Jihan' door het parie nt gedrukt. Volgens deze die is genoemd naar de "uwe van president Sadat, jgen vrouwen het recht eis tot echtscheiding in te nen als hun man er op nd van islamitisch recht rdere vrouwen op na t te houden. De wet was der door een gerechtshof worpen omdat Sadat de had afgekondigd zonder die door het parlement s goedgekeurd. De funda- ntalisten hebben de wet oordeeld als niet-islami- h. e advocaten van de rege- g en Salama zijn inmid- s verwikkeld in een juri- ch steekspel over het recht de sjeik om demonstra- s te houden, en de gebeds- ;nsten bij de el-Noor mos- e worden iedere vrijdag gewoond door, een paar nderd man oproerpolitie. ITIE1 Van een oneer verslaggevers Het ministerie van Landbouw de afgelopen weken ruim zestig contro ls van de Vogelwet en andere natuurbe- '^ermingswetten per brief ontslagen. Het mi- jisterie wil het aantal controleurs fors inkrim- pen. In totaal telt Nederland zo'n 950 controleurs ,an de Vogelwet, de Natuurbeschermingswet id de Wet Beschermde Uitheemse Diersoorten, jet ministerie van Landbouw wil dat aantal jrugbrengen tot 250. De controleurs, meestal wat oudere natuur lefhebbers die na het volgen van een aantal nrsussen gratis dit werk doen, zijn niet erg te jreken over de stap van het ministerie. Een j3n hen Rien Glerum (63) uit Heerlen zegt daarover: „Ik denk dat deze imkrimping ook nadelig is voor de natuurbescherming. Na tuurlijk werkt niet iedere controleur even hard. Maar het is heel zinvol werk, vooral als je denkt aan preventie en voorlichting. De mi nister wil daar echter niets van weten". Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw ^...«drukt dat de inkrimping past in een groter kader. „Deze controleurs vielen eerst onder een ander ministerie. Toen wij ze twee jaar geleden overnamen, ontdekten we dat er zoveel verschillende controleurs rond liepen, dat er nauwelijks nog een overzicht over was. Bovendien waren er een heleboel bij die in feite 'slapend controleur' waren. Van daar deze reorganisatie", aldus de woordvoer der. AMSTERDAM (ANP) - De dollar is gisteren opnieuw on der druk komen te staan. Op de Amsterdamse valutamarkt werden in de ochtend zaken gedaan op een koers van rond de 3,1340. Dat is ruim vijf cent onder de officiële mid denkoers van de voorgaande dag. Als oorzaken noemen valu tahandelaren het recordtekort over juni van ƒ13,4 miljard dollar op de Amerikaanse handelsbalans en de tegenval lende verkoop van nieuwe wo ningen in Amerika, die dins dag zijn bekendgemaakt. ROTTERDAM (ANP) - De Stichting Suri naamse Vluchtelingen 'Makmur* in Rotterdam beraadt zich over acties om de uitzetting van twintig uit Suriname gevluchte verzetstrijders te voorkomen. De stichting zal onder meer de hulp inroepen van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen, Amnesty International en Tweede-Kamerfracties. De twintig Surinamers kregen onlangs van de Rotterdamse vreemdelingenpolitie te horen dat zij voor 5 augustus Nederland moeten ver laten. Zij komen niet in aanmerking voor een verblijfsvergunning, evenmin zal hun de sta tus van vluchteling worden verleend, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van Jus titie bevestigd. De voorzitter van Makur, Somohardjo, vindt de opstelling van de Nederlandse overheid 'on begrijpelijk'. „Het gaat hier om politieke vluchtelingen die tijdelijk onderdak zoeken in Nederland. Ze zijn niet armlastig. Ze kosten de Nederlandse samenleving geen cent, omdat Makmur voor hun opvang zorgt". Behalve de twintig Surinamers die al aan gezegd hebben gekregen volgende week Ne derland te moeten verlaten, zitten in Rotter dam nog eens zeventig tot tachtig Surinaamse vluchtelingen te wachten op een beslissing of ze al dan niet worden teruggestuurd naar hun vaderland. Inspraaktij d is te kort' Van onze Haagse redactie Dat vindt de (tijdelijk) ener- jiewoordvoerder van de tVdA-fractie in de Tweede Kamer, Van der Hek. Hij wil ie minister daarover aan de and voelen, zodra de Kamer deze maand terug is van rakantie. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zegt de ter- h] nen ook wat krap bemeten i vinden. Hij herinnert eraan Jat de gemeenten wel voor een groot deel zelf mogen bepalen «nneer inspraakavonden lorden gehouden. Dat is met let rijk overeengekomen. Hij merkt op dat de weerstand te- DEN HAAG (ANP) - PPR-fr- idieleidster mevrouw Bec- kers-de Bruijn heeft de minis- Itr van buitenlandse zaken en batssecretaris Van der Reij- (sport) schriftelijk ophel- lering gevraagd over de deel- ume van Zuidafrikanen aan lit Open Nederlandse Golf- iampioenschap. In 1984 nam minister Van iardenne op schriftelijke vra- van mevrouw Beckers het standpunt in dat de Neder- se golf sport 'onevenredig grote nadelen' zou ondervin- wanneer Zuidafrikaanse tónemers een visum zou worden geweigerd. Bovendien zouhet Neder- ndse Open Golfkampioen- schap bij voortdurende weige- nng van Zuidafrikanen zijn officiële status in het Europese programma van de Professio nal Golfers Association zou 'tinnen verliezen. gen de termijn vooral in ge meenten met een 'linkse' kleur wat groter zal zijn. Van Aardenne liet de Ka mer deze week weten dat de inspraakprocedure drie maanden zal duren en op 1 no vember moet zijn afgerond. Daarna wil hij zo snel moge lijk, gegokt wordt op midden januari, een beslissing nemen over waar de centrales moeten komen. De PvdA vreest nu dat die termijn te kort is om op een deugdelijke manier bezwaren naar voor te brengen, laat staan dat gemeenten op een fatsoenlijke manier de in spraak ter hand kunnen ne men. De PvdA-woordvoerder heeft de indruk dat het kabi net de inspraakprocedure, zo als die in de wet op de Ruimte lijke Ordening is omschreven, op de krapst denkbare manier laat gelden. Van der Hek zou dus enige maanden respijt willen heb ben. Voor de oppositie in de Kamer speelt daarbij een rol dat daardoor de definitieve aanwijzing van een of meer lokaties zeer kort vóór de ka merverkiezingen van mei zou den vallen. Van der Hek er kent dat een beslissing op dat tijdstip gunstig kan uitwerken voor de kansen op een goed verkiezingsresultaat. Tegen standers van kernenergie zul len nog steviger staan in hun keuze tegen een van de rege ringspartijen, is de redene ring. Van der Hek vindt voorts dat een zo omstreden onder werp als de aanwijzing van bouwplaatsen voor kerncen trales eigenlijk pas mag wor den afgerond nadat de kiezer zich heeft uitgesproken over de samenstelling van een nieuw parlement. ER Noordhollandse gemeenten gaan met ingang van vandaag -maal per veertien dagen hun loketten op vrijdagmiddag slui- :ai De arbeidsduurverkorting voor ambtenaren tot 38 uur per «k dwingt ons, zeggen zij, de dienstverlening van het publiek beperken. Eén van de vier heeft al aangekondigd, dat er op Gagmiddag helemaal niet meer gewerkt zal worden als de ar- Wstijd volgend jaar teruggebracht zou worden tot 36 uur per ♦eek. Zover zal het wel niet komen. Het bestuur van de AbvaKabo, •'grootste ambtenarenbond, wil namelijk de 36-urige werkweek "topig in de ijskast zetten. Als de bondsraad deze aanbeveling «gt - en dat ligt in de lijn der verwachting - gaat de grootste van de FNV lijnrecht in tegen het standpunt van de over spelende vakcentrale dat de werktijd omwille van de werkloos- 'Msbestrijding in 1986 op 36 uur gebracht dient te worden. '■PvaKabo-voorzitter, Van de Scheur, die het vorige zomer nog •oot' noemde als zijn bond van de FNV-lijn zou afwijken, be- Spt zich bij deze koerswijziging niet op de dienstverlening aan "publiek, die bij arbeidsduurverkorting ongetwijfeld onder druk '5"it te staan. Van de Scheur kent zijn pappenheimers en weet "Ret ambtelijke apparaat in elkaar steekt. Met enige goede wil f fknk wat passen en meten (maar dat geldt ook voor het be- J'sleven) moet het de gemeenten lukken om de verkorting van werktijd niet ten koste te doen gaan van het dienstbetoon aan Publiek. De 'oplossing' van die Noordhollanders is wel een !ei 9emakkelijke. »an de Scheur en zijn medebestuurders hebben gekozen voor S bevriezing van de arbeidsduurverkorting omdat hun achter af van 700.000 ambtenaren en 500.000 trendvolgers aan koop- '/•Cntverbetering een hogere prioriteit is gaan toekennen dan "e herverdeling van werk. Bij andere bonden zijn soortgelijke .'Men te horen. Op de werkvloer hebben ze heel goed in de p, dat door het inleveren van loon in ruil voor arbeidsduurver- .Slr,g maar in beperkte mate nieuwe arbeidsplaatsen worden *feëerd. Bovendien leidt de kortere werkweek in talrijke geval- f 'ot een massa organisatorische rompslomp, die het werkkli- "ten de productie-voortgang niet ten goede komt. In zo'n si- |f,le krijgt het gegeven, dat het in vele gezinnen steeds moeilij- wordt om met het huishoudgeld rond te komen, een steeds ^deracce#. Mede gezien de gematigde reactie van de FNV op het uit de 7°' vallen vari de AbvaKabo lijkt de veronderstelling gerecht igd dat de discussie over de arbeidsduurverkorting in de ko- ®"de maanden een minder theoretisch en meer zakelijk karak- jlza' khjgen. Dat is een goede zaak. De arbeidstijdverkorting 'trt e een soort wondermiddel te worden tegen de werkloos- dat is het bepaald niet - waardoor andere mogelijkhe- 3en. pui meer mensen aan werk te helpen te weinig aandacht kre- AMSTERDAM (ANP) - Na twee en een half uur gepraat over onder meer het wel of niet sexistisch gedrag van een 34-jarige student psychologie, is woensdag het kort geding voor de rechter alsnog inge trokken. De student werd in juni dit jaar, samen met drie anderen, de onmiddellijke toegang tot de Vrije Universiteit in Am sterdam ontzegd in verband met klachten van vrouwen en homosexuelen over sexistisch gedrag van de studenten. Het College van Bestuur van de VU verbood de heren boven dien zich opnieuw in te schrij ven voor het komend studie jaar. Aanleiding tot de schorsing van de studenten waren ano nieme klachten van 12 studen tes aan de VU. Zij zouden door een groep oudere studenten, allemaal tussen de 30 en 40 jaar, jarenlang lastig gevallen zijn met sexistische, menson terende en bedreigende op merkingen. HET CDA-KAMERLID Van Noord heeft de ministers Braks (Landbouw) en Ruding (Financiën) schriftelijk ge vraagd om een oordeel te vel len over de plannen van de raad van beheer van het Kroondomein Het Loo om de damherten daar af te schieten. Van Noord wil weten of de be windslieden de opvatting de len dat hierdoor de belangen van het 'onvervangbare na tuur- en recreatiegebied' op voldoende evenwichtige wijze worden gediend. DE RIJKSPOLITIE in Dor drecht heeft weer twee arres taties verricht in de zaak van het transport van 500 kilo ma rihuana, onder wie de man van wie de politie vermoedt dat hij de organisator is. Toen de marihuana in de nacht van 23 op 24 juli per auto in het Zuidhollandse Langerak afge leverd zou worden konden twee mannen worden aange houden. Twee mededaders werden dinsdag worden aan gehouden. HOOGELOON (ANP) - De 'Romeinse' villa in het Brabantse Hooge- loon die archeologen van de Vrije Universi teit Amsterdam hebben opgegraven, heeft niet toebehoord aan Ro meinse kolonisten. Vol gens projectleider J. Slofstra is er voldoende reden aan te nemen dat de villa eigendom was van een lid van de in heemse gemeenschap. Volgens de archeologen, die woensdag het resul taat van vier jaar on derzoek in Hoogeloon presenteerden, is het in Noordwest-Europa voor het eerst dat dat onom stotelijk is komen vast te staan. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Van der Reijden (WVC) zal bij de uitvoeringsorganen die verzetspensioe- nen en uitkeringen aan oorlogsslachtoffers regelen aan kloppen met de vraag hoe zij denken aanvragers van pensioenen op de hoogte te houden van de voortgang bij de behandeling van hun aanvraag. Aanleiding tot die toezegging zijn schriftelijke vragen van het PvdA-Kamerlid Worrell over aan aanvraag voor een verzetspensioen van juli 1982 waarover nog steeds geen knopen zijn doorgehakt. Van der Reijden verwijst naar de problemen die zich voordoen bij het natrekken van gegevens van verzets- deelnemers buiten het 'georganiseerde verzet'. Dossiers ontbreken, gegevens zijn moeilijk te achterhalen en eventuele getuigen zijn vaak overleden. Inmiddels heb ben de uitvoeringsorganen Van der Reijden naar aanlei ding van het specifieke geval toegezegd dat zij al het mo gelijke zullen doen om spoedig op de aanvraag te beslis- ZANDVOORT (ANP) - Een Marokkaanse man uit Haar lem heeft enige tijd geleden zijn dood geboren baby we gens geldgebrek in de duinen bij Zandvoort begraven. Dit heeft de Zandvoortse politie woensdag meegedeeld. De baby kwam in het Elisa- bethgasthuis in Haarlem dood ter wereld. Het ziekenhuis gaf het lijkje mee aan de vader. Die wilde volgens Islamitische gewoonte zelf voor de begrafe nis zorg dragen. Toen het de vader duidelijk werd dat zo'n begrafenis op voor hem on overkomelijke financiële be zwaren zou stuiten, besloot hij de baby in de duinen te begra ven. Door zandverstuivingen kwam het lijkje echter weer aan de oppervlakte. Inmiddels is het lijkje van de baby op kosten van de Ge meentelijke Sociale Dienst van Haarlem herbegraven op een Islamitische begraafplaats in Amsterdam. Vandaag heb ik weinig op wekkend nieuws voor u. Dat kan er nog wel bij in deze grauwe zomer. Het wecken van groente kan gevaarlijk zijn. De helft van de lezers vraagt zich nu af waar het in vredes naam over gaat. Wecken? Met ck? Jazeker. Het is een bezig heid uit de tijd dat Nederland nog zuinig was en de super markt niet bestond. Weekers stopten groente in een goed afgesloten, glazen pot en zo kon het gezin maanden later nog vers eten. Het blijkt nu niet meer te kunnen. Het week-end staat voor de deur. Wecken is niet veilig. De kel ders zijn te slecht en de cen trale verwarming is te goed. Het water is niet meer be trouwbaar en wie een weckpot naast een fles Oostenrijkse wijn zet, vraagt helemaal om moeilijkheden. Het komt allemaal door het bo- tulisme. Dat is ons Monster van Loch Ness dat elke zomer weer opduikt. Een pot zuurkool is nog wel houdbaar in deze zomer. Een plens zure regen heeft zeer gunstige gevolgen. Wie gewend was groenten te wecken met een beetje zout water uit de Rijn, kan het nu wel helemaal vergeten. De Fransen stoppen hun zout nu in de grond en het bereikt onze rivieren dus niet meer. „Korter werken?" vroeg de man op de camping. „Ik wou dat een vakantieweek niet langer duurde dan 36 uur. Dan kon ik vrijdag lekker vroeg naar huis". MERIJN AMSTERDAM (ANP) - „Het is natuurlijk te betreuren dat de ambtenarenbond AbvaKabo zich als grootste FNV-bond ge noodzaakt ziet af te stappen van de eis tot invoering van een 36- urige werkweek in '86. Maar die koerswijziging kan je de bond niet verwijten, die is in hoge mate toe te schrijven aan de rol die de overheid als werkgever heeft gespeeld. Die overheid, die met de mond heeft beleden dat verder met worden gegaan met korter werken, heeft de afgelopen jaren op een enorme manier gesnoeid in de collec tieve sector en nauwelijks iets gedaan om een behoorlijke voortgang van het proces van arbeidstijdverkorting in de collectieve sector mogelijk te maken." Zo reageerde woordvoerder J. Maat van de FNV op het plan van het bestuur van de AbvaKabo om niet de eis op tafel te leggen dat de werk week in '86 tot 36 uur moet worden bekort. Centraal uit gangspunt in het FNV-beleid is invoering van een 36-urige werkweek in '86 en Maat vindt het 'jammer maar wel begrij pelijk' dat de ambtenarenbond daar nu van afwijkt. Overi gens is het volgens Maat be paald niet zo dat de ambtena renbond de verdere arbeids- HELSINKI DEN HAAG (ANP) - Frankrijk gaat het Rijnzoutverdrag uitvoeren en vanaf 1 januari 1987 zoutafval van de kalimijnen in de on dergrond van de Elzas injecte ren, zo heeft een woordvoerder van het Nederlandse ministe rie van buitenlandse zaken woensdag in Helsinki meege deeld. De toezegging werd gedaan door de Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, die en marge van de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa een afzonderlijk gesprek voerde met minister Van den Broek. Nederland heeft er jaren lang bij Frankrijk op aange drongen een einde te maken aan de verontreiniging van de Rijn met zout van de kalimij nen, die voor de drinkwater voorziening in Noord-Holland en de tuinders in het Westland grote problemen heeft opgele verd. Het geschil liep op een gegeven moment zo hoog, dat Nederland de ambassadeur in Parijs voor een korte periode terugriep. De stichting Reinwater is niet enthousiast over de toe zegging van Frankrijk met in gang van 1 januari 1987 met de opslag van afvalzout uit de El- zasser kalimijnen te beginnen. Het heeft al veel te lang ge duurd voordat Frankrijk tot deze gedeeltelijke opslag over gaat en verder zou dit de lo zing van de overige ruim 3 miljoen ton per jaar legalise ren, aldus een woordvoerder van de milieu-organisatie. De stichting is van mening dat de Nederlandse regering gerech telijke stappen moet nemen om de opslag van al het afval zout af te dwingen. Op de eerste Rijnconferen tie van de verantwoordelijke ministers van de Rijnoever- staten in 1972 in Den Haag wa ren de bewindslieden overeen gekomen dat Frankrijk de helft van de 6,5 miljoen ton af valzout die de kalimijnen jaarlijks in de Rijn lozen, van af het begin van 1975 zou op slaan. Na langdurig ambtelijk overleg werd tenslotte in 1976 in Bonn het zoutverdrag ge sloten. Hierbij werd Frankrijk verplicht voor 1 januari 1980 in totaal 60 kilogram afvalzout per seconde in de diepe onder grond op te slaan. De Rijnoe- verstaten brachten gezamen lijk een bedrag van rond de 100 miljoen gulden op om de injectering van het afvalzout in de Elzas mogelijk te maken. Door allerlei vertragingen bij de uitvoering van het pro ject, politieke onwil en het verzet van de Elzasser bevol king tegen de injectering van het zout, is er tot nu toe nog geen gram zout uit de Rijn ge houden. Als Frankrijk met ingang van 1 januari 1987 uiteindelijk met die opslag begint, is het probleem van de zoutbelasting van het rivierwater nog lang niet opgelost. Begonnen zal worden met de injectering van de eerste 20 kilogram afval zout per seconde. In fasen zal deze hoeveelheid worden op gevoerd tot de uiteindelijk overeengekomen 60 kilogram, maar voor het zover is zullen er nog heel wat jaren verstrij ken. Ook al zal Frankrijk uitein delijk de ruim 3 miljoen ton afvalzout per jaar in de grond injecteren, dan nog zullen gro te hoeveelheden zout jaarlijks in de Rijn terechtkomen. De kalimijnen zijn slechts voor ongeveer 40 procent verant woordelijk voor de zoutlast van het Rijnwater, zodat de lozingen met niet meer dan een vijfde zullen worden te ruggedrongen. De overige zoutlozingen zijn afkomstig van de sodafabrieken in West- Duitsland. Hierdoor zal de schade die de Westlandse tuinders lijden door het in de boezemwateren doordringende zoute Rijnwa ter, niet veel minder worden. Deze schade aan de gewassen wordt geschat op ongeveer 30 miljoen gulden per jaar. Ook de waterleidingbedrijven die voor ongeveer 20 miljoen men sen in het Rijnoevergebied drinkwater uit de Rijn berei den, ondervinden grote hinder van het zoute water uit deze rivier. De leidingen worden door het zout aangetast. tijdverkorting (ATV) nu maar helemaal afschrijft. Maat wijst erop dat de Ab vaKabo het FNV-programma 'Kiezen voor nieuwe kansen' onderschrijft waarin het stre ven naar een 32-urige werk week is vastgelegd. Voorzitter D. Visser van de Industriebond FNV vindt de stap van de ambtenarenbond eveneens begrijpelijk maar wel 'teleurstellend'. „Ik had uit krantekoppen begrepen dat de AbvaKabo definitief afscheid wou nemen van verdere ATV. Dat doen ze zeer beslist niet maar ze zeggen wel dat in '86 koopkracht hun eerste priori teit heeft en niet ATV. Dat vind ik teleurstellend en jam mer want dat is in strijd met de afspraken binnen de FNV dat ATV wel nummer een moet zijn". Visser constateert ook dat door de stap van de AbvaKabo de onderhandelingspositie van de industriebond bepaald niet wordt versterkt. Ook voorzit ter F. Thomasson van de Dien stenbond FNV vindt dat de AbvaKabo een verkeerd be sluit heeft genomen. Voorzitter Ton de Jong van de christelijke ambtenaren bond CNV zei in een reactie op het eisenpakket van de Abva Kabo dat ook zijn organisatie voor 1986 geen heil ziet in ver dergaande arbeidstijdverkor ting. Het is een kwestie van fi nanciering, aldus De Jong. Volgens de afspraken met minister Rietkerk loopt de vijf procents arbeidsduurkorting per 1 augustus in beginsel tot en met 1986. Dat betekent dat als wij verdergaande arbeids duurverkorting willen, we er zelf het geld voor op tafel zul len moeten leggen, aldus de CFO-voorzitter. Hij zei er weinig voor te voelen dit van zijn leden die de afgelopen ja ren al zoveel hebben ingele verd te gaan vragen. Ook hij gaat voor volgend jaar uit van koopkrachthandhaving. Eind augustus gaat de CFO met de andere bonden binnen de christelijke ambtenaren- centrale CCOOP, waarvan De Jong ook voorzitter is, over het arbeidsvoorwaardenbeleid praten. VANAF 1 AUGUSTUS treedt de wet in werking die het voor transseksuelen mogelijk maakt de geslachtsaanduiding in de geboorte-akte aan te passen. Die verandering was tot nu toe wettelijk niet moge lijk. Dit heeft het ministerie van justitie woensdag meege deeld. Transseksuelen moeten wel lichamelijk tot het verlangde geslacht zijn omgevormd.

de Stem | 1985 | | pagina 3