Van der Wiel verliest BRABANDER SCHAKELT SCHAPERS UIT Renault heft wielerploeg op en stopt formule met I-stal Stayertitel voor René Kos en Jan de Nijs zicht nana Chinese coach assisteert Peter Murphy Schwaier wint van Clerc Drie leiders bij open NK golf BUITENLAN ieuw bedreigd ropa ligt eruit' d Nederlands paar rwerpen akkoord vjet-legertop er samenwerking en geëist d? NEDERLANDER IN DRIEKAMP OM VIERDE PLAATS HILVERSUM-Jantje lacht, Jantje huilt. Minder dan 24 uur na dat Michiel Schapers het Melkhuisje op stelten had gezet door de Zweedse nummer één, Henrik Sunds- tröm, uit het toernooi te kegelen, liep hij zelf tegen een verrassende nederlaag op. Gewaagd Eer Uitbuiten Inspirerend McDonald twee jaar bij PSV Ducrot wint in Wateringen Houtman drie jaar bij FC Groningen De Koning: brons in puntenkoers Brons voor meisjes estafetteploeg e weersvooruitzichten hebk in Italië donderdag geëist d achtergebleven na de dan n zijn omgekomen, onmicR ozers de gigantische berg t :om in beweging worden Stava-vallei boven Tesero elijke prefect en coördinat nctionarissen van de civis voor spoedoverleg bijeen» rberichten waarin werd ie in de richting van de v;J uidige omstandigheden zal, ijn de positie op de werei, ndhaven. En sommigen gaa sitie binnen Europa gehan, den geconfronteerd met zak, municatie hebben we n, eze activiteiten. Daarom is h ls nationale overheden de u Dit zei dr. Wisse Dekkf p een bijeenkomst van de it del in de IJslandse hoofdsta t de telecommunicatiemar apanse industrie actief is politie heeft een nieuwe aai naar de moord op een Nedei ar. Een 22-jarige Noor die te re moord in Noorwegen is r k naar de moord op het ech itie wilde de Noor, die in et in verband met de moon wist uit de inrichting te ont omen dat hij zou worden or op de twee Nederlanders. D dt omschreven als zeer atl, es voor het raam van zijn ki pen. Hij wordt beschouwd a 'ke man. De politie van Zwt begonnen. De gevluchte ma aarin hij zegt dat hij niet in handen krijgt. tak van de Akaii Dal part ie van Sikh studenten hebbe n van de gematigde vleugi egering. Dit akkoord zou ee ten in de staat Punjab, waa dicale vleugel van Akali Da g door de Indiase premier Ra Dal, Harchand Singh Longo oop'. ische militaire woordvoerde sselingen in de militaire lei of maarschalk Nikolaj Ogar strijdkrachten van het War e Tsjervov: „Wij beschikker 'j bevestigde dat maarschall afdeling van het Sovjetlege r Aleksej Lizitjev (57). De 77 ilitair hoofd-inspecteur, eer ficieren. De bevelhebber var van de Sovjet-Unie en eer ie, maarschalk Vladimir To- andëre getalenteerde en ca Ethiopië zullen over nauwerr aan onderwerpen, van politie isme, gaan overleggen in eer cdanese regeringskrant Al ten elkaar tot nu toe over er aan rebellenbewegingen. De bben elkaar ontmoet op de re- Afrikaanse Eenheid in Addi: malisering van de betrekkin- nbare aanklager heeft don- t in het proces dat in de Turk- tegen 469 militanten van de e belangrijkste naar afschei- kije. Zij worden beschuldigd de overvallen en staatsonder- dt hun ten laste gelegd dat zij en gedeelte van het Turkse tichten van een eigen Koerdi- 21 40 Maan op 16 45 Maan on- Zon onder: 21.38 Maan op: 18.12. isweert: 10 07-22,36 Terneuzen Wemeldinge 10.36-23 01 MOR- 11 15-23 54 Terneuzen: 10 48- nge: 11.47- acala nr Nacala, ALDABI24 120 no o Fernando nr Rio de Janeiro, AM- MOLEN 24 100 zzo Porto Alegre nr Kelang, BARKEN 26 verw te Gavle, ir Teesport, BROERE EMERALD 24 100 w Aden nr Mombasa, CORALE USUS 25 te New York, FULGUR 24 AND 24 200 zw Kreta nr Port Said, HAPAG LLOYD BRASIL 24 te Ma- Ie nr Santos, MAASSLUIS 23 vn Sin- n York, MOORDRECHT 24 220 wrw iMENT 24 t.h.v. Pulau nr Keelung, •ren nr Singapore, NEDLLOYD HOL- NEDLLOYD HOUTMAN 26 verw te w Aruba nr Cristobal, NEDLLOYD Durban. NEDLLOYD LINGE 24 310 OIRE 24 850 ozo Santos nr Buenos 10 w Lissabon nr Port Said, NED- habi, NEDLLOYD ROUEN 24 vn Va- ivoe nr Europoort, PRINS MAURITS ID 25 te Cristobal, WAALEKERK 24 n Port Huron nr Milwaukee, AMAN DA BROERE 25 te Rotterdam, BON- \MMOTH 24 270 nw Aden nr Sase- lamburg, JACOBUS BROERE 25 vn 24 100 z Gran Canaria nr Mapulo, G 24 te Bordeaux, LINDEGRACHT ENTUM 25 te Rotterdam, PACIFIC HT 24 120 n Archangel nr Archan- tweedse kr37.00- 40,00 loorse kr37.25- 40.25 Deense kr30.00- 33.00 Dost. schill15 85- 16.35 ipaanse pes190- 2.15 Drieksedr2.20- 2.90 inse mark52 25- 55.25 loeg. dinar1,00- 1.70 ersepond3.36- 3.68 lllver nkoop600 per kg 'erkoop670 per kg BIEL (ANP) - John van der iyiel zal in een extra driekamp de Brit Nigel Short en Eugenio Torre uit de Filippij- nen moeten uitmaken welke speler als vierde eindigt in het interzonale schaaktoernooi van Biel. Die plaats geeft recht op deelneming aan het kandi datentoernooi, dat half okto- begint in Montpellier. De Sovjetrussen Vaganjan en So- Eoiov en de Amerikaan Seira- nan kwalificeerden zich in Biel rechtstreeks voor het kandidatentoernooi. De driekamp, die zaterdag in Biel begint, is noodzakelijk geworden, omdat Van der Wiel donderdag met zwart in ie zeventiende en laatste ron de een nederlaag leed tegen Short en Torre, eveneens met zwart, van de Hongaar Gyula Sax verloor. Daardoor eindig den Van der Wiel, Torre en Short met 10,5 punten op de gedeelde vierde plaats. Van der Wiel begint onge twijfeld met de moed der wan hoop aan de verlenging. Hij had immers, met een relatief gemakkelijk programma in de slotweek, lange tijd goede uit zichten zich direct voor het kandidatentoernooi te plaat sen. De verwachte winstpar tijen tegen de IJslander Pe- tursson en vooral tegen de zwakke Zwitser Partos bleven echter uit. Van der Wiel moest zich beide keren tevreden stel len met remise. In zijn laatste partij tegen het vroegere won derkind Short had de Leide- naar aan een half punt vol doende voor kwalificatie, aan gezien concurrent Torre van Sax verloor. Short rook echter zijn kans op een verlenging en versloeg Van der Wiel, zodat hij toch nog in de race bleef op een plaats voor Montpellier. In het toernooi verloor Van der Wiel uitgerekend van Short en Torre en voorts van Vaganjan, die met een punt voorsprong op Seirawan als eerste eindig de. Hij won zeven keer, van Martin, Poloegajevski, Quin- teros, Sokolov, Sax, Jansa en Gutman en speelde eveneens zeven keer remise. Short speelde tegen Van der Wiel alles of niets. Hij ging bij voorbaat alle remisevarianten uit de weg en offerde er op los. Zo leverde hij twee pionnen in voor een aanval op de ko ningsvleugel, die Van der Wiel niet meer wist te pareren. Uitslagen zeventiende en laatste ronde: Rodriguez (Cub) - Poloegajevski (Sov) afg., Gutman (Isr) - Jansa (Tsj) 1-0, Par tos (Zwi) - Vaganjan (Sov) 0-1, Petursson Ojsl) - Andersson (Zwe) afg., Short (GBr) - Van der Wiel (Ned) 1-0, Seirawan (VSt) - Sokolov (Sov) 1/2-1/2, Sax (Hon) - Tor- re (Fil) 1-0, Quinteros (Arg) - Ld (Chi) 1-0, Ljubojevic (Joe) - Martin (Spa) afg.. Stand: 1. Vaganjan 12 1/2 punten, 2. Sei rawan 11 1/2, 3. Sokolov 11, 4. Van der Wiel, Torre en Short 10 1/2,7. Ljubojevic en Andersson 9 en 1 afg.. 9. Poloegajevski 8 1/2 en 1 afg., 10. Rodriguez 8 en 1 afg., 11. Sax 8,12. Jansa en Quinteros 7 1/2,14. Petursson 6 1/2 en 1 afg., 15. Gutman 6 1/2,10. Ld 6,17. Partos 4,18. Martin 3 en 1 afg. in halve finales Verantwoordelijk voor die nieuwe Hilversumse surprise was de 21-jarige Menno Oos- ting, die, puur op karakter, snelheid en kracht, zijn drie jaar oudere landgenoot te gra zen nam (6-4,4-6,6-2). De wapens waarmee Scha pers een dag eerder Sunds- tröm succesvol had bestreden, spreiding en diepte, werden nu even succesvol door zijn Bra bantse tegenstander gehan- leerd. „Ik zag al gauw dat zijn ballen niet zo diep kwamen", aldus Oosting na afloop, „en bij mij liep het vanaf het begin wel lekker. Dus ik besloot maar om de ballen van links naar rechts zo hard mogelijk over de baan te vegen, temeer daar ik weet dat ik het alleen op kracht heel lang kan vol houden, in ieder geval langer dan Michiel". Menno Oosting: „Mijn mentaliteit is een stuk vooruit gegaan". De verliezer had daar wei nig tegen in te brengen. „Men no gaat steeds beter spelen", aldus een niet eens bijster te leurgestelde Schapers. „Hij kan nu zowel forehand als backhand de ballen volkomen 'los' slaan. Bovendien had ik gisteren al gewaarschuwd dat men na die overwinning op Sundström niet al te veel van mij moest verwachten. Zo gaat dat nou eenmaal in toptennis. Ik denk dat Menno en ik nu volkomen aan elkaar gewaagd zijn, zodat de vorm van de dag de doorslag gaat geven. Ik had alleen de pech dat er op een cruciaal moment in de derde set een snaar brak, zodat ik een nieuw racket moest pak ken. Meteen daarop verloor ik die game en stond ik met 5-1 achter. Toen kon ik het wel vergeten". Oosting, de eerste Nederlan der sinds Tom Okker die de halve finales van de 'Dutch Open' heeft gehaald, was uiteraard 'zeer tevreden' met dat wapenfeit. De opmerking dat hij van de Nederlandse top de beste mogelijkheden heeft om internationaal door te bre ken, schoot hem echter min of meer in het verkeerde keelgat. „Dat is een hele leuke uit spraak", kaatste hij de bal te rug, „maar wat ik heb ik daar aan? Helemaal niets. Het eni ge dat ik kan doen, is heel hard werken en hopen dat ik zo'n uitspraak kan bewijzen". Eens te meer bewees Oos ting zijn trainer, Henk van Hulst, de nodige eer. „Ook om dat Henk er de laatste weken hij geweest is, speel ik zo goed", zei Oosting, die eerder deze week de Italiaan Cierro de Amerikaan Adams ver sloeg. „Hij heeft een paar fou ten uit mijn service gehaald en dat heeft meteen resultaat. Ik hield mijn hoofd niet helemaal goed tijdens de achterzwaai en ook de opgooi klopte niet hele maal. Maar wat belangrijker is, mijn mentaliteit is een stuk vooruit gaan. Vroeger moest ik eerst altijd nadenken voor dat ik echt ging vechten, nu sta ik vanaf het begin te knok ken. Dat gaat vanzelf, zodat ik nu de tijd heb om over mijn tactiek na te denken". Intussen begint het er op te lijken dat het 'Zweedse sys teem' ook in de Nederlandse tennistop opgang gaat maken. Niet beleidsmatig, maar wie zou dat ook nog verwachten van de plannenmakers van de KNLTB, maar louter toevallig. Want Oosting en Van Boeckel gaan in het najaar eerst het Aziatische circuit afwerken, om vervolgens door te stomen naar 'down under', Australië dus. Schapers werkt de Euro pese toernooienreeks af, om vervolgens ook de steven rich ting Australië te wenden, waar, het kan niet op, tegen het vallen van de winter ook Tommie Nijssen aan zal ko men. „En er is geen enkele reden", aldus Michiel Schapers, „om aan te nemen waarom we daar niet samen zouden trainen en met elkaar op zouden trekken. Dat is uiteindelijk toch de ideale situatie en die moet je uitbuiten, of die nu wel of niet toevallig tot stand is geko men". Menno Oosting speelt zater dag in de halve finale tegen de 17-jarige Zweedse zenuwpees Kent Carlsson, een jongelje, dat volgens Oosting absoluut niet onderschat mag worden. Dat bewees Carlsson gisteren zelf al door de Australiër Dar ren Cahill geen enkele kans te geven; 6-2,6-2. Een en ander ging gepaard met de bekketrekkerij en de nerveuze sprongen, waarmee Carlsson vorig jaar al danig op de lachspieren van het nog im mer bekakte Gooise publiek werkte. „Maar vergis je niet in hem", aldus Oosting over de Zweed, die vorig jaar nog het juniorentoernooi van Roland Garros won. „Het lijkt af en toe wel of hij staat te klunge len, maar hij slaat veel harder dan je denkt en alles stuitert naar je schouders toe. Een jon gen tegen wie het moeilijk re tourneren is...". De eerste boete in de ge schiedenis van het Melkhuisje heeft inspirerend gewerkt op Huub van Boeckel. Eergiste ren moest de Westduitser Je- len 100 dollar dokken, omdat hij een scheidsrechter had toe gevoegd dat die wat hem be treft 'zijn reet kon likken', gis teren was Van Boeckel de pi neut. De term die de Hagenaar gebruikte en die scheidsrech ter Antonius in het verkeerde keelgat schoot, is echter niet voor herhaling vatbaar, ook niet buiten Het Gooi. Van Boeckel mocht dan ook niet klagen dat hij slechts 100 dol lar in moest leveren. UITSLAGEN Herenenkelspel: kwartfinales: Kent Carlsson (Zwe) - Darren Cahill (Aus) 6-2, 6-2, Menno Oosting (Ned) - Michiel Scha pers (Ned) 6-4,4-6,6-2. Herendubbelspelkwartfinales: Wood- forde/Limberger (Aus) - Smid (Tsj) /Maurer (BRD) 6-2, 7-6, Simonsson/Si- monsson (Zwe) - Keretic (BRD)/Ku- harszky (Zwi) 6-2,6-2. EINDHOVEN (ANP) - Rob McDonald heeft donderdag in Eindhoven een tweejarig con tract getekend voor PSV. De 26-jarige McDonald kwam de afgelopen drie seizoenen uit voor FC Groningen. Hij speel de eerder bij Sc Cambuur, Wageningen en Willem II. ZEILEN - Bas en Egbert Ver waal hebben donderdag de vierde wedstrijd in de strijd om de wereldtitel zeilen in de Flying Junior-klasse gewon nen. Door moeilijkheden bij de start van de vijfde race ein digden ze evenwel in de ach terhoede en zakten in het alge meen klassement naar de der de plaats. WATERINGEN (ANP) - De overwinningen in de Neder landse criteriums in de week na de Tour de France zijn tot nu toe keurig verdeeld onder de renners van de ploegleiders Peter Post en Jan Raas. In Wateringen was weer een coureur uit de ploeg van Raas aan de beurt. Maarten Ducrot, de strijdlustigste renner uit de Tour, zegevierde in het West- landse plaatsje. Hij was in de eindsprint net iets sneller dan Peter Winnen. Het tweetal was vijf ronden voor het einde ontsnapt aan de aandacht van Pieters, Van Vliet en Van der Hulst, met wie zij in een eer der stadium uit het peloton waren weggereden. Uitslag: 1. Maarten Ducrot 100 km in 2 uur 19 minuten en 40 seconden, 2. Peter Winnen z.t., 3. Peter Pie ters op 0.10, 4. Leo van Vliet z.t., 5. Marco van der Hulst z.t„ 6. Adrie van der Poel op 0.35, 7. Jac van Meer z.t„ 8. Johan Lammerts z.t„ 9. Gerrit Solleveld z.t„ 10. Hedy Nieuwdorp z.t„ GRONINGEN (ANP) - Peter Houtman (28) is woensdag avond laat tot overeenstem ming gekomen met FC Gro ningen over een driejarige verbintenis. De aanvaller, die bij Feyen- oord nog een conctract had, mocht uit Rotterdam vertrek ken wegens het grote aantal aanvallers. STUTTGART (ANP) - De Ne derlandse wielrenner Louis de Koning heeft donderdagavond tijdens de strijd om de wereld kampioenschappen voor ju nioren in Stuttgart de bronzen medaille veroverd op het on derdeel puntenkoers. Met drie anderen bouwde De Koning een ronde voorsprong op. De Australiër Robert Wal ler won het onderlinge duel tussen het viertal koplopers met 39 punten. De Belg Peter Naessens werd tweede met 24 punten. De Koning verzamel de net als de Nieuwzeelander Gary Anderson 22 punten, maar werd wel derde. INDIANAPOLIS (AFP) - De als twaalfde geplaatste West duitser Hans Scbwaier heeft woensdag de vierde ronde be reikt van het internationale tennistoernooi van Indianapo lis. Schwaier won gemakkelijk (6-3, 6-2) van de Argentijn Jo- se-Luis Clerc, wiens naam als zevende op de plaatsinglijst was gezet. De meeste deelnemers wa ren pas aan de tweede ronde toe. Voor twee geplaatste spe lers eindigde daar het toer nooi. De Amerikaan Aaron Krickstein verloor van de Tsjechoslowaak Jaro Navratil en zijn landgenoot Mark Dick son bleek niet opgewassen te gen zijn landgenoot Lawson Duncan. UITSLAGEN Herenenkelspel: tweede ronde: Yannick Noah (Fra) - Thierry Tulasne (Fra) 6-3, 6-4, Jaro Navratil (Tsj) - Aaron Krick stein (VSt) 3-6, 6-0, 7-5, Guillermo Vilas (Arg) - Pavel Slozii (Tsj) 6-4,6-3, Martin Jaite (Arg) - Norm Schellenger (VSt) 6-3, 7-6, Blaine Willenborg (VSt) - Marcello Ingaramo (Arg) 6-3, 6-1, Miloslav Mecir (Tij) - Phil Tuckniss (VSt) 6-2,6-1, Law son Duncan (VSt) - Mark Dickson (VSt) 6-2, 6-1, Guy Forget (Fra) - Hans Gilde- meister (Chi) 6-3, 8-2; derde ronde: Hans Schwaier (WD1) - Jose-Luis Clerc (Arg) 6-3,6-2, Damesenkelspelderde ronde: Manuela Maleeva (Bul) - Sabrina Goles (Joe) 7-5, 4-6, 7-5, Zina Garrison (VSt) - Jenny Klitch (VSt) 6-1, 2-6, 8-6, Kate Gombert (VSt) - Katerina Maleeva (Bul) 6-2, 6-2, Andrea Temesvari (Hon) - Beverley Bo wes (VSt) 6-1,6-2, Raffaella Beggi (Ita) - Helen Kelesi (Can) 6-4,6-3, Debbie Spen- ce (VSt) - Michelle Torres (VSt) 6-1, 6-3, Anna Ivan (VSt) - Kathy Horvath (VSt) 6-4, 6-0, Gabriela Sabatini (Arg) - Susan Mascarin (VSt) 6-3,6-2. GENEVE (ANP) - Op de eerste dag van de Europese jeugd kampioenschappen zwemmen in de Zwitserse stad Genève heeft de Nederlandse afvaar diging zich verrassend goed geweerd met zes finaleplaat sen en twee juniorenrecords. De beste prestatie kwam op naam van een meisjesploeg, die na de DDR (3.53,15) en West-Duitsland (3.54,78) de bronzen medaille veroverde op de 4 maal 100 meter vrije slag. Het Nederlandse viertal Rena- te Wigger (59,82), Baukje Wiersma (59,90), Marlies van Deursen (58,43) en Diana van der Plaats (58,17) kwam uit op 3.55,32, een nieuw nationaal adspirantenrecord. Het oude stond sinds de Europese jeugdkampioenschappen van vorig jaar in Luxemburg op 3.56,90. Een tweede record kwam op naam van Onno Joustra, die in de serie van de 100 meter schoolslag zijn eigen record scherper stelde van 1.08,36 naar 1.08,23. NOORDWIJK (ANP) - Na de eerste ronde van achttien ho les hebben drie spelers de lei ding in de 66ste editie van de strijd om de open Nederlandse golftitel, die op de baan van Noordwijk wordt gehouden. De Westduitse kampioen van het vorig jaar Bernhard Langer, de verrassende Zweed Mats Lanner en de Australiër Graham Marsh (winnaar in 1979) kwamen rond in 68 sla gen. Zes golfers hadden één slag meer nodig voor het tra ject. De beste Nederlanders, Alex Loesberg en Peter Ac- kerley, hadden een score van 74 slagen. De stand na de eerste ronde van achttien holes:l. Bernhard Langer (WD1), Mats Lanner (Zwe) en Gra ham Marsh (Aus), allen 68 slagen, 4. Eamon Darcy (Ier), David Fe- herty (Ier), Antonio Garrido (Spa), Steve Martin (Sch), Eduardo Ro mero (Arg) en Sam Torrance (Sch), allen 69, 10. Mark Johnson (Eng), Andrew Murray (Eng), Christy O'Connor jr. (Ier) en David Ray (Eng) alien 70. KOUDEKERK A/D RIJN (ANP) - Pang Wu Qianq, hoofdcoach van wereldkampioen China bij de dames, zal damescoach Peter Murphy tot en met de Europese titelstrijd in Nederland (29 sep tember tot 6 oktober) als assistent terzijde staan. Pang verblijft al geruime tijd in Nederland door de sportieve uitwisseling tus sen Sjanghai en Rotterdam. Pang zal op verzoek van Murphy zijn aandacht vooral richten op het verdedigende aspect in het volleybal. Tijdens de oefen trips naar Engeland, Bulgarije en de Bondsrepubliek Duitsland zal hij de damesploeg niet vergezellen. Wel zal hij van de partij zijn tijdens de vele oefenstages in Nederland. Het Nederlands damesteam heeft de serie van drie oefenwed strijden tegen de Verenigde Staten in de aanloop naar de Euro pese titelstrijd met 1-2 verloren. In Koudekerk aan de Rijn werd donderdagavond voor circa 700 toeschouwers de tweede neder laag (1-3) geleden. Eerder had Oranje dinsdag de openingswed strijd in Vorden verloren (2-3) en de dag erop in Wageningen met dezelfde cijfers gewonnen. De Verenigde Staten is na het Olympisch zilver van Los An geles met een nieuwe selectie van voren af aan begonnen. Slechts één speelster, Linda Chisholm, met haar 1.88 meter de langste en met 27 jaar de oudste, koesterde de wens zich nog maals voor vier jaar aan de nationale ploeg te binden. De rest verdween, inclusief de succesvolle coach Arie Seringer. Van onze sportredaktie PARIJS - De directie van de Renault autofabrleken beeft gisteren bekendge maakt dat de profwieler ploeg, die onder leiding staat van Cyrille Guimard, per 1 januari 1986 zal wor den opgeheven. Zware ver liezen de afgelopen jaren nopen het staatsbedrijf tol drastische bezuinigings operaties, die ook de mil joenen verslindende for mule I- stal zullen doen verdwijnen. Het hele jaar al en spe ciaal tijdens de Tour de France circuleerden er ge ruchten dat Renault aan zijn laatste jaar bezig was in de wielersport. Enkele maanden eerder had het noodlijdende bedrijf be kendgemaakt dat in de na bije toekomst duizenden hun baan zullen verliezen door grote bezuinigings- en automatiseringsopera ties, noodzakelijk gewor den door de teruggelopen verkoop. In dat licht werd herhaaldelijk de vraag ge steld of het moreel nog langer verantwoord was renners als Laurent Fig- non een j aarsalaris van ve le hondderdduizenden gul dens te betalen. Cyrille Guimard sprak steeds tegen dat het voort bestaan van zijn ploeg in gevaar zou zijn. De succes volle ploegleider, die met Van Impe, Hinault en Fig- non zeven maal de Tour de France won, heeft de si tuatie evenwel verkeerd ingeschat. Vooral de tegen vallende prestaties in de jongste Tour de France hebben de directie van Re nault doen besluiten te stoppen met sponsoring. Won de ploeg van Gui mard met Fignon in 1984 nog de Tour en liefst elf etappes, dit jaar was Mare Madiot met een teleurstel lende 26ste plaats in het eindklasement Guimards beste renner in de eind stand en won de ploeg geen enkele rit. Enkele uren nadat Re nault het grote nieuws be kend had gemaakt, opende projectontwikkelaar Mer lin, sinds jaar en dag een van de grootste sponsors van de Tour, de onderhan delingen om met ingang van het nieuwe seizoen de complete Renault-ploeg, met Fignon, Madiot, Woiti- nek en Mottet, over te ne men. Merlin wil de ploeg bij een succesvolle afslui ting van de besprekingen meteen versterken met Stephen Roche en Frances co Moser. De ploeg van Ro che stopt na dit seizoen eveneens met sponsoring en Moser heeft nog geen nieuw contract getekend. De formule I-renstal van Renault zal na dit sei zoen eveneens verdwijnen. Renault trekt per jaar on geveer 25 miljoen gulden uit voor de race-wagens, het personeel, de rijders en onderzoekingen. Dit sei zoen rijden Warwick en Tambay voor het Franse automerk. NIJMEGEN (ANP) - De stayersstrijd van de eerste finaledag van de Nederlandse wielerkampioenschappen op de baan telde drie huidige of vroegere wereldkampioenen. Dat echter was geen teken van volwassenheid van de rit ten, die voor de vrijwel lege tribunes van het Goffertsta- dion werden gereden. Reser- vefietsen bijvoorbeeld waren afwezig en dat speelde een be langrijke rol bij de uitslag van de amateurs, bij wie Jan de Nijs zijn titel met overmacht verdedigde. René Kos had bij de profs feitelijk alleen maar concur rentie van Mathieu Hermans en Cees Priem, betrekkelijke nieuwelingen in het wereldje, waarin eigenlijk geen specia listen meer te vinden zijn. Slechts vier van de zeven deel nemers voltooiden de uursrit. De Nijs werd in de kaart ge speeld door Mathé Pronk, die op ongeveer eenderde van de wedstrijd een lekke band kreeg, vier ronden verloor, er drie terug ontving wegens de fect, maar toch van zijn kop positie plotseling op achter stand werd gezet. Van dat mo ment reed wereldkampioen De Nijs onbedreigd naar zijn titel van 1985. Gangmaker Walrave van de oude en nieuwe kampioen stelde dat het beschikbaar hebben van een reservefiets geen overbodige luxe zou zijn geweest. Mathé Pronk had echter zoveel gevoel voor de werkelijkheid dat hij zijn ne derlaag niet aan pech toe schreef. „Het was veel eenvou diger, ik kon mijn pedalen ge woon niet zo snel rond krijgen als Jan de Nijs". De huldiging van de kam pioenen vond dit jaar voor het eerst plaats zonder de gang makers. Een uitvloeisel van de affaire-Minneboo, die na zijn terugtreden de misstanden in de stayerij aan de kaak stelde. De KNWU nam geen opval lende maatregelen, maar hield wel de gangmakers van het podium en deelde aan hen ook geen medailles uit. Ad Elshof, voorzitter van de sportcom- missie: „Wij hebben natuur lijk wel degelijk wat gedaan. Dit is een van de stappen. Het is een kampioenschap van de renners, niet van de gangma kers. Wij hebben ook een aan tal controleurs bij de wedstrij den aangesteld, die moeten nagaan of alles correct ver loopt, want wij willen wel pro beren de stayerij zuiverder te krijgen". De KNWU zal zeven stayers afvaardigen naar de strijd om de wereldkampioenschappen In overleg met coach Cees Stam werd besloten de eerste vier van de amateurs en de eerste drie van de profs aan te wijzen, in de combinaties die ook bij de strijd om de Neder landse titels reden. Er is plaats voor een vierde amateur, om dat Jan de Nijs als wereld kampioen buiten het contin gent van drie valt. De beslissing stayers en gangmakers niet te scheiden betekent dat er vijf debutan ten naar Italië gaan, namelijk de amateurstayers Ron Vroom en Ronald Rol, de profs Ma thieu Hermans en Cees Priem en gangmaker Louis Suiker. De Nederlandse stayersploeg be staat uit: amateurs: Jan de Nijs (Walrave), Mathé Pronk (Koch), Ron Vroom (Stakenburg) en Ro nald Rol (Suiker); profs: René Kos (Walrave), Mathieu Hermans (Sta kenburg) en Cees Priem (Zijlaard). Het tandemkampioenschap was een vrij simpele opgave voor het ervaren duo Sjaak Pieters/Ab Harren. Zonder opmerkelijke moeite fietsten zij in drie ritten naar de eerste plaats, daarmee aantonend dat titels niet voorbehouden zijn aan de leden van de voor lopige selectiegroep voor de wereldkampioenschappen. In overleg met baancoach Peter Nieuwenhuis zal de tandemploeg later worden aangewezen. UITSLAGEN Tandem amateurs: plaatsingswedstrijd: 1. Sjaak Pieters/Ab Harren, laatste 200 meter in 11,86 seconden. 2. Henk van Beusekom/Jerry Venderink, 3. Theo Kortekaas/Peter Grootegoed; halve fi nale: 1. Van Beusekom/Venderink, 11,14 seconden, 2. Kortekaas'Grootegoed; fi nale: 1. Pieters/Harren, 10,99 en 11.04 se conden, 2, Van Beusekom/Venderink. Stayers amateurs: 1. Jan de Nijs (gang maker Walrave) 50 km in 41 minuten 22,67 seconden, 2. Mathé Pronk (Koch) op drie ronden, 3. Ron Vroom (Stakenburg) op 4 r„ 4. Ronald Rol (Suiker) op 6 r., 5. Jacques Klaver (Zijlaard) op 8 r., 6. Rob Rabe (Ruiter) op 9 r., 7. Gerben Botman (Michielsen) op 10 r.. Pierre van der Eng en Wessel van Keuk staakten de strijd. Stayers profs: 1, René Kos (gangmaker Walrave), afgelegd in 1 uur 72,167 km, 2. Mathieu Hermans (Stakenburg) op 1 ronde, 3. Cees Priem (Zijlaard) op 2 r, 4. Martin Verschuur (Ruiter) op 11 r. Peter van der Knoop (Tack), Fred Rompelberg (Koch) en Hennie Rovers (Van der Torre) staakten de strijd.

de Stem | 1985 | | pagina 5