Bouterse zoekt 'oude' partijen weer „In joodse staat is geen plaats voor niet-joden" Blank Zuid-Afrika verschanst zich in struisvogelpolitiek DOOR even..L UITBLAZEN Rotterdam Vrouwen in Nairobi OUD-PREMIER ARRON WEER IN GENADE AANGENOMEN Oefenpartijtje WOENSDAG 31 JUL11985 ACHTERGROND PAGINA; Discussie Populairder EXTREMISTISCHE RABBI KAHANE: Uitwijzing Hitier Zorgen Bewustwording WOENSDAG 31 JUL11 DEN HAAG - Door de e nomen autodiefstallen e door ontstaat zal op kort ren van een auto voor lijkheid plus brand- en verzekering) duurder wt Onzekerheid over belastingen DE STEM COM HET LEEK even op een ontmoeting van Henk van der Meij- den toen deze nog beweer de dat hij de groten van het witte doek 'interview de', gezeten op beroemde café-terrassen van Parijs tot Beverley Hills. Anne- lien Cappeijne op een terras in Nairobi aan de ochtendkoffie. 'Met kleine oogjes nog' van de vermoeienissen van de lange vergadernacht. De archieffoto die bij het interview staat doet haar meer recht dan de be schrijving van de verslaggever. Wakker kijkt ze over de rand van haar leesbril heen. Ze praat ook heel nuchter over de zojuist beëindigde vrouwenkrans. Ne derlandse vrouwen zullen uit het met veel moeite tot stand gekomen slotdokument niet veel meer kunnen leren, zegt ze. Ik zit wat verbaasd te kijken naar de kop die boven het arti kel staat. Daarin heeft de ver slaggever het commentaar sa mengevat dat hij het meest frappant vond. Annelien vindt dat de vrouwenkrans - sorry, maar ik vind conferentie een versleten masculine en dus ge- wichtigdoenerige aanduiding voor een vergadering of vrouw vriendelijker: krans. - Annelien vindt dus dat de vrouwenkrans in Nairobi is verpest door mannen met hun politiek gedram. Het duurt lang eer ik voldoende moed heb verzameld om de conclusie te trekken die je uit deze beschuldiging in het gezicht springt: na een onon derbroken reeks van tien Jaren van de Vrouw en drie interna tionale Vrouwenconferenties zijn zelfs de voorhoeden (want die zijn het toch die daar zaten te vergaderen?) eigenlijk nau welijks geëmancipeerd. Ik be doel: wat deden die mannen daar. Hadden ze die niet ge woon buiten kunnen sluiten? Eerst las ik in de krant dat de hotels van Nairobi waren ge vuld met alternatieve dus ver keerde vrouwen en nu blijkt weer dat de kaartjescontroleurs geen kans hebben gezien de geiten van de bokken te schei den. Het is ook om pisnijdig te worden. Zijn onze eigen vrou wen rijp om helemaal alleen naar een plaats als Nairobi te reizen; schorten wij bereidwil lig het jagen, drinken en knob belen op om plaats te nemen aan het aanrecht en het land te bewerken en wat blijkt dan? Dat andere vrouwen hun man nen wél hebben binnengesmok keld omdat ze anders niemand hebben om de maat te slaan bij het zingen van revolutionaire en vaderlandslievende liederen in de wandelgangen. Een afknapper voor vrou wen én mannen uit meer ver lichte streken. Onze vrouwen zetten zelf de vuilnisbak op straat. Wij houden daarbij hoogstens nog de deur voor hen open, een foute maar vergeeflij ke ticovergehouden uit een af geschaft tijdperk van misschien goedbedoelde maar in feite de nigrerende macfio-hoffelijkheid. De verleiding is nu groot om ons zelfgenoegzaam in te slui ten op ons eigen, geëmanci peerde stukje wereld aan de Rijn met zijn verworvenheden van vrijheid, blijheid en broe der/zusterschap. Maar het gaat om de internationale solidari teit. Ook de zingende vrouwen moeten ooit worden bevrijd van hun drammende mannen. Er wacht nog veel werk eer alle vrouwen van de wereld vrij en gelijk zullen zijn. Mannen kun nen het weten. Die confereren al minstens 4000 jaar over recht. Tevergeefs. WIM KOCK Vakantie Post uit Ierland vanmorgen. Een foto van vier verzopen kat ten onder moeders paraplu. „Een vol heet strand" zouden we hier wel even kunnen ge bruiken schrijft de eigenares van de plu. Behalve een vakan tiegroet is het ook een reactie op een stukje dat ik een paar weken geleden schreef als troost vooraf voor degenen wier vakanties zouden verrege nen. Zelfs Ierland-gangers - en die weten wat ze te wachten kan staan - kan het wel eens te veel worden. Daar staat weer tegenover dat ze niet bang hoe ven te zijn dat de voorruit van de auto met een vuisthamer wordt ingelagen terwijl ze voor een stoplicht wachten. Rond de Middellandse Zee is het anders. Volgens de satellietfoto zijn er de temperaturen tot grote hoogten gestegen. Onze streken zijn dag in dag uit bedekt door plukken watten. „Dat zijn on weersbuien" legt de omroeper telkens weer uit. Ierland gaat al dagen schuil onder een grijze, aan de randen uitwaaierende massa. Het is de depressie waaraan maar geen einde schijnt te komen. Misschien is het iedere dag een nieuwe. Komt er een kaart binnen uit Italië of Spanje met een zonnetje erop getekend dan denkt het thuisfront niet: „ha, ze hebben mooi weer" maar: „gelukkig, ze hadden nog geld voor een kaart en een postzegel dus waarschijnlijk zijn ze nog niet beroofd." Het is weer raak aan de Middellandse Zee. Vluchten kan niet meer. Wie naar Portugal of Griekenland is gegaan omdat er in Spanje en Italië te veel geroofd wordt, is van de regen in de drup geko men. Of misschien wel omge keerd want bij de ambassade in Athene melden zich per dag ge middeld vijf Nederlanders die beroofd of bestolen zijn en in Rome maar twee. Bij de am bassade in Madrid ligt het dag gemiddelde op drie, maar daar moet de drukste tijd nog begin nen. (De hier gebruikte cijfers werden verzameld door het Al gemeen Dagblad). Zelfs in Pa rijs kun je niet meer veilig uit de trein stappen. Zakkenrollers hebben je al uitgeschud vóór je het Gare du Nord hebt verlaten. In de buurt van Barcelona zijn benden gesignaleerd die, waar je zelf bij zit, de ruiten van je auto inslaan om came ra's en tassen weg te grissen. Van de struikrovers die vorig jaar de Franse autowegen on veilig maakten voor toeristen, door hen klem te rijden en ver volgens te beroven, heb ik nog niets gelezen, maar dat komt ongetwijfeld ook nog. Ik overdrijf misschien wat, maar een thuisblijver in de re gen wil ook z'n portie leedver maak. De zon gaat niet meer voor niets op tegenwoordig. Ze ker niet boven de Middellandse Zee. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 1©01100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rankrplfltipc Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 DEN HAAG/PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse ex-premier Henck Arron maakt deel uit van de officiële Surinaamse delegatie die deze week in Cuba een conferentie van Latijnsameri- kaanse landen bijwoont over monetaire proble men. .if, Zo hebben kringen rond de ex-premier bevestigd na be richten in Surinaamse media. Arron is op Cuba op grond van zijn functie van onderdi recteur van de Volks Crediet Bank (VCB), een overheids instelling. Van de delegatie maken verder deel uit de president van de Centrale Bank, H. Goedschalk, de directeur van de Nationale Ontwikkelings bank (een overheidsinstel ling), Mungra, en vakbonds leider Derby. Het is voor het eerst sinds de militaire coup van 25 fe bruari 1980, die een eind maakte aan zijn regering, dat Arron naar het buitenland reist. Na de coup in 1980 werd het paspoort van Arron inge trokken. Een onderzoek te gen hem wegens corruptie leidde niet tot vervolging en enkele jaren geleden werd Arron onderdirecteur van de VCB, waar hij al eerder had gewerkt. In politieke kringen in Pa ramaribo wordt de aanwij zing van Arron in de delega tie opvallend genoemd en ge zien als een poging van het militair gezag een gunstiger politiek klimaat in Suriname te scheppen. Hierbij wordt een verband gelegd met de gesprekken die legerleider Bouterse al enige tijd voert met de 'oude' politieke partij en over economische en poli tieke problemen in het land. „Het is een stukje politiek dat met de aanwijzing van Arron bedreven wordt", al dus een ingewijde Suriname functionaris, die er op wijst, dat Arron slechts onderdi recteur is van de VCB en dat zijn directeur voor de delega tie is gepasseerd. Een politi cus van een der 'oude' partij en sprak van een „stap om het pad te effenen". Legerleider Bouterse voert de laatste tijd intensiever ge sprekken met de leider van de VHP (Vooruitstrevende Hervormings Partij, voor heen Verenigde Hindoe- staanse Partij), Jaggernath Lachmon, en nog enkele VHP'ers. Lachmon onder houdt hierover weer nauw contact met Arron, leider van de tweede 'oude' partij, NPS (Nationale Partij Suriname). Desi Bouterse poogt het wantrouwen in de legertop weg te nemen. - FOTO'S ARCHIEF DE STEM Het jongste gesprek tussen de legerleider en de VHP vond afgelopen week plaats. Daarbij is, aldus de VHP- functionarissen, afgesproken dat de gesprekken op korte termijn worden voortgezet. In kringen van de 'oude' par tijen meent men dat de kan sen op uiteindelijke overeen stemming over een oplossing die verkiezingen behelst toe nemen. „Er zit beweging in", aldus een bij de gesprekken be- Lachmon en Arron mengden zich vorig jaar voor het eerst sinds de coup van 1980 in de politieke discussie met de op stelling van een democratise ringsplan. Dit plan behelst vrije verkiezingen na een overgangsperiode van een jaar terwijl het militair ge zag alleen nog langs indirecte weg (via een referendum) in vloed kan uitoefenen. Volgens VHP-functiona- rissen die anoniem willen blijven speelt het plan, dat aanvankelijk door de militai ren was genegeerd, steeds nadrukkelijker een rol in de gesprekken met legerleider Bouterse. Henck Arron: na vijf jaar weereen paspoort. trokken partijfunctionaris. Hij onderstreept dat de es sentie van het plan Lach- mon-Arron - vrije verkiezin gen - overeind moet blijven. In VHP-kringen leidt men uit de gesprekken met Bou terse af dat hij tot aanzienlij ke concessies bereid is. Daar bij speelt voor de legerleider een rol dat een akkoord met de 'oude' partijen de Neder landse ontwikkelingshulp weer op gang kan brengen, zodat de huidige economische crisis op z'n minst kan wor den verlicht en sociale onrust voorkomen. Aanvankelijk werden ge- sprekken met de 'oude' par tijen verzwegen, maar de laatste maanden heeft leger leider Bouterse niet langer een geheim gemaakt van zijn contacten. Hij sprak onlangs zelfs prijzende woorden over 'oude' politici, van wie er in middels twee in de regering zijn opgenomen. Hij zal daarmee de geesten vooral in eigen kring rijp willen ma ken. De legerleider heeft te maken met reserves in eigen kring die vreest dat toegeven aan de eisen van VHP en NPS „het begin van het ein de" van de eigen positie bete kent. In kringen rond de mi litaire top verluidt dat Bou terse er de afgelopen weken na intensieve gesprekken in is geslaagd een groot deel van het wantrouwen in de le gertop weg te nemen. De po litieke speelruimte zal voor hem daarom' zijn toegeno men. Bouterse zou de rest van de legertop vooral heb ben duidelijk gemaakt dat voor het militair gezag in een eventuele nieuwe constellatie een plaats zal worden inge ruimd. Legerleider Bouterse voert volgens genoemde kringen momenteel gesprek ken met het kader van de 25- februari-eenheidsbeweging om ook daar tegenstand te gen de politieke besprekin gen met de 'oude' partijen weg te nemen. Door lan Black JERUZALEM - Voor een man die zulke ge voelens van vrees en walging weet op te wek ken, heeft rabbi Meir Kahane, de leider van de Israëlische extremisti sche Kachpartij, een bij zonder zachte en vrien delijk stem. Zijn bood schap is er echter niet minder duidelijk om, wanneer hij uitlegt waarom de joodse staat haar Arabische inwo ners kwijt moet zien te raken. „Het is een kwestie van zij eruit of wij eruit", zegt de rabbi zachtjes. „Ik ben niet van plan mijn land aan ba- bies of geweld te verliezen. Het probleem is dat het zio nisme lijnrecht tegenover het Westerse democratische ide aal staat en het judaïsme leert dat er voor niet-joden geen plaats is in een joodse staat." „Wanneer je het daar niet mee eens bent, mij best. Ik heb geen ruzie met mensen die het daar niet mee eens zijn, maar ze moeten wel be seffen dat het niet Kahane is die dit bedenkt. Het is het ju daïsme." Eén jaar nadat Kahane na de Israëlische verkiezingen uit de politieke wildernis te voorschijn kwam om zijn ze tel in het Israëlische parle ment (de Knesseth) te aan vaarden, mag de rabbi tevre den zijn met het resultaat: Kahane wordt misschien nog altijd als een paria be schouwd, maar hij staat wel aan het hoofd van de snelst groeiende politieke beweging in Israël. De muur van het hoofd kwartier van de Kachpartij in Jeruzalem is volledig be dekt met de organisatorische roosters voor de politieke bij eenkomsten die rabbi Kaha ne meermalen per dag houdt in de arbeiderswijken en krottewijken, waar de mees te van zijn aanhangers zitten. Tegen de achtergrond van groeiend arabisch-joods ge weld, minachting voor de let ter van de wet, de economi sche crisis en sociale span ningen zijn de racistische en anti-democratische theorieën die Kahane verkondigt steeds populairder geworden. Dat de rabbi zelf zegt dat hij een groot succes is, hoeft ook niemand te verbazen. „Uit opiniepeilingen blijkt dat de Kachpartij nu op zeven of acht zetels staat. Maar ik ge loof daar niet in. Ik geloof dat voor iedere persoon die open lijk durft te verklaren bij de volgende verkiezingen op de Kachpartij te stemmen, er nog een ander persoon is die ook op mijn partij wil stem men, maar nog niet genoeg moed verzameld heeft om daar voor uit te komen." „Je moet niet luisteren naar al die verhalen over hoe ik met de nek aangekeken word in het parlement", zegt Kahane met de grimmige grijns die door moet gaan voor zijn glimlach. „Het is niet waar. Veel parlements leden praten met me. En wanneer ik tien zetels heb in het volgende kabinet zullen ze ook met me praten. Zo zit het." Het kan niet ontkend wor den: de rabbi wint steeds Op grote groepen van de jeugd oefent Kahane een grote aantrekkingskracht uit. - FOTO ARCHIEF DE STEM meer terrein. Volgens een re cent onderzoek is meer dan veertig procent van de Israë lische jeugd de generatie die opgegroeid is na de bezetting van de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook in 1967 het momenteel 'gedeel telijk' of 'helemaal' met hem eens. Onder de streng-reli- gieuze jeugd scoort de rabbi nog hoger. De jeugd wordt in de eerste plaats aangetrokken door zijn roep om een gedwongen uitwijzing van de Palestijnse minderheid in Israël en van de Palestij nen in de bezette gebieden. De arabische man nen, zo luidt Kahanes propa- gandaverhaal, loeren op on schuldige joodse vrouwen, verleiden hen met drugs en dwingen hen tot prostitutie. De arabieren, vervolgt hij schreeuwend, de arabieren pikken de banen in die aan gedemobiliseerde joodse sol daten toebehoren. Arabieren, alle arabieren zijn potentiële terroristen. Na elke bomaan slag staan zijn volgelingen enkele uren later op straat pamfletten uit te delen. „Ik respecteer de arabie ren", zo begint Kahane zijn goed gerepeteerde litanie, „omdat ik weet dat ze onom koopbaar zijn. Soms stelt men de vraag: wat willen de arabieren nog meer? Wij kwamen hier, vonden een woestijn en hebben er een tuin van gemaakt." „Wat zegt de arabier hier op? Het was onze woestijn en nu is het jullie tuin. Sommige imbecielen hier scheppen dan op over het feit dat ze een arabisch dorpje zonder water veranderd hebben in een dorp waar de huizen een wc hebben, maar wanneer je denkt dat je iemands natio nale trots kan kopen met een toilet, moet je je laten nakij ken." „Of ze zeggen: kijk eens, toen we hier kwamen, kon den ze geen woord lezen en nu studeren ze Hebreeuws nou, ik zeg je dat de gevaar lijkste arabier in Israël juist die student Hebreeuws is. De revolutie komt niet van de domme en dwazen, maar van de intellectuelen, en de intel lectuele arabier beseft dat hij geen eerste klas staatsburger is onder de schijnheiligheid van het zionisme, zoals het nu genoemd wordt. Wanneer een Arabier eerlijk is, zal hij zeggen dat Kahane tenmiste geen huichelaar is." In werkelijkheid vergelij ken de meeste Arabieren en veel Israëlische joden Kaha ne met Hitier. Hij noemt de beschuldiging irrelevant. „De Arabieren geloven dat wij dit land gestolen hebben. In de jaren twintig en dertig moordden ze joden uit, en dat was voordat er een Kahane of een joodse staat was. Dat kunnen ze morgen weer doen. Dus ik ben niet erg on der de indruk van dwaze jo den, die zeggen dat ik de pro blemen veroorzaak." „Een van de problemen van de ongodsdienstige linkse jood in Israël is dat hij ergens diep in zijn hart ge looft dat hij eigenlijk het recht niet heeft hier te zijn. Dat is het werkelijke pro bleem. Aangezien God geen grote rol in hun leven speelt en ze zich de jodenvervolging niet herinneren, luisteren ze naar de arabieren die zeggen: wat voor recht hadden jullie trouwens om hier te komen? Diep in hun hart ligt dus een knagend schuldgevoel, een verschrikkelijk knagend schuldgevoel, dat tot zelfver wijt leidt." Kahane heeft de tijd en omstandigheden mee. „Deze economische crisis zal me helpen. Ik zeg dit met een be zwaard gemoed, maar hoe slechter de zaken er voor staan voor het joodse volk, hoe beter onze kansen liggen en een betere tijd zal alleen aanbreken, wanneer het joodse volk doet wat God wil." COPYRIGHT THE GUAR DIAN/DE STEM Door David Beresford JOHANNESBURG Toen er onlangs een bom ontplofte in het zeer luxe Carlton Hotel in Johannesburg, reageer de de eigenaar van het bedrijf tegenover het beschadigde gebouw met het sluiten van de gordijnen van zijn kan toor. Deze reactie is ty perend voor de manier waarop Ren groot ge deelte van de blanke Zuidafrikaanse gemeen schap tegen de crisis in hun land aankijkt. Struisvogels zijn im mers inheemse bewo ners van Zuid-Afrika. Op het eerste gezicht zou je uit de Zuidafrikaanse pers kunnen opmaken dat de blanke gemeenschap zich volledig bewust is van de po litieke crisis in Zuid-Afrika. Vorige week stonden de kranten vol berichten over de diplomatieke breuk met Frankrijk, de VN-sancties, de steeds langer wordende lijst van mensen die in hech tenis zijn genomen na het af kondigen van de noodtoe stand en het groeiende do dencijfer in de zwarte woon wijken. Maar dit soort berichten gaat vergezeld van een ge voel van onwerkelijkheid, alsof het zich allemaal ergens anders afspeelt, in een land dat ver verwijderd is van de blanke wijken waar men meer aandacht lijkt te schen ken aan het schoonmaken van het zwembad in de ach tertuin. „Kijk, de enige mensen die het nieuws lezen zijn diege nen die twijfelen of ze willen blijven of weggaan. Wanneer je hier blijft doet het alle maal niet meer terzake. Mis schien is er ergens verderop een rel bezig, maar ik moet gewoon maandag weer naar mijn werk. Wanneer er rel len zijn in een zwarte woon wijk en de hele boel platge brand wordt wat zou dat? Het raakt me niet", aldus een advocaat uit Johannesburg. De zondagsbladen leken nog eens te bevestigen dat de situatie niet zo ernstig geno men wordt. Op de voorpagi na van de Afrikaans Sunday Report werd uitgebreid aan dacht besteed aan de neder laag van een jonge Zuidafri kaanse boxer in de zwaarge wichtklasse tegen zijn Ame rikaanse uitdager. Het En gelstalige blad The Sunday Times besteedde een kwart van de voorpagina aan de herinneringen van een 'Zuid afrikaans mannelijk topmo del' over zijn relatie met de door AIDS getroffen acteur Rock Hudson. Het hoofdartikel in deze krant ging weliswaar over de zwarte woonwijken, maar bestond voornamelijk uit onthullingen van de politie over „mafia-achtige com mando- en afpersingsgroe- pen, die gebruik maakten van de onrust in de zwarte woonwijken." Blank Zuid-Afrika mag dan niet direct getroffen zijn door de staat van beleg, maar over één aspect maakt men zich toch ernstige zorgen, zo als uit de financiële berich ten in de kranten valt op te maken: „Bloedbad op de beurs van Johannesburg" en „Rand en aandelen kelde ren." Vorige week daalde de rand met bijna negen cent ten opzichte van de dollar en zakten de aandelen >0P de "beurs met meer dan 11.000 miljoen rand. Met in het achterhoofd de gebeurtenissen in Sharpevil- le in 1960 en Soweto in 1976 is het onvermijdelijk dat veel blanken een gevoel van déja vu niet kunnen onderdruk ken. De hoofdredacteur van de Johannesburg Star schreef hierover: „Diegenen onder ons die de rellen, het geweld, de stakingen en de schietpartijen in 1948, 1960 en 1976 moesten verslaan, zal veel van wat er nu gebeurd bekend voorkomen. Alles is al eens eerder gebeurd en zal in de toekomst nog wel vaker voorkomen." „De beurs wankelt, de prijs van het onroerend goed zakt en velen voorspellen dat het einde in zicht is. Sommigen hebben hun kapitaal naar het buitenland verhuisd, an deren zijn ondanks de finan ciële kosten zelf ook het land uitgegaan. Wanneer de si tuatie zich weer stabiliseert, komen velen van hen weer terug. „Maar deze keer is het anders", zeggen ze elke keer. „En elke keer hebben ze na tuurlijk gedeeltelijk gelijk." Het verschil tussen de eer dere uitbarstingen van ge weld en de huidige crisis is gelegen in de groeiende poli tieke bewustwording van zwart Zuid-Afrika. Dit blijkt ondermeer uit een consu mentenboycot in het indu striële hart van de Trans vaal, die twee weken geleden in Port Elisabeth begon en waar nog maar weinig aan dacht aan is geschonken. Volgens de organisatoren is de actie een initiatief van een aantal vrouwen uit de woon wijken rond Port Elisabeth, dat vervolgens overgenomen werd door de plaatselijke lei ding van het Verenigd De mocratisch Front (UDF). Volgens blanke winkeliers in de stad daalde hun omzet in de eerste week van de actie met dertig tot zelfs honderd procent. Ook in andere ste den in de Transvaal zijn zwarten aan dergelijke acties begonnen. Of de boycot succesvol zal zijn, nu de staat van beleg is afgekondigd, valt te betwij felen. Maar zelfs wanneer de actie op niets uitloopt, zal zwart Afrika niettemin weer een stap vooruit hebben gezei in het politieke bewustwor dingsproces. De blanke struisvogelgemeenschap za zich uiteindelijk gedwongen zien de kop uit het zand halen. copyright the guar- dian/de stem .OTTERDAM (ANP) - De GG gD in Rotterdam gaat met Ingang van 1 oktober op ver- -oek van particulieren bloed onderzoeken op het voorko ken van AIDS. Mensen die vermoeden dat zij aan de ge- ereesde ziekte lijden kunnen legen een vergoeding van 25 «lilden bij de geneeskundige dienst een bloedtest laten doen. Aanvankelijk zou de Rot terdamse GG en GD pas vol gend jaar met het AIDS-on- derzoek beginnen. Het parti culiere Preventief Medisch Centrum in Rotterdam biedt echter sinds enkele dagen via lirantenadvertenties bloed tests aan voor 130 gulden. Vol- Auto Van een onzer vers De maatschappijen kunn casco-verzekering niet lang* Ook op de all risk-verzeke- ring wordt door de maat schappijen verlies gemaakt, maar een premieverhoging zit er niet in. Vanwege de heftige concurrentie tussen de auto verzekeringen is een gezame- lijke premieverhoging 'onbe spreekbaar'. De snel toegenomen verlie zen van de casco-verzekering hebben twee oorzaken: de toe name van diefstal van acces soires uit auto's en die van auto's zelf. Het aantal gestolen auto's in Nederland is tussen 1980 en 1984 enorm opgelopen: van 14.366 tot 22.437. Voorlichter Kraayeveld van de Nederlandse Vereniging van Autobomielassuradeuren (NVVA) heeft uitgerekend dat dat een stijging is van zesen vijftig procent. -■ „Als we het RAI-gemiddel- de van 12 mille per auto aan houden dan is er vorig jaar voor 270 miljoen gestolen. Ruwweg de helft daarvan is DEN HAAG (ANP) - Als in de belastingen het beginsel wordt afgeschaft dat de fiscus alleen op een definitieve aanslag kan terugkomen ais er sprake is van een nieuw feit, brengt dit de belastingplichtige in een uiterst onzekere situatie. DE SILHOUETTEN van tienduizenc spreide kernraketten, dag en nacht «re schaduwen over Helsinki. In d te het feit herdacht dat Oost en W de Slotakte van Helsinki' plechtig ten effectief veiligheidssysteem zi Jteer de rechten van de mens en d den eerbiedigen. Van die afsprake men. De veiligheid van Europa is me< tellen en luimen van twee, elkaar lend heden. De nucleaire bewape terd voort en tussen de Oeral en i middels zoveel kernraketten opges Wn van het IJzeren Gordijn x-m teust in onbewoonbare woestijnen h het met de eerbiediging van tebben de ontwikkelingen in Polen ervolging van dissidenten in Rush 'tent eveneens aan, dat er in Oost lieden van de mens nog stee tedt gedacht. Vergeleken bij tien s'erse landen meer mogelijkhec ™nd op 'Helsinki', voor verdrukter tengen. Zo zijn 50.000 Russischi ten de deur weer dicht ging, naar rjals tienduizenden Oost-Duitsei Helsinki' is dus niet helemaal ee 'nationaal forum voor het bespre ka aiVervu't het no9 een functie, ge a|s Rusland aan de vooravond v -■van Helsinki' nieuwe ontwape tem Rusland heeft beloofd dat dfto zal nemen en Ame ten, iets eercjer hacj Washington te sturen naar een ondergro h een stop op kernproeven voel lanrf rePresentanten van de 35 i oiio«n zul|en geen al te hoge ver iWes Het 'igt er dik bovenop dat i nde zetten op het schaakbord v rnQ °vert1ber in Genève hun tweeks I *"ng is zowel voor de Russen al w<vfü dan het treffen met 33 9rot S' Vooral de kleinere lanc i.. e spel om de macht en de gun feite niet mee. Partft en Amerikanen spel to 'v ter voorbereiding van de t tinn er min °fmeer voor sPek ei y van de regie 'boe' of 'bravo' rc

de Stem | 1985 | | pagina 2