even..u UITBLAZEN Margareth Thatcher wil volle buit binnenhalen Voorzichtigheid RSV- commissie bleek juist Duitse justitie blunderde bij zoektocht naar Mengele iDISO'MMML ACHTERGROND Ontwikkelingslanden houden de boot af in nieuw GATT-overleg Anti-vries of opium NAAR EEN EENVOUDIGER BESLUITVORMING BINNEN DE EG WIMKOCK WOENSDAG 24 JUL11985 PAGINA; Doel Vliegreizen BEWIJZEN MEINEED DE VRIES NIET (MEER) TE VINDEN Vertrouweling Oom Hans Oostenrijk heeft me nooit zo aange sproken. Volgens de overlevering waren de Oostenrijkers 'de ergsten'. Seyss Inquart kwam er vandaan. Maar Simon Wiesenthal woont er ook. De OPEC-sjeiks voelen er zich betrekkelijk op hun ge mak. Als een aflevering van Ta- tort in Oostenrijk speelt is de dikke inspecteur nauwelijks verstaanbaar. Toen ik m'n dia's van Wales nog wel eens ver toonde zei één van mijn vaste toeschouwers altijd 'nét Oos tenrijk'. Dat ergerde me. Of ik er zelf wel eens ge weest ben? Nauwelijks. Alleen in Wenen. Twee dagen. Net ge noeg om Schönbrunn en Belve dère te zien, de St. Stefan en rij en praalgebouwenzoals onze Nederlandstaüge gids Hanne- lore ze noemde. Zij het ons ook Wiener Rostbraten en Weense Gemütlichkeit proeven in brui ne café's waar de kranten in stokken zaten geklemd. Wenen, een bewoond mu seum waar ze proberen - niet zonder sukses geloof ik - de goede oude tijd pas op de plaats doen houden. Een hoog bejaarde, zichtbaar de nestor van de hoofdsteden van Euro pa. Not my piece of cake, zoals een Engelsman, heel verstaan baar voor Nederlanders, zou zeggen. Ik ben geen groot wijndrin ker. Een goed glas op z'n tijd. Liefst los van de maaitijd want wijn bij het eten doet al te ge makkelijk m'n oren suizen. Zo maar onverwacht, op een herf stige avond: „Zullen we?" Dan een wijn kiezen uit de toch wel met zorg omgeven voorraad ge kregen flessen. Zo'n glas wijn weet ik te waarderen. Daar hoeft gaan kaas of stokbrood bij. Rode wijnen hebben m'n voorkeur. Medoc als u het pre cies weten wil. Witte wijnen doen mijn ogen tekort. Ik heb dat nu eenmaal. Met whisky ook. Tenzij de smaak de onont koombare doorslag geeft heb ik het liefst een stevig gekleurde whisky. Eerder bruin dan am ber. De kleur van Johnny Wal ker black label in een literse fles. Witte wijnen zijn een beetje in de mode of zijn dat in elk ge val recentelijk geweest. Ik heb niet meegedaan. Het enige dat me aan witte wijnen nog wel bevalt is dat je ze gekoeld kunt drinken. Jongelui zie ik tegen woordig met klontjes ijs in de witte wijn. Kellergeisterkultur noem ik dat. Als ik in totaal twee flessen witte wijn per jaar drink is het veel. En dan liever 'n eenvoudige Vouvray van de Loire dan een Duitsachtige van de Elzas, de Rijn, de Moezel of het Burgenland. Misschien zijn de etiketten te bont of de fles sen te slank, maar Duitsachti- gen zijn not my cup of tea, zoals de Engelsman, terwille van de variatie, ditmaal zou zeggen. Oostenrijk doet me dus niet veel en Oostenrijkse wijn heb ik nooit gedronken. Anti-vries in Oostenrijkse wijn is voor mij persoonlijk niet bedreigend. In geen enkel op zicht. Als van de Engelsen be kend werd dat ze vergif deden in hun gin dan zou ik als anglo fiel rood aanlopen van plaats vervangende schaamte. Als Oostenrijkers knoeien met hun wijn, hoeft me dat niets te doen. Toch werd ik giftig toen ik er over hoorde. Op gevaarlij- ke wijze knoeien met ander- 3 mans eet- en drinkwaren üjkt ll(lllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||llllllll||||||||lllllllllljlllllllllllllllllllj= me na rechtstreekse moord het zwaarst denkbare misdrijf al staat er in Oostenrijk slechts maximaal tien jaar op en dat alleen nog als het gifmengen ju ridisch gelijk kan worden ge steld met poging tot doodslag. Daar kunnen deskundigen nog jaren over in de clinch üggen met elkaar. Knoeien heeft op zich niets te maken met industrialisatie of onverzadigbaarheid van de markt. Knoeien is menselijk en van alle tijden sinds er mensen zijn. Gifmengen trouwens ook, maar dit terzijde. Drs. J.F.L.M. Cornelissen uit Dongen, schrij ver van Het Bierboeck (1983) over oude bierbrouwtechnieken schreef mij naar aanleiding van het Oostenrijkse wijnschandaal een brief waarin hij enkele voorbeelden geeft van geknoei met bier in vroeger dagen. Zo vermelden 18de en 19de eeuwse brouwershandboeken dat soms stoffen als opium en strychnine in bier werden aan getroffen. Een probleem waar mee menige brouwer zich ge confronteerd zag was het ver stijven van het moutbeslag tot een soort dikke üjm die hij met geen mogelijkheid nog uit de beslagkuip kon krijgen. De brouwer had dan nog één paar- demiddel achter de hand: poor taarde erop en roeren tot de he le brij zachter werd. Poortaarde was een eufemisme voor- menselijke uitwerpselen! De brouwer mocht dit middel overigens slechts in de hoogste nood toepassen. Brouwers kenden ook een methode om bedorven, stinken de mout weer 'goed' te krijgen. Ze kieperden er dan beenzwart in. Dat spul had een sterk ab sorberend vermogen. Been zwart was een poeder van ver koolde beenderen of verbrand leer. Zuur bier kon weer op smaak worden gebracht door er kalk van gebrande schelpen, wit krijt, witte ketelsteen, eie ren, zout en suikerbieten in te weken te leggen en nog in een brouwershandboek van 1926 wordt een geleigetrokken uit kalfskoppen aanbevolen als middel om troebel bier weer helder te maken. Was het bier daarentegen 'lang en dradig', zeg maar: slijmerig, dan wilde een kluit mosterd nog wel eens helpen. Bier op kleur brengen met drop üjkt mij nog het on schuldigste van de door drs. Cornelissen gesignaleerde brouwersfoefjes. Gelukkig hebben we nu de Bierwacht en wat het Oosten rijkse wijnschandaal betreft de televisie. Oostenrijkse wijnboe ren hebben voor de tv-camera's hun beklag kunnen doen. Je zou maar een hardwerkende wijnboer in Burgenland zijn en de vrucht van je arbeid in rook zien vervliegen omdat een paar gewetenloze bandieten je pro- dukt hebben 'opgewaardeerd' met een scheut anti-vries. Mijn sympathie is met die wijnboe ren. Voor het eerst heeft iets of iemand uit Oostenrijk mijn sympathie opgewekt. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwslraat 9, 01150-17920 Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: f 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van f 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17 00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties® 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek 101053738. T5 Door Aad Jongbloed BRUSSEL - Het is meer dan merk waardig dat de ministers van Buiten landse Zaken van de EG maandag binnen enkele uren hun fiat gaven aan een intergouvernementele confe rentie, die moet leiden tot een eenvou diger besluitvorming binnen de Ge meenschap. De verrassing is daarin gelegen dat nog nauwelijks drie weken geleden de Top van regeringsleiders in Milaan grotendeels mis lukte door de weigering van Groot-Brittan- nië, Denemarken en Griekenland om een dergelijke Conferentie bijeen te roepen. De vraag is dan ook of er plotseling een zo merse Europese wind door Londen, Kopen hagen en Athene heeft gewaaid of dat, omge keerd, de drie lidstaten alsnog voor een na tionalistische storm zullen zorgen. Gezien het tot dusver gevoerde beleid van de 'lastpakken' van Europa lijkt het beter het stormzeil in gereedheid te brengen; het is verre van aannemelijk dat de Britten, de De nen en de Grieken zich plotseling neerleggen bij een EG die zich door middel van eenvou dige meerderheidsbesluiten krachtdadiger kan ontwikkelen. Wellicht hebben de Denen geen ingewik kelde politieke truc in de hoed. Zij kunnen er rustig op vertrouwen dat hun parlement in zijn huidige samenstelling een wijziging van het Verdrag van Rome zal afwijzen en omdat unanimiteit in deze vereist is kan er dan niets veranderen. De Grieken zullen zich af laten kopen. De Griekse premier Papandreou heeft een traditie hoog te houden: meegaan met de rest tot het laatste moment om dan te vragen wat het hem oplevert. En mevrouw Thatcher, de Britse premier, heeft haar weg zo goed als zeker al gebaand. Zij zal, vertrouwend op een uiteindelijk 'nee' van de Denen en Grieken, de intergouverne mentele conferentie niet in negatieve zin wil len beïnvloeden omdat zij haar doel toch denkt te bereiken. Haar minister van Buitenlandse Zaken Geoffrey Howe heeft maandag Thatchers weg al geplaveid. Hij wist het voor elkaar krijgen dat twee groepen, voorlopig onafhan kelijk van elkaar, gaan werken aan twee op drachten: 1. de opstelling van een verdrag voor de politieke samenwerking van de EG - het éne buitenlandse beleid, 2. het bijschaven van het Verdrag van Rome. De politieke samenwerking is de grote hobby van mevrouw Thatcher, die daarover al uitvoerige gedachten op tafel heeft gelegd. Omdat ook de as Bonn-Parijs voorstellen daartoe gedaan heeft, hoeft mevrouw That cher alleen maar hard te duwen om haar zin te krijgen. Dat betekent dat de Verdragswij ziging ondergeschikt wordt aan de Europese politieke samenwerking. Om die Verdrags wijziging nog meer, maar niet al te opzichtig, naar de achtergrond te dringen heeft Howe in opdracht van Thatcher het maandag voor elkaar gekregen dat „inmiddels op ambtelijk niveau gedragsregels opgesteld worden, die het mogelijk moeten maken tot eenvoudiger besluitvorming te komen." De spelregels houden echter nadrukkelijk ook, zij het min of meer indirect, het veto-recht in, dat de echte rem is in de besluitvorming. En daar is het mevrouw Thatcher om te doen; zij wil zich ten allen tijde het recht voorbehouden dwars te gaan liggen als de Britse zaak ge schaad dreigt te worden door Europa. Met de wetenschap dat Denen en Grieken uiteindelijk de Verdragswijziging zullen we ten te voorkomen kan Groot-Brittannië zich zeer coöperatief opstellen om tenslotte bin nen te halen wat gewenst wordt: Britse spel regels tijdens de vergaderingen en een poli tieke samenwerking naar Brits model. Opti misme over het welslagen van de intergou vernementele conferentie, dat moet blijken op de Top van Luxemburg in december, is dan ook niet geboden. Door Jan Gre«n DEN HAAG - Voorzitter C. van Dijk van de par lementaire enquêtecom missie die een poging deed de teloorgang van het Rijn-Schelde-Verol- meconcern te achterha len zei het aan het eind van het verhoor van voormalig president commissaris De Vries van RSV heel voorzich tig: de commissie had het vermoeden dat De Vries meineed pleegde, maar „niemand is schul dig eer de rechter aldus heeft bevonden". Dr. J. de Vries zal, zo deel de het Haagse hoofdofficier van justitie gisteren mee, zelfs niet vervolgd worden, omdat niet (meer) bewezen kan worden dat hij tegenover de RSV-enquetecommissie meineed pleegde. De stukken waaruit zou moeten blijken dat het voormalige kopstuk van RSV met dubbele tong sprak over een (even dubbe le) boekhoudingen zijn niet meer te vinden. De Vries was misschien wel de meest weigerachtige („om RSV niet te schaden") en ook meest provocerende getuige in het verhoor van de parlementaire commissie. Door zeer afgemeten en laat dunkend te reageren en non chalant te antwoorden op vragen van de commissiele den Van Dijk, Van Dam en Joekes wekte hij bij voorbaat de indruk niet open kaart te willen spelen. Zijn uitwei dingen over betalingen aan personeel en zijn hooghartige tussenwerpingen - „Voor mij is een helicopter een gewoon vervoermiddel" - maakten hem voor de 'volgers' van de enquete en zeker ook voor de tv-kijker tot een opmerkelij ke verdachte. De Vries gaf toe - „Dat kan best, ja" - dat hij in een tijd spanne van zes jaar declara ties had ingediend tot een be drag van 1.760.000 gulden. Dat had voornamelijk be trekking op vliegreizen en op de kosten voor huispersoneel - een tuinman en een schip per waren bijvoorbeeld ook part-time privéchauffeur. Probleem bij De Vries' decla raties was minder de hoogte als wel het feit dat hij niet al leen RSV voor de kosten liet opkomen, maar ook Verenig de Bedrijven Bredero BV, Commissievoorzitter C. van Dijk en Dr. J de Vries: hoofdrolspelers in het RSV-onder- zoek - FOTO ARCHIEF DE STEM waar hij president-directeur is geweest. Juist die twijfelachtige dubbele declaraties zijn niet te achterhalen. De Vries be weerde dat hij een bedrag van ruim zes ton had terug betaald aan Bredero, maar het is intussen niet te achter halen op welke rekening dat bedrag is terechtgekomen. De Haagse hoofdofficier van justitie vindt daardoor niet genoeg bewijzen om De Vries een proces wegens meineed aan de broek te doen. De RSV-enquetecommissie twijfelde in eerste instantie aan het nut van onderzoek naar onkostendeclaraties van directieleden van RSV. De adviserende accountants probeerden de commissiele den zelfs te overtuigen van de nutteloosheid daarvan. Maar de enquêtecommissie beschouwde dit onderzoek als van „politiek belang" - de aandacht van het publiek werd er in elk geval door ge trokken. Omdat de parlementaire enquêtecommissie zelf niet de bevoegdheid heeft om een strafrechtelijke zaak te on derzoeken - want dat is meineed - ging de zaak over naar de officier van justitie. De inmiddels in Ierland woonachtige De Vries werd eenmaal door de Haagse po litie langer dan zes uur ver hoord, ook (een andere, op vallende) getuige in de per soon van Molkenboer werd aan de tand gevoeld, maar bewijzen waren niet (meer) te vinden. Kreeg De Vries nóg gelijk toen hij consta teerde dat hij niets te vrezen zou hebben van officieren van justitie. Door Mathieu Kothuis 'BESCHAMEND' noem- de de Nieuw-Zeelandse ambassadeur vorige week de afloop van de voorbereidende bespre kingen voor een nieuwe GATT-ronde (een inter nationale Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel) die in september zou moeten beginnen. En dat be schamende sloeg dan vooral op de houding van een aantal ontwik kelingslanden met Bra zilië en India voorop die dat GATT-overleg ern stig zouden hebben ge frustreerd. De problematiek spitst zich toe op de samenstelling van de agenda voor die GATT-vergadering waarop volgens de ontwikkelings landen alleen over het goede renverkeer in de wereld ge sproken zou moeten worden. De westerse industrielanden onder leiding van de VS en de EG willen in september echter ook het dienstenver keer (o.a. transport) in de nieuwe GATT-onderhande- lingen betrekken. Vooralsnog zijn de ontwikkelingslanden er in geslaagd die vergade ring op te houden totdat GATT-voorzitter Felipe Ja- ramillo een ronde heeft ge maakt langs alle 90 aangeslo ten GATT-landen over het VS-voorstel om tóch in sep tember een (volgens de statu ten) formele vergadering uit te schrijven. De Westerse verontwaar diging over het uitstel van het nieuwe GATT-overleg mag dan groot zijn, vraag is alleen of die houding niet in hoge mate hypocriet is te noemen. Immers, vanaf de oprichting van de GATT in '48 is dit multinationaal li chaam in hoge mate gefrus treerd door westerse econo mische protectiemaatregelen. De ontwikkelingslanden lij ken ook in de aanstaande GATT-ronde (naast nieuwe handelsafspraken) ook in het internationale dienstenver keer veel meer te verliezen te hebben dan de industrielan den. In de optiek van de ont wikkelingslanden is het dan ook niet zo vreemd eerst spij kers met koppen te willen slaan op het terrein van de nog bestaande blokkades in het internationale goederen verkeer. Importbeperkingen en handelsblokkades die de VS nog onlangs voor een groot aantal goederen (vooral ook uit de ontwikkelingslan den) hebben opgeworpen voorspellen echter niet veel goeds voor het bereiken van vrijere GATT-afspraken. En met het oog op die onlangs genomen maatregelen is dan ook nauwelijks te verwach ten dat de VS in de voorgeno men GATT-ronde in septem ber die belemmeringen weer zullen opheffen. Het meest schrijnende voorbeeld van economische protectie van de VS en de EG tegen een vrijer internatio naal handelsverkeer (en dus tegen de importen uit de Der de Wereldlanden) is echter nog steeds het zogenoemde miltivezelakkoord (MVA). Deze overeenkomst biedt de industrielanden de mogelijk heid beperkingen op te leg gen aan de textielimporten uit de Derde Wereld om de eigen industrie te bescher men. Een GATT-commissie bepleitte begin dit jaar dan ook om deze beperkingen in de handel van de Derde We reldlanden met het westen op te heffen. Het multievezelak- koord dat begin '86 afloopt zou volgens de GATT-com missie niet moeten worden verlengd. Maar de commissie bepleitte meer maatregelen voor een verdere liberalise ring van de wereldhandel. Zo zouden subsidies aan de agrarische sector in de VS en de EG moeten verdwijnen en de vrijwillige exportbeper kingen die de VS afdwingen bij de export van staal en auto's naar dit land aan be paalde regels moeten worden gebonden. Verder bepleitte de commissie het openbaar maken van overheidsbeslis- singen op het gebied van het handelsbeleid en de gevolgen daarvan. Zolang deze maatregelen die de Derde Wereldlanden in het internationale goede renverkeer onevenredig be nadelen blijven bestaan, is de westerse verontwaardiging en frustratie ten aanzien van het uitstel van de nieuwe GATT-ronde nauwelijks se rieus te nemen. Door Gerard Kessels BONN - Het monster is dood. Tenminste, daar moet menselijkerwijs van uit worden gegaan. De aanwijzingen dat de man die in 1979 in Brazi lië bij het zwemmen verdronk de beruchte kamparts Josef Mengele was, zijn overstelpend. Maar hoewel vooral het laatste half jaar inten sief naar 'de engels des doods' gespeurd is, blijft toch de bittere nasmaak dat de beul zijn gerechte straf ontgaan is door een serie blunders en nala tigheden van de Duitse justitie. De 75-jarige Hans Sedl- meier, voormalig procuratie houder van de landbouwma chine-fabriek Mengele in het Beierse Günzburg, blijkt ja renlang nauwe contacten met de gevluchte oorlogsmis dadiger te hebben onderhou den. Sedlmeier was de con tactpersoon tussen de familie Mengele en 'oom Jozef', die onder de naam Wolfgang Gerhard in de buurt van Sao Paulo woonde. Mede dankzij de gelden uit Günzburg en de steun van zijn familie kon de kampbeul uit de handen van de j ustitie blij ven. Toen ik eerder dit jaar in Günzburg was, zei burge meester Rudolf Köppler ér vast van overtuigd te zijn dat Jozef Mengele nog in leven was. „Want", aldus Köppler, „als Mengele dood zou zijn dan zou de familie dat zeker bekend maken." De redene ring van Günzburgs burge meester was logisch. De aan kondiging van Mengele's dood zou immers een eind maken aan de stormloop van journalisten op het Beierse stadje en op de veelgeplaagde familie. Maar de familie heeft, om wat voor reden dan ook, de dood van de kamp beul zes jaar lang geheim ge houden. De neven Karl- Heinz en Dieter Mengele ble ven in de schaarse interviews die ze gaven glashard ont kennen dat er ook maar één pfennig vanuit Günzburg naar de oorlogsmisdadiger gevloeid was. Ook zeiden ze niet alles te geloven wat er over Mengele verteld werd. Er zijn, zo zei Karl-Heinz, „ook getuigenissen van Auschwitz-gevangenen die Mengele's activiteiten in een heel ander licht laten zien." Maar interessanter nog dan de familie was Hans Sedlmeier. De vertrouweling van de Mengele's had één keer een tipje van de sluier opgelicht. Tegen een verslag gever had hij zich ooit laten ontvallen „dat hij het geheim van Mengele mee in zijn graf zou nemen." In tal van arti kelen over de kampbeul dook het zinnetje telkens weer op. Velen vermoedden ook dat Mengele met geld uit het be drijf gesteund werd en dat Seldmeier de verbindings man was. Toch was dat ken nelijk niet voldoende om de justitie te alarmeren. Eén keer had Sedlmeier bezoek van de politie gehad. Dat was in 1964, vijf jaar nadat er een arrestatie-bevel tegen Men gele was uitgevaardigd. De huiszoeking in zijn villa in Günzburg leverde echter niets op. Het zou 21 jaar du ren, tot 31 mei 1985 om pre cies te zijn, voordat Sedl meier opnieuw de justitie op zijn dak kreeg. Tijdens een kuur had de bejaarde man tegen een universiteitspro fessor over zijn contacten met de kampbeul gesproken. De prof stapte vervolgens naar de politie. Bij de tweede huisdoorzoe- king vond de politie brieven met adressen uit Sao Paulo. Toen was het nog maar een kwestie van tijd. Via Liselot- te en Wolfram Bossert, die Mengele sinds 1974 onderdak hadden geboden, voerde de speurtocht regelrecht naar het graf van de verdronken kampbeul. Gebleken is dat Sedlmeier niet alleen de keurig getypte brieven van Jozef Mengele, die hij via tussenpersonen in Zuid-Amerika ontving, on der de familie-leden in Günzburg verdeelde, maar dat hij zelf ook regelmatig naar Brazilië reisde. 'Oom Hans', zoals de Bosserts hem noemden, maakte de trips om zich er van te vergewissen dat de oorlogsmisdadiger veilig was en om hem van het nodige geld te voorzien. De band tussen Mengele en Günzburg is nooit verbroken geweest. Meteen na de oorlog verstopte de Auschwitz-arts zich in de bossen rond het Beierse stadje en werd hij door de familie van levens middelen voorzien. Maar ook na zijn vlucht naar Argenti nië in 1949 is Mengele in de jaren vijftig vaker thuis ge weest. De kampbeul, mede erfgenaam van de land- bouwmaschine-fabriek, deed afstand van zijn erfdeel in het bedrijf, maar bedong daarvoor levenslange hulp en financiële steun. En zijn oude schoolvriend Hans Sedlmeier uit Günzburg was de man die het allemaal re gelde, de navelstreng naar de familie en het Mengele-ver- mogen. Een vermogen dat de man, die tot zijn laatste ademtocht geloofde in het 'uitroeien van onvolwaardig leven', in staat stelde in Zuid-Amerika veiligheid te kopen. Het is een zeer ernstig ver zuim van de Duitse justitie dat Sedlmeier zo slecht in de gaten is gehouden. De brie ven en zijn reizen hadden al lang verdacht moeten wek ken. Met de opmerking „dat in een democratische staat iemand niet 24 uur per dag bewaakt kan worden", heeft de verantwoordelijke Hoofd officier van Justitie Klein in Frankfurt zich proberen te verdedigen. Een uiterst zwak argument, want als het om de bestrijding van het terro risme gaat dan ligt aan de justitiële onderzoeksmetho den in eerste instantie beslist niet het instandhouden van de democratische staat ten grondslag. Dan telt vooral het resultaat en wordt tijd noch geld of mankracht ge spaard. Duitslands anders zo uiterst efficiënte justitie-ap- paraat moet zich nu het ver wijt laten welgevallen nau welijks serieus naar Mengele gespeurd te hebben. Als de oude Sedlmeier zijn mond niet voorbij had gepraat tij dens zijn kuur, dan zou de wereldwijde zoekactie naar de misdadiger nog steeds in volle gang zijn. Het is opmerkelijk dat de blunders in de Mengele-zaak zo weinig stof opwerpen in de bondsrepubliek. Naar de po litieke verantwoordelijkheid vraagt niemand. Dat is even triest als het lakse onderzoek.

de Stem | 1985 | | pagina 2