even..u UITBLAZEN i kon kloof tussen Akte van ideaal en realiteit niet overbruggen Yamani: een spijkerharde maar goudeerlijke Bedoeïn Padvinders in Brabant WIMKOCK DONDERDAG 25 JUL11985 ACHTERGROND5 PAGINA 2 TIENJARIGE 'VIERING' VAN AKKOORDEN VAN HELSINKI ZONDER VEEL FEESTGEDRUIS Overwinning Klap Mensenrechten Oliecrisis Belangen Hauers Engelse metgezel heeft uiteraard meer sukses (daar let een Britse regisseur i wel op). We zien hem door een poort komen die het Heuvel plein verbindt met het park daarachter. Oei, zo dicht bij het hol van de leeuw. Maar hij weet veilig de Heuvel over te steken en de H. Hartkerk te bereiken. Hij gaat er naar binnen. In de biechtstoel vraagt hij de geeste lijke om hulp. Als hij na zijn 'biecht' de kerk weer verlaat wordt hij vanaf het koor be loerd door organist Herbert Joeks. Joeks heeft een verra dersgezicht, geaccentueerd door een montuurloze bril, maar blijkt de baas van de on dergrondse te zijn. De Brit wordt overvallen door mannen van Joeks en in de H. Hartkerk stevig aan de tand gevoeld door Sacco van der Made. „Dus jul lie hebben onze radio!" roept de Engelsman verontwaardigd als iemand het ding tevoor schijn haalt om in Londen be vestiging van zijn verhaal te vragen. De Oosterhoutse onder grondse besluit de Engelsman te helpen. De jongens van Joeks houden niet van halve maatregelen. Er moet een Duit se motorordonnans worden ge vangen voor het verkrijgen van inlichtingen, maar niemand mag merken dat hij is ontvoerd. Geen nood: er staat in Ooster hout wel ergens een lijk boven aarde dat kan worden meege nomen naar de voor de mof be stemde hinderlaag. De Duitser, het blijkt Aart Staartjes te zijn, wordt van zijn motor gehaald. Er wordt een botsing met een boerenkar geënsceneerd, waar bij de motor in brand vliegt. Het meegebracht lijk verbrandt mee, in plaats van de ordon nans. Die wordt meegenomen naar de H. Hartkerk waar hij wordt onderworpen aan een verhoor dat niet onderdoet voor dat waaraan Rutger Hauer eerder al door de gesta- po is blootgesteld. De man ver telt alles wat Joeks en de En gelsman weten willen, wordt vervolgens opgehangen in een torenluik en als hij dood is in de leegstaande kist van het ont voerde üjk gestopt. Als finis hing touch heeft de regisseur ook nog een scène ingelast waarin je een stukje requiem- dienst ziet waarna de kist met de Duitser erin en dus met de verkeerde familie erachter de kerk wordt uitgedragen. Het slot van deze vrij uitge breide Nederlandse episode is dat je Herbert Joeks en de En gelsman - nu door een rood fil ter - in de struiken ziet liggen kijken naar het zojuist door Lancasters van het Pathfinder- squadron in brand gegooide nachtjagercentrum. Het is een gekke gewaar wording onverwacht die stukjes vertrouwde omgeving te zien opduiken in een verder vol strekt vreemde entourage. Het vertoonde verhaal wordt er ook niet geloofwaardiger door. T5 ZE KWAMEN aan parachutes uit de lucht vallen. Dat zag je niet; je wist het. Eerst was er een zwart vliegtuig silhouet in een met blauw- filter verduisterde lucht. Direct daarna twee paar gelaarsde benen, met een plof landend in rul zand. Ter wijl de twee parachutisten lang zaam helemaal zichtbaar wer den zag je achter hen het wit van parachutes golvend neerda len als een ballon die ineenzakt. Het landschap werd zichtbaar en had iets heel bekends. Zand verstuivingen en vliegdennen. Dat zou het cadettenkamp kun nen zijn. Het was opeens ook niet donker meer. Twee paar han den groeven in het zand. Je kon het kleurverschil tussen de wit te, droge bovenlaag en het wat bruinere, vochtige zand daar onder zien. De vier handen ver borgen een container. Later zou blijken dat er een radio in zat. Opnieuw heeft het blauwe filter de duisternis laten inval len. Twee schimmen sluipen door hoog gras naar een molen die scherp staat afgetekend te gen de donkerblauwe hemel. Een van de wieken is kapot. De twee mannen, het zijn de para chutisten, maken een lichtje als ze in de molen zijn. Verdomd als die ene Rutger Hauer niet is! Nog eens kijken. Ja het is'em. Het is weer nacht. Een et maal later. De mannen hebben de molen verlaten, zijn terugge slopen naar het rulle zand on der de vliegdennen. „Dam ned!" (ze spreken Engels zon der ondertiteling want het is Sky ChannelDe radio is weg. Gestolen. Dit moet een val zijn. Rutger Hauer is van huisuit blijkbaar een inwoner van mo- len-met-zandverstui vingenland want zijn metgezel zegt: „we gaan uit elkaar. Jij hebt familie hier in de buurt. Via hen moet je maar contact zoeken." Scènes uit een aflevering van de serie Pathfinder over een Engels Lancaster-squadron dat is aangewezen voor allerlei ge vaarlijke pioniersarbeid op het gebied van nachtelijke bombar dementen op Duitsland. In de ze aflevering gaat het om het ontdekken en onschadelijk ma ken van een nieuw Duits nacht jagercentrum dat verantwoor delijk is voor een snel groeiend aantal neergeschoten Britse bommenwerpers. Rutger Hauer steekt een plein over. Een grasvlakte, be zet met bomen. Aan de overzij de van het plein is een rij hui zen gedeeltelijk zichtbaar. En een kerktoren. Weer die prikkel van herkenning. Den Hout! De Houtse Heuvel. Vóór een toe snellende huisgenoot kans heeft gezien het beeld te bevestigen klopt Rutger Hauer op een deur in een rij lage huisjes. Een oude vrouw met een mal wit mutsje op doet open en schrikt. „Vlug ga weg. Dit huis wordt in de gaten gehouden. Ze pakken je!" Rutger probeert zich nog uit de voeten te maken, maar het is te laat. Gestapomannen voeren hem naar een plein, bestraat ditmaal, met een rijtje gebou wen dat ik ook weer onmiddel lijk herken. De Heuvel in Oos terhout! Aan de eeuwenoude gevel van het Vrijheidshuis, te genwoordig het gebouw van de Woningbouwstichting, wappert de nazi-vlag. Rutger krijgt klappen van een in SS-uniform gestoken acteur, ook een Ne derlander wiens naam me ech ter niet te binnen wil schieten. E Rutger Hauer af. IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIlllllllllHllllllllllllllHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIllIHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIli Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oo'sterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: f 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. IN DE FINSE hoofdstad wordt volgende week de tiende verjaardag ge vierd van de slotakte van Helsinki, waarvan optimisten ooit hoopten dat ze zou uitmonden in een effectief veiligheids systeem in Europa. Het lijkt een sobere viering te worden zonder feest gedruis. Oost noch West staan te juichen bij het opmaken van de balans van een verstandshuwe lijk waarbij ook achter af de liefde nauwelijks is opgebloeid. In wezen is er niet zoveel veranderd in vergelijking met 1 augustus 1975, de dag dat zich in de Finlandia-hal in Helsinki een stoet van staatshoofden en regerings leiders verzamelde voor de ondertekening van de slotak te. Ook bij die vaag aan het Wener Congres herinnerende plechtigheid was er geen on verdeeld enthousiasme, zeker niet aan westerse zijde. De toenmalige Ameri kaanse president Gerald Ford waarschuwde in een toespraak dat vrede meer is dan een stuk papier. „De ge schiedenis zal deze conferen tie niet beoordelen naar de beloften die wij afleggen maar naar de beloften die wij nakomen", zo vertolkte hij de Amerikaanse terughoudend heid. 'Helsinki' vormde in zeke re zin het hoogtepunt van de ontspanning, de na de Koude Oorlog geleidelijk ingetreden verbetering van de Oost- Westbetrekkingen. Op nu cleair gebied was de Sovjet unie in de loop van de jaren zestig de gelijke geworden van de Verenigde Staten en de toenmalige leiders besef ten dat samenwerking gebo den was om het gevaar van een catastrofale botsing te vermijden. Dit besef vertaal de zich onder meer in een po sitief antwoord op Brezjnevs wens tot een Europese veilig heidsconferentie nadat Mos kou er mee ingestemd had dat de VS en Canada ook zouden meedoen. Ameri kaanse deelneming was een eis van de Westeuropese lan den die vreesden dat de grootste Europese mogend heid, de Sovjetunie, anders een te groot gewicht zou drukken op de conferentie. In juli 1973 begon de 'Con ferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa' (CVSE). Vijfendertig staten deden eraan mee: alle Euro pese landen minus Albanië maar plus de Verenigde Sta ten en Canada. Na twee jaar 'zoeken naar de touwtjes om de komma's mee op te han gen' (een ongeduldige Kissin ger) produceerden de diplo maten een slotakte, die in de Nederlandse vertaling 32 pa gina's telt. In het document zeggen de deelnemende landen hun be trekkingen te willen verbete ren en beloven ze een bijdra ge te zullen leveren aan de vrede, veiligheid, gerechtig heid en samenwerking in Europa. Ook verklaren de deelnemers het proces van ontspanning duurzaam te willen maken. De akte is verdeeld in drie zogeheten 'manden'. De eer- De Europese veiligheidsconferentie in september '83 in Madrid werd overschaduwd door het neerschieten van een Zuidkoreaans verkeersvliegtuig door de Russen. De bijeen komst vormde daardoor een dieptepunt in het tienjarig bestaan van de slotakkoorden van Helsinki. SU-minister van buitenlandse zaken Gromyko (links) zit hier tegenover zijn grimmige VS-collega Schultz. - foto upi ste mand bevat tien principes die moeten bijdragen aan de veiligheid in Europa, zoals onschendbaarheid van de grenzen, niet-inmenging in binnenlandse aangelegenhe den, onthouding van geweld of dreiging daarmee, en ook eerbiediging van de mensen rechten. Tevens bevat zij een aantal vertrouwenwekkende maatregelen, zoals het aan kondigen van militaire ma noeuvres. De tweede mand betreft samenwerking op het gebied van de economie, weten schap, technologie en milieu. De derde ('mensenrechten-') mand gaat over samenwer king op humanitair gebied, waarbij een vrijer verkeer van informatie, ideeën en mensen moet worden verze kerd. Tenslotte werden er af spraken gemaakt over het houden van vervolgconfe renties (vandaar CVSE-pro- ces). De akkoorden van Helsin ki betekenden een verwezen lijking van'de centrale doel stelling van. de Sovjet-diplo- matie van na 1945: bevesti ging van de naoorlogse poli tieke en territoriale status quo via het principe van de onschendbare grenzen. Met dat specifieke doel voor ogen had Moskou vanaf het begin van de jaren vijftig aange drongen op een Europese vei ligheidsconferentie. Veel commentatoren zagen de akte dan ook als een 'over winning' voor Moskou omdat de uitbreiding van de Sovjet invloed over Oost-Europa nu min of meer formeel was er kend. De Russische dissident Solzjenitsyn hekelde 'het verraad van Oost-Europa'. De Fransman Jean-Francois Revel huldigde de mening dat 'het verdelen van de we reld is gebeurd in Helsinki, niet in Jalta'. Andere waarnemers ble ken niet zo zwaar te tillen aan het vermeende succes van de Sovjetunie. Zij wezen erop dat, met of zonder er kenning, de status quo in Europa toch niet te verande ren is, tenzij men zijn toe vlucht tot geweld zou nemen hetgeen volgens hen vrijwel uitgesloten is nu oorlog als voortzetting van de politiek met andere middelen, zoals Claüsewitz leerde, een stuk problematischer geworden is door de aanwezigheid van al lesvernietigende kernwa pens. Daar kwam bij dat de pu- blikatie van de slotakte met name in Oost-Europa onver moede gevolgen had die de zogenaamde 'overwinning' van de Sovjetunie in een an der daglicht stelden. Nie mand had voorzien, aldus Nederlandse diplomaten die nauw betrokken waren bij de CVSE, dat in Oost-Europa dissidenten en zogeheten mo nitor-groepen met de tekst van de akte in de hand zich tegenover hun regeringen zouden beroepen op de in houd ervan. Verspreiding van de akte kwam onder an dere voor onder de eisen van de door Lech Walesa geleide Poolse stakers op de Lenin- werf in Gdansk. Daarnaast had het westen in ruil voor de onschendbaar verklaarde grenzen van de Sovjetunie gedaan gekregen dat zij akkoord ging met het zevende beginsel uit de eerste mand inzake de eerbiediging van de mensenrechtenen en de fundamentele vrijheden, zoals de vrijheid van denken, godsdienst, geweten en over tuiging. Daarmee meende het westen zich een instrument geschapen te hebben om de Oostbloklanden ter verant woording te roepen wegens schendingen van de rechten van de mens. De acties van door Helsin ki geïnspireerde dissidenten beantwoordde de toenmalige KGB-leider Joeri Andropov met arrestaties. Westerse kritiek op de humanitaire staat van dienst van de Oost- europese regimes werd gepa reerd met een verwijzing naar de collectieve mensen rechten, zoals het recht op arbeid dat volgens de Oost europeanen in het door werkloosheid geplaagde wes ten slecht gewaarborgd is. Ook deed het Oostblok een beroep op het zesde beginsel van de eerste mand waarin de CVSE-staten beloven zich te onthouden van inmenging in de binnenlandse aangele genheden. Het zevende beginsel uit de akte werd hier dus wegge streept tegen het zesde. Vol gens verscheidene waarne mers is dit het bewijs dat de akte van Helsinki per saldo niet veel voorstelt. Boven dien is ze geen bindend ver drag, maar slechts een soort moreel handvest, een ge dragscode, zo stelden zij De omstreden geloofwaar digheid van de slotakte kreeg een gevoelige klap in decem ber 1981 toen generaal Jaru- zelski na intensieve druk van Moskou een punt zette achter de door de vrije vakbond So lidariteit opgeroepen volks beweging die het communis tische regime in zijn voegen deed kraken. De in de akte opgetekende principes inzake niet-inmenging in interne aangelegenheden en het zelf beschikkingsrecht bleken geen dam te hebben opge worpen (zoals sommige wes terse landen maar ook Joego slavië en Roemenië hadden gehoopt) tegen de toepassing van de Brezjnev-doctrine op grond waarvan de Oostblok landen bereid zijn tot 'broe derlijke hulp' als bij een van hen het socialistisch systeem wankelt. De Poolse verwikkelingen en de scherpe westerse reac tie daarop maakten duidelijk dat de realiteit ver verwij derd was geraakt van de idealen van de ontspanning. Een proces dat na 1979 inzette met de Sovjet-interventie in Afghanistan, het niet-be- krachtigen door de VS van het Salt-II-verdrag ter be perking van de strategische bewapening, het NAVO- dubbelbesluit tot statione ring van raketten in West- Europa, het neerhalen van een Zuidkoreaans passa giersvliegtuig boven de Sov jetunie en de Amerikaanse invasie op Grenada. Deze langzame teloorgang van de ontspanning ontnam de CVSE een vruchtbare voe dingsbodem. Zonder goede ondergrond en in een slecht Oost-Westklimaat werd de CVSE een tere kasplant. In veel commentaren werd erop gewezen dat het Helsin- ki-proces kennelijk vooral een uiting is geweest van de ontspanning en niet zozeer een instrument dat de ont spanning actief bevordert. De vervolgconferenties van Belgrado (1977-78) en Madrid (1980-83), waar de naleving van de akte werd getoetst, le verden weinig tot niets op. Dat laatste gold vooral 'Bel grado'. 'Madrid' produceerde nog mandaten voor de Euro pese Ontwapeningsconferen tie (EOC) in Stockholm en een mensenrechtenconferen tie in Ottawa. Maar de eerste verloopt moeizaam en de tweede bleef zonder tastbaar resultaat. Naar aanleiding van deze moeizame gang van zaken is in het westen menigmaal de vraag opgeworpen of het wel zin heeft door te gaan met het CVSE-proces. Is het niet een rituele rondedans voor diplomaten geworden omdat niemand de verantwoorde lijkheid durft te nemen voor beëindiging ervan? Voor de Sovjetunie geldt dat de CVSE niet helemaal geworden is wat ze oorspron kelijk beoogde een geïnstitu tionaliseerd systeem voor het regelen van vredes- en vei ligheidsvraagstukken in Europa. Moskou kwam er al gauw achter dat een forum van 35 landen daar te log voor is. Dat voorts 'Helsinki' niet verhinderde dat de mili taire spanningen toenamen betreurt Moskou, maar dit is geheel te wijten aan de 'agressieve politiek van de VS en de NAVO', zo schrijft Lev Tolkoenov als hoofd van het Sovjet-comité voor Euro pese veiligheid en samen werking. Hij hekelt ook de pogingen van 'zekere kringen, vooral in de VS en de Bondsrepu bliek de naoorlogse politiek- territoriale realiteit op het continent ter discussie te stellen en de verdragen van Jalta en Potsdam te schrap pen'. Tolkoenov doelt hier mee onder meer op uitspra ken van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse za ken George Shultz dat de de ling van Europa onmenselijk en onnatuurlijk is en bron van instabiliteit die blijvende veiligheid en samenwerking in Europa onmogelijk maakt. De kritiek kwam de Sov jet-leiders over als een regel rechte ontkenning van dat gene wat voor hen altijd pri mair de waarde van de CVSE heeft bepaald: de bevestiging van de naoorlogse grenzen. Toch slaat voor Moskou de balans door naar, zoals Tol koenov zegt, de 'rijke, posi tieve ervaring' van het Hel- sinki-proces. Voor het westen vormen de voortgaande schending van de mensenrechten in het Oostblok en het feit dat er geen duurzame verminde ring van de spanningen plaatsvond een teleurstelling. Toch zijn de westerse landen tevreden dat zij via de CVSE vermeende misstanden in het Oostblok direct bij de betrok kenen kunnen aankaarten. Voorts is er gematigde vol doening over verbeterde mo gelijkheden voor menselijke contacten tussen Oost en West en voor familiehereni ging en -bezoeken. Ook wordt aangevoerd dat zonder de akte enige honderddui zenden Duitsers uit de DDR en meer dan 50.000 Russische joden (dezen voornamelijk voor 1979) niet naar het wes ten zouden hebben kunnen vertrekken. De tweed» mand werd in gevuld met vele bilaterale akkoorden inzake economi sche samenwerking. Het westen, met name de West europese landen (en vooral Bonn) wilden bij het begin van de ontspanning de Sov jetunie aan zich binden en eventueel matigen via econo mische contracten en projec ten. In de loop der jaren is gebleken dat die binding we derzijds is en dat ook de Westeuropese landen de ge groeide economische banden met Oost-Europa niet graag op het spel zetten. Dat leidde ertoe dat zelfs na de instel ling van de staat van beleg in Polen Bonn en de andere Westeuropëanen bleven aan dringen op voortzetting van het Helsinki-proces. Dat ge beurde met een nadruk die bij de regering-Reagan niet altijd even goed werd ont vangen. Intussen is duidelijk ge worden dat alle deelnemers aan het CVSE-proces, dat niet alleen 'Polen' maar ook de stationering van nieuwe NAVO-raketten overleefde, hiermee willen doorgaan. Een afscheid van de CVSE, een terugkeer naar totale po larisatie is geen alternatief met het oog op de bestaande nucleaire dreiging, schreef de conservatieve en gezagheb bende Zwitserse Neue Zür- cher Zeitung op het hoogte punt van de Poolse crisis. door John Hooper RIAD - „Spijkerhard, maar zo eerlijk als goud." Zo typeert een in ternationale olieprodu cent de man die eigen lijk nooit de lof heeft ge kregen die hij verdient: Sjeik Yamani van Saoe- die-Arabië, de man die op een eerlijke manier zijn brood verdient in een land, waar het smeergeld rijkelijk vloeit. Zijn beginkapitaal, voor namelijk land, mag hij dan in de jaren zestig en zeventig cadeau hebben gekregen van koning Feisal, die Yamani als een zoon beschouwd schijnt te hebben, maar wat hij op dit moment extra verdient buiten zijn salaris als minis ter, is het resultaat van hard werken en slimme investe ringen. Yamani en de broer van zijn eerste vrouw, een arts, zijn gezamenlijk eigenaar van een aantal medische kli nieken en van een papierfa briek, die onder andere de gesluierde vrouwen van het Saoedische koninkrijk voor ziet van tampons. De afgelopen tien jaar heeft de Westerse visie op 's werelds bekendste oliemi nister een transformatie on dergaan. Toen Yamani naar aanleiding van de eerste OPEC-prijzenslag in 1973 voor het eerst op onze tv- schermen verscheen, com pleet met flapperende gewa den, vingersnoer en geiten baardje, leek hij de belicha ming van een Bedoeinen Olieminister Yamani. Sjeik - foto ap sjeik te zijn. Al gauw bleek dat 'sjeik' een eretitel was en werd hij bestempeld als een omhooggevallen arrivist: een weinig accurate beschrijving van iemand van wie de vader een uitstekende rechter was en wiens grootvader de hoog ste rechterlijke post bekleed de toen de Turken nog over Saoedi-Arabië heersten. Het grappige van het Wes terse beeld van Yamani is dat, hoewel hij sociaal in sta tus gedaald is (geen echte sjeik), zijn politieke reputatie een enorme vlucht heeft ge nomen. In de dagen van de eerste oliecrisis werd hij nog gezien als niet veel beter dan in een boernoes gehulde ban diet. Sinds die tijd is het Westen echter langzamer hand tot de conclusie geko men dat men beter af is met Yamani in de OPEC dan met wie dan ook. Het was tenslotte Saoedi- Arabië, dat zich verzette te gen de sjah van Iran na de Arabisch-Israëlische oorlog en zo wist te bereiken dat de olieprijs in plaats van ver tienvoudigd, 'slechts' vier maal zo hoog werd. Het wa ren ook de Saoediërs die wei gerden mee te doen aan de enorme prijsstijgingen van de andere OPEC-landen in 1979, en die, op het moment dat de prijzen weer begonnen te dalen, zorgden voor een langzame in plaats van een te abrupte prijsdaling. Sjeik Yamani is opge groeid in Mecca, de stad die in Westerse oren misschien een exotische en verre klank heeft, maar als pelgrimsoord een van de grootste kosmo politische centra in het Na bije Oosten is. Dit verklaart misschien Yamani's persoon lijke kosmopolitische instel ling. Hij is het levende bewijs voor het Westerse idee dat, wanneer er genoeg tijd en geld beschikbaar is, 'zij' uit eindelijk net zo zullen wor den als 'wij'. Yamani werkt net zo hard als zijn Westerse collega's; zijn privé-secreta- ris is een Britse edelman en zijn lijfwacht bestaat uit ex- SAS leden. Zijn oudste zoon is pas afgestudeerd aan een Amerikaanse universiteit, zijn twee dochters uit zijn eerste huwelijk hebben een gedeelte van hun opleiding in het Westen volbracht en een van hen is getrouwd met een Pakistani, iets dat voor in woners van de Golfstaten on begrijpelijk is. De meeste Pa kistani in de Golfstaten zijn immers immigranten, arbei ders die op dezelfde trede van de sociale ladder staan als de Turkse gastarbeiders in Ne derland. Dit alles maakt sjeik Yamani extra kwetsbaar in de Arabische wereld funda mentalisten beschouwen hem als een verwesterse intellec tueel en radicalen beschuldi gen hem ervan een Ameri kaanse pion te zijn. Noch het Westerse noch het Arabische beeld doen recht aan de complexe per soonlijkheid van Yamani. Hij mag zich tegenwoordig dan in Westers pak kleden, maar hij heeft altijd geroepen dat hij 'in zijn hart een Bedoein is.' Het is ook maar de vraag of Yamani inderdaad zo'n grote vriend of stroman van het Westen is. Yamani is vooral ambtenaar, en dan in het bijzonder een ambtenaar van de koninklijke familie. Het verhaal doet de ronde dat hij altijd opstaat wan neer hij met koning Fahd te- lefooneert. Zoals elke gewetensvolle ambtenaar zal Yamani doen wat hij denkt dat goed is voor zijn land. Hij was een van de oprichters van de organisatie van Arabische olieproduce rende landen en de voor naamste architect van de sa menwerkingsverdragen van 1972, waardoor de Golfstaten een aandeel van 25 procent in de buitenlandse olie- maatschppijen in de Golf konden kopen. Sinds 1973 komen de be langen van het Westen en Saoedi-Arabië grotendeels overeen. Wanneer je Vene zuela's enorme voorraad ru we olie buiten beschouwing laat, beschikt Saoedi-Arabië over meer dan een kwart van de wereld-olievoorraad. Olie is echter de enige natuurlijke grondstof die het land heeft en het is daarom niet ver wonderlijk dat de Saoedies zich in de jaren zeventig en en het begin van de jaren tachtig zijn blijven verzetten tegen een te grote stijging van de olieprijs: wanneer de prijs te hoog wordt en de we reld andere en goedkopere energiebronnen zou moeten zoeken en vinden, dan loopt het land de kans dat hun enorme olievoorraden niets meer waard zijn. Bovendien heeft Saoedi-Arabië veel geld in het Westen geïnves teerd en zou een financiële crisis als gevolg van een scherpe stijging of daling van de olieprijs net zo schadelijk voor het land zijn als voor de Westerse landen. Het probleem waar sjeik Yamani zich op dit moment voor gesteld ziet, is dat de be langen op lange termijn van het koninkrijkje niet meer parallel lopen met het huidi ge beleid van de heersende elite. Het terugschroeven van de Saoedische olieproduktie, dat er voor zorgde dat de prijs langzaam kon dalen, heeft de economische plan ning van het land grondig in de war gebracht. Het is geen geheim dat de relatie tussen sjeik Yamani en koning Fahd niet zo vriendschappelijk is als die tussen Yamani en de in 1975 vermoorde koning Feisal. Dit maakt de minister kwets baarder voor de groeiende kritiek die sommige Saoe diërs op zijn beleid hebben. Sommigen denken zelfs dat Saoedi-Arabië er beter aan zou doen zich terug te trek ken uit de OPEC. Yamani heeft tegenwoor dig ook niet zoveel vrijheid van handelen als hij onder Feisal had. Koning Fahd stelt bijzonder veel belangstelling in het politieke beleid van zijn land. Begin dit jaar waarschuwde Fahd op een informele bijeenkomst van OPEC-minister in Taif dat Saoedi-Arabië niet eeuwig door kon blijven gaan met het beperken van haar olie produktie als compensatie voor de overproduktie van andere OPEC-staten. Sjeik Yamani realiseert zich maar al te goed wat de gevolgen hiervan kunnen zijn. Volgens berichten uit de olie-industrie probeert Yamani zijn bazen over te halen tot eind september niet meer dan 2,5 miljoen vaten olie per dag te produceren. Na september zou de nade rende winter de oliemaat schappijen op het noordelijke halfrond weer dwingen tot het weer aanvullen van hun voorraad, en kan de oliepro duktie bijgesteld worden. De komende maanden zal niet alleen blijken of de OPEC de ennorme druk van buitenaf kan weerstaan, maar ook of haar bekendste minister de druk kan weer staan die er op hém wordt uitgeoefend. Het lijkt erop dat het lot van de organisatie en het lot van de man die daarvan het symbool gewor den is, zeer nauw met elkaar samenhangen. copyright the guardian

de Stem | 1985 | | pagina 2