KANS OP BEZWAARSCHRIFT TEGEN PLAN Wat doen toeristen bij slecht weer? Regels voor vervoer LPG over water 4TP Gezt rommeli HET WEER PAGINA ZEELAND 1 T15 Vorig jaar meer post verzonden Reacties school terneuzen Leraar geschorst wegens ontucht Twee Belgen aangehouden wegens wapenbezit Ideaal EEN ZATERDAGMORGEN ZONDER ZON Breien Doelloos MAANDAG 29 JUL11985 Buien met onweer Weer in Europa Jongen vindt dieven van portemonnee Drie gewonden na aanrijding op rijksweg Vee en hond ondervoed in Breskens gehandicapten Dagverblijf zoekt spulletjes voor nieuwe projecten Noodlanding op polderweg «word» VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het ver voer van LPG per schip over de Westerschelde en het kanaal van Gent naar Terneuzen is vanaf 1 sep tember aan regels gebon den. Op die datum wordt het Reglement Vervoer Gevaarlij ke Stoffen met Zeeschepen (RVGSZ) van kracht. De vei ligheid en duidelijkheid zal hierdoor met name voor het scheepvaartverkeer op de Westerschelde worden ver groot. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft het nieu we reglement bekend ge maakt. België is akkoord met het nieuwe vaarreglement. De RVGSZ vervangt de zo genaamde Grote Beschikking die, voor de vaart van zee naar de Nederlandse en Belgische havens en omgekeerd, regels geeft voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen met zeesche pen. Tot nu toe waren geen duidelijke regels opgenomen voor het vervoer van gas, met name LPG. Veel schepen va ren met deze lading over de Westerschelde en het kanaal van Gent naar Terneuzen. Het voor gastankers gelden de vergunningstelsel keert in het nieuwe reglement niet te rug. Alle schepen die een Ne derlandse haven aandeden moesten zo'n vergunning heb ben. In plaats daarvan zijn de standaartvoorschriften die aan de vergunning zijn ver bonden opgenomen in het nieuwe reglement, zodat alle schepen die gebruik maken van de Westerschelde aan de zelfde voorschriften moeten voldoen. Het RVGSZ bevat verder de mogelijkheid voor lokale be stuurders om het scheepvaart verkeer op de Westerschelde stil te leggen als zich iets bij zonders voordoet. Bovendien is het vaarplan voor vervoer van en naar België over Schel de en het kanaal van Gent naar Terneuzen in het regle ment opgenomen. Uitdiepen Schelde baart Belgische vissers zorgen Van een onzer verslaggevers OOSTENDE (B) - De Belgische vissers maken zich ernstig bezorgd over de voorgestelde plannen tot uitdiepen van de Westerschelde. Dit deelde de directeur van de Belgische redercen trale A. Witte Vrongel mee. Binnenkort besluiten de vis sers of ze al dan niet een be zwaarschrift indienen tegen het uitdiepen. Antwerpen wil dat de Wes terschelde wordt uitgebaggerd om de bereikbaarheid van de haven te waarborgen. Om aan die eisen te voldoen dienen de drempels in de Westerschelde met ongeveer anderhalve me- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/ROO SENDAAL - Na de da ling in 1983 is vorig jaar in zuid-west-Nederland weer meer post verzon den. Die stijging is voorna melijk te danken aan het groeiende aanbod van partij enpost voor het binnenland. Als gevolg daarvan is het expeditie- punt Roosendaal uitge groeid tot het knooppunt met de meeste rolcontai ners van Nederland. Dat blijkt uit het jaar overzicht 1984 van het postdistrict Middelburg, dat Zeeland en West- Brabant omvat. De omvang van de bin nenkomende post steeg met acht procent en de hoeveelheid post aange boden via de voorsorteer- centra en het expeditiek nooppunt Roosendaal steeg zelfs met 37 procent. In zuid-west-Nederland werden 202 miljoen brie ven en stukken bezorgd. Dat is gemiddeld 227 brieven en waarschijn lijk vooral ook rekenin gen en bankafschrijvin- gen per inwoner. Aan Kerst- en Nieuw- j aarscorrespondentie werden 6.715.000 kaarten behandeld. Onder de grootverbruikers zijn het vooral de postorderbe drijven, die de PTT meer werk geven. „Die voeren een warenhuis-assorti ment en voeren een ver scheidenheid aan pakjes aan", aldus de PTT. Het aantal lokethande lingen dat de PTT voor derden verricht is in '84 met 35.000 ofwel twee procent toegenomen. Het gaat daarbij om de ver koop van abonnementen op het openbaar vervoer en strippenkaarten, werk voor gemeenten en uit reiking van kentekenbe wijzen. Hoewel er dus meer werk te verrichten was, bleef door de voortschrij dende automatisering het aantal werknemers vrij wel gelijk: ruim 3100 mensen. Daaronder zijn relatief veel part-timers: meer dan een kwart van het totaal aantal werkne mers. ter te worden verlaagd. Dat betekent dat ruim vijftien miljoen kubieke meter specie moet worden afgevoerd. Verder zal de toegangsgeul in het mondingsgebied ver diept moeten worden. Dit blijkt uit een enige tijd gele den uitgebracht studierapport 'Verdieping Westerschelde'. Volgens de ingediende plan nen zal het afgegraven slib ge stort worden in de monding van de Schelde. Niet alleen de Belgische vis sers, ook hun Nederlandse col lega's maken zich zorgen. De Westerschelde dient namelijk als broedkamer voor verschil lende vissoorten. Door het baggeren zal die functie teniet worden gedaan. De vissers hebben ook be zwaar tegen het storten van de specie in de monding. Het is niet uitgesloten dat het slib giftige stoffen bevat. Wanneer dat gestort wordt komen de stoffen vrij waardoor de vis stand ernstig kan worden aangetast. Naast de visserij wereld hebben ook de ge meenten Oostburg en Honte- nisse bezwaar aangetekend tegen de plannen. Volgens Witte-Vrongel zul len de Nederlandse vissers nog contact opnemen met hun Bel gische collega's. „Enkele we ken terug hebben we informa tie over het uitdiepen opge vraagd en gepubliceerd. We wachten nu af wat de reacties zijn van de vissers en andere belanghebbenden", aldus de directeur. Hij verwacht dat de centrale het bezwaarschrift van de Zeeuwse vissers zal steunen. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het bestuur van de Terneuzense scholen gemeenschap De Leeuwtjes heeft een docent uit Axel ge schorst voor onbepaalde tijd wegens het plegen van onze delijke handelingen met een minderjarige leerlinge. Het openbaar ministerie in Middelburg onderzoekt de aanklacht tegen de leraar. Een dagvaarding is niet opgesteld. Bijna twee maanden gele den deden de ouders van de leerlinge aangifte van de on tuchtige handelingen bij de gemeentepolitie van Terneu zen. De leraar heeft daarna enkele dagen voor verhoor op het politiebureau doorge bracht. Een proces-verbaal is opgemaakt dat nu in onder zoek is bij het openbaar minis terie in Middelburg. Na het indienen van de klacht heeft de directrice van de scholengemeenschap, me vrouw D. de Buck, de leerlin gen persoonlijk op de hoogte gebracht van de affaire. Het personeel is schriftelijk over de zaak geïnformeerd. De docent is inmiddels ook geschorst als lid van het schoolbestuur van een Axelse basisschool. De officier van justitie, mr. R. Daverschot, was niet bereikbaar voor com mentaar. Van onze correspondent CADZAND - De rijkspolitie te Oostburg heeft vrijdagavond omstreeks half elf twee Belgen aangehouden en ingesloten wegens het bezit van een vuurwapen. Zij zijn na verhoor en het opmaken van een proces-ver baal in de loop van zaterdag weer op vrije voeten gesteld. Het wapen is in beslag geno men. De 27-jarige C. V. uit Brus sel en de 36-jarige J. H. uit Koekelberg reden in een per sonenauto over de boulevard De Wielingen te Cadzand en maakten daarbij een ver keersovertreding. Toen zij door de rijkspolitie staande werden gehouden deed be stuurder V. een greep in het dashboardkastje. De agenten zagen daarin een vuurwapen liggen en arresteerden de mannen. Door Emile Calon Het kustgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen zit vol. Op de campings is slechts hier en daar nog een plekje vrij. De toeristen ko men naar deze streek voor het strand. Verder is er niet veel te beleven. Maar als het weer het zonnebaden niet toelaat, wat doet men dan? Zaterdagmorgen, geen zonnestraal te bekennen. Bewolking zover het oog reikt. Bovendien waait het flink. Uitstekend weer om een bezoekje aan het kustge bied af te leggen. Kijken hoe de vakantiegangers zich vermaken wanneer ze niet op buik of rug op het strand liggen. Het eerste doel is de jacht haven van Breskens. Zowel zomer als winter is daar al tijd volk te vinden. Vooral mensen die om welke reden dan ook geen boot hebben. Het is een van de beste 'el- kweervoorzieningen' -zoals het in stadhuisjargon heet- die de gemeente Oostburg rijk is. Elke tijd van het jaar komen mensen bootjes kij ken. Wie heeft nog nooit naar een mooi wit jacht ge keken en gedroomd van ver re reizen, bounty-eilanden en de wereld van Peter Stuyvesant. Bij de jachthaven is ech ter bijna niemand te zien. Wel enkele booteigenaren, die van verre herkenbaar zijn aan de zelfverzekerde tred waarmee ze over de steigers lopen. Misschien is het nog te vroeg voor de toe risten. Waarschijnlijk ver blijven ze nog op de cam ping, in twijfel wat te doen. Wachten tot de zon mis schien nog doorbreekt of de auto in en wat toeren. Bij de viskramen is het behoorlijk druk. De voertaal voor de toonbank is Vlaams. Met bewondering wordt naar de vele vissoorten ge keken. Zolang er nog geen berichten zijn over vergif tigde Franse witte wijn zal het eten van vis voor de lief hebbers een waar feest blij ven. Aan de achterkant van de kramen liggen de vissers schepen. Enkele gezinnen bekijken ze en een vader probeert de lastige vragen van zijn zoon te beantwoor den. „Door die slierten aan de netten zwemmen de vis sen niet weg", hoor ik hem zeggen. Op het veerplein is het druk. Automobilisten die naar Vlissingen, Miniatuur Walcheren en nog verder, willen, moeten een uur wachten voor ze de pont op kunnen. Opvallend veel mensen gaan te voet over. De veerboot is voor sommi gen zo leuk dat ze in Vlissin gen niet aan wal gaan maar nog eens heen en weer va ren. Op alle stranden langs de kust is het stil. Het aantal wandelaars is beperkt. Hier en daar trotseert een moedi ge zwemmer de koude wind. Voor surfers is het ideaal. Bijna geen zwemmers en flinke golven. Bij Cadzand- Bad probeert een man het ook. Een uur lang stapt hij op zijn plank en valt er weer af. Hij blijft echter door gaan. Als wij het strand ver laten trekt hij net zijn plank op het natte zand en begint een gesprek met een vrouw. Zou ze hem moed inpraten Een mislukte poging tot surfen bij Cadzand-Bad. Jachten kijken in de haven van Breskens. - FOTO'S W1MK00YMAN of zeggen dat ze het beu is en terug naar de caravan wil? De terrassen van de strandtenten zijn bijna leeg. Op het duinpad is het druk. Veel mensen met kinderwa gens lopen heen en weer. Op de campings is het druk met rondwandelende toeristen. Ook rijden veel auto's op en af. Gevraagd naar waar ze gaan. „Knok- ke, Sluis, Vlissingen of zo maar een stukje rijden", antwoorden ze. De speelvel den zijn overvol. Wie geen zin heeft in een ritje of wan deling zit voor de tent te le zen of te praten. Tegen het duin bij de Blanke Top zitten vier Duit se vrouwen. Ze hebben het zich makkelijk gemaakt en verenigen het nuttige (breien) met het aangename. Ze zijn hier slechts een weekend en willen zoveel mogelijk profiteren van de frisse lucht. „Zolang het niet regent zijn we op het strand", zegt de oudste. De boulevard in Cadzand is drukbevolkt. Mensen lo pen doelloos rond, bekijken de winkels en zoeken be schutting tegen de wind op de terrassen en in de café's. De naam Boulevard doet vreemd aan. Vergeleken met andere badplaatsen is het maar een saaie straat. De gemeente Oostburg heeft echter grootse plannen. Bin nen enkele jaren zal de straat de naam met ere dra gen. De winkelstad Sluis zit vol. Het lijkt wel of bijna al le toeristen dit koopstadje hebben opgezocht. Alle ter rassen puilen uit. Bijna ner gens is legaal parkeren mo gelijk. Ook Oostburg is overstroomd met kooplusti gen. Rond half drie breekt de zon door. Als lemmingen ko men de toeristen uit hun tenten, caravans en huisjes en trekken naar het strand. Binnen korte tijd zijn de we gen die naar de kust voeren vol met auto's. Het blijft echter te fris om lekker te zwemmen maar met behulp van een windscherm is zon nen geen probleem. Ook de haven van Bres kens wordt overstroomd door mensen. In kleine of grotere groepen trekt men rond, wijzend op dure jach ten en kijkend tussen de masten door naar de Wes terschelde waar de golven witte schuimkoppen hebben. We krijgen weer zwaarbewolkt tot betrokken en regenachtig weer en later enkele kortston dige opklaringen, maar ook buien. Maximum temperaturen van IS tot 20 graden en een matige zuiden tot zuid-westen wind. De vooruitzichten voor dins dag en woensdag: veel bewol king met af en toe regen en tussendoor enkele opklarin gen. Vrij fris voor de tijd van het jaar. Amsterdamzwaar bew.22 gr Eindhovenzwaar bew23 gr Vlissingenregen16 gr Aberdeenregen18 gr Atheneonbewolkt32 gr Barcelonaonbewolkt30 gr Berlijnzwaar bew.26 gr Bordeauxzwaarbew.26gr Brusselzwaarbew.23gr Dublinregen13 gr Frankfortonweer30 gr Genèvezwaarbew.30gr Helsinkizwaar bew.19 gr Innsbruckzwaarbew.31gr Klagenfurtlicht bew.29 gr Kopenhagenhalf bew.23 gr Lissabonhalf bew.25gr Locarno..zwaarbew.28gr Londenhalf bew.20gr Luxemburgzwaar bew.24gr Madridonbewolkt31 gr Malagaonbewolkt33 gr Mallorcaonbewolkt30 gr Maltaonbewolkt32 gr Munchenzwaarbew.30gr Nicelicht bew29 gr Oslolicht bew.22gr Parijszwaarbew.21 gr Romeonbewolkt31 gr Splitonbewolkt34 gr Stockholmhalf bew.21 gr Wenenonbewolkt29gr Zurichweerlicht31 gr Casa Blanca... onbewolkt24gr Istanbulonbewolkt33 gr Beiroetonbewolkt32 gr Tunisonbewolkt36 gr Van onze correspondent BRESKENS - Op de Boule vard in Breskens is uit de tas van een Duitse jongen een portemonnee met een geldbe drag gestolen. De jongen en zijn vader, die later op onderzoek uit gingen, konden de daders, een tweetal uit België, bij een tankstation herkennen. De rijkspolitie werd inge schakeld en al snel bleek dat het twee mensen uit Oostende betrof. Beiden reden op een motorfiets die ze in België ge stolen hadden. Het duo was uit een inrichting weggelopen. Van onze correspondent SLUISKIL - Bij een verkeers ongeval op rijksweg 252 zijn vrijdagmiddag drie personen licht gewond geraakt. Het ongeval gebeurde door dat de Engelse automobilist J. G. uit Londen op de kruising nabij Driekwart geen voor rang verleende aan een perso nenauto, bestuurd door me vrouw P. S. uit Terneuzen. Beide auto's liepen zware schade op. G. moest met een hersen schudding worden opgenomen in het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. De twee inzittenden van de Terneuzense auto kon den na behandeling in het zie kenhuis naar huis worden vervoerd. Van onze correspondent BRESKENS - De rijkspolitie te Oostburg heeft proces-ver- baal opgemaakt tegen de Bressiaander E. van de B. we gens een verregaande vorm van dierenmishandeling- Bij Van de B. werd een tien tal koeien en kalveren aange troffen, dat in staat van on dervoeding en verwaarlozing verkeerde. De dieren werden staand of liggend in een dikke laag mest aangetroffen. Ook een hem toebehorende hond, vastgemaakt aan een twee meter lange ketting, toonde verschijnselen van on dervoeding. e woo Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Terneu- jens dagverblijf voor gehan dicapte ouderen De Dagboog Ml na de zomervakantie met nieuwe projecten van start gaan. Door het huidige bezui- nigingsbeleid zal dat echter zeer moeilijk zijn, aldus een rondschrijven. Het geld om de benodigde spullen aan te schaffen ontbreekt. Om die reden vraagt het be stuur van de 'Stichting voor zieningen voor gehandicapten Midden-Zeeuwsch-Vlaande- Vele duizenden namen een k Van onze correspondente IJZENDIJKE - Vele duizen den brachten zaterdag een bezoek aan de rommel-, vo gel- en antiekmarkt, die de WV zaterdag op het Markt plein te IJzendijke hield. Al zeer vroeg in de mor gen vonden de eerste trans acties plaats, terwijl om 08.30 uur voor een handelaar of verkoper geen plaatsje meer vrij was. Het was dus weer gezellig druk in IJzen dijke. De VVV had vooraf veel bekendheid gegeven aan de ze jaarlijkse markt en het leek vooral zaterdagmorgen dan ook of bijna alle toeris- Van onze correspondent KRUISPOLDERHAVEN Een Belgisch sportvliegtuigje beeft gistermiddag een ge slaagde noodlanding gemaakt °P een polderweg in de ge meente Hontenisse. Het toestel, een eenmotorige Piper, bleef daarbij onbescha digd en kreeg ongeveer een Paar uur daarna van de rijks politie en rijksluchtvaart dienst toestemming om weer bet luchtruim te kiezen. Ook Pet wegverkeer ondervond op deze polderweg nauwelijks Pinder van het obstakel. Even na vijf uur zette de pi loot van een van het vliegveld urssel in België opgestegen joestel, de 48-jarige J. D. uit Hoevenen (B.), gedwongen door het slechte weer met een zicht van op dat moment min der dan 150 meter het vlieg tuigje op het wegdek van de kemortelstraat. Ondanks de smalle landingsstrook lukte dit zonder schade. Na een controle door de be rokken autoriteiten mocht de ■Per om 18.50 uur weer op eigen.

de Stem | 1985 | | pagina 6