even.._, UITBLAZEN Moestafa en Yamani: tussen hemel en aarde Discussie fundamentalisme beheerst Egyptische leven Kremlin ligt voor in propagandakrijg Vakmanschap herken je zo. Eiland in de zon (1) Controleurs PVDA EN DE STEM CO Goede zaak WIMKOCK DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 D10T1M ACHTERGROND MAROKKAANSE BROERS WACHTEN OP UITZETTING Extremisme Terrorisme 'Wet Jihan' PONDERDAG 1 AUG| PPR vraagt naar deelname golfers uit Zuid-Afrika WIE LIGT er wak ker van Curasao? Ik hoef het ant woord niet te horen. Ik weet het zó wel. Niemand, althans in Nederland. Toch pakken zich boven dit eiland donkere, drei gende wolken samen. Fi guurlijk gesproken dan want klimatologisch is Curasao het aangenaamste plekje van het Verenigd Koninkrijk der Ne derlanden en Nederlandse An tillen. Het is er warm maar de altijd blazende passaat houdt de huid vrij van zweet. Het re gent er zo weinig dat als het een keer gebeurt het eiland binnen een uur van kleur verandert en er een fris, lichtgroen waas over de anders zo dorre knoekoe komt te liggen. Curasao is zo droog dat het hele eiland maar één riviertje heeft dat permanent water ver voert, de rest zijn rooiendroge beddingen die slechts rivieren worden na een tropische hoos bui, eventjes maar want de 're gentijd' duurt er wel drie maan den maar zelfs de vochtigste luchtstromen maken daar maar een karig gebruik van en bewa ren hun stortbuien liever voor het vasteland van Venezuela waarvan je de hoogste pieken vanaf Curasao kunt zien. Met z'n gezonde, droge en winderige klimaat was Curasao nooit een graf voor de blanke man dat zoveel andere tropisch streken wel waren. Malaria, ge le koorts en allerlei andere nare tropische ziekten kwamen en komen er niet voor. Het nadeel van het klimaat was dat er ook niet veel te halen viel. Alleen als handelspost beleefde Cu rasao van tijd tot tijd enige bloei. Pas de komst van de Cu- rat;aose Petroleum Industrie Maatschappij (de CPIM) in 1916 luidde een tijdperk in van ongekende welvaart. „Curasao ontwikkelde zich nu tot een fabriekscentrum en zeehaven van de eerste grootte. Op de routes naar de Colom biaanse havens en naar het Pa namakanaal, vormt Curasao nu het middelpunt van het inter nationale zeeverkeer in het Ca- raïbische gebied. Hierdoor ver keert het eiland in zeer gunstige financiële omstandigheden." Dit meldde de Winkler Prins Encyclopaedic in zijn 'zesde ge heel nieuwe' druk in 1949. Maar encyclopaedieën verou deren. Willemstad, Curasao 1951: voor de nieuwkomer uit Neder land was de welvaart duize lingwekkend. Zelfs in de nede rigste knoekoe-huisjes bromden glanzende koelkasten. Creolen in kleurige Hawaï-hemden pa radeerden per oogverblindende automobiel over de Pontjesbrug die de ter weerszijden van de St. Annabaai gelegen stadsde len Punda en Otrabanda met elkaar verbond. Uit de open deuren van donkere, koele bars schetterde Zuidamerikaanse muziek. Binnen kostte een cuba libre (een rum en coke) en een whisky soda maar 45 cent. Al les was er in overvloed en be taalbaar. Nylon overhemden, fototoestellen, Zwitserse arm bandhorloges, luxe schrijfsets, Amerikaanse sigaretten, syn thetische waspoeders (terwijl Nederlandse huisvrouwen nog met Sunlight de was deden) en tweedehands Amerikaanse sleeën,'rijk vesierd met chroom. Een vloot van zwarte lago- tankers van de Shell, schepen met een geringe diepgang pen delden onophoudelijk tussen de olieterminaïs aan het ondiepe meer van Maracaibo in Vene zuela en de CPIM-raffinaderij aan het Schottegat. De olie was nadrukkelijk aanwezig. De olie- boeren zaten arrogant ver schanst in hun eigen villador pen, hadden hun eigen club en eigen strand. Andere Nederlan ders - meestal passanten als KLM-vliegers, officieren van de KNSM en marinemensen - troffen elkaar in Hotel Ameri cano aan het Brionplein, waar ze afwachtten tot een olieboer hen zou introduceren in het Shell-walhalla. Als de noord oost-passaat in de regentijd naar het noorden draaide en de wind vrijwel stilviel, dreef er vettigheid op het anders zo hel derblauwe water van het Schot tegat en stonk het halve eiland naar de olie. Bij de marine, waar je toen maar twee kanten meer uitkon: naar Nieuw Guinea of naar 'de West', was de West het popu lairst, juist vanwege de daar heersende welvaart die in Ne derland nog ongekend was. Met Cura^aose guldens was het aantrekkelijk sparen omdat ze twee Nederlandse waard wa ren. Curasao hoorde tot de be schaafde wereld, een kleurige, vrolijke wereld bovendien. De mensen waren er aardig en gastvrij. Vooral dat laatste was belangrijk want een jonge mari neman, twee jaar van huis, wil de zijn benen wel eens onder een andere dan de bakstafel ste ken. Tijden veranderen. Wat ook veranderde was de oliestroom tussen Venezuela en de Ver enigde Staten. Daarvan gaat Curasao, evenals Aruba, de du pe worden (Slot volgt). Een foto uit 1955. Op de voorgrond de drijvende j§ groenten- en fruitmarkt aan de De Ruyterkade. Op de achtergrond de St.-Annabaai met Pontjesbrug. - ANP-FOTO. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17,00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RAnkrpIfiiiPC Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA? Door Pieter Eggen DEN HAAG - Hoe lang, of liever hoe kort duurt de hemel voor twee jon gens die de pech hebben Marokkaan te zijn, maar ook Nederlander en die daarom een gerede kans lopen niet in ons land te mogen blijven? Het antwoord op die vraag zal nog zeker twee tot drie weken duren, want zo lang zal staatssecretaris Korte- Van Hemel (Justitie) nog in het buitenland toeven om van haar stellig verdiende vakantierust te genieten. En ook daarna gaan nog wel en kele dagen heen met het uit zoeken van alle juridische haken en ogen die aan een uitwijzing meestal vastzit ten. Begin dit jaar keerden de broers Moestafa en Yamani El Bourimi terug uit hun ge boorteland Marokko. Ander halfjaar lang hadden ze daar geprobeerd te wennen aan het leven in hun vaderland, maar dat viel niet mee. Vreemd is dat niet voor wie zich bedenkt dat deze jon gens (18 en 16 jaar) sinds de tijd dat ze kleuters waren in Nederland woonden. De vader had vanaf zijn overkomst naar Nederland in de jaren zestig eerst in Zuid- Limburg in de mijnen ge werkt en daarna bij een grote drukkerij in Weert. Daar raakte hij arbeidsongeschikt, kreeg het idee in Nederland niets meer te zoeken te heb ben, wilde terug en deed dat op advies van de huisarts. De kinderen voelden er niets voor mee te verhuizen naar dat vreemde land waar hun wieg gestaan had. Bij de Vreemdelingenpolitie in Weert kreeg vader El Bouri mi evenwel te horen dat als hij terugging, zijn hele gezin mee terug moest. Wel heeft hij nog geprobeerd het Ne derlanderschap voor de jon gens aan te vragen. Dat had toen nog vrij eenvoudig ge kund. Ze waren immers lan ger dan vijf jaar in ons land, beheersten de taal goed en waren, zoals dat heet 'inge burgerd'. Een opvatting dat dit jaar nog door de Raad voor de Kinderbescherming werd onderstreept. In zijn rapport aan de staatssecretaris om schrijft de raad ze als „twee Limburgse jongens, die Ne derlands doen en denken". Eenmaal weer terug in Ne derland begonnen de proble men. In Eindhoven meldden ze zich, zoals dat hoort, bij de Vreemdelingenpolitie. Die nam hun paspoorten in, met de opmerking dat ze die in Roosendaal konden terug krijgen op de terugweg naar Marokko. Want het was wel duidelijk; de broers El Bouri mi waren nu als illegalen in ons land. Via het JAC in Eindhoven vonden de jongens daarna een onderduikadres, waar ze zich twee weken schuilhiel den. Daarna hebben vrien den en familie (hun zus Fat- ma woont in ons land en is hier met een Nederlander ge trouwd) van alles en nog wat geprobeerd om voor de twee een verblijfsvergunning te krijgen. Het beginnen van zo'n procedure houdt overi gens niet in dat je automa tisch op de uitslag mag wachten. Een poging dat via een kort geding tegen de staat af te dwingen mislukte. De rechter vond de vrijheid van beslissen van de staatssecre taris belangrijker dan het geven van garanties aan de jongens. De vader vroeg van uit Marokko of zijn zoons dan als pleegkinderen bij hun zus zouden mogen wor den gezet werd eveneens af gewezen. Argument: 'in op vang en verzorging wordt in Marokko gezorgd'. Tot slot vroegen leden van Senaat en Tweede Kamer in kamervra gen midden juli de staatsse cretaris alsnog een verblijfs vergunning af te geven op humanitaire gronden. Korte- Van Hemel had ook daar geen oren naar, omdat het niet past „in het remigratie beleid". De PvdA heeft in middels een spoeddebat aan gevraagd na het zomerreces; dat is eind augustus. Iets la ter, vlak voor haar vakantie, zwakte de staatssecretaris haar beslissing enigszins af door onmiddellijke uitzetting tot na haar terugkeer uit te stellen. Die mildere toon hangt sa men met het gegeven dat precies op de dag dat de jon- De gebroeders El Bourimi: twee Limburgse jongens die Nederlands doen en denken. - FOTO ZUIDNEDERLANDS FOTOBUREAU gens uitgewezen zouden wor den het huis van hun ouders in Marokko afbrandde als gevolg van een gasexplosie. Vader El Bourimi moest op genomen worden in een zie kenhuis, waaruit hij inmid dels weer ontslagen is. De twee zoons danken hun aan wezigheid hier uitsluitend daaraan, omdat aan de 'op vang en verzorging in Ma rokko' niet voldaan kon wor den en de Kamer nog een robbertje gaat stoeien met Korte-Van Hemel. Momenteel verblijven Moestafa en Yamani bij een Eindhovense CDA-bestuur- der in huis, die zich persoon lijk eveneens vergeefs heeft ingezet voor de broers alsnog een verblijfsvergunning te krijgen. In Eindhoven heeft men nu de hoop gezet op het aanvragen van het Neder landerschap voor de twee. Die laatste mogelijkheid wordt door een woordvoer der van de minister een praktische onmogelijkheid genoemd. „Om voor naturali satie in aanmerking te ko men moet je 18 jaar zijn, vijf jaar onafgebroken in Neder land hebben gewoond voor afgaand aan de aanvraag en er moet geen bezwaar zijn te gen een verblijf voor onbe paalde duur. Dat laatste is nu juist het probleem. Justitie heeft wél bezwaren", aldus de woordvoerder. Die bezwa ren zijn tweeledig: omdat de jongens zijn teruggekeerd naar Marokko hebben ze het recht verspeeld om hier te mogen blijven. „Het Remi- gratiebeleid gaat er kortweg van uit dat als eenmaal ver trokken bent, je niet meer te rug mag. De Kamer is daar verleden maand nog mee ak koord gegaan", zegt de woordvoerder van Justitie. En ook de humanitaire gron den waarop een uitzondering gemaakt kan worden zijn er niet. De jongens kunnen in alle vrede naar Marokko, waar verblijf er verzorging voor hen is geregeld. Daar mee is de cirkel van Justitie weer rond. Mohammed Rabbae, direc teur van het Nederlands Centrum voor Buitenlanders in Utrecht, heeft zijn hoop nog gevestigd op de Tweede Kamer, waarvan een meer derheid - naar hij begrepen heeft - er veel voor voelt als nog humanitaire gronden te laten gelden vóór strikte ju ridische haarkloverij. „Uit zetting zou in ieder geval niet blijken van een humaan be leid", aldus Rabbae. Hij con stateert enigszins bitter dat Juist bij deze jongens het minderhedenbeleid goed heeft gewerkt" en dat ze nu 'gestraft' worden voor een relatief kort verblijf in Ma rokko. „Van onze kinderen wordt gevraagd zich aan te passen aan de Nederlandse samenleving. Dan kun je niet naderhand dit soort beleid maken", stelt hij vast. Rabbae herhaalt, wat zijn organisatie eerder al heeft bepleit, dat in het remigra tiebeleid alsnog een mogelijk tot terugkeer wordt inge bouwd. Hij hoopt dat bij de beoordeling van het beleid over een jaar die mogelijk heid in elk geval wel in de wet wordt opgenomen, naast zeer gedegen voorlichting aan mensen die naar hun ge boorteland terug willen. Nu al verhaalt hij van ten min ste drie gelijksoortige voor vallen van jongeren die in middels terug zijn gekeerd en hier min of meer illegaal wo nen. Rabbae: „Als de terug- keermogelijkheid niet wordt geboden, dan voorzie ik nog veel meer van deze situaties in de toekomst. Dat kan toch geen beleid worden ge noemd". CAIRO (AP) - In Egypte is het islamitisch funda mentalisme momenteel het gesprek van de dag, en er is een aantal vra gen dat de Egyptenaren in het bijzonder bezig houdt. Vormt het fundamentalis me een werkelijke bedrei ging voor het geseculariseer de politieke stelsel van Egyp te? Heeft president Moeba rak de schijnbare opleving van godsdienstige emoties ten onrechte opgevat als een bedreiging voor de binnen landse veiligheid? Gaat het werkelijk om een terugkeer naar religieuze waarden, of zijn de uiterlijke verschij ningsvormen veeleer de na volging van soortgelijke fe nomenen in minder stabiele gebieden in het Midden-Oos ten? De oorzaak van alle dis cussie is een kleine geestelij ke, sjeik Hafez Salama. De ongeveer 70-jarige sjeik, die getooid is met een wit baard je en een fez, trekt met zijn donderspeeches in de el-Noor moskee iedere dag zo'n 5000 aanhangers. Het onderwerp is elke dag hetzelfde: de sjeik legt aan zijn gehoor uit waarom Egypte de sharia moet invoeren, de 1300 jaar oude gedragscode van de Is lam. Onlangs maakte een me dewerker van de sjeik be kend dat Salama was gear- resteerd en werd onder vraagd over vermeende sub versieve documenten die de veiligheidspolitie in beslag had genomen in zijn kantoor in de moskee. Hoewel volgens kranteberichten al honder den volgelingen van de sjeik zijn opgepakt voor ondervra ging, is dit de eerste keer dat er tegen de sjeik zelf is opge treden. Het machtsvertoon en de juridische maatregelen van de regering hebben Salama er voorlopig van weerhouden zijn fundamentalistische bij eenkomsten te verplaatsen naar de straten van Cairo. Met zijn kruistocht heeft hij echter al wel bereikt dat ook de Egyptische pers zich uit gebreid met het fundamenta lisme is gaan bezighouden. In uitvoerige hoofdartike len wordt erop gehamerd dat de sharia de belangrijkste basis is van de Egyptische grondwet, maar aan de ande re kant wordt er gewaar schuwd voor extremisme en godsdienst-twisten. 88 pro cent van de Egyptenaren is moslim, de meesten van hen zijn soennieten. Regaie Atteya is de advo caat van 24 moslims die te recht hebben gestaan wegens de moord op president An war Sadat op 6 oktober 1981. Vijf van hen zijn geëxecu teerd. „Naar mijn mening heeft de regering overdreven gereageerd, maar de reden daarvoor ligt voor de hand", aldus Atteya. „De regering wil geen herhaling van 6 ok tober 1981". In de zomer van 1981 had het godsdienstig fanatisme dergelijke vormen aangeno men dat Sadat, zelf een vroom moslim, honderden godsdienstige en politieke te genstanders liet arresteren. Zijn moordenaars verklaar den naderhand dat ze hem hadden omgebracht omdat hij zich had afgekeerd van de Islam. Zijn opvolger Hosni Moe barak zwoer bij zijn aantre den dat Egypte „een eiland van rust en stabiliteit" in het Midden-Oosten zou blijven, en tot nu toe heeft hij nog niet te maken gehad met gro te godsdienstige acties. De regering wekt de indruk dat ze nog steeds haar houding ten aanzien van het het fun damentalisme niet heeft be paald. Moebarak, die meestal so ber is in zijn woordkeus, liet zich in een toespraak in juni plotsling in ongemeen felle bewoordingen uit over de fundamentalisten. Hij waar schuwde de 'extremisten' die proberen het zelfvertrouwen van de bevolking te onder mijnen, dat „de wet dergelij ke onzin niet zal toestaan". „Ik waarschuw, ik waar schuw en ik waarschuw nog eens dat de regering iedere stroming die uit onwetend heid of arrogantie denkt dat ze met geweld haar denk beelden, haar grillen en haar inhalige ambities aan het volk kan opleggen, geen ogenblik daartoe de gelegen heid zal geven". De dag daarna liet Ahmed Roesjdy, de minister van bin nenlandse zaken, zich in een toespraak voor politiechefs in soortgelijke bewoordingen uit. Daarbij bestempelde hij „pogingen om meningen en geloofsovertuigingen met ge weld op te leggen en aan te zetten tot onrust" als „een vorm van terrorisme die net zo gevaarlijk is als het ge bruik van bommen of gewe ren". Twee weken later ver klaarde premier Kamal Has san Aly echter in een krante interview in een duidelijke poging om de ernst van de dreiging te vergoeilijken, dat extremisme geen nieuw ver schijnsel is, en dat „we het niet belangrijker moeten maken dan het is". Hij zei te hopen de proble men door dialoog te kunnen oplossen. „Extremisme bete kent dat men zich isoleert van de samenleving in naam van de godsdienst", aldus de premier. De regering leek echter niet van zins meteen de dia loog toe te passen. Twee da gen na het interview met Aly werd Salama opgepakt, en leek de regering opnieuw haar toevlucht te nemen tot haar machtsvertoon van de maand juni. Toen deed Sala ma voor het eerst van zich spreken door zijn voornemen een mars te houden naar de ambtswoning van president Mubarak. Die mars werd verboden op grond van de noodwetten die van kracht werden na de moord op Sa- dat, en de moskee van Sala ma werd omsingeld door 2.000 man oproerpolitie. Er gebeurde niets. Eerder deze maand legde minister van binnenlandse zaken Roesjdy vermeende godsdienstfanaten een nieu we beperking op. Hij vaar digde een verbod uit om stic kers op de autoruiten te plakken. De maatregel was duidelijk bedoeld tegen de foto's van paus Shenouda III, de leider van de ruim 5 mil joen Koptische christenen, en tegen islamitische leuzen waarmee de gelovigen hun voertuig tooiden. De regering heeft ook de 'Wet Jihan' door het parle ment gedrukt. Volgens deze wet, die is genoemd naar de weduwe van president Sadat, krijgen vrouwen het recht een eis tot echtscheiding in te dienen als hun man er op grond van islamitisch recht meerdere vrouwen op na wenst te houden. De wet was eerder door een gerechtshof verworpen omdat Sadat de wet had afgekondigd zonder dat die door het parlement was goedgekeurd. De funda mentalisten hebben de wet veroordeeld als niet-islami- tisch. De advocaten van de rege ring en Salama zijn inmid dels verwikkeld in een juri disch steekspel over het recht van de sjeik om demonstra ties te houden, en de gebeds diensten bij de el-Noor mos kee worden iedere vrijdag bijgewoond door een paar honderd man oproerpolitie. WASHINGTON (RTR) - De Amerikaanse weige ring om evenals Moskou een stop in te stellen op proeven met kernwa pens heeft Moskou een vroeg propagandavoor- deel gegeven in de aan loopperiode tot een Amerikaans-Russische top in november. Sovjetleider Michall Gor- batsjov maakte deze week plannen bekend om onder grondse kernproeven vanaf 6 augustus voor vijf maanden stop te zetten en drong er bij president Reagan op aan het zelfde te doen. Het Witte Huis verwierp het voorstel direct, met als argument dat niet afdoende kan worden gecontroleerd of men zich aan zo'n verbod houdt. Maar Reagan nodigde de Sovjet-Unie wel uit waar nemers naar Nevada te zen den om te laten zien hoe se rieus hij streeft naar wapen beheersing. De Amerikaanse uitnodi ging, zoals Reagan die ook vorig jaar deed, maar die toen werd afgewezen door Moskou, werd gunstig ont vangen door leden van het Congres en voorstanders van wapenbeheersing. Maar deskundigen op het gebied van de buitenlandse politiek, zoals ook sommigen binnen de Amerikaanse re- gering, zeiden dat het meer in het oog springende gebaar van het Kremlin dit een voordeel heeft gegeven in de race om de beeldvorming in de wereldopinie die onver mijdelijk vooraf zal gaan op de top van Reagan en Gor- batsjov in Genève. „Gorbatsjov ligt nu voor met de propaganda", aldus William Wyland, een voor malig regeringsfunctionaris. Een definitief voordeel op Washington krijgt Moskou eind volgende maand, wan neer de ondertekenaars van het uit 1968 daterende zoge heten non-proliferatiever drag tegen verspreiding van kernwapens in Genève bij eenkomen om na te gaan hoe het verdrag werkt. De supermogendheden worden er door niet-nucleai- re landen-ondertekenaars uit de derde wereld van beschul digd dat zij zich niet houden aan hun afspraak krachtens het verdrag te streven naar vermindering van nucleaire spanningen. Moskou zal nu op de confe rentie, die op 27 augustus be gint, minder kwetsbaar zijn dan Washington. De Sovjetstop op kernwa penproeven zal ingaan op de dag dat de VS veertig jaar geleden een atoombom op Hirosjima lieten vallen. Er geldt al een verdrag, uit 1963, ter beperking van proe ven in de atmosfeer, maar een uitbreiding daarvan tot ondergrondse proeven zou de ontwikkeling van nieuwe, accuratere kernkoppen ver hinderen. Sommige Amerikaanse functionarissen vrezen dat Reagan door het initiatief van het Kremlin dit najaar onder grotere druk van westelijke bondgenoten en van anti-nucleaire groepen zal komen om concessies te doen, wanneer namelijk vóór de top de Geneefse onder handelingen over kern- en ruimtewapens worden her vat, die nu stilliggen in ver band met een zomerreces. De kernproevenstop zal Moskou de beste kans kun nen geven om in de komende anderhalf jaar verdeeldheid te zaaien binnen het westen. Grote Westeuropese en Amerikaanse vredesbewe gingen die protesteren tegen de plaatsing van Euroraket ten en Reagans politiek op het gebied van bewapening hebben aan het eind van 1983 toen de eerste raketten arri veerden en de Sovjetunie wegliep uit de Geneefse on derhandelingen sterk aan kracht ingeboet. Maar Reagans weigering nu zal deze bewegingen weer in actie kunnen brengen, waardoor druk op regeringen van bepaalde NAVO-landen zal kunnen ontstaan en daar mee grotere spanning binnen het westelijk bondgenoot schap. Kremlin en Witte Huis ontkennen overigens elk dat zij een propagandaslag wil len voeren in de aanloop naar de top. Van Amerikaanse zijde werd er daarbij maandag op gewezen dat Reagans uitno diging tot het zenden van Sovjetwaarnemers al enige 'tijd in voorbereiding was en niet even werd bedacht om iets te hebben tegenover het voorstel van het Kremlin tot een stop op kernproeven. „Zo werkt dat niet", zei een Ame rikaanse regeringsfunctiona- ADVERTENTIE) Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bier op natuurlijke en ambachtelijke wijze En dat proef je. Vakmanschap is Meesterschap Van een onzer verslagge HEERLEN - Het ministerie teeft de afgelopen weken ruim letirs van de Vogelwet en and sChermingswetten per brief ontsl „isterie wil het aantal eontroleu I pen. In totaal telt Nederland zo'n van de Vogelwet, de Natuurbe en de Wet Beschermde Uitheem Het ministerie van Landbouw I terugbrengen tot 250. De controleurs, meestal wat liefhebbers die na het volgen - cursussen gratis dit werk doen, I spreken over de stap van het i van hen Rien Glerum (63) ui *Ins Van onze Haags DEN HAAG - Ministerl mische Zaken) loopt te r inspraakprocedure vod meer nieuwe kerncentrl De inspraaktermijn is t| zwaarden en gemeenten eei Dat vindt de (tijdelijk) ener giewoordvoerder van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer, Van der Hek. Hij wil de minister daarover aan de tand voelen, zodra de Kamer eind deze maand terug is van vakantie. Een woordvoerder van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) zegt de ter mijnen ook wat krap bemeten te vinden. Hij herinnert eraan dat de gemeenten wel voor een groot deel zelf mogen bepalen wanneer inspraakavonden worden gehouden. Dat is met het rijk overeengekomen. Hij merkt op dat de weerstand te- DEN HAAG (ANP) - PPR-fr- actieleidster mevrouw Bec- kers-de Bruijn heeft de minis ter van buitenlandse zaken en staatssecretaris Van der Reij- den (sport) schriftelijk ophel dering gevraagd over de deel name van Zuidafrikanen aan het Open Nederlandse Golf- kampioenschap. In 1984 nam minister Van Aardenne op schriftelijke vra gen van mevrouw Beckers het standpunt in dat de Neder landse golfsport 'onevenredig grote nadelen' zou ondervin den wanneer Zuidafrikaanse deelnemers een visum zou worden geweigerd. Bovendien zouhet Neder landse Open Golfkampioen- schap bij voortdurende weige ring van Zuidafrikanen zijn officiële status in het Europese programma van de Professio nal Golfers Association zou kunnen verliezen. VIER Noordhollandse gemeentd eenmaal per veertien dagen hul •en. De arbeidsduurverkorting I week dwingt ons, zeggen zij, dl •e beperken. Eén van de vier ii wijdagmiddag helemaal niet mei beidstijd volqend jaar teruggebl week. I Zover zal het wel niet komenl grootste ambtenarenbond, vl voorlopig in de ijskast zetten. All W - en dat ligt in de lijn del Jond van de FNV lijnrecht in tl Hoepelende vakcentrale dat de I beidsbestrijding in 1986 op 36 il AbvaKabo-voorzitter, Van de I 'dioot' noemde als zijn bond vl '°ept zich bij deze koerswijzigirl Jet Publiek, die bij arbeidsduur! [omt te staan. Van de Scheur I "ee het ambtelijke apparaat in a [n flink wat passen en meten I dnjfsleven) moet het de gemeel [e werktijd niet ten koste te doa [et publiek. De 'oplossing' vari "Oei gemakkelijke. van de Scheur en zijn medetl [en bevriezing van de arbeidsq Qan van 700.000 ambtenaren el wachtverbetering een hogere! Jen de herverdeling van werk. 9 [Snalen te horen. Op de werk! [eten, dat door het inleveren val ^ding maar in beperkte matei [ecreëerd, Bovendien leidt de k en tot een massa organisatoril [peat en de productie-voortganj petie krijgt het gegeven, dat hl ,r wordt oen met het huishoul Gaarder accertt- .Mede gezien de gematigde I "o°t vallen vari de AbvaKabo eardjgd dat de discussie over c 'ende maanden een minder tf 5 2al krijgen. Dat is een goejl J®'9de een soort wondermidc ata - en dat is het bepaald nii [n om meer mensen aan werk f

de Stem | 1985 | | pagina 2