Eedenaar kweekt eerste stiermoeder in Zeeland Activiteitendag voor ouderen in Schoondijke Goes doet mee met zeskamp van NCRV Sluiskilse pupillen hebben geen tijd om aan thuis te denken Politierechter heeft geen oor naar excuses voor rijden onder invloed Jubileumvlucht PV Verwachting 'SAMEN MET SLUIS EN AARDENBURG FILM OVEI Optreden artiesten in sporthal 't Zwaantje WOENSDAG 31 JUL11985 BIBTIM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND: TIJDENS VOETBALVAKANTIE IN DE STATES NEGEN KALFJES VAN ÉÉN KOE Actie Plaatselijk nieuws Terhole Forse schade aan auto's bij botsing Compiègne Tijdelijkheid opslagplaats blijkt rekbaar WOENSDAG 31 JULI Nederlandse programma's NEDERLAND 1 16.45 20.33 NEDERLAND 2 T16 Van een onzer verslaggevers SCHOONDIJKE - In Schoon- dijke wordt vrijdag 23 augus tus een activiteitendag voor ouderen gehouden in en om het plaatselijke verzorgings huis 'Ruschevliet'. De feestdag begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 20.00 uur. De activiteitendag is een initiatief van de stichting Welzijn voor ouderen, de plaatselijke bejaardenbond en Rode Kruis afdeling en de di rectie van het verzorgings huis. Evenals vorig jaar wordt een spelcircuit uitgezet waar aan oud en jong kan deelne men. Voor de hoogste score per spel zijn prijzen beschikbaar voor de leeftijdsgroep van 50 jaar en ouder. Naast spelen zijn op het ter rein ook een aantal informa tiestand van onder andere de Zonnebloem, het Kruiswerk en de gezinsverzorging. Ver der is er ook een rommelmarkt en een rad van avontuur. Wie honger heeft kan te recht bij de barbeque of een banketkraam. De 'Oostburgse ziekenomroep 'Radio Delta' verzorgt de muzikale omlijs ting. Volksdansgroepen van Schoondijke en Hoofdplaat treden rond 18.00 uur op en de avond wordt afgesloten door een optreden van een muziek- en majorettenkorps. Ledeltheater Oostburg wordt geen supermarkt Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De kans dat het Oostburgse Le deltheater verandert in een grootwinkelbe drijf is uitgesloten. Er zijn momenteel te veel van zulke winkels in Oostburg. Dit deelde gisteren wethouder J. Vergouwe mee. Volgens wethouder Vergou we wil Oostburg eventueel wel het Ledeltheater overnemen als de gemeenten Sluis en Aardenburg bijdragen in de kosten. Serieus overleg heeft met deze gemeenten nog niets plaats gehad. Volgens de wet houder moet het Ledeltheater behouden blijven voor de streek omdat anders geen grootschalige projecten meer opgevoerd kunnen worden. Te denken valt aan de jaarlijkse operette-uitvoering door de Zoma. Het Ledeltheater is het enige in West-Zeeuwsch- Vlaanderen. Het is verder ook de enige commerciële bio scoop. Van een onzer verslaggevers GOES - De gemeente Goes stuurt als enige Zeeuwse ge meente een afvaardiging naar het zeskampspel van de NCRV. De Bevelandse ge meente deed eerder al in 1980 mee aan de wedstrijden. Zoals het er nu naar uitziet moeten de Zeeuwen op 4 en 11 oktober afreizen naar Frane- ker, waar de strijd tegen an dere gemeenten uit den lande op de beeldband wordt vastge legd. Goes onderhandelt mo menteel met de NCRV om op een andere locatie -dichter bij huis- aan de slag te kunnen. Belangrijk hiervoor is name lijk de supportersschaar, die de ambtenaren bij zich willen hebben. De Zeeuwse ploeg wordt sa mengesteld uit medewerkers van verschillende afdelingen. In 1980 lag de coördinatie van de Goese deelname bij de af deling sport en recreatie. On der aanvoering van Ad de Enige tijd geleden werd be kend dat de Aldimarkt be langstelling had om een vesti ging in Oostburg te openen. Gedacht werd hierbij aan het Ledeltheater. Men wilde het gebouw ombouwen maar nu de gemeente geen toestem ming wil verlenen voor een nieuwe supermarkt heeft de Aldimarkt zich terug getrok ken. De eigenaar van het ge bouw, de Terneuzense hotelier J. Standaert, wil het Ledel theater kwijt. Hij is al gerui me tijd in onderhandeling met de gemeente over een eventue le overname. Er is nog steeds een andere belangstellende voor het ge bouw. Een ondernemer wil een disco in het theater beginnen. De kans dat de ondernemer daar een vergunning voor krijgt is echter zo goed als ni hil. Een discotheek aan het Le deltheater, waar onder andere het bejaardentehuis De Brught staat, zou te veel over last voor de omwonenden ge ven. Nadat bekend werd dat de eigenaar het theater kwijt wilde is een gemeentelijke commissie ad-hoc in het leven geroepen om de dreigende sluiting te kunnen keren. Het overleg over de overname staat op dit moment op een laag pitje in verband met de vakantie van veel leden van de commissie. Van onze correspondent SLUISKIL/MODESTO - De 15 D-pupillen van de voetbal vereniging Sluiskil en hun be geleiders vermaken zich uit stekend tijdens hun drie we ken durende trip naar Modes to (USA). Van de drie gespeel- t de wedstrijden brachten de Sluiskillenaars er twee op hun naam, maar dat verklaart maar half het succes van de voetbalvakantie. „Het is hier niet te beschrijven, zo mooi. De spelers hebben gewoon tijd tekort en komen zodoende er niet aan toe om over thuis te zitten piekeren", aldus bege leider Ronnie Agterhuis per telefoon vanuit Modesto. Tijdens hun verblijf bezoch ten zij onder meer het lucht vaartmuseum in Hershey. Het programma-onderdeel waar zo lang naar uit gekeken werd, was de wedstrijd tussen Sluis kil D en de Ajax Balsters (de gastheren). Dit bleek een spec taculair gebeuren. Van weers zijden werd er attractief, spor tief en aanvallend voetbal ge speeld. De keeper van Sluiskil Jeremy Jager moest dan ook menigmaal redding brengen. Tijdens een van zijn duik vluchten naar de bal kwam hij ongelukkig op zijn arm te recht. Met een gebroken arm moest hij het veld verlaten. Zijn plaats werd ingenomen door Angelo de Smit. Hoewel de Sluiskilse ploeg genoegen moest nemen met een 2-4-ne- derlaag, was men enthousiast over het Amerikaanse voetbal. Dat de D-spelers zich de Amerikaanse speelwijze vrij goed eigen hadden gemaakt, bleek tijdens de twee volgende wedstrijden, die door de Sluis kilse ploeg werden gewonnen. Naast voetballen besteedt men veel tijd aan zwemmen. Don derdag 25 juli bracht het ge zelschap een bezoek aan Inter national Paper, de grootste sponsor van deze Amerika- trip. Ook hier een warm ont haal met een zwemfestijn en een barbeque. Voor de achter blijvers werden er de volgende dag in Sacramento volop sou venirs gekocht. Verder werd deze mooie stad met zijn be roemde gevangenis tot 's avonds laat verkend. Zondag 28 juli vertok de ploeg alweer langs de west kust naar Los Angeles. Mo menteel brengen de Sluiskille- naren een bezoek aan Walt Disneyland. Tot donderdag verblijft men daar om dit mo dernste pretpark ter wereld te bezichtigen. Voor Ronnie Ag terhuis wordt het dan wel een heel bijzondere dag, want hij is dan ook nog jarig. Zijn gast heren hebben samen met de achterban in Sluiskil een groot feest voor hem in petto, waar hij zelf nog niets van af weet. Zondag 11 augustus wordt de ploeg terug verwacht in Sluiskil. Loek van Hecke: „We hebben gezorgd voor een spec taculaire ontvangst, waar ik nu nog niets over kan zeggen, want in Modesto lezen ze De Stem ook". Van onze correspondent TERNEUZEN - De tv-opnamen voor het TROS-pro- gramma Op Volle Toeren-special gaan definitief door vrijdag 2 augustus in sporthal 't Zwaantje. Het program ma begint om 20.00 uur, maar bezoekers dienen om 19.30 uur aanwezig te zijn. Mederwerking aan deze avond wordt verleend door vijftien bekende Nederlandse artiesten. Er zijn nog toe gangskaarten a negen gulden per stuk verkrijgbaar. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot het VVV- kantoor aan de Markt in Terneuzen. Gedeelten uit dit programma en tevens ook beelden gemaakt tijdens de jongste Havenfeesten, worden door de TROS uitgezonden 20 augustus, 's avonds om acht uur. Agraiër Gerard Willems met zijn superkoe Martha 19. - FOTO WIM KOOYMAN Door Laurine Vandepitte EEDE - Techniek staat voor niets. De Eedese veehouder Gerard Willems (53) kan daar over meepraten. Als lid van de Nederlandse KI-ver- eniging (Kunstmatige Inse minatie) pluist hij sinds jaar en dag het vakblad van het Nederlandse Rundveestam boek na op de nieuwste ont wikkelingen. Zo'n vier jaar geleden las hij een artikel over de eerste embryo transplantaties bij zoge naamde SEB-koeien en thans is hij de trotse bezitter van de eerste Zeeuwse stier moeder: Martha 19. Een hele eer volgens ken ners, want van de driehon derd in 1984 door de KI-ver- eniging uiterst streng gese lecteerde koeien werden uit eindelijk slechts een kleine honderd waardig bevonden als stiermoeder voor het landelijke ETH te fungeren. De Coöperatieve Vereni ging voor Embryo-trans plantaties en Handelsover eenkomsten voor sperma en embryo's (ETH), met zetel in Gouda, stelde zich enkele ja ren geleden tot doel om via veeverbetering Nederland in de toekomst weer een vooraanstaande plaats op de internatinale markt te bie den. De 17 bij het ETH aan gesloten KI-verenigingen passen in toenemende mate embryo-transplantaties in hun fokbeleid toe. „Vroeger was Nederland beroemd vanwege zijn Ne derlands Rundveestam boek", vertelt Willems. „Dit vee werd massaal geëxpor teerd naar Amerika en Ca nada, maar weldra verdron gen deze Nederland van de eerste plaats op de interna tionale rundveemarkt". In 1981 voerde het ETH Hol- steiner-stieren uit Canada in. De eerste proeven wer den genomen om via em bryo-transplantatie het oor spronkelijke Nederlandse Rundveestamboek te verbe teren, zodat het zich sneller kon voortplanten. Neder landse koeien werden be vrucht met sperma van Hol- steiner-stieren. Men kwam tot de conclu sie dat door toepassing van ET de kans op een kalf van het gewenste geslacht toe nam. Bij normale bevruch ting is deze kans vijftig pro cent, maar bij ET is deze kans opgelopen tot 94 pro cent. Begin november vond op het bedrijf van Willems een eerste embryo-tranplantatie plaats. Martha 19 en acht andere vaarzen kregen toch- tigmakende injecties. Ver volgens werd de stiermoeder kunstmatig geïnsemineerd en precies zeven dagen later voerde de ETH-medewerker M. Aarts de transplantatie uit. De gehele actie nam zes uur in beslag. Martha 19 werd naderhand nog twee keer voor een ET gespoeld en momenteel is zij drachtig van een kalf. Vorig jaar gaf deze stiermoeder in 303 da gen 4.795 liter melk met een vetpercentage van 5.88 en een eiwitgehalte van 3.85, wat voor een Nederlands rund buitengewoon is. Volgens Willems kan men om de drie maanden ET's la ten uitvoeren met dezelfde stiermoeder en is het goed om deze koe één keer in het jaar zelf te laten kalven. Op 25 augustus is het zover. Dan worden de eerste Zeeuwse Holsteiner-kalfjes ver wacht. De stiertjes zullen na zes weken naar de KI-ver enigingen in Zuid-West-Ne derland gebracht worden en de vaarsjes worden op het Eedese bedrijf opgefokt. „Als je veel vaarskalfjes hebt van een SEB-koe, zoals Martha 19, dan kan je enorm vlug de Nederlandse top be reiken", aldus Willems. Mo menteel breekt de Hollandse koe Feikje 29 nog alle re cords, als resultaat van vijf spoelingen, die in het jaar 1983-1984 op deze stiermoe der werden toegepast, wer den 38 kalveren geboren. Zover is Eedese Martha 19 nog niet, maar Gerard Wil lems is toch gelukkig omdat zijn koe de eerste stiermoe- der in Zeeland is. Schipper behaalde het team toen de finale. Zij moest echter in Sint- Oedenrode haar meerdere erkennen en ging dus met de twee plaats naar huis. De NCRV gaat Zeskamp vanaf 15 oktober maandelijks op het scherm brengen. De presentatie is in handen van Dick Passchier. Gaaibollen - In zaal De Kroog werd ene gaaibolling gehou. den waaraan 21 person^ deelnamen. Uitslag: hoge vj, gel: G. van Acker; linkera, vogel: P. Sponselee, beide, Terhole; rechter zij vogel: a de Decker, Hulst; grootse aantal (13): J. Schonenberp Terhole. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft ook gisteren tijdens de zitting weer een aantal personen straf opgelegd voor het rijden onder invloed. Naar excuses en verhalen over de onmisbaarheid van de vierwieler had rechter mr. M. Vermeulen geen oor. Het meest gecompliceerde voorval had zich voorgedaan met de verdachte R. H. uit Westkapelle. Deze man leeft al lange tijd op zeer slechte voet met zijn overbuurman de G. die toevalligerwijs ook politie agent is. Zowel H. als diens advocaat mr. J. Sap sloten pesterij door de agent bij de aanhouding niet uit. Mr. Sap in zijn betoog: „Mijn cliënt is meerdere ma len aangehouden door de ver balisant, waarna bleek dat hij niet teveel gedronken had. Nu - 14 maart van dit jaar - bleek dat wel het geval". H. weiger de de bloedproef, waardoor een precies promillage niet be kend werd. Hierbij vertelde H. gisteren ook, dat hij lopend was aangehouden en niet, zo als de politie meldde, rijdend in een auto. Officier van justitie mr. A. Maan hield vast aan de ver klaring van de agent en eiste 2 weken voorwaardelijke cel straf, 1500 boete en een ont zegging van de rijbevoegdheid van 9 maanden. De politieke rechter nam deze eis over, zij het dat ze de geldboete ver*" laagde tot 1400, waarvan 700 gulden voorwaardelijk. Duidelijker was de zaak van P. A. van de E., die op 2 april van dit jaar in zijn woonplaats met een alcoholpromillage van 1,32 achter het stuur vandaan werd gehaald. Mr. Maan eiste 1000 boete en intrekking van het rijbewijs voor 6 maanden. Mr. Vermeulen beperkte de ontzegging tot 3 maanden en 3 maanden voorwaardelijk. De 41-jarige L. P. B. uit Oost-Souburg was met 1,70 milliliter alcohol de weg op gegegaan. Dit deed hij in maart van dit jaar. Zijn advo caat mr. Sap maakte de rech ter attent op het feit, dat B. als gemeentereiniger in de winter moet deelnemen aan het strooien van zout. Desondanks kwam het voorval B. te staan op 1000 boete, waarvan 400 Van onze correspodent ST. JANSTEEN - Op de krui- zing Polderstraat-Mulder straat te St. Jansteen werden maandagavond drie personen auto's aanzienlijk beschadigd. Het ongeval gebeurde door dat R. van de V. te St. Jansteen geen voorrang verleende aan de automobilist E. van de V. uit Vogelwaarde, die door de botsing in een slip raakte en vervolgens werd aangereden door een personenauto be stuurd door J. d'H. uit St. Jan steen. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - In verband met het 60-jarig bestaan houdt de postduivenvereniging Ver wachting zondag 4 augustus een speciale jubileumvlucht vanuit Dourdan voor zowel jonge als oude duiven. Hier aan kan worden deelgenomen door alle liefhebbers, aange sloten bij een vereniging van de zondagvliegers in de kring Midden-Zeeuwsch-Vlaande ren. Inkorven is mogelijk bij de eigen vereniging. Het poulestysteem is vrijwel gelijk aan alle andere kring vluchten, zij het uitgebreid met speciale prijzen. Voor de categorie jonge duiven is een bedrag gewaarborgd tot 2000 gulden, oude 750 gulden. De prijsuitreiking is zaterdag 5 oktober tijdens de te houden feestavond. De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen mag dan ook een grill-bakoven en een draagbare kleurentelevi sie in ontvangst nemen. VZV Hoofdplaat, 307 jonge duiven, 1521,92 mpm: 1. C. de Poorter-Pré, 2 en 4. E. Temmer- man-H, 3. J. Martens, 5. W. van Grol, 6. E. Temmerman-D, 7. A. van de Broecke, 8 en 9. B. de Poorter, 10. H. Calon. Met 89 oude duiven, 1497,93 mpm: 1. H. Calon, 2. A. de Poorter, 3. P. de Poorter, 4. Th. Steijaert, 5. E. Temmerman-D. Recht voor Allen Sluis, 132 jonge duiven, 1567,18 mpm: 1. M. Baart, 2 en 9. A. van Hoorn, 3 en 6. J. de Meijer, 4. H. Allaart, 5. Coppens- Focke, 7. A. Dierikx, 8. A. van de Bussche, 10. A. de Smit en zoon. Steeds Sneller IJzendijke, 302 jonge duiven, 1477 mpm: 1. M. Notschaele, 2,4 en 7. C. Geer- naert, 3. P. Neve, 5. R. Thomaes, 6. J. van de Broeke, 8. A. Del- laert, 9. J. Groosman, 10. A. Claeys. Met 71 oude duiven, 1472 mpm: 1. A. Noteboom, 2. I. de Cocq, 3. G. Claeys, 4 en 5. P. de Smet. De Bonte Duif Aardenburg in samenspel met De Grensvliegers Eede, 218 jonge duiven, 1490,8 mpm: 1. N. d'Hondt, 2. Joh. van Ommen, 3,9 en 10. Ph. Ramme- laere, 4. C. de Cock, 5. O. van Queckelberghe, 6 en 7. V. de Vreeze, 8. B. Herman. Met 55 oude duiven, 1542,8 mpm: 1. N. d'Hondt, 2. E. Rijckaert, 3 en 5. O. de Vriend, 4. Ph. Rammelaere. Strijd in Vrede Groede, 229 jonge duiven, 1508,97 mpm: 1. J. van Hoeve, 2. A. Beun, 3. A. Ekkebus, 4. Ch. Ras, 5. H, Elfrink, 6 en 8. G. Dusarduijn, 7. A. Wille en co, 9 en 10. L. van de Wege NS. Met 61 oude duiven, 1521,32 mpm: 1 en 5. L. van de Wege NS, 2. J. Dierikx, 3. J. Faas, 4. G. Dusarduijn Gzoon. Nog Sneller Breskens, 398 jonge duiven: 1 en 3. Iz. de Kruyter, 2. J. van de Velde, 4. A. Cornelis en zoon, 5 en 7. J. Blaakman, 6. C. van Opdurp en zoon, 8. D. Mook- hoek, 9. A. van Muiken, 10. ge broeders Pijcke. Met 35 oude duiven, 1470,32 mpm: 1 en 5. J. Notebaart, 2. A. Merrelaar, 3. J. van Oostenbrugge, 5. W. Fenijn. Hoop Biervliet, 268 jonge duiven, 1466,35 mpm: 1. Peter de Bree, 2. Jac. Versluijs, 3. Herman de Dobbelaere, 4 en 9. U. Kouijzer, 5. J. Boeye, 6. Van de Linde-De Regt, 7. C. de Regt-Bracke, 8. Joh. de Meijer, 10. A. Neve. Met 136 oude duiven, 1512,82 mpm: 1 en 6. M. de Dobbelaere, 2 en 3. U. Kouijzer, 4 en 10. P. Weeda, 5. P. Dingemanse, 7. J. du Puy, 8. A. de Boevere, 9. Ch. de Graaf, 10. P. Weeda. De Snelvliegers Oostburg, 244 jonge duiven, 1473,73 mpm: 1 en 4. J. Simpelaar, 2. A. Rabout, 3. P. Boekhout, 5. A. van Hijfte, 6. J. de Krijger en zoon, 7. R. van Hee, 8. G. van Hee, 9. C. Bron, 10. F. Brevet. Met 64 oude duiven, 1590,49 mpm: 1 en 4. J. de Smet, 2 en 5. R. van Hee, 3. J. de Lijzer. De Getrouwe Duif Cadzand, 215 jonge duiven, 1509,85 mpm: 1. A. de Putter, 2 en 8. Aart Vasseur, 3. G. Schrier en co. 4. M. de Lijser, 5. S. de Putter, 6. D. van Kerkho ven, 7. Abr. Vasseur, 9. A. Mabe- lis, 10. A. van Houte. Met 70 oude duiven, 1495,3 mpm: 1. A. Mabe- lis, 2 en 5. Abr. Vasseur, 3. M. de Lijser, 4. J. Kools. Eerste de Beste Schoondijke, 207 jonge duiven, 1509,63 mpm: 1,8 en 10.' A. de Wever en zoon, 2. me vrouw Beyer, 3. S. Huigh, 4. C. Jansen, 5. C. Boogaard, 6. J. de Poorter, 7. J. Pijcke, 9. E. de We ver. Met 53 oude duiven, 1457,65 mpm: 1,2 en 3. J. de Poorter, 4. J. Huigh, 5. J. Pijcke. voorwaardelijk en een ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden, waarvan de laatste 2 voorwaardelijk. Twee weken voorwaardelij ke celstraf, 1500 boete en 9 maanden het rijbewijs kwijt hoorde W. T. uit Eindhoven gisteren tegen zich vonnissen. T. had in februari in Sluis te diep in het glaasje gekeken, hetgeen hem een prommillage van 1,74 opleverde. De Middelburgse E. S. (27) voerde gisteren het trieste re cord in de lange lijst van alco holdrinkers aan met een pro millage van 2,24. Mr. Vermeu len vroeg zich af of de ver dachte geen probleemdrink ster was, maar deze ontkende dit. Advocaat mr. Tak wist met zijn pleidooi weinig ver andering te brengen in de eis van de officier. Deze eiste 2 weken voorwaardelijke cel straf, 1500 boete en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor 9 maanden. Mr. Vermeu len veranderde alleen de boete in 1400, waarvan 600 voor waardelijk. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Zelfs al zouden tussentijds andere mo gelijkheden worden gevonden om kernafval te bergen, dan nog bestaat de kans dat de tij delijke opslagplaats voor ra dio-actief afval, waarnaar de commissie Geertsema zoekt, in gebruik blijft. Dat blijkt uit het nu open baar gemaakte verslag van het gesprek tussen B en W van Bergen op Zoom en de com missie Geertsema dat eind mei werd gehouden. De commissie zoekt op verzoek van het mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieuhygiëne naar een plek waar het afval voor een perio de van 50 tot 100 jaar boven gronds kan worden opgesla gen. Op een vraag van B en W of de tijdelijke opslagplaats voor radio-actief afval ontmanteld wordt als over 10 jaar een ade quate methoden voor de eind- berging van het afval zijn ge vonden, antwoordt vice-voor- zitter Van Rijckevorsel van de commissie Geertsema dat de COVRA (de beheerder van de opslagloods, red.) die verplich ting niet op zich zal nemen. „Er zijn daarvoor twee me thoden denkbaar: dat afval meteen op de bergingsplaats opgeslagen wordt, dat er toe zicht wordt uitgeoefend tot de plaats vol is en er daarna slui ting volgt. Een tweede metho de is dat eerst radio-actief af val verzameld wordt tot er voldoende hoeveelheden ziJn om met een omvangrijke actie het spul te bergen. Gelet op de geringe hoeveelheden in Ne derland lijkt de tweede me thode voor ons land het mees aangewezen", aldus de com missie. Overigens doet vice-voor- zitter Van Rijckevorsel Ber gen op Zoom de suggestie aan de hand om bij het Rijk te be dingen dat het gemeentebe stuur zich 'slechts' voor jaar wil binden. „Dat lijkt m niet onredelijk als Bergen °P Zoom dat zou doen", aldu Van Rijckevorsel. Binnen B e W van Bergen op Zoom is m* middels geen meerderheid vinden voor de van kernafval. Over de opslag va radio-actief afval van zieke - huizen en laboratoria valt w met B en W van Bergen op Zoom te praten. De on Door Jan Koesen Zes jaar na de rampzalig ver lopen tocht van het Friese vlo Sterke Yerke III naar Curacai brengt Veronica morgen eer documentaire over de reis waarbij overigens vooral ge bruik is gemaakt van de dooi de Friezen zelf gemaakte film Ook de montage is door eer niet 'Hilversummer'gemaakt namelijk Meindert van dei Heulen. De glorie voor hef boeiende verslag berust dus grotendeels bij diegenen die destijds ook alle risico namen. Ter opfrissing van het ge heugen: de Sterke Yerke wa een vlot van stalen buizen, 1 meter lang, 5 meter breec voorzien van twee master vier zwaarden, een dek en eei tent. Het onmogelijke geva woog 8500 kilo, kon alleei maar zeilen met de wind var opzij of 'plat voor het laken' ei als de wind een beetje onge lukkig zat, bijvoorbeeld teger of schuin van voren, dan ha< de Sterke Yerke alle moeit< om te voorkomen dat hij oi het land geslagen werd. Dat i: tenslotte dan ook gebeurd, let terlij k in het zicht van de ha ven van Bonaire. Een onwee gevolgd door windstilte en eer krachtige stroom werd he LONDEN (DPA) - De Brits televisiemaatschappij BBC ii dinsdag gezwicht voor d< eisen van de regering en heef besloten een geplande TV-do cumentaire over Noord-Ier: land op 7 augustus aanstaand* niet uit te zenden. Na urenlan; beraad van de adviesraad vai de BBC werd in het begin vat de avond meegedeeld dat d maatschappij het „niet ver standig" acht het programm in 'zijn huidige vorm' uit t< zenden. De documentaire van 45 mi Speelplaats Broadway Geen stad in Nederland is zt groot of ieder kind komt re gelmatig met de natuur ii aanraking. Voor de New yorkse kinderen ligt dat hee anders. De Zweedse docu mentaire 'Speelplaat Broadway' neemt ons van middag mee naar een van d armste wijken van deze mil joenenstad. Temidden vai beton, aspfalt, lawaai en ge weid zoeken kinderen hu dagelijks vertier in de we tenschap dat zij nooit iet an ders zullen zien, dan de wijl waarin zij wonen. En als z toevallig wel de kans krij gen iets verder te komen dai schrikken ze zich dood. Eei meisje in de film vertelt, hoi ze gillend wegliep, toen ze 01 een boerderij een varkei zag. Other side of the mountain In 1955 waren de negentien jarige skister Jill Kinmon en haar vriendin Audra-J zich energiek aan het voor bereiden op de Olympisch Winterspelen van 1956. D beide meisjes wisten vrijwe zeker, dat ze in de Ameri kaanse ploeg gekozen zou den worden, maar zo ve heeft het nooit mogen ko men. Tijdens wedstrijdei °m de Snow Cup in Alta Utah viel Jill tijdens een af daling en brak haar neb Audra-Jo kreeg polio, raak te verlamd aan haar benei en kwam in een rolstoel te techt. Jill echter was er he ergst aan toe. Voor de res van haar leven zou Jill van af haar nek verlamd blijver "aar vriend kon dit niet aai en liet haar in de steek. 21.20 Glydebourne Het operafestival van Glyn debourne is een muziekeve nement, zoals dat alleei Jbaar in Engeland mogelijl 's- Midden in het romanti sche landschap van he

de Stem | 1985 | | pagina 14