m tus ENAULT BERTRAM te keur ONTDEK DE VERSCHILLEN :n. b.v. De T van tanga-slip te kunsti klein ijn t geopend. Kunst op Fenomena OPLOSSIN 01170- 2221. OENSDAG 31 JUL11985 Beelden Scheepjes Etruskisch Opera Hoe oud mke en Wiske: Het Dreigende Dinges Even Piekeren- Boes- A54 mi r-- >-4171 T3Z PAGINA GIDS 2 iiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiij MARKT 23 4501 CK OOSTBURG TEL. (01170) 2327 naar huis met een order voor 200 Bolier-bikinis. „Daar heb ik een jaar op zitten zweten,lacht zij. Nu leidt Marielle Bolier (franse naam verklapt haar afkomst van de Hugenoten) een studio met zeker der tien medewerkers. Dank zij export naar meer zonnige EEG-landen en mooi- weer-eilanden zoals de Ba- hama's haalt Marielle Bo lier een miljoenenomzet. Indien haar creaties wat minder gewetenloos zou den worden nagemaakt dan was haar atelier een pure goudmijn. In bad Dat de hautaine Franse ontwerpers haar toch als een bedreiging zien - op de badmode-beurs in Parijs wordt zij, alle EG-verwor- venheden ten spijt, wegge moffeld tussen de stands van Pakistan en India - is tekenend voor Marielle's creatieve talenten. Hoe en/of waar houdt zij haar inspiratie op niveau? „Niet door een dagje aan het strand te liggen. Ik ge loof niet zo in Het Grote Moment. Inspiratie bestaat voor 90 procent uit transpi ratie. Bovendien heb ik zo mers amper vrije tijd. Dan ben ik druk bezig met de mode voor het nieuwe sei zoen". Als Marielle al het water in gaat, is het gewoon thuis in bad. En dan vaak alleen om bikinis en/of badpak ken, gemaakt van nieuwe stoffen, Spartaans te testen. „Ik stop mijn creaties ook in zout water, wrijft ze in met zonnebrandolie. Want sommige bruin-preparaten blijken te vreten aan elas tische stoffen". Smaak Zolang de fitness-rage nog niet wegebt, schetst Marielle badmode voor vrouwen die atletisch, sportief en sexy willen ogen. Bovendien houdt zij re kening met de smaak van de afnemer. De Westduitse vrouw loopt weg met bad mode die glimt en glittert. In Zuid-Frankrijk vindt men een bikini nog om te stikken. De Britse ligt er graag gekleurd bij. Zwart en groen zijn de favoriete kleuren. Nederland zont verdeeld. De Friezin houdt van spor tieve badmode. Van de Randstadsvrouw kan de bi kini niet klein genoeg zijn. Beneden de grote rivieren rolt men haar meteen op tot boven de heupen. Nog een paar zomers en de I tanga, de blote billen-biki- ni, is niet meer dan een broekje in de branding. Tenminste, dit orakelt Marielle Bolier. Dus kun- nen we er vergif op nemen. Want zij geeft de laatste ja- ren internationaal de toon j aan in de badmode. Zelfs de van oudsher arrogante l Franse mode-mogols kij- ken steeds vaker om naar de creaties van Marielle Bolier. Waarom de zomers van I de tanga geteld zijn? „Ach,"schokschoudert de vrouw achter Het Merk in haar showroom in het Con- fectie Centrum in Amster- I dam, „zo gauw trends inge- burgerd raken maken ze weer plaats voor nieuwe trends. Nu de bikini ver- j kleind is tot, wat u noemt, een schoenveter, komt de trend van het badpak weer opzetten. Mode beweegt als l golven". Marielle Bolier, 43, twee kinderen, getrouwd met Eddy Vei nu haar produk- tie-manager, zwoegt mo menteel aan de zomercol- j lectie '86. Met haar oprol- bikinis loopt zij vooruit op de trend naar minder klei ne badmode. De concurren tie volgt op afstand. St. Tropez Achttien jaar geleden was Marielle, dromerige dochter van een Zeeuwse, Ij gereformeerde grossier in zuidvruchten, nog een 'no- I body'. Goed, zij had Vogue Stu dio in Amsterdam doorlo- pen. Woonde op een boven- I kamer aan de Overtoom. En ontwierp 'haute coutu- re' voor deftige dames van diplomaten. Avondtoilet- I ten met lovertjes, pail- letjes; dag in dag uit. Dat was haar wereldje. In de zomer van 196 7, op j het strand van Saint Tro- pez, baarde zij ongewild opzien. Marielle blikt terug: I „Het was de trend van flo- wer power: veel vrijheid, weg met taboes. Een bikini f was eigenlijk niets meer dan een badpak met een uitgeknipt middenstuk. Tweedelige badpakken vol baleinen en plastic cups. Daar wilde ik niet mee op het strand verschijnen. Dus heb ik voor mezelf een bi- kini ontworpen, ontdaan van die 'slabakken' van cups." Haar blijkbaar oogstre- lende soft- look-bikini trok I ook de aandacht van Mada- me Vachon, een toonaange- i rende boutique in Saint Tropez. Want Marielle ging ■llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinl Claus Bertram gemengde technieken, Mauritshuis (gemeen tehuis) Willemstad, open maandag t/m vrijdag van 9.00 tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 uur, woensdagmiddag gesloten, don derdagavond van 18.00 tot 19.30 uur, t/m 15 augustus. Op het kleine bordje 'expositie' na, dat aan de waterkant staat, uiterst links op het terrein, wijst niets erop dat 'het paleisje', zoals de woning van prins Maurits vroeger ge noemd werd, een collectie moderne kunst zou kunnen bevat ten. In de grote hal staan en hangen wat onwennig de wer ken van de in Willemstad wonende beeldende kunstenaar Claus Bertram. De arreslee, nu van pronkstuk terugge bracht tot decor, heeft er duidelijk moeite mee. Zijn krullerige overdaad is scherp in tegenspraak met de strakke liniaire vormge ving van de staalplastiek; een opengeklapte doos zon der bodem in het midden van de hal. Bertram werkt met seg menten van herkenbare vormen als uitgangspunt. Door een aantal van die seg menten naast elkaar op een nieuwe wijze te rangschik ken komt hij tot een nieuwe, esthetisch aantrekkelijke, ruimtelijke vorm, die hij hier in miniatuurvorm toont. Het is een bevredigen de rationele manier van werken, die helder over komt, evenals de ontwerpen voor tegels, als zeefdruk aanwezig. Ook in het platte De natuur verbeeld. Kas teel Groeneveld. Baarn. Open: di., woe. en vrij. 10-17 uur en za. en zo. 12-17 uur. Tot 21 oktober. In het fraaie park van dit instituut van Staatsbosbe heer voor de tweede keer een expositie met werk van zestien beeldhouwers uit de Nederlandse Kring van Beeldhouwers. Hoe natuur en cultuur elkaar ontmoeten in brons, steen, kunststof e.d. is hier boeiend te volgen. Onder meer met werk van twee Brabanders - Tine van de Weyer, Tilburg en Char les Vergouwen, Hilvaren- beek - terwijl ook als altijd de Dordrechtse groep verte genwoordigd is met Jan As jes van Dijk, Cor van Gulik, Roel Teeuwen en Jan Tim mer. Marius van Beek, Rob Maingay en Willem Bouter zijn nog wat andere namen uit de groep artiesten, die dit park tot een extra uitnodi ging maken. Scheepjes in kerken. Het Catharijneconvent, Nieu- wegracht 63, Utrecht. Open: di.-zo. (za.-zo. 11)-17 uur. Tot 20 augustus. Zeevaarders hingen scheepsmodellen op thuis en in kerken (protestantse); uit een blok gesneden en fraai beschilderd. In de 17e en 18e eeuw oorlogsschepen, koop vaarders, walvisvaarders en kleinere vissersschepen; in de 19e en 20e eeuw haring buizen, bomschuiten, botters en kotters. Op de tentoon stelling 15 exemplaren, als mede schilderijen, prenten, tekeningen en foto's, die de betekenis ervan uitleggen. Verder routebeschrijvingen door Noord-Holland, waar ze met name nog te zien zijn in kerken. Voor vakantie gangers, inclusief kinderen en modelbouwers interes sant. vlak heeft Bertram het seg mentenprincipe ten uitvoer gebracht. Interessant is het veelvoud van figuren, dat uit een dergelijke beperking kan ontstaan, al is het ge vaar voor kunstjesmakerij niet helemaal denkbeeldig. Het effect van de schilde rijen in vergelijking met de plastieken en tegelontwer- pen is schokkend. Hier is het proces van het schilderen als onderwerp gekozen. Ook een rationele benadering dus. Bijzonder is dat als achter grond zwart werd gekozen, waardoor de schilderijen de sfeer meekregen van een broeierige jungle. De kleu ren die in brede halen over elkaar zijn neergezet, drui pen druilerig naar beneden. Deze manifestatie van 'het raadsel van het schilderen', aldus Bertram, roept niet de behoefte tot verdieping in dit onderwerp op. Lia Rooze i tentoonstellingen EINDRF.DAKTIE HENK EGBERS J Het Etruskisch Projekt. Acht tentoonstelling in Tos cane. Tot 20 oktober. Vakantie-tip. Wie naar Italië gaat kan in Toscane op een uitvoerige manier ken nis nemen van de oude Etruskische beschaving. Be langrijkste evenementen zijn: de expositie Etruski sche beschaving in Florence (archelogisch museum), waarop ontdekkingen van de laatste tien jaar; in de zelfde stad (Spedale degli Innocenti): 'Het fortuin van de Etrusken; interpretatie van de uitstraling ervan door de eeuwen; in Chiusi (Guarnacci museum): 'Kun sten en ambachten'; urnen, sarcofagen e.d. uit de perio de tussen het klassieke- en hellenistisch tijdvak; 'Hei ligdommen in Etrurië (his torische lokaties) worden getoond in Zrezzo (Sotto- chiesa di S. Francesco en Clinico Mecenate); in Corto- na (Casali paleis) 'De Etrus kische academie' (beginpe riode van de Toscaanse cul tuur in de 18e eeuw)'De Ro meinse invloed in Etrurië' is te zien in Orbetello (Polve- riera Guzman); hoe de Ro meinen de cultuur rond Vul- ci verstoord hebben; 'De etruskische mijnen' - ijzer, koper, tin, zilver, lood en aluminium en hun invloed op de cultuur - in Porofer- raio (Massa Maritima en Po- pulonia); in Sienna tenslotte 'Huizen en paleizen' in Spe dale di S. Maria della Scala (van eenvoudige hut tot prachtige buitenhuizen en paleizen). Pieter de Josselin de Jong. Kasteel-raadhuis St. Oeden- rode. Open: alle dagen 13.30-17 uur. Tot 26 augustus. Pieter de Josselin de Jong werd als oudste van zeven zonen geboren in 1861 te St. Oedenrode, waar zijn vader notaris was. Toen hij in 1906 stierf - 45 jaar oud - was hij al ridder in de orde van Oranje Nassau en bezat talrijke internationale onderscheidingen voor zijn kunstenaar schap. Reden voor het Roois Kuituur Kontakt om samen met de NBKS en de universiteit van Utrecht op zoek te gaan naar werk en betekenis van deze eertijds befaamde plaatsgenoot-artiest. De tentoonstelling geeft een overzicht van zijn levens werk, bijeengezocht uit musea, particulier bezit en het Koninklijk Huisarchief (Willem III gaf hem een gouden plak voor een portret). Met verschillende technieken was hij vooral bezig met de werkende mens (zie foto van Staalpuddelaar in krijt) en het vervaardigen van portret ten. Hij was opgeleid door P. Slager in Den Bosch, en op academies in Antwerpen (Geefs) en Parijs (Canabal). In het jaar dat hij trouwde met Jeltje Kappeyne van de Coppello kreeg hij de gouden medaille van de Wereldten toonstelling in München. Soms blijkt het waardevol in de artistieke historie te graven. Zelfs plaatselijk. Don Giovanni en El Lie- sitzky. Van Abbemuseum, Eindhoven. Open: di.-zo. 10 (zo 13)-17 uur. Tot 26 augus tus. In tien zalen worden denkbeeldige scènes uit de opera Don Giovanni van Mozart gerealiseerd door de kunstenaars Daniël Buren, Jannis Kounellis, Mario Merz en Giulio Paolini, waarin het publiek zich als acteurs bewegen mag. De maskers werden ontworpen door Marisa Merz en het doek werd geschilderd door Markus Lüpertz. Deze ten toonstelling is een poging, een essay, een schets. Het eigenlijke projekt is, met kunstenaars, een echte op voering van Don Giovanni te maken, waarbij de regis seur en de dirigent onderge schikt zijn aan ons, om maar niet te spreken over solisten, want de zanger is, aldus Lü pertz, alleen maar een kleur die zingt. Tevens is in de nieuw bouw werk van El Lissitzky te zien; uit de eigen collectie van het museum. De 85 wer ken van deze Russische con structivist (1980-1941) kon den door het museum ver worven worden, na de ten toonstelling die Leerling in 1966 in Eindhoven over hem inrichtte. Hoe oud is het Gemeen temuseum Helmond. Open: ma.-vrij. 10-17 en zo. 14-17 uur. Tot 14 oktober. Een groot aantal kostbare kunstwerken uit musea in binnen- en buitenland (van egyptische oudheid tot he den) - op zich al een unieke verzameling - heeft het mu seum in bruikleen gekregen om het thema van deze ex positie te kunnen uitlichten. Op een illustratieve- en educatieve manier wordt verduidelijkt op welke ma nier archeologische- en kunstvoorwerpen worden gedateerd; zoals de C-14 me thode en signeringen. Er be staat voor de bezoekers de mogelijkheid om zelf metho den van ouderdomsbepaling toe te passen. Uit de Ro meinse oudheid zijn er origi nele keizersportretten; ivoor uit de middeleeuwen en meubilair en schilderkunst uit de 19e en 20e eeuw. Om slechts enkele zaken te .noe men. GOES Grand Theater - 20 u. Police academy deel 2, a.l. HULST De Koning van Engeland 20 u. A view to a kill, a.l. 20 u. A passage to India, a.l. OOSTBURG Ledeltheater - 14 en 20 u. A view to a kill, a.l. TERNEUZEN Luxor I II 20 u. Police academy deel 2, a.l. VLISSINGEN Alhambra I - 14,19 en 21.45 u. A view to a kill, a.l. Alhambra 2 - 14 u. Sneeuw witje, a.l. 19 u. Vier vuisten in het kwa- Hraa) o I 21.45 u. MataHari, 12 j. ANTWERPEN Rex - 12, 14.20,16.45, 19.10 en 21.30 u. Witness-ooggetuige bedreigd. Rex-Club - 12,14,16,18,20 en 22 u. Breathless. Metro I - 12,14.20,16.45, 19.1 Oen 21.30 u. The last dra gon. Metro II - 12,14,16,18,20 en 22 u. Desperately seeking Su san. Odeon - 14,16,18,20en22 u. Brigade des moeurs. Rubens - 12,15,18 en 21 u. 2001 a space Odyssey. Slnjoor - 12,14,16,18, 20en 22 u. Crimes of passion. Vendome - 14,16,18, 20 en 22 u. 48 Hours. Quellln I - 11.45,14.30,17.30 en 20.30 u. A passage to India. Quellin II - 11.45, 14,16.30, 19 en 21.30 u. The killing fields. Astrid - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Beverly Hills cop. Capitole - 12,14,16,18,20 en 22 u. C.H.U.D. Ambassades - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Friday the 13th. Brabo - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Rambo. Tljl - 12,15, 18 en 21 u. Ama- deus. Wapper - 12,14,16,18,20 en 22 u. Teachers. BRUGGE Komplex Zwart-Huls Gulden Vlies 1 14.30, 20 en 22.30 u. Police aca demy deel 2. Gulden Vlies 2 14.30 en 20 u. Up the creek. 22.30 u Ten to midnight. Gulden Vlies 3 14.30 en 20 en 22.30 u. The fal con and the snowman Rembrandt 20 u. BOdy double. OOSTENDE StuDIO - 14,17.15 en 20.30 u. Amadeus. ST. JANSTEEN Café'tKulpke - 19 u. oefenschieting. OSSENISSE Herberg Ossenlsse - 19.30 u. gaaibolling. Galerie Esprit - Zomerexpo- sitie: acryl, olieverf, aquarel, ke ramiek en beeldhouwwerk. Ge- op. dag. 13.30-18 u. dinsd. gesl. (tot 1 Sept.). HULST Streekmuseum 'De vier am bachten' - 'Maten en gewich ten' uit de verzameling van O. de Wilde en J. de Keyzer. Geop. mei thn augustus ma. ttn za. 14-17 u., in juli en augustus ook op zon dagen. MIDDELBURG Voorzaal Statenzaal, Abdij 11 - Expositie getiteld'Middel burg in panorama'. Geop. ma. t/m vrijd. 10-16 u. (t/m 2 aug.). TERNEUZEN Artlkof, Schoolweg 4 - Teke ningen Vogelvlucht van Peter Clijsen. Geop. dag. 9-18 u. (tot 1 aug.). VLISSINGEN Galerie Marquis - 'Grafiek Gala 1985'. Jeroen Henneman, Dies de Jonge, Eric de Nie, Ron Rooymans e.a. Geop. woe. t/m zo. 14-17 u. (t/m 1 sept.). ANTWERPEN Sterckshof, Deurne - 'Uit de sacristie', textiel en juwelen in kerkelijk bezit in de provincie Antwerpen. Geop. dag. 10-17 u. ma. en vrij. gesl. (tot 18 aug.). BRUGGE Gruuthusemuseum - A- driaan Willaert: Vlaams musicus te Venetië' (in het kader van het jaar van de muziek). Geop. dag. 9.30-12.30 en 14-18 u. (tot 31 aug.). OOSTENDE Stedelijk Museum - 'Ensorin de Oostendse verzamelingen', (in het kader van het Ensorjaar). Geop. dag 10-12 en 14-17 u. dinsd. gesl. (tot 31 aug Heemkundig Museum - En- sor bibliografie Geop. dag. 10- 12en 14-17 u. dinsd. gesl. (tot31 aug.). ROTTERDAM (ANP) - De na tuurverschijnselententoon stelling 'Fenomena' in Rotter dam heeft er een nieuwe pu bliekstrekker bij: de slinger van Foucault. Dit 28-meter hoge object is onder andere een bewijs van de proefopstel ling van de Franse natuur kundige Jean Foucault dat de aarde draait. Het is een na bootsing van een proef die in 1851 voor het eerst werd ge daan in de koepel van het Pantheon in Parijs. Verder worden vanaf 30 juli op Fenomena dagelijks thea- terprodukties uitgevoerd. Evenals in Zurich, waar de tentoonstelling vorig jaar te zien was, zal met de produk- ties worden ingespeeld op het karakter van de expositie. Zo speelt de Rotterdammer Lejo Dijkgraaf het circusprogram ma 'Circo marionette'. De Am sterdamse kunstenaarsgroep 'Dogtroep' voert onaangekon digd kleine acts op tussen het publiek. Verdere produkties zijn het Flip en Ju-bedrijf, 'Oceaan' en diverse poppen spelers. Ook wordt gewerkt met beeldend kunstenaars die in hun werk relaties leggen met het theater. Fenomena is nog tot en met 20 oktober in het park bij de Euromast in Rotterdam ge opend. Urm flello.. arm Patraihe. alleen lij bilden vn erom de arme man jite befraren Horizontaal en verticaal dienen dezelfde woorden te worden ingevuld. 2 (4) waterdoorlatend, 4 (2) krijgsmacht, 6 (1) gezant schap, 7 (3) keukengerei, 8 (5) beweging van koude, 10 (12) duw, 12 (10) deel van Europa, 14 (9) militair, 15 (11) inte rest, 16 (13) ontkenning, 18 (20) bedbedekking, 22 (17) vis, 23 (19) dier, 24 (21) visge- rei, 26 (28) voertuig, 28 (26) graan, 30 (25) vogel, 31 (27)- stad in Frankrijk, 32 (29) landtong. sau ZS 'sunay jg 'lapfjod os 'uouooi gz 'xmt gz jou fz jsaaq gz '\aauoimu. zz 'uao/voz 'qoj gl 'aau gi 'a% -uai gr 'jauojoj) p[ 'uajoj zi 'xod oi 'm 8 jajaif 'ai}o6aj g 'lafia; p bjaj z :Buisso]dQ sijuii jjaiqnoq 01 'pueqjBBq 6 'Tod uba 8 'pjBBd uba imus i 'uiai-niaaiq 9 'sjiuq ubui aeeq g 'jap -BZ f 'uBBipui ;aoA g 'ueAoqs;ipaa z I

de Stem | 1985 | | pagina 17