MET KERKELIJKE ATTRIBUTEN 6 Je leert hier vooral de vieze trucjes9 EEN DAGJE UIT 24 DAGEN HALF GELD Plaatselijk nieuws leper, verleden en heden? GENHEID Rondleiding door Hulster binnenstad 24 DAGEN RIET ENTE de bouw van een rceel Dorpsstraat v.r.v. de heer P. rgh, wonende aar. ZATERDAG 27 JUL11985 T22 PAGINA ZEELAND 2 VAN ZEELAND Heikant Ossenisse Sas van Gent Sint-Jansteen Zandstraat AXEL - De collectie van het streekmuseum Het Land van Axel in de Noordstraat in Axel wordt binnenkort uitgebreid met een verza meling van kerkelijke attributen. politierapport Schietingen EERSTE HONKBALKAMP IN OOSTERHOUT Amerikaan Sq ueezes Belgische chauffeur door collega bestolen DE STEM „de 4in1 krant" A1 SK m ce zoenen icuiieren kje, jubileum, receptie, erloving, overwinning, raham, openbare dank, mag best eens in de gina familieberichten, duur hoeft het niet te sten nog geen tientje), lom 1,85, Eén grote ,35. Voor het plaatsen Iding met een formaat en wij 13,00 toeslag p aanvraag Bij niet- rdt 3,00 adm.kosten den niet geretourneerd, geef uw tekst 2 dagen 'én van onze kantoren, n stuurt u eveneens 2 g naar Postbus 3229, iftelijke opgaven worden teerd indien naam en ok indien Uw betaling houden ons het recht opgaaf van redenen te eren. ngsnieuws lom op donderdag. Kom en drink een gezel lige borrel bij: want die is jarig en die vergeet je niet. Hartelijk gefeliciteerd. houders van de gemeen- openbare kennis dat zij wijking van het ter plaat- ingsplan „Graauw" met 19 van de Wet op de en artikel 50, lid 8, van ergunning te verlenen en loods op het perceel ~auw, kadastraal bekend 7. 'e loods wordt gebouwd g „landbouw (La(z))", mag worden. ft ingang van 29 juli 1985 gen op de afdeling alge gemeentesecretarie voor en heeft tegen het bouw ende voornoemde termijn enen. meester, Jacobs aris, J.F. v. Denderen n vakje benutten, ertentie wordt in een groter met het belangrijkste woord ndig. nnummer in de advertentie op. gemakkelijk en snel. ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat ding van brieven onder nummer en Als contante betaling kunt u een blauwe girokaart (dus géén giro- of j tvangt u een acceptgirokaart administratiekosten in rekening an Dagblad De Stem, Postbus 3229, brieksadvertenties vakje overslaan één vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW 5,36 7,15 8,91 10,70 f 12,49 14,28 Telefoon loeite. grote resultaten. Museumcollectie Axel uitgebreid Bingo - De rk Bond van oude ren in Heikant houdt donder dag 1 augsutus in 't Heike een kaart- en bingomiddag. Het evenement duurt van 13 tot 17 uur. Gaaibolling - Aan de door gaaibolclub de Dwarsliggers georganisserde gaaibolling in Herbergh Ossenisse deden 37 mensen mee. Uitslag: hoge vo- Ali Sponselee, Klooster- iande en Paul de Kever, Kloosterzande, rechter zijvo- Tonny Reijns, Ossenisse, finker zij vogel: Piet van der Velpen, Ossenisse, meeste kleine vogels (6 stuks): Yvonne Pankow en Arnold Remijn, Ossenisse. Bushaltes - Tijdens de CPC- profkoers die morgen, zondag, wordt gehouden in Sas van Gent zal de Sasse binnenstad weer voor alle verkeer afge sloten zijn. Dat heeft ook ge volgen voor de busverbindin gen. De bushaltes aan Cana dalaan en Poelstraat komen te vervallen tussen 12.00 en 20.30 uur. Alle reizigers kunnen in die periode in- en uitstappen aan de Westsluis. Vakantie kerkkoor - Het da meskerkkoor dat de gezangen in de parochiekerk en in de kapel van O.L. Vrouw ter Eec- ken opluistert gaat drie weken op vakantie. Gemiddeld treedt het koor drie keer per week op, maar voor het eerst in het be staan zullen de dames de eucharistievieringen geduren de drie opeenvolgende zater dagen niet opluisteren. Voor tussentijdse missen bij begra fenissen blijft het koor wel be schikbaar. Voetbalkantine - De voetbal kantine op de speelvelden van W Steen is met behulp van een aantal vrijwilligers flink onderhanden genomen. De stenen muren aan de zijde van het eerste speelveld zijn uitge broken en vervangen door on breekbaar glas. Voortaan kunnen dan vanuit de kantine de verrichtingen op het veld worden gevolgd. Ook het pla fond en interieur zijn ver nieuwd en de tafels en stoelen zijn door nieuwe vervangen. Uitstapje - De reis- en ont spanningsclub voor ouderen in Sint-Jansteen/Heikant orga niseerde een toeristische uit stap, waaraan door ruim 100 leden werd deelgenomen. Met twee autobussen ging het langs de kustlijn via Duinker ken en Calais naar het eind doel, Boulogne sur Mer in Frankrijk. Op de terugweg werd nog halt gehouden voor een dansje. Het gezelschap ar riveerde rond 23 uur weer op het thuisadres. Kaarten - De kaartvereniging DOS (Door Oefening Sterk) houdt vandaag, zaterdag, in De Smisse te Zandstraat een open kaartwedstrijd, aanvang 14.30 uur. Inschrijven voor deelname vanaf 14.00 uur. Van een onzer verslaggevers Deze voorwerpen zullen in een aparte ruimte wor den tentoongesteld. Het gaat om collectezakken, kel ken, koorkappen, een wierookvat en tal van andere gebruiksvoorwerpen uit het katholieke geloof. Het museum krijgt de spul letje in bruikleen van het rooms katholiek kerkbestuur van Zuiddorpe en Axel. Met het in huis halen ervan is het museum nu al meer dan een jaar bezig. De stichting Stede lijk Museum Breda, een bis schoppelijke stichting, moet namelijk eerst haar goedkeu ring geven over de bruikleen overeenkomst. Dat neemt eni ge tijd in beslag omdat ook de totaalwaarde van de collectie, in verband met de verzekering van de spullen, nog moet wor den vastgesteld. HULST - De VVV houdt van daag, zaterdag, weer een toe ristische rondleiding door de Hulster binnenstad. Tenminste, als het weer niet te slecht is. Belangstellenden worden vanmiddag om half drie bij het stadhuis verwacht. De wandeling, die ongeveer een uur duurt, staat onder lei ding van een gids. Die voert de deelnemers langs de mooiste plekjes van het vestingstadje. Deelname aan de rondleiding is gratis. Verwacht wordt toch dat het publiek eind augustus al van de collectie kan genieten. Dan ook wordt de pas ge bouwde wagenschuur achter het museum, waarin een ver zameling boerenwagens en authentieke landbouwerktui- gen staat opgesteld, officieel geopend. Met de uitbreiding van de collectie en de opening van de wagenschuur, een idee van de stichting Den Ouwen Waogen, wordt in het het streekmu seum een nog vollediger beeld gekregen van de gewoonten en gebruiken in en rond Axel in de periode kort voor en na de eeuwwisseling. In het museum is onder meer te bezichtigen het inte rieur van een originele hoe renkamer en boerenkeuken anno 1880, een compleet over zicht van de Axelse kleder dracht met bijpassende siera den, een origineel ingerichte bedstede, een collectie oude schoolboekjes, huishoudelijke artikelen, gereedschap en speelgoed uit de negentiende en het begin van de twintigste eeuw. Verder staat een ma quette van de vroegere vesting Axel, rond 1750, opgesteld. Openingstijden: in de maanden april tot en met sep tember van woensdag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 17.00 uur, in de maanden juli en augustus op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. HULST - Donderdagavond is tussen half zeven en half tien ingebroken bij boekhandel Bruna aan de Bierkaaistraat te Hulst. Men had zich toegang verschaft door met een schroevedraaier het slot van de voordeur te forceren. Uit het magazijn werd een geldbe drag ontvreemd van 600 gul den aan Nederlands en Bel gisch geld. KLOOSTERZANDE - Gister middag omstreeks kwart voor zes werden op Rijksweg 60 twee personenauto's zwaar beschadigd. De automobiliste mejuffrouw R.F. uit Hulst reed weg vanaf het terrein van een pompstation en kwam daarbij in botsing met een op de rijksweg rijdende perso nenauto bestuurd door R.A. uit Kloosterzande. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. VLISSINGEN - In de nacht van donderdag op vrijdag zijn in een woonwijk te Oost-Sou burg in vijf woningen inbra ken gepleegd. Doordat er nog al wat klapraampjes open stonden, kon men gemakkelijk binnenkomen. Er is in alle ge vallen gezocht naar giro-be taalkaarten, kascheques, giro pasjes, bankcheques met pasje en geld. VLISSINGEN - In een clubge bouw te Vlissingen is ingebro ken. Er worden een mengpa neel ter waarde van 1500 gul den, 80 langspeelplaten en 10 flessen drank vermist. In de woning annex bedrijf van mevrouw N.J.C. te Vlis singen is eveneens ingebroken door het verbreken van een ruit. Er wordt een onbekend bedrag aan geld vermist. VLISSINGEN - In de fotozaak van P.C.S. in Oost-Souburg werden elf fotocamera's en vijf lenzen ter waarde van 4500 gulden gestolen. De dief stal is gepleegd door het in slaan van een ruit. HEIKANT - Bejaardenschieting zaal 't Helleken Hellestraat, 51 schutters. Uitslag: hoge vogel: mevr. J. de Kind, Chicago, eerste zij vogel: A. de Saeye, Moerbeke, tweede zij vogel: Fr. Reunis, Sint- Jansteen. SINT-JANSTEEN - Bejaarden schieting café De Kroon, schutters- sociëteit Groot Hulst, 29 schutters. Uitslag: hoge vogel en eerste zij vo gel: Alb. van den Branden, Sint- Jansteen, tweede zij vogel: L. van Waesberghe, Heikant, meeste klei ne vogels (5 stuks): Cam. Rottier, Sint-Jansteen. Door Ad Burger OOSTERHOUT - De 14-ja- rige Ruurd van Horn uit Nuenen moet even naden ken. „Tsja, wat leer ik hier nou wat ik nog niet wist? Vooral de vieze trucjes, denk ik". Ruurd van Hom is een van de veertig Zuidneder landse honkballers die deze week deelnemen aan het eerste honkbalkamp van de Oosterhoutse vereniging Gambro Twins. Gedurende een week worden veertig jeugdige spelertjes dag in, dag-uit, negen uur per dag, onder leiding van een aantal gerenommeerde coaches on derwezen en bijgeschaafd in het werpen, achtervangen, slaan en 'fielden'. Een uniek project. Uniek voor Neder land althans, want in de Verenigde Staten, waar honkbal even populair is als hier wielrennen en voetbal samen, vormen dergelijke 'clinics' een vast onderdeel van het honkbal-circus. Bij Twins pakt men het, dat moet gezegd, allemaal zeer professioneel aan. De deelnemers van buiten -der tien van de veertig komen uit de eigen gelederen- wor den ondergebracht in gast gezinnen, krijgen drie maal tijden per dag en worden 'bijgeschoold' door een aan tal in Nederland spelende Amerikanen en een handvol Twins-spelers. De jeugdige honkballers krijgen 's ochtends les in, wat met een mooi Neder lands woord 'fundamentais' heet: de grondbegrippen van honkbal. Want honkbal is, zo blijkt uit de woorden van Twins-speler Marius Rijn- ten, meer dan zomaar met een aluminium knuppel te gen een balletje meppen. Wil men alleen al dat goed, dan komt er heel wat kijken: bij de meeste aanwezigen kan nog steeds geschaafd wor den aan de houding van de voeten, het indraaien van het bekken en het uitzwaai en van de knuppel. „En zo wordt ook gepro beerd hun werptechniek te verbeteren", aldus Rijnten. „Bovendien hebben we er wat specialisten tussen zit ten. Jonge gastjes die graag pitcher of catcher willen worden bijvoorbeeld. Nou, die worden dan op hun spe cialiteit wat 'bijgewerkt'". De middagen worden gevuld met het spelen van onderlin ge wedstrijdjes, in het vroeg van de avond bekijken de honkballertjes nog wat films (over honkbal uiter aard) en om uiterlijk half elf worden ze bij de gastgezin nen thuis verwacht. „Maar dat halen de meesten niet eens. Ik lag bijvoorbeeld gis teravond van moeiigheid al om kwart over negen op bed. En dat terwijl ik dit soort dingen gewoon dien te doen", aldus Marius Rijnten, die als begeleider het hele circus dag-in-dag-uit mee beleeft. De kosten van dit al: 250 gulden voor de niet-Twins- leden. „Dat lijkt veel", aldus Bert Huijben van de Twins, „maar als je bekijkt wat ze er allemaal voor krijgen, dan valt het toch reuze mee. Het gaat eigenlijk tegen kostprijs. Bovendien hebben we speciaal voor dit kamp nog een Amerikaanse coach laten overkomen, die erg veel ervaring heeft in het opzetten en runnen van een dergelijk project". De Amerikaan-in-kwes- tie is Mike Pohlman, afkom stig uit Chicago waar hij normaliter een college-team coacht. De besnorde Pohl man is geen onbekende voor de Twins: hij bezocht Oos- De jeugdige honkballers krijgen les van de Amerikaan Mike Pohlman - foto hans chabot terhout al drie maal als coach van Team Chicago en verzorgt bovendien de 'scou ting', de talentenjacht in normaal Nederlands, voor de Oosterhoutse honkbal- ploeg. Zo haalde Twins aan het begin van dit seizoen op zijn instigatie eerste honk- man Carl Curtis naar de Oosterhout. Waarom, zo mag je je af vragen, haalt Twins een Amerikaanse coach naar Nederland, terwijl het zelf de beschikking heeft over Leen Volkerijk, coach van het Nederlands team en toch ook niet bepaald een kleine jongen. Bert Huijben: „Door een aantal 'factoren hebben we voor Pohlman gekozen. Hij heeft ongelooflijk veel ervaring met dat soort za ken en hij kan de dingen heel goed overbrengen op die jonge jongens. Hij mag dan wel geen Nederlands spreken, maar alles wat-ie zegt, komt bij die gasten he lemaal over. En mochten ze toevallig iets missen, dan hebben wij altijd nog wat eigen mensen bij de hand die het de jongens nog eens kunnen uitleggen". Pohlman heeft de algehele leiding van het honkbal kamp. Hij maakt de trai ningsschema's, doet een flink deel van de trainingen en leert de aankomende honkballers allerlei dingen waarvan ze nog nooit van hun leven gehoord hebben en waarmee ze later, terug bij hun cluppie, mooie sier én punten kunnen maken. De vieze trucjes dus, waar over Ruurd van Horn het eerder al had. Hoewel, vieze trucjes, zo zwaar moeten we dat ook niet opvatten, aldus Marius Rijnten: „Pohlman leert ze niet hoe ze andere spelers onderuit moeten ha len, hij leert ze meer wat praktische handigheidjes. Wat je in een bepaalde si tuatie moet doen en wat je moet laten". Op mijn vraag of hij dan even zo'n prak tisch handigheidje kan uit leggen, vliegen mij termen als 'squeezes' en 'pick-offs' om de oren. Mike Pohlman zelf is vol lof over het Oosterhoutse iniatief. „Een uitstekend plan en heel goed georgani seerd en uitgewerkt", oor deelt de Amerikaan tussen twee trainingssessies door. „En ik ben er zeker van dat het succes zal hebben bij de deelnemers. Sommige jon gens zie je gaandeweg ver beteren. Die komen hier echt een heel stuk sterker van daan dan dat ze hier naartoe gekomen zijn". Nu is dat, zo blijkt uit de woorden van Pohlman, niet alleen de verdienste van de honkbalweek, het komt ook door de situatie bij de mees te Nederlandse clubs: „Trek de vergelijking met Ameri ka en de verschillen zijn werkelijk enorm. De jongens daar trainen drie uur per dag, six days a week. Hier ligt die frequentie veel lager. Ik denk dat sommige gasten hier in een week evenveel trainen als bij hun eigen club in twee maanden". Bij zijn pogingen om 'zijn' pupillen beter te leren honk ballen, wordt Pohlman, vindt hij zelf, niet gehinderd door een taalbarrière. „Die is er niet. Die paar woorden Nederlands die ik ken, ge bruik ik zo vaak mogelijk en verder kennen de meesten redelijk goed Engels. Da's trouwens een ander plus punt. Omdat ze zo veel met mij te maken hebben, wordt ook hun Engels beter", aldus Pohlman. Het is nog maar de vraag of de leraren Engels van de betrokken jeugdige honk ballers, gezien het knauwe- rige en typisch Amerikaanse accent van de honkbalcoach, dezelfde mening zijn toege daan. Een zicht op het Belfort en de Lakenhalle door een stadspoort te leper Op de Markt van de totaal kapotgeschoten stad, waar nauwelijks één huis meer overeind stond, stond in 1918 een houten bord met de tekst: 'Hier lag leper*! Tijdens de eerste wereldoorlog lag deze stad op nog geen vijf kilome ter van de frontlijn en werd dan ook volledig verwoest. Omdat met zorg alle belang rijke gebouwen weer zijn op gebouwd, is en blijft leper een historische stad en een toeristisch centrum. De plaats ligt aan de voet van het zacht golvende land schap van de West-Vlaamse heuvels. leper herrees uit de puinhopen. Vele monumen ten en vooral ook de 170 mili taire begraafplaatsen. Zoals het Tyne Cot cemeteryu en het Duitse kerkhof bij Lan- gemark/Poelkapelle, getui gen nog steeds van de zware tol die de eerste wereldoorlog hier eiste. Meer dan 300.000 geallieerden (Belgen, Fran sen en Britten) vonden hier de dood. Het platteland rond om leper is één groot kerk hof. De zeshoekige borden met het opschrift 'Route 14- 18' wijzen de weg langs be langrijke punten en militaire begraafplaatsen. Elke dag wordt om 20.00 uur aan de Menenpoort te leper 'The last Post' gebla zen, als eerbetoon aan de ge vallenen. Op de muren van deze stadspoort staan de na men van ongeveer 55.000 ge sneuvelden uit het Gemene best. Een wandeling door het centrum van de stad leert de geïnteresseerden dat de na oorlogse reconstructie vrij goed geslaagd is. Het Belfort torent 70 meter boven de Grote Markt uit en is gelegen in het midden van de 130 me ter lange Lakenhalle, die ge bouwd werd aan het einde van de 13e eeuw. Het gehele vormt een van de mooiste go tische burgelijke bouwwer ken van West-Europa. Op de tweede zondag van mei gooit men vanaf het Bel fort pluche speelgoedbeesten naar beneden. Vroeger wa ren daf levende katten öm to verij en duivelsstreken te be zweren. Nu zijn de katten- worp en de kattenstoet toe ristische manifestaties. In de Halle, op de begane grond is het Herinneringsmuseum waar vele documenten en voorwerpen over de eerste wereldoorlog en het Ieperse front te zien zijn. Op de eer ste verdiepeing is het provin ciaal museum voor moderne kusnt, waar momenteel 'de kattenstad door de eeuwen heen' in beeld wordt ge bracht. Tegen de Lakenhallen staat een oud Schepenhuis: Nieuwwerck, gebouwd in een sierlijke renaissancestijl. Via de Donkerpoort onder de Hallen bereikt men de St.- Maartenskathedraal, een feilloze copie van de 13e eeuwse kerk die bij de herop bouw een extra spits kreeg. Andere fraaie gebouwen zijn het Vleeshuis in de Boom gaardenstraat, de gildehui- zen op de Veemarkt, het ho tel-museum Merghelynck (meubilair, schilderijen en porselein) en de St.-George Memorial Church. Een aangename combina tie met de uitstap naar leper is een bezoek aan het Belle- waerdepark langs de auto weg Ieper-Menen. Het do mein, een waar groen para dijs, ligt rond een voormalig kasteel. Dit'jaar presenteert dit ontspSinhingspark, dat als klein dierenpark in 1954 be gon, maar liefst vijf grote at tracties: Het Safaripark, waar de dieren leven in hun natuurlijke omgeving. De be zoekers worden elk uur met een treintje langs de vele twee- en viervoeters ge bracht. In het Junglepark vaart men het oerwoudavontuur tegemoet langs loerende kro kodillen en bruisende water vallen en beleeft men een Suske en Wiskeverhaal mee. In Cowboyland vormen de wilwaterbaan, oldtimers en kino 2000 de hoogtepunten en de spectaculairste attractie. In Mexicocity is de huive ringwekkende, maar schitte rende Acapulcoduikshow. Nieuw dit jaar is Pepinoland, een soort ludieke speeltuin voor de kleineren. Dit en nog veel meer in het Bellewaer- depark, dat in juli en augus tus dagelijks van 9.30 tot 18.00 uur geopend is. U betaalt één algemene toegangsprijs voor alle attracties. Van onze correspondent KAPELLEBRUG - De rijsk- politie te Oostburg heeft gis teravond vrachtwagenbe stuurder L. de V. uit Oostburg aangehouden, verdacht van diefstal van een portefeuille van een collega. De man heeft bekend en is na het opmaken van proces-verbaal weer op vrije voeten gesteld. De V. pleegde de diefstal gistermiddag op een terrein van een bedrijf te Kapelle- brug. Toen de Belgische vrachtwagenchauffeur R. van de W. uit Merendre zijn voer tuig even verliet om in het kantoor van het bedrijf enige formaliteiten te regelen, nam De V. zijn kans waar. Uit de op dat moment niet afgesloten cabine van het voertuig stal hij de portefeuille van de Belg. Daar zat een bedrag in van ongeveer 525 gulden aan Bel gisch en Nederlands geld, als mede een rijbewijs en andere bescheiden. De Belgische chauffeur deed na de ontdekking van de ver miste portefeuille onmiddel lijk aangifte bij de politie met de mededeling dat hij de V. in de nabijheid van zijn voertuig had gezien terwijl de man daar in feite niets te zoeken had. (ADVERTENTIE) itjeHTOWER vrijblijvend nroef-op-de- 1 som abonnement op die Dat kan. Met zo'n op allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half gela in de bus. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1985 | | pagina 15