i ii Haagse brandweer moest meningsverschil blussen VN houden vijf jaarlijkse conferentie over misdaad FUND PLO te] YS ge aan bi INSTITUUT VOOR INTERNATIONALE BETREKKINGEN FpTi CRIMINALITEIT RIJKE LES VOOR ARMERE NATIES ZATERDAG 27 JUL11985 EXTRA Fusie Tevredenheid KI 4,1 miljoen gulden Objectiviteit Drugs V rouwen Celstraf ZATERDAG 27 JUL new york/w7 hington/pretc ria (rtr/ai anp) - De Verenij Staten hebben Zuidafrikaanse re ring er gisteren opgeroepen de no toestand op te hef) een einde te mal aan de politiek t apartheid en de 'fi damentele rech van alle Zuidafri nen te respecteren'. ARAFAT: PLICH Gefaald T47 Op het Wassenaarse landgoed Clingendael huist in een sjieke, 17e eeuwse vil la, het gelijknamig Nederlands Instituut voor Internationale Betrekkingen. Doelstelling van dit onafhankelijk instituut is het vergroten en uitdragen van kennis van internationale vraagstukken. De 40 medewerkers doen onder meer onderzoek naar het Amerikaanse SDI-programma, de situatie in Zuidelijk Afrika en de Europese eenwording. De verkregen kennis wordt via publicaties en ad viezen, maar ook via een uitgebreid onderwijs- en voorlichtingsprogramma ver spreid. Tot de belangrijkste cliënten behoort uiteraard het Haagse politieke circuit, dat het buitenlands beleid van ons land bepaalt. Maar sinds kort is er een dui delijke tendens aanwezig om ook activiteiten af te stemmen op het bedrijfsle ven, onderwijsinstellingen en diverse maatschappelijke groeperingen, die inte resse tonen in internationale ontwikkelingen. Naast diplomaten, militairen, bur gemeesters en beleidsambtenaren vindt nu tevens een groeiend aantal docen ten, ondernemers, journalisten en studenten de weg naar Clingendael voor een cursus of conferentie. In 1984 is het aantal cursisten ten opzichte van het jaar daarvoor met 30% toegenomen. Een mogelijke verklaring voor de blijkbaar groeiende behoefte aan kennis van internationale vraagstukken is de grotere betrokkenheid van het Neder lands publiek en allerlei maatschappelijke organisaties. Het buitenlands beleid is immers al lang niet meer het exclusieve werkterrein van regering en parle ment. Bedrijven (denk aan Philips' aandringen op EG-protectie tegen Japanse importen), ondernemersorganisaties, de vredesbeweging, vakbonden en ande re belangengroepen drukken allen hun stempel op de uiteindelijke vorm van het beleid. Zelfs Nederlandse gemeenten ondernemen tegenwoordig grens overschrijdende activiteiten, die eigenlijk deel uitmaken van het takenpakket van de rijksoverheid: zij starten hun eigen ontwikkelingsprojecten in de Derde Wereld, houden zich bezig met veiligheidszaken, verklaren zich kernwapenvrij etc. Clingendael speelt handig in op deze ontwikkeling, die men in vakkringen wel de 'democratisering van het buitenlands beleid' noemt. Directeur Henk J. Neu- man legt uit wat Clingendael het bonte gezelschap van belangstellenden biedt, waarom het instituut opgericht werd en wat de huidige status en werkwijze is. Door Frank van Ooyen Een brede oprijlaan, voorzien van een dicht bladerdak, voert naar het 'Huys Clingendael'. Wandelaars genieten onder een waterig zonnetje van het prachtige landgoed met zijn prachtige Japanse tuin. Aan het eind van de laan doemt, temidden van een aantal vijvers, het landhuis op. De Clingendael-brochure vermeldt, dat Seyss-Inquart, de rijkscommissaris van de Duitse bezetters in '40-'45 in dit stijlvolle gebouw woonde. Na een tijdje als kraakpand gefungeerd te hebben is het Huys' voor een slordige 12 miljoen gulden gerenoveerd en nam de nieuwe bewoner, het Instituut voor Internatio nale Betrekkingen zijn intrek. De voormalige slaapkamer van Seyss-Inquart is nu de di recteurskamer. Bij de kennis making dwingt de imposante verschijning van Neuman on middellijk ontzag af. Naast zijn bestuurlijke functie voor Clingendael ('méér dan een full time job') blijkt Neuman nog actief binnen het CDA, buitengewoon hoogleraar aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen, columnist in Trouw en lid van twee advies raden voor de Ministeries van Defensie en Buitenlandse Za ken te zijn. Kortom een bij zonder nijver en invloedrijk persoon. Aan directeur Neuman leg gen we de vraag voor welke motieven achter de oprichting van Clingendael in 1983 sta ken. Hield de oprichting ver band met de groeiende maat schappelijke interesse in inter nationale politiek? Neuman: „Ik sluit niet uit dat deze trend in overweging genomen is bij de oprichting. De overdracht van kennis aan de samenleving door ons insti tuut kan de democratisering van het buitenlands beleid ze ker ten goede komen. Onze dienstverlening aan de over heid is beperkt, omdat de de partementen hun eigen ad- vies- en opleidingsbureaus hebben. Daarom streven we ook, zoals in het jaarverslag van 1984 vermeld staat, naar een spreiding van doelgroe pen. En met succes trouwens. Met name van de kant van banken en exportondernemin gen bestaat, evenals van on derwijsinstellingen grote be langstelling voor ons werk. Anderzijds speelden bij de op richting van Clingendael (een fusie eigenlijk van het Neder lands Instituut voor Vredes vraagstukken, het Genoot schap voor Internationale Za ken, het Defensie Studie Cen trum en de Voorlichtings dienst voor de Verenigde Na ties) nog twee zaken mee. Ten Henk J. Neuman: „Clingendael is geen spreekbuis van welk departement dan ook.- fotoanp eerste dreigde de subsidie stroom voor de vier, destijds onafhankelijk van elkaar be staande organisaties, door overheidsbezuinigingen op te drogen. Naast hetfinanciële aspect was tevens de behoefte aanwezig om de versnippering van onderzoek en onderwijs tegen te gaan op het terrein van de internationale politiek. Er moest één deskundig, we tenschappelijk instituut voor een zo breed mogelijk veld van buitenlandse betrekkingen komen". Is de staf na ruim twee jaar functioneren van het instituut tevreden met de resultaten? Belangstelling voor Clingendael groeit luw F W r i v.. '.u H§'5S| iil| "V—H.L - - In een sjieke, 17e eeuwse villa huist het instituut Clingendael. Neuman: „De integratie van de vier oganisaties is harmo nieus verlopen, de onderlinge werksfeer goed en de kwaliteit van onderzoek en onderwijs is naar mijn mening zelfs toege nomen. In ieder geval is door het combineren van taken de financiële ruimte dusdanig vergroot, dat we nieuwe acti viteiten kunnen ontplooien. Ik noem u bijvoorbeeld de bij eenkomsten, die we beleggen voor functionarissen van Ne derlandse exportbedrijven. Zo werd in december '84 een dag georganiseerd over de relatie tussen de Europese Gemeen schappen, Nederland en Ja pan. Dit jaar staan China, La tijns-Amerika en het Midden- Oosten op het programma. Za ken als handel en investerin- De leergang op Clingendael wordt traditio neel afgesloten met een rollenspel. Geduren de twee dagen vindt een simulatie plaats van een NAVO- en Europese top van regerings leiders, waarin over diverse agenda punten onderhandeld moet worden. Het formuleren van een gemeenschappe lijke slotverklaring, waarin alle vertegen woordigers met hun verschillende belangen en instructies zich moeten vinden, blijkt niet alleen in realiteit maar ook in een spelsitua tie een slopende bezigheid. Na 24 uur verga deren lukt het dan eindelijk om bij het krie ken van de dag een tekst van drie velletjes papier op tafel te leggen, waarmee iedereen het eens kan zijn. Ondanks de goede voornemens leven cur sisten zich vaak zo in hun rol in, dat bizarre situaties ontstaan. Tijdens een van de onder handelingen raakten de gemoederen zo ver hit, dat de 'Turkse afgevaardigde' de speech van zijn 'Griekse NAVO-partner' in brand stak. Drie minuten later stond de Haagse brandweer met groot materieel voor de deur van Clingendael. In het monumentale pand hangen namelijk overal rookmelders, die rechtstreeks in verbinding staan met de brandweer.... gen komen weliswaar aan de orde, maar de nadruk ligt toch vooral op de totale politieke, sociale en culturele achter grond waartegen economische betrekkingen worden aange knoopt. Vragen als welke poli tieke ontwikkelingen op lange termijn in China te verwach ten zijn en wat de interne ge volgen van de schuldenkwes tie voor de Latijnsamerikaan- se landen zijn, worden door specialisten uit binnen- en buitenland beantwoord. Maar niet alleen de belangstelling voor dit soort conferenties is groot, hetzelfde geldt voor on ze cursussen. Een groot aantal geïnteresseerden moet zelfs afgewezen worden wegens plaatsgebrek. Dit alles in ogenschouw nemende is er, dacht ik, voldoende reden tot tevredenheid. Problematisch is wel dat we ook nu weer het slachtoffer dreigen te worden van de bezuinigingsoperaties van de overheid". Het onderwerp van de fi nanciering. De jaarbegroting van Clingendael, van 4,1 mil joen gulden, komt voor reke ning van de Ministeries van Onderwijs, Defensie en Bui tenlandse Zaken. De staten schrijven evenwel een onaf hankelijke positie van het in stituut voor, los van de over heid of politieke stromingen. Rijmt deze nauwe financiële band met de staat wel met de status van ongebondenheid? Neuman: „De drie subsidië rende ministeries hebben wel iswaar ieder een vertegen woordiger in de raad van toe zicht van Clingendael. Samen met vier andere deskundige raadsleden (onder wie Hans van Mierlo) zien zij toe op de naleving van de statuten. Ik kan u verzekeren, dat de de partementen op geen enkele wijze blijk hebben gegeven van de intentie om Clingen dael in een keurslijf te dwin gen. We zijn geen spreekbuis van welke departement dan ook. Adviesaanvragen van de overheid, die niet binnen het onderwijs- of onderzoekpro gramma passen, worden dan ook resoluut door ons afgewe zen. Overigens, de subsidiege vers hebben geen zitting in het bestuur". Parallel aan het onafhanke- NEW YORK(UPI) - In en kele geïndustrialiseerde lan den die economische groei hebben doorgemaakt, stijgt het misdaadcijfer, een feit waar armere landen van kunnen leren bij het probe ren te verbeteren van him eigen lot, verklaren de Ver enigde Naties. Er zijn regeringen die te maken hebben gekregen met een toenemend aantal mis dadigers, onder wie vrou wen, terwijl zij hun straf recht aanpassen aan groeiende zorg om de rech ten van de mens ten bate van de misdadigers zowel als de slachtoffers. Desbetreffende rapporten van de Verenigde Naties zijn opgesteld in verband met het 7e congres van de orga nisatie over misdaadpreven tie en de behandeling van misdadigers van 26 augustus tot 6 september aanstaande in Milaan. Er zullen juristen uit ruim 120 landen aan deelnemen. 'Het is duidelijk dat het voorkomen van misdaad een van de gebieden is die het meest afgesloten is voor ver anderingen of hervormin gen', staat in één der rap porten. 'Sommige van de meest ontwikkelde landen zijn het meest aangeraakt door pro blemen van misdaad en de linquentie, terwijl ontwik kelde landen tot hun ontgoo cheling moeten vaststellen dat enkele winstpunten van ontwikkeling te niet worden gedaan door toenemende maatschappelijke ontwrich ting, onzekerheid en mis daad'. De Verenigde Naties vin den dat landen die krachtige economische oplevingen hebben doorgemaakt, op het congres hun ervaringen moeten delen met afgevaar digden van ontwikkelings landen. 'Bij het verbeteren van de economie zou misdaad niet dezelfde weg mogen in slaan', aldus een voorlich tingsambtenares van het congres. Zij verwees naar het Japanse juridische sys teem als een model, omdat Japan bij al zijn economi sche voorspoed een van de laagste misdaadgemiddel den heeft. Terrorisme, internationa le handel in verdovende middelen en nieuwe ontwik kelingen in de computer techniek hebben nieuwe soorten misdaad doen ont staan die regeringen hebben gedwongen hun justitiële procedure drastisch te her zien en 'nieuwe wetten te maken voor hun bestrijding, aldus de congresstukken. De Verenigde Naties hiel den hun eerste, daarna om de vijf jaar gehouden, mis daadcongres in 1955 in Ge- nève, bij welke gelegenheid zij streefden naar een inter nationale gelijkluidende op vatting over misdaad en de behandeling van misdadi gers. China sluit zich dit jaar bij de deelnemers aan na zijn eigen congres over het voorkomen van misdaad en de behandeling van misda digers te hebben gehouden. Het was een aanwijzing dat de misdaad tenslotte ook haar intrede had gedaan in het communistische land dat had beweerd dat zij er geen probleem was. Op de agenda van het congres van Milaan staat voor het eerst de handel in verdovende middelen, op aanbeveling van de Algeme ne Vergadering, die daar mee het erger worden van het probleem aangaf. In een van de papieren staat dat vrouwen de laatste twintig jaar de algemene opvatting aan gruzelemen ten hebben geslagen, dat de misdaad een mannenzaak is. 'In veel landen vergroten vrouwen hun aandeel in de misdaad sneller dan man nen', aldus het document. Drugs vormen een veel voorkomend vergrijp onder vrouwen. 'Het geschatte aandeel dat vrouwen hebben in terroris tische organisaties bedraagt 50 procent en vrouwen spe len hoofdrollen in de politiek getinte geweldsmisdrijven', aldus dit speciale rapport. In de jaren zeventig deden vrouwen in de Verenigde Staten aan vrijwel elk soort misdaad en in veel sneller mate dan mannen, waar door de barrière werd door broken die misdaden eens scheidde in 'mannelijke' en 'vrouwelijke'. In Japan nam het aantal vrouwelijke misdadigers weliswaar van 7 procent in 1960 toe tot 19 procent in 1977, maar het algemene misdaadcijfer daalde in de zelfde periode. Veranderende omstandig heden in Oostafrikaanse landen hebben nieuwe pro blemen geschapen, zegt het rapport. In Nigeria bijvoor beeld raken steeds meer vrouwen betrokken bij mis daden-alleen-voor-mannen, zoals handel in verdovende middelen, smokkel en bui- tenlandse-deviezenfraude. Een van de vraagstukken op het terrein van de mis daadpreventie die op regio nale basis het meest aan de orde komen, betreft de vraag of opsluiting in een gevangenis de meest ge schikte vorm van straf is. Een Scandinavische ma nier van het bestraffen van misdadigers terwijl zij een boterham mogen verdienen, slaat aan in andere landen en er is een duidelijk maat schappelijk wistpunt, zo staat in een discussiestuk. 'Men komt steeds meer tot het inzicht dat als de om standigheden van detentie zodanig zijn dat een mini mum aan mensenrechten en waardigheden in acht wordt genomen, gevangenisstraf een kostbare en soms over trokken bestraffing is'. De Scandinavische prak tijk bestaat erin dat misda digers worden onderge bracht in proeftijdhuizen of overdag werk buiten de ge vangenis doen, zodat zij pro- 1 duktieve burgers kunnen blijven en hun familieleden of slachtoffers ondersteu nen. In het rapport staat dat regeringen het toepassen van dit systeem gunstig be zien. 'Er is op dit punt gelegen heid te over voor een inter nationale gedachtenwisse- ling over theorie en prak tijk', besluit het rapport. Ber 'Wij willen opheffing va noodtoestand', zei woordv der Larry Speakes van Witte Huis. Hij riep de Z afrikaanse regering erto* 'de grootst mogelijke te houdendheid te betrachten 'De hele wereld' ziet ho Zuidafrikaanse politie en gering op het ogenblik op den, zei hij. Het was voor eerst dat Amerika Pref rechtstreeks opriep om noodtoestand op te heffen. De noodtoestand werd ge week zaterdag ingestel 36 van de meer dan 300 dis ten in Zuid-Afrika. Deze politie en autoriteiten spec bevoegdheden om op te tri en betekent o.m. ook een ke beperking van de infor tie daarover aan de pers. Tot vrijdag waren vol de politie in totaal meer 900 personen gearresteen grond van die speciale voegdheden, maar het Co voor Hulp aan Ouders van vangenen sprak van 1.10C restaties. De Zuidafrikaanse min van buitenlandse zaken, lof Botha, heeft de regerii van de VS en Frankrijk weten 'weg te lopen' voo problemen door hun amte deurs terug te roepen. Daardoor wordt het voc betrokken landen moeili invloed uit te oefenen o] ontwikkeling in Zuid-Af: De Zuidafrikaanse rege zal dan ook minder reke houden met eventuele v stellen van deze landen, klaarde Botha voor de doe lijkheidsstreven loopt de wetil van Clingendael om op objecl tieve wijze bij te dragen aan da meningsvorming over intent:! tionale zaken. Komt de objEc! tiviteit niet in het gedrang mei bijvoorbeeld de laatste Cl»! gendael-publiciatie, 'Duel oml de ruimte', van uw medewerT ker brigade-generaal Berkhifi Hierin neemt de militair Berk-Ï hof, duidelijk stelling wn| SDI. Neuman: „Objectiviteit be-| staat voor een individu eigen-I lijk niet. Je hebt altijd eer.l eigen mening. De mening van] onze medewerkers, zoals het geval van Berkhof, mail uitgedragen worden op perT soonlijke titel onder auspicier| van het bestuur. Er wordt wel I gelet op de kwaliteit en releT vantie van zo'n publicatie! maar niet op de maatschappe-l lijke of regeringsaanvaardT baarheid van de inhoud daar-1 van. Het instituut als geheel! heeft niet één, maar een veel-1 voud van meningen. Dat is ook I begrijpelijk met zoveel mede-r werkers en evenzoveel visies! achtergronden etc. Voor Clin-1 gendael zou je kunnen stellen,! dat de objectiviteit vooral on-1 dersteund wordt door de plu-j riformiteit van meningen". DJEDDA/BEIROET (AP) vrijdingsorganisatie hee guerrillastrijders gestat» non. Dat heeft PLO-vooi verklaard in een gisteren sprek met de Engelstali Arab News. „Na Sabra en Chatilla hebben wij het recht onze nese volk te helpen zich onze plicht en ons recht", De moordpartij onder Palestijnse vluchtelinge] Chatilla vond plaats in zijn guerrillastrijders na gering waren gedwongen stad Beiroet te verlaten, zijnen door opstandige PI de Noordlibanese stad T: ven hebben Arafat en zijn een aantal Arabische lanc Arafat zei voorts dat d Libanon „volkomen gefa: nietigen van de PLO. Wij kan ons ontmantelen", zei De Libanese politie vluchtelingenkamp in Si< troffen van vier Palestij Arafat. Op hun borst w; bracht met de tekst: 'Dit i borateurs met Israël'. WASHINGTON (RTR) - derhandelingsdelegaties het Amerikaanse Huis Afgevaardigden en de Si zijn tot overeenstemmin, komen over de uitgaven buitenlandse hulp. Na 11 vergaderen werd vrijdaj tend een akkoord bereikt. Grootste struikelblok v de de hulp aan anti-Sanc tische rebellen. Het con mis bestaat er uit dat v miljoen dollar (bijna 90 joen gulden) aan de coi zal worden verstrekt mac dezen dat geld niet via dc krijgen. In totaal zullen de Ver de Staten 12,7 miljard (ongeveer 40 miljard ge Uitgeven aan buitenl; hulp. Dat is 500 miljoen i minder dan de regering- ean wilde. Daar staat t<

de Stem | 1985 | | pagina 4