JOHAN VAN DE VELDE: „ZE FLIKKEN MIJ NIET MEER" JAC HANEGRAAF, THUIS VOOR DE BUIS: Peter Hofland rapste spurter BRITTEi ONTBUTEN 24 DAGEN Reclame-act Ontsnapte gevangene kreeg hulp| van buiten Nog geen akkoord olieprijs Merijntje Topconditie Combine HUIS DIE 124ste jaargang DE STEM „de 4in1 krant Volgend jaar naar de Toer Door Rob van Deursen RIJSBERGEN - Anders dan in 1984 beleefde Johan van de Velde de periode, dat zijn voor naamste collega's op de Franse wegen zich af beulden en hij thuis in een makkelijke stoel het allemaal op de TV moest aanschouwen. Vorig jaar zat de prof uit Rijsbergen zich vaak te verbijten. Op het puntje van zijn leren zit ontsnapte er soms een krachtterm tussen zijn lippen zodra hij een plek zag, die hij herkende. Dit keer kon Johan van de Velde meer afstand nemen. Waarschijnlijk ook, omdat hij de ronde van Italië afsloot met een hoofdprijs, de zege in het puntenklassement. In 1984 ein digde de Westbrabander in de Giro als vijfde in de indivi duele eindrangschikking. De beste prestatie ooit door een Nederlander neergezet tijdens de rondgang over het Apen- nijns schiereiland, maar het sprak toch niet zo aan. Meer een resultaat voor in de wie- lerboeken. „Ik blijf er bij datje er beter tussen kunt zitten dan naar TV kijken. Het doet altijd pijn als ik die mannen aan het werk zie. Ik vind het ook wel mooi om het zo allemaal te kunnen bekijken, maar aan de andere kant vind ik er geen bal aan. Mijn interesse gaat meer uit naar het zelf koersen. Ik heb wel bijna elke dag netjes gekeken, maar het deed me niet zo veel. Ook natuurlijk omdat deze Tour zo vroeg be slist was. Nadat Hinault in die lange tijdrit al zijn concurren ten op zo'n grote afstand zette, wist ik het al. Hij zou gaan winnen. Ik heb hem in Italië aan het werk gezien. Het heeft me dan ook niet verbaasd dat hij zo sterk was in deze ronde van Frankrijk. De Giro is nog steeds een uitstekende voorbe reiding op de Tour". Dat laatste zit Van de Velde behoorlijk dwars. Na de ronde van Italië voelde hij zich bere sterk. En dan ontstaat daar weer het 'grote gat'. „In Italië is er nu niets meer te doen. Een paar weken voor het we reldkampioenschap trekt het aan. Maar het is toch doodzon de. Ik kom in topconditie uit de Giro en dan zakt dat weer weg. Je kunt nog zo veel trai nen, alleen in wedstrijden kun je je conditie vasthouden. Ik heb wat koersjes in België ge reden en daar houdt het mee op. Dat betekent dat ik voor het WK weer opnieuw moet beginnen". Een seizoen dat beheerst wordt door twee pieken, dat wil Johan van de Velde - in november vader van een tweeling, zo werd inmiddels bij echtgenote José vastgesteld - niet meer meemaken. Offi cieel mag hij het niet toegeven, maar volgend seizoen staat hij weer onder contract bij Peter Post. Hij, Teun van Vliet en de Belg Erik van Lancker nemen de plaatsen in van Veldschol- ten, Hooks en Lammerts. „Ik kies voor zekerheid. Bij Post rijd ik in ieder geval de Ronde van Frankrijk. Echt, ik ben niet meer van plan om me te laten flikken. Je kunt in Italië de sterren van de hemel rij den, maar voor een Neder landse prof liggen de grootste belangen toch in de Tour. Bij Post heb ik zes jaar gekoerst. Vandaar dat mijn voorkeur naar hem uitgaat. Ik weet hoe het bij hem in elkaar zit. Ik had ook naar Skil gekund. Maar dat zie ik niet zo zitten. Die ploeg bestaat uit renners, die dit seizoen nog tegen el kaar hebben gereden. Dan duurt het even voor dat het een echte eenheid is. En dan zou er wel eens veel mis kun nen gaan. Dat risico wil ik niet nemen". Peter Post heeft al aangege ven dat hij blij is met de te- Johan van de Velde thuis: voorbereiding op wereldkampioenschap al gestart. - foto de stem ben steffen rugkeer van Johan van de Velde. „Van de Velde kan rammen. Die geeft niet zo snel op als de renners van de nieuwe gene ratie in Nederland", zo liet Post zich in de Ronde van Frankrijk ontvallen. De cou reur uit Rijsbergen kan zich in die uitspraak van de Amstel- vener vinden. „Het is niet te geloven wat je tegenwoordig meemaakt. Ze zijn verwend. Ze denken allemaal dat ze Ed dy Merckx zijn, zodra ze maar even in beeld van de TV zijn geweest. Neem nu die Verhoe ven. In de ronde van Vlaande ren komt hij als eerste op de Koppenberg en in de Amstel Gold Race doet hij het goed. Die jongen gaat gelijk naast zijn schoenen lopen. Denkt dat hij de dienst uit kan maken. Maar wat stellen zijn prestatie nu allemaal voor? In mijn eer ste prof jaar won ik twaalf koersen, waaronder de ronde van Romandië, de ronde van Engeland en die van Neder land. Ondanks die successen voelde ik me helemaal niks meer dan de andere coureurs. Het is beter gewoon te blijven. Zo'n Teun van Vliet. Als die gast in de finale van Milaan- San Remo er niet bij zit, spreekt geen mens over hem dit seizoen. Maar die mannen kijken je aan als je op een koers komt met een blik: „Wie ben jij dan wel". Ze voelen zich beter dan de paus. Maar ze vergeten dat ze nog maar aan het begin staan. Zo'n Maarten Ducrot. Die praat re delij k over z'n vak. Die ziet dat je als goede amateur nog lang geen goede prof bent. Die slaat zich niet op z'n borst, omdat hij een etappe in de Tour heeft gewonnen. Die kent zijn plaats". Johan van de Velde kan boos worden als hij aan de in stelling van de nieuwe genera tie wielerprofs denkt. „Ze kunnen beter naar Zoetemelk kijken. Op diens leeftijd heeft hij waarschijnlijk zijn beste Tour uit zijn carrière gereden. Ze zeggen ontspannen. Maar dat lukt niet als je elke dag 200 of meer kilometers moet af leggen. Die man heeft echt wel afgezien, maar op z'n karakter is hij er gekomen. Dat vind ik klasse. Daar heb ik groot res pect voor". Nogmaals, Van de Velde be leefde de Tour-periode minder emotioneel dan het vorig jaar. Hij is de voorbereiding op het WK al begonnen. In het circus van de na-Tourse criteriums zal zijn paarse trui ten teken van zijn triomf in het pun tenklassement van de Giro weinig te bewonderen zijn. „Als je 25 koersen rond de kerk rijdt, kun je nooit we reldkampioen worden. Daar ben ik wel achter. Je hebt ze ker vier, vijf weken gerichte voorbereiding nodig. Ik heb na de Tour altijd goed geld ver diend, maar nu laat ik een deel bewust schieten. Het parkoers van het WK is bijzonder ge schikt voor ons Nederlanders. Vorig jaar in de ronde van Ita lië hebben we er twee plaatse lijke rondes op gereden. Eerst gaat het geniepig in treden als het ware omhoog. Ben je bo ven draai je scherp rechts af en dan begint een verschrik kelijk gevaarlijke afdaling over smalle wegen. Het wordt zaak om er vanaf het begin bij te zijn. Een groepje is tijdens die afdaling zo uit het zicht. Het is een verradelijk par koers". In totaal zal Van de Velde de komende weken tien of hooguit twaalf criteriums 'doen'. Voor de rest verblijft hij in Italië, waar een aantal semi-klassiekers plus een vijf daagse etappe-koers op het programma staan. „Mijn hui dige sponsor woont aan het parkoers van het WK. Dus we zullen onze mouwen moeten opstropen om iets te laten zien daar. En daarom kies ik voor een voorbereiding in Italië. In die criteriums in Nederland ga je nooit beter, alleen maar minder rijden....". Successen van de pioen intens beleefd Door Jacques Eestermans SCHIJF - Jac Hanegraaf heeft de afgelopen weken niet in tranen voor zijn TV-toestel gezeten. Het wil echter niet zeggen, dat de pro fessional uit Schijf geen moeilijke momenten heeft doorgemaakt in de tijd dat zijn ploeggenoten door Frankrijk koersten. „Natuurlijk deed het zo nu en dan zeer, als je die gasten zag rijden", bekent Jac Hanegraaf, die enkele dagen voor de Tour bij een val in het criterium van Woerden zijn handwor telbeentje brak. „Als je dan ook nog eens een renner van eigen kaliber een rit ziet winnen, ja, op zulke ogenblikken moest ik wel eens iets wegslikken. Maar toch, de dagen pal voor de Tour, die waren het moeilijkst. Toen was ik steeds bezig om de teleur stelling te verwerken. Ik moet echter toegeven dat je er snel over heen groeit. En daarna, och, je bent er niet bij en je kunt je er ook geen voorstelling van maken hoe je het er zelf vanaf zou heb ben gebracht". De Westbrabander volgde het Franse spektakel niet al leen thuis voor de buis, op uitnodiging van Veronica bracht hij ook een bezoek van enkele dagen aan het rondreizend wielércircus. Jac Hanegraaf: „Een hele ervaring moet ik zeggen. Wat een heisa. Ik had daar geen enkel idee van. Als renner heb je dat totaal niet in de gaten. Je leeft al die weken eigenlijk in een kooitje, heel beschermd. Maar om nu te zeggen, dat ik het leuk vond, nee. Uitgere kend de dagen dat ik in Frankrijk was, heb ik de Tour het minst kunnen vol gen. Dat kwam natuurlijk ook, omdat Lévitan me dui delijk te verstaan gaf, dat hij me niet in de karavaan wilde zien. Een tweede keer zou ik echt niet meer gaan. Contact met de ploeg had ik er ook nauwelijks en als ik de jongens zag, waren ze snel weer verdwenen naar hun hotel. Je hoort er niet echt bij. Een hele rare ge waarwording". Jac Hanegraaf mocht dan thuiszitten en zich een bui tenstaander voelen, de suc cessen van zijn ploegmak- kers heeft hij toch intens be leefd. „Die dagsuccessen hebben mij evenveel goed gedaan als in het geval ik ze van na bij had kunnen meemaken. Vooral de overwinning van Henri Manders vond ik prachtig. Ik denk dat ik net zo blij was als hijzelf. Joh, als je weet hoe hard hij al tijd voor de ploeg werkt in een wedstrijd, niet te gelo ven. En het is natuurlijk best verrassend dat mannen als Ducrot, Manders en Sol- leveld een ritzege hebben behaald. Niet in de zin dat ze er de klasse niet voor zouden hebben, maar omdat je vooraf toch allereerst denkt aan Van der Poel, Van Vliet, Wijnands of Peeters. Je ziet het, niet alles is voorspel baar". Niettemin was de Tour de France dat voor de Kwan tum-renner in zijn totaliteit wel. „Ja, dat de wedstrijd zo voorspelbaar is verlopen, vind ik het voornaamste kenmerk van de ronde van dit jaar. De gang van zaken in het algemeen klassement, de knechtenrol van Lemond, verrassend was dat allemaal niet. Goed, ik had bijvoor beeld Winnen een dag in een hoofdrol verwacht en dat de Renault-ploeg buiten beeld is gebleven, is voor mij ta melijk opzienbarend, maar over de gehele linie hebben zich geen ontwikkelingen voor gedaan, waarop ik he lemaal niet had gerekend. Ik wil daarmee niet zeggen dat het een saaie Tour is ge weest. Althans, ik heb er volop van genoten en zeker niet alleen vanwege de goe de prestaties van ons team". De veelbesproken combi ne tussen Hinault en Herre- ra, die voor velen een smet betekende op de geloof waardigheid van de ronde, heeft Jac Hanegraaf niet echt geraakt. „Ik heb het daar niet moeilijk mee", aldus de na tionale kampioen, „hoewel ik vind dat het er te dik bo venop werd gelegd. Maar ik had al eerder de indruk, dat die Herrera niet zo'n slimme knaap is. Ik weet zeker dat Hinault er niet gelukkig mee was, dat het zo werd ge speeld. Het doet voor mij evenwel niets af aan de prestatie van Hinault. Kijk, als er iemand was geweest, die zich serieus in staat had gevoeld om Hinault uit het geel te rijden, had die net zo goed een slag gemaakt. Wat ik echt een afgang vond, was de manier waarop Herrera zijn landgenoot Parra liet winnen. Rechtop gaan zit ten, een petje op zetten, alle maal in de laatste meters, dat was afschuwelijk om te zien en heel denegrerend voor Parra". Wat Jac Hanegraaf zelf betreft: hij heeft de afgelo pen weken bepaald niet stil gezeten. Op een fiets met os- sekop-stuur kon hij met zijn geblesseerde hand aardig uit de voeten en hij liet dan ook geen mogelijkheid onbenut om er op uit te trekken voor een flinke trainingsrit. „De conditie is niet schrikbarend achteruit gegaan. Ik ben al leen wedstrijdritme kwijt, maar dat heb je snel terug. Daarom ben ik beslist opti mistisch voor het naseizoen, te beginnen met het WK. Ik barst van de ambitie. Ande ren zijn na een Tour en alle criteriums wel eens uitge blust. Nu, daar zal ik geen last van hebben". Jac Hanegraaf traint thuis in de keuken met zijn rechterarm in het gips op de home trainer met behulp van Jacques Voeten. - toto de stem ben steffen te Koop gevraagd of aan to I cvon laten horen via een ..Kleintje" in I en het komt in orde l immers tienduizenden Slem-lezera lezeressen (een op de drie) lezen uw ad omdat zij speciale belangstelling heK voor onze "Kleintjes"-rubriek ff „Huisdieren" T8 MAANDAG 22 JUL11985 IN AMATEURKOERS SINT-MAARTENSDUK Van onze sportmedewerker SINT-MAARTENSDIJK - Peter Hofland steekt momenteel in optimale vorm. De Roosendaaler, die een week eerder al zegevierde in Poortvliet en af gelopen woensdag in Ulvenhout, boekte zaterdag een nieuwe triomf in de ronde van Sint-Maartens dijk. Hofland hield in de eindsprint zes concurren ten achter zich, van wie Toon van der Steen zijn Peter Hofland In het Thoolse plaatsje was Thijs Fase al vanaf de beginfase bijzonder actief. Onder zijn impuls kwamen dan ook al snel Vijftien man voorop met lichte voor sprong. Serieus werd het pas goed na 30 kilometer, toen zich een kopgroep formeer de, bestaande' uit Toon van der Steen, Peter Hofland, Nico van de Klundert, Thijs Fase, Kees de Nooyer, Wil lem-Jan van Loenhout, Ed win Rovers, Ed van Dongen, John de Crom en Bob Ra- senberg. Dit tiental pakte al gauw 25 seconden winst en nam steeds meer voor sprong. Vooral door de acti viteiten van Kees de Nooyer en Thijs Fase werd het tem po in de frontlijn dusdanig opgeschroefd, dat Rasen- berg, Van Dongen en De Crom moesten afhaken. Ge noemd drietal werd tenslot te door een groep van tien renners, waarin Nap Hage en Louis van Mook de ande ren wel tot meer spoed maanden, maar tegen de kwalitatief sterke kopgroep kon men geen enkele vuist meer maken. De zeven vooraan boekten steeds meer winst en slaag den er zelfs in om een groot aantal renners op een ronde achterstand te zetten. Het peloton werd het eerst be reikt .door Van der Steen en Hofland, die meteen door gingen en toen moesten hun medevluchters van het eer ste uur alle zeilen bijzetten om genoemd duo nog in de weer de snelste spurter. - foto archief de stem kraag te grijpen. Edwin Rovers moest in deze boeiende slotfase zelfs afha ken, maar Thijs Fase, Nico van de Klundert, Kees de Nooyer en Willem-Jan van Loenhout keerden terug in het voorste gelid. Een eind sprint moest toen de beslis sing brengen en daarin toonde Peter Hofland zich duidelijk de snelste. Bij de junioren formeerde zich eerst een kopgroep van zeven man, waaruit Paul Barten, Jos van Ginneken en Kees Smits later ont snapten. Smits moest zich terug laten vallen en in de eindsprint bleek Barten de rapste te zijn. John van de Ameele uit Terneuzen klas seerde zich als goede vierde. Uitslagen: amateurs: 1. P Hofland, Roosendaal, 85 km. in 2 02.12; 2. A var der Steen, Bruinisse; 3. N. van de Klundert, Hoogerheide, 4. T. Fase. Oud-Vossemeer; 5. K. de Nooyer. Aagtekerke, 6. W J van Loenhoul, Nieuw-Vossemeer; 7. op 56 seconden E. Rovers, Roosendaal; 8. op 1 34 L. van Mook, Oosterhout; 9. N. Hage, Sint-Maartensdijk; 10. A. van Putten Oudenhoorn; 11. c. Raats, Nispen. 12 op 2.01 c. Tak, Oud-Gastel, 13 E. van Dongen, Roosendaal; 14. B. Hagens, Hoeven; 15. B. Rasenberg, Terheijden. 16. J. Brouwers, Teteringen; 17. op 1 ronde R. van der Steen, Etten-Leur, 18. J. Engelen, Terheijden; 19. F. Pi- rard, Breda; 20. T Uijl, Poortvliet; ju nioren: 1. P Barten, Zevenbergen, 60 km. in 1.33.52; 2. J. van Ginneken, Et ten-Leur; 3. op 10 seconden P. Haast, Rijsbergen; 4. J van de Ameele, Ter neuzen; 5. K. Smits, Zundert; 6 J Mei- sen, Roosendaal; 7. J. Goense, Ovezan- de, 8, op 45 seconden A. Frijters, Ros bergen; 9. F. Breure, Sint-Maartens dijk; 10. op 53 seconden. B. Vermunt, Etten-Leur; 11. R. Tak. Oudenbosch, 12. H. Rietveld, Alblasserdam; 13. M Heeren, Breda; 14. M. Somers, Zoeter- meer; 15. H. Suijerbuijk, Nispen, 16.op 1.18 R. Snijders, Apeldoorn; 17. c. Nuijten, Fijnaart; 1. H. Boogers, Fij naart; 19. K, Roks, Hoeven; 20 A. Zuidhof, Sint-Willebrord. KOELVLOEISTOF Van een c TERNEUZEN - Het Ned! haast een campgane voor j dukt werd aangeprezen pen'. Aanleiding vormt het bij wijn is aangelengd vinden de zuivelproducenf beugel. Eiopak in Terneuzen is J tie van kartons met de verpakkingen waren al het wijnschandaal losba Voor het Zuiveibureau i Eiopak zijn de paar homj 'een peuleschil' op de jaa stuks. De schade is beperk! To (ADVERTENTIE) Dat kan mei DE STEM GIDS, mei z'n onthullende showbizz-interviews. dat overzichtelijke radio en t.v.- program. kunst en kuituur. En da's dan nog maar één van die fijne onderdelen van De Slem, die wakkere 4 in I krant met daarnaast DE STEM ALGEMEEN - DE STEM SPORT - DE STEM REGIO Naam Adres: Postcode Woonplaats I BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DF. HALVE PRIJS f 10 - (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze'bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911 Van een onzer verslaggevers BREDA - Het ministerie val Justitie heeft gisteren overtel gevoerd met tbr-inrichtinj Veldzicht over de ontsnappin| van de als zeer gevaarlijk onrf schreven André B. (29) uit Si; Wiliebrord. De man kon afgelopen vrijl dag in Avereest ontkomen, nal dat een onbekende in een rodl VW Golf een van de twee gel stichtswachten die B. begel leidden klem reed. I De tot negen jaar gevangej nis en tbr veroordeelde B. lies op dat moment vrij rond ed kon er te voet vandoor gaan Van hem ontbreekt nog elll spoor. L Aangenomen wordt dat hil door de bestuurder van de rol de wagen is opgepikt en naa| een schuilplaats is vervoerd. mVervolg op pagina 3 GENEVE (DPA) - De minis ters van olie van de Organisal tie van olie-exporterende lanl den (OPEC) hebben op de eer: ste dag van hun conferentie ij Genève nog geen concrete re sultaten bereikt. De dertien ministers zulle! vandaag verder praten ovel de voorstellen van het marktl comité en de uitvoerende raaq van de OPEC die maandag tel tafel kwamen. Dat heeft dl (herkozen) voorzitter van di organisatie, de Indonesisch: minister van olie Subrotc maandagavond meegedeeld. De bijeenkomst stont maandag in het teken van d< toenemende concurrentie van uit landen die geen lid zijn vai het oliekartel. In zijn ope ningsrede beklaagde Subroti zich erover dat deze lander produceerden 'alsof de oliere serves op de wereld onbe grensd waren'. Hij noemde he ironisch dat de OPEC, dit tweederde van de oliereserve! ter wereld bezit, gedwongei wordt genoegen te nemen me het vervullen van eenderdt van de vraag op de wereld markt. De betrekkingen tussen lid staten van de OPEC en landei die geen lid zijn van deze or ganisatie moeten volgens Su- broto gebaseerd zijn op 'ver trouwen en wederzijds voor deel', zoals dat ook het geval is bij andere producenten en hur consumenten, en niet op 'wan trouwen en bitterheid'. Melk weer gewoon koevloeistof

de Stem | 1985 | | pagina 14