!kde iillen s s i n a VS overwogen atoombom te gooien op Nazi-Duitsland RUMOER ROND RUSSISCHE DISSIDENTE: Israël: nog geen debat over banden met Moskou Tesero weent na modderramp de stem commentaar Niets geleerd Held Portugese Anjer revolutie voor rechtbank [ringend sz-musici IEUWSOVERZICHT Wnnnnnnn buitenland MAANDAG 22 JUL11985 T7 PAGINA 3 FINNEN-BUITENLAND5 CDA 'er Borgman: 'Kamer moet met euthanasie regeling komen' Dienstpistolen gestolen uit politiebureau 0AE: krachten bundelen tegen crisis AMERIKAANSE DOCUMENTAIRE ONTHULT: SPECULATIES OVER 'LEKKEN CONTACTEN ALPEN-DAL BIEDT AANBLIK MAANLANDSCHAP Reagan uit bet ziekenhuis Doden bij aanslag op Jehova's in Sydney Afghaanse druk om helikopters Sovjet-autoriteiten blijven kerk vervolgen Doden bij aardverschuiving op strand Dode bij aanslag in Chili Ortega wil Verenigde Staten uit de OAS Russische propaganda-leider ambassadeur Zon en maan Hoogwater T492 nmaert - 14.30 u. CHT uae Molen - 14.30u. pchieting e Landbouw - 14.30u. Esprit - Zomerexpo- ^l, olieverf, aquarel, ke- beeldhouwwerk. 6e- 113.30-18 u. dinsd. gesl Kl uis, Burgerzaal - 'Fo- Hulst en foto's uit het I Hulst. Geop. dag. tijd. Iren, za. en zo. 15-16.30 jjuli). museum 'De vier am- - 'Maten en gewich- le verzameling van O. de J. de Keyzer. Geop. mei jstus ma. ttn za. 14-17 u., (augustus ook op zon- BURG aal Statenzaal, Abdij Ipositie getiteld 'Middel- banorama'. Geop. ma. I. 10-16u. (t/m2aug.). IZEN ,Schoolweg4 - Teke- ^ogelvlucht van Peter 3eop. dag. 9-18 u. (tot 1 ■GEN Ie Marquis - 'Grafiek p5'. Jeroen Henneman, JJonge, Eric de Nie, Ron |ns e.a. Geop. woe. t/m 1 u. (t/m 1 sept.). RPEN jcshof, Deurne - 'Uit de I', textiel en juwelen in bezit in de provincie Èen Geop. dag. 10-17 u. Irij. gesl. (tot 18aug.). husemuseum - A- Villaert: Vlaams musicus ■ië' (in het kader van het J de muziek). Geop. dag. |30en 14-18 u. (tot 31 MOE flijk Museum - 'Ensorin endse verzamelingen', lader van het Ensorjaar). lag. 10-12 en 14-17 u. lesl. (tot 31 aug.). ikundig Museum - En- lografie. Geop dag. 10- p-17 u. dinsd. gesl. (tot 31 ag 19 tot en met zondag |indt zit dringend verle en vrijdag krijgt een honderd cafés hebben stelling en stijl van het |bandje, kunnen worden festival, Stadhuisplein a l 'uappiui dopjatAV 'itptl 'uappiui uajftorw 'sj(Uii Hezjaujoe 'ajij }seeu ie 'siqoaj irnrjatqoV HILVEKSUM(ANP) - Niet de regering, maar de IVeede Ka mer moet in een volgende re geerperiode komen mét een wetsontwerp voor de regeling Van actieve euthanasie. Dat moet ook worden vastgelegd lo een regeerakkoord. Die me ning sprak het CDA-kamerlid Borgman zaterdagmorgen uit voor de VARA-radio. Borgman, woordvoerder voor het CDA over het onder werp euthanasie, zei dat zijn partij., nooit zal' meewerken aan een regeerakkoord dat wetgeving aankondigt waarin euthanasie toelaatbaar wordt. Maar volgens hem kan het on derwerp ook niet op de lange baan worden geschoven zoals bij de abortuswetgeving is ge beurd. Om- die reden wil hij dan ook dat in een regeerakkoord wordt vastgelegd dat de kwes tie van de euthanasie moet worden geregeld door de par tijen in dé Tweede Kamer. 'Wij hopen daarbij natuurlijk dat we de andere grote partij en ervan kunnen overtuigen dat de wet niet moét worden gewijzigd, waardoor euthana sie strafbaar blijft', aldus Borgman. LOOSDRECHT(ANP) - Inbre kers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag tvyee dienstpistolen meegenomen uit het politiebureau in Loos- drecht. De daders kwamen het bu reau binnen door een lichtkoe pel op het-dak van het bureau weg te halen. Ze doorzochten kastjes' van het personeel en werkruimten. Behalve met de twee dienstwapens gingen ze er oók vandoor met een in be slag genomen stiletto en 450 gulden (voor een deel uit de kas van de personeelsvereni ging en voor een.deel in beslag genomen geld). T?et bureau is 's nachts niet bezet. Surveillerende politie mannen die dié nacht twee keer langs het bureau zijn ge komen hebben- niets bijzon ders gemerkt. ADDIS ABEBA(AFP/DPA/ RTR)De nieuwe -voorzitter van de Organisatie van Afri kaanse Eenheid (O AE), de Se negalese president Abdou Diouf, heeft de Afrikaanse lei ders zaterdag opgeroepen alle krachten en middelen te mobL liseren om het continent te be vrijden van honger en armoe de. De 'topconferentie van de I OAE heeft een vijfjarenplan I voor economisch herstel aan genomen, gericht op verbete ring- van de voedselsituatie, rehabilitatie van de landbouw en verlichting van de schul denlast. De Afrikaanse landen heb ber; de donor-landen voorge steld een'internationale confe rentie «te beleggen over het schuldenprobleem: De OAÈ-conferentieriep ook op tot het isoleren van het apartheids-bewind in Pretoria door het verbreken van de lucht- en andere verkeersver bindingen, en tot stopzettingen van nieuwe investeringen. WASHINGTON(UPI) - De Amerikaanse militaire strate gen hebben in 1944 overwogen om tegelijkertijd boven Duits land en Japan atoombommen af te werpen om een einde te maken aan de Tweede We reldoorlog. Dit feit wordt onthuld in een televisiedocumentaire van de Amerikaanse omroepmaat- schappij CBS. In de documentaire wordt ook verklaard dat president Dwight Eisenhower tijdens de Korea-oorlog het gebruik van de atoopibom overwoog om de Chinese troepen uit de Kore aanse grotten te blazen. En tij dens de Cuba-crisis in 1962 meende de regering-Kennedy dat ofschoon de Sovjet-leiding nooit een atoomaanval op de Verenigde Staten zou gelasten, het 'goed mogelijk, en zelfs waarschijnlijk' was dat een Sovjet-bevelhebber op Cuba een raket zoui afvuren op Miami, New York of Washing ton. De documentaire, getiteld 'Hirosjima 40 jaar later.en nog altijd actueel', zal 31 juli worden uitgezonden. Ze duurt een uur en bekijkt de naoor logse geschiedenis vanuit nu cleair perspectief. Het onder liggende thema is een oproep de wapenwedloop af te rem men. Het programma maakt dui delijk dat de Verenigde Staten niet langer de dreiging met nucleair geweld kunnen ge bruiken als diplomatiek wa pen tegen de Sovjet-Unie zoals ze deden in de Cuba-erisis en de Israëlisch-Arabische oorlog van 1973 toen de Amerikaanse nucleaire strijdkrachten in paraatheid werden gebracht. De reden daarvan is dat de Sovjet-Unie daarvoor te machtig is geworden. Een van de onthullingen is dat de VS in 1944 overwogen in een gelijktijdige doch geschei den operatie zowel op Japan als Duitsland een atoombom te gooien. De atoomaanval op Nazi-Duitsland zou worden ondernomen vanaf een lucht machtbasis in de Adriatische Zee. Er wordt in de documen taire niet ingegaan op de ge volgen voor de radioactieve straling (fall-out) voor de an dere Westeuropese landen. VVD valt Tass aan Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De WD-fracties van de Tweede Kamer en het Europees Parlement hebben af gelopen weekeinde een frontale aanval gedaan op het Russische persbureau Tass. Fractievoorzitter Nijpels ging zover om via een tele gram aan de Russische leider Gorbatsjov verbetering te vragen van een door Tass vrijdag verzonden be richt. In het bericht van het pers bureau Tass, wordt gezegd dat de Russische dissidente Irina Grivnina nooit aan de Russi sche regering gevraagd heeft om de Sovjet-Unie te verlaten. Bovendien; aldus Tass, is het onm'ogelijk om Grivnina een Uitreisvisum te verstrekken omdat zij over staatsgeheimen beschikt. Irina Grivnina heeft in de Sowjet-Unie bij voortdu ring geprotesteerd tegen het misbruiken van psychiatrie voor politieke doeleinden. Grivnina, die een voortdu rende belangstelling, van de WD geniet, heeft volgens WD-Europarlementariër De Vries tientallen malen om een uitreisvisum gevraagd. Zij wil •in Nederland komen wonen. De Vries heeft dat zaterdag in een brief aan de Russische ambassades in Den Haag en Brussel laten weten. WD-Fractievoorzitter Nij pels schrijft in het telegram aan de Russische partijleider, dat de WD op 4 januari van dit jaar Grivnina uitnodigde naar Nederland te komen. Volgens Nijpels heeft Grivni na die invitatie doorgestuurd naar de toenmalige partijleid- fer Tsjernenko. Zaterdagavond mengde de dissidente Grivnina zich zelf ook in de strijd. In een tele gram aan de Boekovski-stich- ting in Amsterdam verklaarde Grivnina zaterdag dat zij de afgelopen twee jaar al min stens dertig brieven met een verzoek om een uitreisvisum aan de Sowjetleiders heeft ge zonden. Zij ontkent in haar te legram dat zij over staatsge heimen beschikt. „Dat is een leugen. Wij (Grivnina en haar familie red.) willen emigreren en zullen al het mogelijke doen om dat te bereiken, ook al zal dat onze dood betekenen. Zelfs dan hoop ik dat wij in elk ge val in Nederland zullen wor den begraven," aldus het tele gram. JERUZALEM(RTR/DPA/UPI) - Het Israëlische kabinet heeft gisteren een debat uitgesteld over de betrekkingen met de Sov jet-Unie. Officieel is voor het uitstel geen reden gegeven, maar naar wordt aangenomen heeft dit te maken met het uitlekken van geheime contacten tussen Israël en de Sovjet-Unie. Minister van buitenlandse zaken Yitzhak Shamir zou gis teren het- kabinet inlichten over de resultaten van een ge heime ontmoeting van de Is raëlische ambassadeur in Pa rijs, Ovadia Sofer, met diens Russische collega, Joeli Vo- rontsov: Na. berichten van-de Israëli sche radio, afgelopen vrijdag, over een geheime ontmoeting, werd in Israël driftig gespecu leerd over mogelijke afspra ken tussen Israël en de Sovjet- Unie. Er zouden onder meer zijn overlegd over het herstel van de diplomatieke betrek kingen tussen beide landen, een versoepeling van de emi gratie van joden uit de Sovjet- VOOR HET eerst sinds'25 jaar is in Zuid-Afrika weer de noodtoe stand afgekondigd. In maart 1960 vormden de dramatische ge beurtenissen in Sharpeville de aanleiding voor de maatregel die polijie en leger .alle vrijheid geeft om naar eigen goeddunken te bandelen. Toen werden 69 Afrikanen doodgeschoten tijdens een rreèdzamè betoging tegen de pasjeswette'n, terwijl ook de twee Belangrijkste bevrijdingsorganisaties African National Congress (ANC) en het Panafricanist Congress (PAC) officieel tot verbo den partijen werden verklaard. leder weldenkend mens kon voorspellen dat het onmenselijke optreden van leger en politie plus het verbod van de nationalisti sche partijen averechts'zou wérken. Sharpeville werd het sym bool waaraan het steeds massaler wordende verzet van de zwar te bevolking va'n Zuid-Afrika zijn kracht ontleende. Het is triest om te moeten constateren hoe weinig de blanke Afrikanen van de ontwikkelingen in de voorbije kwart eeuw heb ben geleerd. Brute intimidatie en grof geweld worden nog steeds boger aangeslagen dan het zoeken naar oplossingen waarbij wordt tegemoet gekomen aan de gerechtvaardigde eisen van de overgrbte meerderheid van de bevolking. Soms wekken de blan ke leiders van Zuid-Afrika wel eens de indruk' dat zij veranderin gen willen doorvoeren in het systeem dat de blanke overheersing generaties lang in stand heeft gehouden. Maar erg serieus kun- ben die pogingen niet worden genomen. Bovendien zijn ze meer ngegeven door angst -voor economische sancties van westerse ^anden.dan door de oprechte wil om wezenlijk iets te doen aan de apartheidspolitiek, de bron van'alle kwaad. Het gevolg van de halsstarrige houding .van de fanatieke blan ks minderheid is dat het gewapende verzet hand over hand toe neemt, „De zwarte bevolking heeft de angst voor het geweer en be wapenstok overwonnen", zo zei een van de verzetsleiders on- <ahgs. Het krampachtige antwoord van president Pieter Botha en de zijnen op de gebeurtenissen van de laatste tijd is het afkondi gen van de noodtoestand. Te vrezen valt dat deze maatregel nog Teer bfóed zal doen vloeien in het waarin geweld -tot het dagelijk se levenspatroon is gaan behoren. Unie naar Israël, de teruggave aan Syrië van delen van de door Israël bezette Golan- hoogte, en het staken van anti- Sovjetpropaganda door Israël, aldus de Israëlische radio. Israëlische functionarissen lieten gisteren weten dat de berichten over Sovjet-Israëli sche contacten schadelijk zou den kunnen zijn. Het Israëlische dagblad Maariv meldde gisteren dat aanhangers van de harde lijn -mensen die de Sovjet-Unie buiten het vredesoverleg in het Midden-Oosten willen houden - bijzonderheden over het geheime overleg hebben laten uitlekken. De Israëlische radio maakte gisteren ook openbaar dat pre mier Shimon Peres Sovjet-lei der Michaïl Gorbatsjov in een boodschap vraagt de conflic ten tussen de twee landen op te lossen. Peres zou zijn oproep hebben overhandigd aan Ed gar Bronfman, voorzitter van het Joods Wereldcongres, die binnenkort naar Moskou reist voor overleg met de Sovjet leiding. De Sovjet-Unie heeft vrij dag en zaterdag ontkend dat de Russisch-Israëlische be trekkingen op het punt staan te verbeteren. De woordvoer der van buitenlandse zaken van de Sovjet-Unie, Vladimir Lomejko, verklaarde vrijdag dat Israël eerst zijn 'agressieve politiek' moet herzien, alvo rens er sprake kan zijn van betere relaties. Reddingsploegen in actie bij het hotel Dolomiti. Van dat hotel werd de complete keu ken weggevaagd en wordt het voltallige keukenpersoneel vermist. - fotoansa Door onze correspondent Cees Manders BOLZANO - Tweehonderdtien lijken waren zondagavond opgegraven uit de modderpoel die vrijdagmiddag een deel van het plaatsje Tesero, veertig kilometer ten zuidoosten van Bolzano, overweldigde. Of de modder ooit nog alle vermisten zal prijsgeven is onwaarschijnlijk. Eén modderla- wine die stenen huizen heeft verpulverd, kan jers van dennebomen als lucifers heeft gebro ken, vrachtwagens tot een onherkenbare hoop staal heeft verwrongen, kan natuurlijk een mensenlichaam gemakkelijk geheel laten ver dwijnen. Tesero telt vijfduizend inwoners, en ieder van hen heeft wel een vriend, kennis of fami lielid te bewenen na deze modderramp. Tesero ligt midden in een schitterend Tiro- ler landschap, daar waar het riviertje de Sta- va uitmondt in haar iets grotere zus, de Avi- sio. Naar de Stava is ook het buurtschap ge noemd dat vier kilometer stroomopwaarts ligt. Het dorpje Stava bestond uit vijftien hui zen, buitenhuizen, boerderijen en houtzagerij en, en uit drie hotels, Erica, Miramonte en Stava. Van dit huizenbestand zijn er nu na het passeren van de moddergolf nog zeven over. Twee kilometer boven het buurtschap Stava bevinden zich de mijn en de twee waterbas sins, die de oorzaak zijn van de ergste ramp die dit gebied tussen Bolzano en Trentino ooit heeft getroffen. Als je bovenop de dam staat die het grootste bassin scheidde van de vallei, zie je dat die muur niet meer is dan een hoop los zand, met een laagje moeilijk groeiend gras dat het hele zaakje bij elkaar moet houden. Waarom het die zandmuur vrijdagmiddag 12.23 uur ineens niet lukte om het water tegen te houden, is niet bekend. Waarschijnlijk omdat de mijn- bouwmaatschappij wat meer water in de bas sins had gedaan dan was toegestaan. Een boswachter legt uit hoe de ramp precies in haar werk is gegaan: „De zandwal tussen het hoger en lager gelegen bassin begaf het, en toen was er geen houden meer aan. Het water stortte over een breedte van wel honderdvijf tig meter naar beneden. Drie huizen werden al direct vernietigd. Maar de grootste kracht kreeg de watermassa pas toen het driehon derd meter lager terechtkwam in het bed van het riviertje de Stava, en samengeperst werd tot een breedte van twintig a dertig meter. Aan de bomen die nog zijn blijven staan kun je zien dat de samengebalde modderstroom een hoogte van wel twintig a dertig meter moet hebben gehad." Daar waar de modder in de geul van de Sta va werd gedwongen was haar vernietigende kracht ook het grootst. Van de hotels Erica, Miramonte en Stava, die elk toch nog vier ver diepingen telden, is niets overeind gebleven. Hoeveel gasten zich in de hotels bevonden, toen de zondvloed passeerde, is nog steeds niet bekend, omdat op het moment van de ramp de hotels de gastenlijsten nog niet bij het toeris tenkantoor hadden ingeleverd. Hotel Mira monte was geheel gehuurd door de Italiaanse jongerenorganisatie de 'Acli'. Daar zijn meer dan zeventig slachtoffers gevallen. Verder stroomafwaarts staat hotel Dolomi ti. Daarvan is een hoek vernield, toevallig de hoek waarin zich de keuken bevond. De leden van het keukenpersoneel zijn onder de slacht offers. Verderop is de modderstroom een huis van twee verdiepingen op een afstand van nauwe lijks twintig meter gepasseerd. De bewoonster staat op het terras van haar woning de red dingswerkzaamheden te bekijken. Ze vertelt nog duidelijk geschrokken haar verhaal: „Ik stond in de keuken, toen ik ineens een zwaar gebrom hoorde. Net alsof er een helikopter landde. Ik ging naar het raam om te kijken wat er aan de hand was en toen zag ik een enorme hoop modder voorbijrazen, in de rich ting van het dorp. Ik riep mijn man en ben gil lend de straat opgerend. De buren deden pre cies hetzelfde. Iedereen was zich een ongeluk geschrokken. Ik weet niet waarom wij ge spaard zijn gebleven." Haar huis stond vrij dag nog op een fraaie lichtglooiende Alpen wei, en nu op de rand van een soort modder- krater. Hulde moet in dit verband gebracht worden aan een oude brug uit de Romeinse tijd. Deze 'ponte romano' heeft Tesero vrijdagmiddag van een nog grotere ramp behoed, dat is ieder een bereid nu toe te geven. De modderstroom stortte zich met een snelheid van honderd ki lometer per uur omlaag richting Tesero. Pal voor het café Barbolini, lag een oude Romein se brug, als een monument van Tesero's lange historie. Die Romeinse brug ving de eerste klap van de modder op en manoeuvreerde de stroom vervolgens onder de nieuwe brug door. „Het is maar goed dat de Romeinen zulke soli de bruggen bouwden, want anders was het met Tesero niet zo goed afgelopen", zegt een van de Italiaanse soldaten. Anders waren wel tientallen huizen en ook de kerk van het dorp weggevaagd. En natuurlijk café Barbolini, dat weliswaar enkele flinke scheuren in de muren heeft opgelopen, maar zijn klanten nu het in teressantste panorama van Italië kan bieden: de modder en alle sporen van zijn verwoesten de kracht. Naar de vermisten zal de hele komende week nog worden gezocht. Niet meer met de hand of met de spade, maar met bulldozers. Want de kans dat er nog levenden onder de modder zitten is nu nihil. De hulpverlening na de ramp is dit keer uit stekend georganiseerd, misschien wel te goed. De wegen raken verstopt met brandweerau to's, hijskranen en bulldozers die onmogelijk allemaal emplooi in Tesero kunnen vinden. Voor het toeristenoord Tesero is dit seizoen in elk geval bedorven. Het wachten is nu op de volgende zomer, als de modder geweken is voor het frisse Alpengras. Aan publiciteit ont breekt het het plaatsje nu in elk geval niet, na een bezoek van vierhonderd journalisten uit alle delen van de wereld. „We hadden het graag zonder die reclame gedaan", zegt de be ambte van het toeristenkantoor enigszins be drukt. LISSABON(AP) - Een van de helden van de Portugese An jerrevolutie van 1974 die Por tugal bevrijdde van een halve eeuw dictatuur staat vandaag terecht als voornaamste ver dachte in een massaproces te gen 74 mensen die verdacht worden van terrorisme. Luitenant-kolonel Otelo Sa- raiva de Carvaiho wordt er van beschuldigd de leider te zijn van een extremistische groep die zich het Volksleger van 25 april (de datum van de Anjer revolutie) noemt en die tal van aanslagen, schietpar tijen en bankroven gepleegd zou hebben waarbij minstens zes mensen om het leven geko men zijn. Onder de doden be vonden zich industriëlen die in arbeidsconflicten verwikkeld waren. Ook zou de groep mor tieraanslagen gepleegd heb ben op de Amerikaanse am bassade en NAVO-schepen in de haven van Lissabon. Het proces vindt plaats on der voor Portugal ongekende veiligheidsmaatregelen. Otelo de Carvaiho was lid van het regerende drieman schap na de Anjerrevolutie en leidde de laatste tijd een klei ne linkse partij, het Verenigd Volksfront. Op het hoofdkan toor van deze partij zouden voor hem belastende papieren gevonden zijn, zo hebben Por tugese justitiële autoriteiten verklaard. Het proces dat in Portugal het proces van de eeuw genoemd wordt zou een jaar in beslag kunnen nemen. In ogen van veel mensen staat Otelo meer terecht voor zijn linkse politieke opvattingen dan voor de vermeende mis daden. De Amerikaanse president Ronald Reagan is zaterdag terugge keerd in het Witte Huis, na een verblijf van een week in het ma rine-hospitaal in Bethesda bij Washington. Vorige week zater dag werd Reagan geopereerd aan een kankergezwel in de dikke darm. Hij werd per helicopter naar huis gebracht. Bij het Witte Huis werd Reagan verwelkomd door medewerkers en enkele honderden toeschouwers, die hem ballonnen en spandoeken 'welkom thuis' wensten. De 74-jarige president verscheen even met zijn vrouw op het balkon om naar de menigte te zwaaien.» - f0t0afp SYDNEY(RTR) - Bij een bomaanslag op een gebouw waar Jeho va's getuigen bijeen komen zijn gisteren in een voorstad van Sydney zeker drie mensen omgekomen en hebben tientallen ver wondingen opgelopen. De bom ontplofte onder het spreekge stoelte in een zaal waar ongeveer 200 mensen aanwezig waren. Niemand heeft zich nog verantwoordelijk gesteld voor de aan slag. Ziekenhuisfunctionarissen verklaarden dat de behandeling van de rond 40 gewonden bemoeilijkt wordt door het feit dat een aantal Jehova's getuigen om hun geloof geen bloedtransfusie willen. Onder de slachtoffers zijn ook immigranten die zich in het gebouw verzamelden voor Engelse les. ISLAMABAD(RTR) - Afghanistan lijkt de druk op Pakistan te verhogen om twee geavanceerde Sovjet-helikopters terug te ge ven waarvan de piloten vorige week overliepen. Radio-Kaboel meldde zaterdag dat twee Pakistanen en een Afghaan waren gearresteerd op verdenking van spionage. Daarmee kwam het totaal aantal Pakistanen dat de afgelopen week in Kaboel is gearresteerd wegens vermeende spionageactiviteit op vijf. Pa kistaanse regeringsfunctionarissen menen dat de arrestaties be doeld zijn om Pakistan te dwingen tot teruggave van de helikop ters, waarvoor westerse inlichtingendiensten veel belangstelling hebben. De Pakistaanse regering zwijgt in alle talen over de plaats waar de toestellen staan. Alle verzoeken om de helikop ters, het enige effectieve wapen van Moskou tegen de Afghaanse rebellen die het bewind in Kaboel bestrijden, zijn afgewezen. KOPENHAGEN(KPS) - De Sovjet-autoriteiten blijven de kerk in de Baltische staten vervolgen. De autoriteiten mengen zich verregaand in het kerkelijk leven, beperken op drastische wijze het werk van de kerk en brengen geestelijken en actieve leken herhaaldelijk voor de rechter.Dat staat in een rapport over de situatie van de kerk in Estland, Letland en Litouwen van de in ternationale organisatie voor vervolgde christenen CSI. Het rap port is voorgelegd aan het tribunaal over de situatie in de Balti sche staten dat de vereniging van Baltische ballingen in Kopen hagen organiseert. Volgens het rapport worden geestelijke en kerkelijk actieve leken dikwijls voor de rechter gesleept op de beschuldiging van 'anti-sovjet-agitatie en propaganda'. MADRID (DPA) - Bij een aardverschuiving zijn zondag op een klein strand in de buurt van de Zuidspaanse haven Cadiz vier jonge mensen om het leven gekomen. Een restaurant, waar in totaal acht personen lagen te slapen, werd bedolven onder 500 kubieke meter aarde nadat het instorten van een aarden wal. Reddingsploegen borgen de stoffelijke resten van een 22-jari- ge vrouw en van drie mannen in de leeftijd van 19 tot 24 jaar. De overige vier, onder wie een 30 maanden oud kind, liepen lichte verwondingen op. De ouders van kind kwamen om. SANTLAGO(AFP-DPA) - Eén persoon is omgekomen en drie zijn gewond geraakt toen vrijdag bij het Amerikaanse consulaat in Santiago, de hoofdstad van Chili, een bomauto explodeerde. Onder de gewonden zijn twee politiemannen. Het patriottisch front Manuel Rodriguez, een stadsguerrilla-organisatie heeft zich voor de aanslag verantwoordelijk gesteld. Het patriottisch front heeft zich in de afgelopen weken verantwoordelijk gesteld voor een reeks terreuraanslagen, waaronder die op zes Mormo- nenkerken op 4 juli. De guerrillagroep meent dat de Mormonen (of 'Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen') connecties hebben met de Amerikaanse inlichtingendienst. MANAGUA(RTR/UPI) - De Nicaraguaanse president, Daniel Ortega, heeft de Verenigde Staten zaterdag opgeroepen zich te rug te trekken uit de Organisatie van Amerikaanse staten (OAS) omdat dit 38 jaar oude lichaam volgens hem wordt beheerst door Amerikaanse belangen. Ortega verklaarde dat de andere landen op de Amerikaanse continenten een 'onafhankelijke' organisatie zonder deelneming van Washington zouden moeten vormen als ze de VS de OAS niet verlaten. De president sprak tijdens een persconferentie ter gelegenheid van de zesde verjaardag van de Sandinistische revolutie. De Nicaraguaanse president zei dat waarschuwingen van de Amerikaanse regering tegen betrok kenheid van Managua bij aanvallen op Amerikanen zijn be doeld om het Amerikaanse volk voor te bereiden op een militaire actie tegen het Middenamerikaanse land. De Amerikaanse am bassadeur in Managua overhandigde woensdag een boodschap waarin werd gezegd dat Washington over informatie beschikt die erop zou wijzen dat Nicaragua moordaanslagen voorbereid op Amerikaanse functionarissen in Honduras. Het Congres in Washington en de regering-Reagan zijn zeer verontwaardigd over de recente moordaanslag op Amerikanen in El Salvador. MOSKOU/WASHINGTON(AFP-DPA-RTR) - De leider van de afdeling propaganda van de communistische partij van de Sov jetunie, Boris Stoekalin, is benoemd tot ambassadeur in Honga rije. Dit heeft het Russische persbureau TASS zondag bekendge maakt. Westerse diplomaten in Moskou spraken van een 'eervol le degradatie' van de hoge partijfunctionaris. In diplomatieke kringen in de Russische hoofdstad werd de verwachting uitge sproken dat er nog meer veranderingen in het informatie- en propaganda-apparaat van de Sovjet-Unie op komst zijn. Het propaganda- en informatie-apparaat staat nu onder algemene leiding van het lid van het Politburo Jegor Lichatsjov, nummer 2 in de hiërarchie van het Kremlin. Het Amerikaanse dagblad 'New York Times' meldde zondag uit regeringskringen te heb ben vernomen dat de huidige Sovjet-ambassadeur in de Ver enigde Staten, Anatoli Dobrynin, binnenkort zal worden ver vangen door de huidige ambassadeur in Frankrijk, Joeli Vo- rontsov. VANDAAG/ Zon op: 05.46. Zon onder: 21 45. Maan op: 11.32. Maan on der: MORGEN/ Zon op: 05.47. Zon onder: 21.44 Maan op: 12.25 Maan onder: 00.03. VANDAAG/ Bath. 07.21-19.37 Hansweert: 07.06-19.17. Terneuzen 06.15-18.37. Vlissingen 05.46-18.08. Wemeldinge 07.35-19.49 MOR GEN/ Bath: 08.03-20.19. Hansweert: 07.48-19.58. Terneuzen: 06.57- 19.20 Vlissingen: 06.29-18.52. Wemeldinge: 08.15-20.26,

de Stem | 1985 | | pagina 3