ONTDEK DE VERSCHILLEN perf< autos< te kunsti te keur Desinfectie' middelen ii wijn Italië De O van onderhoud Aids via kunstmatig* bevruchting Merijntje WOENSDAG 24 JUL11985 Inbraak Peperduur Paniekerig Perspectieven Fifties Relaties tentoonstellingen Expositiegroep Suske en Wiske: Het Dreigende Dinges Even Piekeren SCHIETINGEN Appie Happie en Studio Spo t Boes 124ste jaargang Twee nieuwe deeltjes in Slib-reeks W-Duitsland: eerste dode OPLOSSING T3Z PAGINA Gips De O van onderhoud. En van Onderdeel. En van Onwijs. Niets met vakan tie te maken? Lees dit maar. Bij de ANWB Alarmcentrale helpen ze je gauw uit de droom. De afdeling Onderde- lenvoorziening Buiten land daarvan stuurt jaar lijks meer dan 2000 onder delen van auto's, cara vans, motoren en boten wanhopige vakantiegan gers achterna. Mits ze zich de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK-hulp- brief) verschaft hebben. Een manier om zonder nare gevolgen bewust te bezuinigen op onderhoud en de vakantiebeurt maar over te slaan? Zo van: de ANWB haalt me toch wel op als het misgaat of repa reert m'n wagentje? Hans van der Toorn en zijn chef R.Rust van die druk ge belde ANWB-afdeling knikken: „Dat merken wij wel eens. Als er een set rem- blokjes bij moet, of een uitlaat. Dat slijt echt niet op een ritje naar Joegosla vië en valt bij een beurt te zien. Dan weet je dat het nonchalance is. Dat ze ge neigd zijn te zeggen: die vakantie kost al genoeg centen, dan maar geen dure reparaties bij de va kantiebeurt, we zien wel waar het schip strandt. Sets contactpunten, olie filters, v-snaren, luchtfil- ters, het is ergerlijk als ze daarom gaan vragen. Dat hoort bij onderhoud. Wij zijn ervan overtuigd, dat een flink percentage van onze bijstand voorkomen kan worden door tijdig onderhoud. Bij goed on derhoud kan ook een oude auto in perfecte conditie zijn". meestal per luchtvracht, als het even kan dezelfde dag nog, van Schiphol naar de dichtstbijzijnde luchthaven daar. Het pechlid pikt het daar op en de garage kan aan het repareren. Wat scoort het hoogst bij pech buitenslands? Japanse auto's in landen als Joegoslavië, elektroni sche ontstekingen en in- spuitmotoren in verre oosterse landen, de kleine Volvo met (Daf-) auto maat, maar vooral zijrui ten die ingeslagen wor den bij inbraak. Verder onderdelen nan koeling, radiateuren, koppakkin- gen („die liggen er zo uit; hier hooguit 100 rijden met vaders alleen erin van woon naar werk gaat probleemloos, daar met volle bak en aanhanger eerst hard over de auto baan en daarna bergje op, bergje af en de motor wil niet meer"), kapotte wiel- lagers, vooral bij aanhan gers/caravans. Voor de nagestuurde onderdelen zelf komt later wel de re kening thuis. De Alarmcentrale wordt vaak paniekerig opgebeld, nog voordat een garage geconsulteerd is. In het seizoen komen per dag zeker 60 serieuze tele foontjes voor onderdelen- hulp binnen. Heeft die garage het nodige onder deel niet, dan wordt eerst geprobeerd dat zo dicht mogelijk in de buurt aan te kopen. Lukt dat niet, dan heeft de ANWB ge noeg goede contacten met zusterorganisaties in het buitenland en met de im porteurs in ons land. Het De vakantie moet door gaan kunnen vinden, dat staat centraal. Ook als dat een peperdure bijstand betekent. Puntgaaf was de hulp voor een lid dat strandde in Turkije, te gen de Syrische grens aan, met een Peugeot met inspuitmotor. Ook daar moest eigenlijk een huur auto heen en de Peugeot opgehaald. In dat speciale geval was het goedkoper, twee monteurs met de on derdelen in het vliegtuig te zetten en ter plekke de auto te laten repareren. „Maar denk nu niet dat wij dat altijd en overal zo doen", bezweren de ANW- B'ers. Naast de talloze inge slagen ruiten zijn de pro blemen met caravans en andere aanhangers gi gantisch. Overbeladen, as krom omdat een stoepje genomen werd, klapban den door gebrek aan on derhoud en gemakzucht. Vakantie-noodlot of va- kantiegeluk zitten 'm dus wel degelijk in de O van onderhoud. B onderdeel gaat dan filllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Emanuel Mura, schilderijen. Galerie 'Kunst onder de To ren'; Torenpassage Breda. Open: woe, do, vrij en za van 13-18 uur (za 17). tot 15 augus tus. Een verrassende expositie. De Italiaan Mura kwam en kele jaren geleden naar deze streek. Via vaardig geschil derde landschappen en stadsgezichten maakte hij duidelijk een rasschilder te zijn. De confrontatie met het Nederlandse klimaat (letter lijk en schilderkunstig ge sproken) liet echer zijn in vloed gelden. Mura leverde een gevecht, waavan het verrassende resultaat hier te zien is. Heel verfrissend. Zijn manier van omgaan met het materiaal is veran derd en zijn huisje boompje- beestje-instelling is omgeslagen in een abstra herende richting; de kleuren werden tederder. Met zelf vervaardigde kleurstoffen maakte hij heel fijngevoeli ge figuraties; anderzijds zoekt hij met het pastueuze van de verf zijn doeken te 'boetseren'. Dat loopt nog niet altijd goed af. Inhoude lijk is zijn werk directer persoonlijk emotioneel ge worden; hoekiger. Die emo tie wordt voor een belang rijk deel bepaald door heel genuanceerde kleurcontras ten; vaak bepaald door sta tische patronen, die min of meer figuratief doorsneden worden met dynamische duidingen. Zijn doeken spreken van rust en onrust, van angst en berusting, van lust en onlust. Mura over won zijn oude hang naar uiterlijke esthetiek. Daar voor kwam in de plaats de onverbloemde schoonheid van de innerlijke emoties. De resultaten zijn divers en voor een belangrijk deel vol nieuwe perspecieven. geslaagd mag noemen en waar veel verschillends van niveau te genieten valt. Willem Enzinck John Baldessari: Space be tween. De Vleeshal, Middel burg. Open: di t/m za 13-17 uur en zo 14-17 uur. Tot 5 augustus. De Vleeshal is steeds meer een kunst-laboratoriumhal aan het worden met interes sante, internationale projec ten. Daarbij wordt meestal zinnige, geschreven of vi deo-informatie, gegeven zo dat de onwennige beschou wer niet met de mond vol kunsttanden hoeft te staan. Zo informeert i.e. Anton van Gemert. Baldessari (1931) uit de VS zoekt naar de relatie tussen woorden en beelden, waarin de wereld aan ons verschijnt. Nieuwe beteke nissen worden opgeroepen door combinaties van foto grafische beeldmateriaal en tektsten. Daarbij wordt plaats en functie van de beeldend kunstenaar (als traditie en intelligent pro- dukt) aan de orde gesteld. Zijn ironie zet vraagtekens achter veel vanzelfspreken de ideeën over de werkelijk heid. In het speciaal voor de Vleeshal ontworpen project gaat het om de relaties tus sen beelden (2x6 mannen en 2x6 vrouwen); hoever kan er afstand geschapen worden zonder dat de relatie verlo ren gaat? De 2x12 venster deuren van de hal spelen daarbij mee. 'De bezoeker bevindt zich in het span ningsveld dat door de elkaar kruisende blikken wordt op geroepen'. Frangoise Gilot, olieverf, litho, monotype, tekening. Gale rie 't Weefhuis, Lucas van Hauthemlaan 1, Nuenen. Open vrij, za, zo 13 (zo 14)-17 uur. tot 1 september. (Voor afspraak 040-832069/ 832782). Wat erg nadrukkelijk wordt Frangoise Gilot geannonceerd als 'ex-vrouw van Picasso'. Dit boulevard-achtige gegeven zegt niets over de kunstenares Gilot en daarom gaat het. Wat meer zegt is dat Picasso, onder meer door haar artistie ke aanleg, zich tot haar aangetrokken voelde. De jaren die hij met haar doorbracht (1945-1953) waren gelukkig en had den weerslag op zijn werk toen. Frangoise woont en werkt nu in New York (foto toont haar in haar atelier). Henk Smol ders van 't Weefhuis lukte het 83 van haar werkstukken naar Nuenen te krijgen. Daaronder bevinden zich 'floating pictures' (vrijhangende doeken), beïnvloed door Indiase cul turele stromingen. Maar ook de invloed van Picasso is in eerder werk speurbaar. Toch ontwikkelde ze een eigen my thische symbolentaal, die getuigt van een zelfstandig kun stenaarschap. van haar linosneden heeft weten op te voeren, terwijl Horst de Blaere in een nieu we reeks etsen bewijst niet alleen het tedere en humor volle, maar ook het vision- naire - in zijn serie 'Tijdens het Ontwaken' - qua uit beelding en kleur in zijn greep te hebben. De beeldhouwer Ernest Joachim bewandelt in een viertal tekeningen nieuw in teressant terrein met de ver smelting van landschappe lijke en organische elemen ten. Wim Krull, de fotograaf in de groep, toont behalve enkele boven de loutere af beelding uitgaande makro- opnamen van bloemen en grassen een reeks op zich zelf imposante hout- en steenstructuren, die door een veel te krappe omkade ring jammer genoeg niet tot hun volle recht komen. Gastexposanten zijn dit maal de bekende Vlaamse beeldhouwer Paul van Gij- segem met een aantal groot gehouden, fascinerende ont- hullend-verhullende teke ningen, Chris Verheyen uit Antwerpen met tekeningen en etsen, die als geheel nog niet helemaal voldragen lij ken en Mart Jansen van pot tenbakkerij De Vuurvogel uit Milsberg met aange naam ogend gebruiksaarde- werk in gedistingeerd blauw en blauwgrijs glazuur. Als geheel een expositie, die men EINDREDAKTIE HENK EGBERS j, Voormalig Gemeentehuis St. Anna ter Muiden. Open: vrij 18-20 uur, za/zo van 14-17 uur. Tot 1 september. De vaste leden van de groep huldigen niet een bepaalde tendens of een stroming, maar ontplooien naar eigen aard en opvatting en in we derzijds respect voor eikaars arbeid gemeenschappelijk. Op regelmatige tijden mani festeren ze zich. Zo laat op de jongste zomertentoon- stelling van de groep Lies- beth Huser in enkele compo sities met vissen en een zak je garnalen zien tot welke hoogte zij techniek en kleur The Fifties, cultureel centrum De Warande, Turnhout (B) open dinsdag tot en met zon dag van 14 tot 18 uur, zondag van 10 tot 12 uur, tot en met 11 augustus. In De Warande heeft Miri de Bruin een tentoonstelling over het beeld van de jaren vijftig binnen en buiten in gericht, in het gebouw de Kokatoe, Parklaan 170, heeft Dirk Boesch een beeld ge formeerd van de beeldende kunst, geproduceerd door kunstenaars die in de fifty's geboren zijn. De non-figura tieve schilderkunst is sterk vorm-gericht en bezit in es thetisch opzicht voldoende aantrekkingskracht voor een breed publiek. Beide or ganisatoren maken deel uit van de dienst beeldende kunst van De Warande. Het ministerie van Vlaamse cul tuur zorgde voor de finan ciële onderbouw. De ope ningstijden zijn woensdag tot en met zondag van 14 tot 18 uur. De vernieuwingsdrang van na de Tweede Wereld oorlog blijft op vele fronten zijn sporen achterlaten. De zichtbare weerslag daarvan is in ruime mate aanwezig en geeft ruimschoots gele genheid zich duidelijk een beeld te vormen over de vormveranderingswoede van die periode. Want alles moest er anders uit zien dan in de ellendetij d, die defini tief achter de rug was. Opgepoets als een spiegel vormt de donkerblauwe, van glimmend chroom voorziene Plymouth de entree en tege lijk het klapstuk van de ten toonstelling. Stroomlijnen, afgeronde hoeken, te pas en te onpas tref je overal aan, van de afgrijselijke bijzetta feltjes tot in de avondtoilet ten en de jukebox. De voor toen opgewekte, frisse kleu ren zijn voor de smaak van de tachtiger jaren flets en week. De tentoonstelling is heel swingend ingericht: via de afdeling vervoer, auto, mo tor en het nieuwe vervoer middel de scooter, belandt men in de bar, die op de vi deo na geheel is ingericht volgens de toenmalige trend. Het is wel grappig dat het uit de toon vallende video apparaat toch een noodzaak is, om de rock 'n roll-sterren van weleer ook visueel te kunnen bewonderen. Alvorens men de bij het uitgaansleven behorende kleding kan gaan bekritise ren, want er hangt wat bij, geeft een andere video eerst informatie over de geschie denis van de kleine man, die merkwaardigerwijs hoofd zakelijk over vrouwen emancipatie gaat. De daarna volgende interieurs ge vormd vanuit de gedachte dat zon, ruimte en licht de belangrijkste maatstaven zijn bij inrichting van woon- en werkruimten, vor men de hoofdmoot van deze informatieve tentoonstel ling. Hoe de huidige beel dende kunst bezit heeft ge nomen van het snelle imago uit de vijftiger jaren komt in de cartoons in de grote bene denhal ook nog even aan bod. Lia Roose films GOES Grand Theater - 20 u. Police academy deel 2, a l. HULST De Koning van Engeland 20 u. A view to a kill, a.l 20 u. A passage to India, a.l. OOSTBURG Ledeltheater - 14 en 20 u. A view to a kill, a.l. TERNEUZEN Luxor 20 u. Police academy deel 2, a I. VLISSINGEN Alhambral - 14, 19 en 21.45 u. A view to a kill, a.l. Alhambra2 - 14,19 en 21.45 u. Vier vuisten in het kwadraat, a.l. ANTWERPEN Rex - 12,14.20,16.45,19.10 en 21.30 u. Witness-ooggetuige bedreigd. Rex-Club - 12,14,16,18,20 en 22 u. Breathless. Metro I - 12, 14.20,16.45, 19.10 en 21.30 u. The last dra gon. Metro II - 12,14,16,18,20 en 22 u. Desperately seeking Su san. Odeon - 14,16,18, 20 en 22 u Brigade des moeurs. Rubens - 12,15,18 en 21 u. 2001 a space odyssey. Slnjoor - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Crimes of passion. Vendome - 14,16,18, 20 en 22 u. 48 Hours. Quellin I - 11.45,14.30,17.30 en 20.30 u. A passage to India. Quellin II - 11.45,14,16.30, 19 en 21.30 u. The killing fields. Astrid - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Beverly Hills cop. Capitole - 12,14, 16,18, 20 en 22 u. C.H.U.D. Ambassades - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Friday the 13th Brabo - 12,14,16,18, 20en 22 u. Rambo. Tljl - 12,15,18 en 21 u. Ama- deus. Wapper - 12,14,16,18, 20 en 22 u. Teachers. BRUGGE Komplex Zwart-Huis Gulden Vlies 1 14.30, 20 en 22.30 u. Police aca demy deel 2 Gulden Vlies 2 14.30 en 20 u. Up the creek. 22.30 u. Final mission. Gulden Vlies 3 14.30 en 20 en 22.30 u. The fal con and the snowman Memling 20 u. Body double. Rembrandt 20 u. New York Bronx Warriors. CLINGE Caté De Landbouw - 14.30 u. schieting ZUIDDORPE M. de Cock 14.30 u vakantieschieting VOGELWAARDE J. van Schaijk - 19 u gaaibolling OSSENISSE Herberg Ossenisse - 19.30 u. avondgaaibolling CLINGE Galerie Esprit - Zomerexpo. I sitie: acryl, olieverf, aquarel, ke-1 ramiek en beeldhouwwerk. Ge. op. dag. 13 30-18 u dinsd ges (tot 1 sept.). HULST Stadhuis, Burgerzaal - Fo to's van Hulst en foto's uit hel land van Hulst. Geop. dag. tijd. kantooruren, za. en zo. 15-16.301 u. (tot 27 juli). Streekmuseum 'De vier am. bachten' - Maten en gewich ten' uit de verzameling van 0. de I Wilde en J. de Keyzer. Geop. mei Mn augustus ma. Mti za. 14-17 u in juli en augustus ook op zon dagen. MIDDELBURG Voorzaal Statenzaal, Abdij 11 - Expositie getiteld'Middel-1 burg in panorama'. Geop. ma t/m vrijd. 10-16 u. (t/m 2 aug) TERNEUZEN Artikof. Schoolweg 4 - Teke-1 ningen Vogelvlucht van Peter Clijsen. Geop. dag. 9-18 u. (tott aug.). VLISSINGEN Galerie Marquis - 'Grafiek Gala 1985'. Jeroen Henneman, Dies de Jonge, Eric de Nie, Ron I Rooymans e.a. Geop. woe. t/m zo. 14-17 u. (t/m 1 sept.). ANTWERPEN Sterckshof, Deurne - 'Uit de sacristie', textiel en juwelen in kerkelijk bezit in de provincie Antwerpen. Geop. dag. 10-17u ma. en vrij. gesl. (tot 18 aug BRUGGE Gruuthusemuseum - A- driaan Willaert: Vlaams musicus te Venetie' (in het kader van het jaar van de muziek). Geop. dag. 9.30-12.30 en 14-18 u. (tot 31 aug.). OOSTENDE Stedelijk Museum - 'Ensor in de Oostendse verzamelingen', (in het kader van het Ensoqaar) Geop. dag. 10-12 en 14-17 u. dinsd. gesl. (tot 31 aug.). Heemkundig Museum - En sor bibliografie. Geop. dag 10- 12 en 14-17 u. dinsd. gesl. (tot 311 aug.). 'ik ben een muzikale draaitol, net 1 dis ju ontsproten aan een mense- I lijk brein! 'normaal brenfin men' 'sen mij mbewejinj tiaar Heu nu kan ik mij oprichten en... r Hoe kan dat nuIk ben een Jechnisch wondermaar jij {bent slechts specified 'n' - en sinds ik jou... hen \wel...ik ik ben yertiefd M 'M Liejüt is sterker dan) 'A tcchnolofiejcc... f 0 wal ben ik felukhif, til.. tul ie eltiid\ '^jbignijblijren'J Horizontaal en verticaal dienen dezelfde woorden te worden ingevuld. 1 Mohammedaanse bijbel, 2 dichterbij, 3 wiel, 4 mest hoop, 5 niets uitgezonderd, 6 vis, 7 zitstok voor kippen, 8 plaats in Drenthe, 9 priem, 10 maand, 11 strijdperk, 12 Engels bier, 13 windrichting, 14 openbaar vervoermiddel, 15 vreemde munt. 3J.0 si 'uiaij pi 'pxoou si 'rmaxv u 'pivvui oi 's?a 6 'uassy g jsaoi jm> 9 'sajjo p 'pm 'xapvu g 'uvxoy 1 :6uisso\do IKKUK hei? m 'DZEE y-j It) Q£ SPINVELD 3 K Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - In de Slib-reeks, een serie literaire boekje uitgegeven door het Zeeuws Kunstenaars Centrum, zijn tw« nieuwe deeltjes verschenen. De auteurs hebben deze keer ge bindingen met Zeeland. Het eerste nieuwe deeltje, nummer 29, laat de lezers kenni] maken met een bijzonderq Maleise dichtvorm, de pantun. Tm Leidse studenten, Angela Rookmaaker en Alfred van der Hein hebben er 29 pantums voor vertaald in het Nederlands. Ooki originele Malleise tekst is erbij afgedrukt. In het andere deeltje, nummer 30, debuteert C. On vlees, rectoj aan een lyceum te Almelo, met 14 sonetten, die samen een verj haal vertellen over leven en dood. Dat gebeurt onder de tuf 'Een warme deken'. Ter illustratie zijn vier houtgravures vanl' Blokhuis afgedrukt. Daarna volgen uitgaven met verhalen van de Zeeuwse jeugd] schrijver Wim Hofman en van cabarettier Freek de Jonge." zal ook een boekje verschijnen met aquarellen en teksten van( schilder-bioloog H. Kooger. Zijn schetsen zullen verschijnen] vierkleurendruk. Een abonnement op een reeks van zes boekje kost 22,50 gulden. BREDA (DP A/ANP) - 1 blijkt nu ook een giftige stof zitten in sommige Italiaan: wijnen. Volgens de consumei tenbond van de Westduit! deelstaat Nordrhein-Westf; len zit in minstens drie moui serende Italiaanse wijn< broom- en joodazijnzuureth: lester. Dat zijn desinfectii middelen voor wijnbottelm; chines. Totdat onderzocht is of verontreinigde wijnen al ds niet schadelijk zijn voor de gt zondheid mogen ze niet wo: den gedronken, aldus de bonc Het Westduitse ministerj van Volksgezondheid in Bo blijkt al vorige week vrijd de grenzen te hebben geslot voor mousserende en lie mousserende wijn uit Itali omdat in drie soorten azijnzi ren waren aangetroffen. Bor achtte evenwel geen rede aanwezig om de bevolking waarschuwen, daar de gevoi den concentraties uit het ooj punt van gezondheid niet bi denkelijk schenen. Inmiddels is de mogelij 1 'vader van het wijnschandaa die bedrijven zou hebben gi adviseerd di-ethyleenglycol gebruiken ter 'verbeterin van wijnen, in Oostenri; gearresteerd. Het is de de 4 jarige Helmut Rotter uit Re4 Het was de vijfde arrestatie verband met het schandaal De Westduitse justitie h< gisteren een 57-jarige impo teur in Hessen opgepakt w gens het wijnschandaal. Het wijnschandaal heeft onverwacht zijdelings gevo gekregen. In het Oostenrijk Burgenland laten bedrijven wijnboeren hun vergiftig wijn weglopen, zodat viss- worden vergiftigd met ethyleenglycol. Maandag werden de eers dode vissen gevonden in h Golser Kanaal, op de pit waar dat kanaal uitmondt i. de Neusiedlersee. Vermoed wordt dat een aantal wijl knoeiers in het geniep vergi tigde voorraden in het kana: heeft gelodsd. De autoriteite hebben gezegd dat zij de cor trole daarop zullen versche: pen. Van onze correspondent BONN - Het Oostenrijk| wijnschandaal neemt ernstigere vormen aan. Duitse justitie is de eerste de op het spoor. Er zijn aanwijzingen een sterfgeval uit 1981 terugl voeren is op het drinken v| vergiftigde Oostenrijkse De vrouw overleed na een vt blijf in de Oostenrijk aan e vergiftiging van di-ethylee glycol. De vrouw stierf in de zom van 1981. Diezelfde zom werd in het Beierse Bad Ti een man in bewusteloze tc stand naar een ziekenhuis 1 bracht, waar vastgesteld we dat hij een vergiftiging di-ethyleen-glycol had op( lopen. De man overleefde vergiftiging. Ook hij was va tevoren in Oostenrijk. SYDNEY (RTR) - Vi Australische vrouwen hebb het dodelijke virus aids opg lopen door kunstmatige b vruchting. Dit heeft de Sydn Morning Herald woensdag g meld. Volgens de krant is I waarschijnlijk voor het eei dat men op deze manier ai heeft opgelopen. De vier vrouwen werden 1982 zonder succes bevruc met zaad van dezelfde donor -jinJ d' I uni§ '01 'SRpaj pjesqajjjieq g 'sooj;eui JBBt I '8 'sjjur uoa]o§ 'uaroijnriA do; 9 'slip3-"! Seejj] g 'sqqoaj }ad -p 'siqoaj A\no; g 'sooiil -eui uba jsjoq do z 'SJRITI 3ROA\ :Suisso(dO In Sekt zit niets tegen insect

de Stem | 1985 | | pagina 14