tand om tand9 'Zuid-Afrika nog slechts: oog om oog, Gewapende guerrilla naar blanke woongebieden ZATERDAG 27 JULI 1985 W1 Kiesrecht Een geradicaliseerde bisschop Tutu: „Botha is even erg als Hitier" - fotoafp Max Sisulu: Het regime zal uiteindelijk door zijn eigen mensen worden verjaagd - foto anefo moeten kennelijk eerst noden vallen onder de Zuidafrikaanse blanken, voordat het regime-Botha zich gedwongen voelt om met alle partijen om de tafel te gaan zitten. En doden gaan er vallen: het ANC heeft, nu de regering probeert met het afkondigen van de noodtoestand het georganiseerde verzet te breken, zijn strategie gewijzigd. De gewapende strijd wordt uitgebreid naar de blanke woongebieden. Bijna alle slachtoffers tot nu toe zijn zwarten. Nu wordt het: oog om oog, tand om tand. De blanke bevolking zal het nu aan den lijve gaan voelen. Maar het uiteindelijke doel blijft: praten. Een Nationale Conventie die moet leiden tot een democratisch Zuid-Afrika". Begrafenissen van slachtoffers in de zwarte woonsteden lopen steevast uil op massale demonstraties tegen het apartheidsregime 'Zwarte verdeeldheid is propaganda van regime' tegen apartheid. „Ik kan niet in een land leven waarin er slechts vrede en vrijheid bestaat voor één bevolkingsgroep. Ik ben pas vrij als alle mensen vrij zijn. Steeds meer blanke jongeren komen er achter dat vrede iets anders is dan het keihard onderdrukken van een meerderheid van de bevolking zodat die zich koest houdt. Dat is een schijnvrede, gevestigd op een vulkaan van onmenselijkheid die ieder moment opnieuw kan uitbarsten". De huidige blanke machthebbers volhar den echter halsstarrig in hun feodale opvat ting van 'vrede en veiligheid'. Zij hebben de noodtoestand afgekondigd en arresteren honderden en honderden mensen in een soort laatste wanhoopspoging om hun bas tion te redden. Wat zouden zij, in jullie ogen, eigenlijk hebben moeten doen, of kunnen doen Max Sisulu: „In plaats van zich nu openlijk te manifesteren als een fascis tisch bewind, er is geen ander woord voor (bisschop Tutu heeft Botha deze week ook zonder omwegen met Hitier vergeleken, H.R.), had Pretoria de apart- heidswetten moeten opheffen" Maar je kunt de apartheid toch niet van de ene dag op de andere opheffen? Het functioneren van het hele tand is op dit sys teem gebaseerd. Sisulu: „Toch was dat de enige moge lijkheid geweest: het opheffen van het systeem van apartheid, en het bijeenroe pen van een Nationale Conventie, die moet leiden tot een vrij en democratisch Zuid-Afrika. Maar wat er nu gebeurd is, is een oorlogsverklaring, en die zal ook als zodanig beantwoord worden. Nu er honderden verzetsleiders worden gear resteerd, gefolterd en vermoord, moeten ze het zelf ook maar eens voelen: oog om oog, tand om tand. Wij weten wat er staat te gebeuren. Wij zijn een internatio naal georganiseerde organisatie. Rechts reeks telefoneren met Zuid-Afrika kan niet, uit veiligheidsoverwegingen, maar we hebben onze contacten. De blanke gemeenschap zal bloedig getroffen wor den in de eigen woongebieden. Ze zullen lijden. En uiteindelijk zullen de bazen dan door hun eigen mensen worden ver jaagd. Maar er zullen wel eerst doden moeten vallen." Door Hans Rooseboom De Zuidafrikanen Max Sisulu en Tessa Marcos, actief voor de bevrij dingsbeweging African National Congres (ANC), doen een jaar lang onderzoek aan (en op uitnodiging van) de Universiteit van Amster dam. Zij zijn bereid de situatie in hun ge boorteland vanuit hun opvattingen toe te lichten. Een land waar de noodtoestand is uitgeroepen. Een noodtoestand die het regime niet meer zal kunnen redden, al dus Sisulu en Marcos, want het volk is eensgezind als nooit te voren. Hoe lang deze toestand gaat duren, en hoeveel bloed er gaat vloeien, hangt ook in belangrijke mate af van de houding van het buitenland. De dreiging van eco nomische sancties vanuit het buitenland leidt er nu al toe dat het Zuidafrikaanse zakenleven grote druk uitoefent op de re gering in Pretoria om de apartheidswet- ten te versoepelen. Max Sisulu: „Als de regering niet bereid is tot een dialoog met het verzet zullen ze uiteindelijk door hun eigen mensen naar huis worden ge stuurd". Tessa Marcos: Nog iets over dat ver meende geweld van zwart tegen zwart. Je moet ook niet vergeten dat bij een poli- tie-inval in zo'n oproerige zwarte 'towns hip' de zwarte agenten het eerst naar bin nen worden gestuurd. Die moeten de eer ste golven van agressie opvangen. Het is net als in het Zuidafrikaanse leger. Aan het front, bijvoorbeeld bij acties van Zuid-Afrika aan de grens, of in het bui tenland, worden ook steevast zwarten in de eerste Unies ingezet. Kanonnenvoer. En het front, dat ligt momenteel in de zwarte woonsteden. Geen wonder dat je dan geweld van zwart tegen zwart uit lokt". Maar er zijn niet alleen berichten over moorddadig geweld van zwart tegen zwart, Een regime dat zo ver gaat in het verde digen van de status quo als het huidige be wind in Pretoria, hoe is dat ooit te bewegen lot een dialoog met groeperingen die nu nog te vuur en te zwaard worden bestre den? Sisulu: „Ian Smith, de voormalige lei der van het blanke minderheidsbewind in Rhodesië/Zimbabwe, zei altijd: In geen duizend jaar zullen wij hier weg gaan. In geen duizend jaar zullen wij de macht delen met de zwarte bevolking. Maar Ian Smith moest wel, hij kon het gewoon niet tegenhouden. Natuurlijk, Zuid-Afrika is veel groter dan Zimbab we, de problemen zijn veel ingewikkelder en het bewind zit machtiger in het zadel, maar geloof me: met de Zuidafrikaanse blanken zal het gaan als met Ian Smith. Ze zullen ter verantwoording worden ge roepen, er zal een Neurenberg-proces no dig zijn zoals na het einde van de Tweede Wereldoorlog. Maar er zal een Zuid- Afrika komen, nee: er kómt een Zuid- Afrika, waarin plaats is voor iedereen, met gelijke rechten voor iedereen. De noodtoestand die nu is uitgeroepen zal het proces in de richting van zo'n Zuid- Afrika alleen maar versnellen. Het volk is één, ongeacht de berichten over ver deeldheid die worden verspreid. Maar van onontbeerlijk belang is tevens de houding van de westerse landen ten aan zien van Zuid-Afrika. Alleen dan is het mogeüjk dit onmenseüjke regime volle dig op de knieën te krijgen". Het voortouw dat de regering van Frankrijk deze week heeft genomen in het treffen van werkehjk pijnlijke maat regelen voor de Zuidafrikaanse econo mie, gecombineerd met het massale bin nenlandse georganiseerde verzet, wettigt de conclusie: het monster van de apart heid is nu definitief aan het wankelen. Bestaat er werkelijk eenheid onder de tegenstanders van het apartheidsregime? Wat moeten wij denken van de moordpar tijen die zwarten onderling aanrichten? Waarom dreigt een man als bisschop Tutu het land te verlaten als dit geweld niet op houdt? er zou ook grote politieke verdeeldheid be staan tussen bijvoorbeeld het United De mocratisch Front (UDF), dat multi-raciaal is, en de AZAPO, die meer eenzijdig het 'Zwarte Bewustzijn' benadrukt. Aanhan gers van deze richtingen zouden uit angst niet meer eikaars wijken durven te betre den. Max Sisulu: „Nogmaals, die verdeeld heid is grotendeels het resultaat van ma nipulaties van de Zuidafrikaanse autori teiten ('verdeel en heers') én van de me dia, die hieraan in geuren en kleuren ruchtbaarheid geven. Als het werkelijk waar is dat er wederzijdse angst bestaat, hoe kun je dan verklaren dat er overal tienduizenden mensen op de been komen bij begrafenissen van slachtoffers van politiegeweld? Dat zijn mensen uit alle delen van het land en van alle mogelijke richtingen en achtergronden, maar ver enigd door één doel: een vrij en demo cratisch Zuid-Afrika. En bovendien staan ze allemaal openlijk achter het ANC. Bij die begrafenissen en andere manifestaties wordt tegenwoordig duide lijk zichtbaar de verboden ANC-vlag meegevoerd". Tessa Marcos: „Het UDF, dat zo'n 700 kleinere groeperingen omvat, is een enorm sterke organisatie, die met z'n ge weldige omvang bijna alle Zuidafrikaan se krachten tegen apartheid bundelt: vakbonden, kerken, studenten, vrouwen, blank én zwart, kleurüngen en Indiërs, kortom het scala van de Zuidafrikaanse bevolking, behalve dan de blanke 'die hards'. Het UDF heeft de hele bevolking van hoog tot laag georganiseerd, in een mate waarmee het regime nog nooit is geconfronteerd. Pretoria heeft dat bij de oprichting in 1983 absoluut niet voorzien. Door toe doen van het UDF is bijvoorbeeld de in voering van kiesrecht voor Indiërs en kleurüngen vorig jaar een enorm fiasco geworden. De verdeeldheid die het regi me hiermee had willen zaaien in het anti- apartheidsfront is ten enen male uitge bleven. Nu is het te laat om het UDF te verbieden. Het ANC is verboden, maar het heeft niet geholpen, het is alleen maar sterker geworden. Het doden en ge rechtelijk vervolgen van UDF-leiders, zoals dat is gebeurd en nog zal gebeuren, kan de opmars van de beweging ook niet meer tegenhouden. Het enige wat er voor Pretoria nog opzat was het afkondigen van de noodtoestand. Maar dat is te laat". Waarom heeft de Zuidafrikaanse rege ring het UDF niet verboden toen het nog niet zo'n machtige beweging was? Er wordt in Zuid-Afrika immers zo veel 'geband'? Max Sisulu: Het vorige jaar, 1984, was door het regime in Pretoria uitgeroepen tot het Jaar van de Verandering. Met alle macht wilden Botha en de zijnen het image van Zuid-Afrika in het buitenland oppoetsen. Het invoeren van kiesrecht voor kleurlingen en Indiërs was daar een onderdeel van, het was zogenaamd een eerste stap in de richting van het kies recht voor alle Zuidafrikanen, ook de zwarte. Het buitenland (de buitenlandse investeerders) moest overtuigd worden van Botha's goede bedoelingen. Het toe laten van de activiteiten van het United Democratie Front moest daaraan ook bijdragen. Daarin waren immers zoveel mensen actief die in het buitenland goodwill hebben, zoals dominee Allan Boesak. Dat het UDF zo'n doorslaand succes zou worden, ondanks alle pogin gen tot tegenwerking, had Pretona met gedacht". Tessa Marcos: „Overigens, het toeken nen van meer rechten aan Indiërs en Max Sisulu: „Alle berichten die julüe hier in het westen over Zuid-Afrika ho ren komen uit de koker van de Zuidafri kaanse politie. Dat was altijd al zo, en nu met de noodtoestand is dat helemaal of ficieel geworden. De Zuidafrikaanse autoriteiten kunnen via pers en televisie de openbare mening naar hun hand zet ten. De grote meerderheid van de hon derden slachtoffers die het afgelopen jaar in de zwarte woonsteden zijn gevallen werd gedood door poütiegeweld. Natuurlijk zijn er incidenten waarbij een woedende menigte zijn agressie koelt op zwarte vertegenwoordigers van 'de vijand', maar in het licht van het con stante, brute, geïnstitutionaüseerde ge weld van de overheid tegen de zwarte be volking zijn die incidenten te verwaarlo zen. Maar het regime bazuint juist deze agressie van zwart tegen zwart in het rond om tegenover de buitenwereld een noodtoestand te kunnen rechtvaardigen. In werkelijkheid is de bevolking eensge zind en vastbeloten de vijand te verslaan. Ook bisschop Tutu, die geen tegenstan der is van gewapend verzet, al zal hij zelf het geweer niet ter hand nemen. kleurüngen had, hehalve een scheuring in het anti-apartheidsfront, nóg een oog merk. Het schiep nameüjk de mogeüjk- heid deze mensen voor het leger te wer ven. En dat is hard nodig omdat steeds meer blanke jongens dienst weigeren. Ondanks de dreiging van zes jaar gevan genisstraf neemt dienstweigeren hand over hand toe. Blanke Zuidafrikaanse vluchteüngen vind je nu overal, in West- Europa, in de Verenigde Staten, en in de buurlanden van Zuid-Afrika, zoals Bots wana. De aanval die het Zuidafrikaanse leger eerder dit jaar uitvoerde in de Bots- wanese hoofdstad Gaborone was onder meer bedoeld om potentiële dienstweige raars in Zuid-Afrika te intimideren". Tessa Marcos is zelf afkomstig uit een blank gezin met een traditie van verzet

de Stem | 1985 | | pagina 19