Bakkies: na de rage nu voor doelmatig gebruik N, Veren 7ATERDAG 27 JULI ZATERDAG 27 JUL11985 Retour Piraten Uitkomst BERT VAN VELZEN Tril Schunnig Scanner Record Jongeren Verslaving Doelmatig De vakantie likt aan mijn tenen en ik weet niet wat ik wil. Ja natuurlijk, een aantrekkelijk gele kanarie, in een ruime kooi van gesponnen goud bevoor raad met zangzaad van de aller hoogste kwaliteit en puur bron water uit de Vogezen. Die wil ik wel, zolang het zangwonder maar geen Piet genoemd wordt. Een naam als Nebukadneza- r IV is goed. Ik zou zo'n zanger wel willen herbergen. Ze kunnen zo teder fluiten als een zonnestraal breekt in de spijlen van hun pa leis. Het zonlicht werkt als een stemvork op de zilveren fluit en als ik dit wonder waarneem moet ik steevast denken aan het lied 'Het Angelus klept in de verte', waarin de tonen zui ver zijn en hel, de grootmoeder op de drempel knielt en de kin deren hun spel staken. En ja hoor, ook daar klieft een zon nestraal door het venster in een moment van glimlachende be tovering. Als grootmoeder een kanarie zou hebben gehad, zou deze op dat precieze moment zijn gaan zingen. Helaas, ik woon hier met iemand die getroffen is door een ernstige vogelfobie, die zich uit in alarmerende vor men van vedervrees en fladder- paniek. Een tamme spreeuw die binnenvloog om wat te pikken, heeft haar gillend op de vlucht doen slaan zodat de buren mij geruime tijd met afkeer hebben gadegeslagen. Alles dat in ve dertooi door het leven gaat, van condor tot kolibri, jaagt haar diepe vrees aan. De schoonheid van 'Klein vogelijn op groenen tak, wat zingt gij lustig lied' is niet aan haar besteed. Zelfs de klemmende vraag in dit lied: „O zeg, o zeg ons aardig beest, wie toch uw meester is ge weest" (door de vogel beant woord met fijnzinnig theolo gisch commentaar) vermag geen brok van emotie te doen stollen in haar keel. Je moet er natuurlijk gevoel voor hebben. Vrees verwoest schoonheid. De kanarie heeft in ieder geval geen plaats in mijn leven. Een hond zou eventueel wel kunnen. Dat is ook maar sinds kort, toen een te Nairobi gebo ren teefje van het type Jack Russell bij ons gelogeerd heeft. Het deed leuke dingen. Het ging met haar dikke achterlijfje gezellig op het bovenleer van mijn schoen zitten, zodat ik niet ongemerkt kon weglopen, als ze toevallig even zat te suf fen. Het getik van haar nagels op de gladde vloer was niet on gezellig. Ze verborg kleine ver snaperingen in snuffelhoeken, misschien wel om muizen te lokken. Als ze sliep, hoorde je af en toe een diepe zucht, een licht gekreun of een tevreden geknor. Deze hond, Kalimero geheten, gedroeg zich als een excentrieke prinses. Er komt een nicht van haar naar Neder land, zwart en wit gevlekt. Maar er komt hier geen hond in huis. Misschien als we een tuin hadden. De hond had ons bijna verleid, toen Kalimero ons na een korte scheiding hui lend van vreugde begroette. De kogel was toen bijna door de kerk. Ik ken mensen die gelukkig zijn met een schildpad die Ko- ba heet en die het formaat heeft van een mannenhand Veel is er niet aan te zien. Het dier krijgt eens in de zoveel dagen een blaadje sla en je kunt Koba in de kilte van de winter rustig een weekje op de schoorsteen mantel zetten. Er zit dan totaal geen beweging in. In de zomer legt ze een kamerbreedte per dag af en dat komt neer op een enkele reis Haarlem-Eindhoven in een eeuw. De kinderen van de buren hebben een zwart bonte rat, die is vlugger, maar die wil ik ook niet hebben. Zo'n mooie zwarte beo, in zijn gekle de pak, met zijn gele snavel en zijn deftig taalgebruik (Goede morgen, mijn naam is beo) of een eigen gereide papegaai met een kazuifel van rood en groen, die spreken me meer aan. Maar, helaas, ze hebben veren. y\_msterdam bereidt ziel de ontvangst van een arm: oUde zeilschepen. Van 1 tc 6 augustus wordt in de hoi de derde editie van het Sailspektakel gehouden. V v0elt aangetrokken door c van de zeilvaart kan het b< openbaar vervoer gaan. Pt „aar Sail is de slagzin van organisatoren. Ze rekenen honderdduizenden, zoniet miljoenen. Je weg langs ontelban computerbedrijven in Sill naar de chipsfabriek Sigr akelig stil. Op deze hete ochtend melden de plaat.] kranten weer nieuwe werktijdverkortingen en afvloeiingen. In een paai* tijd zijn 40.000 ontslagen in de Amerikaanse omputerindustrie, waarl miljoen mensen werkzaa deze vallei kan elke dag 1 slachtoffer vallen. Dit is 1 en laatste deel in de seriq Silicon Valley. Door Mar A SAN FRANCIS^ ging op de wereld me siliconenchip] gens, laat geen i Ook bij Signeticl voor honderd prl van Philips, worl welijks gewerkt. Kooi van Philips] tories (onderdek zegt: „Vorig jaarl goed jaar. Dit j] Door de terugval| verkoop van drijft er nu een] raad chips op rond". Zijn public relaj Deutsch, probeert ken: „Vorig jaar grl procent. Al zouden] rugvallen, dan hetT nog een ongeloof!' met 35 procent gehl Dr. Kooi puf tol de zekerheid dat dsf - zij het veel beschj genomen - zal blijv f komt dat de voorraf moeten worden aa alleen wanneer". Door Jan van Zuilen DE Stem van 5 juni 1980. Onder de kop: '27 MC-ers helpen vissers in nood' doet Marcel Roovers uit Ber gen op Zoom verslag van een span nend nachtje staande bij. Roovers had, zoals gebruikelijk, de ge hele nacht gekluisterd gezeten aan zijn bakkie en zo maar wat met die en gene getokkeldTotdat ineens breakie, breakie werd geroepen. Een noodsignaal vanaf de Oosterschelde, waar een boot met sportvissers in moeilijkheden was ge raakt. Dankzij het staande bij zijn van ra dio-zendamateurs kon a la minute hulp worden georganiseerd. Bergenaar Roovers, skipnaam Nova Zembla, droeg ook een steentje bij aan die hulpactie. Hij seinde via zijn bak de ongeruste echtgenotes van de sportvis sers in. Roovers (69 nu) glimlacht bij de herinnering. „Wat een mooie tijd was dat. Wat een saamhorigheid. Iedereen wilde elkaar helpen. Moet je nu eens om komen". Nederland is maar kort staande bij ge weest. Een jaar na de legalisering, waren de bakkies al weer op hun retour. Zo gaat dat met een rage. Veelzeggend zijn de knipsels in het Stern-archief. Die knipsels, opgeborgen in mappen met het trefwoord 'radio-zendamateurs', dateren overwegend uit de periode maart 1980 - maart 1981. Ze beginnen met de aankon diging van het grote moment, de legalise ring van de 27 MC-band en de vreugde daarover. Pal daarna komen de berichten over activiteiten van 27 MC-verenigingen: tokkelrecords, vossejachten etc. Tegelij kertijd ook ontstaan de eerste problemen in de 27 MC-wereld: onderlinge ruzies, kwesties met gemeentebesturen, die 27 MC-antennes verbieden. Het weinige dat na maart 1981 nog over bakkies in ons archief is te vinden, zijn berichten over kroonuitspraken die betrekking hebben op antenne-verboden. Cijfers bevestigen de neergang. In 1981 reikte de PTT nog maar 160.000 27 MC-vergunningen uit, weer een jaar later was dat aantal al ge daald tot 116.000. Het Bredase postkan toor bijvoorbeeld, kende in 1980 weken dat meer dan duizend vergunning voor 27 MC-installaties werden afgegeven. Als het er anno 1985 meer dan twee in de veertien dagen zijn, heeft de betreffende loket-beambte het druk. Het laatste kranteknipsel uit de ar chiefmap 'radio-zendamateurs' dateert uit 1982. Het is een veelzeggend bericht. Veelzeggend omdat het, achteraf be schouwd, precies aangeeft welke richting de 27 MC-beweging is uitgegaan. Wat le zen we namelijk in dat bericht? Volgens de Radio Controle Dienst (RCD) over treedt ruim tachtig procent van de 27 MC-ers de wet. In tweeërlei opzicht: Meer dan de helft van de bakkies-bezit ters heeft zijn of haar vergunning niet verlengd. Een bijna evengroot percentage heeft een bak met een te groot vermogen. Anders gezegd: de radio-amateurs die doorgaan, zoeken, net als voor 1980, weer de spanning van de illegaliteit op. Met dit verschil dat ook dit nu ontaardt in een rage: de radio-piraten. Onder dat trefwoord moeten we in ons archief ook zoeken naar de follow-up van het 'bak kie'. We schrijven juli 1985. In de kamer van Bergenaar Marcel Roovers, die vijf jaar geleden nog vol stond met zend-ap- paratuur, is geen bakkie meer te beken nen. Het blijkt dat Roovers net vier we ken geleden de hele handel voor 500 gul den de deur heeft uitgedaan, terwijl hij er destijds zelf toch al gauw 2500 gulden voor neertelde. Het einde van een hobby waaraan Roovers niettemin veel plezier heeft beleefd. Voor Roovers, WAO-er en hartpatiënt, was het bakkie destijds een uitkomst. Hij had weer iets om handen, een hob by en als hij ergens liefhebberij in heeft, pakt ie het meteen groots aan. Zo ook met het bakkie. Al gauw kwam Roovers, De Guayas uit Ecuador bijl Gemeenten die er met veel pijn en moeite in waren geslaagd tv-antennes van de daken te krijgen, zagen in 1980 een nieuw 'sprieten- bos' ontstaan. In sommige buurten, zoals hier in de Oosterhoutse Kastanjelaan, leek het wel of huis-aan-huis een bakkie aanwezig was. - FOTO DE STEM JOHAN VAN GURP Is er nog iemand staande bij Onlangs heeft hij de hele - FOTO DE STEM DICK DE SOER Door Paul a Sail '85 moet het een natte Kalverst me vaarweg, gestrt keer. Alleen de sta vrije doorvaart. W pleziervaartuiig r wil gaan om Sail '8 te volgen dient rel met een groot as maatregelen. Een van de hoogte is de 'Parade of Sa augustus. Deze opto op het Noordzeek am tijd de ontvangst va dag moeten de mod pen plaatsmaken vot de voorgangers, ook noemd, en voor hom bedrijfsvaartuigen v Friesch geslacht'. Scl men als Geesje van 1 Walvis. De meest indrukw deze keer afkomstig Het is de 115-meter Kruzenstem. Aardig van exotische vaartui een echte Chinese jor Andere evenemenl Bergenaar Marcel Roovers handel de deur uitgedaan. bakkies in alle maten en soort. Het heden, Marlies Bogers (14) uit Hoogerheide: „Is er iemand staande bij voor Lady Sneeuwwitje?". - FOTO DE STEM/BEN STEFFEN en met hem trouwens vele anderen, er achter dat het zendbereik van een gelega liseerd bakkie eigenlijk nul-komma-mks was. Bovendien, omdat toentertijd 'heel' Nederland een bakkie had, zaten de ka nalen zo overvol datje bij wijze van spre ken niet eens je buurman kon ontvangen. Al gauw was ook het niveau van de 'tok- kels' tot ver beneden de navel gedaald. Roovers: „Je hoorde op het laatst niks anders meer als sex, geroddel en geru zie". Roovers behoorde tot degenen die ille gaal gingen; dat wil zeggen, ze kochten een bak met een sterker vermogen dan was toegestaan, en gingen uitzenden op frequenties die voor amateurs taboe zijn. Marcel Roovers gebruikte zijn 'grote' bak louter voor het leggen van contacten met zendamateurs ver van huis, niet om zijn omgeving te 'tracteren' op zijn per soonlijke muziekvoorkeuren. „En alleen maar 's nachts", benadrukt hij. „Ik was illegaal, maar ik kan met de hand op mijn hart zeggen dat niemand ooit last van mee heeft gehad. Ik begon pas na twaalf uur, als de televisie was afgelo pen". Op het laatst had hij een bak waarmee hij de hele wereld kon bereiken. Om zijn woorden te bewijzen, laat hij een wand bord zien met foto's van radio-vrienden uit verre landen. Tot Zuid-Afrika toe. Maar het meeste contact heeft hij toch gehad met Belgische zendamateurs, bij wie hij kind aan huis is. Hij wijst op een foto. „Dat zijn een echte graaf en zijn vrouw. Hebben me vier weken te logeren gevraagd". Een direct-klaarfotootje van een jong echtpaar, zij met een dikke buik. „Die hebben me gevraagd of ik peetom wilde worden". Het einde van de hobby kwam, vier weken geleden, nog vrij abrupt en in het holst van de nacht. Het gebeurde tijdens radio-contact met een kennis uit donker Afrika. Toen voor de zoveelste keer op de verbinding werd ingebroken door iemand die zonodig moest vertellen wat hij met zijn vrouw in bed aan het doen was, knapte het bij Roovers. „Ik werd in eens zo kotsmisselijk van die schunnige praat, dat ik de verbinding verbrak. De volgende dag heb ik het hele handeltje verkocht". Van de 500 gulden die hij er voor beurde, heeft hij zich nu een pape gaai aangeschaft. „Leuk beest joh, en praten.Als de beste. Motje koekie. Hoor je wel". Och, het vreet nog wel aan hem dat de 19 Delta 702, skipnaam voor de grote bak, uit de ether is verdwenen. „Ik heb al heel wat brieven gehad van mensen die schreven: Hé, hoe zit dat, waar blijf je met je stem? Daarom schrijf ik nu zelf ook maar brieven, want ik wil die con tacten graag houden". Maar vervelen doet hij zich niet. Op de kast in de woon kamer van zijn hospita staat nu een scan- nertje. Roovers luistert er dag en nacht naar. Hij kan tien kanalen ontvangen. Daaronder zitten diverse politie-zenders, Radio Scheveningen en taxibedrijven. Helemaal tevreden is hij er niet over, daarom is al een grotere scanner bestelt. „Kan ik ook het luchtvaartverkeer mee ontvangen", zegt hij. Terug naar 18 januari 1981, meer be paald naar café De Herberg in Hooger heide. Een grote dag voor 'tokkelclub De Tokkelaars' uit die plaats. Mevrouw EUa Bogers-Pluimers, skipnaam Lady-Killer, vestigt een nieuw tokkelrecord. Ze is 56 uur en 5 minuten onafgebroken in de ether. In totaal haalt ze 1500 breaks. De recordpoging van de Hoogerheidense Lady-Killer heeft een charitatief doel, te weten het inzamelen van geld voor de aankoop van bakkies voor gehandicap ten en invaliden uit de Zuidwesthoek. In totaal tokkelt ze 25 bakkies bijelkaar. Dat soort activiteiten waren in de hoogtijdagen van de bakkies-rage aan de orde van de dag, evenals vossejachten voor 27 MC-ers. Mevrouw Bogers: „Een reuze gezellige tijd was dat. Erg positief ook. Ik durf te beweren dat wij veel goeie dingen hebben gedaan". En toch, het is snel verwaterd. Laatst is nog geprobeerd een soort reünie te houden voor de leden van de Tokkelaars. Van de 300 tot 400 man die vroeger op de activiteiten van de Tokkelaars afkwa men, reageerden er vier tot vijf - me vrouw Bogers weet in elk geval dat het er niet meer waren - positief op de uitnodi ging voor de reünie. Logisch dat die werd afgeblazen. „Ach", zegt mevrouw Bogers, „hoe is dat gegaan. De een na de ander haakte af. Ze hadden het te druk of raakten erop uitgekeken. In elk geval, ze hadden er geen zin meer in om avond aan avond bij de bak te zitten. Zomaar ineens kon je geen verbinding meer met ze krijgen. Ik vind dat jammer hoor, daar met van, maar ik begrijp het wel. Ik kijk maar naar mezelf. Ik heb nu ook een baan voor halve dagen. Nou, dan ben je 's avonds blij als je eens een keertje rustig voor de tv kunt zitten. Dan hoef je niet zonodig meer op de bak". De bak van mevrouw Bogers is echter niet lang werkloos geweest. Kort nadat moeder er genoeg van had gekregen, ont dekte haar oudste zoon de lol van het bakkie. Thans staat het bij dochter Mar lies (14) op de kamer. Bij kennissen van de familie Bogers blijkt het vaak net zo te zijn gegaan. Het zijn nu de jongeren die de 27 MC-band bevolken. „Volwassenen hoor je niet veel meer, zeker 's avonds niet", aldus mevrouw Bogers. Ook het bakkie voor m de auto heb ben ze aangehouden. Mevrouw Bogers: „Daar heb je tenminste in de praktijk wat aan. We gaan nu met twee auto's op vakantie. Via zo'n bak kun je contact met elkaar houden. Hoef je niet allerlei gevaarlijke capriolen uit te halen om bij elkaar te blijven. Waar of niet dan?". Dochter Marlies, Lady Sneeuwwitje als ze op de locatie is, gebruikt de bak bijna dagelijks. De meeste van haar vriendinnen hebben er ook een. Waar ze over praten? Marlies: „Nou, veel over school natuurlijk, over het huiswerk. Over uitgaan. Nu willen we met een stel Sommige 27 MC-ers waren zo verknocht aan hun bakkie dat ze het zelfs op de fiets meenamen. - FOTO DE STEM/DICK DE BOER een fuifje organiseren. Vragen we de mensen via de bak", 's Avonds om elf uur moet Marlies van haar ouders de bak uitzetten. Doet ze ook braaf, al gebeurt het soms wel dat ze toch nog even gauw een allerlaatste nieuwtje aan de bak kwijt moet. „Maar owee, als ons ma dat merkt Moeder Bogers juicht de hobby van haar dochter toe. „Ze heeft nu veel meer vriendjes en vriendinnetjes dan eerst. Bo vendien heb ik dit liever dan dat ze op straat hangt. Alleen als er rare dingen op de bak worden gezegd. Dan moet ze hem uitzetten". Marlies luistert even of er wat te doen is op de band. Dat is op dit moment van de dag, half een 's middags, niet veel. De gesprekken die er wel zijn, rubriceert Marlies al snel als chauffeurstokkels. Ze schakelt over op kanaal 14, het breakers- kanaal. Ze meldt haar QSL-nummer en vraagt of er iemand 'staande bij is voor de Lady Sneeuwwitje'. Het blijft stil. „Vanavond pas", weet Marlies. Moeder Bogers heeft met kennisoren meegeluis terd. Ze bekent dat ze af en toe weieens een avond blijft plakken in haar dochters kamertje. „Want als ie aanstaat, kom je er niet meer van los. Die verslaving raak ik waarschijlijk nooit meer kwijt". Overigens is het niet zo dat er nu hele maal geen bakkies meer zouden worden verkocht. De firma Jacobs en Zn. uit Breda, gespecialiseerd in dit soort appa ratuur, heeft er nog rekken vol van staan. Het verschil met een paar jaar geleden is, zo meldt een woordvoerster van Jacobs, dat mensen, die nu een 27 MC-installatie kopen, dat ding op de eerste plaats doel matig gebruiken. „Boeren bijvoorbeeld", vertelt ze, „kopen een bak voor in hun tractor. Als ze dan ergens op het land aan het werk zijn, kun ze toch contact houden met thuis". eelie Smit-Kroes - nu minister maar op dat moment nog staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat - heeft wat overhoop gehaald, toen ze op 3 maart 1980 de 27 MC-band vrijgaf voor zendamateurs. Drie dagen later had de PTT al 16.000 vergunningen uitgegeven. Nederland had weef eens een rage: 'bakkies'. Gouden zaken moeten er zijn gedaan. In totaal vroegen in dat 'bevrijdingsjaar' voor de radio-2 mateurs 200.000 mensen een 27 MC-vergunning aan. Niet pre cies te achterhalen is hoeveel bakkies zijn verkocht. De scha tyrgen daaromtrent lopen uiteen van 250.000 tot 600.000 stu ks. Bakkies, een rage, dus tijdelijk.

de Stem | 1985 | | pagina 20