HOE EEN RAADSELACHTIG INCIDENT KAN. ESCALEREN I VERZOEK Geheime wapens grootste bedreiging wereldvrede9 ÜÜP®6 'Potsdam' legde basis voor deling Europa Winsten oliemaats Keraakkoon DONDERDAG 25 JUL11985 DONDERDAG 25 JULI EXTRA 'S Scenario Nevjansk Perseus Geschrokken Pessimistisch Westgrens Onomkeerbaar CONCURRENTIE I T4fi| J aru WARSCHAU/ROME (A eerste maal sinds zijn n december 1981 wil de Pc hebber, generaal Wojcie tember in particuliere vangen door de paus. Dit heeft het dagblad 'II gemeld uit diplomatieke bror voor een wereldoorlog Door Hans Rooseboom Ver van de bewoonde wereld, "op een afgele gen eiland in het uiterste noorden van Noorwegen, vindt een vernietigende explo sie plaats. Een aardgasterminal en de kolo nie van duizenden werknemers en hun ge zinnen worden met één klap weggevaagd. Er zijn slechts enkele overlevenden. Nog voordat de verre buitenwereld (regeringen, Navo) iets weet, komen onmiddellijk Noorse en Amerikaanse militaire leiders bij elkaar om de zaak te bespreken: door middel van eigen verfijn de apparatuur weet de Amerikaanse militaire top reeds dat het hier om een beperkte nucleaire ex plosie gaat. Soviet Spy j Breaks Up Over U.S., Lighting Skyt United Press International COLORADO SPRINGS, Colo-I rado A Soviet spy satellite disin-« tegratw over the Middle West ear-] L ly Fnday, breaking into more than] kS.000 pieces that v fright, streaking lights by people m] s, officials here saia Terwijl zelfs de regering van Noorwegen nog van niets op de hoogte is ge bracht, overleggen militaire top-figuren over de her komst van de bom (als het een bom was) en over een eventueel antwoord. Deze situatie is het uit gangspunt van de politiek- militaire 'thriller' Aan de poorten van de hel van de Noorse geleerde Anthony Corbett. Deze deskundige op het gebied van wapensystemen, technologie en machtsstruc turen (volgens de achterflap van het boek) schildert tot in details de mogelijke gang van zaken bij het uitbreken van een mondiaal machts conflict in het nucleaire tijd perk. Uit de zojuist beschreven aanleiding tot het conflict blijkt al duidelijk één van de cruciale problemen die gaan optreden bij het hanteren van zo'n conflict in zijn be ginfase.. Als we tenminste Anthony Corbett mogen ge loven. Dat cruciale probleem is het absolute gebrek aan ver trouwen dat in de militaire wereld bestaat ten aanzien van de politieke leiders. Dit diepe wantrouwen bestaat bij de militaire top van zo wel het westelijke bondge nootschap als bij die van het Warschau-pakt. Incidenten tussen beide supermachten komen mis schien wel dagelijks ergens ter wereld voor zonder dat er ruchtbaarheid aan wordt gegeven. Die geheimhouding is niet zo moeilijk: het zijn immers altijd de militairen die er het eerste van op de hoogte zijn. Zij beheren in 'eerste lijn' de apparatuur om een incident waar te ne men, de verbindingen etc. Aan hén is de beslissing óf en hoeveel zij over een inci dent naar de buitenwereld wensen te brengen. En die buitenwereld behelst óók de politieke leiders. Militairen wantrouwen politici. In geval van inter nationale spanning zouden die namelijk wel eens hun zenuwen kunnen verliezen, ze zijn incompetent, en ze hebben totaal geen verstand van militaire zaken en mili taire krachtsverhoudingen. De militaire top in oost en west is om die redenen ge neigd (en in staat) heel veel informatie achter te houden, en zelf de nodige maatrege len te treffen om een conflict te beheersen. Verder met het scenario volgens Anthony Corbett. Al heel snel na de raadsel achtige explosie in Noorwe gen verschijnen er drie Rus sische Yak-verkennings- vliegtuigen in het Noorse luchtruim, kennelijk om de situatie in het rampgebied te fotograferen. Direct daarna stijgen er drie F-15 Eagle- jagers van de Amerikaanse luchtmacht op vanaf een Noorse basis („De pers noch het parlement wisten dat de drie F-15's een maand tevo ren naar een basis in het noorden waren overge bracht"). In een luchtgevecht wor den de Russische toestellen door middel van Sparrow- raketten versplinterd. Op dat moment, terwijl er dus reeds gevechtshandelin gen hebben plaatsgevonden, weten de Noorse ministers van Defensie en van Buiten landse Zaken nog steeds van niets, niet eens van de oor spronkelijke explosie. Die nog steeds geheim ge houden ramp wordt bij vol komen verrassing gebracht door Radio Moskou, die de volgende ochtend vroeg meldt dat er een nucleaire lading in Noord-Noorwegen is geëxplodeerd door toe doen van „provocateurs uit het westen en de imperialis ten in het Pentagon.uit- Ziin hnï 1LEAIRE explosie die Anthony Corbett in zijn boek Aan de poorten van de hel heeft verzonnen als aanleiding vooreen mogelijk wereldconflict stel- temen vooreen raadsel Uiteindelijk blijkt de oplossing van dat raadsel te oZ?ë,m He\fe? df beide suPe^machten naast hun schikten üre' waPensysternen, ook nog be- staüaties. 9 hoeveelheden supergeheime in- Eén daarvan (aan Amerikaanse zijde) is een on af 1" be<lienbare zender voor bijzonder lage frequen- ben inhlTdtl^ T6 strate9en v<™ hun kant heb- r,4etl f diepste geheim (ook het Politburo weet er niets van) langs de hele Atlantische kust van Nnnr wegen en de Baltische kust van Zweden een hele ke' zeebZemmDeroeheen''installaties aangebracht op de Tntïï i fP 9eheimzmnige onderzeeër die enkele lel 9ellden werd gevangenin de Zweedse wate en, was bezig met het onderzees aanleggen van deze - foto archief de stem sluitend om de schuld daar van te kunnen schuiven op de Sowj et-Unie". „Het nieuws, zoals dat door de Russen werd ge bracht, werd na een poosje, zeker toen de mensen verge ten waren waar het oor spronkelijk vandaan kwam, beschouwd als een objectief feit". Moskou had „de groot ste en belangrijkste propa- gandazege aller tijden ge boekt". Deze propaganda mist in derdaad zijn uitwerking niet. Tijdens een in allerijl bij elkaar geroepen verga dering van de Navo-raad is er duidelijk sprake van een diep wantrouwen van de bondgenoten jegens de Ver enigde Staten. De politieke verdeeldheid leidt tot ver lamming van daadkracht. Ook het Kremlin tast, in weerwil dus van het propa- gandabericht van Radio Moskou, volstrekt in het duister over de toedracht van de kernexplosie. Men snapt er niets van, maar er heerst daar geen onzeker heid, zoals bij het westelijke bondgenootschap. Er wordt in Moskou geen seconde geaarzeld: het Kremlin geeft opdracht het grootste militaire apparaat ter wereld in beweging te brengen. De leiding wordt geheel overgedragen aan de Russische militaire leiders, die de vrije hand krijgen. Deze oppermachtige man nen zorgen er allereerst voor dat hun eigen veiligheid is gegarandeerd. „Transport vliegtuigen en helikopters leverden hoge militaire chefs af in Nevjansk, diep in het Oeralgebergte, het Rus sische operatieve hoofd kwartier voor alle onderde len van de strijdkrachten. Het duurde niet lang of ze zaten bijeen, een kilometer onder de dennen- en ber- kenbossen van Siberië, on der de met hei begroeide veengebieden, goed be schermd tegen alle gevaren van atoomwapens, bacteriën of gifgassen, voorzien van eten en drinken voor een jaar. Minister van Defensie Koetakov was er, Sokolov, de opperbevelhebber van het Warschaupakt, Oesti- nov, de opperbevelhebber van de landstrijdkrachten, Koldoenov, de opperbevel hebber van de luchtmacht - en de meest gevreesde van allemaal: Toloebko, onder minister van Defensie en hoogste chef van alle Russi sche raketlanceerinrichtin- gen". Terwijl de leiders van het westen intussen onmachtig „teruggingen naar hun kan toren alsof er niets gebeurd was", waren er echter ook daar mensen die onder hoogspanning werkten. „Ook zij hadden hun atoom- vrije ondergrondse werk ruimten betrokken, zij ver meden hun kantoren, verga deringen en elk optreden in het openbaar". „In Nevada in de Verenig de Staten, in Engeland, West-Duitsland en Noorwe gen verdwenen ze onmiddel lijk onder de grond. Plea sant Valley, Cleveland Hills, de Allgauer Alpen en de Gaustastop waren de mid delpunten van een geheimde keten van commandoposten. De Navo-raad, politici en ministers wisten hier niets van. Er waren maar weinig mensen die wisten dat de meest geavanceerde verbin- dings- en commandosyste men in deze verlaten oorden waren ondergebracht. Deze apparatuur was waar schijnlijk moderner, om vangrijker en effectiever dan de materialen waarover de leiders in Nevjansk kon den beschikken". Ook daar kon men een jaar onder gronds blijven. „Als de naam 'Perseus' in de gangen van het Pentagon gefluisterd werd, zouden maar heel weinig mensen begrijpen wat er bedoeld werd. Zelfs bij de inlichtin gendienst van dat departe ment was maar een handvol mensen dat ervan op de hoogte was. In Pleasant Val ley waren maar een paar uitverkorenen betrokken bij de geheimste militaire orga nisatie die ooit bestaan had". Vanuit hun ondergrondse schuilplaatsen houden de twee supermachten elkaar nu overal 24 uur per etmaal scherp in de gaten, in af wachting van de dingen die komen gaan, en die gebeu ren zullen, terwijl de wereld van niets weet. Een Russische satelliet van het type COMSAT Mol- nija-103 vliegt hoog boven Turkije. Hij is op weg naar 'huis', hoogstwaarschijnlijk voorzien van informatie over het rampgebied in Noorwegen, waar hij even eerder overheen gekomen is. Voordat Molnija het Russi sche luchtruim kan binnen vliegen, richten hoog in de bergen van Anatolië in het zuiden van Turkije Ameri kaanse en Turkse 'operators' twee reusachtige laser-spie gels naar de ruimte. Met een stroomstoot van een miljoen Watt is Molnija binnen een fractie van een seconde ver splinterd. Twee uur later, op de Russische raketbasis Turya- tam bij het Aralmeer, „tilde een hydraulische kraan het deksel van een onderaardse lanceersilo. In het gat werd nu de neus van twintig me ter lange raket in al zijn glo rie zichtbaar. Het hele pro jectiel was met glanzend ti taan bedekt. Het wapen stond in de diepe silo als een monster". Het doelwit: „Hoog boven de Atlantische Oceaan zweefde een van de belang rijkste communicatiesatel lieten van het geheime Na- to-systeem". De raket uit Turyatam maakt er korte metten mee: „Een van de knapste communicatiesatel lieten van de wereld daalde in kleine stukjes verspreid naar de aarde terug". Alle verbindingen tussen de ver schillende commandopunten van de geheime 'Perseus'- organisatie waren verbro ken. Twee minuten later waren ze weer hersteld. Grote militaire organisaties moeten nu eenmaal met al les rekening houden. Alweer komt nu de mili taire geheimhouding ten op zichte van de politiek om de hoek kijken. „De eerste in structies die het hoofdkwar tier verzond luidden dat het neerschieten van de satelliet niet aan enige politieke autoriteit binnen de Nato meegedeeld mocht worden". Er vindt, nog steeds zon der medeweten van de bui tenwereld, nog een luchtge vecht plaats hoog boven Noord-Noorwegen, maar militaire leiders in hun ge heime schuilplaatsen in oost en west beginnen zich nu toch ernstige zorgen te ma ken over de escalatie, zeker wanneer de hele zaak in handen zou komen van poli tici. „Het meest waren ze ge schrokken, doordat alles wat Een berichtje uit International Heroïjl Tribune. Wie zal zeggA wat hier gebeurd ui Een Russische spionage I satelliet is boven (J Verenigde Staten uiteer I gespat in 5000 stukje I Inwoners van drie stc.l ten hebben de lich.tsp0.1 ren aan de hemel zien. Na lezing van i0,| de poorten van de hel e je bijna twijfelen ac'l de mogelijkheid m;| een spontaan ejcplode.l ren van een satelliet. l hier sprake van een heime, maar 'per onge.1 luk' waargenomen I werkelijke militairj operatie, zoals die mis-l schien wel vaker ttiorj den uitgevoerd? de wetenschappers en de technische experts tot stand hadden gebracht, in werke lijkheid precies zo werkte als voorspeld was. De zeer ernstige mannen die in Nev jansk over het lot van de wereld beschikten wisten nu zeker dat de nieuwste techo- logie waar kon maken wat de geleerden beloofd had den. De even ernstige man nen in Pleasant Valley, die evenveel macht over het lot van de wereld hadden, za gen met bezorgdheid dat ze nu in een situatie beland waren die ze zelf geschapen hadden. „Ze waren vooral bang voor de eigen politieke hiër archie - voor mannen die zich bemoeiden met dingen waar ze geen verstand van hadden en toch machtsposi ties bekleedden waarin ze de militaire leiders opdrachten konden geven. Daarom ge bruikten ze meer tijd om hun activiteiten geheim te houden voor hun eigen men sen dan om hun militaire mogelijkheden te verbergen voor de tegenstander. De hoog gedecoreerde generaals in Nevjansk hadden meer gemeen met hun collega's in Pleasant City dan met de le den van het Politburo". „Op alle andere gebieden werden beslissingen geno men door vakmensen. Nie mand vertelt een chirurg hoe hij een blindedarm-ope ratie moet uitvoeren. Waar om moeten militaire experts dan altijd weer iemand te gen het lijf lopen die vertelt wat hun volgende stap dient te zijn? Zo dacht men zowel in Nevjansk als in Pleasant Valley. Op beide plaatsen waren de mannen tot dezelf de conclusies gekomen: als ze geen speelpoppen wilden worden in handen van de politici dan moesten ze zelf handelen. Dat hadden ze ge daan en hadden hun plan nen gemaakt". Het hele, in dit boek be schreven, mogelijke scena rio is natuurlijk fictief, zij het gebaseerd op reële feiten en gegevens. De auteur Cor bett kiest voor het einde van zijn relaas voor de meest pessimistische optie: de to tale wereldcatastrofe. In derdaad: in paniek geraakte politieke leiders geven op dracht tot het effectueren van steeds verder gaande 'fasen'. „De oorlogsmachine rie was op hol geslagen, klaar om de hele wereld te vernietigen. Niemand had nog greep op de gebeurtenis sen - er bestond geen weg terug". Einde van het boek. De Grote Drie na afloop van de conferentie van Potsdam: Churchill, Truman en Stalin, eendrachtige overwinnaars in de Tweede Wereldoorlog, maar ondanks vrolijke gezichten was de kiem voor de Koude Oorlog en de wapenwedloop al gelegd. - foto archief de stem WEST-BERLIJN (AFP) - Veertig jaar geleden - de Tweede Wereldoorlog was net afgelopen - kwamen de drie grote overwinnaars, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie, op 17 juli in Potsdam bij Berlijn bijeen om het eens te worden over het toekomsti ge lot van Duitsland en het creëren van de omstandigheden voor een betere wereld. Ze faalden: hun meningsverschillen, die al aan het daglicht getreden waren op de conferenties van Teheran in 1943 en Jalta in februari '45, maar die naar de achtergrond gedrongen waren toen een gemeenschappelijke vijand moest worden bestreden, doken in Potsdam, na de nederlaag van de vijand, op nieuw op. Het tijdperk van de Koude Oorlog en de bewapeningswedloop be gon. De ontmoeting aan de top was inge luid door kleine persoonlijke ongemak ken voor de drie Groten. Generalissi mus Jozef Stalin was bang om te vlie gen en verkoos de lange en ongemak kelijke reis van Moskou naar de in puin gevallen Rijkshoofdstad per trein te maken. Premier Winston Churchill van En geland, door een ogenschijnlijk on dankbaar kiezersvolk verslagen door de socialist Clement Attlee, had moeten afzien van zijn dagelijkse, uitgebreide bad omdat er uit de kranen van zijn villa in Potsdam op zeker ogenblik geen water meer kwam. En tenslotte moest president Harry S. Truman van de Verenigde Staten aan Bess, zijn vrouw, schrijven dat in heel Berlijn, „ook niet zwart", aan Chanel No. 5 te komen was. Spoedig zouden de drie in Schloss Cecilienhof bij Potsdam, aan het begin van de eeuw voor de kroonprins ge bouwd door keizer Wilhelm de Tweede, groter zorgen hebben. Vanuit het fraaie, in Engelse stijl gebouwde huis, ziet men hedentendage uit op de Ber- lijnse Muur, een van de tastbare resul taten van het verdrag van Potsdam. Een belangrijk agendapunt op de conferentie van Potsdam was de kwes tie van de westgrens van Polen. De Sovjet-Unie had bij het wegjagen van de Duitse indringer uit verschillende Europese landen, in het zog van haar zegevierende Rode Leger 'bevriende' regeringen geïnstalleerd en zo haar in vloedszone zelfs tot het in hart van Europa uitgebreid. Dit was het geval met Polen. Bij het bezetten van oostelijke delen van het land had Stalin de Polen beloofd dat hij hen schadeloos zou stellen door hun Duits gebied in het westen te geven. Deze ruilhandel was zelfs door het Westen in Jalta in beginsel geaccep teerd. Maar Stalin was verder gegaan. Zonder een vredesconferentie bij te wonen die dit probleem had moeten oplossen, had hij de Polen geïnstalleerd in oude Duitse gebieden en had zo een voldongen feit gecreëerd waarvan Truman zei dat het in strijd was met het verdrag van Jalta, dat niet voorzag in door Polen bezet gebied in Duits land. Het was op dit punt van de conferen tie van Potsdam dat het kernwapen zijn entrée op het politieke toneel maakte. Truman vernam dat, op 16 ju li, de eerste explosie van een atoombom in de woestijn van Nieuw-Mexico in de Verenigde Staten had plaatsgehad. De Amerikaanse president vond dat hij in een machtspositie was gekomen en hij viel Stalin aan over het vraagstuk van de westgrens van Polen. De Amerikaanse minister van oor log, Henry Stimson, schrijft in zijn per soonlijke dagboek: „De president werd op opvallende wijze gestimuleerd. Het bericht heeft hem nieuw vertrouwen gegeven, verzekerde hij mij". 'De man van staal' was niet onder de indruk. Stalin wist dat de situatie die zijn leger in Europa had geschapen on omkeerbaar was, tenzij men er een nieuwe oorlog voor over had. Maar niemand kon zich die indenken, zeker de Amerikanen niet, die immers nog strijd voerden tegen de Japanners. Als de oude bondgenoten tegen Hit- Ier het in Potsdam al eens werden over de behandeling die men Duitsland zou geven (de-nazificering, de-militarise- ring, ontwapening en democratisering) - de problemen van de vier bezettings zones waren in Jalta al opgelost -, zij bereikten geen overeenstemming over een definitieve regeling van het Duitse vraagstuk. Door in het verdrag van Potsdam van 2 augustus het probleem van de westgrens van Polen te verwijzen naar een hypothetische vredesconferentie en het Duitse vraagstuk als geheel op de lange baan te schuiven, hebben de overwinnaars in de Tweede Wereld oorlog naar de mening van tal van his torici, de blauwdruk gemaakt voor de Koude Oorlog en de verdeling van Europa. De eenstemmigheid die de bondge noten in de oorlog had gekenmerkt, ontbrak hun in de vrede. Toen president Truman aan boord van het SS AUGUSTA op de terugweg was naar Amerika, vroeg hem een jon ge matroos naar zijn mening over Sta lin. 'Give 'm hell Harry' antwoordde met zijn karakteristieke openhartig heid: „Het is een rotzak en ik denk dat- ie dat van mij ook vindt". Op dezelfde dag had de poolse regeringswoordvoer der, Jerzy Urban, op een pers conferentie in Warschau ver klaard, dat generaal Jaruzels ki een onderhoud met de paus wenst. Het Vaticaan is evenwel be paald niet enthousiast over de diplomatieke pogingen om een audiëntie voor Jaruzelski te regelen, zo werd woensdag vernomen van een kerkelijk persbureau in Rome, CIC. Het Vaticaan zou pogen dit tegen te houden, temeer daar Jaru zelski waarschijnlijk niet voornemens is een audiëntie te koppelen aan een bezoek aan Italië en een daarbij behorend programma. Jaruzelski zou Rome kun nen aandoen of via een tussen landing op weg naar New PEKING (RTR) - Europese bedri energie die azen op Chinese miljoe na en de VS een nucleair akkoord houden met felle concurrentie var valen. Het lange uitstel van de on dertekening van een akkoord voor samenwerking op het ge bied van kernenergie tussen de VS en China heeft Ameri kaanse bedrijven verhinderd offertes uit te brengen voor contracten ingevolge het grote Chinese programma voor kernenergie en vormde ook een beletsel voor Japanse be drijven die grotendeels met Amerikaanse licenties wer ken. China heeft plannen voor ongeveer tien kerncentrales ter waarde van ruim 60 mil jard gulden die tegen het einde van de eeuw gereed moeten zijn om in het chronische energietekort van het land te voorzien. 'De Amerikanen zijn forse concurrenten', zeei een verte genwoordiger van de Europese kernenergie-industrie woens dag na de ondertekening van het Amerikaans-Chinese ak koord. Maar, zei hij, het is nog steeds niet zeker wanneer Amerikaanse bedrijven con tracten in China kunnen be ginnen te verwerven, daar het akkoord nog moet worden goedgekeurd door het Con gres. De basis voor het akkoord werd gelegd tijdens Reagans bezoek aan China vorig jaar, maar de ondertekening ervan werd uitgesteld, daar men zich binnen het Congres zorgen maakten naar aanleiding van berichten van de inlichtingen dienst dat China Pakistan zou NEW YORK (DPA) - On danks de dalende olieprijs zijn de winsten van een aan tal Amerikaanse oliemaat schappijen in het tweede kwartaal sterk gestegen. Volgens de gegevens van vier maatschappijen kwam dit vooral door de hogere benzineprijs. Mobil Corporation, de op een na grootste Amerikaan se oliemaatschappij, behaal de in het tweede kwartaal een winst van 411 miljoen dollar, een stijging van twaalf procent in vergelij king met het tweede kwar taal van vorig jaar. Over de eerste zes maanden van 1985 verminderde de winst met twee procent tot 731 miljoen dollar. Occidental Petroleum Corporation zag de winst van het tweede kwartaal in vergelijking met het vorig jaar met zeventien procent stijgen tot 145,9 miljoen dol lar. De eerste zes maanden van dit jaar geven een winst van 261,6 miljoen dollar te zien, een stijging van dertien procent. Amoco Corporation, op vier' na de grootste olie maatschappij van de VS, meldde over het tweede kwartaal een winst van 600 miljoen dollar, een toene ming van vijftien procent. Over het eerste halfjaar be droeg de winst 1,07 miljard dollar, een daling van vier

de Stem | 1985 | | pagina 4