6Mijn Tour JAN RAAS TEVREDEN OVER RESULTATEN PLOEG 9 Vorm steeds verbeterd9 Aanvallen met goede benen9 'Nu ben ik een echte prof' TIJDPERK DRRTEM^m^ ADRIE VAN DER POEL: Record aantal uitrijders JELLE NIJDAM: MAARTEN DUCROT: JAC VAN MEER: F ormule Henk Noor Grote Prijs MAANDAG 22 JUL11985 PAGINA SPORT 31 MAANDAG 22 JUL11985 Toekomst Revelatie Blij Door HeinGroothuis en Jean Nelissen. Niet voluit Sterk Rustig SPORT IN 'T KORT JOLWJ^FMANCE /0 Van onze speciale verslaggver Hein Groothuis PARIJS - Ook in zijn vierde ronde van Frankrijk is Adrie van der Poel er niet in geslaagd zijn eerste Tour etappe te winnen. Vandaar dat de 26-jarige Hoogerhei- denaar voor zichzelf een harde conclusie trekt. „Mijn Tour", zegt hij on omwonden, „is mislukt. Daar moet ik heel eerlijk in zijn. Om de Tour te doen slagen had ik een ritzege moeten behalen". De Westbrabander heeft alles gedaan om een dagsuc ces te bereiken, maar meer dan een bij na-overwinning - in de tweede etappe werd hij 200 meter voor de streep in teruggepakt door een op drift geraakt peloton - zat er voor hem niet in. Adrie van der Poel: „Ik heb niet de kans gekregen nog een keer zo dicht bij een overwinning te komen. Deels doordat ik in het begin van de Tour de bolletjestrui verdedigde. Dat heeft kracht gekost. En de mogelijkheden zijn toch al beperkt voor mij. Ik moet het hebben van wegkomen met een goed groepje, want ik ben kans loos in de massaspurt. Het vervelende is echter dat er dikwijls niet doorgereden wordt als ik er bij ben. De andere renners weten dat ik redelijk rap ben en hebben er daarom weinig trek in met mij naar de streep te gaan. Dat houdt dus in dat ik een beetje geluk moet hebben om een kans te krij gen in de Tour". Voor Adrie van der Poel is het uitblijven van een klin kend resultaat vervelend, want in het voorjaar viel hij wat dat betreft ook al buiten de boot. „Mijn voorseizoen is misgelopen door een griepje, dat me heeft opgebroken tot in de Amstel Gold Race. Eenmaal hersteld is het goed gegaan. Na de ronde van Luxemburg en de Midi Li bre, waarin ik de vorm echt voelde komen, zag ik de Tour dan ook helemaal zit ten. Helaas is het voor mij persoonlijk weer niets ge worden. Ik heb er de laatste dagen ook nog alles aan ge daan. Zelfs in die tweede etappe over de Aubisque heb ik het geprobeerd. Ik wist dat dat een mogelijkheid zou kunnen opleveren, omdat de meeste echte sprinters er op het laatst niet meer zouden bijzitten. Daarom gaf ik op die beklimming alles en kwam ik zelfs nog ruim voor Zoetemelk boven. Het mocht niet baten". Adrie van der Poel maak te zich in een identieke si tuatie in het verleden ver schrikkelijk druk. Dat doet hij nu niet meer. Van der Poel: „Ik ben er nu heel rus tig onder, omdat ik weet dat ik er niet meer voor kan doen". De 26-jarige Hoogerhei- denaar staat niet stil, maar kijkt alweer in de toekomst. „Ik wil proberen me te re vancheren in het najaar. Met het oog daarop doe ik weinig criteriums. Raas heeft gezorgd voor een aan tal mooie, zware koersen in het buitenland. Dat is een goede voorbereiding op de grote naj aars wedstrijden. Hopelijk heeft het resul taat". Voorlopig verkeert Adrie van der Poel nog in onzeker heid of bij die grote najaars wedstrijden, die hij gaat rij den, ook het wereldkam pioenschap is. Van der Poel, die net wel of niet in de ploeg zal komen: „Ik zou het dom vinden als ik door sponsor-belangen niet een plaatsje in de ploeg zou krij gen. Ze weten toch wat ze aan mij hebben. Ik zou het echt heel raar vinden als ze mij thuis zouden laten. Ze ker als je ziet dat er nu al mensen zijn geselecteerd, die niet eens de Tour kun nen uitrijden". 'Meer bereikt den gehoopt' Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PARIJS - In zijn eerste Tour als ploegleider heeft Jan Raas met de Kwantum-formatie meer bereikt dan hij gehoopt had. Jan Raas: „Ik wist dat wij met een goede ploeg naar de Tour gingen, maar ik bad toch geen al te hoge ver wachtingen gesteld." „Ik was uitgegaan van een etappe-zege, dat we een beetje op de voorgrond zouden treden en dat Zoetemelk een paar etappe's zou uitkiezen om nog iets te laten zien. Als ik dan kijk wat er is uitgekomen - drie etappe-overwinnigen en een 12e plaats van Joop die erg goed heeft gereden, in het eindklassement - dan mag ik beslist niet mopperen". De Zeeuw prijst vooral de uitstekende mentaliteit van zijn coureurs. „De jongens hebben een geweldige instel ling laten zien. Ze hadden alles voor elkaar over en de één wilde niet voor de ander onder doen. Voor Ad Wijnands heb ik grote bewondering. Het is een wonder dat hij na zijn val Parijs heeft gehaald. Dat is puur op karakter gelukt. Zo'n geweldige inzet heeft Nijdam ook getoond. Ik had echt ver wacht dat hij niet verder zou komen dan de eerste bergen, omdat ik in de ronde van Lu xemburg had gezien dat klim men niks voor hem was. Hij heeft mij echt verrast. Naast zijn goede moreel moet hij het gehaald hebben door zijn kracht. Die jongen moet licha melijk wel heel sterk zijn". De revelatie binnen de ploeg was ongetwijfeld Maarten Ducrot, die een voorname rol voor zich opeiste. Jan Raas: „Ducrot is in deze ronde echt doorgebroken. Hij is op het goede moment in topvorm ge komen en heeft zelfvertrou wen gekregen. Voor de Tour hikte hij maar een beetje mee, fietste hij zonder kop. Hij is nu echt met zijn vak bezig. Hij is ook erg leergierig. Hij vraagt veel, iets wat bij Nijdam ook is verbeterd. Ik schat dat Ducrot nog veel kan verbeteren". Raas maakte in de Tour ook minder prettige zaken mee. Hij werd overladen met kri tiek, nadat hij Henri Manders in de vlucht met Teun van Vliet niet had laten meewer ken, en hij werd er van be schuldigd opzettelijk een mo- tard te hebben aangereden. Raas lag daar echter niet be paald wakker van. „Wat er is gebeurd, vind ik rot, maar ik reageer er zeker niet onthutst op. Tenslotte heb ik als renner wel meer meegemaakt. Van die beslissing met Manders heb ik nog steeds geen spijt. Het was alleen jammer dat het met Van Vliet zo afliep. Het geval met de motorrijder was voor mij ook duidelijk. Ik heb het niet expres gedaan. Het is wel goed dat de belangen van de ploegleiders en motorrij ders aan de orde zijn gekomen. Na die staking is er meer res pect voor elkaar ontstaan". Van onze speciale verslaggever PARIJS - In geen van de 71 voorgaande ronden van Frankrijk was het aantal uitrijders zo groot als dit jaar. Van de 180 in Plume- lec gestarte renners haal den 144 de eindstreep. Het uitvallers percentage be droeg exact twintig. Dit duidt er op, dat de 72e Tour niet zo zwaar was. Over alle jaren geno men viel gemiddeld onge veer 30 procent van de ren ners uit. Onder de Neder landers was het uitvaller spercentage tien. Van de twintig starters haalden alleen Hennie Kuiper en Teun van Vliet de eind streep niet. Het werk als ploegleider was Raas niet tegengevallen. Raas: „Ik was echter wel blij dat ik voor de Tour een klein aanloopje had gehad met de ronde van Luxemburg, de Mi di Libre en de ronde van de Aude. Anders was ik helemaal direct in het diepe gegooid. Nu wist ik tenminste al aardig hoe het er achter het peloton aan toe gaat. In de Tour heb je een hoop meer organisatori sche zaken dan in die kleine rondes, ook al omdat je met meer personeel zit te kijken. Ik dacht echter dat Hilaire van der Schueren en ik het aardig gerund hadden. Aan Hilaire, die al eerder de Tour had ge daan, had ik een geweldige steun". De meeste ploegleiders ma ken zich tijdens de Tour ook druk over hun ploeg voor het volgend seizoen. Wat dat be treft hoefde Raas weinig acti viteiten te ontplooien. „De ploeg blijft practisch hetzelfde als dit jaar. Veertien man van de huidige ploeg hebben al ge tekend. Alleen Nevens heeft het nog niet gedaan. Emiel Kerstens en Mare Dierickx komen er bij. Mogelijk dat er in de loop van het volgend sei zoen nog iemand aan wordt toegevoegd. Dat zal dan waar schijnlijk een amateur zijn". Jan Raas heeft ook Stephen Roche benaderd, maar de Ier heeft zo veel contacten, dat het niet waarschijnlijk is dat hij voor Kwantum gaat rijden. Raas: „Als Roche niet komt, zullen we het zonder man voor het klassement moeten stellen. Behalve Roche liggen alle ren ners, die bij de eerste vijf, zes zijn geëindigd vast of ze vra gen zulke hoge bedragen, dat ze voor ons onbetaalbaar zijn". In zijn eigen ploeg ziet Raas geen toekomstige klasse mentsrenners. „Daams en Poels zijn renners, die zich volgens mij goed gaan ontwik kelen. Als alles normaal loopt, zie ik die volgend jaar ook mee naar de Tour gaan. Mannen voor de bergen zie ik echter niet direct in hen". Jan Raas in de ploegleiderswagen. FOTO COR VOS Van onze speciale verslaggever PARIJS - Jelle Nijdam heeft veel minder problemen gehad met de Tour dan velen voor de start van de ronr de hadden aangenomen. De algemene verwachting was dat de Zundertenaar bij het opdoemen van de eerste cols naar huis zou vertrekken. Van onze speciale verslaggever PARIJS - Verre van voldaan beëindigden de gebroeders jan en Adrie van Houwelin- een de Tour. Zij reden een kleurloze ronde en hadden de laatste week, toen de ploeg tot ie helft was teruggebracht, weinig meer te zoeken op de Franse wegen. jan van Houwelingen: „Na tuurlijk kan ik moeilijk tevre den zijn als de ploeg niet goed uit de hoek komt. De eerste week heeft het ons een beetje tegen gezeten. Had Teun van Vliet geen kramp gekregen, dan hadden we een etappe-ze ge te pakken gehad. Nadat Van Vliet en Kuiper naar huis waren, was de ploeg helemaal onthoofd. Dat werkt meteen De 21-jarige debutant be dwong de bergen evenwel zon der ook maar een keer in ern stige moeilijkheden te zijn ge komen. „Ik was echt huiverig voor de bergen", zegt de lange Westbrabander, „omdat ik nu eenmaal nog nooit geklommen had boven 1500 meter. Ik moet zeggen dat het me alleszins is meegevallen. Alleen in de etappe naar Luz-Ardiden ging het niet zo denderend. Maar toen kwam ik op het laatst toch ook weer in een goed groepje terecht". Jelle Nijdam heeft er be paald geen spijt van dat hij de bergtoppen is overgegaan, want hij heeft er geenszins van geleden. „Ik ben helemaal niet verzwakt. Integendeel, ik ben steeds beter gaan rijden". Deelnemen aan de Tour is niet alleen goed geweest voor de vorm van de Zundertenaar. Hij heeft ook de nodige erva ring opgedaan. Nijdam: „Ik heb veel geleerd. Van Jan Raas, die mij op fouten heeft gewezen, maar ook van de koers zelf. Wat een Tour in hield, wist ik alleen van horen zeggen. Nu weet ik dat die ronde heel zwaar is en dat het waar is dat het elke dag een klassieker is, waarin op het laatst enorm hard wordt ge koerst. Ik heb gemerkt dat je in een Tour zeker niet te zot moet doen. Je leert er in je krachten te verdelen". Jelle Nijdam, die voor de eerste 10 dagen was meege- Van onze speciale verslaggever PARIJS - Maarten Ducrot heeft in zijn eerste Tour laten zien uit het goede hout te zijn gesneden. De 27-jarige Middelburger schitterde in de 9e etappe, waarin hij zijn eerste zege als prof behaalde, onderscheidde zich met een solo van 207 kilo meter in de eerste rit en ging daarnaast nog enkele malen in de aanval. Hij was daarmee de opvallendste Nederlander op het vlakke. De Zeeuw beschikt ontegen zeglijk over klasse en macht. In grote eendags-wedstrijden moet hij in de toekomst het een en ander kunnen preste ren. Als klassementsrenner voor het werk in de grote ron des lijkt Ducrot, die 2 jaar ge leden excelleerde in de open Tour de FAvenir, echter te kort te komen. Hij zelf denkt dat laatste ook. Ducrot: „Om hoog te kun nen eindigen in de Tour moet je met de besten over cols van 2000 meter kunnen rijden. Dat lijkt me voor mij uitgesloten. Als ik een heel goede dag heb, kan ik aanklampen. Ik kom echter geheid een slechte dag tegen. In kleinere etappekoer sen moet ik denk ik wel een goed klassement neer kunnen zetten". Voluit is de debutant even wel deze keer niet gegaan in de bergen. „Ik had gehoopt op een redelijk klassement. Maar dat was weg na het tijdverlies in de eerste etappe, waarin ik viel, en de rit over de kasseien, waarin ik twee maal een wiel heb afgegeven aan Joop Zoetemelk. In zo'n situatie is je moraal weg om de bergen over te gaan. En neem van mij aan dat motivatie heel veel doet. Ik studeer psycholo gie, maar kan het ook niet ge heel verklaren. Maar ik zal een voorbeeld geven. In de Tour de l'Avenir van twee jaar geleden, waarin ik heel goed reed, loste ik bergop ren ners als Madiot en Vallet. Nu heb ik hen in de bergen niet gezien, omdat zij steeds voor mij reden". Maarten Ducrot vindt zich zelf iemand die het ene mo ment twijfelt aan zichzelf en het volgende ogenblik ontzet tend veel lef toont. „Zo is het altijd bij mij geweest. Gaat het minder, dan zit ik me suf te prakkizeren en voel ik dat ik goede benen heb, dan is dat zonder meer reden voor mij om wat te proberen. Het is niks voor mij om niets te on dernemen als ik er helemaal sta". De Middelburger lijkt de ze ronde wel aan zelfvertrou- Maarten Ducrot .goede Tour - FOTO ANP wen te hebben gewonnen. „Misschien is dat wel zo. Dat komt dan waarschijnlijk doordat ik mijn plaats in het peloton een beetje beter heb leren kennen". Maarten Ducrot viel naast zijn goede koersen in de ronde van Frankrijk ook op door zijn innemende spontaniteit, zijn vlotte babbel. Zijn hele optreden verleidde Zoetemelk tot het maken van een vergelijking met Fedor den Hertog. De nieuwe Fedor noemde Zoetemelk Ducrot. „Die Zoetemelk heeft me echt geflikt", zegt de met blon de krulletjes getooide Zeeuw. „Wat prestaties betreft, vind ik het niet erg met Den Hertog vergeleken te worden, want hij is een prima coureur ge weest. Wat betreft de praat vind ik het niet zo leuk. Ik lui voor de Wereldomroep zo twee minuten vol. Dan zie je de an deren denken: Kijk het hem weer uitleggen. Een complex krijg ik er echt niet van. Het gebeurt allemaal een beetje in de plagerige sfeer". De spraakwaterval in open hartigheid schoot bij Jan Raas tijdens de Tour even in het verkeerde keelgat. Dat ge beurde na de overwinning van Ducrot, die direct na de finish opbiechtte dat hij een af spraak met Theo de Rooij had gemaakt. „Raas was er een beetje kwaad over. Hij zei: Als het nodig is om over zulke din gen iets te zeggen, dan doe ik dat wel". Vanaf vandaag laat Ducrot de kassa rinkelen, hoewel het een beetje met tegenzin ge beurt. „Ik heb altijd een bloed hekel gehad aan criteriums. Bij de amateurs deed ik er nooit meer dan een stuk of vijf op een jaar. Nu doe ik er in drie weken 20. Ik moet wel, het is nu mijn brood". Die Ducrot is dus een echte prof gewor den. „Ik heb spijt dat ik niet eerder ben begonnen met koersen dan op mijn 21e. Dan was ik nu al vier jaar langer prof geweest. Het bestaan als beroepswielrenner bevalt me namelijk prima". Van onze speciale verslaggever Hein Groothuis PARIJS - Voor Jac van Meer is dit jaar een andere wereld opengegaan. Vier seizoenen lang was hij een prof in de marge. Nu, als lid van de Skil-for- matie, is hij een beroepsrenner, die het aan niets ontbreekt. „Ik voel me nu pas echt beroepswielrenner", zegt de coureur uit Wouw. „Als ik terugkijk op de vier voor gaande jaren, dan was ik op mijn licentie prof, maar op een zeer amateuristische ba sis. Bij die kleine ploegjes was het wat aanklooien. Er was altijd wel iets aan de hand. Als het niet de finan ciën betrof, waren er wel andere problemen". De gewijzigde omstandig heden hebben er ook voor gezorgd dat de Westbraban der wat meer op de voor grond is gekomen. In de Amstel Gold Race viel hij op door het vele werk, dat hij tot in de finale voor winnaar Gerrie Knetemann opknap te, en in de nationale titel strijd, waarin hij brons ver overde, kwam dat nogmaals tot uiting. Jac van Meer: „Ten op zichte van 1984 ben ik mis schien met wel 40 procent verbeterd. De motivatie maakt heel veel uit. Als je een goed programma hebt en je weet dat het met het geld in orde is, rijd je veel beter dan als je je steeds zorgen moet maken. Wat dat betreft is het voor mij dit jaar echt een verademing". Jac van Meer zette zijn sterke rijden voort in de Tour, waarin hij demon streerde goed mee te kunnen in de bergen. Van Meer: „Alleen op het laatst ging het wat minder in de bergen. Voor de rest had ik er weinig problemen mee. Meestal kwamen er wel 100 renners na mij om hoog. De hele ronde is mij trouwens meegevallen. Maar dat kun je natuurlijk alleen maar zeggen als je goed bent. De Tour is wel veel zwaarder dan de Giro. In de Giro, waarvan het parkoers lichter is in ver band met de kwaliteiten van Moser en Saronni, wordt de koers volledig geblokkeerd. In een ontsnapping reden Italiaanse knechten nooit mee. Die wagen het niet om hun eigen kans te gaan. In Italië draait alles nog echt om de kopmannen. In de Tour gaat het er wel even anders aan toe. Ik heb overi gens goed kunnen merken dat de Giro een ideale voor bereiding is op de Tour. Ver moeid hoef je namelijk ze ker niet uit de Giro te ko- gaan - „alles daarna was mee genomen" - slaagde er nog niet in zich te onderscheiden op zijn specialiteit, het tijdrij den. Nijdam, die van de ritten tegen het uurwerk ook geen hoge verwachtingen had ge koesterd: „De parkoersen van de proloog en de tijdritten la gen met niet zo. Alleen het tra ject, dat bij de voorlaatste tijdrit moest worden afgelegd, was goed geschikt voor mij. Daarop ging het ook lekker". De Zundertenaar gaat zich nu richten op het wereldkam pioenschap achtervolging, het grote doel in zijn eerste volle dige seizoen als profwielren ner. Tijdens de voorbereiding pikt hij wel zijn graantje mee in het criterium-circus. „Ik rijd wel veel criteriums, maar laat er ook een paar schieten. In principe doe ik 's avonds een criterium en train ik 's morgens op de baan. Dat laat ste mag ik zeker niet verwaar lozen, want ik ben dit jaar bij na nog niet op de baan ge weest. Dat oefenen moet trou wens ook al in verband met de nieuwe, speciale fiets, die ik thuis heb staan. Die is pas bin nengekomen tijdens de Tour. Ik moet hem helemaal gaan uitproberen". Na het WK, waarvoor hij nog in de ronde van België zal uitkomen, zit het seizoen er voor Nijdam ver op. „Mis schien volgt er nog een na- j aars-klassieker. Tijdritten staan in ieder geval niet op mijn programma. Ik moet het een beetje rustig aan doen". Jac van Meer had het in de Tour-tijd eigenlijk een beetje rustig aan willen doen. „Dit is mijn zevende ronde al dit seizoen. Bovendien heb ik op Parijs-Roubaix en Mi- laan-San Remo na alle klas siekers gereden. Ik had na het Nederlands kampioen schap een rust-periode wil len inlassen: af en toe een koersje, een beetje trainen en voor de rest wat in de tuin werken en wat vissen. Door mijn goede rijden in het nationale kampioen schap kwam ik ineens als nog in de ploeg voor de Tour, waardoor ik vandaag mijn 103e koersdag van dit sei zoen beleefd heb". Er zullen voor Jac van Meer, die Kelly een gemak kelijke kopman noemt („Hij is heel rustig en niet veelei send; ongeveer hetzelfde als Zoetemelk") nog veel koers- dagen volgen. Het lucratieve criterium-circus laat hij na melijk niet schieten. 'Bete Van onze speciale verslaggever PARIJS - Het tijdperk Peter Winnen is definitief voorbij. De coureur uit Venray zal nooit meer fu rore maken zoals in de jaren 1981, 1982 en 1983, toen hij respectievelijk 5e, 4e en 3e werd in het eindklassement van de Tour en steeds een zware bergetappe op zijn naam schreef. Dat heeft de afgelopen ron de van Frankrijk zonder meer duidelijk gemaakt, hoewel het parkoers niet bepaald in het voordeel was van de Limbur ger. Peter Winnen zelf onder kent ook dat hij niet meer tot de beste klassementsrenners behoort. „In een heel moeilijke Tour, waarin het accent zwaar op de bergen ligt, kan ik mis schien nog eens bij de eerste 10 eindigen. Een plaats bij de eerste 5 is geen haalbare zaak meer". De 27-jarige Panasonic-ren- lllllllllllimillllllllimillllllllllllllllllllllllllllll SILVERSTONE (Reuter) - De I tie (FISA) zal op lange termijn reglementen wijzigen teneinde verhogen. De FISA is vooral bezorgd o de voornaamste tak van de ai ging betreft de beperking van 1 motoren aangedreven wagens. De capaciteit van de turbo n nog 1500 cc bedragen en wordt Daarover had de FISA al o vereniging van constructeurs bracht tweespalt. De construct* gang van 1 januari 1988 invoer circuit ter wereld, heeft beslo vervroegen. GEESTEREN (ANP) - Henk N van Twente, het hoofdnumme wonnen. Hij vormde met het p: foutloze manches, de beste com Nooren werd dankzij die prestatie door trainer Heins en coach Arts opgenomen in de Nederlandse ploeg voor hei Europees kampioenschap ir Dinard naast Rob Ehrens, Jar Tops en Emiel Hendrix. Ir Geesteren werd het national* succes vervolmaakt door Rol Ehrens, die op Oscar Drun tweede werd voor de Belg Mi ke van Belle en de Brit Pau Crago. SCHAKEN - De Deventers schaakster Carla Bruinenbur zal niet meedoen aan het toer nooi om de Nederlandse da mestitel, dat van 12 tot 2 augustus in Arnhem wore gehouden. Bruinenburg, vori jaar op de gedeelde eerst plaats, heeft zich door een vei huizing niet goed kunne voorbereiden. Op de deel neemsterslijst ontbreken oo de namen van Heieen de Gre< en Kathy van der Meije. VOETBAL - Het national voetbalelftal van Israel vei blijft van 9 tot 13 augustus i een trainingskamp op hi KNVB-sportcentrum in Zeis De Israëliërs, die zich voórb* reiden op het WK-kwalifici tietoernooi in de groep Oce: nië, oefenen op 10 augustus de Goffert tegen NEC. Op augustus is in Deventer C Ahead Eagles tegenstandc Beide duels beginnen om 19. uur.

de Stem | 1985 | | pagina 10