La Vida Jazzband in Porgy Uitgaan in België PRETOR ILLEN Hittegolf Gi eist vijf mei De U van uitvaart Miljonairs V: Straatfestival te Vlissingen Bach- en Handelprogramma door organist Gert Oost mmmm Merijntje DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1985 PAGINA GIDS; Casino Knökke Brugge en het Festival van Vlaanderen Zomerkoffiebar in Hulst Suske en Wiske: Het Dreigende Dinges- Appie Happie en Studio Spo t ■Even Piekeren- Boes wglIMl P I. 0 S S I H G 124ste jaargang Kan UDF-advocate doodgeschoten T3Z |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|g '|h 'A V) Uitvaart in het buitenland, liever gezegd doodgaan op vakantie. Geen leuk onder werp. Toch is er een fameus sterk verhaal vol morbide humor dat steeds weer op duikt: oma op het dak. Oma, mee op vakantie in een warm en ver land, be zwijkt aan zoveel zon en zonde. Familie heeft geen zin in moeizaam gedoe met stapels paperassen en be slist snel: terug naar Ne derland, oma vastgesjord op het imperiaal (andere versie: stijf in de riemen) en brutaal alle grensposten nemen. Familie tuft half Europa door zonder te stop pen en hooit opgelucht adem ergens in België; ge lukt, alle grenzen gehaald mét oma. Er wordt alvast op de goede afloop gestopt bij een restaurant. De auto vol met vrolijke vakantie bagage èn met oma wordt in een donker hoekje ge parkeerd. Na het eten stom melt familie de deur van het estaminet uit om de loatste honderd kilometer af te leggen. Het donkere hoekje is leeg. Auto gesto len. Mèt oma. Op dat sterke verhaal komen we straks terug. Eerst even serieus. Echte uitvaarten van Nederlan ders in het buitenland ko men relatief weinig voor, vertelt hoofd uitvaartver zorging J.M.A. van der Lin den van uitvaartgigant De- la: bij hem zijn dat 'een paar' per jaar op 3-400 re- patriatie-transporten van overledenen. En als de mensen niet verzekerd zijn en het geld voor een trans port niet op tafel komt? „Komt weinig voor. Dan doen ze wel een beroep op de sociale dienst. Een lijk niet over laten komen komt eerder door gebrek aan interesse dan door ge brek aan geld". Regelwerk Het afleggen gebeurt wel volgens de regels van het land. Dat betekent in Spanje balsemen (in feite alleen formaline-inspui- tingen) en in het Midden- Oosten wikkelen in linnen windsels. De lijkkisten zijn soms onmogelijk ruw, le lijk of onhandelbaar. Wat veel als doodsoor zaak (naast ongevallen) voorkomt zijn hartaanval len: vaak al in de eerste da gen na aankomst, als ge volg van een uitputtende autorit. Te duur Wie geen reis/ongeval lenverzekering heeft afge sloten en de overkomst zelf moet betalen, kan tussen f8 en 10.000 kwijt zijn. Stom, vindt de uitvaartonderne mer. „Wat kost het nou, nog niet de prijs van een espresso of campari-soda per dag. Het onverstandigst is zelf gaan regelen. Dan val je in de handen van on dernemers, die je een veel te dure kist in de maag splitsen. Er wordt misbruik gemaakt van de situatie en de verwarring." En nu oma van dat dak. G. van Weijen, chef hulp verlening van de ANWB- Alarmcentrale, denkt heel serieus na. „Nee, zoiets heb ik in de 7 jaar dat ik zelf aan de telefoon zat nog nooit meegemaakt". En Dela-uitvaartverzor- ger Van der Linden: „Als je toch iets met oma ophebt, als je de moeite hebt geno men haar mee te nemen op vakantie, dan laat je oma toch niet gewoon dood gaan, dan haal je er een dokter bij. En die laat je echt niet met oma op het dak weggaan. Al zijn er wettelijk geen belemme ringen. Mits gekist en in een gesloten auto mag het. Dat doen Turken wel met overleden kinderen. Alleen een gekiste volivassene krijg je echt niet in een ge wone auto". Dus toch een sterk ver haal. Oma kan van het dak af. Sterven op vakantie be- tekent een hoop regelwerk, E vooral telefonisch, via een 5 begrafenisondernemer ter E plekke. „Een dag of acht E kan de overtocht gauw du- ren, als het tegen zit twee weken. De familie moet koffietafel of crematorium E ook niet alvast gaan bestel- E len. Duitsland, Oostenrijk, E E België, daar vandaan lukt E E het wel in een dag. Is het E E niet te ver weg, dan halen E we het zelf met de auto. E Meestal gaat het per vlieg- E E tuig, als vrachtgoed. Nee, E E over blijven staan op een E E vliegveld komt weinig E E voor. Een enkele keer, om- E E dat er kuikentjes voorgin- E E gen.E llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll? HET STRAATFESTIVAL in Vlissingen loopt op z'n eind. Alvorens het gebeuren zon dag op het strand wordt af geblazen met een groots op gezet vliegerfestijn treden nog de volgende belangrijk ste attracties aan: Donderdag (vandaag) geeft het Shusaku Dormu Dance Theater een voorstelling. Dit internationale, in Nederland gevestigde gezelschap, mengt westerse en Japanse invloe den. Het gaat om een combina tie van dans, theater en mu ziek. (21.00 uur; f 7,50). De Ne derlandse salsa-groep Latin Explosion speelt verder tropi sche dansmuziek (17.00 en 23.00 uur; gratis). Tot de randver schijnselen behoort op deze dag ook de Tot Kijkdoos, een container waarin zich audiovi suele en illisionistische tafere len afspelen, steeds drie minu ten lang. Hoofdattractie op vrijdag is de Frank Grasso big Band. De ze Nederlandse jazz-formatie, bestaande uit 19 muzikanten, trad de afgelopen jaren op in vele televisie- en radiopro gramma's. In Vlissingen staat de band samen met het Ameri kaanse jongleursduo Dr. Hot Neon op de planken (21.00 uur; f 7,50). De avond begint met een optreden van de Belgische animatie-groep Exces (20.00 uur; gratis), het Vlissings kooi Flushing Boy Barbershop Friends zingt liedjes op de boulevard. Zaterdag brengt de formatie Harvey and the Wallbangers een collectie classics uit de 'rockjazz, pop en torchsongs- catalogen'. Dat gebeurt in een 'prettig gestoorde' sfeer. (21.30 uur; f 7,50). Het Frans pret- quartet Le Quator gaat daarna door met een soortgelijk genre. Het gaat om lichte spot met muziek van Vivaldi tot rock 'n roll (23.00 uur, gratis), 's Mid dags zorgt de jeugdwerklozen- groep Molbiele Bochel Eenheid voor lering en vermaak. Het gezelschap brengt een bewe gingsspektakel rond 'De legen de van Lin Chung'. Zondag moet een vliegerfes tijn voor een kleurrijke afslui ting van het festijn zorgen. Stuntformaties tot 100 stuks, Japanse draakvliegers, trein- vliegers van minstens 200 stuks, fotovliegers en de Vlie gende Hollander gaan dan de lucht in. (vanaf 11.00 uur; gra tis). Het Flup en Ju bedrijf tenslotte, dat dagelijks ge werkt heeft aan een grote in stallatie op het festivalterrein, zorgt voor een laatste perfor mance onder het motto 'de hoogste tijd' (22.00 uur) De La Vida Jazzband treedt zaterdag 10 augustus op in het Terneuzense jazzcafé Porgy Bess. De band is een van de weinige orkesten in Nederland die egentijdse New Orleans muziek brengt. Door de relatie met vele mu sici uit deze Amerikaanse jazzstad konden de leden van de band regelmatig met bekende muzikanten spelen. Zo maakten ze tournees met onder andere louis Nel son, Sam lee, kid Sheik, Joe Brother Cornbread, Alton Purnell, Freddy Kohlman, Barry Martyn en Sammy Rimington. De leden van de Neder landse band onderhouden ook goede relaties met de bekende Olympia Brass band uit New Orleans. Als gevolg van deze vele relaties hebben de muzikanten van La Vida Jazzband een eigen stijl ontwikkeld die afwijkt van hetgeen op dit gebied gangbaar is bij Europese re vival orkesten. Zo bestrijkt het repertoire van de band een zeer groot gedeelte van de New Or leans muziek, van Kid Tho mas en Bill De Pierce tot en met Professsor Longhair. De La Vida Jazzband heeft ook enkele malen die muzi kale begeleiding van kerk diensten verzorgd. Zo speel- La Vida Jazzband. den ze samen met de zange ressen Janice King, Milly Scott en Rosa King. De Nederlandse band heeft inmiddels vijf lp's ge maakt. Regelmatig zijn ze te gast op festivals en concer ten waar ze niet zonder het spelen van enkele toegiften kunnen vertrekken. Het op treden in Terneuzen begint om 21.00 uur en de toegang begraagt een tientje. HET ZOMERFESTIVAL van het Casino in Knokke is een succes. Vooral de ca baretvoorstellingen wor den druk bezocht. Een van de toppers is Anton Peters. Met zijn nieuwe program ma 'Hoogachtend, Anton Peters' is hij al enkele ma len deze zomer in het Casi no geweest. Deze week treedt hij nog tweemaal op. Zondag 4 en woensdag 7 augustus. Zijn One man Show duurt ruim twee uur. In zijn show geeft Peters op zijn eigen persoonlijke wijze de Belgische politici een veeg uit de pan. Hij voert onder andere een be kende modekoning, een straatveger met universi tair diploma en een inter nationale ladykiller ten to nele. Aanvang 21.00 uur, toegang 350 franc. Eveneens in de cabaret- bar van het Casino treedt dinsdag 6 augustus Mar leen Maes met 'Het dag boek van een kamermeisje' op. Het verhaal werd in 1900 geschreven door Octa ve Mirbeau en handelt over een jonge vrouw die gewiekst is, zichj niet laat intimideren door haar 'madame' en lacht om de rare gewoontes van de heersende klasse. Aanvang 21.00 uur en de toegang kost 350 franc. 'La Revue 85' van La compagnie des Galeries is zaterdag 3 augustus te zien in het Casino met Stephane Steeman. Het begint om 21.00 uur en een kaarte kost 400 franc. Zondag 4 augustus is in de H.-Hartkerk om 21.00 uur een orgelrecital door Klaus Linsenmeyer. Werken van Bach en Scarlatti. - fotoarchief de stem De la Vida Jazzband be staat uit Adam Oliver (trompet en zang), Jim Leigh (tuba), R. Brouwer (klari net), Emile van Pelt (zang en piano), Wouter Nauwens (banjo), Koos Albens (bas) en Ono de Bruvn (drums). De zelfde dag wordt in de binnenstad van Terneuzen een mini-streetparade ge houden. De Silverleaf Brassband loopt tussen 13.00 en 17.00 uur te spelen en zal af en toe een speciale act verzorgen. Tijdens de 22e internationa le muziekdagen, de achtste orgelweek met Bach en Handelconcours en de con certen in het kader van de prinsen van de muziek, zijn deze week de volgende uit voeringen te beluisteren: Donderdag 1 augustus: 10.00 uur, Provinciaal Hof (Markt), meestercursus over de koraal preludes van Bach; 20.30 uur, St.-Walburgakerk, concert door het European Baroque Orche stra en het Oxfordkoor. Mis in G van Bach en het Harpconcert van Handel. Vrijdag 2 augustus: 10.00 uur, Provinciaalhof, refe raat door Johan Huys over de orgelcontinuo bij Handel en Scarlatti; 20.30 uur, St.-Anna- kerk, het Huelgasensemble met muziek en dans aan het Boru- gondische hof. Zaterdag 3 augustus: 10.00 uur, Provinciaal Hof, referaat door Ton Koopman over de orgelconcerti van Han del; 20.00 uur, St.-Gilliskerk, de finale van het orgelconcours Bach/Handel met medewerking van het Collegium Instrumenta le Brugense onder leiding van P. Peire. Zondag 4 augustus: 20.30 uur, O.L.-Vrouwekerk, het Am sterdams Barokorkest onder lei ding van Ton Koopman met de orgelconcerti van Handel. Maandag 5 augustus: 20.30 uur, St.-Annakerk, het Hilliard En semble uit Londen met werken van Schütz (Mattheuspassie) en Bach (Cantate; jesu meine f reu- de). Dinsdag 6 augustus: 20.30 uur, Koninklijke Stadsschouw burg, het London Baroque Dan ce Theatre met muziek en dans aan koninklijke hoven. Woens dag 7 augustus: 20.30 uur, St-An- nakerk, het instrumentaal En semble Preston's Pocket met concerti en trio's van Blavet, Le- clari, Handel en Corelli. ANTWERPEN In het jazzcafé Gard-Sivik aan de Stadswaag is elke avond een gratis muziekgebeuren. Om 21.30 uur op dinsdag, woens dag en donderdag speelt het jazzorkest en vrijdag en zater dag is het de beurt aan het tiro Johan Koopmans. Vrijdag 2 augustus is er een Parapluconcert door het koor Audi te Nova op De Wapper om 2.30 uur. In het EWT-Randstadteater (Deurne) speelt men elke don derdag, vrijdag, zaterdag en zondag het toneelspel De Blon de Aarbei van M. Bellei. Aanvang 20.30 uur. Zondag extra voorstelling om 15.00 uur. De stichting Youth for Christ houdt van 31 juli tot 5 augus tus een zomerkoffiebar in en rond een tent op het 's-Graven- hofplein in Hulst. 's Avonds zijn er gratis concerten vanaf 20 uur van o.a. de Dan H. Band uit de VS en Straling en Spiegel uit Nederland. films GOES Grand Theater - 20 u. Police academy deel 2, a l. HULST De Koning van Engeland 14.30 en 20 u. A view to a kill, a.l. 14.30 en 20 u. Supergirl, a.l. 20 u. Runaway, 12 j. 20 u A passage to India, a.l. 14.30 u Meisjes op hun kook punt, 18 j. 20 u. Battle rage, 16 j. 20 u. Beverly Hills cop, a.l. OOSTBURG Ledeltheater - 14 en 20 u. A view to a kill, a.l. TERNEUZEN Luxor I II 20 u. Police academy deel 2, a.l. 20 u. Dune, a.l. VLISSINGEN Alhambra I - 14,19 en 21.45 u. A view to a kill, a.l. Alhambra 2 - 14 u. Sneeuw witje, a.l. 19 u. Super girl, a.l. 21.30 u. Vier vuisten in't kwa draat, a.l. ANTWERPEN Rex - 12,14.20,16.45,19.10 en 21.30 u. Witness-ooggetuige bedreigd. Rex-Club - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Breathless. Metro I - 12,14.20,16.45, 19.10 en 21.30 u. The last dra gon. Metro II - 12,14,16,18,20 en 22 u. Desperately seeking Su san. Odeon - 14,16,18, 20 en 22 u. Brigade des moeurs. Rubens - 12,15,18 en 21 u. 2001 a space odyssey. Slnjoor - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Crimes ot passion. Vendome - 14,16,18, 20 en 22 u. 48 Hours. Quellln I - 11.45,14.30,17.30 en 20.30 u. A passage to India. Quellln II - 11.45,14,16.30, 19 en 21.30 u. The killing fields. Astrld - 12,14,16,18, 20en 22 u. Beverly Hills cop. Capitole - 12,14,16,18, 20 en 22 u. C.H.U.D. Ambassades - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Friday the 13th. Brabo - 12,14,16,18, 20 en 22 u Rambo. TiJI - 12,15,18 en 21 u. Ama- deus. Wapper - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Teachers. BRUGGE Komplex Zwart-Huls Gulden Vlles 1 14.30, 20 en 22.30 u. Police aca demy deel 2. Gulden Vlies 2 14.30 en 20 u. Up the creek. 22.30 u. Ten to midnight. Gulden Vlles 3 14.30 en 20 en 22.30 u. The fal con and the snowman Memling gesloten wegens vernieuwing. Rembrandt 20 u. Body double. OOSTENDE Studio - 14,17.15 en 2O.30u Amadeus ST.-JANSTEEN Café'tKuipke - 14.30 u. vakantieschieting. 19 u. oefenschieting. KLOOSTERZANDE Café De Kastanje - 13.30. bejaardenschieting. KOEWACHT Oude Molen - 13.30 u. bejaardenschieting. VOGELWAARDE J.v. Schayk - 14.30 u. vakantieschieting. CLINGE Galerie Esprit - Zomerexpo- sitié: acryl, olieverf, aquarel, ke ramiek en beeldhouwwerk. Ge- op. dag 13.30-18 u. dinsd. gesl. (tot 1 sept.). HULST Streekmuseum 'De vier am bachten' - 'Maten en gewich ten' uit de verzameling van 0. de Wilde en J. de Keyzer. Geop. mei ttn augustus ma. tfn za. 14-17 u, in juli en augustus ook op zon dagen. MIDDELBURG Voorzaal Statenzaal, Abdij 11 - Expositie getiteld'Middel burg in panorama'. Geop. ma. t/m vrijd. 10-16 u. (t/m 2 aug.). VLISSINGEN Galerie Marquis - 'Grafiek Gala 1985'. Jeroen Henneman, Dies de Jonge, Eric de Nie, Ron Rooymans e.a. Geop. woe. t/m zo. 14-17 u. (t/m 1 sept ANTWERPEN Sterckshot, Deurne - 'Uit de sacristie', textiel en juwelen in kerkelijk bezit in de provincie Antwerpen. Geop. dag. 10-17 u ma. en vrij. gesl. (tot 18 aug.). BRUGGE Gruuthusemuseum - A- driaan Willaert: Vlaams musicus te Venetië' (in het kader van het jaar van de muziek). Geop. dag 9.30-12.30 en 14-18 u. (tot 31 aug.). OOSTENDE Stedelijk Museum - 'Ensor in de Oostendse verzamelingen', (in het kader van het Ensorjaar) Geop. dag 10-12 en 14-17u. dinsd. gesl. (tot 31 aug.) Heemkundig Museum - En sor bibliografie. Geop. dag. 10- 12 en 14-17 u. dinsd. gesl (tot 31 aug.). Morgen speelt in de Lutherse kerk te Middelburg de orga nist Gert Oost op het van Duyschotinstrument. Deze musi cus uit Utrecht is docent aan het conservatoriuum daar en tevens werkzaam aan de faculteit Muziekwetenschappen aan de universiteit. Hij is een enthousiast speurder naar onbekende muziek uit de 18e eeuw. Het concert in de Zeeuwse hoofdstad omvat alleen werken van de twee grootmeesters Bach en Handel. Van Handel het concert in G, de Suite in F en 3 voluntaries. Van Bach enkele Goldbergvariaties, de Partita BWV 767 en het Concerto in G. Htmel/fills kan de huw niet betdien en voidt \doorde hardmhhg huiibm uit de hut verdreven In het figuur dienen woor den van vier letters te wor den ingevuld. De laatste let ter van een woord is tevens de beginletter van het vol gende woord. De woorden overlappen elkaar dus met één letter. Horizontaal: 1. plaats voor vee - drukkende zorg, 3. wis selborgtocht, 4. woede, 6. morsdoekje - kwaad, 8. ont kenning - luizeëi, 10. tel woord - nobel, 11. boom - slag, 13. biet - ziekte, 15. ste kelig dier - bergplaats, 17. vulkaan, 18. een weinig, 19. afdeling - gedorste halmen. Verticaal: 1. knap - deel van het gezicht, 2. slaginstru ment - bloem, 3. hoge stand, 5. nauwe, 6. as - stelsel, 7. krampachtige ademtocht - kist van open latwerk, 8. on gaarne - rivier in Duitsland, 9. muziekinstrument - tijde lijke smaak, 11. landbouwer - getroffen, 12. plezier - drie tal, 14. behoeftige, 16. ver pakkingsmateriaal. soop 91 '3uuv fl 'ouj - laid zi bjom - iaoq u 'apoiu - ulox) e 'aqja - apou '8 'lvx^i - Jftus i 'x33\ - jids g '3öua g japv f 'jaaui - wo±; 'Z 'puoui - wi;s i :\vvaij±aa :o.ijs - svm '61 'S)3i 81 'vuig 11 'apuj -\3b3 si jsad - dvvu Tl 'dvm-yxaq n japa - aup 01 jaau - u33u 8 'sooq - qvjs g 'aövx f '\vav jsv) - jvis T ivüiuozi-ioy :Buisso]dQ atuep /wnoui 01 6 'aftaSSeiA 8 'SW>3J >Pns i 'u,aal!i°°ameP 'uappiui uauioq g 'sjqoaj mom sm-w - - - tira niiR.i z 'Januo wouas l Stem-lezers er week in week .Klei ritjes"-rut dag vele tiend Het moet dan als juist uw ..k» worden geleze WASHINGTON (RTR) - M< miljonairs in de Verenigde S vorig jaar nagenoeg geen fee stenbelasting betaald. Dit staa ren verschenen rapport van h Jake Pickle. De Democratische afgevaai xas zegt in zijn op gegevens v terie van financiën gebaseerd 29.800 belastingplichtigen met van meer dan 250.000 dollar ii dan vijf procent belasting bet bij waren 3.170 personen die laoa o '«5vtttt Wi DURBAN (RTR) - In Durban is gisteravond de bekende zwarte advocate Victoria Mxenge doodgeschoten. Mevrouw Mxenge was één van de verdedigers van de 16 leden van het Verenigd Demo cratisch Front (UDF) die door het blanke minderheidsbe wind worden beschuldigd van verraad. Het proces tegen de 16 UDF- leiders wordt maandag her vat. De schietpartij gebeurde voor het huis van mevrouw Mxenge, zo heeft een woord voerder van de politie meege deeld. In welke hoek de daders gezochten moeten worden is nog niet bekend. Vier jaar geleden werd de echtgenoot van de advocate vermoord. Gewonden bij bomaansi Brandweerlieden zijn bezig den na de bosbrandenaan de Fi kwamen zeker vijf mensen om l ATHENE/NICE (AFP) - De hit heerst in Griekenland, heeft haar Personen van tussen de 42 en 76 ja Sen van hart- en ademhalingsmoe 1 Tientallen mensen met de zelfde verschijnselen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Het Griekse ministerie van volksgezondheid heeft mensen met een minder goede gezond heid aangeraden zoveel moge lijk binnen te blijven. De temperatuur in Grieken land schommelt tussen de 40 en 45 graden. In Athene is het milieuvervuilingsgemiddelde hoog, ook al doordat er bijna geen wind is, maar het alarm- Punt is nog niet bereikt. Gisterochtend is een Zweeds echtpaar lichtgewond door de ontploffing van een bom in het Spaanse vakantieoord Beni- horm. De kleine bom explo deerde volgens de politie in de huurt van een telefooncel op het strand 'Playa de Levante', Waar het Zweedse echtpaar verpoosde. De politie vermoedde dat de Het water in Roosendaal werd steeds doffer

de Stem | 1985 | | pagina 14