DEK DE ICHILLEN erfek autoschade Al iir'79 gewaarschuwd tegen Oostenrijkse wijn VANAVOND SPOEDBIJEENKOMST VEILIGHEIDSRAAD PAALZITTEN Heertje weer in opspraak Desinfectie- middelen in wijn Italië Eddy Planckaert winnaar van Acht van Chaam Ontsnapte gevangene opgepakt Benzine goedkoper w Aids via kunstmatige bevruchting Merijntje Saoedië zoekt Nederlands personeel voor sensatie PAGINA GlDs Vogelwaarde Ihulst tjes in Slib-reeks 0 S S I N G B 124ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- W-Duitsland: eerste dode OOSTERHOUTER KREEG LACONIEK BRIEFJE TERUG: PARIJS/ NEW YORK/PRETORIA (ANP/ RTR) - Als eerste Westers land heeft Frank rijk scherpe maatregelen genomen tegen het 'ontoelaatbare apartheidsregime' van Zuid- Af rika. HOOGLERAAR MEDEPLICHTIG AAN OPLICHTING DONDERDAG 25 JUL11985 YAMANI: Spijkerhard maar goudeerlijk OPEC-ministers nog niet eens over olieprijzen r^IEUWEABONNtÉf'' T I Woonplaats: I 14 DAGEN GRATIS DE STEM ffde 4in1 krant T3Z iChieting uiddorpe M. de Cock - 14.30 u akantieschieting J. van Schaijk - 19 u. [jaai bolling 3SSENISSE Herberg Ossenisse - 19.30 fevondgaaibolling |UUU1II1^| CLINGE Galerie Esprit - Zomerexpo- jBitie: acryl, olieverf, aquarel, |<e- Iramiek en beeldhouwwerk. Ge- jop. dag. 13.30-18 u. dinsd. qesl JCtot 1 sepl.). Stadhuis, Burgerzaal - 'Fo to's van Hulst en foto's uit het lland van Hulst. Geop dag. tijd. ■kantooruren, za. en zo. 15-16.30 lu. (tot 27 juli). Streekmuseum 'De vier am- Ibachten' - 'Maten en gewich- Iten' uit de verzameling van O. de [Wilde en J. de Keyzer. Geop. mei Ittn augustus ma. Mn za 14-17 u ■in juli en augustus ook op zon dagen. middelburg Voorzaal Statenzaal, Abdij 111 - Expositie getiteld'Middel- Iburg in panorama'. Geop. ma. It/m vrijd. 10-16 u (t/m 2 aug.). Iterneuzen Artikot, Schoolweg 4 - Teke- Iningen Vogelvlucht van Peter ICIijsen. Geop. dag. 9-18 u. (tot 1 raug)- VLISSINGEN Galerie Marquis - 'Grafiek iGala 1985'. Jeroen Henneman, iDies de Jonge, Eric de Nie, Ron iRooymans e.a. Geop. woe. t/m Izo. 14-17 u. (t/m 1 sept.). antwerpen Sterckshof, Deurne - 'Uit de sacristie', textiel en juwelen in J kerkelijk bezit in de provincie Antwerpen. Geop. dag. 10-17 u ma. en vrij. gesl. (tot 18 aug.). BRUGGE Gruuthusemuseum - A- I driaan Willaert: Vlaams musicus I te Venetie' (in het kader van het I jaar van de muziek). Geop. dag 1 9.30-12.30 en 14-18 u. (tot 31 aug.). (oostende Stedelijk Museum - 'Ensorm I de Oostendse verzamelingen', I (in het kader van het Ensorjaar). 1 Geop. dag. 10-12 en 14-17 u. I dinsd, gesl. (tot 31 aug.). I Heemkundig Museum - En- sor bibliografie. Geop. dag. 10- 12 en 14-17 u dinsd. gesl. (tot 31 aug.). Iverslaggevers pks, een serie literaire boekjes,; nstenaars Centrum, zijn twet ■auteurs hebben deze keer j Immer 29, laat de lezers ke [se dichtvorm, de pantun. Twet Jiaaker en Alfred van der Hela |aald in het Nederlands. Ook fgedrukt. 130, debuteert C. Onvlees, recto! J14 sonetten, die samen een verl tod. Dat gebeurt onder de titef Ie zijn vier houtgravures van I Verhalen van de Zeeuwse jeugd-! Icabarettier Freek de Jonge. Ea let aquarellen en teksten van del I schetsen zullen verschijnen in Int op een reeks van zes boekjes qrnj do u pjeeqarjijEq '6 'soojxbui JGBl >3 'i 'uajO}jnnA do; -g 'siqooJ aj ;ad 'stqoaj Mno} g 'sooJl do z 's5tu![ ijjoAV x :3utsso[dO SPINVELD 39, BREDA DE STEM BREDA (DPA/ANP) - Er blijkt nu ook een giftige stof te zitten in sommige Italiaanse wijnen. Volgens de consumen tenbond van de Westduitse deelstaat Nordrhein-Westfa- len zit in minstens drie mous serende Italiaanse wijnen broom- en joodazijnzuurethy- lester. Dat zijn desinfectie- middelen voor wijnbottelma- chines. Totdat onderzocht is of de verontreinigde wijnen al dan niet schadelijk zijn voor de ge zondheid mogen ze niet wor den gedronken, aldus de bond. Het Westduitse ministerie van Volksgezondheid in Bonn blijkt al vorige week vrijdag de grenzen te hebben gesloten voor mousserende en licht mousserende wijn uit Italië, omdat in drie soorten azijnzu ren waren aangetroffen. Bonn achtte evenwel geen reden aanwezig om de bevolking te waarschuwen, daar de gevon den concentraties uit het oog punt van gezondheid niet be denkelijk schenen. Inmiddels is de mogelijke vader van het wijnschandaal', die bedrijven zou hebben ge adviseerd di-ethyleenglycol te gebruiken ter 'verbetering' van wijnen, in Oostenrijk gearresteerd. Het is de de 49- jarige Helmut Rotter uit Retz, Het was de vijfde arrestatie in verband met het schandaal. De Westduitse justitie heeft gisteren een 57-jarige impor teur in Hessen opgepakt we gens het wijnschandaal. Het wijnschandaal heeft een onverwacht zijdelings gevolg gekregen. In het Oostenrijkse Burgenland laten bedrijven en wijnboeren hun vergiftigde wijn weglopen, zodat vissen worden vergiftigd met di- ethyleenglycol. Maandag werden de eerste dode vissen gevonden in het Golser Kanaal, op de plek waar dat kanaal uitmondt In de Neusiedlersee. Vermoedt wordt dat een aantal wijn knoeiers in het geniep vergif tigde voorraden in het kanaal heeft gelocisd. De autoriteiten hebben gezegd dat zij de con trole daarop zullen verscher pen. Van onze correspondent BONN - Het Oostenrijkse wijnschandaal neemt steeds ernstigere vormen aan. De Duitse justitie is de eerste do de op het spoor. Er zijn aanwijzingen dat een sterfgeval uit 1981 terug te voeren is op het drinken van vergiftigde Oostenrijkse wijn. De vrouw overleed na een ver- blijf in de Oostenrijk aan een vergiftiging van di-ethyleen glycol. De vrouw stierf in de zomer van 1981. Diezelfde zomer werd in het Beierse Bad Tölz een man in bewusteloze toe stand naar een ziekenhuis ge bracht, waar vastgesteld werd dat hij een vergiftiging met di-ethyleen-glycol had opge lopen. De man overleefde de vergiftiging. Ook hij was van- tevoren in Oostenrijk. SYDNEY (RTR) - Vier Australische vrouwen hebben het dodelijke virus aids opge lopen door kunstmatige be vruchting. Dit heeft de Sydney Morning Herald woensdag ge meld. Volgens de krant is het waarschijnlijk voor het eerst dat men op deze manier aids heeft opgelopen. De vier vrouwen werden in 1982 zonder succes bevrucht met zaad van dezelfde donor. In Sekt zit niets tegen insect Bouten FOTO HANS CHABOT Van een onzer verslaggevers OOSTERHOUT - „In '79 kwamen er hier van die goedkope Oostenrijkse wijnen op de markt. Goedkoper haast dan in Oostenrijk zelf. Ik heb er wat van geproefd en toen heb ik meteen gezegd: D'r is iets met die wijn aan de hand. Hij was duidelijk vervalst en had niet de natuurlijke zoetheid die ik ken van Oostenrijkse wijn". De Oosterhoutse landbouw-inge- nieur Bert Bouten waarschuwde di rect de Oostenrijkse autoriteiten, maar had toen nog niet het idee dat er vergif in de wijn zou kunnen zit ten. Zijn signaal kwam nog eerder dan dat van een aantal wijnboeren die in 1981 het parlement in Wenen er op wezen dat er op grote schaal met hun produkt geknoeid werd. Bouten is een gediplomeerd wijn proever. Hij bezit Oostenrijkse ge tuigschriften, behaald in 1975 en 1977 toen hij samen met z'n vrouw enkele cursussen volgde. Zijn specialiteit is dan ook Oostenrijkse wijn. Maar als man met een fijne tong heeft hij niet kunnen bevroeden dat er een koelvloeistof (di-ethyleengly- col) in de wijn zou zitten. Bouten: „Het ging om Oostenrijkse wijn die via Duitsland was geïmporteerd. Ik had het idee dat ze onderweg wat royaal met de suikerschep waren ge weest, maar wat ik toen proefde kwam niet overeen met wat ik op die cursussen geleerd had. Dat het om wijn ging van Duitse importeurs viel me toen al op". Als goedwillend hobbyist schreef Bouten toch een waarschuwende brief aan de Oostenrijkse wijn-auto riteiten. Als enige reactie kreeg hij een 'Dankeschön' en het antwoord dat zijn opmerkingen waren door verwezen naar het betreffende mi nisterie. Hij toont een mogelijk besmette fles die in z'n bezit is. „Kijk, daar drink ik voorlopg maar niet van. Je ziet het eigenlijk al aan het etiket dat er iets mis kan zijn. Op etiketten van echte Oostenrijkse wijn staat altijd de druivensoort vermeld waar hij van gemaakt is. Dat staat hier niet op en dat is al een aanleiding om wan trouwend te zijn". Overigens zegt hij het zeer te be treuren dat de goede Oostenrijkse wijn door het huidige wijnschandaal in diskrediet is gebracht. Par ij s pakt Z-Afrika aan De Franse ambassadeur is met onmiddellijke in gang naar huis geroepen en alle nieuwe investeringen van Franse bedrijven in Zuid-Afrika worden onmid dellijk geschorst. Op verzoek van Frankrijk zal de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vanavond in New York bijeenkomen. Aan de orde is dan een Franse ont- werp-resolutie, waarin het af kondigen van de noodtoestand door de Zuidafrikaanse rege ring scherp wordt veroor deeld. Frankrijk is het eerste EG- land dat economische sancties tegen Zuid-Afrika gaat ne men. In mei kondigde premier Fabius al aan dat alle Franse investeringen in dat land zou den worden verboden als Zuid-Afrika niet binnen an derhalfjaar de mensenrechten zou verbeteren. Frankrijk heeft daar niet op gewacht. De scherpe verklaring van de landen van de Europese ST. WILLEBRORD (ANP) - De vorige week vrijdag uit de tbr-inrichting Veldzicht in Balkbrug ontsnapte André B. uit St. Willebrord is woens dagmiddag in zijn woonplaats aangehouden door het arres tatieteam van de rijkspolitie in het district Breda. De aanhouding van de door het ministerie van Justitie als 'schiet- en vluchtgevaarlijk' omschreven man verliep vol gens de politie zonder proble men. B, die samen met enkele familieleden in de tuin van een oom vertoefde, droeg op dat moment geen wapen bij zich. „Dat was ook moeilijk, want hij was slechts gekleed in kor te broek", aldus kapitein Jans sen van de Rijkspolitie te Bre da. Volgens hem hield de poli tie er sinds de vlucht tijdens een wandeling te Balkbrug re kening mee dat B. naar St. Willebrord zou gaan. „Dat vermoeden bleek dus juist te zijn", aldus Janssen. Volgens de oom was B. ont snapt om zijn ernstig zieke oma nog te kunnen zien voor ze in een ziekenhuis zou wor den opgenomen. Het motief is de rijkspolitie echter niet be kend. B. is ingesloten in een poli tiebureau in West-Brabant. Om veiligheidsredenen wilde de politie gisteravond niet zeggen in welke plaats, behal ve dan dat het zeker niet in St. Willebrord is. De man zat een straf van negen jaar en tbr uit voor moord op de man met wie zijn ex-echtgenote getrouwd was, voor schieten op een dorpsgenoot en voor de gijze ling van een motoragent van de Roosendaalse gemeentepo litie. Dat laatste gebeurde twee jaar geleden toen B. was ont snapt uit het Huis van Bewa ring te Den Bosch. Later heb ben familieledën van hem ver geefs geprobeerd te helpen bij een ontsnappingspoging uit een strafinrichting in Arn hem. Volgens het ministerie van Justitie heeft B. bij zijn vlucht hulp van derden gehad die een hem begeleidende gestichts- wacht met een personenwagen hebben klemgereden. Gemeenschap, eerder deze week, tegen het afkondigen van de noodtoestand in Zuid- Afrika was volgens Fabius 'zwak' en vertoonde 'tekortko mingen'. Parijs zal de komen de dagen proberen andere lan den binnen de EG over te ha len ook economische sancties tegen Pretoria te nemen. Maar de Britse premier Thatcher heeft al laten weten daar aan niet mee te zullen doen. Inmiddels is het aantal ar restaties in Zuid-Afrika als gevolg van de noodtoestand toegenomen tot ruim 665. Bij ongeregeldheden kwamen gis teren minstens drie zwarten om, toen de politie met hagel op betogers schoot. De Zuidafrikaanse zwarte bisschop Desmond Tutu heeft president Botha om een on derhoud gevraagd over de on rust in het land. 'Ik ben bereid tot een gesprek met de presi dent op voorwaarde dat het niet tot praten beperkt blijft. We moeten nu heel snel spij kers met koopen slaan', aldus Tutu. Tutu zei dat hij het land zou verlaten ais zwarten niet op houden andere zwarten aan te vallen die zij ervan verdenken verklikkers te zijn. 'Ik kan ze ker niet doorgaan als onze strijd wordt ondermijnd en in discrediet wordt gebracht door de soort dingen die we vorige week zaterdag zagen, toen die vrouw werd verbrand'. De vrouw werd ervan verdacht informante van de politie te zijn. Officiële cijfers tonen aan dat het aantal blanke mensen dat naar Zuid-Afrika immi- greert in de eerste vier maan den van 1985 met meer dan 25 procent is gedaald, vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. In totaal kwamen 7.959 immigranten tussen januari en april naar Zuid-Afrika. Vorig jaar waren het er 10.775. Daarentegen is het aantal mensen dat het land verliet met 17 procent gegroeit, van 2.459 tot 2.948. DEN HAAG (ANP) - Saoedië-Arabië zoekt een paar honderd Nederlandse werknemers. Gevraagd worden hoger en middelbaar op geleide telecommunicatiedeskundigen (elek tronica, informatica en computerspecialis ten) die in dienst treden bij de Saoedische PTT. Behalve in Nederland zoekt Saoedië ook in Engeland. Het werken gebeurt op contract basis. Het gaat om een tijdelijk dienstver band. Echt emigreren is niet de bedoeling, al dus een woordvoerder van de Nederlandse emigratiedienst, die zich vroeger hoofdzake lijk richtte op juist emigreren. Als de proef slaagt zullen in de toekomst grotere aantallen arbeidsplaatsen vrij voor werving komen. AMSTERDAM - De Amsterdamse eco noom prof. A. Heertje is weer in op spraak. De Nederlandse Vereniging voor Effectenbescherming (VEB) beschuldigt hem van 'medeplichtigheid aan oplich ting'. Heertje, hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam, heeft, meldt Vrij Nederland, betaalde adviezen gegeven aan malafide beleggingsonder nemingen. In het weekblad wordt uit de doeken gedaan dat Heertje per kwartaal 29.500 gulden declareerde, mede namens de Belgische hoogleraar prof. dr R. Hirsch- feld, bij de in 1984 failliet verklaarde be- leggingsgroep Research Co in Rotter dam. De directeur van deze groep, J.M. den Engelsman, is onlangs veroordeeld we gens bedrieglijke bankbreuk, valsheid in geschrifte en oplichting. Ongeveer 200 beleggers hebben een totale belegging van 5 miljoen dollar (bij de huidige koers ongeveer 16 miljoen gulden) verloren. Heertje ontkent voor Research Co ge werkt te hebben, maar VN publiceert fo to's van declaraties, die de hoogleraar bij Den Engelsman en bij Research Co Op tions, één van de vennootschappen van Research Co, heeft ingediend. Heertje is volgens VN ook betrokken geweest bij First Commerce Securities, een slecht bekend staand effectenkan toor in Amsterdam, dat handelt in aan delen DeVoe-Holbein. Van de advieswerkzaamheden van Heertje wordt ook gewag gemaakt in het blad 'Effect' van de Vereniging Effecten bescherming, een belangenvereniging van aandeelhouders. De VEB meldt dat Heertje tegenover haar een warm pleidooi heeft gehouden voor de activiteiten van First Commerce Securities. De VEB spreekt al lange tijd het vermoeden uit dat achter de scher men van First Commerce een zekere Ir ving Kott de baas is, een Canadees die in zijn vaderland bekend is om fraude en oplichting. Toen Heertje optrad als voorzitter van een studiedag over beleggingskwesties, waaraan een aantal vooraanstaande Ne derlandse deskundigen hun medewer king verleenden, heeft de vereniging zich tot Heertje gewend met enkele op merkingen en vragen over zijn gedrag. Het antwoord kwam niet van Heertje zelf, maar van een advocaat die namens de hoogleraar dreigde met strafrechter lijke gevolgen voor de VEB als de ver- Heertje H)iuw eniging zou publiceren over diens ad viesfuncties. De Tweede Kamer heeft overigens al een Wet Effectenhandel aangenomen, die malafide effectenkantoren de handel in duistere effecten onmogelijk moet maken. Nederland is tot nu toe één van de weinige westerse landen waarin geen beperkingen zijn gesteld aan de handel in effecten. Directeur A. Gerla van de VEB heeft Nederland in dit verband ooit de 'achter buurt van de internationale effectenwe reld' genoemd. Bij professor Heertje wordt de tele foon niet opgenomen. In Noordwijkerhout doen achttien jongelui een poging het wereldrecord paalzitten te verbeteren. Dat staat nu nog op 92 uur en 14 minuten. I zie sportpagina Michiel Schapers heeft tijdens het toernooi om de open Nederlandse tennistitel voor een daverende verrassing gezorgd door de als eerste geplaatste Zweed Henrik Sundström uit te schakelen Schapers, wiens naam niet op de plaatsingslijst stond, drong in drie sets door tot de kwartfinales. zie sportpagina zie pagina 2 ROTTERDAM (ANP) - De prijzen van normale- en su- perbenzine gaan met ingang van morgen met een cent per liter omlaag. Voor een liter super moet met ingang van die dag bij de zelf tankstations 1,89 gulden worden betaald. Een liter nor male benzine gaat dan 1,82 gulden kosten. GENEVE (RTR/DPA) - De ministers van de dertien OPEC-landen zijn het nog steeds niet eens over verande ringen van de olieprijzen. De voorzitter van de verga dering, de Indonesische minis ter Soebroto, deelde na afloop van de zitting van dinsdag mee dat een speciale geschil- lencomité nog geen overeen stemming heeft bereikt. HANDIGE HANDDOEK groot formaat, 60X140 cm Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en de handdoek zal u worden toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling 66,30/kwartaal 22,97/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT 4 Datum van aanmelding: Naam: Adres: I Postcode: Woonplaats: HNs* IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. pL, pellen kan ook076-236911LNA-l

de Stem | 1985 | | pagina 1