Nieuw jasje voor Zeelandbrug SERVICE AAN JEUGD BEWUST BEPERKT Belgische minister Coens bezoekt Sluis Amateurarcheologen exposeren vondsten SMANN -L Derde slachtoffer ongeval Antwerpen Europese Commissie kan niets doen voor aanleg walradar VROUW ONTKOMT AAN AANRANDER naam WEGENS BOUW BIJ HET ZWIN GEMEENTEMUSEUM AARDENBURG Auto botst tegen twee woningen HET WEER Winkeliersclub hoeft Veronica niet te betalen DONDERDAG 25 JULI 1985 COATING KOST ZEVEN MILJOEN rekreatie fisterveld" KLEINTJE 'kampeerartikelen 32.500,- MIDDELBURG - Als in Zeeland de bakens niet verzet worden verspeelt deze provincie de kansen om (financieel) te profiteren van het groeiend j eugdtoerisme. afetaria ondbar ondbar (enddisco Jdjeszaak oerderij richte bar café g Selectie VERMOEDELIJKE VEROORZAKER GEPAKT 1500 kogels aangetroffen bij zeewering Huiverig Mooi Weer in Europa VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeland- brug, de verbinding tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland, krijgt een nieuw jasje in de vorm van een speciale coatinglaag (plas tic verf). Op deze manier hoopt men een definitief halt toe te roepen aan de aantasting van bet beton door zoute zeelucht. Hiermee is volgens een woordvoerder van de Zeeuwse Provinciale Waterstaat, de be heerder van de brug, een be drag gemoeid van ongeveer zeven miljoen gulden. Het be treft een meerjarenplan dat de komende zeven jaar zijn be slag moet krijgen. Voor 1986 is voor dit karwei een bedrag van 925.000 gulden op de be groting gezet. De Zeelandbrug, die nu twintig jaar oud is, werd des tijds voor zeventig miljoen gulden op kosten van de pro vincie Zeeland zelf gebouwd. De brug vertoonde volgens de Provinciale Waterstaat in Zeeland op diverse plekken kleine aantastingen van het beton. Die zijn de afgelopen jaren steeds hersteld. Men heeft nu voor de definitieve oplossing gekozen van de coa tinglaag. De brug krijgt bij storm weer nogal eens zout water over zich heen. Volgens de woordvoerder heeft die aan tasting van het beton geen en kele invloed op de sterkte van de brug. De reparatiewerk zaamheden behoren in feite tot de normale onderhouds werken. Het extra geld dat er voor nodig is was voor de Zeeuwse gedeputeerde R. Barbé (CDA) onlangs nog aanleiding zich fel te verzetten tegen een sta- tenmotie, waarin geëist werd het tol-tarief voor inwoners van Schouwen-Duiveland te verlagen. Deze motie werd met grote meerderheid aange nomen. Vorig jaar kwam de Zee landbrug ook in de publiciteit, nadat het D'66-kamerlid Tom mei vragen had gesteld over de alarmerende verdieping van de pijlers van de brug. Provinciale Waterstaat voert iedere maand controle en peil- werkzaamheden uit aan die pijlers, die in sterk stromend water staan. Als er verdieping bij de pij lers wordt geconstateerd, wor den onmiddellijk bestortingen aangebracht. Dat is volgens de woordvoerder ook dit jaar weer gebeurd. „We moeten de brug wel goed onderhouden, want we willen dat die nog heel wat jaren meegaat", al dus de woordvoerder. „Dat zal, zoals het er nu uitziet, ook ze ker het geval zijn". De Zeelandbrug is aangetast door zoute zeelucht - FOTO ARCHIEF OE STEM ivoor tent/caravan in landelijke |nd Reserveren mogelijk. k Haamstede, 01115-1590. gse ga- ou- a.s. ho lste Jro- DUt eur 4-6 pers. caravan, voll. in gericht, v.a 3 aug., 3 km. van zee en Veerse meer, 300,- p.w. 01189-1281 OUDERENBONDREIS: 5| dagen Valkenburg. Totaal 310,-. 18 aug. Tel. 076- 650539. Goed, beter; CAMPER Opel Blitz, zeer goed onderh. dus vak. klaar, voor 4/5 pers. mei douche en toilet, koelk. en 2-pits gasst., vr.pr. 6000,-. 01652-8650. TOERCARAVAN Adria 450, met voort, en koelk, i.g.st., pr. 4000,-. Tel. 076-877269. VOUWWAGEN Roadmas- ter, 4 pers., 2 tenten lui fel, m. toebeh., vr. pr. 900,-, 01620-31615. watersport POL. volgbootje, trailer en stalen kajuitboot wegens omst.h., i.z.g.st. Tel. 01684-4333. 18 PK Ferryman D, incl. schroef as. (rvs), pr 1100,-. Na 17.00 uu 01693-1673. 1 Mi g met gar., ruime woonk. met 4 slpks, moderne badk. Een oor een scherpe prijs. Bax ma- ismolenstr. 92, Etten-Leur. Tel.. Jonge vakantieganger ondergeschoven kind Van een onzer verslaggevers Zeeland heeft de mogelijkheden om zich te ontwik kelen tot een aantrekkelijk vakantiegebied voor jon geren, m^ar de recreatie-ondernemers in deze provin cie houden nauwelijks rekening met de jongeren-va- kantiemarkt. Van een onzer verslaggevers SLUIS - De Belgische minister D. Coens komt don derdag 1 augustus naar Sluis en zal samen met burge meester J. Asselbergs het natuurgebied Het Zwin be zoeken. Dit naar aanleiding van een brief van de minister waarin hij zijn bezorgdheid tot uit drukking brengt over de voor genomen bouwplannen bij het natuurgebied. al, sfeerv. inr. met zeer deugde- heropend na sterfgev. Week- pand met 4-k.won. en bedr ereist. al. Eenv. inr., doch is sfeerbep s stertgev. te verwaarlozen, 4 ur pand met 5-k.won. 450,- Eigentijdse inr. Wegens ziekte r ca. 2500,- p.w. Huur pand p.m. Koops. 45,000 Met ant in 9 aflossingsjaren. laai. Kleine intieme ruimte met ca. 90.000,-. Boven de zaak k.won. Vr.pr. pand en bedrijf it bedrijf als nevenfunctie. tal. Zeer verfijnde inr. met hoog- odukten. Jaaromz. 250.000,- ipk. (vergunning aanb. woonk. 300,-. brmosa" 071-218061 öf 218174 2 è3 jaar te huur nummer 931118. aat, opp. 60 m2 met bovenwo- ij van brouwerij, direct te aan- 139.000,-, Inl. 076-878586 alf- ;iek ino- pog en en ge- aan 3ert aer- 21- ;nd, ïnt, k.k. MEERLE, België; Zeer groot woonhuis, 1 km. van de grens, org. Renaissan- ce stijl, met tennisbaan, 2300 m2, 10 jaar oud., prijs 475.000,- k.k. Te bevr. P. Engelen, Chaam- 'seweg 53, Meerle, België- Tel. 09-33158544. ZWIJNDRECHT. app- beg.grond, goede st.v.on- derh., v.en a-tuin m. st.ber- ging, gr.woonk., bet.keu- ken, bet.douche m.vaste wast., 2 sl.k., gr.hal 80,000,- k.k.Tel. 078- 195342. De kans, is zelfs groot dat het huidige aanbod aan jonge- renplaatsen nog zal afnemen. De recreatie-ondernemers zijn de jongeren veelal liever kwijt dan rijk. De service-verlening aan jongeren, met name op het gebied van de informatie, wordt dan ook bewust beperkt of achterwege gelaten. Dat beeld doemt op uit een verkennend onderzoek van de Provinciale Planologische Dienst (PPD) naar het jonge renkamperen in Zeeland. Het onderzoek, gepubliceerd onder de titel 'Jongeren onder dak', zou volgens de PPD tot een discussie moeten leiden. De PPD wijst er daarbij op dat in het Provinciaal Beleidsplan Recreatie en Toerisme wordt uitgegaan van een groeiend jongerentoerisme in Zeeland. De kansen daarop zouden ech ter niet benut worden. Een koerswijziging zou vol gens de PPD moeten leiden tot de realisering van enkele nieuwe campings die zich ge heel of grotendeels richten op jongeren, eventueel in combi natie met experimenten in de sfeer van goedkope overdekte verblijfsvoorzieningen voor jongeren (aangepaste kamp huizen en jeugdherbergen). Behalve aan de nabijheid van badplaatsen zou daarbij voor al gedacht moeten worden aan de combinatiemogelijkheden met activiteiten als fietsen, surfen, kanovaren en dergelij ke. De PPD verwacht dat de ondernemers van de bestaan de campings slechts in beperk te mate zullen meewerken aan een werving en stimulering van het jongerentoerisme, ten zij men daar tot andere ge dachten komt. Men pleit er dan ook voor gegadigden te zoeken die er wel de schouders onder willen zetten. Het jongerentoerisme con centreert zich momenteel vooral op de zogenaamde overloopterreinen. Op de offi ciële kampeerterreinen vindt namelijk selectie plaats en worden meestal slechts be perkte aantallen jongeren toe gelaten. Juist de overloopter reinen zullen de komende ja ren gaan verdwijnen. Immers het beleid is erop gericht om van overloopterreinen defini tieve campings te maken, of in het andere geval deze over loopterreinen op te heffen. Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN/SLUIS - Het ernstige ongeval van afgelopen zondag op de Boudewijn-snelweg nabij Antwerpen heeft een derde slachtoffer geëist. Gisteren overleed in het OLV Middelaresziekenhuis de 38-ja- rige mevrouw Ka thy Groosman-Van de Ree uit Sluis. Zij is echtgenote van de heer G. Groosman (44) en moeder van zoontje Emile (10), die beiden eerder om het leven kwamen. De twee dochtertjes van veertien en twaalf jaar verblijven momenteel nog ernstig gewond in het hospitaal. De onderzoeksrechter in Antwerpen heeft dinsdag de 25-jari- ge automobilist P.B. uit het Belgische Olen aangehouden. De man wordt ervan verdacht het ongeval op de Boudewijn-snel weg veroorzaakt te hebben. Getuigen, die het nummer van de auto van B. hadden geno teerd, hebben verklaard dat hij met zeer hoge snelheid links en rechts de voor hem rijdende auto's passeerde. Tijdens deze 'sla lom' raakte hij het aanhangwagentje achter de auto van de fa milie Groosman, die hierdoor in een slip geraakte met het ge melde noodlottige gevolg. Van onze correspondent DEN HAAG - Om de installa tie van walradar langs de Westerschelde te bespoedigen kan de Europese Commissie niet meer doen dan de hoop uitspreken dat Nederland en België spoedig tot een bevredi gende regeling komen. Van onze correspondent GROEDE - Bij werk zaamheden aan de zee wering bij Groede zijn 1500 geweerpatronen ge vonden. Deze zijn door een zandzuiger opgezogen. De mijnopruimingsdienst heeft inmiddels de zaak opgeruimd. Dit blijkt uit het antwoord van het dagelijks bestuur van de Gemeenschap op vragen van een Belgisch lid van het Europees Parlement, de socia list» Marijke van Hemeldonck. Volgens mevrouw Van He meldonck heeft het Neder lands parlement de Neder landse bijdragen aan een wal- radarinstallatie langs de Wes terschelde -tien procent van de totale kosten- 'op de lange baan geschoven'. „Tegelijker tijd is ook de Nederlandse re gering niet bijzonder coöpera tief in de voorbereiding van de installatie, die essentieel is voor de Antwerpse haven". Gevraagd welke houding zij tegenover dit toch wel com munautaire probleem in neemt, zegt de Commissie dat het verband houdt met een Nederlands-Belgische over eenkomst „Het zal bijgevolg in het kader van die overeen komst moeten worden opge lost. De Commissie hoopt dat de betrokken lidstaten spoedig tot een bevredigende regeling kunnen komen". Van onze correspondente AARDENBURG - Archeo logie. Door sommigen wordt het als een saai thema be stempeld en door anderen wordt het geroemd als een onontbeerlijk deel van htm leven. Tot deze laatste groep be horen de drie Westzeeuws- vlaamse amateurarcheolo gen, die momenteel een se lectie uit hun privécollectie bodemvondsten uit Zeeland ten toon stellen op de boven verdieping van het Aarden- burgse gemeentemuseum. Joop Wey (38) uit Draai brug, Jean-Pierre Schoutens (29) uit Retranchement en Henk Hendrikse (33) uit Breksens zijn allen lid van de Archeologische Werkge meenschap Nederland (AWN). In die hoedanigheid trekken zij er gedurende hun vrije tijd van de herfst tot en met het voorjaar meestal gezamenlijk met de detector op uit om Zeelands historie voor het nageslacht te bewaren. Daarbij gaan zij profes sioneel te werk, want alle vondsten worden nauwkeu rig met datum en vindplaats in kaart gebracht en gerap porteerd aan de provinciale archeoloog, de heer A. J. Trimpe Burger. In tegen stelling tot de beroepsar cheologen verricht het drie tal geen opgravingen omdat deze teveel tijd en geld zou den kosten. Zij richten zich meer op zogenoemde opper vlaktevondsten omdat dit volgens hen nog een vrijwel onontgonnen vlak van de archeologie betreft. Op braakliggende akkers of percelen, waar vroeger be woning geweest is, speuren zij met de detector de grond op zo'n twee tot vijf centi meter diepte na op metaal- resten. Met veel pijn en moeite en overioos geduld vonden zij op die manier een heleboel loden, bronzen, ko peren en tinnen gebruiks- Bezoekers bekijken zegels uit vroeger tijden in het gemeentemuseum van Aardenburg en siervoorwerpen, die date ren uit de periode van 2000 jaar geleden tot nu. „Vooral tinnen voorwer pen gingen tot zo'n tien jaar geleden nog vaak verloren", meent Hendrikse. „Alhoewel de beroepsarcheologen in het begin huiverig stonden tegenover de detectors ge bruikt het ROB in Amers foort deze thans ook om af gezochte gebieden ook op metaalresten na te speuren. Ik hoop dat er in de toe komst meer samenwerking komt tussen beroeps en amateurs, want vooral Aar denburg en Sluis hebben veel meer te bieden dan al leen Romeins aardewerk en dergelijke. Indien de bestu ren van deze beide gemeen ten interesse hebben dan willen wij permanent een vitrine in het Aardenburgse museum vullen met enkele - FOTO W!M KOOYMAN van onze oppervlaktevond sten uit deze streek". Thans zijn twaalf vitrines te bezichtigen met enkele honderden uiterst zeldzame vondsten. Verder is de expo aangevuld met Aardenburgs archiefmateriaal, zoals on der andere zegelafdrukken van de graven van Vlaande ren. De tentoonstelling loopt van vandaag tot en met 30 augustus en is geopend van maandag tot en met vrijdag van 10.30 tot 12.15 u. en van 13.30 tot 17.00 uur. Vorige week werd bekend dat Coltof Beheer te Zierikzee een blok van 142 en van 20 va kantiewoningen bij het Zwin gaat bouwen. De Belgische minister van Onderwijs, te vens burgemeester van Dam me, schreef daarop een brief naar Asselbergs. Deze brief kwam gisteren in Sluis aan. In het schrijven staat dat de mi nister met verwondering ken nis heeft genomen van de bouwplannen. Hij vreest aan tasting van het internationaal natuurreservaat. Nadat bekend werd dat de minister dé brief zöü schrijven reageerde Asselbergs ver baasd. Het bestemmingsplan voor zomerwoningen bij Het Zwin is namelijk jaren gele den goedgekeurd door de Raad van State. Omdat de toenmali ge projectontwikkelaar de bouw van de woningen niet aandurfde is de hele zaak en kele jaren stilgezet. Coltof heeft de grond enkele weken gelden verworven en de ver koop van de woningen start vrijdag. Na ontvangst van de brief heeft de Sluise burgemeester onmiddellijk contact opgeno men met minister Coens. Hij heeft hem uitgenodigd don derdag 1 augustus een bezoek te brengen aan Sluis waar J. Asselbergs hem precies op de hoogte zal brengen van de bouwplannen. De Belgische minister zal waarschijnlijk rond 16.00 uur in Sluis arrive ren. Van onze correspondent BRESKENS - Gistermiddag omstreeks 15.45 uur is automo bilist H. L. uit Carais de macht over het stuur kwijtgeraakt en tegen twee woningen in Bre sekens gereden. Beide voorgevels werden beschadigd. L. werd in een zie kenhuis opgenomen voor eni ge verwondingen. Mooi en warm, maar onweers buien op het einde van de dag. Max. temp. van 22 gr. in Hoog- België en aan de kust tot 27 gr. elders. Eerst zwakke wind uit veranderlijke richtingen, daar na uit oost tot zuidoost. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: veel bewol king met onweersbuien of re- gen. Geleidelijk minder warm. (Bron: Ukkel). Amsterdamonbewolkt23 gr Eindhovenonbewolkt26 gr Vlissingenonbewolkt23 gr Aberdeenzwaar bew16 gr Athenenietontv.up Barcelonaonbewolkt30 gr Berlijnzwaar bew. 240 gr Bordeauxlicht bew35 gr Brusselonbewolkt26 gr Dublinmist21 gr Frankfortonbew.27 gr Genèveonbewolkt 30gr Helsinkizwaar bew21 gr Innsbrucklicht bew.29 gr Klagenfurtlicht bew28 gr Kopenhagen., licht bew20 gr Lissabononbewolkt34 gr Locarnoonbewolkt30 gr Londenlicht bew.27 gr Luxemburgonbewolkt26gr Madridlicht bew39 gr Malagaonbewolkt. 31 gr Mallorcaonbewolkt31 gr Maltaonbewolkt.. 33 gr Miinchenonbewolkt256 gr Niceonbewolkt.278gr Osloonbewolkt2017 gr Parijsonbewolkt 28gr Romeonbewolkt31 gr Splitonbewolkt32 gr Stockholmregen13 gr Wenenonbewolkt26 gr Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Oost- burgse winkeliersvereni ging hoeft waarschijnlijk geen bedrag aan de Vero nica Drive-in Show te be talen voor het niet door gaan van de disco op vrij dag 2 augustus. Dit deelde gisteren een woordvoerder van Veronica mee. Het college van Oostburg besliste vorige week dat de vereniging geen vergunning voor de disco krijgt. Aanlei ding was een waarschu wingsbrief van de winke liers aan de omwonenden van het Kerkplein, de plaats waar de Drive-in Show zou komen. In het schrijven stond met zoveel woorden dat er een redelijke kans op rellen was tijdens het mu- ziekgebeuren. „Indien het werkelijk overmacht is van de Oost- burgse vereniging dan hoe ven ze niet te betalen", aldus de Veronica-woordvoerder. De winkeliers waren bang dat ze contractueel verplicht waren bij niet doorgaan bij na tweeduizend gulden te betalen. Ze beroepen zich op over macht omdat burgemeester C. Spijkerboer mondeling toestemming heeft verleend voor de disco. Na het uitko men van de brief hebben de wethouders, de burgemees ter is afwezig, de vergun ning echter niet gegeven. Het bestuur van de win keliersvereniging besloot gisteren voorlopig geen schadevergoeding aan de gemeente te vragen. „Indien we wel moeten betalen zul len we dat eventueel wel doen", aldus vice-voorzitter J. van den Ameele. Van onze correspondente HANSYVEERT - Dinsdagmiddag omstreeks kwart voor zes is aan de VVesterseheldedijk te Hansweert de 21-jarige M.v.'t YV. van haar fiets getrokken door de bestuurder van een Peugeot 304 en in de sloot gegooid. Vervolgens trok hij haar onder bedreiging in zijn auto. Het meisje zag kans uit de auto te vluchten en zette het op een ren nen. Zij werd gezien door een vrouw achter het stuur van een witte personenauto met een paar kinderen achter in de auto. De dader vluchtte weg op het moment dat er een personenauto na derde die voor M.v.'t W. stopte. Uit onderzoek bleek verder dat de man ook een 11-jarig meis je uit 's-Gravenpolder en een 11-jarig jongetje uit Wemeldinge diezelfde middag had lastiggevallen. Een verdachte, die rond acht uur in Kapelle werd klemgereden door de rijkspoltie, is in gesloten op het bureau te Reimerswaal. Hij ontkent de feiten te hebben gepleegd. De politie van Kruiningen wil graag in contact komen met de mevrouw die in de witte personenauto rond 18.00 in Hansweert de Peugeot 304 heeft gepasseerd. Zij kan contact opnemen met de politie te Kruiningen of telefonisch 01130-1810. Y

de Stem | 1985 | | pagina 9