Sluiskilse voetballertjes goed aangekomen in USA BUREAU VOOR MINDER DRAAGKRACHTIGEN Folkloristische dag nieuwe stijl slaat aan Sail binnendoor ffinault naast Mare Achtjarig meisje zwaar gewond Laatste eta voor Greg en Rudy M S kleintje intie MAANDAG 22 JULI 1985 VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 2 MAANDAG 22 JUL11985 Plaatselijk nieuws Axel Zaamslag Fietser na ongeval in ziekenhuis ARNO FRANCKE WINT RINGRIJDËN UZENDIJKE T6 Van ome correspondent SLUISKIL - Een opgeluchte Ronnie Agterhuis van de voet balvereniging Sluiskil kon za terdagnacht het thuisgront la ten weten dat alle 36 Ameri- kangangers een voorspoedige en goede reis hebben gehad. Het begin van de drie weken durende trip was een hartelij ke ontvangst in Modesto, met aansluitend een barbecue. Uitgezwaaid door zo'n 40 belangstellenden vertrok de ploeg rond drie uur vrijdag nacht vanaf Altlanta. Er heer ste al direct een gezellige sfeer en er waren gelukkig geen uit vallers. Met de bus vertrokken de vijftien spelers en hun be geleiders naar Schiphol. Het inchecken duurde aanzienlijk langer dan voorzien was, waardoor de meegereisde be langstellenden de Sluiskilse ploeg niet meer kon uitzwaai- en Met een half uur vertra ging steeg het vliegtuig om half negen op. Zaterdagnacht om kwar voor 1 Nederlandse tijd kon Ronnie Agterhuis het infor matiecentrum in Sluiskil mel den dat het vliegen op zich erg was meegevallen. Men had een helder zicht gehad op de Roc ky Mountains en Groenland. Na de landing in Oakland ging het met de bus in twee uur naar Modesto (California), de stad waar de ploeg drie we ken te gast zal ziin. Qp het programma staat ondermeer een voetbaltoernooi en enkele vriendschappelijke wedstrij den, een bezoek aan een film studio en als klap op de vuur pijl een bezoek aan het jubile rende Disneyland. N atuurkunde winkel in Zeeland onbekend Van ome correspondent TERNEUZEN - Bij een ver keersongeval nabij de Oost- sluis te Terneuzen is de 8-jari ge M. H. uit Rotterdam zater dagmiddag ernstig gewond. Het meisje stak met haar fietsje de rijbaan over en werd daarbij aangereden door een personenauto, bestuurd door W. E. uit Hoek. Met een zware hersen schudding, een sleutelbeen breuk en verwondingen aan een der benen moest het kind per ambulance worden over gebracht naar het Julianazie- kenhuis te Terneuzen. AARDENBURG - Uit de elek triciteitswinkel van de heer R. in de Weststraat is een walk man gestolen. Dit gebeurde zaterdag toen een clubje jon gens zich in de winkel begaf, de winkelier aan de praat hield en er later enige jongens verdwenen waren. De jongens verblijven op een camping in Aardenburg. AXEL - De rijskpolitie te Axel heeft in het afgelopen week einde twee mannen aangehou den, verdacht van een donder dagnacht in een woning aan de dr. Jan Scharpstraat te Axel gepleegde inbraak. Daarbij werd een bedrag buit gemaakt van 7000 gulden aan Belgische francs. Beide ver dachten hebben bekend en zijn na verhoor weer op vrije voe ten gesteld. BORSELE - Zaterdagmiddag is op de camping Estanica aan de Catalijneweg te Borsele de 350 jaar oude landbouwschuur geheel uitgebrand. De schuur werd gebruikt als kantine en er was een kantoorruimte in ten behoeve van de kampeer ders. Het vuur ontstond in het rieten dak. Door de felle wind stond de schuur dire Door Eugene Verstraeten HULST - Rijden er zoveel auto's door onze straat dat er sprake is van geluidshinder? Is de bodem onder onze woonwijk misschien zwaar verontreinigd? Zijn al die beeldschermen op kantoor wel gezond? En wat te denken van rondvliegend stof in het bedrijf waar we wer ken? Waar moet je als buurtcomité, milieugroep of werk nemer met zulke problemen aankloppen? In eigen kring ontbreekt de nodige kennis en het inscha kelen van deskundigen is niet te betalen. De zaak dan maar op z'n beloop laten? Dat hoeft niet. De Natuurkundewinkel kan uitkomst bieden. Een on derzoeksbureau voor minder draagkrachtigen. Of, zoals het officieel heet, de kansarme groepen in de maatschappij De Rijksuniversiteit in Utrecht heeft zo'n Natuurkun dewinkel. Met behulp van de wetenschappelijke kennis die in de subfaculteit Natuur- en Sterrenkunde aanwezig is, probeert de Natuurkundewin kel mee te helpen aan het op lossen van het soort proble men dat we hierboven noem den. Die hulp is in principe gratis. „Het is een typisch Neder landse activiteit", zegt Bert Vermeersen uit Clinge, vrij willig medewerker van de Utrechtse Natuurkundewin kel. „De eerste wetenschaps winkels ontstonden in het midden van de jaren zeventig. Veel studenten waren niet te vreden over de positie van de universiteit in de samenle ving. Het onderzoek kwam meestal niet tengoede aan de burgers. En zo rees het idee om kennis beschikbaar en toegan kelijk te maken voor kansar me groepen, zoals wijkbewo ners, werknemers, milieu groepen en de derde wereld". In Utrecht werd in 1975 de mogelijkheid geschapen om in het studentenpraktikum niet alleen 'kookboekproefjes' te doen. Een boek uit je handen laten vallen en meten hoe snel het met een plof de grond raakt kon menig student al lang niet meer in vervoering brengen. De roep om onder zoek te doen op problemen in de maatschappij werd steeds luider. Winkelier In 1977 verenigden die stu denten zich in de Vrije Experi menteer Groep (VEG). De daaropvolgende jaren bouwde die groep een aanzienlijke hoeveelheid kennis op en dat resulteerde in 1982 in de op richting van de 'winkel'. Een jaar later stelde de universi teit een vaste 'winkelier' aan die de helft van zijn tijd aan het winkelwerk moet beste den. Niet iedereen kan zomaar bij de Natuurkundewinkel aankloppen. „We werken al leen voor groepen die, vanwe ge de financiën, met hun pro blemen nergens anders terecht kunnen. Het gaat meestal om hele dure onderzoeken, zowel wat apparatuur betreft als uren die erin gestop. moeten worden". Ook komt de Natuu -kunde- winkel niet 'zomaar n actie. „We verwachten we; dat de klanten met de resultaten zelf iets doen". Tenslotte moet de klant ermee instemmen dat de bevindingen in principe open baar worden gemaakt. „Die criteria zijn om te voorkomen dat we klanten krijgen die ons voor commerciële doeleinden voor het karretje spannen". Overigens, zo voegt Bert Ver meersen er meteen aan toe, worden die eisen ook weer niet al te strikt toegepast. Immers, een individueel persoon kan best met een vraag op de prop pen komen die voor meer mensen interessant kan zijn. Metertje Zoals die flatbewoner die wel eens uitgezocht wilde zien of zijn cv-metertje wel goed werkte. Zo'n metertje reageert op de temperatuur en wel vol gens het simpele uitgangs punt: hoe warmer het in huis is, hoe meer de radiatoren zijn opengedraaid. Dus, hoe sneller dat metertje draait en de gas- nota stijgt. Maar, zo bedacht de bewoner, als ik nou een ventilator frisse lucht tegen dat metértje laat blazen, draait het minder snel. Wat, zo vroeg hij zich af, is dan goedkoper. Weegt het stroomverbruik van de venti lator op tegen de lagere gasre- kening? „En dat is natuurlijk een interessante vraag", zegt Bert Vermeersen. Overigens, voor wie thuis ook zo'n me tertje heeft, de kosten bleken elkaar niet veel te ontlopen. Soms kan de Natuurkunde winkel vragen via enig litera tuuronderzoek oplossen. Maar vaak moeten er metingen worden verricht ter plaatse. „Ook helpen we mensen nogal eens allerlei moeilijke ambte lijke rapporten te vertalen. Ze worden vaak om de oren ge slagen met volstrekt onbegrij - pelijke termen". Een typerend voorbeeld: „In een rapport stond 'organoleptisch is het niet detecteerbaar'. En dat wil net zoveel zeggen als 'je kunt het niet ruiken'". Omdat veel zaken niet in een precies wetenschappelijk hokje gestopt kunnen worden, komen er nogal eens vragen waar meer kanten aan zitten dan alleen een natuurkundige. „Neem nou een geluidsonder- zoek. Wij kunnen vaststellen op het geluid boven of onder een bepaalde grens zit. Maar meer ook niet. De vraag hoe dat geluid wordt beleefd, daar kunnen we niets mee. Een voorbij denderende vrachtwagen kan als hinder lijk worden ervaren. Een meer decibellen producerende pop groep bijvoorbeeld weer niet. Daar komen psychologische en sociologische factoren om de hoek kijken. Vandaar dat we ook veel samenwerken met wetenschapswinkels van an dere disciplines". Er komen vooral veel vra gen binnen op het gebied van milieu- en energievraagstuk ken, arbeidsomstandigheden en problemen in woonwijken, „in principe kunnen we elk terrein waar natuurkunde aan te pas komt, behandelen". Iedereen in de universiteit kan door de Natuurkundewinkel worden aangesproken om zijn steentje bij te dragen. Van student tot hoogeleraar. „Maar de mensen moeten niet de illusie hebben dat we hun problematiek altijd kun nen oplossen". Vaak gaat het om om vragen die eigenlijk niet op het natuurkundevlak liggen. („Sommigen denken dat we ons bezig houden met vogeltjes en bloemen"). Die klanten worden doorverwezen naar andere wetenschapswin kels. Eenvoudige zaken lost de 'winkelier' zelf op. Meestal is echter een uitgebreider onder zoek nodig, hetzij in het labo ratorium, hetzij op lokatie. En dan wordt geprobeerd iemand te vinden die het onderzoek gaat uitvoeren. Daar heet niet altijd iederen even veel zin in. „We hebben eens de vraag ge had om een onderzoek te doen naar geluidsoverlast van vrachtauto's die steevast iedere ochtend om zes uur in een woonwijk stonden warm te draaien. Dan moet je dus naar die mensen toe. Maar ja, zes uur is voor studenten nou niet de meest ideale tijd om te staan meten". Bridge - Leden van bridgeclub Axel speelden in cultureel centrum De Halle de derde wedstrijd van de zomercom petitie. Uitslag: A-groep met 12 paren: 1. echtpaar Haags- ma, 2. heren Scheele-De Block, 3. mevrouw Groenewoud-de heer Koek, 4. echtpaar Kraayenbrink, 5. mevrouw Van Himschoot-de heer J. Scheele. B-groep met 12 paren: 1. heren IJsebaert-Scheele, 2. mevrouw Keeman-de heer Pel, 3. dames Maris-Scheele, 4. heren Vermunt-Vermunt, 5. (gedeeld) dames Olyslager- Herrebout en dames Verha gen-Van Waes. Touwtrekken - Tijdens het concours hippique in Zaam slag werden ook touwtrek wedstrijden gehouden. Er de den 9 ploegen mee, waaronder een damesploeg van Atlanta uit Sluiskil. De dames moch ten drie personen extra inzet ten. Na acht keer trekken kwam de volgende eindstand uit de bus: 1. Cambrinus Axel, 2. Walhout Koewacht, 3. Broodje Ben Axel, 4. Pica vet Hulst, 5. Nozems kloosterzan- de, 6. Lucasse Zuiddorpe, 7. Dames Atlanta Sluiskil, 8. Herberg Zuiddorpe en 9. Mietjes Axel. Van ome correspondent BIERVLIET - De fietser J. O. uit Biervliet is gistermiddag bij een verkeersongeval ge wond geraakt en moest per ambulance worden overge bracht naar het ziekenhuis te Oostburg. Het ongeval gebeurde op het fietspad, gelegen naast rijsk- weg 60. O. reed op een racefiets achter een voor hem rijdende bromfiets, bestuurd door R. de K. uit Graauw. Vermoedelijk omdat er een vuiltje in de car burateur van de bromfiets kwam, verminderde deze plot seling vaart en reed O. er te gen op. Hij kwam te vallen en liep hierbij een hersenschud ding op. Raak bij het ringsteken. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De folkloris tische dag nieuwe stijl, die zaterdag op en rond de Markt van IJzendijke werd gehouden, is zeer geslaagd. Ook voor de veertiende edi tie was er een enorme pu blieke belangstelling. De nieuwe opzet sloeg geweldig aan, terwijl de weersom standigheden voor een der gelijk evenement ideaal wa ren. De toegang was weer gra tis, waardoor de gastvrij heid, het basisidee van deze dag, weer volledig tot zijn recht kwam. Arno Francke pakte de eerste plaats bij het ringrijden. Zaterdagmorgen begon de folkloristische dag traditie getrouw met de optocht, weliswaar in afgeslankte vorm. „Het is de veertiende editie, maar eigenlijk de eerste", aldus de voorzitter van het Streekmuseum Pol van de Vijver, die de organi satie van het folkore-gebeu- ren op zich had genomen. Hoewel in de wintermaan den was besloten dit jaar geen folkloristische dag te houden, ging de commissie Streekmuseum voor de ge meente Oostburg door de knieën. „En gelukkig maar", stel de wethouder J. Vergouwe in zijn openingswoord, waarna hij een duif liet wegfiadderen. Andere jaren werden tientallen duiven gelost. „We zijn zuinig ge worden, hè", vult Van de Vijver aan. Daarna konden de activiteiten losbarsten. Hoofdattractie was natuur lijk weer het ringrijden te paard of met de sjees. In de nieuwe opzet vinden alleen deze activiteiten op de Markt plaats, terwijl de ove rige deelnemers, zoals win keliers, hun waren in de straten hadden opgesteld. Ringrijders De ringrijders maakten er weer een aantrekkelijk schouwspel van. Arno Francke was in topvorm en stak 26 ringen, de tweede plaats was, na het kampen, voor Lou Willems, gevolgd door Henk Houterman, bei den met 24 ringen. Piet Lou- rense pakte de eerste plaats bij het ringrijden met de sjees, samen met zijn 'bij rijdster' Ina Gideonse. Niet alleen het ringrijden viel bij het talrijke publiek goed in de smaak. De jaar markt, maar ook het concert in de Nederlands Hervorm de kerk was een topper. Vooral George Clauws, diri gent van muziekvereniging 'Geduld Overwint', kreeg de handen op elkaar bij zijn trompetsolo. Hij speelde op perfecte wijze 'II Silencio'. Minutenlang kreeg hij een staande ovatie van het tal rijk opgekomen publiek. Dit publiek, dat deze folkloristi sche dag nieuwe stijl blijk baar zeer waardeerde, mocht in een enquête zijn mening kenbaar maken. De reacties waren zeer positief. „Vooral de entree-heffing van vorig jaar heeft een zeer - FOTO WIM KOOYMAN negatieve smaak achterge laten", aldus Pol van de Vij ver. „Dit werkte zeer sfeer- bedervend, maar gelukkig konden we dit jaar zonder doen. De gastvrijheid was weer terug en daar gaat het ons al jaren om". Meer ruimte voor het pu bliek en overzichtelijk, dat waren de belangrijkste fac toren van deze folkloristi sche dag nieuwe stijl. Ook de vijftiende editie zal wellicht in deze vorm worden gehou den. „Het concert is nu ge maakt, we kunnen weer verder gaan uitbouwen", be sluit de enthousiaste spea ker Pol van de Vijver. Uitslagen wedstrijden: Ringerijden te paard: 1. Ar no Francke 26 ringen, 2. Lou Willems 24, 3. Henk Houter man 24,4. Chris de Visser 23. Ringrijden met versierde sjezen: 1. Piet Lourenseïna Gideonse 104, 2. Kees Wisse- Joke Reijnierse 98, 3. Simon en Lenie Lous 98, 4. JanCor- rie de Visser 97. Mooist versierde sjees: 1. Simon van de Broecke-Ine- ke Hoogerheide. Van onze correspondent TERNEUZEN - Met een et maal vertraging passeerden de 28 zeilende bedrijfsvaartui- gen van Hollandse of Friese makelij die deel uitmaakten van Sail Amsterdam (race Brugge binnendoor) de sluizen van Terneuzen. Als eerste werd de 'Op hoop van zegen' geschut in de oost haven, dan de klipper Adria- nus uit Dordrecht op de voet gevolgd door de Bruinvis uit Harlingen. Onder de oude schepen bevonden zich onder meer klippers, aken, tjalken en skütsjes. Veel belangstellenden heb ben de hele dag door met ver rekijkers op de Scheldeboule- vard in Terneuzen de Wester- schelde afgezocht op zoek naar oude zeilschepen. De haven dienst in Terneuzen kreeg dan ook diverse telefoontjes van mensen die zich afvroegen waar de schepen bleven. Met een etmaal vertraging door het zware onweer van za terdagnacht, liepen de schepen tussen 17.00 en 22.00 uur de oosthaven in Terneuzen bin nen. Onder de schepen de in 1902 gebouwde Friese dektjatk de Bruinvis uit Harlingen. Schipper Cees Dekker: „De tocht is tot nu toe erg zwaar. Deze zware schepen liggen moeilijk in de wind. Afgelopen nacht hebben constant drie mannen in de zelen (draagrie men) gehangen om een snel heid van zo'n 1 a 2 kilometer per uur te halen. Na een paar uur in deze draagriemen ge hangen te hebben, ben je doodop. Op onze tocht kregen we voorts te maken met een zwaar onweer wardoor we ons genoodzaakt zagen de veilig heid van een haven op te zoe ken achter het Volkerak". Dat de Bruinvis tot nu toe de tweede plaats bezet, ligt vooral aan een gewaagde on derneming. „Om een flink stuk van de route af te sluiten zijn we in het middelgat over de Brouwersplaat gevaren. Een loods heeft onze radio nog gewaarschuwd dat we 'fout zaten'. Door steeds met een peillood de diepte te meten zijn we er goed doorgekomen. Ook in deze race schuilt: wie niet waagt, wie niet wint", al dus de schipper van de Bruin vis. Op de Westerschelde kregen Een van de boten loopt de haven binnen FOTO WIM KOOYMAN de deelnemers aan de race be geleiding van de rijkspolitie te water. Hier hadden de deelne- wind en een sterke verrader- mers te maken met een harde lij ke stroming. BORSELE - Zaterdagmiddag! is op de camping Estanica aarl de Catalijneweg te Borsele c,, 350 jaar oude landbouwschol geheel uitgebrand. De schuw werd gebruikt als kantine er I er was een kantoorruimte ir I ten behoeve van de kampeer. ders. Het vuur ontstond in he;| rieten dak. Door de felle wine I stond de schuur direct in lich. I terlaaie. De brandweerkorp. I sen van Borsele, Ovezande I Nieuwdorp en Heinkenszand! hebben het vuur geblust. In de I schuur stond nog een aanta l gasflessen, die ontplofte. Eer. I naast de schuur staande cara. I van van een Fransman is ook I geheel uitgebrand. De schade I wordt geraamd op enkele ton-1 nen. De eigenaar is tegen brand verzekerd. CADZAND - In disco Zeebad is in de nacht van zaterdag o zondag om ongeveer twee uur I een grijskleurige jas gestolen die eigendom is van mejuf. I frouw P. van H. uit Breskens 1 De jas heeft een waarde van| ongeveer honderd gulden. CADZAND - Een vaartuig ka- tamaran raakte zondag rondl de avond in moeilijkheden I door hoge zee. De vaarder van I de katamaran, de heer W. S I uit Merksem, werd door del reddingsboot Tuimelaar uit Cadzand later aan wal bracht. GOES - Zaterdag is de 75-jari-1 ge mevrouw J. R. uit Goes bij I het station beroofd van haar handtas. Een 20-jarige jongen rukte de tas uit haar handen In de tas zaten een bedrag van honderd gulden, een bankpas, een 65 plus-kaart en nog enke-1 le kleinigheden. GOES - Bij de beddenzaak de I Vlijt werd zaterdagmiddag de 18-jaige J. P. uit Eindhoven betrapt op diefstal van negen dekbedovertrekken ter waar de van 1800 gulden. Twee bij hem zijnde vrouwen konden vluchten. P. is na het opmaken van een proces-verbaal weer heen gezonden. GOES - Op de Grote Markt werd de personenauto van F van O. open gebroken. Er werd een autoradio en een digi- taalklok ter waarde van 1200 gulden weg genomen. GOES - Op de Van der Spie gelstraat werden zondagmor gen vroeg vier 17-jarige jon-1 gens uit Heinkenszand en Goes aangehouden en mee ge nomen naar het politiebureau. Zij waren op de baldadig-1 heidstoer en zijn, na het opma ken van een proces-verbaal en I een bekentenis weer heen ge- zonden. GROEDE - Op de Kruisdijk is een personenauto, bestuurd door M. van de W. uit Scher- penzeel in aanraking gekomen met een andere auto, bestuurd door A. S. uit Oostburg. De auto van Van de W. wilde af slaan en werd op dat moment ingehaald door S., die uit de richting Breskens-Schoondij- ke kwam. Mevrouw Van de W. liep bij deze aanrijding enige sni j wonden op. HOEK - Een zwaar- en een lichtbeschadigde personenau to waren het gevolg van een aanrijding op de Wijkhuisweg te Hoek. Daar reed vrijdag avond de automobilist R. W. uit Hoek en nam een bocht wat te ruim waardoor hij in aanrijding kwam met een per sonenauto, bestuurd door L. T. uit Hoek. HOEK - In het afgelopen weekeinde is ingebroken in de kantine van de tennisvereni ging aan de Kreeksingel. Ook werd ingebroken in het club huis van de Hoekse Rakkers. In beide gevallen werd een deur geforceerd en wordt wat drank en versnaperingen ver mist. HOOFDPLAAT - In de nacht van zaterdag op zondag is er een blikseminslag geweest in de Zuidlangeweg. Dit gebeur de in een landbouwschuur. De brandweer van Breskens was ter Dlaatse. SLUIS - In de nacht van vrij dag op zaterdag is een perso nenauto, die eigendom is van P. de F. uit Sluis, toen hij van af de Hoogstraat het Walplein op reed, met een verkeersbord in aanraking gekomen. Uit het ingestelde onderzoek bleek dat de auto tevoren gestolen was en bovendien een verkeerd kentekenbord had. Nadat de auto met een chauffeur, die na de aanrijding het hazepad ge kozen had, het verkeersbord omver had gereden, werden de auto's van F. S. uit Enschede, W. de B. uit Sluis en T. F. uit Sluis beschadigd. ZIERIKZEE - Op de parallel weg kwam de 32-jarige me vrouw G. B. uit Rotterdam met haar fiets in aanraking met haar man, die voor haar fietste. Zij kwam te vallen en raakte ernstig gewond. Via het Rode Kruis-ziekenhuis te Zie- rikzee en het Bergzichtzieken- huis te Goes, is ze vervoerd naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. ZIERIKZEE - Op de parallel weg kwam de 32-jarige me vrouw G. B. uit Rotterdam met haar fiets in aanraking met haar man, die voor haar fietste. Zij kwam te vallen en raakte ernstig gewond. Via het Rode Kruis-ziekenhuis te Zie- rikzee en het Bergzichtzieken- huis te Goes, is ze vervoerd naar het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam. 076 236882 Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PARIJS - Met geheven hoofd kon Joop Zoete melk gisteren afscheid nemen van de Tour. Met een 12e plaats in het eindklassement sloot de Kwantum-ren ner zijn goede optreden in zijn 15e en laatste ronde van Frankrijk af. „Het is mooi geweest", sprak Zoetemelk gisteren op de Champs-Elysées. „Het boek is dichtgeslagen". Van onze speciale v PARIJS - Bernard Hinault ever winning in de ronde van Frankrij] zeges, dat in handen was van J Merckx, die ieder vier van hun v kaar behaalden. Zeker is, dat het tenminste dr een ander die prestatie zal evena voudige winnaars is Laurent Fi| wegens een enkel-operartie, als et De lijst ziet er als volgt uit: vijf overwinningen: Eddy Merckx (België) Anquetil (Frankrijk) 1957, 1961, 1962, 1963, 1978,1979, 1981,1982,1985; drie overwinninge 1920; Loulson Bobet (Frankrijk) 1953,1954,19 tlt-Breton (Frankrijk) 1907,1908; Firmin Lan tecchia (Italië) 1924,1925; Nicolas Frantz (Lu (Frankrijk) 1930,1932; Antonin Magne (Fran gië) 1936, 1939; Gino Bartali (Italië) 1938, 19 Bernard Thevenet (Frankrijk) 1975,1977; Lai Rudy Matthis schrijft zijn derd de France op zijn naam op de Cha PARIJS - De laatste twee et Frankrijk werden gewonner Rudy Matthijs. De Amerikaa een individuele tijdrit over Meer van Vassivière in de Lii Lemond werd de eerste v Amerikaanse etappewinnaar n in de geschiedenis van de ron- ii de van Frankrijk. De Belg Matthijs zegevierde r in de slot-etappe met aan- p komst op de Champs Elysées p in Parijs. In een massasprint n behaalde hij zijn derde ritzege. d Eerder won Matthijs de eerste g en de tweede etappe, eveneens t in massasprints. De overwinning in de tijdrit betekende voor Lemond een r troostprijs. Hij rekende er op t dit jaar als kopman van zijn nieuwe Franse ploeg, gefinan cierd door Bernard Tapie, te worden gelanceerd. Bernard Hinault, terug op zijn vroegere niveau, drukte de oud-wereld- kampioen naar het tweede s plan, net als hem vorig jaar c overkwam met Laurent Fig- c non. Rond het Meer van Vassi vière beschikte Lemond over een opvallende frisheid. Niet voor niets maakte hij in de laatste acht dagen van de t Tour, verdedigend rijdend, bijna vier minuten van zijn achterstand op Hinault goed. Het scheelde weining of Hi- t nault had Lemond ook nog zijn troostprijs afgenomen. In Van onze speciale PARIJS - Maarten Ducrot werd Elysées uitgeroepen tot de striji ronde van Frankrijk. De Zeeuw van Utrechtse afk etappe 207 kilometer voor het pt de etappe nam hij het initiatief Hij won na een korte solo. Blij ir crot al bij de officieuze huidigi burgemeester van Parijs. Hij hs te zoeken, maar hij was er toch. lang alles gegeven", was zijn half uur later werd Ducrot offii vende woorden verdiende hij ee den.

de Stem | 1985 | | pagina 6