6 Weer zo tl kunstenaar die zonder werk 138MILJOEN VOOR MILIEU-MAATREGELEN RT ZEEUWS Huiskamercafé blijft behouden ER KAN NOG VEEL OP DE GENTSE FEESTEN P. Baecke wint trofee gemeente Sas van Gent MAMA it - disco UVA IALVE PRIJS it - disco Bejaarden- schieting :k. Het overkomt u, uw buurt of dorp. de binnenstad heeft ;heid van de slaap- rd. uithoek kan erover lotseling vervangen stille driekamerflat, tam Dat 't niet altijd loe je er aan? Als u ouw-van-hiemaast" dat al een minder t, komt u wellicht mmen, 'n vreemde as doen of gewoon a tweetjes helpen in en voor bejaarden? eenzaamheid ten- i pakt een boek. De talsu ideeën op wilt Telefonische Hulp- lefoonbbek ummer 030-942424, ichtstbijzijnde hulp- ïatie over de moge- wereld aan. DONDERDAG 25 JUL11985 VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 ANTWERPEN - De Duitse chemiereus BASF- Antwerpen heeft sinds '64, toen het bedrijf in het uiterste noorden van het Antwerpse ha vengebied neerstreek, 2,5 miljard Belgische frank oftewel een dikke 138 miljoen gulden voor milieu-maatregelen uitgegeven. Dat is 9,2 procent van alle gedane investeringen. Plaatselijk nieuws Hengstdijk te zoenen I bieren (jubileum, receptie, ving, overwinning, hm, openbare dank, |g best eens in de i familieberichten, ur hoeft het met te I nog geen tientje). I 1,85. Eén grote I Voor het plaatsen |g met een formaat mj 13,00 toeslag (nvraag Bij niet- 3,00 adm kosten (met geretourneerd 1 uw tekst 2 dagen lan onze kantoren, liurt u eveneens 2 (ar Postbus 3229, (ke opgaven worden 1 indien naam en hdien Uw betaling Lden ons het recht (aaf van redenen te |n nieuws i op donderdag. hartelijk gefeliciteerd riet je 50e verjaardag jlartin-José, Jan-Yolan- |a, Walter-Lidian. iESTAAN zal op len disco-zangeres ree ag (dinsdags rur tot 01.00 uur. kost 1.25 cht voor de ttails vanaf 2.50 van Ida, tel. 137688 on. 25 juli, aanv. 13.30 ur, 25,- gratis. Café-zaal Molenhof", Kloosterzan- e. Ie Sdchting Ideële Reclame SIRE Giftig afval van BASF naar Duitse zoutmijn Van een oneer verslaggevers BASF-Antwerpen, met 2800 werknemers, onder wie ruim 200 Zeeuwen en Westbrabanders, vervaardigt onder meer meststoffen, kunststoffen en chemicaliën. Jaarlijks brengt BASF-Antwerpen 60 ton giftig chemisch afval over naar de zoutmijn op de grens van de Bondsrepubliek met Oost-Duitsland „Wanneer met de regelmaat van de klok Lekkerkerken op duiken, wanneer een stort plaats als de Hoge Maeij maandenlang het nieuws haalt en wanneer dioxineva- ten half Europa rondzwerven, dan is het normaal dat het woord 'afvalstoffen' bij het publiek ronduit negatieve re acties teweeg brengt", «ldus BASF-pr-medewerker D. Clotman. Hij vertelt dat bij BASF- Antwerpen, dat zoals bekend niet alleen door Belgische, Van een onzer verslaggevers GOES - Stoomtram - De consulent natuur en milieu educatie in Zeeland heeft een plan gepresenteerd voor een informatiecen trum aan het eind van de stoomtram Goes-Borsele te Oudelan- de. Het informatiecentrum moet een toeristische 'elk-weer'- voorziening worden, waarin belangstelling wordt gewekt voor natuur- en cultuurhistorische aspecten in de zak van Zuid-Be veland. Het centrum zou zich ook een functie moeten gaan ver vullen voor onderwijs en andere educatieve activiteiten. De bouwkosten zijn begroot op 350.000 gulden, de inrichtingskosten op 150.000 gulden. Realisatie zou plaats moeten vinden via de te- rugploegregeling (werken met behoud van uitkering). Er wordt een kostendekkende exploitatie mogelijk geacht. Dan moet de stoomtram jaarlijks 100.000 passagiers trekken die een toeslag van een gulden betalen. Met eventuele horeca-exploitaite is hierbij nog geen rekening gehouden. GOES - Samivoz - Op maan dag 26 augustus wordt L. Sen- neker officieel geïnstalleerd als algemeen directeur van de Zeeuwse Samivoz-instellin- gen. Daartoe behoren de Beve- landse verpleeghuizen Den Berg, Sint Maarten in de Groe, Maria Terweei en De Werf- kampen. Sepneker is benoemd per 1 juli. Hij was al directeur van het tehuis Den Berg. De installatie vindt plaats in St. Maarten in de Groe te Goes. Aanvang 17.00 uur. Anderhalf uur tevoren begint men met de ontvangst van de genodigden. GOES - Volksdansgroep - De Goese volksdansvereniging Vodago doet donderdag (van daag) mee aan een Oud Ve- luwse Markt in Barneveld. Het folklore-ensemble is er present met 14 danseressen, 10 dansers, 6 muzikanten en en kele begeleiders. In het cen trum van Barneveld geeft men verschillende voorstellingen. Vodago bereid zich momenteel voor op een reis naar Japan, waar men eind augustus, be gin september een groot aan tal voorstellingen zal verzor gen. Daarna vinden optredens plaats in Boskoop en Weissen- thurm (W-Dld). HEINKENSZAND - Toertocht - SV Orion houdt zondag 28 juli voor de vierde keer een fietstoertocht vanuit Hein- kenszand. In de zak van zuid- Beveland zijn daartoe routes uitgestippeld met lengtes van 25, 40, 60 en 100 kilometer. De inschrijving vindt plaats tus sen 8.30 en 12.00 uur bij Jo's Café in de dorpsstraat 113. Om 16.00 uur moeten de fietsers te rug zijn. Hen wacht dan een stoffelijke herinnering aan de tocht. 'S-HEERENHOEK - Riolering - De inspecteur buitendienst van de directie Volkshuisves ting in Zeeland, M. Mol, stelt de drukrioleringswerken te 's- Heerenhoek op 28 augustus of ficieel in werking. Men komt daartoe om 15.00 uur bijeen in de Geveltjes aan de Markt De genodigden krijgen na afloop een koud buffet aangeboden. Er vinden dan ook korte toe spraken plaats. De nieuwe uitbaters achter de toog van 't Verdronken Land - FOTO ERIK OSSEWAARDE Van onze correspondente OASE VOOR SAEFTINGHEGANGERS EMMAHAVEN - Het na tuurgebied Saeftinghe. Ver blijfplaats voor een bonte verscheidenheid aan vogel soorten en een trekpleister voor de natuurliefhebber. Het hele jaar door worden onder deskundige gidsen ex cursies door het slikken- en schorrengebied geloodsd. Drie tot vier uur ploeteren door de modder. Als een oase doemt aan het eind van de tocht het cafeetje in Emma- haven op. Hete soep, koffie en pils staan al op de ver moeide trekkers te wachten. Maar voor je binnenstapt wel even in het teiltje je laarzen schoonschrobben. Veertig jaar lang heeft de familie Buys (twee broers en hun zuster) de naar een ver snapering hunkerende wan delaars die terugkwamen van een tocht door het Ver dronken Land van Saefting he op hun wenken bediend. Toen ze de pensioengerech tigde leeftijd bereikten, zag het er naar uit dat er voor hen geen opvolging meer zou zijn. En dat zou het ein de hebben betekend van een lange traditie. Geen volle kamer met vermoeide trek kers, die op slag veranderd zijn in natuurliefhebbers. Geen foto's meer aan de wand van meeuwen, het ha ventje van Paal, de eerste gids. Maar, het voorbestaan van een van de laatste huis kamercafeetjes in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen is verzekerd. Herman Kriec- kaert en zijn echtgenote Marga de Deckere uit Axel hebben zich gemeld als nieuwe uitbaters. „Wij hou den alles zoveel mogelijk bij het oude", zegt Herman. „In principe wordt er zo min mogelijk veranderd". Hij sjouwt de trap af om in de kelder een paar biertjes te halen. „Dat soort zaken wordt natuurlijk wel aange past", lacht hij. „Ik vind het niet erg om die trap op en af te lopen, maar het maakt het werk toch zwaar. Er komt hier wel een tap en een koe ling en zo meer". Het echtpaar wil de sfeer die de familie Buys in het cafeetje bracht voortzetten. „Om te beginnen zijn we al iedere dag open", zegt Her man, „ook in de winter en in het jachtseizoen". Excursie- gangers kunnen al vanaf een uur of acht 's morgens terecht, ook om zich aan te sluiten bij de groepen die de Saeftinghe ingaan. Er is geen speciale sluitingstijd, al is het café niet bij nacht en ontij open. „Wij zijn 's avonds open zolang er gas ten zijn", zegt het echtpaar. „In de zomer komen hier nog vaak fietsers langs, die kun nen dan toch wel tot een uur of elf terecht". Het cafe heropent officieel halverwege de maand augustus. De manier waarop dat zal gebeuren, weet het echtpaar op dit moment nog niet. Over een ding zijn zij het in elk geval al eens en dat is een naam voor het ca fé. Toepasselijk: café 't Ver dronken Land. maar ook door Nederlandse milieu-organisaties 'goed in de gaten' wordt gehouden, het af- val-probleem op diverse ni veaus wordt aangepakt. Zo wordt zoveel mogelijk verme den dat er afvalstoffen ont staan. Er vindt hergebruik van neven- en bijprodukten plaats en bepaalde afvalstof fen worden gezuiverd, andere -vaste- verwijderd. Volgens Clotman levert dit vaste afval -het gaat om 6400 ton per jaar- 'weinig bijzonde re problemen op'. Bijna 75 pro cent van dit afval kan men vergelijken met huishoudelijk afval. Het wordt ook als zoda nig verwerkt. Een kleine 20 procent betreft niet-giftig chemisch afval dat gestort mag worden. Wél giftig 'speciaal' che misch afval (resten van kwik houdend afval uit de chloorfa- briek). wordt van BASF-Ant- werpen naar een oude zout mijn in het Duitse Neurode overgebracht, waar het wordt opgeslagen. Het wordt er met vrachtwagens naar toe ge bracht. Het gaat om 60 ton per jaar. De mijn, die op de grens met Oost-Duitsland ligt, wordt geëxploiteerd door on dernemingen die eigendom van BASF zijn. Ook Akzo, En- ka, Philips en de NAM beho ren tot de vaste klanten van deze mijn. Het in Terneuzen gevestigde Broomchemie heeft een paar keer naar de opslagmogelijk heden in Neurode geïnfor meerd, maar daar is het bij gebleven. In de zoutmijn wordt geen radio-actief afval opgeslagen. BASF-Antwerpen, dat vo rig jaar een omzet boekte van 50 miljard frank, gaat binnen kort een installatie bouwen voor de produktie van 6000 ton tertiairbutylamine per jaar, dat onder meer wordt ge bruikt voor het vervaardigen van rubberchemicaliën. Zwemmen - Op het recreatie terrein De Vogel werd een zwemwedstrijd gehouden, waaraan 56 kinderen deelna men. Pascal Hoek en Leonie Hoek uit Terneuzen werden in de categorie 6-9 jaar winnaar. Anro van de Berg uit Axel won bij de jongens 10-13 jaar. Play back - Op het recreatie terrein De Vogel werd een play back-show gehouden, waaraan tien personen deel namen. Uitslag: 1. Anja Borre- mans, Beveren; 2. Christian de Kort, Kloosterzande. Surfen - Op het recreatieter rein De Vogel werd een surf- wedstrijd gehouden, waaraan 50 personen deelnamen. Bij de jeugd tot 14 jaar werd Jean- Pierre Ranschaert winnaar en Karei Hoefnagels werd twee de. Beiden wonen in Hulst. Bij de jeugd vanaf 15 jaar werd Danny Verlinden uit Terneu zen winnaar. Eep.orgelman met aap op de Gentse Feesten Door Jan Jansen GENT - „Luistert", zegt de orgelman, „ik moet toch ook mijn pintje verdienen nie- waar?" Hij ziet er naar uit dat hij er graag eentje pakt, klein, morsig, een vuile klak op een grijzende kop, waarin pretoogjes de sfeer van de Gentse Feesten weerspiege len. Een Hollandse verslagge ver uitgezonderd, vraagt na tuurlijk niemand waarom hij zo druk doende is op de Korenmarkt. Men laat 'm gewoon, maar het 'frangen- bakske' rinkelt gedurig. Jongeren, die zingen bij sax en gitaar, en met het zelfde doel de gitaardoos open op straat leggen, tellen minder revenuen. Ze spelen drie minuten en geven het dan ontmoedigd op. Het pakt niet. Met hetzelfde probleem worstelt een jongleur die wel eens een balletje laat vallen en de misgreep met een verbaasde mime camou fleert. Het publiek gaapt de man aan, niet-begrijpend. „Weer zo'n kunstenaar, die niet aan werk weet te gera ken", zegt een Vlaming, bij na boos als de jongleur te- ruggaapt. Dat de orgelman wel in 't emmertje valt en de alterna tieve straat-vertoning min der, is nog geen bewijs dat de Gentse Feesten afgedaan hebben als een vertoon van opperste feestvreugde. Hoogstens wordt er geknab beld aan het beeld dat tij dens de feestweek alles kan. Want als dat nog zo is, blijft het bij gedogen. Misschien komt het wel omdat de Gen tenaars zelf minder talrijk zijn. Meer en meer schijnen zij het gedruis te ontvluch ten en op vakantie te gaan, de feestelijkheden overla tend aan Hollanders en an dere Vlamingen. 't Is één grote braderie, zegt een Zeeuws-Vlaming, teleurgesteld neuzend in de kitsch op een als kunst markt geafficheerde happe ning. Maar hij ziet even over het hoofd dat Gent op het vlak van cultuur en amuse ment net iets meer heeft te bieden dan om het even welk winkeliersevenement in zijn regio. Te druk „De mensen zitten daar maar, een beetje onderuitge zakt naar de muziek te luis teren, maar er zit geen be weging in", kritiseert een ander. Een derde gaat er niet meer naar toe: „Veel te druk, geen lol meer aan". Dat van die drukte is waar, al scheelt het natuur lijk als je even uitkijkt wan neer je gaat. En verder is het zoals bij ieder feest: het is maar wat je er zelf van wilt maken. De organisatoren en al die spontane straatarties ten laten in ieder geval ge noeg keus. Sta even stil bij de oude - FOTO WIM KOOYMAN man, die tokkelt op een nog oudere gitaar, nog energie ker als weer wat frankskes in z'n hoed rollen. Zelfs de rijkswachters bestrijden met succes hun image van barsheid. Eentje wordt spontaan drie keer op de wang gezoend als hij een meisje alleen maar de weg wijst. Dialect Bij St-Jacobs imiteert Za- ki met redelijk succes RUR, zeker nu de dagelijkse talk show Mariene van Video- Match tot de gasten rekent. Nee hoor, ze verdient niet zoveel aan dat tv-optreden en dat ze dialect spreekt slaat al helemaal nergens op. Al in haar jeugd werd ze bespot omdat ze geen Vlaams wist te klappen. Daar weet een andere gast, dialect-deskundige, meer van. „Gij kunt dat wel verklaren zeker, Johan", wakkert Zaki, bij voorbaat provocerend, het vuurtje aan. Daar is het publiek voor gekomen, lacherig wachtend op een uitglijer van de tv-persoonlijkheid. „Kijk, dat vind ik nou leuk, dat die Belgen een beetje op mekaar gaan vitten", zegt een Zeeuwse terraszitter, in de eerste plaats gekomen om zeventien soorten Belgisch bier te proeven. De Gentse Feesten: ieder vindt er wel wat van zijn gading. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Aan de wed vlucht Groot-Sas, gehouden vanuit Compiègne, werd door 549 jonge duiven deelgenomen. Het aantal oude duiven was met 156 heel wat minder. De door de gemeente Sas van Gent beschikbaar gestelde beker is gewonnen door P. Baecke uit Westdorpe. Zijn winnende duif was met 1508,07 meter per minuut de snelste. Uitslagen jonge duiven: 1. R. Geemaert, 1468,21 mpm; 2. Th. van Zeele, 3 en 5. P. Baecke, Westdorpe; 4. R. de Caluwé, 6. R. van de Berg- he, 7,8 en 9. CB. van de Berghe, al len Sas van Gent; 10. C. van Acker, Westdorpe. Oude duiven: 1,2,3 en 4. P. Baecke, 5. A. Rammeloo, Philip pine; 6,7 en 8. CB van de Berghe, 9 en 10. P. Koers, beiden Sas van Gent. De Reisduif Sluiskil, 240 jonge dui ven, 1465,62 mpm: 1. A. van Kerk hoven, 2 en 4. A. Bouchaut, 3. B. de Koeijer, 5. combinatie Klerk-Dane, 6. P. Claeys, 7,8,9 en 10. combinatie Du Puy-Biezen. Met 70 oude dui ven, 1502,07 mpm: 1. A. Bouchaut, 2. gebroeders Visser, 3 en 4. combina tie Du Puy-Biezen, 5. combinatie Klerk-Dane. Met Moed Vooruit Boschkapelle, 286 jonge duiven, 1478,09 mpm: 1 en 3. J. de Rijk, 2. A. Schuren en zoon, 4 en 8. D. Dobbelaar, 5. L. Kerck- haert, 6. Th. Dobbelaar, 7. C. van Doorn, 9. W. Dobbelaar, 10. P. Pie- ters. Met 35 oude duiven, 1491,03 mpm: 1 en 3. D. Dobbelaar, 2 en 5. F. Dobbelaar, 3. A. Wauters. Met 34 jaarlingen, 1477,96 mpm: 1. F. Dob belaar, 2 en 4. Jos de Klerk, 3. C. de Cock, 5. L. Kerckhaert. De Reisduif Philippine, 347 jonge duiven, 1477,42 mpm: 1. B. Siben, 2 en 6. J. de Mul, 3. H. van de hemel, 4 en 9. E. en L. Breepoel, 5 en 8. F. Dieleman, 7. F. Roegiest, 10. T. de Bruijn en zoon. Met 72 oude dui ven, 1492,63 mpm: 1,2,3,6,7,8 en 9. A. Rammeloo, 4. F. Roegiest, 5. W. den Hamer. De Snel vliegers Oostburg, 375 jon ge duiven, 1474,55 mpm: 1 en 8. J. Simpelaar, 2. C. van de Bossche, 3 en 9. P. Visser, 4. J. de Lijzer, 5 en 7. J. de Krijger en zoon, 6. R. van Hee, 10. C. Bron. Met 88 oude duiven, 1494,35 mpm: 1 en 2. J. de Lijzer, 3. J. de smet, 4. J. de Krijger en zoon, 5. C. Bron. Vanuit Dax met 44 oude duiven, 1242,89 mpm: 1 en 3. G. Tas, 2 en 4. A. Risseeuw sr, 5. B. van Veenendaal. Volharding Westdorpe, 161 jonge duiven, 1471,69 mpm: 1. A. van Paemel, 2,4 en 10. P. Baecke, 3,5,6 en 8. H. van de Veeke, 7. C. van Acker, 9. W. de Fouw en zoon. Met 66 oude duiven, 1508,02 mpm: 1,2,3, en 4. P. Baecke, 5. W. Verhaegen en zoon. Dax Inkorfcentrum Sas van Gent, 171 oude duiven, 1661 mpm: 1. W. den Hamer, Philippine; 2. A. Arens, Terneuzen; 3 en 4. Koch- Riemens, Terneuzen; 5 en 8. J. Haak, Hoek; 6. Th. Lambert, Boschkapelle; 7. combinatie Wol- fert, Hoek; 9. Joh. Buijze, Terneu zen; 10. H. de Feijter, Axel. De Zeeuw Goes, 108 oude duiven, 1236,38 mpm: 1. Brouwer en doch ter, 2 en 9. F. Voois, 3 en 10. W. Mul ler, 4. C. van de Velde, 5. Wage naar-Toonder, 6. Witte-Keijzer, 7. Steenhard-Princen, 8. M. Nelisse. CC Zuid-Beveland, 366 jonge dui ven, 1297,62 mpm: 1. D. Brouwer en dochter, Goes; 2. F. Voois, Goes; 3. F. Glerum, Kruiningen; 4. H. Beu lens en zoon, Kwadendamme; 5. D. van Bommel en zoon, Kruiningen; 6. W. Muller, Wilhelminadorp; 7. C. van de Velde, Goes; 8. Wagenaar- Toonder, Kloetinge; 9. De Witte- Keijzer, Goes; 10. J. Vleugel, Yer- seke. CC West-Zuid-Beveland, 90 oude duiven, 1136,27 mpm: 1 en 3. J. Ge luk, Heinkenszand; 2,6 en 7. Joh. Poelman, 's-Heer Arendskerke; 4. H. Tijdens, Heinkenszand; 5. D. Rijk, Heinkenszand; 8. Joh. van de Velde, 's-Heer Arendskerke; 9. P. van 't Westeinde, Lewedorp; 10. P. Oele, Oudelande.

de Stem | 1985 | | pagina 11