edoeïn KAMPIOEN GRAFFITI Aantal AOW'ers krijgt belasting terug Irina Grivnina openbaart haar 'staatsgeheimen' Kwaliteit van blikvis laat nogal eens te wensen over VVD op de barricaden stgedruis 11 Streekvervoer wil 45 strippen-kaart VINSEMIUS IN ONTWERP HUISVESTINGSWET: 'Rietkerk discrimineert alleenwonende ambtenaar' 6Nederland niet het Staphorst van Europa9 Voor oktober voorstel tot privatisering van IJkwezen PAGINA 2 a DONDERDAG 25 JUL11985 1 BINNENLAND1 J Intussen is duidelijk ge- lorden dat alle deelnemers lan het CVSE-proces, dat liet alleen 'Polen' maar ook Je stationering van nieuwe JlAVO-raketten overleefde, liermee willen doorgaan, ten afscheid van de CVSE, Ten terugkeer naar totale po- arisatie is geen alternatief met het oog op de bestaande lucleaire dreiging, schreef de lonservatieve en gezagheb bende Zwitserse Neue Zür- Iher Zeitung op het hoogte punt van de Poolse crisis. DEN HAAG (ANP) - Het kraken van wonin gen of gebouwen die nog geen zes maanden leeg staan, wordt strafbaar. DE STEM COMMENTAAR e^elH Havenloodsen akkoord met compromis Transavia mag lijndiensten gaan uitvoeren zie onze etalages PROFITEER NOG 3 DAGEN VAN ONZE FANTASTISCHE OPRUIMINGS AANBIEDINGEN 1.495.- 995.- 695.- 395.- Baniëls perzen Veertien man ziek door lekkend vat Marihuana-vangst T5 T28 PAGINA 3 Tij hekelt ook de pogingen i 'zekere kringen, vooral J de VS en de Bondsrepu- lek de naoorlogse politiek- rritoriale realiteit op het iitinent ter discussie te •llen en de verdragen van |lta en Potsdam te schrap- Tolkoenov doelt hier onder meer op uitspra- i van de Amerikaanse mi jster van buitenlandse za- In George Shultz dat de de lg van Europa onmenselijk I onnatuurlijk is en bron In instabiliteit die blijvende jiligheid en samenwerking IEuropa onmogelijk maakt. |De kritiek kwam de Sov- l-leiders over als een regel- thte ontkenning van dat- Ine wat voor hen altijd pri- Jair de waarde van de CVSE left bepaald: de bevestiging In de naoorlogse grenzen. (JCh slaat voor Moskou de flans door naar, zoals Tol- enov zegt, de 'rijke, posi- eve ervaring' van het Hel- nki-proces. Voor het westen vormen de ortgaande schending van mensenrechten in het stblok en het feit dat er en duurzame verminde- hg van de spanningen laatsvond een teleurstelling, fcch zijn de westerse landen Ivreden dat zij via de CVSE fcrmeende misstanden in het fostblok direct bij de betrok- pnen kunnen aankaarten. >orts is er gematigde vol- ening over verbeterde mo elij kheden voor menselijke Intacten tussen Oost en lest en voor familiehereni- Jng en -bezoeken. Ook lordt aangevoerd dat zonder lp akte enige honderddui- fnden Duitsers uit de DDR h meer dan 50.000 Russische Iden (dezen voornamelijk bor 1979) niet naar het wes- In zouden hebben kunnen prtrekken. [De tweeOo mand werd in- pvuld met vele bilaterale kkoorden inzake economi- Ihe samenwerking. Het lesten, met name de West- mropese landen (en vooral Jonn) wilden bij het begin Jan de ontspanning de Sov jetunie aan zich binden en I ventueel matigen via econo mische contracten en projec- fen. In de loop der jaren is Jebleken dat die binding we erzijds is en dat ook de mesteuropese landen de ge- Toeide economische banden Inet Oost-Europa niet graag TP het spel zetten. Dat leidde Irtoe dat zelfs na de instel ling van de staat van beleg in Polen Bonn en de andere Westeuropeanen bleven aan- Iringen op voortzetting van Iet Helsinki-proces. Dat ge leurde met een nadruk die lij de regering-Reagan niet Iltijd even goed werd ont- langen. pmmigen denken zelfs dat aoedi-Arabië er beter aan bu doen zich terug te trek- |en uit de OPEC. Yamani heeft tegenwoor- pg ook niet zoveel vrijheid Jan handelen als hij onder ïeisal had. Koning Fahd stelt lijzonder veel belangstelling fi het politieke beleid van Bjn land. Begin dit jaar Waarschuwde Fahd op een nformele bijeenkomst van PPEC-minister in Taif dat fcaoedi-Arabic niet eeuwig fioor kon blijven gaan met liet beperken van haar olie- Voduktie als compensatie loor de overproduktie van Indere OPEC-staten. Sjeik jamani realiseert zich maar ■1 te goed wat de gevolgen Jiervan kunnen zijn. Volgens berichten uit de ilie-industrie probeert 'amani zijn bazen over te lalen tot eind september niet neer dan 2,5 miljoen vaten ilie per dag te produceren. Ia september zou de nade rende winter de oliemaat- Ichappijen op het noordelijke ïalfrond weer dwingen tot iet weer aanvullen van hun 'oorraad, en kan de oliepro- iuktie bijgesteld worden. De komende maanden zal liet alleen blijken of de 'PEC de ennorme druk van luitenaf kan weerstaan, n?a.r °°k haar bekendste ninister de druk kan weer- itaan die er op hém wordt litgeoefend. Het lijkt erop lat het lot van de organisatie ;n het lot van de man die iaarvan het symbool gewor- len is, zeer nauw met elkaar lamenhangen. COPYRIGHT THE GUARDIAN UTRECHT (ANP) - De organisatie van streekvervoerbedrijven ESO wil het weekabonnement voor de streekbus vol gend jaar vervangen door een 45-strip- penkaart die onbeperkt geldig is. Zo kunnen ook mensen die slechts en kele dagen per week hoeven te 'forensen' voor een voordelig tarief reizen: de 45- strippenkaart zal 21,75 gulden kosten. De huidige 15-strippenkaart kost 8,05 gul den. De ESO wil bovendien, naast de al be staande maand- en jaarabonnementen, meermaandkaarten invoeren met een geldigheidsduur van drie of zeven maanden. Volgens een onderzoek van de streekbusbedrijven ziet driekwart van de huidige maandkaartgebruikers de drie- en zevenmaandkaarten wel zitten. Vooral scholieren zouden van de nieu we abonnementen gebruik gaan maken. Maand- en meermaandkaarten hoeven, zo meent de ESO, niet altijd op de eerste van de kalendermaand in te gaan, zoals nu nog wel het geval is. Reizigers zullen in de toekomst op iedere willekeurige dag een abonnement kunnen aanschaf fen. Als de plannen door gaan zullen de nieuwe kaarten op 1 april volgend jaar worden ingevoerd. Binnen half jaar kraken strafbaar Dit plan ontvouwt minister Winsemius (volkshuis vesting) in het voorlopige ontwerp voor de Huisves- tingswet die hij aan de beide Kamers heeft gestuurd en dat voor advies bij een aantal organen ligt. Zijn de partement heeft gisteren een uittreksel ervan ver spreid. DEN BOSCH (ANP) - Bij de regeling van vergoedingskosten en verlof van ambtenaren, politiemensen en militairen moe ten alieenwonenden ambtenaren gelijk behandeld worden als gehuwden en samenwonenden. Er hoort uitgegaan te worden van het individu. Dit heeft het Platform van organisaties voor alleenstaan den woensdag geschreven aan minister Rietkerk van bin nenlandse zaken. Rietkerk is van plan in een aantal regelingen voortaan sa menwoners net zo te behandelen als gehuwden bij voorbeeld voor wat betreft de uitkering bij overlijden, de verhuis-ver- plaatsingskostenregeling, de dienstreizen en het buitenge woon verlof bij ziekte en overlijden, jubilea, huwelijken in de familie van de partner. Het Platform vindt dat de uitkering bij overlijden (drie maanden doorbetaling salaris) ook nodig is als een alleen staande ambtenaar overlijdt. Ook dan moet immers de be grafenis worden betaald en de huishouding worden afge wikkeld. Bij de verhuis-en verplaatsingskosten zullen gehuwden en samenwoners twaalf procent van hun jaarsalaris ont vangen terwijl alleenstaanden maar vier procent ontvan gen. Wat het buitengewoon verlof betreft stelt het Platform zich op het standpunt dat ook alleenstaanden morele ver plichtingen hebben ten aanzien van vrienden met wie zij of op intieme voet verkeren zodat ook zij een beroep moeten kunnen doen op deze regeling. Deze nieuwe regel is opge nomen om de eigenaar de tijd te gunnen om zijn onroerend goed (opnieuw) te verhuren of te verkopen. Volgens de nog niet ingevoerde Leegstandwet, die in de Huisvestingswet wordt opgenomen, is kraken strafbaar als het bewuste pand bij de gemeente als leeg staand is aangemeld De Huisvestingswet gaat er van uit dat alleen lege panden uit de 'distributiesector' ver plicht moeten worden aange meld bij de gemeente. Dat is dat deel van het totaal aantal woningen waarvoor gemeen telijke regels gelden bij de toe wijzing aan woningzoekers. Die aanmelding is verplicht na twee maanden leegstand. Wo ningen die niet in de distribu tiesector vallen, hoeven niet als leegstaand te worden gere gistreerd. Uitgangspunt van de Huis vestingswet is dat gemeenten zelfstandig mogen beslissen in hoeverre zij zich zullen be moeien met de verdeling van woonruimte. In de woorden van het mi nisterie betekent dit dat ze een gereedschapskist krijgen met instrumenten voor de woon ruimteverdeling, en dat ze vervolgens zelf bekijken wel ke instrumenten ze willen hanteren. DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie vindt het be schouwen van Nederland als 'het Staphorst van Europa' een 'onheuse uitlating* jegens dit plaatsje. Maar zij gaat wel nauwlettend na of en hoe Nederland een - derde - Europese richtlijn over de gelijke behandeling van mannen en vrou wen in de sociale zakerheid uitvoert. Zij zal 'niet nalaten de haar opgedragen taak als hoedster van het communautair recht - indien ontwikkelingen daar toe aanleiding geven - uit te oefenen', met andere woorden, Nederland voor het Europese Hof van Justitie te dagen als het in gebreke blijft. De Commissie zegt dit in antwoord op de vraag van het Nederlandse liberaal lid van het Europees Parlement Jessi ca Larive-Groenendaal. Zij had gevraagd of de Commissie haar mening deelt dat Nederland, 'dat voor de zoveelste keer geen kans heeft gezien een EG-richtlijn met betrekking tot de gelijke behandeling van mannen en vrouwen tijdig en loyaal uit te voeren, het predidaat 'het Staphorst van Euro pa' verdient.' WAAROM sturen ouders hun kinderen naar een christelijke school? Omdat zij veel vertrouwen hebben in de kwaliteit van het onderwijs, dat daar gegeven wordt en hopen, dat de school iets van de christelijke waarden en normen, waarin zij zelf geloven of geloofd hebben, op hun kinderen zullen overdragen. Iets van die waarden want het is, wat dit betreft, niet erg waarschijnlijk, dat al le ouders en alle christelijke scholen over de gehele linie op de zelfde lijn zitten. Zowel bij protestanten als bij katholieken heeft de hedendaag se geloofscrisis in de gezinnen en bij het onderwijs geleid tot een verwarrende veelvormigheid van meningen en opvattingen. Be staat er nog wel een christelijke school, waar bij het lerarenkorps en in de oudervereniging eenstemmigheid bestaat over de we zenlijke betekenis en inhoud van het begrip christelijke identiteit? Die gespletenheid werkt ook door in het politieke vlak. Zo weet het CDA eigenlijk niet goed raad met de wijze waarop discrimina tie tegen homosexuelen uitgebannen dient te worden. De chris ten-democraten zijn het er over eens, dat discriminatie op grond van sexuele geaardheid verboden moet worden maar een deel van hen wil hierop een uitzondering maken voor christelijke scholen en instellingen, die op basis van hun grondslag homose- xualiteit ten principale afwijzen. Om de gelederen gesloten te kunnen houden is bij wijze van compromis voorgesteld de rech ter dan maar te laten uitmaken of er in een bepaald geval sprake is van (ongeloorloofde) discriminatie. Op het ogenblik buigt het kabinet zich weer eens over deze kwestie. Dat gebeurt aan de hand van een notitie van WD-minis- ter Rietkerk (Binnenlandse Zaken). Hij vindt, dat 'sexueel uitda gende gedragingen en uitingen' een gegronde reden kunnen zijn om homosexuelen voor bepaalde functies af te wijzen. Zijn partij genoten in de Tweede Kamer zijn het daar volstrekt niet mee eens - voor WD-fractieleider Nijpels is een roze driehoek een 'ereteken' - en omdat ze bovendien voorzien dat het kabinet geen haast zal maken met het indienen van een eigen anti-discri- minatie-wet, hebben ze deze week aangekondigd, dat ze dit jaar eventueel zelf een initiatief-voorstel zullen indienen. In het voor stel zal de grondwettelijk gewaarborgde vrijheid van godsdienst en onderwijs ondergeschikt gemaakt worden aan het (nieuwe) eerste artikel van de grondwet, dat alle discriminatie op grond van ras, geslacht, geloof, politieke gezindheid en sexuele geaard heid verbiedt. Rond het in vakantiesfeer doezelende Binnenhof heeft de tus senkomst van Nijpels c.s. uiteenlopende reacties opgeroepen. Sommigen zien in het WD-initiatief een poging om de liberale grondslag van de partij op te poetsen om zodoende wat meer af stand te kunnen nemen van het CDA. Anderen spreken van een toenaderingspoging tot de PvdA, de enige, die de WD aan een parlementaire meerderheid kan helpen voor de door haar beoog de anti-discriminatie-wet. Of zouden de liberalen de aandacht willen afleiden van 'onze Gijs' van Aardenne wiens positie na nieuwe escapades onhoudbaar is geworden? Aangezien het wetstechnisch niet mogelijk is een gedegen anti-discriminatie- wet voor de kamerverkiezingen door het parlement te loodsen overheerst de mening, dat het de WD meer te doen is om partij politiek gewin dan om het lot van gediscrimineerde homo's. DEN HAAG (ANP) - Staatsse cretaris Van Zeil van Econo mische Zaken zal voor 1 okto ber een definitief voorstel aan de ministerraad voorleggen om de Dienst van het IJkwe zen, die thans nog onder zijn departement valt, om te vor men tot een naamloze ven nootschap. Daartoe heeft hij besloten na ontvangst van het rapport van de Stuurgroep Verzelf standiging IJkwezen die heeft geadviseerd het ijkwezen in een NV onder te brengen. De ministerraad had eind vorig jaar al in beginsel tot die ver zelfstandiging van het ijkwe zen besloten. Minister Braks van Land bouw wil uiterlijk in januari komend jaar advies ontvan gen van organisaties op het gebied van de bosbouw, de na tuurbescherming en de open luchtrecreatie over voorstellen om Staatsbosbeheer te priva tiseren. Die privatisering is bekeken door een werkgroep en een in terdepartementale begelei dingscommissie. Ook ambte- narenorganisaties en dien stencommissies zullen zich over de plannen moeten uit spreken. In een brief aan de Tweede kamer betoogt Braks dat de voorlopige voorkeur in de tot dusver uitgebrachte adviezen voor een 'structuur NV' zorg vuldige afweging verdient. Staatsbosbeheer zou in die vi sie een naamloze vennoot schap worden waarvan de staat de aandelen in handen krijgt. el V5 Zo langzamerhand begin ik te geloven dat een voettocht als straf helemaal niet zo'n gek idee is. Wie zou voor meneertje Heertje niet een leuke route uit willen stippelen? Meneertje Heertje heeft zich ingelaten met verkeerde men sen en daarvoor geld gekre gen. Zo verliest hij toch wel zijneertje. Hij zou een wandeltocht moe ten maken langs de Franse tol wegen om zich opnieuw be wust te worden van de waarde van geld. Heertje Begeertje Trouwens ook De Vries zou de straat op moeten worden ge stuurd. De RSV-topman werd eerst door de commissie hard aangepakt. Nu moet hij zijn straf niet ont-lopen, maar ge woon lópen. Ik zie 'm al sukkelen langs boerenwegen en bergpaden. Plotseling wordt hij ingehaald door een open sportwagen met daarin de lachende gezichten van zijn butlers en tuinlieden. Die gaan gerieflijk op weg naar een fantastisch gelegen bungalow met alles d'r op en d'r an, aan de kust van Zuid- Spanje. Geheel betaald door meneer De Vries. De organisatoren van de Vier daagse in Nijmegen kunnen rekening met een gigantische stijging van het aantal deelne mers volgend jaar, als wij al onze criminelen, fraudeurs en oplichters de laan uit sturen. MERIJN DEN HAAG (ANP) - Als van een AOW-echtpaar de vrouw na 31 juli 65 jaar wordt en een eigen AOW-uitkering gaat ontvangen kan de man voor belastingteruggaaf door zogenaamde voe toverheveling in aanmerking komen, aldus heeft het ministerie van Financiën woensdag meegedeeld. De spuitbuskunstenaar Ramon is gisteren eerste geworden bij wedstrijd om de titel van 'Beste Graffiti Spuiter van Amsterdam'. De wedstrijd werd gehouden in een lege fabriekshal van Werkspoor. Rechts van Ramon is nog net kunstenaar Delta te zien, die tweede werd. - FOTO ANP DEN HAAG (ANP) - De Moskouse dissidente en journaliste Iri na Grivnina heeft verklaard dat zij heeft besloten alle haar be kende 'staatsgeheimen' openbaar te maken, opdat de Sovjet autoriteiten haar in elk geval niet op grond van die geheimen toestemming tot emigratie meer kunnen weigeren. Zij schreef dit in een brief, waarin zij uitvoeriger rea geert op de verklaring van het Sovjet-persbureau TASS, dat zij wegens 'kennis van staats geheimen' niet mag emigre ren. In de brief die deze week werd ontvangen door de Boe- kovski-Stichting in Amster dam schrijft Grivnina: „Ik werkte van april 1969 tot augustus 1973 aan een weten schappelijk onderzoeksinsti tuut, dat zich in principe moest bezighouden met de ontwikkeling van middelen voor de verdedigingvan Mos kou tegen raketaanvallen. Tot het moment van mijn ontslag bestond het instituut 16 jaar en bij mijn weten is al die tijd geen enkel project afgemaakt. Bovendien werkte ik daar als computerprogrammeur, zodat ik niets te maken had met ge heime werkzaamheden (het geen ook vermeld stond in een verklaring van mijn werkge ver, opgesteld op verzoek van de KGB) En wat voor geheimen zou den er kunnen zijn op mijn vakgebied, waarin de Sovjet unie bij het westen geen jaren maar tientallen jaren achter is? Het is niet moeilijk vast te stellen, dat het grootste ge heim het feit is, dat er hele maal geen geheimen waren." Vervolgens maakt Grivnina in haar schrijven duidelijk dat de Sovjet-autoriteiten nu slechts een keuze hebben: óf haar arresteren wegens het 'doorspelen van staatsgehei men', waarop maximaal tien jaar kamp staat, óf haar en haar gezin laten emigreren. „Om definitief met ons ge zin af te kunnen rekenen rest dit land slechts één mogelijk heid: 'het doorspelen van staatsgeheimen' gelijk stellen aan 'landverraad'. Op land verraad staat in de Sovjet- Unie maximaal de doodstraf. Grivnina vraagt zich alleen af, of men landverraad kan plegen tegen een land dat men helemaal niet meer als 'vader land' beschouwt. „Het vaderland van mijn gezin is Nederland. Dat vader land hebben ik nooit verraden en zal ik ook nooit verraden", zo eindigt Grivnina haar schrijven. Grivnina is in het verleden actief geweest in de werk groep tegen het gebruik van psychiatrie voor politieke doeleinden in de Sovjet-Unie. Zij heeft hiervoor in de gevan genis gezeten. Sinds haar oproep aan alle deelnemers van het komende Wereldjeugdfestival in Mos kou om haar te bezoeken heb ben de autoriteiten haar ver hoord en is haar echtgenoot ontslagen. De Sovjet-autori teiten hebben onlangs niet ge reageerd op een visumaan- vraag van twee Nederlandse Kamerleden die Grivnina in Moskou wilden bezoeken. ROTTERDAM (ANP) - Op de vergadering die hun bonden hebben belegd is een meerder heid van de Rotterdamse ha venloodsen woensdagmiddag akkoord gegaan met het com promis dat bonden en gemeen te Rotterdam hebben bereikt over de eisen van de loodsen inzake een extra vergoeding voor onregelmatige diensten. Dit betekent dat de dreiging van acties van de loodsen in de Rotterdamse haven van de baan is. De loodsen wilden op een gelijk niveau komen met hun collega's in rijksdienst. Het compromis betekent dat de Rotterdamse loodsen mate rieel nagenoeg hun zin krij gen: zij krijgen er per maand een kleine achthonderd gulden bij. Het nog resterende ver schil met de rijksloodsen (100 tot 130 gulden) wordt gerecht vaardigd door een gunstiger rooster van de Rotterdamse loodsen. Vrijdag zetten bonden en gemeente het overleg voort, omdat er bij de gemeente Rot terdam meer mensen zijn die onregelmatig werken, zowel volcontinu (dag en nacht) als semlcontinu (dag en avond), bij voorbeeld bij het vervoers- en energiebedrijf, de politie en de brandweer. Ook voor deze groepen werknemers willen de bonden extra toeslagen voor onregelmatig werk bedingen. SCHIPHOL (ANP) - De char terluchtvaartmaatschappij Transavia Holland heeft van minister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat vergun ning verkregen om lijndien sten uit te voeren vanaf Schip hol naar Malta, Reykjavik in IJsland en de Londense lucht haven Gatwick. Het is de eerste maal dat een chartermaatschappij in ons land een vergunning krijgt voor lijndienstvervoer. Als de vrouw geen andere inkomsten heeft dan haar AOW-uitkering leidt dit in de resterende maanden tot een belastbaar inkomen dat min der is dan de belastingvrije som voor 1985 (7168 gulden). Een gedeelte van die belas tingvrije voet blijft dan 'onge bruikt'. Dit ongebruikte ge deelte wordt, als de man be lasting betaalt volgens het ta rief voor tweeverdieners, op geteld bij zijn belastingvrije voet ('voetoverheveling'), waardoor hij minder belasting hoeft te betalen. Om die belastingteruggaaf nog in 1985 te krijgen moet de man deze voor 30 september aanvragen, ook als voor de vrouw het recht op een AOW- uitkering pas na die datum in gaat. Wordt de teruggaaf niet aangevraagd dan wordt teveel (ADVERTENTIE) EETKAMERTAPIJTEN 300 x 200 van 2.450.- nu voor SALONTAPIJTEN 240 x 170 van 1.750.- nu voor SALONTAPIJTEN 200 x 135 van 1.350.- nu voor HALTAPIJTEN 160 x 90 van 650.- nu voor Hoek Ginnekenstr.-v. Coothplein Breda Donderdag koopavond. Telefoon 076-134666 ingehouden loonbelasting pas in de loop van 1986 teruggege ven, aldus het ministerie van Financiën. Het gaat hierbij overigens om de toepassing van de be staande regeling voor terug gaaf door voetoverheveling, waarop het departement echt paren waarvan de vrouw na 31 juli een AOW-uitkering krijgt, attent wil maken. HEERLEN - Veertien mensen hebben zich dinsdagnacht on der behandeling van een arts moeten stellen, omdat ze met een nogal agressieve vloeistof in aanraking waren gekomen. De vloeistof was afkomstig uit een lekkend vat op een vracht wagen bij de grensovergang in de autoweg Heerlen. Een van de veertien mensen, de chauffeur van de vracht wagen, moest worden opgeno men in het Heerlense zieken huis. Een aantal anderen be hoort tot de plaatselijke brandweer, die het lekkende vat van de vrachtwagen af haalde. In het van zat 'poly alkyl methacrylate petroleum addi tive', een stof die gebruikt wordt als toevoeging van smeermiddelen. IN samenwerking met de douanerecherche Rotterdam heeft de rijkspolitie van dis trict Dordrecht in de nacht van dinsdag op woensdag een partij van 500 kilogram mari huana onderschept. De mari huana was verborgen in een container. Er zijn drie aan houdingen verricht. DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van vis in blik laat nogal eens te wensen over. De vis is dikwijls slecht schoon gemaakt en bevat kwik, lood en cad mium. Nogal wat leveranciers gebruiken zeker geen eerste kwaliteit vis en soms is hij voor het inblikken al bedorven. Onzorgvuldig schoonmaken zorgt voor restjes vin, vel, graat en ingewanden. Dat leert een onderzoek van de Con sumentenbond, waarvan de resultaten in het jongste nummer van de Consu mentengids zijn gepubliceerd. Er werden in totaal 49 blikjes vis on derzocht. Het was niet allemaal slecht: zeven keer werd het predikaat 'zeer goed' en negen keer dat van 'goed' ver leend. Het zelfde wisselende beeld kwam naar voren voor wat de prijs be treft. Werd een bepaald merk in de ene winkel gebruikt om mee te stunten, bij een andere stond hij als duurste in de rekken. De onderzochte vissoorten waren haring, makreel, pilchard, tonijn en sardine. De Warenwet stelt binnenkort een wettelijk maximum aan de hoe- veèlheden kwik, cadmium en lood in voedingsmiddelen. Hoewel naar de mening van de Consumentenbond nog te ruim, overschreden nu al vier mer ken blikvis uit het onderzoek die nieu we grens. Afgezien daarvan bleek een hele reeks blikjes veel lood of cadmium te bevatten zonder de maxima echt te overschrijden. Afgezien van door slecht schoonma ken aangetroffen visresten, werd bij voorbeeld in twee blikjes tonijn van het merk Deep Blue respectievelijk een mier en een vlieg gevonden. Dat geeft te denken over de kwaliteitscontrole bij dat merk in het bijzonder, zo oor deelt de bond. Te sterke sterilisatie en bloedresten zorgen verder nogal eens voor verkleurde of grauwe vis. Boven dien viel het op dat het begrip 'filet' nogal ruim wordt opgevat, gezien de regelmaat waarmee brokken in blikjes met die aanduiding werden gevonden. 'Nogal wat produkten vallen door de mand.' Gezien de hoeveelheden cad mium, lood, kwik, histamine (een zuur), struviet (kristallen) die werden gevonden meent de bond dat de contro le door de Keuringsdienst van Waren geen overbodige luxe is. De importeur Maarten Catz Mer chandising MCM voorziet blikjes vis van van eigen merkwikkels. Behalve Deep Blue zijn dat Great Chief, Great Ocean en Unica. Deze onderneming controleert volgens de bond de aange kochte partijen niet al te nauwkeurig. Van de acht produkten van MCM sco ren er vijf slecht, twee redelijk en een zeer goed. Concurrent Gloe Co, die op dezelf de manier aan zijn vis komt doet het met de merken Tai-Yo en Desiree be ter. De namen John West en Royal Mail zijn internationaal bekend. De eerste kent goede produkten maar ook hoge prijzen. De enige vis die door Ne derlandse bedrijven wordt verwerkt wordt onder de namen Mayonna en Vi- co verkocht. De haring en makreel van Vico zijn beneden de maat en die van Mayonna wisselen sterk in kwaliteit.

de Stem | 1985 | | pagina 3