eer Afrika in olitiek Universiteit: 4geen politieke selectie Polen DOOR VELE DIEFSTALLEN EN GROTE SCHADE Rotterdam start met AIDS- test Jongeren tegen rassendiscriminatie Positieve discriminatie dienstplichtigen onterecht Topdrukte bij Alarmcentrale Oefenpartijtje PAGINAj) A/ustwording WOENSDAG 31 JUL11985 BE EMM 'BINNENLAND1 PAGINA 3 over )nzekerheid elastingen DE STEM COMMENTAAR I d16 nietmee- In- en uitvoer energie stijgt BINNENLAND Jaar cel voor thuiswerkkoning OMBUDSVROUW IN KORT GEDING: GESTRANDE TOERISTEN VRAGEN HULP ere Iy Akzo verwacht verdubbeling van de winst SER brengt advies uit over sociale zekerheid Giftige gassen vrij bij brand in zinkfabriek T5 vankelijk werden ge en met de 'oude' par- verzwegen, maar de maanden heeft leger- Bouterse niet langer heim gemaakt van zijn ten. Hij sprak onlangs rijzende woorden over politici, van wie er in- ls twee in de regering opgenomen. Hij zal ee de geesten vooral in kring rijp willen ma- e legerleider heeft te n met reserves in eigen die vreest dat toegeven 'e eisen van VHP en ,het begin van het ein- n de eigen positie bete- In kringen rond de mi- top verluidt dat Bou- er de afgelopen weken ensieve gesprekken in laagd een groot deel et wantrouwen in de le- weg te nemen. De po- e speelruimte zal voor daarom' zijn toegeno- Bouterse zou de rest le legertop vooral heb- duidelijk gemaakt dat et militair gezag in een ele nieuwe constellatie laats zal worden inge- Legerleider Bouterse volgens genoemde n momenteel gesprek- et het kader van de 25- ri-eenheidsbeweging k daar tegenstand te- e politieke besprekin- et de 'oude' partijen e onrust in de zwarte jken." nk Zuid-Afrika mag iet direct getroffen zijn e staat van beleg, maar n aspect maakt men och ernstige zorgen, zo- t de financiële berich- de kranten valt op te n: „Bloedbad op de van Johannesburg" en en aandelen kelde- Vorige week daalde de met bijna negen cent zichte van de dollar en de aandelen iop de met meer dan 11.000 n rand. in het achterhoofd de rtenissen in Sharpevil- 960 en Soweto in 1976 is nvermijdelijk dat veel en een gevoel van déja et kunnen onderdruk- e hoofdredacteur van Johannesburg Star ef hierover: „Diegenen ons die de rellen, het ld, de stakingen en de tpartijen in 1948, 1960 en moesten verslaan, zal van wat er nu gebeurd Hd voorkomen. Alles is is eerder gebeurd en zal toekomst nog wel vaker ;omen." e beurs wankelt, de prijs iet onroerend goed zakt ;len voorspellen dat het in zicht is. Sommigen 2n hun kapitaal naar uitenland verhuisd, an- zijn ondanks de finan- kosten zelf ook het land gaan. Wanneer de si- 2 zich weer stabiliseert, :n velen van hen weer „Maar deze keer is het rs", zeggen ze elke keer. ;lke keer hebben ze na- ijk gedeeltelijk gelijk." ït verschil tussen de eer uitbarstingen van ge en de huidige crisis is ;en in de groeiende poli bewustwording van t Zuid-Afrika. Dit blijkt rmeer uit een consu- jenboycot in het indu- le hart van de Trans- die twee weken geleden ort Elisabeth begon en nog maar weinig aan- t aan is geschonken, ens de organisatoren is :tie een initiatief van een al vrouwen uit de woon- en rond Port Elisabeth, vervolgens overgenomen 1 door de plaatselijke lei- van het Verenigd De- ■atisch Front (UDF). >lgens blanke winkeliers stad daalde hun omzet eerste week van de actie dertig tot zelfs honderd ent. Ook in andere ste in de Transvaal zijn •ten aan dergelijke acties nnen. de boycot succesvol zaï nu de staat van beleg is kondigd, valt te betwij" i. Maar zelfs wanneer de op niets uitloopt, zal •t Afrika niettemin weer stap vooruit hebben gezet et politieke bewustwor- sproces. De blan svogelgemeenschap z uiteindelijk gedwongen de kop uit het zand T28 ■^XTEKDAiM (ANP) - De GG c,D in Rotterdam gaat met ujang van 1 oktober op ver gil van particulieren bloed Verzoeken op het voorko- ;,:D van AIDS. Mensen die ,irmoeden dat zij aan de ge- lTeesde ziekte lijden kunnen ,„en een vergoeding van 25 «jden bij de geneeskundige [lenst een bloedtest laten loen. Aanvankelijk zou de Rot- erdamse GG en GD pas vol- j-fld jaar met het AIDS-on- jttzoek beginnen. Het parti- jiliere Preventief Medisch jjntrum in Rotterdam biedt jliter sinds enkele dagen via 'jiantenadvertenties bloed- aan voor 130 gulden. Vol gens prof.dr. J. Huisman van de GG en GD heeft deze com merciële ontwikkeling zijn dienst ertoe genoopt eerder met het bloedonderzoek te be ginnen. Huisman wijst erop, dat het van het allergrootste belang is dat de man of vrouw die denkt aan AIDS te lijden een goede psycho-sociale begeleiding krijgt. Dat geldt volgens Huis man voor zowel voor als na de bloedtest. Bovendien moet na een positief uitgevallen bloed test een bevestigingsproef plaatsvinden. Deze proef, waarvoor het nog zeer schaar se AIDS-virus nodig is, gaat ongeveer 250 gulden kosten en zal volgens Huisman door het Rijk worden gesubsidieerd. Hij betwijfelt of er bij het centrum, dat nu met de AIDS- test adverteert sprake is van een optimale begeleiding. Een medewerker van de GG en GD is momenteel in de Verenigde Staten om een speciale oplei ding te volgen voor het bege leiden van (potentiële) AIDS- patiënten. De gezondheidsdiensten in Nederland zouden volgend jaar met de AIDS-test begin nen, zodra de bloedbanken de anonimiteit van hun tests op heffen. Hiermee wil men voor komen, dat mensen naar de bloedbanken gaan om bloed te geven, om er zo achter te ko men of zij iets mankeren. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Voor de Nij meegse universiteit is het onaanvaardbaar wanneer Poolse docenten en studen ten op hun politieke overtui ging zouden worden geselec teerd, voordat ze met Neder landse collega's mogen wor den uitgewisseld. De Katholieke Universi teit van Nijmegen heeft al jaren een samenwerkings overeenkomst met de Ka tholieke Universiteit van Lublin, en staat op het punt een overeenkomst te sluiten met de Jagiellonski Univer siteit van Krakow. Hierin wordt uitgegaan van een vrije uitwisseling van do centen en studenten. De overeenkomst met Krakow werd vorige maand goedgekeurd door de Nij meegse universiteitsraad, maar is nog niet onderte kend. „Wij zullen de Polen laten weten dat wij het on derschrijven van de marxis tische leer nooit als selectie maatstaf zullen accepteren", aldus KUN-rector prof. J. Giesbers. Vorige week ging het Poolse parlement akkoord met een steviger greep van de Poolse regering op de universiteiten. Zo zullen do centen die een dienstreis naar het buitenland willen maken, voortaan trouw moeten zweren aan de grondwet en de socialisti sche principes. De goedkeuring van de samenwerking met Krakow door de Nijmeegse universi teitsraad in juni verliep al niet zonder slag of stoot. Kort daarvoor was bekend geworden, dat strafmaatre gelen waren genomen tegen Poolse wetenschappers die steun hadden betuigd aan een ontslagen historicus, te vens adviseur van Lech Wa lesa. In de uitwisseling met Lu blin hebben zich totnutoe nooit problemen voorge daan. De vrees bestaat dat de Poolse regering extra op Lublin gaat letten, omdat het de enige niet-staatsuni- versiteit is, en als een bol werk van de verboden vak vereniging Solidariteit wordt gezien. Autoverzekering wordt duurder Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Door de enorm in aantal toege nomen autodiefstallen en de schade die daar door ontstaat zal op korte termijn het verzeke ren van een auto voor wettelijke aansprake- cheid plus brand- en diefstalschade (casco- rzekering) duurder worden. De maatschappijen kunnen de schadepost van de asco-verzekering niet langer aan. Ook op de all risk-verzeke- ling wordt door de maat- ïhappijen verlies gemaakt, jaar een premieverhoging zit niet in, Vanwege de heftige «ncurrentie tussen de auto- ïtrzekeringen is een gezame- premieverhoging 'onbe spreekbaar'. De snel toegenomen verlie- van de casco-verzekering lebben twee oorzaken: de toe- lame van diefstal van acces soires uit auto's en die van Mto's zelf. Het aantal gestolen auto's in ïederland is tussen 1980 en enorm opgelopen: van 1(366 tot 22.437. Voorlichter Kraayeveld van Nederlandse Vereniging Autobomielassuradeuren NVVA) heeft uitgerekend dat Jat een stijging is van zesen vijftig procent. ,Als we het RAI-gemiddel- van 12 mille per auto aan- iouden dan is er vorig jaar voor 270 miljoen gestolen, üuwweg de helft daarvan is HAAG (ANP) - Als in de Mastingen het beginsel wordt ilgeschaft dat de fiscus alleen op een definitieve aanslag kan ferugkomen als er sprake is tan een nieuw feit, brengt dit ie belastingplichtige in een uiterst onzekere situatie. door de verzekeringen ver goed: 135 miljoen dus. En dat zijn klappen die niet zonder meer op te vangen zijn." De diefstal uit auto's is in de afgelopen vier jaar nog veel sterker toegenomen. Vooral autoradio's vormen een be geerde buit, al begrijpt nie mand waar die kennelijk enorme helersmarkt voor ge stolen auto'radio's te vinden is. Philips heeft kort geleden aangekondigd een autoradio op de markt te willen brengen die optimaal beveiligd is tegen diefstal: als het apparaat wordt verwijderd krijgt men het alleen via een safe-combi natie weer aan de praat. Kraayeveld: „Daarbij komt dat de waarde van de gestolen accessoires aanzienlijk gerin ger is dan de de braakschade aan de auto's. Tel je alles sa men dan gaat het om enorme sommen." Het is op dit moment nog niet bekend hoe de verzeke raars de schadepost van de casco-verzekering willen op heffen. Voor de hand ligt een verhoging van de premie. Maar er wordt ook gedacht aan een verhoging van het eigen risico per claim. Tenslot te wordt overwogen de ver goeding bij diefstal van acces soires uit de auto aan een ma ximum te binden. De bij de NVVA aangeslo ten verzekeraars mikken op 1 januari 1986 als datum waarop de nieuwe voorwaarden van de casco-verzekering moeten ingaan. SILHOUETTEN van tienduizenden, over de gehele aarde ver fde kernraketten, dag en nacht lanceer-gereed, werpen som- ï'eschaduwen over Helsinki. In de hoofdstad van Finland wordt «het feit herdacht dat Oost en West elkaar tien jaar geleden in «Slotakte van Helsinki' plechtig beloofden dat zij voor Europa effectief veiligheidssysteem zouden ontwerpen en over en jto de rechten van de mens en de fundamentele vrijheden zou- weerbiedigen. Van die afspraken is bar weinig terecht geko- Un. jje veiligheid van Europa is meer dan ooit afhankelijk van de '*n en luimen van twee, elkaar diep wantrouwende supermo- Mheden. De nucleaire bewapeningswedloop gaat onvermin- «d voort en tussen de Oeral en de Atlantische Oceaan zijn in- 'Mels zoveel kernraketten opgesteld dat de landen aan weers- W van het IJzeren Gordijn x-malen door een nucleaire holo- «tin onbewoonbare woestijnen veranderd kunnen worden, doe het met de eerbiediging van de mensenrechten is gesteld, '*0ende ontwikkelingen in Polen uitgewezen. De niet-aflatende j o'ging van dissidenten in Rusland en andere Oostbloklanden eveneens aan, dat er in Oost en West over de fundamentele reden van de mens nog steeds fundamenteel verschillend gedacht. Vergeleken bij tien jaar geleden echter hebben de *®ree landen meer mogelijkheden gekregen om, zich beroe- *dop 'Helsinki', voor verdrukten in het Oostblok in de bres te *lngen. Zo zijn 50.000 Russische joden tussen 1975 en 1979, - Jeur weer dicht ging, naar het Westen kunnen emigreren "fjalstienduizenden Oost-Duitsers. Helsinki' is dus niet helemaal een fiasco geworden. Ook als in- "Jationaal forum voor het bespreken van veiligheidsvraagstuk- ^vervult het nog een functie, getuige het feit dat zowel Amen ds Rusland aan de vooravond van de herdenking van 'de Slot- ?*8n Helsinki' nieuwe ontwapeningsvoorstellen hebben inge- J*1 Rusland heeft beloofd dat het vijf maanden lang geen JjJProeven zal nemen en Amerika uitgenodigd hetzelfde te Iets eerder had Washington Moskou uitgenodigd waarne- e sturen naar een ondergrondse kernexplosie in Nevada. een stop op kernproeven voelt het Witte Huis echter niets. representanten van de 35 in Helsinki vertegenwoordigde jCn zullen geen al te hoge verwachtingen hebben van deze Jas. Het ligt er dik bovenop dat ze bedoeld zijn als voorberei- i",36 zetten op het schaakbord waarop Reagan en Gorbatsjov member in Genève hun tweekamp zullen spelen. Die top-ont- 5lng is zowel voor de Russen als voor de Amerikanen veel be- JjKer dan het treffen met 33 Europese regeringsvertegen- 5fl|gers. Vooral de kleinere landen zijn slechts pionnen in het heapel om de macht en de gunst van de wereldopinie en tel- J Russen en Amerikanen spelen in Helsinki dus een oefen- J'ja ter voorbereiding van de top-ontmoeting in Genève. De v2,1 er min of meer voor spek en bonen bij en mag op aanwij- 'n de regie 'boe' of 'bravo' roepen. DEN HAAG (ANP) - De waar de van Nederlandse uitvoer van energiedragers en ener- gieprodukten bedroeg in de eerste helft van 1985 30,7 mil jard gulden. Ten opzichte van de periode januari-juni 1984 betekent dit een stijging met 13 procent (waarde 27,0 mil jard gulden). De waarde van de invoer steeg in het eerste halfjaar van 1985 eveneens met 13 pro cent en bereikte een niveau van 27,1 miljard gulden (waar de januari-juni 1984 23,9 mil jard gulden). Dit blijkt uit ge gevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. De belangrijkste stijging aan de uitvoerzijde trad op bij export van gas- en dieselolie, die een waarde bereikte van 5,5 miljard gulden, 22 procent hoger dan in de overeenkom stige periode van 1984. De uit voer van aardgas steeg met acht procent en bereikte een waarde van 10,3 miljard gul den. Aan de invoerzijde steeg in de eerste helft van dit jaar de import van olieprodukten, die een waarde bereikte van 9,2 miljard gulden, fors. Dit is 32 procent hoger dan in de eerste helft van het voorafgaande jaar. Fraude DE OFFICIER van justitie bij de rechtbank in Almelo, mr. B. van Riemsdijk, heeft dinsdag wegens verduistering en vals heid in geschrifte een jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 28-jarige hoofdkassier van de gemeente Hengelo D.O.B. uit Hengelo. De man zou zich ge durende 2,5 jaar elke week een deel van de opbrengst van de parkeerautomaten en par- keermeters hebben toegeëi gend. Schiermonnikoog DE PRESIDENT van de Alk- maarse rechtbank heeft dins dag de Bergense auteur Wilko Bergmans verboden in zijn boekje 'Schiermonnikoog, oog appel van Hitier' een oud-bur gemeester van het eiland nog langer van verraad, hoogver raad en 'een judasrol' jegens de Duitse bezetter te beschul digen. De president kwalifi ceert het boekje van Berg mans, waarin onder meer de meidagen van 1940 op Schier monnikoog worden beschre ven, als 'een niet strikt weten schappelijk historisch werk'. BURGEMEESTER Van Thijn van Amsterdam heeft giste ren ongeveer 60 jongeren ontvangen van de Franse organisa tie SOS-Racisme. Terwijl de voorzitter van deze organisatie (links) lachend toekijkt, spelt een ander lid de burgemeester een handje op zijn revers met de tekst 'Blijf van mijn Mak ker'. Van Thijn aanvaardde een uitnodiging om met de jon geren naar Zuid-Afrika te gaan om te demonstreren tegen apartheid en rassendiscriminatie. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag de 58-jarige Thuiswerkkoning' Mathias G. uit Amsterdam veroordeeld tot 12 maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, wegens onder meer het oplichten van thuis werkers. Als bijzondere voorwaarde stelde de rechtbank dat G. zich onder behandeling van een psycholoog of psychiater moet stellen. De rechtbank stelde die bijzondere voorwaarden omdat een onvoorwaardelijke gevangenisstraf alléén geen effect zou hebben op het ge drag van G. Informatica MINISTER Van Aardenne van economische zaken heeft een projectteam ingesteld dat als hoofdtaak heeft het strate gisch onderzoek op het gebied van informatica te stimuleren. Het gaat daarbij niet om on derzoek naar toepassingen op korte termijn, maar om kennis te verwerven die op middel lange termijn van belang is voor de positie van Nederland op het terrein van tie iiifofma- tica. Wessel- Tuinstra HET D'66-Tweede-Kamerlid mevrouw Wessel-Tuinstra zal zich bij de komende verkiezin gen niet herkiesbaar stellen. Ze vindt het voor haarzelf en haar fractie 'verfrissend' als zij na negen jaar Kamerlid maatschap wat anders gaat doen. Wat dat zal zijn is nog niet bekend. HAAG (ANP) - De werkloosheid onder vrouwen in het onderwijs is veel groter en zal procentueel nog veel groter worden dan die van mannen. Positieve discriminatie van ex-dienstplichtigen is dan ook niet te recht, omdat er geen sprake is van onder vertegenwoordiging op de arbeidsmarkt. Dat betoogde mr I. van Dijk, advocate van de Stichting Landelijke Ombudsvrouw dinsdag in het kort geding dat de stichting had aangespannen tegen minister Deetman. In een circulaire die Deetman heeft doen uitgaan naar de rijksscholen wordt bepaald dat bij de afvloeiingsregeling de militaire diensttijd van een leerkracht meetelt bij de tijd in dienst van de school. De Stichting Landelijke Ombudsvrouw wil dat de circu laire wordt ingetrokken. De stichting baseert zich mede op het ad vies van de commissie gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij de arbeid in de burgerlijke openbare dienst. Deze commis sie bepaalde dat de circulaire in strijd is met de wet gelijke behandeling mannen en vrouwen in burgerlijke openbare dienst. Landsadvocaat mr G.R.J. de Groot voer de aan dat de commissie het advies aan de minister had overhandigd en dat deze had geantwoord het advies te willen bespreken met de personeelsorganisaties, de Vereni ging Nederlandse Gemeenten en organisa ties van schoolbesturen. Daarna zou hij zijn standpunt bepalen. Volgens mr De Groot moeten deze overlegprocedures worden af gewacht. De commissie baseerde zijn oordeel ook op het feit dat er een grote werkloosheid is en dat diensttijd in geen verhouding staat tot de carrièrebreuk van vrouwen die kin deren krijgen en opvoeden. Van een oneer verslaggeefsters DEN HAAG - Bij de ANWB- Alarmcentrale zijn de tele foonlijnen in deze periode roodgloeiend. Topdrukte is het voor het ANWB-team in Den Haag dat de eerste drie weken van juli al meer dan 2000 hulp- aanvragen van Nederlandse vakantiegangers in behande ling heeft genomen. Opnieuw raken er meer Ne derlanders tijdens hun vakan tie in het buitenland in moei lijkheden. „In vergelijking met vorig jaar is het aantal hulpaanvragen met 10 procent gestegen", concludeert de heer Van Wije van de Alarmcen trale. Griekenland lijkt momen teel lijstaanvoerder op het ge bied van klachten. „Het is in Griekenland nu zo druk dat er veel overboekingen plaatsheb ben." Veel reizigers van char tervluchten komen niet in het geboekte hotel uit de folder te recht, maar worden plotseling, tot hun woede, elders onderge bracht. Een positief geluid in de reiswereld is afkomstig uit Spanje en Zuid-Frankrijk. Het aantal berovingen van toeristen, dat vorig jaar door georganiseerde bendes op autowegen werden gepleegd, loopt duidelijk terug. „Het is rustiger geworden, alleen in het begin van het vakantiesei zoen was er even een opleving van het geweld in Spanje", zegt Van Wije. Maar ook andersom komt het voor: Nederlanders die in aanraking komen met politie en justitie in buitenland. Wei nigen realiseren zich dat de rechters in den vreemde veel strenger zijn en de boetes veel hoger. „De bekeuringen be dragen in het buitenland vaak een veelvoud van een bon in Nederland", vertelt mr. E. Ha- man van de juridische afde ling van de ANWB. Maar dit kleine leed is al leen voelbaar in de portemon nee. Nederlanders raken pas echt in de puree als zij in het buitenland een verkeersonge luk veroorzaken. In de meeste landen neemt men geen ge noegen met een schuldbeken tenis en een schadeformulier van de verzekeringsmaat schappij. Brokkenmakers mogen de grens niet over voordat zij een forse waarborgsom hebben betaald. „De politie hanteert dit systeem bij buitenlanders omdat zij benauwd is anders nooit meer de boete te kunnen incasseren", ligt Haman toe. En die waarborgsommen kunnen hoog oplopen. De be dragen variëren van 100 tot ƒ60.000, afhankelijk van de ernst van de overtreding. In de meeste gevallen hebben va kantiegangers zo'n bedrag niet op zak en moet de ANWM er aan te pas komen om dat geld via familieleden of werkgever bij elkaar te 'scharrelen'. Flinke pech heeft men als de waarborgsom desondanks niet op tafel kan worden gelegd. Dan kan het paspoort van de ongelukkige Nederlander in beslag worden genomen en wordt hij - in afwachting van de rechtszaak - in de gevange nis gezet. Heeft men een internationa le reis- en kredietbrief dan zorgt de juridische afdeling van de ANWB voor rechterlij ke bijstand en schiet eventueel de waarborgsom voor. Ook de afwikkeling van de procedure wordt door de ANWB ver zorgt. Door de papieren romp slomp in het buitenland neemt een schadezaak al snel één tot anderhalf jaar in beslag. „En met een beetje pech loopt dat op tot 5, 6 jaar", aldus Haman. Zijn afdeling is het hele jaar bezig de vakantie-moeilijkhe den van ANWB-leden tot een goed einde te brengen. „Nederlanders zouden zich moeten realiseren dat zodra je de grens bij België over gaat, alles anders wordt." De ouwe hap is weer bijeen in Helsinki. Een jubileumconfe rentie noemen ze het. Een re ünie zouden wij zeggen. „Tsjongejonge, kerel, dat is lang geleden, zeg Tien jaar geleden hebben de heren het zo gezellig gehad in Helsinki, dat ze alles nog eens even dunnetjes over willen doen. Amerikanen, Russen en anderen zetten de Finlandia Hal weer op z'n kop. Nou ja, zo gezellig is het nu ook weer niet. Rusland en Amerika nemen elkaar van alles kwa lijk. Ze doen het dunnetjes over, maar de toespraken zijn van-dik-hout-zaagt-men-plan ken. De regering in Moskou heeft een extra pesterijtje bedacht. Men een nieuwe minister vah buitenlandse zaken. Een man met een onmogelijke naam: Sjevardnadze. Wie zijn zoon zo'n naam geeft, handelt in strijd met alle men senrechten. Onze minister Van den Broek is ook in Helsinki. Of hij iets kan uitrichten, is nog de vraag. Als hij echt pech heeft, kan hij altijd de ANWB bellen en zich naar huis laten slepen. Bij de ANWB wordt op dit mo ment keihard gewerkt. De tele foon staat roodgloeiend. De mensen die vanuit het buiten land bellen zijn ook roodgloeiend, niet van de zon, maar van agitatie. Autowrakken worden uit hele Europa teruggesleept naar ons land. Als de vakantie voorbij is, is Nederland veranderd in een gigantische sloperij MERIJN ARNHEM (ANP) - Akzo ver wacht in de komende vijf tot acht jaar een verdubbeling van de winst, zo heeft het che- misch-pharmaceutisch con cern dinsdag meegedeeld. Akzo voorziet deze stijging door een grotere omzet in de huidige activiteiten, door aan koop van ondernemingen en door een verschuiving van het produktenpakket naar secto ren met een hogere winstmar ge. Akzo heeft in het eerste kwartaal van dit jaar een net towinst behaald van f 256,1 miljoen ofwel 28 procent meer dan de f 199,5 miljoen in de zelfde periode van vorig jaar. Over het hele jaar 1984 ver diende het concern netto f 751,6 miljoen tegen f 428,1 miljoen in het voorgaande jaar. DEN HAAG - De Sociaal Eco nomische Raad (SER) zal vol gende maand een ongevraagd advies uitbrengen over de plannen van het kabinet met de sociale zekerheid. Een commissie van de SER heeft hierover onlangs de eer ste besprekingen gevoerd. Daaruit is overeenstemming gebleken op enkele onderde len. Werkgevers en bonden staan beiden kritisch tegen over het plan om de uitkerin gen stapsgewijze terug te brengen tot 70 procent van het minimum loon. Huiverachtig is de commissie ook over de manier waarop de nieuwe so ciale wetten uitgevoerd kun nen worden. De commissie zal nog een maand nodig hebben om een advies op te stellen. Verwacht wordt dat werkgevers en bon den het oneens blijven over de noodzaak tot het verlagen van uitkeringen, zoals het kabinet heeft voorgesteld. Werkgevers zijn daar in principe voor; bonden zijn er mordicus tegen. BUDEL ((ANP) - Door een brand bij de zinkfabriek Bu- delco in Budel zijn dinsdag rond het middaguur giftige gassen vrijgekomen. De gas sen leverden geen direct ge vaar op voor de bevolking, omdat er in de verre omtrek van de zinkfabriek niemand meer woont. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De brand ontstond doordat er uit een van de elektrische zinksmeltovens vloeibaar zink lekte. Daardoor raakten de koelslangen en de elektrische bedrading in brand, wat een geweldige rookontwikkeling veroorzaakte. De bedrijfs brandweer moest assistentie vragen aan de regionale brandweer die met groot ma terieel te hulp kwam.

de Stem | 1985 | | pagina 3