entie' Schoonmaak boerderij kost zusters 62 mille Bankgirocentrale kan overboeking nog niet nagaan Bevoegdheid arts de Terp onverlet door rechtszaak 'Rakettencompromis onwaarsc Heertje beschuldigt Vereniging Effectenbescherming van laster INSCHAKELEN KOST ARBEIDSPLAATSEN EN IS GEVAARLIJK' Artiesten in de weer voor Afrika Aandacht niet verslappen Brandschoon DE STEM COMMENT A AR AFRIKA EN ONTWIKKELINGSHULP T5 PAGINA o PELLO: zaterdag 27 jul11985 'BINNENLAND KAATSHEUVEL PRESENTEERT REKENING Wel verzoek om gegevens De Vries Garantiebewijs Heineken-zaak Advocaat Happy Family wil meer getuigen horen Agent vervolgd PvdA-specialist De Vries: niets van. Ik weet alleen we nog niet zo ver wa- aar kan Van Kappeyne voorstellen dat ze met r uitspraken bepaalde achtingen hebt gewekt? t weet ik niet. Ik heb uit roken wat het beleid is ederland. De moeilijk- is dat er bij deze wet al- lei complicaties zijn van oudingen tussen ver- llende grondrechten. Het et eenvoudig een stand- t te bereiken waar ieder - het mee eens kan zijn. is ook wel begrijpelijk, verhoudt zich bij voor- d de vrijheid van gods- "t en de vrijheid van on- ijs tot het non-discrimi- iebeginsel dat ook voor oseksuelen geldt? Bij de erking van de wet kan je ende meningen tegenko- En het is dacht ik geen eim dat de bewindslieden de VVD daar misschien tikje anders over denken die van het CDA. Dus dt geprobeerd hen tot el- r te brengen en of dat t weet ik niet. Misschien mt er iets uit waar die me- )uw van het COC helemaal t tevreden mee is. En mis- Jen komt er niets uit. Dan de Tweede kamer wel aken of ze initiatief - rstellen gaat indienen of :t." n één van de commissies de conferentie is een g compromis bereikt over vervolg op deze confe- tie. Is Nederland tevreden X die tekst? Van Kappeyne Coppello: „Nee, ik heb ook t de indruk dat dat com- mis echt bereikt is. Dat is ~n een tussenfase ge- ~st. In de commissies gaat vaak heel verwarrend Niet alle delegaties wil- meteen het achterste van tong laten zien. Met als olg dat niemand het ord neemt en iedereen op aar zit te wachten. En zo "enk ik voorbarig de in- k ontstaan, dat een com- mis is bereikt, anada is nu bezig met een uw voorstel. En ik denk dat meer in onze richting zijn". rstoken zijn gebleven! erder bestaat die vermeen- 'elite van getrouwen' gro- ndeels uit gewone mensen, oral afkomstig van het atteland, maar zij zijn wel, ~or de eeuwen heen, de ggegraat van kerk en aat gebleken! Het zou wer- "lijk een zegen voor de hele -ms-katholieke gemeen- hap zijn als de kritische atholieken hun kritische "stelling eens lieten varen m met de gewone getrou- en weer gewoon te gelo en. Daar is enkel een ont- ankelijk en een nederig ge- oed voor nodig. os terhout Hoegen SüSte UBünk. tarten Stip, Delft, anno 1985. iMBXIML T28 pagina 3 Van een onzer verslaggeefsters KAATSHEUVEL - De twee bejaarde zusters uit Kaats heuvel wiens boerderij be gin dit jaar sterk vervuild werd aangetroffen, moeten 62.000 gulden betalen voor de grote schoonmaak die heeft plaatsgehad. De gemeente Kaatsheu vel, die de klus samen met een schoonmaakbedrijf uit voerde, heeft de zusters de rekening gepresenteerd. In januari werden de kosten nog geschat op zo'n 20.000 gulden. Toen kwam aan het licht dat de boerderij waarin de zusters Cor en Marie al vanaf hun geboorte wonen, buitengewoon sterk was vervuild. In en rondom de boerderij en het woonhuis werden la gen mest, huisvuil en kada- vers aangetroffen. De nog resterende veestapel moest gedeeltelijk worden afge maakt. Hoewel de gemeente al jaren op de hoogte was van de toestand, werd er pas zeer laat ingegrepen. Ge- meentepersoneel verwijder de in samenwerking met een schoonmaakbedrijf meer dan honderd vrachtladingen vuil. Dat de kosten drie keer zo hoog zijn als aanvankelijk geschat, verklaart gemeen telijk woordvoerder Van Hoorn uit het feit dat tijdens de schoonmaakbeurt nog veel meer vuil werd aange troffen dan was voorzien. Naast de schoonmaakkos ten moeten de zusters ook nog een aanzienlijk bedrag op tafel leggen voor noodza kelijke voorzieningen aan het huis. In januari wees een inspectie uit dat het huis in minimale staat van bewo ning verkeerde, waarna de gemeente de gezusters op grond van artikel 25 van de Woningwet aanschreef om het huis te laten opknappen. Er was bijvoorbeeld geen trap naar de zolderverdie ping en er ontbraken enkele deuren. De bejaarde zusters leefden zonder verlichting en behielpen zich met slechts één waterkraantje. Tijdens de poetsbeurt be woonden ze een caravan op het terrein. Via een hoger beroep kre gen de zusters iets langer respijt om de noodzakelijke voorzieningen te treffen. De opknapwerkzaamheden vorderen goed, volgens de gemeentewoordvoerder. Be gin dit jaar werden de bouwkosten geschat op 50.000 gulden. Inmiddels is het gerechte lijk onderzoek tegen de zus ters afgerond. De rijkspoli tie maakte indertijd een lij vig proces-verbaal op. De zusters zouden zich hebben schuldig gemaakt aan over treding van de Hinderwet, de Wet Bodemverontreini ging en de Wet Economische Delicten. De zaak zal binnen afzienbare tijd voor de rech ter komen. AMSTERDAM (ANP) - De bankgirocentrale (BGC) in Amster dam heeft nog niet de gegevens ontvangen die noodzakelijk zijn om na te gaan naar wie de voormalig president-directeur De Vries van RSV indertijd een bedrag van 648.000 gulden heeft overgeboekt. Die gegevens - het nummer van de zogenoemde computer- run, het rekeningnummer van de opdrachtgever en het juiste bedrag - heeft de centrale no dig van de betrokken handels- NPB wil af van hulpagent Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Nederlandse Politiebond (NPB) wil een zwartboek opstellen over de manier waarop de reservepolitie ingezet wordt om het tekort aan manschappen in de gewone korpsen op te vangen. Volgens de politiebond worden reservisten voor alle mogelijke taken gebruikt. Daardoor ontstaan grote risico's voor de veiligheid, terwijl bovendien vele hon derden arbeidsplaatsen sluipend ingevuld worden. In het bondsblad van de XPB is nu een oproep gedaan san de leden om voorvallen te rapporteren aan het bondsbu- reau in Amsterdam, aan de hand waarvan een zwartboek kan worden opgesteld. Volgens politiebond-woord voerder Van der Linde leidt de inzet van reservisten tot een aantasting van de kwaliteit van het politiewerk'. Van der linde vertelt dat de Zeeuwse afdeling van zijn bond inmid- dels al een motie heeft aange nomen waarin een einde aan het inschakelen van reservis ten wordt geëist. Met name in de Zeeuwse badplaatsen zou den de korpsen nogal eens re servisten inzetten. De Landelijke Organisatie van Reservisten telt ongeveer ;,000 leden, die tegen een mini male vergoeding ingeschakeld kunnen worden in tijden van wrlog of bij rampen. Zij vor men dan een soort reserve voor de rijks- en gemeentepo- litie. Volgens de bond worden reservisten evenwel in toene mende mate ingezet voor nor maal surveillancewerk. De amateuragenten' moeten dan ook mensen verbaliseren. De bondswoordvoerder meent dat deze mensen niet de opleiding hebben om in dergelijke ge vallen professioneel te hande len. Volgens Van der Linde heeft dat op sommige plaatsen al wel tot grote problemen ge leid en neemt ook de wrevel onder de reguliere korpsen toe. Hij spreekt van tientallen dachten van politieagenten over het wacht moeten lopen met een reservist. Een bijkomend bezwaar van bond is dat de inzet van re servisten ook de sterkte van de korpsen versluierd. Van der Linde schat dat „enkele hon derden" agenten meer aange steld zouden kunnen worden als de reservisten buiten het normale politiewerk blijven. Het gebruiken van reservis ten komt volgens de NPB vooral voor in kleinere steden en plattelandsgemeenten. De grote steden hebben meestal geen reservekorps meer. De politiebond wil nu dat het reservistenkorps wordt opgedoekt, dan wel weer uit sluitend mag worden opgeroe pen in gevallen van rampen of oorlog. De algemeen inspecteur van het korps rijkspolitie, W. Frackers, heeft gisteren boos gereageerd op de actie van de bond. Hij noemt de oproep van de NPB kwetsend. Het doet volgens hem afbreuk aan de goede naam die de reservisten hebben binnen het korps. Ook een woordvoerder van het ministerie van Justitie noemt de actie 'verbazingwek kend'. „De politiebonden heb ben andere kanalen om hun ideeën te spuien", aldus deze woordvoerder. Justitie kan overigens niet bevestigen dat hulpagenten ingeschakeld zouden worden voor normaal surveillancewerk. Volgende maand zal de Tweede Kamer een nota van de minister mogen verwach ten waarin het beleid over de reservisten uit de doeken wordt gedaan. Momenteel ligt er een rapportje van enkele ambtenaren van Justitie en Binnenlandse Zaken over de reservepolitie voor advies bij enkele organen, waaronder de politiebonden. Uit dat rapport zou vooral ook tevredenheid blijken over de reservisten. OOK het laatste vleugje hoop op betere tijden is in Polen vervlo den nu de communistische machthebbers de universiteiten weer volledig onder curatele hebben gesteld en tevens het laatste res- lantje vakbondsvrijheid hebben opgedoekt. Polen is terug naar af; de lichtende fakkel, waarmee de vrije vakbond Solidarnosc het volksverzet deed ontbranden, is voorgoed gedoofd. Dat verwacht althans de regering Jaruzelski. De heren in War schau zouden zich echter best eens kunnen vergissen. De histo- 'isch bepaalde afkeer van de Polen voor alles wat uit Rusland komt, is zo diep geworteld en de greep van het communistische rader op de Poolse samenleving zo afhankelijk van tanks en ka- aonnen, dat Jaruzelski en de zijnen er bij voortduring rekening nee moeten houden, dat het als een veenbrand voortsmeulend verzet dan hier dan daar weer kan oplaaien. Bovendien blijft het regiem in de rooms-katholieke kerk een formidabele tegenstander tegenover zich houden. De Poolse Saus en kardinaal Glemp manoeuvreren, om erger te voorkomen, uiterst behoedzaam maar als het er op aan komt kunnen zij zeg- in: tot hiertoe en niet verder. Jaruzelski mist ook de mogelijkheid om zich voor een verbete- 'ing van de levensstandaard wat geliefder te maken. Ook al lijkt tel dieptepunt van economische crisis in Polen voorbij te zijn, de evensstandaard ligt op het ogenblik nog aanzienlijk beneden het niveau van vóór 1978. Als alles goed gaat kunnen de Polen pas fegen 1990 verwachten, dat zij qua inkomen weer terug zijn op tet oude peil. Alles overziende kan niet anders geconcludeerd worden dan li de aandacht van het vrije westen voor Polen niet mag ver- Sappen. Onze sympathie, ook vertaald in daadwerkelijke hulp, zij Sun een stok en stut op de moeilijke weg, die zij te gaan hebben. WAT nu Jaren achtereen hebben de dames en heren van de tecus ach en wee geroepen, omdat het in Nederland zo bergaf waarts is gegaan met de belastingmoraal, dat we een volk van fraudeurs zouden zijn geworden. En wat blijkt nu Bij de fiscus "eten ze ook van wanten: bij de Rotterdamse belastingdienst is sen ambtenaar aangehouden, die er van verdacht wordt een "aar miljoen te hebben verduisterd. Enig leedvermaak is in zo'n geval wel haast onvermijdelijk. Waar dat mag ons niet de ogen doen sluiten voor het feit, dat er, als het vermoeden van de politie bewaarheid wordt, sprake is van sen zeer ernstig feit. Belastingfraude is een groot maatschappe- "ik kwaad, diefstal van de gemeenschap. Het wordt vechten te- 9en de bierkaai, als de ambtelijke dienst, die daartegen moet op traden, niet zelf brandschoon zou zijn. nr IN navolgend van het het Engelse Band Aid, USA for Africa, en Canadese, Duitse en Oostenrijkse benefiet-platen hebben ook Nederlandse artiesten een plaatje voor honger lijdend Afrika gemaakt. Ria Valk en Robert Paul (rechts op de foto) spanden zich giste ren op de markt van Kampen in om dat plaatje aan de man te brengen. - fotoanp VERKOPERS van nieuwbouw premiekoopwoningen in flat gebouwen tot twintig meter hoogte (vier woonlagen) zijn vanaf I januari 1986 verplicht een door de rijksoverheid goedgekeurd garantiebewijs af te geven aan de koper. Dit blijkt uit de veranderingen die het ministerie van Volkshuis vesting heeft aangebracht in de huidige regeling voor ga rantiecertificaten voor koop woningen. DE 32-jarige ontvoerder van Heineken en Doderer, J.C.B., moet in de zwaarbewaakte strafgevangenis van Scheve- ningen blijven. Dit heeft de vi ce-president van de rechtbank in Den Haag beslist in het kort geding dat B. tegen de staat had aangespannen. B. eiste te worden overgeplaatst naar een gevangenis met een milder regime. B. is tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. DEN HAAG (ANP) - Het is nog niet duidelijk of de huisarts van het Haagse bejaardenhuis de Terp, die deze week wegens vier voudige moord terecht heeft gestaan, zich ook voor het medisch tuchtcollege zal moeten verantwoorden. Dat betekent dat de man voorlopig zijn bevoegdheid als arts behoudt, ook indien een veroordeling mocht volgen. De Haagse persofficier van justitie mr. B. Vermeulen zei vrij dag dat de strafrechter weliswaar in zijn vonnis kan bepalen dat een verdachte uit zijn beroep moet worden ontzet, maar die bevoegdheid geldt alleen voor bepaalde misdrijven, zoals dood door schuld, sommige zedendelicten en misdrijven tegen de al gemene veiligheid. De aanklacht tegen dokter B. (moord, subsi diair doodslag, subsidiair doodslag op verzoek) valt daar niet onder. Daaruit volgt dat alleen het medisch tuchtcollege de arts zijn bevoegdheid kan ontnemen, maar dit college is Tijdelijk', dat wil zeggen dat het zich alleen over een zaak kan buigen als belang hebbenden (patiënten of nabestaanden) een klacht indienen. Dat is in het geval van dokter B. niet gebeurd. AMSTERDAM (ANP) - De ad vocaat van het Amsterdamse jongerencentrum Happy Fa mily, mr. Pen, wil meer getui gen horen over de tipgeldrege lingen bij de fiscus in het alge meen en speciaal die bij de Amsterdamse belastingdienst. Dit zei Pen gisteren na af loop van het voorlopig getui genverhoor rond de vermeen de omkoperij van de hasjdea ler Van E. van de Happy Fa mily door de Amsterdamse be lastinginspecteur Versteeg. Voor rechter-commissaris mr. R.A.Beukenhorst legde Van E. gistermiddag een be lastende verklaring af over de praktijken bij de Amsterdam se fiscus. Van E. zegt dat hem begin juli 30.000 gulden belasting vermindering is aangeboden door inspecteur Versteeg, in ruil voor een verklaring over Happy Family. Hoor en wederhoor was gis teren niet mogelijk, hoewel advocaat Pen ook de belas tinginspecteur Versteeg en twee1 "andere mogelijk bétrok kenen had opgeroepen te ge- weigerden te verschijnen. Of zij zich terecht beroepen op dit verschoningsrecht maakt de rechter-commissaris uit. Eind volgende week wordt hierover een beslissing verwacht. Als de RC uitmaakt dat zij moeten spreken, is nog beroep moge lijk. EEN 29-jarige agent van de gemeentepolitie in Emmen wordt vervolgd wegens mis handeling. Dat heeft officier van justitie mr. A.B. Vast in Assen gisteren meegedeeld.De beslissing van de officier komt naar aanleiding van een klacht van een inwoner van Emmen, die zegt door de be trokken agent, E.A. E., mis handeld te zijn. Dat zou zijn gebeurd in februari van dit jaar, nadat de klager had ge weigerd het politiebureau in Emmen te verlaten. bank alvorens zij de gewenste informatie aan de Haagse of ficier van justitie kan ver strekken. Dit heeft directeur W.J. Dalmijn van de BGC vrijdag meegedeeld. De Haagse persofficier van justitie wilde niet meedelen of hij de bank inmiddels al heeft verzocht die gegevens aan de centrale door te geven. Maar volgens Dalmijn heeft Ver meulen dat al wel gedaan. De Parlementaire Enquête Commissie (PEC) stelde tij dens haar onderzoek dat De Vries mogelijk onwaarheid heeft gesproken over terugbe taling van een bedrag van 648.000 gulden, dat hij zowel bij de Verenigde Bedrijven Bredero VBB als bij RSV had gedeclareerd. De Vries stelde dat hij dat bedrag aan VBB had terugbetaald maar VBB zei het geld nooit te hebben ontvangen. Via de handelsbank van De Vries bleken de gevens niet te achterhalen-één van de rede nen waarom besloten werd De Vries niet verder te vervol- gen- maar mogelijk wel via de BGC, omdat deze tien jaar lang gegevens van transacties bewaart. Het besluit tot natrekken van de nieuwe gegevens heeft de Haagse officier van justitie genomen na overleg met het ministerie van Justitie, zoals het besluit tot seponering ook in overleg met het ministerie zijn beslag vond. J V 5/ V? „Ober, mag ik de wijnlijst van u? Dankuwel. Tsjongejonge, dat is een lange lijst. U hebt heel wat in huis. Mijn compli menten". „Excuseer, meneer. Dit is de lijst van wijnen die niet pluis zijn. Maar ik wil u niet verbie den er eentje te kiezen. Als u pro-vries bent Zo gaat het in een restaurant in het hartje van de zomer van 1985. De wijn is onbetrouwbaar en het vlees op uw bord is af komstig van een damhert dat op 't Loo is neergeschoten. Eet smakelijk! Dierenvrienden probeerden de herten te redden. Maar dam- slag gaat nu eenmaal voor Als u na de wijn, het hert en het toetje het restaurant wilt verlaten hangt er plots een zwaar onweer boven de par keerplaats. „Ober, kunt u mij een lange broek en een regen jas lenen?" Nog een geluk dat u niet hebt aangeklopt bij een restaurant in Frankrijk. Daar wordt het aantal buitenlandse bezoekers beperkt. Vooral Amerikanen worden buiten de deur gehou den. Is er nog iemand die weerman wil worden? Het schijnt een populair vak te zijn. Maar je deskundige berekeningen wor den steeds weer weggeregend en weggeblazen. Voor de hele zomer geldt maar één weerbericht: wisselvallig. Dat ene woord klopt altijd. Het KNMI kan wel met va kantie gaan. „Ober, hebt u voor dit weekend een uurtje zon voor mij?" MERIJN DEN HAAG (ANP) - Het is onwaarschijnlijk dat PvdA en CDA bij de formatie na de Kamerverkiezingen van mei 1986 een com promis zullen sluiten over de plaatsing van kruisraketten in Woeïiëdrecht. or roinsin f" Kenen nau opgeroepen ie ge- PvdA-KamerJid K-G-de tuig«n. gDe Tinei beroepen Z1ch= Vries die dat stelt leidt daaruit echter, met goedkeuring van de minister van Financiën, op hun geheimhoudingsplicht en af dat het zittende kabinet niet moet proberen 'over het eigen graf te regeren' door een stem ming over het goedkeurings- wetsontwerpje van het plaat singsverdrag met de Verenig de Staten te forceren voordat er een nieuw kabinet kan aan treden. In een vertrouwelijke noti tie voor het Wetenschappelijk Bureau van de PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, betwist De Vries het voorlopi ge standpunt van de Raad van State en het zittende kabinet dat het goedkeuringsverdrag geen strijdigheid met de grondwet oplevert, en derhal ve met een gewone Kamer meerderheid (de helft plus één) nog voor de verkiezingen kan worden aangenomen. De Vries voorziet 'een uiterst gecompliceerde situa tie' als dat toch gebeurt en na de verkiezingen een meerder heid van de Tweede Kamer of het nieuwe kabinet van oor deel blijkt dat een twee derde meerderheid voor het goed- IADVERTENTIE) Help mee aan de oprich ting van het Project- Adoptie-PJan. Een vorm van ontwikkelingshulp waarbij niets van Uw gulden verloren gaat. Neem deel aan de obligatielening in stukken van f 100,- en f 1000.- nominaal. Een Uniek Plan. PROJECT ADOPTIE PLAN U leest alles in onze prospectus. Vraag die vandaag nog aan door f 4,- over te maken op rekenmgnr. 63 93 72 197 van Banque Paribas Nederland NV (post giro van de bank 191500 VGraven- hage) ten name van de stichting MILIECON IC VCravcnhagccn vermeldt "prospectus". [J tvUN milieu en economie j?>IO ItiKOi VI' keuringsweteontwerpj e .ver eist zou"zijn geweest. Ook bij de huidige samenstelling van de Kamer ontbreekt die twee derde meerderheid voor plaat sing. Het kabinet Lubbers heeft daarover zelf bij de jongste grondwetsherziening al te kennen gegeven dat 'in het uiterste geval een wijziging van het verdrag of opzegging daarvan, dan wel een wijzi ging van de grondwet res teert', zo memoreert De Vries in zijn notitie. 'Dat in ons land vreemde mogendheden uit drukkelijk zeggenschap zou den krijgen over aangelegen heden, die ten diepste het be lang van ons land en volk ra ken, heeft de Grondwetgever niet gewild,' aldus De Vries. De opvatting van CDA-Ka- merlid J. Gualtherie van Wee zei dat in de huidige omstan digheden het naleven van de grondwet niet de hoogste prio riteit heeft en dat de noodzaak van plaatsing meer gewicht in de schaal moet leggen acht De Vries 'niet representatief' voor de Kamer als geheel. Hij ver wacht dat de Kamerleden, die trouw hebben gezworen of be loofd aan de grondwet, die za ken in hun afweging zullen scheiden. Politieke tegenstan ders van plaatsing kunnen tot de slotsom komen dat een ge wone meerderheid daarover mag beslissen, terwijl voor standers wellicht zullen vast stellen dat de grondwet plaat sing slechts toelaat met een twee derde meerderheid. DEN HAAG (ANP) - Prof dr. A. Heertje, hoogleraar econo mie aan de Universiteit van Amsterdam, heeft zijn raads man verzocht na te gaan langs welke weg het meest effectief kan worden opgetreden tegen 'de laster* die de Vereniging Effectenbescherming (VEB) over hem zou hebben ver spreid. Heertje deelt dit gis terochtend vroeg mee vanaf zijn vakantieadres in Frank rijk. Uit een publikatie in het weekblad Vrij Nederland van deze week bleek dat Heertje in 1983 vier keer, mede namens de Belgische hoogleraar prof. dr. R. Hirschfeld, declaraties heeft ingediend bij de in 1984 failliet verklaarde beleggings- groep Research Co in Rotter dam. Het ging om bedragen van 29.500 gulden per kwar taal. De Research Co groep be stond onder meer uit Research Co Options, de stichting Inter- research en Interresco NV, ge vestigd te Willemstad. De directeur van deze be- leggingsgroep, J.M. den En gelsman, is onlangs veroor deeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf we gens bedrieglijke bankbreuk, valsheid in geschrifte en op lichting. Ongeveer 200 beleg gers hebben een totale beleg ging van vijf miljoen dollar, bij de huidige koers 16 miljoen gulden, verloren. Vrij Nederland maakte eveneens bekend dat Heertje en Hirschfeld nog in 1984 als adviseurs stonden vermeld op een prospectus van de stich ting Interresearch en Intere- resco. De hoogleraar ontkende te genover het weekblad nog elke connectie met de beleggings- groep. In zijn verklaring van gisteren deelt hij echter mee dat de gepubliceerde declara ties betrekking hebben 'op al gemeen voorlichtende werk zaamheden op het terrein van macro-economische ontwik kelingen, wisselkoersen en de verwachting daaromtrent'. Volgens Heertje hadden de ze advieswerkzaamheden in 1983 een incidenteel karakter en werden de contacten met Research Co daarna verbro ken. Er was bij hem intussen niet het vermoeden gerezen dat Den Engelsman een op lichter zou kunnen zijn. „Daar had ik geen idee van,,, zo ver klaart de hoogleraar. „De man had tenslotte enorme investe ringen in bijvoorbeeld appa ratuur gedaan." Hij voegt daaraan toe: „Ik functioneerde voor Research Co slechts als de melkboer die de melk kwam brengen." Heertje zegt het te betreu ren dat zijn naam nog in 1984 op een prospectus van de be- leggingsgroep is geplaatst. Dit is zonder mijn medeweten, laat staan toestemming en eerst geruime tijd na de ver breking van de contacten ge beurd, aldus de hoogleraar. Overigens is deze folder, voor zover Heertje weet, nimmer verspreid en als dat zou zijn gebeurd, zou hij volgens zijn verklaring onmiddellijk maatregelen hebben genomen. Vrij Nederland meldde ver der dat Heertje ook betrokken is geweest bij First Commerce Securities, een effectenkan toor met een slechte reputatie in Amsterdam. De VEB heeft het vermoeden dat 'de grote man' achter First Commerce een wegens zijn fraudes en op lichtingen bekende Canadees is en Heertje aangesproken op diens betrokkenheid bij het effectenkantoor. Via zijn advocaat heeft Heertje vervolgens met juridi sche stappen gedreigd als de VEB ruchtbaarheid aan diens advieswerkzaamheden zou geven. Volgens Heertje hebben de VEB en in het bijzonder de woordvoerder daarvan, ge tracht de indruk te wekken dat hij willens en wetens zou hebben deelgenomen aan ma lafide beleggingspraktijken of daaraan medeplichtig zou zijn geweest Alle in de pers ver schenen verdachtmakingen lijken te komen uit deze bron, zo stelt hij. De VEB baseert de beschul digingen op de in Vrij Neder land afgedrukte declaraties, aldus Heertje. „Deze beschul digingen zijn echter volstrekt uit de lucht gegrepen en met kwaadwillige bedoelingen in de publiciteit gebracht", zo zegt hij. Op de vraag welke kwaad willige bedoelingen dat zou den kunnen zijn, wil Heertje gistermorgen niet ingaan: „Daar heb ik wel een idee over, maar daar wil ik liever niets over zeggen." Hij deelt verder nog mee eerst donder dagmorgen over de zaak gele zen te hebben in een landelijk ochtendblad en dat hij zonder de stukken bij de hand, de bo venstaande reactie heeft ge formuleerd. Heertje zegt geen juridische stappen tegen Vrij Nederland te overwegen: „De pers doet gewoon haar werk." Het ver baast hem wel dat dit week blad de hand heeft weten te leggen op zijn declaraties aan de Research Co groep. „Ik be schouw dat als een aantasting van mijn privacy." Hij is in tussen niet van plan in ver band met deze zaak vervroegd naar Nederland terug te ke ren.

de Stem | 1985 | | pagina 3