'alibi! VAN BOECKEL GEDEKLASSEERD DOOR MAURER Boris Becker bij laatste acht in Indianapolis Karpov wint schaakfestival I Hans Kraay jr. vraagt opnieuw kwijtschelding Millar bijna zeker naar ploeg Post Nederlands zeilsucces in Italië Verlies van Eline Coene Blanchard wil gevecht met Spinks I ZATERDAG 27 JUL11985 I WAALWIJK - Hans Kraay I r die in Nederland nog een I iiorsing moet uitzitten van I ght wedstrijden, heeft de I «VB opnieuw verzocht hem I jje straf kwijt te schelden. Het I „ctiebestuur betaald voetbal lial dinsdag een uitspraak orden voor. iNIGING (m/v) [HILVERSUM - Het blijft lachen in Hilversum. De nummer een eruit, de nummer twee eruit en alle andere geplaatsten voortijdig geëxecu- teerd door tennissers van regionaal niveau. Terugkeer van Rothengatter in Formule 1 Partij verloop TIENDE TOERNOOIZEGE VAN RUS IN NEDERLAND A51 T26 PAGINA SPORT 2 uit Nederland fchrijf Dok uw VVV pr uzelf op 'n lig mooi dagje 1 uit in Walibi. Van onze sportredactie T Mocht die negatief uitval len dan zal Kraay jr. met iteun van de WCS, de spe lersvakbond, naar de burger- jechter stappen om via een kort geding zijn zin te krijgen. Hans Kraay jr. speelde af gelopen woensdag met zijn nieuwe club RKC in Hapert zijn eerste wedstrijd op Ne derlandse bodem sinds 18 ok tober 1983. Op die datum sloeg hij tijdens NAC - Wageningen de scheidsrechter. Het bestuur van RKC is in conflict gekomen met de Bel gische tweedeklasser Turn hout, dat weigert een vergoe ding van ongeveer 20.000 gul den te betalen voor de 32-jari- ge Janus van Gelder. Bij RKC stond Van Gelder als amateur te boek. Bij Turnhout zou hij eveneens als amateur gaan voetballen. Doelman Wilfried Brook- huis, die zich deze week 'ziek' meldde bij zijn werkgever De Graafschap, heeft besloten maandag de training toch te hervatten. Brookhuis had zich nog niet op De Vijverberg bij de nieu we oefenmeester Henk van Brussel gemeld uit teleurstel ling over het niet doorgaan van de begeerde transfer naar NEC. De clubbesturen van De Graafschap en NEC konden het niet eens worden over de vergoeding. Om zijn loopbaan niet in gevaar te brengen, heeft Brookhuis afgezien van zijn verdere voornemen weg te blijven van de training. Wel heeft hij de zaak aangekaart bij de WCS in de hoop, dat toch nog een opening kan wor den geforceerd. De hitte en het onvermogen te scoren, hebben Sparta in de finale van het voetbaltoernooi in Sjanghai de zege gekost. De wedstrijd tussen de Rotter damse eredivisieclub en de gastvereniging was in 0-0 geëindigd. De extra speeltijd leverde Sjanghai twee doel punten op. (013)-681214* klachten (0131-632245 het belang van de fcn heeft 350 wo- jmatieverwerkings- jnctie van belast met de alge- secties, t.w. sectie len administratieve lingsgebied en het Pof bestuur itomatiseerde Irschriften met be- Imet het N.-C.C.W. peerd door een se- ectieteam. Actieprocedure. personeel in dienst brieven te richten jirodstraat 30, 5042 AP- er niets invullen I. Agtsch. Ide ■wijze: bonnen verzonden ding van: OsterthiiD verrast Tonas Smid Door Léon K-rijnen Nadat eerder lijstaanvoerder Henrik Sundström, len, in diens voetspoor daaraan voorafgaand, de be- schermde spelers Viver, Svensson, Barbosa, Benhabi- i an Casal veel te vroeg van het toneel verdwenen, I was het gisteren de nummer twee, Tomas Smid, die de [hoopvolle verwachtingen van toernooi-directeur Piet van Eysden logenstrafte. Voor de afwisseling was het leen Westduitser, de 21-jarige [Ricky Osterthun, die voor de (zoveelste verrassing van een jammervolle week zorgde. Osterthun, pas aan zijn twee dejaar als prof bezig, dender- s als een wervelwind over de (Tsjechische multi-miljonair [ineen, die er normaal gespro- Isen toch geen gewoonte van imaakt om te verliezen van 1 spelers die lager op de rang lijst verkeren dan hijzelf. Smid was desondanks weer Jruim tienduizend gulden rij— lier na de 6-4 6-2 strafexpedi tie, maar gezien zijn carrieère- rakomsten, die alleen al aan [Grand Prix-prijzengeld ver boven de acht miljoen gulden somen, zal hij daar wel niet erg tevreden mee zijn. Huub van Boeckel, die, na ■,de succesvole poging van I 'lenno Oosting een dag eerder, look nog een kansje kreeg om 1 een beetje historie te schrijven door de halve finales te beha- llen, werd wreed wakker ge- I maakt uit die mooie droom. ■Drie kwartier duurde de pijn lijke les, die hij kreeg van een ■andere Westduitser, de al flink 1 aaiende Andreas Maurer, ■waarbij de Hagenaar slechts I wee maal zijn service wist te I .«houden, maar daar ook geen 1 akele break tegenover wist te ■stellen: 6-16-1. I Het optimisme van Van {Boeckel, die zich vooraf 'be- d niet kansloos' had ■geacht tegen de bij na-vete- liaan Maurer, werd op pijnlij- 1:1e wijze gelogenstraft. Een AMSTERDAM - De ploeg van Peter Post wordt voor 1986 teer waarschijnljk versterkt met de Schotse klimmer Ro bert Millar en de Australiër Alan Peiper. Met Millar en Peiper erbij, üe overigens hun contracten nog moeten tekenen, krijgt Post voor het komend jaar weer een ijzersterke formatie. Eerder deze week tekenden, zoals gemeld, reeds Johan van ie Velde en Teun van Vliet. Roy Schuiten, erg actief op ie transfermarkt, heeft tot dusverre de amateurs Jan Sie- roons, Peter Hoondert, René Beuker en Jan van Wijk een voorlopige verbintenis laten tekenen. Ben van Erp van Skala, waar zo goed als zeker Gerard Perldscholten onderdak vindt, onderhandelt momenteel ook ■net Fons de Wolf. De Belg is, "adat hij bij de proloog van de Tour te laat aan de start ver scheen, ontslagen door Fagor. ANDVOORT (ANP) - De te- igkeer van Huub Rothengat ter in de Formule 1 is een feit. De dertigjarige autocoureur uit Laren rijdt de rest van het seizoen voor Osella. De Ita liaanse stal heeft de verbinte nis met Piercarlo Ghinzani opgezegd. Rothengatter reed vrijdag voor het eerst in de nieuwe wagen tijdens de voorberei dende tests op de race om de Grote Prijs van Zandvoort op 25 augustus. Het wedstrijd-de buut is vastgesteld op 4 augus- I Jus in de race om de Grote West-Duitsland. niet, omdat die Maurer nou toevallig de sterren van de he mel speelde. De Westduitser sloeg de ballen gewoon over het net en binnen de lijnen, Van Boeckel timmerde ze in het net of meters uit. Een par tijtje om gauw te vergeten dus. Net als Schapers dat deed na zijn verlies tegen Oosting, reageerde Van Boeckel na af loop professioneel stoïcijns op de afgang: „Die dingen kun nen nou eenmaal gebeuren in dit vak", zei hij, „als je daar niet tegen kunt, moet je maar gauw een ander beroep kiezen, want ze gebeuren zo vaak". Waarbij aangetekend mag worden dat de cheque van tienduizend piek, die Van Boeckel bij Van Eysden op mocht halen, voor hem heel wat meer betekent dan voor Smid. Een groot deel van zijn voorgenomen trip naar Azië en Australië is er immers weer mee gefinancieerd. Tomas Smid zocht ook niet bepaald naar uitvluchten. „Ik heb van alles geprobeerd, zo lang ik tenminste de kans kreeg", aldus Smid, „maar dat zette allemaal geen zoden aan de dijk. Als ik achterin bleef, passeerde hij mij, en als ik naar net kwam ook. Dan heb je weinig meer te vertellen. Misschien heeft het met de leeftijd te maken, maar ik krijg op gravel steeds meer problemen. Een tijdje geleden was het sensationeel als ik van een speler als Osterhun ver loor, maar tegenwoordig kijkt niemand er meer van op. Ten nis op gravel wordt steeds meer een loterij, er staan geen uitslagen meer vast, bijna iedereen in de top-100 kan van een topper winnen". Door de ontwikkelingen van gisteren is Andreas Maurer ineens favoriet geworden voor de eindoverwinning, ook al zou zijn landgenoot Osterthun hem in de halve finales nog wel eens te grazen kunnen ne men. Menno Oosting heeft in ieder geval een hele beste kans om als eerste Nederlandse speler na Tom Okker de finale te bereiken, maar dan zal hij wel de 17-jarige Zweed Carls- son van diens eerste finale af moeten houden. Voor de toch al veelgeplaag de directeur Piet van Eysden zou een finale-plaats van Oos ting nog een pleistertje op de wonde betekenen. Een 'grote' winnaar van Hilversum, een vereiste om het toernooi ten minste nog een beetje interna tionaal aanzien te geven, kan hij nu toch weer gevoeglijk vergeten. Oosting als winaar zou ten minste nog een en ander goed maken, maar ook dat zal er wel niet inzitten. Tekenend voor de misère van Van Eys den is immers, dat hij al enke le dagen de hekkesluiter is van de onderlinge prijsvraag, die er in Hilversum voor pers en medewerkers is opgezet. Meer dan 50 man doen mee aan dat gokje, waarbij iedereen een tientje heeft ingezet en waar bij men dagelijks van de twee de partij op het centre-court het totale aantal gespeelde ga mes dient te voorspellen. De immer beminnelijke Van Eys den is een goede verliezer, maar gisteren verdomde hij het toch mooi om weer de rode trui aan te trekken, het sym bool verbonden aan het gege ven dat hij met 54 min-punten ook in dat klassement pijnlijk en categorisch op het verkeer de paard heeft gewed. Uitslagen: enkelspel: Andreas Maurer (WD1) - Huub van Boeckel (Ned) 6-1 6-1, Ricki Osterthun (WD1) - Tomas Smid (Tsj) 6-4 6-2; dubbelspel: Hjerquist/Svensson (Zwe) - Ricardo Sanchez/ Rodri-j guez (Spa) 6-4 6-4, Casal/Emilio Sanchez (Spa) - Van Boeckel/Oos- ting (Ned) 7-5 6-1. Met een grimmig gezicht tracht Huub van Boeckel te redden wat er te redden is in zijn partij tegen Andreas Maurer. Zonder succes. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - De partij voor de slotronde tussen Karpov en Timman had het volgende verloop (wit Karpov): 1. Pgl-f3 Pg8-f6 2. c2-c4 c7-c5 3. Pbl-c3 d7-d5 4. c4xd5 Pf6xd5 5. d2-d4 Pd5xc3 6. b2xc3 g7-g6 7. e2-e3Lf8-g7 8. Lfl-d3 0-0 9.0-0 Dd8-c7 10. Tal-bl Pb8-d7 11. e3-e4 e7-e5 12. Lcl-a3 Tf8-d8 13. Ddl-b3e5xd4 14. c3xd4c5xd4 15. Tfl-cl Dc7-f4 16. Ld3-c4 remise VADA (ANP) - Het Neder landse zeilduo Schuurmans/ Abma heeft vrijdag de vierde wedstrijd gewonnen voor het wereldkampioenschap in de Vaurien-klasse, dat in Italië wordt afgewerkt. In de algemene rangschik king is de Friese combinatie er niet door in de voorste gelede ren terecht gekomen, na een diskwalificatie eerder in het toernooi. Uitslag: 1. Schuurmans/ Abma (Ned), 2. Silva/Ferrero (Por), 3. Ro- boux/Vechien (Fra), 4. Gavazzi/ Gavazzi (Ita), 5. Van der Meulen/ Visser, 14. Broers/Broers (Ned), 21. Sepers/Van Ek (Ned). Stand: 1. Gavazzi/Gavazzi 19.7 punten, 2. Alvazzi/Alvazzi (Ita) 38, 3. Fuchs/Doll (WD1) 41, 4. Van der Meulen/Visser 46.7, 5. Scafati/Sca- fati (Ita) 51.7, 9. Schuurmans/Ab ma 67, 14. Baerveldt/Willemse (Ned) 97.7, 17. Smits/Rutgers (Ned) 105,25. Sepers/Van Ek (Ned) 129. Bas Verwaal, met zijn broer Egbert als bemanningslid, is bij strijd om de wereldtitel in de Flying Junior-klasse als tweede geëindigd. De Rotter dammers moesten Den Har- tigh/Laureyssen laten voor gaan. De Belgische combinatie won ook de zesde en laatste race, voor Jan en Aad van Vliet uit Leiderdorp. Uitslag: 1. Den Hartigh/Laureys- sen (Bel), 2. Van Vliet/Van Vliet (Leiderdorp), 3. Vermant/Grisar (Bel), 4. Verwaal/Verwaal (Ned), 5. Pothuis/Adriolo (Ned). Eindstand: 1. Den Hartigh 9, 2. Verwaai 26, 3. Tsubokura/Shinka (Jap) 31.4, 4. Van Vliet 43, 5. Ver mant 51.1. INDIANAPOLIS (AFP) - Wimbledonkampioen Boris Becker heeft zieh geplaatst voor de kwartfinales van het internationale tennistoernooi in Indianapolis. Hij won in de derde ronde ge makkelijk van de Italiaan Francesco Cancelotti: 6-4 6-2. De als eerste geplaatste Tsjechoslowaak Ivan Lendl stond de Fransman Guy For get nog minder games toe: 6-0 6-2. Ook de Tsjechoslowaken Mecir en Navratil en de als achtste geplaatste Argentijn Martin Jaite bereikten de laatste acht ten koste van res pectievelijk de Amerikanen Willenborg en Duncan en Guillermo Vilas. In het damestoernooi zorgde de 22-jarige Amerikaanse Ka- te Gombert voor een daveren de verrassing. De nummer 111 van de wereldranglijst ver sloeg in de kwartfinales de als eerste geplaatste Bulgaarse Manuela Malejeva. De partij duurde drie sets: 6-31-6 8-6. De als tweede geplaatste Amerikaanse Zina Garrison begon tegen haar landgenote Anna Ivan slecht door de eer ste set te verliezen (in de tie break werd het zelfs 0-7). In de volgende tweede sets stond Garrison echter nog slechts vier games in totaal af: 6-16-3. Voorts bereikte de als vierde geplaatste Hongaarse Andrea Temesvari de laatste vier door de Italiaanse Rafaella Reggi in twee sets te verslaan: 6-3 7-6. Als laatste plaatste de Argen tijnse Gabriela Sabatini zich voor de halve finales. Zij won in twee sets van Debbie Spen- ce: 6-3 6-3. De Amerikanen Johan Kriek en Brian Teacher hebben de halve finales van het tennis toernooi in Livingston, in de staat New Jersey, bereikt. Kriek versloeg de Zuidafri kaan Danie Visser, Teacher versloeg zijn landgenoot Sam my Giammalva. Het toernooi is gedoteerd met een prijzen geld van 125.000 dollar (400.000 gulden). Uitslagen: heren-enkelspel, kwartfinales: Kriek (VSt) - Visser (ZAf) 6-4 6-0, Teacher (VSt) - Giammalva (VSt) 6-4 6-3; dames enkelspel, kwartfinales: Fairbank (ZAf) - Dreyer (VSt) 3-6 6-1 6-2, Kim (VSt) - Allen (VSt) 6-3 6-3. JAKARTA (RTR) - Met Eline Coene is de laatste Nederland se badmintonster verdwenen uit het toernooi om de indivi duele open kampioenschappen van Indonesië in Jakarta. Astrid van der Knaap en Erica van Dijck waren niet verder gekomen dan respectievelijk de tweede en eerste ronde. In de derde ronde van het dames-enkelspel verloor Coe ne, die eerder de sterker geachte Engelse Gillian Clark terug wees, vrijdag van de In donesische Ivana Lie: 5-11 6- 11. HILVERSUM (ANP) - Alex Blanchard wil op 15 december uitkomen tegen de wereld kampioen boksen in het half- zwaargewicht (WBC-versie) Michael Spinks. De 27-jarige Amsterdamse bokser, de Europese kampioen in deze gewichtsklasse, probeert mo menteel zakenlieden in het Gooi voor deze onderneming te interesseren. Het gaat om een bedrag van twee ton. De Amerikaan Spinks zal in september zijn landgenoot Larry Holmes ontmoeten; in zet is het wereldkampioen schap zwaargewicht. Eind ok tober verdedigt Blanchard zijn Europese titel tegen de Engelsman Dennis Andries. Blanchard: „Ik ga eind vol gende maand naar Amerika om mij op dat gevecht voor te bereiden. Dat doe ik in de sportschool van Joe Frazier in Philadelphia". Blanchard acht zijn mogelijkheden om in Europa zijn bokstitel te gelde te maken onvoldoende en is derhalve stellig van plan zijn geluk aan de andere kant van de Atlantische Oceaan te be proeven. De top-toen in het half- zwaargewicht: wereldkam pioen Micheel Spinks (VSt); uitdagers: 1. Marvin Johnson (VSt), -2. Prince Mama Mo hammed (Gha), 3. Lotti Mwale (Zam), 4. Eddie Davis (VSt), 5. J.B. Williamson (VSt), 6. Eddie Mustafa Muhammed (VSt), 7. Leslie Steward (Tri), 8. Alex Blanchard (Ned), 9. Jean-Ma rie Emebe (Kam), 10. Willie Edwards (VSt). AMSTERDAM (ANP) - Jan Timman heeft Anatoli Karpov niet van diens tiende toernooi zege in Nederland kunnen af houden. De onderlinge partij voor de tiende en laatste ronde eindigde vrijdag in remise, waardoor het verschil van een half punt in Karpov's voordeel onaangetast bleef. Het duel tussen de nummers één en drie van de wereld vergde slechts zestien zetten. Toch was het zeker niet zo, dat Timman zich bij voorbaat met de tweede plaats in de eind rangschikking tevreden stel de. Hij had echter een grote handicap: met zwart zou het extra moeilijk zijn tegen de wereldkampioen iets tast baars te bereiken. In een Grünfeld-Indische opening probeerde Timman Karpov al vroeg uit zijn tent te lokken met zetten als 3. d5 en 11. e5. Toen hij dat zag, merkte toe schouwer Genna Sosonko op: „Het wordt vast een lange partij". Die voorspelling kwam niet uit. Na ruim twee uur achtte Karpov het mo ment gekomen remise aan te bieden. Timman ging daar aanvankelijk niet op in. Hij dacht twintig minuten na om de stelling nog eens aan een grondige analyse te onderwer pen en kwam tot de conclusie, dat verder spelen op winst on verantwoord zou zijn. Karpov's succes op Neder landse bodem begon met de strijd om de Europese jeugd- titel in Groningen (1967). Vijf keer won Karpov het toernooi in Tilburg, tweemaal de Euwe-vierkamp (Amsterdam en Waddinxveen) en één keer het IBM-toernooi (1980). Aan het Hoogovens-toernooi in Wijk aan Zee heeft Karpov nooit deelgenomen. Timman beschouwt Gari Kasparov nog steeds als favo riet voor de nieuwe tweekamp om de wereldtitel, die 2 sep tember in Moskou begint. „Nu ik Karpov hier twee weken aan het werk heb gezien, handhaaf ik mijn mening on verkort", zei Timman. „Zeker, Karpov heeft hier een paar goede dingen getoond. Maar ik sla de voorbereiding van Kas parov hoger aan. Die heeft zich gehard in oefentweekam pen met Hübner en Anders- son. Bovendien is mij opgeval len, dat Karpov een paar keer Karpov aan zet in diens partij tegen Jan Timman. in het vijfde uur een vermoei de indruk maakte. Dat zal hij zich tegen Kasparov niet kun nen veroorloven". Timman bevindt zich in een belangrijke fase van zijn schaakloopbaan. Voor het eerst is hij doorgedrongen tot het kandidatentoernooi, dat 12 oktober in Montpellier begint. Grote bedenkingen heeft Tim man nog over de ingewikkelde B—W .HU» «w plannen, die voorzitter Cam- pomanes van de wereld schaakbond (FIDE) heeft met de eerste vier spelers van Montpellier. Die plannen moe ten overigens nog tijdens het FIDE-congres in Graz, eind augustus, worden goedge keurd. „Als die onzin van Campomanes wordt overgeno men, trek ik me na Montpel lier terug als ik bij de eerste vier zit", heeft Timman voor zichzelf uitgemaakt. „Ik kijk nu naar Montpellier als een afzonderlijk toernooi met sterke bezetting, waar ik een zo goed mogelijk resultaat wil neerzetten". Timman heeft Vlastimil Hort gekozen als helper in zijn strijd tegen de Russen, die in Montpellier met zeven man aanwezig zijn. „Niet eens zo zeer vanwege het feit, dat hij de Russen haat", legde Tim man uit, „maar vooral om zijn fabelachtig analytische ver mogen, waaraan ik bij afge broken partijen veel kan heb ben". Ferdinand Hellers won op indrukwekkende wijze de grootmeestergroep met zeven punten uit negen partijen. Toen de Hongaarse groot meester Farago al na tien mi nuten remise aanbood, aarzel de de pas 16-jarige Zweed geen moment. Hij was toen immers zeker van de eerste prijs van 5.000 gulden, een uit nodiging voor de kroongroep van volgend jaar en zijn eerste grootmeesterresultaat. Hellers speelde het hele toernooi uiterst inventief. Hij kreeg tweemaal de dagprijs voor de beste partij. Farago, de Amerikaan Kudrin, de Joe goslaaf Kurajica en de Argen tijn Campora deelden de twee de plaats met een punt minder dan Hellers. Drie Nederlandse spelers haalden hun tweede meester- resultaat binnen. Dat waren Jeroen Piket (16), Jan de Wit (20) en Frans Borm (35). Laatstgenoemde merkte ove rigens juist voor de tijdcontro- le, dat hij nog niet de vereiste 40 zetten had uitgevoerd. Piket en De Wit verloren tot slot respectievelijk van Ivkov en Kurajica, twee ervaren Joego slavische grootmeesters. Het nationale trio heeft nu nog één keer een dergelijk resultaat nodig om voorgedragen te kunnen worden voor de inter nationale meestertitel. Uitslagen; kroongroep: Martinovic (Joe) - Mi- les (GBr) 1-0, Karpov (Sov) - Tim man (Ned) 14 - 14Sunye Neto (Bra) - Nunn (GBr) 0-1; eindstand: 1. Karpov 7 punten, 2. Timman 614,3. Nunn 514, 4. Miles 414, 5. Martino vic 3146. Sunye Neto 3; grootmeestergroep: Farago (Hon) - Hellers (Zwe) 14-14, Kudrin (VSt) - Campora (Arg) 14-14, De Wit (Ned) - Kurajica (Joe) 0-1, Bischoff (WD1) - Haik (Fra) 1-0, Georgiev (Bul) - Enklaar (Ned) 1-0, Ivkov (Joe) - Piket (Ned) 1-0, Pliester (Ned) - Ree (Ned) 14-14, Rogers (Aus) - Klaric (Joe) 1-0, Böhm (Ned) - Polgar (Hon) 0-1, Hartoch (Ned) - Langeweg (Ned) 14-14, Lombardy (VSt) - Bosboom (Ned) 1-0, Volman (Ned) - Van der Ster ren (Ned) 14-14, Watson (GBr) - Vanheste (Ned) 1-0, Ermenkov (Bul) - Wockenfuss (WD1) 1-0, Belkhodja (Fra) - Borm (Ned) 0-1, De Kok (Ned) - Boersma (Ned) 0-1; eindstand: 1. Hellers 7 punten, 2. Farago, Kurajica, Kudrin en Cam pora 6, 6. Georgiev, Ivkov en Bi schoff 514, 9. Rogers, Ree, Haik, Polgar en Pliester 5,14. Lombardy, Watson, Piket, Enklaar, De Wit, Boersma, Borm en Hartoch 414, 22. Klaric, Van der Sterren, Langeweg en Böhm 4,26. Ermenkov, Wocken fuss en Bosboom 314,29. Belkhodja en Vanheste 3, 31. Volman 2,32. De Kok 1.

de Stem | 1985 | | pagina 9