Miswijn in trek na wijnschandaal AMBTENAREN GAAN TEGEN FNV-LIJN IN Over twee weken start campagne nieuwe centrales Amal krijgt tanks Syrië 'Reisadvies' Reagan kost Griekenland 40 min dollar Onderzoek naar fraude Nederlandse Credietbank Regen verjaagt kampeerders Spanning Mestbank loopt op na moord Israëliër Rabbi Kahane duldt geen niet-joden Stoere taal op herdenking in Helsinki I 14 DAGEN GRATIS DE STEM de 4in1 krant Meteen KLEINTJE in 125ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers^ Gasprijs voor tuinders gaat omlaag Merijntje Gevangenen België besmet met Aids WOENSDAG 31 JUL11985 RAFFINADERIJ GAAT DICHT Gesprek over overname Shell-Curasao Fokker krijgt order voor vijf F28's ZWARTE SPAARDERS VERENIGDE SPAARBANK NIET VERVOLGD Druk Nieuwe abonn te ^aakt u een dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke l^ns. omdat negen van de tien Stern-lezers en -lezeresasen week in week uit In onze ..KIeintjes"-kolommen kijkt of er Iets van hun gading bi) staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DE STEM WENEN (AP) - Het Oosten rijkse wijnschandaal en de daarmee gepaard gaande onthullingen over de twij felachtige 'ingedriënten',jdie aan het druivenvocht wor den toegevoegd, hebben een onverwachte vraag doen ontstaan naar de produkten van tot dusver enigzins bela chelijk gemaakte alternatie ve wijnboeren. Al zal het waarschijnlijk niet meer zo gauw voorko men dat wijn vermengd wordt met het chemische middel diethyleen-glycol, veel consumenten zijn hun vertrouwen in het edele vocht inmiddels kwijt. Biologische wijnen zijn in ieder geval plotseling enorm in populariteit gestegen, na dat ze jarenlang een soort schaduwprodukt waren ge weest dat slechts via mond- tot-mond reclame aanbevo len werd. Ook de kerkelijke miswijn is ineens in trek bij de consument. Deze week ontving de wijnfirma Hiesinger in Jen- bach in Tirol zijn eerste gro te order: een Beierse wijn importeur bestelde 5.000 fles sen biologische wijn. Tot op heden lag de jaaromzet op 30.000 tot 40.000 flessen. De Oostenrijkse miswij nen zijn in het algemeen droog. De Oostenrijkse evan gelische persdienst heeft er sinds het wijnschandaal in de publiciteit kwam met na druk op gewezen dat de mis wijn boven elke verdenking verheven is. Volgens een wijnkenner komt het etiket 'miswijn' overeen met het opschrift 'koosjer' voor jo den. ATHENE (AP) - Het advies van president Ro nald Reagan aan Amerikaanse toeristen om de luchthaven van Athene te mijden tijdens een bezoek aan Europa heeft Griekenland voor 40 miljoen dollar aan annuleringen gekost. Zeker 12.000 Amerikanen zagen van htm reis af. Dit heeft de secretaris-generaal van de na tionale organisatie voor toerisme EOT, Nikos Skoulas, gisteren verklaard. Reagan ontraadde Amerikaanse toeristen op 18 juni om naar Athene te vliegen naar aanlei ding van de kaping van een passagiersvlieg tuig van TYVA tussen Athene en Rome. De ka pers kwamen in Athene aan boord. Op 22 juli werd het advies ingetrokken, nadat een groep Amerikaanse deskundigen tot de slotsom kwam dat de beveiliging van de luchthaven verbeterd was. Toeristen uit West-Europa lieten zich ken nelijk niet afschrikken door de vliegtuigka ping. Er kwamen vrijwel geen annuleringen binnen uit Westeuropese landen. AbvaKabo laat 36 uur los IFL'LA (RTR/UPÏ) - De Is raëlische autoriteiten hebben gisteren in delen van Nabloes, ip de bezette westelijke oever tan de Jordaan, een uitgaans verbod ingesteld, nadat een Is raëlische man daar op straat nas doodgeschoten. Dit is be kendgemaakt door de leger- render van het Israëlische le- jer. Het slachtoffer was afkom- ig uit Afula, evenals de twee Israëlische onderwijzers die vorige week in Noord-Israël werden vermoord. Drie jonge Arabieren hebben die moord bekend. De politie heeft voor- lorgsmaatregelen genomen om herhaling van anti-Arabi sche onlusten te voorkomen. Het leger maakte ook be rend dat gisteren in de buurt van Nabloes in een ontplofte auto de verminkte lijken van twee Arabieren zijn gevonden. De commissaris van Nabloes tei te vermoeden dat het twee tal een 'terroristisch explosief' sadden willen plaatsen, dat te vroeg is ontploft. Hij sloot uit dat de twee uit wraak voor de moorden op de onderwijzers vermoord zouden kunnen zijn. DEN HAAG - De gasprijs voor hinders zal op 1 oktober aan- aenlijk omlaag gaan. In plaats van de 45 cent per ku- 'ieke meter die nu betaald loet worden, zal dan een een tedrag tussen de 41 en de 42 tent per kubieke meter gere kend worden. Dat is een gevolg van de da- ®g van de prijs van zware stookolie. De gasprijs voor hinders is gekoppeld aan de Phis van de stookolie in de zes taanden daarvoor. Hoeveel de daling exact 'ordt kan het landbouwschap h? niet zeggen. Er zijn im- Sers nog twee maanden te laan voor de nieuwe kwartaal Ogaat. Dat het gas voor tuinders nu Mkoper wordt, is voor het wdbouwschap geen reden om "te zien van verdere stappen i de Europese Commissie, bepaalde begin dit jaar Nederlandse tuinders hitstens 45 cent per kubieke Pater moesten betalen voor "las. De prijs ging toen in keer omhoog van ruim 42 Sar45cent. «Wij blijven met de Europe- Commissie principieel van 'Siting verschillen over die 'Paling en zullen de procedu- 'voor het Europese Hof dan uitvechten", aldus een tetdvoerder van het schap Sferen Shell: help! DEN HAAG - Begin september start het ministerie van Economische Zaken voorlichtingsavonden in de zes gebieden, waar uiteindelijk de, zeker twee, nieuwe kerncentrales gebouwd moeten worden. Volgens het gisteren door het departement gepubliceer de, maar eerder bekendgewor- den, overzicht staan Borssele, E ems, het Ketelmeer, de Maasvlakte en Moerdijk, en de Westelijke Noordoostpolder dijk in de belangstelling als mogelijke vestigingsplaats voor een nieuwe kerncentrale. Het ministerie is van plan, zo maakte het bekend, om half augustus via huis-aan-huis- folders voorlichting aan de be volking te geven. In die folders wordt aangegeven waar de plaatselijke bevolking een in formatiepakket kan verkrij gen. Het overleg met gemeen te- en provinciebesturen be gint half september. Aan de besturen van de verschillende gemeentes en provincies wordt gevraagd of zij het eens zijn met de door de regering uitgezochte, mogelijke, vesti gingsplaatsen. De ministers Winsemius (Milieu) en Van Aardenne (Economische Zaken), hebben hun voornemen om in een aantal van de zes aangegeven gebieden een kerncentrale te vestigen aan de Raad van Ad vies voor de Ruimtelijke Or dening gelegd. Volgens het mi nisterie van Economische Za ken wordt dit advies uiterlijk 1 december aan de ministers gegeven. De voorkeur van het minis terie van Economische Zaken gaat, zoals eerder gemeld, dui delijk uit naar Borssele. Bij de uiteindelijke keuze van de lokatieplaatsen is de regering uitgegaan van bevol- kingsgevens zoals bevolkings dichtheid, de ruimtelijke orde ning, milieu- en technische ge gevens. HET aanhoudende slechte weer heeft de vakantie in eigen land voor veel Neder landers grondig bedorven. Deze kampeerders op een camping bij Amsterdam wa ren het kennelijk beu om de hele dag vanonder de tent- luifel naar buiten te gluren om te kijken of het al droog werd. In de stromende regen werd daarom de tent afge broken en werd de thuisreis aanvaard. - fotoanp BRUSSEL (AFP) - In ge vangenissen in België lijdt een tiental gedetineerden aan de immuunziekte Aids. Dit heeft een organisatie die voor gevangenen op komt gisteren verklaard. De betrokken instanties ontkennen de juistheid en zeggen dat tot dusver vijf gevallen zijn opgespoord van gevangenen die in een voorstadium verkeren van Aids. Volgens deze instan ties zijn alle noodzakelijke maatregelen genomen om te voorkomen dat de ziekte zich verder verspreidt. De belangenorganisatie maakte onlangs bekend dat in april een gedetineer de aan de gevolgen van aids was overleden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ambtenarencentrale Abva Kabo zal voor het komend jaar geen 36-urige werkweek eisen. Dat mag volgens deze bond ook later. Dat staat in het augustusnummer van het bonds blad 'Aan een', dat dezer dagen uitkomt. Met het laten vallen van de 36-urige werkweek laat de ambtena rencentrale de FNV-wens los dat volgend jaar al op nieuw korter gewerkt moet worden. Eind volgende maand zal het bondsbestuur van de Ab vaKabo zich nog moeten uit spreken over de gekozen rich ting. De AvbaKabo blijkt begrip te hebben voor het argument van de werkgevers (overheid en de sectoren gezondheids zorg en dienstverlening) dat de invoering van de 38-urige werkweek begin dit jaar niet te snel moet worden gevolgd door een nieuwe ronde van korter werken. De bond wil dat in ruil daarvoor de VUT-leeftijd van 61 naar 60 jaar wordt ver laagd. Andere verlangens zijn handhaving van het zieken geld en wachtgeld, verhoging van de vakantiegelduitkering tot 8% (is nu 7,5%) en een ver betering van de toelagen voor onregelmatige diensten. In de notitie merkt het bondsbestuur op dat zijn pak ket het uitgangspunt moet zijn waarbinnen de bond in ver schillende sectoren moet ope reren. In verschillende secto ren moet men, uitgaand van het algemene kader, tot ver schillende oplossingen kunnen komen. Het pakket kan niet uniform in onderhandelingen en overleg worden ingezet. De kosten van het eisenpak ket raamt de bond voor de hele collectieve sector op meerdere miljarden guldens en verwe zenlijking daarvan zal daarom niet gemakkelijk zijn, aldus de notitie. Deze noemt het formu leren van de eisen ten aanzien van arbeidstijdverkorting en koopkracht een rechtstreekse confrontatie met het huidige CDA/VVD-kabinet. DE extremistische Israëlische rabbi Kahane heeft een simpele oplossing voor het Palestijnse vraagstuk In Israël: al die Pales- tijnen moeten het land uit en met hen alle andere Arabische Inwo ners. „Zij eruit of wij eruit", zegt de rabbi die een steeds grotere aanhang lijkt te krijgen. Zie pagina achtergrond DE herdenking van de 10 jaar geleden Akkoorden van Helsinki is door de grootmachten aange- gegrepen om over en weer felle beschuldigingen te uiten. De Amerikaanse minister Shultz had felle kritiek op de schending van de mensenrechten in de Oostblok-landen, terwijl zijn Russische collega Sjevardnadze het Amerikaanse SDI-program- ma laakte. Zie pagina Buitenland WILLEMSTAD (ANP) - De regeringen van Nederland, de Antillen en Venezuela gaan op zo kort mogelijke termijn pra ten over een Venezolaans voorstel om gezamenlijk de Shell raffinaderij op Curasao over te nemen. Venezuela kwam met dat voorstel toen gisteren duide lijk was geworden dat de raf finaderij zou sluiten. Shell heeft de sluiting giseravond officieel aan aan de Antil liaanse minister-president, mevrouw Maria Liberia-Pe ters, meegedeeld. Over het voornemen van Venezuela om de raffinaderij over te nemen zegt Shell dat 'zij bereid is eigendom over te dragen en desgevraagd gedu rende een overgangsperiode operationele en technische diensten te verlenen'. Maar, aldus Shell, zo'n regeling moet op zeer korte termijn tot stand komen omdat het sluitings proces inmiddels in gang is ge zet. Volgens Shell is tot sluiting besloten, omdat zonder Vene zolaanse olieleveranties 'een blijvende levensvatbaarheid van de raffinaderij niet kan worden gewaarborgd'. De raffinaderij zal de ruwe olie die nog in voorraad is ver werken en daarna de verwer kingsinstallaties uit bedrijf nemen. SCHIPHOL (ANP) - Piedmont Airlines in de Verenigde Staten heeft haar optie op vijf Fokker F28-verkeersvliegtuigen (85 pas sagiers) omgezet in vaste bestellingen, zo heeft Fokker gisteren bekendgemaakt. Enkele weken geleden gaf Piedmont aan Fokker opdracht voor levering van drie F28-toestellen en nam meteen een optie op nog vijf vliegtuigen. De toestellen zullen tussen mei en okto ber van 1986 moeten worden afgeleverd. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM DEN HAAG - De fraude-officier van justi tie in Amsterdam, mr. J. Koers, onderzoekt of de direc tie van de Nederlandse Cre dietbank zich schuldig heeft gemaakt aan fraude. Dit heeft de hoofdofficier van justitie, mr. C. van Steenderen gisteren bevestigd. Tegen de directie van de bank werd begin juli een klacht ingediend door de za kenman P. van Paassen uit Kwintsheul. Hij beschuldigt de top van de bank van fraude sinds 1976, waardoor de zaken man miljoenen verloren zou hebben aan effecten en onroe rend goed. De Nederlandse Credietbank wil geen com mentaar geven. Volgens Van Steenderen werd de klacht ingediend via de advocate van Van Paassen, mr. G. Lepelaars uit Den Haag. De advocate van Van Paas sen heeft gisteren gezegd dat de aanklacht tegen de bank zich zowel tegen de hoofddi rectie als tegen de voormalige rayonchef van de Credietbank in Rotterdam richt. De hoofd directie in Amsterdam wordt volgens de raadsvrouwe be schuldigd van medeplichtig heid of uitlokking van ver duistering en oplichting. De rayonchef J.A.S. zou, volgens de klachten, meineed hebben gepleegd. Aanleiding tot de strafklacht zijn, volgens Lepe laars, de oplichtingspraktijken van deze S. Hij zou, volgens haar, van 1976 tot 1979 als rayonchef Rotterdam van particulieren in totaal miljoe nen van hun rekeningen ge haald hebben en op een gefin geerde naam hebben gezet. Een van die slachtoffers van S. was Van Paassen. 'Hij verloor door toedoen van S. drieëneen half miljoen aan effecten', al dus Lepelaars. Tegen S. werd indertijd een onderzoek ingesteld door het Openbaar Ministerie, maar de zaak werd, om onbekende re den aldus de advocate, gesepo neerd. Van Paassen zelf span de toen een civiele schadeer- goedingsprocedure aan tegen S. en zijn superieuren. Bij de voorlopige getuigenverhoren in deze procedure bleek, aldus Lepelaars, dat S. slechts ge daan had wat de directie in Amsterdam hem had opgedra gen. Daarom richt de klacht zich ook tegen de Amsterdam se superieuren van S., aldus Lepelaars. Volgens haar werd S. wel in 1979 ontslagen, maar is nu ge bleken dat hij bij dat afscheid een gouden handdruk van zes ton kreeg. Het OM in Rotterdam kon dinsdagmorgen geen duide lijkheid geven over de zaak-S. Er komt geen strafrechtelij ke vervolging van de ongeveer vijfhonderd spaarders die zwart geld hadden uitstaan bij de Verenigde Spaarbank (met kantoren in onder meer Nieu- wegein en Amsterdam). Het openbaar ministerie heeft dat gisteren bekend gemaakt. De vijfhonderd hadden geen van allen meer dan 50.000 gul den zwart op de bank staan: de grens voor vervolging ligt sinds 1 februari van dit jaar op dat bedrag. Dat hebben de ge zamenlijke procureurs gene raal onderling afgesproken. De spaarders gaan overi gens niet zomaar vrijuit. Vol gens een woordvoerder van het ministerie van justitie zal de fiscus de 500 wel de reke ning van de rente over het zwarte geld presenteren. Wie die 'transactie' weigert kan alsnog voor de rechter gesleept worden, aldus het ministerie. Ontlopen de betrokken spaarders voorlopig vervol ging, tegen enkele filiaaldirec teuren en een districtsdirec teur van de bank loopt wel een gerechtelijk vooronderzoek. De bank kwam vorig jaar in het nieuws toen de FIOD (de fiscale inlichtingen en opspo ringsdienst) een inval deed in het toenmalige hoofdkantoor en acht filialen. Een van de Syrische tanks wordt op een dieplader door Beiroet vervoerd. - fotoap W IJZIGING MACHTSVERHOUDINGEN LIBANON BEIROET (UPI/RTR) - De sji'itische Amal-militie in Libanon is dinsdag in het bezit gekomen van ongeveer 50 Syrische tanks. De tanks reden aan het eind van de middag Beiroet binnen en werden door Amal-leden door smalle straatjes geleid. De tanks werden afgele verd op de internationale luchthaven van Beiroet. „Het zijn geen Syrische tanks, het zijn onze tanks", al dus de reactie van de leider v<an de politieke sectie van de Amal, Akef Haidar, desge vraagd. De Amal-militie be schikte voor zover bekend tot dusver niet over tanks. Politieke waarnemers in Beiroet brengen de levering van T-54 tanks in verband met de druk die Syrië kennelijk op de Libanese regering wil uit oefenen akkoord te gaan met moslim-plannen voor een nieuwe politieke constellatie in Libanon die de moslim groeperingen meer invloed moet geven. Amal-leider Nabih Berri verklaarde dinsdag dat een gedeeltelijke oplossing voor de Libanese crisis onaanvaard baar is. Hij en Druzen-leider Jumblatt hadden de twee da gen daarvoor gesprekken ge voerd met de Syrische vice- president Abdel Halim Khad- dam. Een speciale afgezant van de Libanese president Ge- mayel heeft in Damascus overleg gevoerd met de Syri sche president Assad. Politie ke waarnemers in Beiroet meldden gisteren dat Gemayel zich heeft gekeerd tegen de, wat hij noemde, moslim-cam pagne tegen zijn leiderschap. Assad heeft daarop laten we ten dat hij alle Libanese par tijen steunt bij hun pogingen de vrede te herstellen, zo ver klaarde de Libanese afgezant, minister Joseph Al Hashem. (ADVERTENTIE) HANDIGE HANDDOEK groot formaat, 60X140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand de nieuwe abonnee ontvangt z'n krant Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA, ^^ellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 1