n rm rm PEN DAGJE UIT RUILVERKAVELING NIJS-EN HOOGLANDPOLDER .EGENHEID Op zwerftocht door het Waasland DE STEM GS: Sanering gifgrond in St. Jansteen niet nodig _aj woensdag 31 jul11985 VAN ZEELAND Daknam Eksaarde politierapport Schietingen OVER DE noodzaak voor ruilverkaveling valt in het algemeen niet te twisten. Ook in dit specifieke geval, want elke ruilverkaveling heeft zijn eigen karakter, zijn de na- en dus ook de voordelen duidelijk aantoonbaar. Kosten Plaatselijk nieuws Axel Westdorpe markten T22 pagina zeeland 2 [ömtëzöênën articulieren |ankje, jubileum, receptie, verloving, overwinning, Abraham, openbare dank, lor, mag best eens in de i pagina familieberichten. en duur hoeft het niet te Ikosten nog geen tientje), lkolom 1,85. Eén grote I 2,35. Voor het plaatsen beelding met een formaat jenenwijf 13,00 toeslag, t op aanvraag. Bij niet- vordt 3,00 adm.kosten lorden niet geretourneerd, fcf geef uw tekst 2 dagen ■ij één van onze kantoren. Iven stuurt u eveneens 2 ping naar Postbus 3229, nriftelijke opgaven worden lepteerd indien naam en li ook indien Uw betaling I behouden ons het recht |er opgaaf van redenen te eigeren Iglngsnieuws kolom op donderdag. |e Heere dat ik i'JAAR Iden. Vrienden Isen welkom. >OLMANN- [ENBURG rsdreef 24, Sas vakje benutten, tentie wordt in een groter iet het belangrijkste woord, lig. lummer in de advertentie op. lemakkelijk en snel. IKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat j van brieven onder nummer Als contante betaling kunt u een auwe girokaart (dus géén giro- of angt u een acceptgirokaart administratiekosten in rekening Dagblad De Stem, Postbus 3229, leksadvertenties. akje overslaan in vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW 5,36 7,15 8,91 10,70 12,49 14,28 elefoon. site. grote resultaten. Hieronder niets invullen BijkAgtsch Straatcode Reden: Verzendwijze: Vak.geb. mm Portik.: mm bonnen verzonden Toezending van: t/m d.o. m.d. Zicht op de oevers van de Moervaart te Daknam. Het Land van Waas is de noordoostelijke hoek van Oost-Vlaanderen. Het gebied waar de industrialisatie over bet polderlandschap voort schrijdt, maar waar in de za- nidge gedeelten nog mooie landbouwdorpjes verscholen liggen. Een streek die aan Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen grenst en waar het fijn is om bijvoorbeeld met het hele ge zin te gaan toeren. Heel typisch voor het Waasland zijn de relatief kleine buikige, bollende vel den, de talrijke meersen en vooral de Canadese populie ren (canadassen). Dit Soete Waeslant, met de vele sporen van het verblijf van Rey- naert de Vos. Daknam is een vredig lan delijk woondorp, een deelge meente van Lokeren. Bij de meesten alleen hekend om dat SC Lokeren hier voetbalt in het Stedelijk Sportstadion. Aan het sfeervolle dorps plein staat de O. L. Vrouw- kerk, een tweebeukig kruis- kerkje met toren op de vie ring. Het oudste gedeelte is romaans van rond 1100 en opgetrokken in Doornikse kalksteen in onregelmatig metstelverband. Dackenham staat geno teerd als de oudste parochie van het Waasland. In de 15e, 16e en 17e eeuw vonden ver bouwingen plaats. Binnenin de kerk is er voornamelijk barokmeubilair uit de 17e eeuw; communiebank, kan sel, biechtstoelen en koorge stoelte. Het houtsnijwerk is fraai. Een doopvont uit 1641, enkele schilderijen en een geklasseerd éé-klaviersor- geltje met een door Langlez in 1680 gebouwde orgelkast. Het kerkje is omringd door het kerkhof en een witte om heiningsmuur met een kunstig gesmeed ingangshek en een vierkante pui met een tentdakje. Deze pui diende vroeger om na de zondags mis alle gemeenteberichten voor te lezen. Het Koning Nobelpad start op het dorps plein en voert de wandelaars en/of fietsers langs de oevers van de Moervaart of door het landelijk gebied met langs de Durmedijk een 'Nobel'bank. Na acht kilometer arriveert men weer op het uitgangs punt, waar de rustbank 'Coappe R.I.P.' staat. Vanaf de Spletterenbrug heeft men een prachtig panorama op de Durme, Moervaart en Zuid- lede, die in deze omgeving samenvloeien. Iets noordelijker ligt het dorp Eksaarde met zijn lang gerekte kern. Eens een histo risch belangrijke plaats, maar van het roemrijke ver leden is alleen og de O. L. Vrouwerkerk over, die uit de 13e en 14e eeuw dateert. In de 19e eeuw werd het omge bouwd in neo-gotische trant. Ook hier een mooie commu niebank, preekstoel, een merkwaardig doksaal en een historisch waardevol orgel. Twee kilometer buiten het centrum in de Ramstraat staat de bedevaartkapel van het H.-Kruis, omring door rode beuken. Deze kapel, ge bouwd in de 17e eeuw, speelt een grote rol in de volksde votie. Volgens de overleve ring zijn hier in 1317 twee heilige kruisen gevonden. Een ervan, een miraculeus, ijzeren crucifix, wordt be waard in de dorpskerk. Tus sen kapel en kerk zijn veer tien stenen kruiswegkapel letjes geplaatst. Ook vanuit Eksaarde kan men ene wandelroute lopen. Het Liniewegelwandelpad is zeven kilometer lang en is een historische voetweg door een gaaf natuurgebied. Als toeristische activiteit is het de moeite waard om de twee de zaterdag van september eens te gaan kijken haar de Reuzenommegang en de heksenstoet. Verdere inlich tingen via de VVV Lokeren. Een van de bedevaartkapelletjes te Eksaarde. J0STBURG - Uit de auto van 'e heer B. uit Oostburg is een Napje met papieren ont heemd, een rijbewijs en an- °ere papieren. Men heeft de 'ufo opengebroken via een Portierraampje aan de linker- «jde. 'ASTBURG - In de nacht van Naandag op dinsdag is de auto ■at de heer K. uit Oostburg, Volkswagen, gestolen. Die ™nd in de Veerhoeklaan. De ilJt0 >s later terug gevonden in yiQOR ZUIDWEST NEDERLAND kantoren Terneuzen, Hulst en Goes, adressen en telefoonnum- ers op pagina 2. Openingstijden: 1130-12.30/13.30-17.00 uur. factie ^neuzen: Rein van der "alm (editie-chef), Jan Jan- „6n (plv. chef), Emile Calon, jj° Meertens, Cor de Boer Ton Koomen (sport), dist: Frank Deij, Eugène traeten. Middelburg: ank Postma. Goes: Aad van "ar Wouden. Kdfertentle-expl. 'dapecteur Zeeland: C. Me- Pnvé 01150-95839. Cadzand. Van de daders geen spoor. GOES - In de nacht van maandag op dinsdag werd een aggregaat ter waarde van ƒ700 gestolen. Het aggregaat zorgde voor de stroomvoorzie ning van een schip op het ka naal. Toen de stroom uitviel en de schipper ging kijken zag hij hoe het apparaat op een auto was geladen, die juist weg reed. GOES - In de bouwput van de in aanbouw zijnde nieuwe sluis is ingebroken. Er worden twee kabelhaspels, vijf rollen kabels, een boormachine en een haakse slijpmachine ver mist. TERNEUZEN - P. de R. uit Terneuzen deed gisteren bij de gemeentepolitie in zijn woonplaats aangifte van diefstal. Uit zijn aan de Ver- distraat geparkeerd staande auto werd maandagnacht een radio-cassetterecorder en twee boxen gestolen. Waarde 650 gulden. Men had de achterruit van het voer tuig er uit gehaald. ZUIDDORPE - Op het kruispunt Romerswaele- straat-IJzermanstraat te Zuiddorpe werden gister middag twee personenauto's aanzienlijk beschadigd. Door te veel op het voor hen lin kerweggedeelte te rijden kwam E. W. uit Schoondijke in botsing met de automobi list H. B. uit Kloosterzande. ELLEWOUTSDIJK - Zorg- vlied, staande wippen, 53 schutters: Wip 1: eerste hoge en tweede zij vogel: A. Dekker, Doel naar Hoger; tweede hoge vogel: C. Raas, Vooruitgang; eerste zijvogel: J. de Koeyer, Diana; derde zijvogel: G. Voet, Soranus; vierde zijvogel: P. Vette, Concordia; grootste aan tal (9): C. Jeremiasse, Zorg- vlied. Wip 2: eerste hoge vogel: C. Stouthamer, Edele Hand boog; tweede hoge vogel: P. Platschorre, Zorgvlied; derde hoge vogel: H. Koens, Spes No stra; vierde hoge vogel: P. Maat, Zorgvlied; eerste zijvo gel: N. van de Dries; tweede zij vogel: C. Westdorp, beiden Eensgezindheid; derde zijvo gel: M. Verdonk, Doel naar Ho ger; grootste aantal (12): L. de Jonge Wz, ADLM. 'S-HEERENHOEK - Eensge zindheid, staande wippen, 64 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: J. Platschorre, Zorg vlied; tweede hoge vogel: J. de Baar, Willem Teil; eerste zijvo gel: mevrouw J. de Jonge, ADLM; tweede zij vogel: M. Goeree, Zorgvlied; derde zij vo gel: A. Boonman, Vrije Schut ters; vierde zij vogel: C. van de Guchte, Spes Nostra; grootste aantal (6): H. van de Dries, Eensgezindheid. Wip 2: eerste hoge vogel: G. Voet, Soranus; tweede hoge vogel: E. Vos, Vrije Schutters; eerste zij vogel: K. Schipper, St.-Andries; twee de zij vogel: mevrouw Korstan- je, Doel naar Hoger; derde zij vogel: W. Nije, Zorgvlied; vier de zij vogel: R. van Eij keren, Vrije Schutters; grootste aantal (6): R. van Eij keren, Vrije Schutters. 'Een levenskans voor de boeren9 Door Frank Deij De landbouwpercelen in de Nijs- en Hooglandpolder liggen versnipperd en vaak op grote afstand van het boerenbedrijf. Er naar toe rijden kost de boer aleen al tijd en geld. Ook de vorm en de grootte van de percelen worden ongunstig genoemd. Daar komt bij dat het wegenstelsel niet deugt, althans volgens de commissie niet voldoet aan de eisen van modern landbouwverkeer. En, wat ook geen kleinigheidje is; de waterbeheersing, afwatering en ontwatering, in het gebied laat te wensen over. De afmetingen van de sloten zijn onvoldoende en een groot gedeelte van de drainage is verouderd. Het grootste knelpunt is de uitwateringssluis in de Zeedij k nabij Kneutershoek in de Nijspolder. Door de hoge ligging van de bodem van deze sluis kan niet voldoende water worden afgevoerd om het ideale polderpeil te handhaven. De grondwaterstanden lopen daardoor in de winter regelmatig te hoog op. Waar wel over té twisten valt. De uiteindelijke toedeling van de percelen waarbij gestreefd wordt naar een concentratie van 75 procent bij de gebouwen, (is nu 45 procent) en het terugbrengen van het aantal kavels van 174 tot 84. Een boer een groot stuk relatief slechte grond vlak bij zijn huis aanbieden in ruil voor een evengrote lap goede ver van zijn huis is vragen om moeilijkheden. Maar zo zwart wit wordt het spel nooit gespeeld. En over de kosten natuurlijk. Alhoewel voorop staat dat de boeren er beter van moeten worden is, zoals altijd, de grote vraag: wat kost het? De operatie in de Nijs- en Hooglandpolder gaat 4 miljoen kosten. Het grootste gedeelte daarvan wordt betaald door het rijk. Het waterbeheersingsplan, waardoor er via een nog aan te leggen waterloop een betere afwatering van de Nijspolder komt naar het gemaal Campen, komt voor rekening van het waterschap Het Hulster Ambacht. Kosten 700.000. Ten laste van de gezamenlijke eigenaren komt de som van 637.000. Het gros daarvan, 518.000, is nodig om de zogenaamde kavelaanvaardingswerken te kunnen bekostigen. Subsidiabel Werken, slechts deels subsidiabel, die nodig zijn om De plannen voor ruilverkaveling (rvk) in de Nijs- en Hooglandpolder in de gemeente Hontenisse zijn in de laatste fase beland. Na drie jaar van voorbereidingen, waarin 'verschrikkelijk veel is gepraat', ligt er nu het zogenaamde stemmingsrapport dat in december van dit jaar definitief door de boeren wordt gewogen. Wordt het goedgekeurd dan is in 1987, uiterlijk 1988, de ruilverkaveling van de 785 hectare omvattende Nijs-en Hooglandpolder rond Ossenisse een feit. Stemmen de 21 bedrijven de ruilverkaveling af dan doen zij zichzelf ongetwijfeld tekort. Volgens intensief rekenwerk van de rvk- voorbereidingscommissie kunnen de boeren na de ruilverkaveling op een meeropbrengst van 580 per hectare per jaar rekenen. Voortgaan op dezelfde voet betekent in elk geval stilstand. Maar voorspeld wordt een geringe terugval in de inkomsten. Ruilverkaveling in de Nijs-en Hooglandpolder. „Een levenskans voor de boeren", zegt voorzitter baron K. J A. Collot d' Escury van de rvk- voorbereidingscommissie. „Als het afgestemd wordt komt het niet weer". Landelijke cijfers spreken van een gemiddelde voorbereiding van vijftien jaar voor een ruilverkaveling. „Dan is het hier erg vlot gegaan. In 1979 is de aanvraag van de landbouworganisaties weggegaan. In 1982 konden we met de voorbereidingen beginnen. Als alles in harmonie gaat, dan kan het heel snel gaan. Het is hier erg meegevallen", meent Bos. „Het is een relatief klein gebied", voert hij als reden aan. „Maar ook omdat het een puur landbouwgebied is. Dat geeft weinig problemen". Voorzitter baron K. J. A. Collot d' Escury van de ruilverkavelings voorbereidingscommissie. - FOTO WIM KOOYMAN Burger binnen de nieuw gevormde kavels percelen te maken die redelijk vergelijkbaar zijn met de percelen die de boer voor de ruilverkaveling in gebruik had. Daaronder vallen bijvoorbeeld het graven van nieuwe sloten, het dempen van oude, het aanleggen of verbeteren van toegangsdammen. De bijdrage van 637.000 uitgesmeerd, betekent voor de boeren een gemiddelde investering van 51 per hectare per jaar. „Let wel, het gaat om een gemiddelde. Want een boer wordt omgeslagen naar het nut dat hij van de ruilverkaveling heeft", legt M. Bos van de Landinrichtingsdienst, secretaris van de voorbereidingscommissie uit. „Iemand die geen nut heeft van de verkaveling moet niet betalen". Het nut wordt vastgesteld door een schattingscommissie. Een belangrijke rol bij de vaststelling van het nut, en dus de individuele bijdrage van de boer, speelt bijvoorbeeld de verbetering van de ontsluiting. Andere scoringspunten, de afstand verkorting van het bedrijf naar de percelen, de vormverbetering, doelmatigere bedrijfsvoering, de concentratie van de percelen in de omgeving van de boerderij. Factoren waardoor de arbeidsopbrengst per hectare kan toenemen. Gering De voorbereidingscommissie heeft uitgerekend dat die toename niet gering is. Ze vergeleek de omstandigheden na de ruilverkaveling met de situatie na tien jaar zonder ruilverkaveling en kwam na aftrek van de ruilverkavelingkosten op een meeropbrengst van 580 per hectare per jaar. Het gaat uiteraard weer om een gemiddelde. „Je ziet dat ze de kosten er dubbel en dwars uithalen. Nu kun je vraagtekens zetten bij elk rekensommetje maar ik durf de stelling dat het er uit komt aan", aldus Collot. „Een vergemakkelij king van de werkomstandigheden kan in sommige onderdelen leiden tot een kostenverlaging. Dat kan voor de toekomst wel eens heel beiangrjk blijken", voegt Bos daar aan toe. De landeigenaren van dat voordeel overtuigen is de afgelopen drie jaar eigenlijk al gebeurd. „We hebben verschrikkelijk veel gepraat. Dat werkt in de praktijk ook veel beter dan een rechter over een meningsverschil te laten beslissen", vindt Bos. Dat de inspraak en overlegrondes een belangrijke rol in de voortgang van deze ruilverkaveling hebben gespeeld blijkt uit de korte tijd die nodig is geweest om tot een afgerond voorstel te komen. Voor de gewone burger zullen er na 1987 weinig opvallende verschillen in het landschapsbeeld herkenbaar zijn. Oude natuurwetenschappelij ke waarden, zoals het natuurgebied het Schorretje, de drinkput aan de Oostdijk en twee kreekrestanten in de Hooglandpolder, blijven onaangetast. Wel worden op diverse plaatsen nieuwe beplantingen aangebracht, terwijl de boeren ook gestimuleerd worden erfbeplanting aan te brengen. „Daar zit 70 procent subsidie op", aldus Bos. Verder voor het oog zichtbaar is de verbreding van de Langeweg en het aanleggen van verbindingswegen. Het tijdstip van overdracht ligt in november van 1987 of j aren daarop, als alle gewassen van het veld zijn. Want van een perceel suikerbieten aan z'n buurman cadeau doen wordt een boer niet bepaald beter. En daar is het tenslotte toch allemaal om begonnen. Expositie - In het streekmu seum Het land van Axel expo seert John van Riet vanaf vandaag (31 juli) tot en met 10 augustus olieverfschilderijen. De tentoonstelling is van woensdag tot en met zaterdag geopend tussen 13.30 en 17.00 uur en tevens op vrijdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur. Gaaibolling - Carnavalsvere niging De Koeters houdt om de verenigingskas te verstevigen zaterdag 10 augustus een grote gaaibolling op het terrein bij café De Gravin. De deelne mers kunne zich vanaf twee uur inschrijven, waarna om half drie de eerste ronde be gint. Karabijnschieting - In de zaal van Het Oude Raedhuys wordt zondag 4 augustus een karabijnschieting gehouden, waaraan iedereen kan mee doen. De wedstrijd begint om drie uur 's middags. De inleg bedraagt 110 Bfrs en er is 1000 francs gratis. In de zaal zijn clubkarabijnen ter beschik king voor de deelnemers. Gouden bruiloft - De heer en mevrouw A. Geerinckx-Kes- beke uit de wijk Zwartenhoek hebben hun gouden bruiloft gevierd met familie en vrien den. De viering werd begon nen met een kerkdienst, geleid door pastor Jos Tiellier. Het dameskoor zorgde daarbij voor de gezangen, 's Avonds kwamen tijdens de receptie velen hun gelukwensen en ge schenken aanbieden. Wewekabogroep - De j aarlij k- se kampen van de scouting Wewekabogroep zijn succes vol verlopen. De kabouters waren met hun leidsters te gast bij de Gouden Cirkel- groep te Middelburg, evenals de welpen. De gidsengroep trok per fiets naar Boslust te Bergen op Zoom, waar de ten ten een week werden opgezet. Ook de verkenners trokken er met de fiets op uit. Zij maak ten een geslaagde kampeer- tocht naar Valkenswaard. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Hoewel sprake is van lichte tot zwaar- dere bodemverontreiniging bij de voormalige vuilstor- plaats tussen Sint Jansteen en Hulst, gaat daarvan geen sterk verontreinigende invloed uit op het grondwater in de omgeving. Dat is de uitkomst van oriënterend onderzoek. Het da gelijks provinciebestuur vindt vervolgonderzoek niet no dig. Dat houdt in dat geen verdere stappen meer worden genomen. De voormalige stortplaats vormt met Rijksweg 60 een 'buffer' tussen Sint Jansteen en het Hulster uit breidingsplan Tragel. Het onderzoek heeft aangetoond dat het grondwater onder de voormalige stortplaats is verontreinigd met sul faat, extraheerbare organische chloorverbindingen, olie, aromaten en polycyclische aromaten, echter niet in zon danige mate dat sanering noodzakelijk wordt geacht. Het onderzoek is in verschillende fasen en met ver schillende methoden uitgevoerd. Het werd verricht door het ingenieursbureau Fugro en provinciale waterstaat. AMSTERDAM, 30 juli - Aardappel - termijnmarkt. In Bintje 50mm wer den 326 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ28,30 tot ƒ28,10 per 100 kg. De stem ming was prijshoudend. KAPELLE, 30 juli - Frambozen: Schönemann 127-145, Glen Clova 107-108, frambozen X12 I 92-94, IB 48-55, II 40, X! IIA 66, II 45-47 Zwar te bessen: pondsdoos IB 299-324, II 131. Rode bessen: pondsdozen: Stan za IB 101-105, II 50, Rondom IB 81. Rosetta IA 119-132, IB 87, Rotet IB 112, IA 135-139. Rovada IA 118. Ki lo's: Stanza IIA 187-198, IIB 150-171, II 110. Rondom IIA 149, IIB 115-128. Rosetta IIB 166. Kruisbessen rode 200 gr. doos 42-59, pondsdoos 116- 153, kilo's 55-180. Pruimen: Early Laxton I 160-240, II 140-180, grof 200-220, gesch. 90. Ontario kas 350. St. Hubertus I 210-320, II 75, gesch. 40-50. Orange pruimen 60. Kasbra- men 280-380 per doos. Aardbeien doosjes 130. Zure morellen II 310. Appelen: Yellow Transparant I 70- 80 102-123,1 60-70 56-61,1 55-60 36, II 70-80 93, II 60-70 46-50. Stark Ear liest I 70-80 206-223, I 60-70 154-165, II 70-80 127, II 60-70 82, II 55-60 58-66. Early Victoria II 70-80 71, II60-70 59. Groente: princessebonen I 159-165, II 88, snijbonen 170-270, tomaten IA 540, IB 670, IC 400, rode kool 18, aardappelen 16-28, drielingen 14-22, kriel 40.

de Stem | 1985 | | pagina 13