Stilte aan het dopingfront DESTEM-SQg^ Laatste etappes voor Greg Lemond en Rudy Matthijs BIJSMAAK AAN VIJFDE TOUR-ZEGE BERNARD HINAULT OP 38-JARIGE LEEFTIJD BESTE NEDERLANDER Hinault naast Merekx en Anquetil Maarten Ducrot strijdlustigste Wnault; 182 zeges ZEELAND 2 MAANDAG 22 JUL11985 Door Hein Groothuis en Jean Nelissen. - Zaterdagmiddag ping Estanica aan eweg te Borsele de de landbouwschuuf ebrand. De schuur ikt als kantine en kantoorruimte in e van de kampeer- ur ontstond in het Door de felle wind huur direct in lich- e brandweerkorp- Borsele, Ovezande, en Heinkenszand vuur geblust. In de nd nog een aantal die ontplofte. Een huur staande cara- n Fransman is ook "ebrand. De schade amd op enkele ton- eigenaar is tegen ekerd. - In disco Zeebad cht van zaterdag op ongeveer twee uur leurige jas gestolen, 'om is van mejuf- an H. uit Breskens. ft een waarde van onderd gulden. - Een vaartuig ka- aakte zondag rond in moeilijkheden zee. De vaarder van ran, de heer W. S. em, werd door de ot Tuimelaar uit later aan wal ge- aterdag is de 75-jari- w J. R. uit Goes bij n beroofd van haar en 20-jarige jongen tas uit haar handen, aten een bedrag van ulden, een bankpas, -kaart en nog enke heden. ij de beddenzaak de zaterdagmiddag de P. uit Eindhoven diefstal van negen ertrekken ter waar gulden. Twee bij de vrouwen konden P. is na het opmaken proces-verbaal weer nden. Op de Grote Markt personenauto van F. n gebroken. Er werd radio en een digi ter waarde van 1200 eg genomen. Op de Van der Spie- werden zondagmor- g vier 17-jarige jon- t Heinkenszand en gehouden en mee ge- aar het politiebureau, en op de baldadig- en zijn, na het opma- een proces-verbaal en ntenis weer heen ge- - Op de Kruisdjjk is onenauto, bestuurd van de W. uit Scher- i aanraking gekomen ndere auto, bestuurd S. uit Oostburg. De Van de W. wilde af- werd op dat moment door S., die uit de Breskens-Schoondij - Mevrouw Van de W. eze aanrijding enige en op. Een zwaar- en een hadigde personenau- het gevolg van een ig op de Wijkhuis weg Daar reed vrijdag- e automobilist R. W. c en nam een bocht uim waardoor hij in ïg kwam met een per- ;o, bestuurd door L. T. - In het afgelopen de is ingebroken in de van de tennisvereni- i de Kreeksingel. Ook gebroken in het club- de Hoekse Rakkers, gevallen werd een orceerd en wordt wat versnaperingen ver- PLAAT - In de nacht rdag op zondag is er seminslag geweest in angeweg. Dit gebeur- landbouwschuur. De er van Breskens was se. In de nacht van vrij- aterdag is een perso- die eigendom is van uit Sluis, toen hij van- xigstraat het Walplein met een verkeersbord iking gekomen. Uit het de onderzoek bleek dat tevoren gestolen was endien een verkeerd nbord had. Nadat de ft een chauffeur, die na ij ding het hazepad ge- ïad, het verkeersbord ad gereden, werden de an F. S. uit Enschede, 1. uit Sluis en T. F. uit schadigd. ZEE - Op de parallel- ram de 32-jarige me- B. uit Rotterdam ar fiets in aanraking ir man, die voor haar Zij kwam te vallen en ernstig gewond. Via het ruis-ziekenhuis te Zie- •n het Bergzichtzieken- Goes, is ze vervoerd t Dijkzigtziekenhuis te am. ZEE - Op de parallel- ram de 32-jarige me- G. B. uit Rotterdam ar fiets in aanraking ir man, die voor haar Zij kwam te vallen en ;rnstig gewond. Via het ruis-ziekenhuis te Zie- n het Bergzichtzieken- Goes, is ze vervoerd t Dijkzigtziekenhuis te am. T11 PAGINA SPORT 1 Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PARIJS - Met geheven hoofd kon Joop Zoete melk gisteren afscheid nemen van de Tour. Met een 12e plaats in het eindklassement sloot de Kwantum-ren ner zijn goede optreden in zijn 15e en laatste ronde van Frankrijk af. „Het is mooi geweest", sprak Zoetemelk gisteren op de Champs-Elysées. „Het boek is dichtgeslagen". Zoetemelk, die zich zater dag in de tijdrit de 10e plaats in het eindklassement net zag ontgaan („Ik kan er niet wakker van liggen"), blikt met tevredenheid terug op de ronde, die hem voor het zelfde geld medelijden had kunnen bezorgen. Zoetemelk: „Toen ik zei dat ik weer naar de Tour zou gaan, wist ik dat ik een groot risico nam. Als ik 60e was geworden, hadden de mensen gezegd: Wat moet die Zoetemelk nou nog in de Tour doen. Het is echter al lerminst een debacle gewor den. Met de totale Tour ben ik zonder meer content. Ik heb zo zuinig mogelijk gere- den, was trouwens ook niet in staat tot wat extra's. Op het laatste was ik echter be slist over mijn top heen. Op de dag dat we de Aubisque moesten nemen, ging het in eens slechter. De dalende lijn heeft zich daarna voort gezet. Wat dat betreft is het denk ik een voordeel voor mij geweest dat er geen zware Alpen-ettappe's op het programma stonden. De kans was anders groot ge weest dat ik verder naar achteren was gevallen". De Kwantum-renner mocht dan op het einde van de ronde verzwakken, hij werd wel de beste Nederlan der op 38-jarige leeftijd. Zoetemelk: „Dat geeft me echt geen kick. Het is ook onzin om te zeggen dat die ouwe Zoetemelk nog voor een heel stel jongeren is geëindigd. Poulidor was een jaar ouder dan ik, toen hij nog derde werd". Zoetemelk maakt de ko mende weken het hele crite rium-circus mee. Zoete melk: „Daar heb ik nooit zo tegenop gezien. Als je blijft hangen en gaat drinken, ja, dan heb je het zwaar in die weken. Dat doe ik echter nooit. En grote afstanden leg ik ook niet af. Ik neem steeds mooi een hotelletje, zodat ik aan mijn rust kom". Of hij naar het wereld kampioenschap gaat, beslist hij in een later stadium. Zoetemelk: „Als ik goed ben, stel ik me beschikbaar. Is dat niet het geval, dan moet er maar iemand gaan die beter in vorm is". Het volgend jaar bouwt Zoetemelk zijn carrière af. „En daarna", zegt de Franse Nederlander, „ga ik thuis goedmaken dat ik zo lang en zo veel van huis ben ge weest. Je moet niet vergeten dat ik van 1970 af steeds practisch van februari tot oktober ben weggeweest. Met 40 begint mijn nieuwe leven. Het lij kt me een heer- lijke tijd. Weg uit dit we reldje. Na 1986 ziet de wie lersport mij niet terug". De Tour zegt hij volgend jaar niet te zullen missen. En de mensen die zich tij dens de ronde altijd aan hem vergapen, helemaal niet. „Als ik achter de finish in de ploegleiderswagen zat, was ik net Japie in een kistje. Al die mensen om je heen, die je staan aan te gapen en zono dig moeten roepen, ik ben blij dat ik daar vanaf ben". Van onze speciale verslaggever PARIJS - Bernard Hinault evenaarde met zijn eindover winning in de ronde van Frankrijk het recordaantal van vijf zeges, dat in handen was van Jacques Anquetil en Eddy Merekx, die ieder vier van hun vijf overwinning achter el kaar behaalden. Zeker is, dat het tenminste drie jaar zal duren, voordat een ander die prestatie zal evenaren. Op de lijst van meer voudige winnaars is Laurent Fignon, die dit jaar ontbrak wegens een enkel-operartie, als enige nog actief. De lijst ziet er als volgt uit: vijf overwinningen: Eddy Merekx (België) 1969, 1970, 1971, 1972, 1974; Jacques Anquetil (Frankrijk) 1957, 1961, 1962, 1963, 1964; Bernard Hinault (Frankrijk) 1978,1979,1981,1982, 1985; drie overwinningen: Philippe Thys (België) 1913,1914, 1920; Louison Bobet (Frankrijk) 1953,1954,1955; twee overwinningen Lucien Pe tit-Breton (Frankrijk) 1907,1908; Firmin Lam bot (België) 1919,1922; Ottavio Bot- tecchia (Italië) 1924,1925; Nicolas Frantz (Luxemburg) 1927,1928; Andre Leducq (Frankrijk) 1930,1932; Antonin Magne (Frankrijk) 1931,1934; Sylvere Ma es (Bel gië) 1936, 1939; Glno Bartali (Italië) 1938, 1948; Fausto Coppl (Italië) 1949, 1952; Bernard Thevenet (Frankrijk) 1975,1977; Laurent Fignon (Frankrijk) 1983,1984. Rudy Matthis schrijft zijn derde etappe-zege in deze Tour ie France op zijn naam op de Champs Elysées. - foto af PARIJS - De laatste twee etappes van de ronde van Frankrijk werden gewonnen door Greg Lemond en Rudy Matthijs. De Amerikaan schreef geschiedenis in een individuele tijdrit over 45,7 kilometer rond het Meer van Vassivière in de Limousin. Lemond werd de eerste Amerikaanse etappewinnaar in de geschiedenis van de ron de van Frankrijk. De Belg Matthijs zegevierde in de slot-etappe met aan komst op de Champs Elysées in Parijs. In een massasprint behaalde hij zijn derde ritzege. Eerder won Matthijs de eerste en de tweede etappe, eveneens in massasprints. De overwinning in de tijdrit betekende voor Lemond een troostprijs. Hij rekende er op dit jaar als kopman van zijn nieuwe Franse ploeg, gefinan cierd door Bernard Tapie, te worden gelanceerd. Bernard Hinault, terug op zijn vroegere niveau, drukte de oud-wereld kampioen naar het tweede plan, net als hem vorig jaar overkwam met Laurent Fig non. Rond het Meer van Vassi vière beschikte Lemond over een opvallende frisheid. Niet voor niets maakte hij in de laatste acht dagen van de Tour, verdedigend rijdend, bijna vier minuten van zijn achterstand op Hinault goed. Het scheelde weining of Hi nault had Lemond ook nog zijn troostprijs afgenomen. In vollle sprint kwam de Breton nog dicht bij de overwinning in de laatste tijdrit. Joop Zoetemelk leverde rond het meer een uitstekende prestatie. Hij hoopte zijn elfde plaats in het algemeen klasse ment te verruilen voor de tien de. Gistermiddag na de huldi ging in Parijs was Joop nog boos over een lekke band, on geveer halverwege het par koers. „Ik verloor er zeker een minuut mee. Zonder die lekke band, stond ik gegarandeerd bij de eerste tien". Zoetemelk werd twaalfde in plaats van tiende. Toch was hij de beste Nederlander. De plannen van de renners van Peter Post in hun poging sprinter Eric Vanderaerden de overwinning in de slotetappe op de Champs Elysees te be zorgen, werden eveneens ge dwarsboomd door een lekke band. De Belg kon met hulp van drie ploeggenoten op nieuw aansluiten bij het pelo ton, maar hij verspeelde toch krachten, die hij in de eind sprint van het peloton te kort kwam. Matthijs, de speelvogel, bleek de snelste sprinter van de 72e Tour te zijn. Hij won af getekend van Kelly. Van onze speciale verslaggever PARIJS - Maarten Ducrot werd gistermiddag op de Champs Elysées uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van de 72e ronde van Frankrijk. De Zeeuw van Utrechtse afkomst reed tijdens de eerste etappe 207 kilometer voor het peloton uit. Tijdens de negen de etappe nam hij het initiatief voor de beslissende vlucht. Hij won na een korte solo. Blij met zijn verkiezing stond Du crot al bij de officieuze huldiging door Jacques Chirac, de burgemeester van Parijs. Hij had daar op dat moment niets te zoeken, maar hij was er toch. „Ik heb tenslotte drie weken iang alles gegeven", was zijn venijnige commentaar. Een half uur later werd Ducrot officieel gehuldigd. Naast de lo vende woorden verdiende hij een extra premie van 2500 gul den. heiligt alle middelen Van onze speciale verslaggever PARIJS - Voor de start van de 72e ronde van Frankrijk was het eigenlijk al zeker, dat Ber nard Hinault het record van vijf eindoverwin ningen, op naam van Jacques Anquetil en Ed dy Merekx, zou evenaren. Gezien zijn vorm, zijn ploeg, zijn kracht, zijn macht en zijn kapitaal behoefde de 30-jarige Breton alleen maar eventjes het 4100 kilometer lange parkoers af te fietsen om in de gele trui de Champs Elysées in Parijs op te rijden. Het leek ailemaal zo een voudig. Dat was het niet. Hi nault had bij de huldiging in de Franse hoofdstad meer weg van een zenuwlijder dan een overtuigend triomfator, de lach op zijn gezicht koste hem gisteren meer moeite dan ruim drie weken geleden bij de overwinning in de proloog te Plumelec. Hinault had niet alleen het geluk, dat het routeschema aan de bijzonder lichte kant was. Zijn fortuin zat met na me in de angst van zijn tegen standers. Zij vergisten zich in het atletisch vermogen van de favoriet en de moeilijkheids graad van het parkoers. Toen Anderson, Kelly, Roche, Del- gado, Parra en anderen dat ook ontdekten, was het te laat en bleef het bij te loven, maar te schuchtere pogingen van Stephen Roche op de Aubisque en Ardiden. In zijn zucht naar het hand vol Tour-zeges en de tweede dubbel Italië-Frankrijk heeft Hinault alle middelen gehei ligd. Gelukkig legde hij de ba sis via klinkende prestaties in de tijdritten, anders was er haast helemaal geen sprake meer geweest van sport in de strijd om het geel. De Tour werd ook beslist in de ritten tegen het uurwerk, het eer lijkste onderdeel van de weg- rennerij. Op papier leek Hi nault verder niets nodig te hebben dan zijn ploeg, die met kanjers als Bauer, Lemond, Andersen, Rüttimann en Go mez veruit de sterkste van de achttien was. Met geldschieter Bernard Tapie voortdurend in zijn na bijheid vroeg en kreeg Hinault steun van buitenaf. De winnaar deed hiermee de wielersport geen goed. De manier, waarop de Colum- biaan Luis Herrera met Hi nault in de slag zat, werd zelfs gezien door mensen, die nooit gehoord hadden van duistere achtergronden van de wieler sport. Felix Levitan, organisa tor en koersdirecteur stond met zijn eeuwige glimlach toe te kijken. Hij greep niet in. Artikel li van de Tour-regle menten zei zwart op wit dat samenwerking tussen renners van verschillende ploegen be straft zou worden met boetes van 1500 gulden per keer, hele en halve strafminuten. Bij de vierde overtreding zouden de betrokken renners uit de Tour worden gezet. Hinault had geen scrupules, Levitan ook niet. De scheiden de mede-organisator Jacques Goddet had de combine Hi- nault-Herrera wel geconsta teerd. Zijn ingrijpen, een waarschuwende vinger naar de ploegleiders Köchli en Me- za, kwam niet alleen rijkelijk laat, maar ook pas op het mo ment, dat Hinault de Tour de finitief in zijn voordeel beslist had. Het was echt des wieler- sports, dat de favoriet niet Bernard Hinault (rechts) volgend jaar in de ronde van Frankrijk in dienst van Greg Lemond (links). FOTOAFP werd teruggefloten door de or ganisator-wedstrijdleider. Vo rig jaar werd in de ronde van Italië de hoogste bergtop uit het schema geschrapt om de overwinning van Francesco Moser te redden. Dit j aar werd een Spaans monsterverbond goedgekeurd om de Spanj aard Pedro Delgado de gele trui van de ronde van Spanje van de schouders van de Schot Robert Millar te rukken. Gedrag Hinault kreeg veel voor el kaar in de 72e Tour. Het erger lijkst was zijn gedrag tegen over Greg Lemond, de jonge Amerikaan, die voorbestemd was als winnaar. „Ik geef de gele trui zo over aan Greg", vertelde Hinault enthousiast tijdens de enige rustdag in Villard-de-Lans, toen hij zes minuten voor sprong had. Op het moment, dat het moest gebeuren, gaf hij niet thuis. Lemond liet zich aan de eindstreep in Luz Ardi den enige woorden van onge noegen ontvallen, 's Avonds in het hotel kreeg hij van sponsor Tapie te horen, dat hij geen miljoen dollar verdiende om de opstandeling te spelen. „De tijd van Greg komt vol gend jaar", vertelde Hinault weer omstandig. „Volgend jaar doe ik alles om hem te helpen". De gele-truidrager was blij als een kind, toen Le mond op de voorlaatste dag de eenentwintigste etappe won, een tijdrit rond het Meer van Vassivière bij Limoges. Het was ook de beloning voor een zoete jongen. Hinault heerste en verdeelde en gebruikte alle trucs. Dat ook is een kenmerk van de grote kampioen. Op zijn imposante erelijst kan hem die eretitel niet ontzegd worden. De Nederlanders hebben het Tour-pad van Hinault niet kunnen kruisen. Joop Zoete melk, twaalfde, en Peter Win nen, vijftiende, waren de beste klassementsrijders. Zij reden goed, konden veel, maar helaas niet aanvallen. Van de 38-jarige Zoetemelk was dit in zijn vijftiende en laatste Tour in feite een top prestatie. Raymond Poulidor werd op 40-jarige leeftijd (1976) nog eens derde. Dat was echter in een totaal andere tijd. De Columbianen Herrera en Parra plus de Spanjaard Delgado hebben van de berg etappes andere wedstrijden gemaakt, waarvoor best het nieuwe wielerwerkwoord klimsprinten past. De Schot Millar kan daarin meekomen, de Nederlanders bleken nog niet zo ver. Peter Winnen re vancheerde zich in elk geval voor zijn bar slechte jaar 1984. Toch was de Tour van de Nederlanders niet slecht. Te genover het schamele totaal van een ritzege (Raas, in Bor deaux) stonden er dit jaar vier. Met Jan Raas aan het stuur van de ploegleidersauto ontwikkelde de Kwantum- ploeg zich tot 'rittenkapers'. Gerrit Solleveld zegevierde in Quillebeuf, Henri Manders in Tourcoing, Maarten Ducrot in Epinal. In de ploeg van Peter Post, met de Belg Vanderaer den en de Australiër Phil An derson als kopmannen, zorgde Johan Lammerts voor het vierde Nederlandse dagsucces. Post en Raas hebben veel op elkaar tegen gehad. Bij beiden zegevierde het gezonde ver stand. Ze lieten hun renners op bepaalde momenten niet tegen elkaar rijden, zodat an deren konden profiteren. Dat was de winst voor de Neder landse wielersport.... Van onze speciale verslaggever Jean Nelissen PARIJS - Van het dopingfront geen nieuws. De 72e ronde van Frankrijk is evenals de ronde van Italië van dit jaar geruisloos verlopen. Elke dag leverden gemiddeld vier renners hun plas netjes af in de cara van van de kaalhoofdige Domenico Menillo uit Italië, die namens de in ternationale wielerbond het toezicht had over de controles. De stalen urine werden keurig verzegeld en naar het laboratorium in Parijs verzonden, waar geen nieuws vandaan is geko men over eventuele positieve reacties. Betekent dit nu dat de Tour 'schoon' is verreden, of is er iets an ders aan de hand? Want de heer Do menico Meniiio zal zich intussen wel aardig gefrustreerd voelen. In twee grote wielerronden geen enkele zon daar, dat is zeer opvallend. We moeten waarschijnlijk voor de oorzaak van deze stilte aan het do pingfront teruggaan naar de vijfde maart 1984. Op die dag besliste de 14e Kamer van het Hof van Beroep in Pa rijs dat er ten aanzien van Joop Zoe temelk een nieuwe expertise gedaan zou moeten worden om te kijken of het lichaam van Zoetemelk inderdaad zo veel 'nandrolon' produceert, dat hij op deze wijze wel eens positief zou kunnen zijn bij een kontrole. Zoete melk was namelijk in de tweede etap pe van de Tour de France van 1983 na afloop van de ploegentijdrit Soissons- Fontaine au Piré schuldig bevonden aan het gebruik van 'nandrolon' en dat pikten Zoetemelk en vooral zijn echtgenote Francoise niet. Zij maak ten er dus een rechtszaak van. Procedure Experts verdedigden de these dat Zoetemelk's lichaam best eens zo veel van de stof zou kunnen aanmaken dat het maximaal toegestane niveau overschreden wordt en het 'positief' wordt uitgesproken, zonder dat Zoe temelk met de stof geïnjekteerd zou zijn. De 14e Kamer van de rechtbank in Parijs kwam er niet uit, de procedure sleepte zich meer dan een jaar voort met op de achtergrond een zware eis tot financiële vergoeding van de gele den schade en de aantasting van de goede naam tegen de organisatoren van de Tour de France en de interna tionale wielerbond. Zoetemelk is ook nooit gestraft voor dit 'positieve' ge val, dat hij juridisch min of meer in zijn voordeel heeft beslist. Waar bijvoorbeeld in Colombia, het sterk opkomende wielerland van Herrera en Parra onlangs een wets ontwerp is ingediend dat zeer strenge straffen in het vooruitzicht stelt aan dopinggebruikers in de sport, maxi maal twee jaar gevangenisstraf en 5000 dollar boete voor de atleet zelf, en voor de verstrekkers van het spul, voor de doktoren die er aan meewer ken tussen drie en acht jaar gevange nisstraf en vijf jaar ontzegging van het uitoefenen van een praktijk, is in Frankrijk na de rechtszaak van Zoe temelk de grote stilte ingetreden. Vóór de juridische stappen van Zoete- mek werd in het land regelmatig ge straft en men ontzag daarbij ook niet renners van naam, zoals Pascal Si mon die in 1983 zijn eindzege in de Dauphiné moest inleveren. Bovendien stelde de Franse professor Bruno de Lignieren tijdens de Werelddagen van de geneeskunde in Cannes vast, dat naar zijn mening 70 procent van de Franse topsporters heil zoekt in pepmiddelen. Vreemd De tijd van de strenge en stipte controles lijkt echter voorbij. Want in de meeste kleine etappewedstrijden wordt niet eens meer gecontroleerd. Het heet dat de controles te duur zijn geworden. De werkelijke achter grond schijnt echter de juridische on zekerheid te zijn, die het geval Zoete melk heeft geschapen. In België was het ook al geruime tijd stil aan het front, vooral sinds het laboratorium in Luik de controles deed in plaats van de professor in de diergeneeskunde, dr. Debackere in Gent. Nu blijkt dat Luik meer dan 300 analyses heeft doorgevoerd zonder positieve resultaten. Dit vond de wie lerbond in België, gewend aan een jaarlijkse score van tussen 1.5 en 3 procent positieve gevallen, zo vreemd dat de bond dr. Debackere opdroeg de urine van wereldkampioen Claude Criquielion (na afloop van het natio naal kampioenschap in Halanzy ver zegeld) nog eens te controleren. En dr. Debackere vond in de urine van de wereldkampioen wel sporen van am fetamine. In de voorbije Tour gaven in de wandelgangen zelfs commissarissen, die niet met name genoemd wilden worden, toe dat ze de indruk hadden dat er niet serieus gecontroleerd werd. Een van hen verklapte: „Ik opende op een dag toevallig de koffer van de man die voor het vervoer van de urinestalen naar Parijs moet zorg dragen, en daarin zag ik de buisjes van vele dagen nog liggen. Die had den meteen naar het laboratorium ge stuurd moeten worden. Op die manier wek je argwaan op". De uitspraak van de president van het Parijse Hof, rechter Jean-Michel Guth in de kwestie Zoetemelk, heeft dus ook kennelijk het mechanisme van de controles in de Tour verlamd. Tenzij de heren Goddet en Levitan in de ko mende dagen nog een verrassing in petto hebben. - Zijn vijfde overwinning in de ronde van Frankrijk Inte kende de 182e zege in totaal voor Bernard Hinault in zijn loopbaan als beroepsrenner, die in 1975 begon. Zijn staat van dienst omvat tien grote nationale ronden, zeventien andere etappewedsrijden, een wereldkampioenschap, negen klassiekers, 22 etappes in de Tour, zes in de Giro en zeven in de Vuelta. De belangrijkste overwin ningen van Bernard Hinault zijn: ronde van Frankrijk 1978,1979,1981,1982,1985; ron de van Italië 1980, 1982, 1985; ronde van Spanje 1978, 1983; ronde van Luxemburg 1982; wereldkampioenschap 1980; Frans wegkampioenschap 1978; Gent-Wevelgem 1977; Luik-Bastenaken-Luik 1977, 1980; Waalse pijl 1979, 1983; ronde van Lombardije 1979, 1984; Goldrace 1981; Grote Landenprijs 1977, 1978, 1979, 1982, 1984; Dauphiné Libéré 1977,1979,1981; ronde van Ro- mandië 1980; Criterium natio nal 1978; Criterium interna tional 1981; ronde van Limou sin 1976,1977; ronde van Indre et Loire 1976; Circuit van De Sarthe 1975, 1976; ronde van de Aude 1976; ronde van de Oise 1979; ronde van Corsica 1982; ronde van Armor 1982; Parijs-Camembert 1976; Cir cuit van de Indre 1979; Grote prijs Pino Cerami 1983; Crite rium der Azen 1982.

de Stem | 1985 | | pagina 7