Onderzoek naar verkeer op Markt in Hoek 24 DAGEN HALF GELD Een grei MR. ALEXANDER VAN STEE, NOTARIS TE TERNEUZEN: Geen luchtfoto's komend weekend van kust Oostburg Zeeuwse 24 DAGEN ZATERDAG 20 JUL11985 VAN ZEELAND B EN W BELOVEN CONTACTORGAAN: markten Uitslagen wedvluchten DE STEM „de 4in1 krant" ZATERDAG 20 JULI 1981 T16 PAGINA ZEELAND 3 Door Jan Jansen TERNEUZEN - De zaak Burnt. Een familie uit Nieuw-Namen stort zich in 1964 als een vechtende kluwen op een aantrekkelij ke erfenis. De behandelend notaris ziet geen kans om de hardnekkige onwil uit de wereld te helpen, zodat de zaak zich nog altijd voorts leept, nu onder verantwoor delijkheid van het kantoor Van Stee Everaert. „Wij werden drie jaar geleden aangewezen door de rechter. Dan moet je het dus doen, maar of we er blij mee wa ren..." Notaris Van Stee zucht. „Kijk eens, normaal kunnen we een nalatenschap in een jaar afwikkelen. Zitten er complicaties tussen, dan kan het eens twee jaar duren, maar twintig jaar. Wat zou dat betekenen..?" Dat is niet zo moeilijk te raden: gewoon oorlog. Het is duidelijk dat de duur meer zegt over de erfgenamen dan over de no taris. Als de goede wil ont breekt, is hij ook nergens. In dergelijke erfeniskwes ties biedt een 'proces-ver baal van zwarigheden' vaak uitkomst. Iedere belangheb bende mag zijn grieven op papier zetten, de notaris verbindt er zijn conclusies aan en deponeert het hele dossier bij de rechter, die een bindende uitspraak doet. Maar dan moet wel iedereen meewerken. Anders is al het werk voor niets, zoals in de zaak Burm. „De wet is niet toerei kend," concludeert Van Stee, „Er zou een termijn moeten zijn, waarbinnen alles afge handeld hoort te worden. Zoals het nu is, kan het zich eindeloos voortslepen omdat erfgenamen onwillig zijn." En hij laat de familie uit Nieuw-Namen verder onbe sproken. Dat de wet niet deugt, achter de feiten aan hobbelt, dat maken ze regelmatig mee. Zo vindt heel Neder land dat kinderen niet on middellijk hun erfdeel moe ten opeisen als een van de ouders overlijdt. Je zet pa of ma niet voor het blok: het huis verkopen, of er op late re leeftijd een hypotheek op nemen om je kroost te kun nen uitbetalen. „Iedereen denkt er zo over, maar de wetgever houdt daar geen rekening mee. Want als je dat zo wilt, moet je het wel vastleggen in een testament. Gelukkig hebben de meeste mensen daar nu erg in, maar het zou wettelijk vast moeten lig gen," vindt kandidaat-nota- ris Seydlitz, een man overi gens met een dienstbetrek king, maar met bijna even grote bevoegdheden als de notaris werkgever zelf. Boedelzaken hebben Seydlitz' bijzondere interes se. Menselijke verhoudingen staan bloot aan de zwaarste test: 'deel maar eens een er fenis met je beste vriend'. Het is niet de meest winst gevende branche, maar wel een uitdaging. „Het aardigst is, als je een ruzieboedel - en die komen regelmatig voor - tot een goed einde weet te brengen, als het bijvoor beeld eindigt met een com plete familie-reünie. Dat geeft veel bevrediging." Van Stee vergelijkt zijn beroep graag met dat van de huisarts. „Beiden moeten tijd nemen om een vertrou wensband te scheppen. Dat werkt ook in beider voor deel. Wie het snel doet, maakt het mooie van dit be roep kapot." 4 Met kwade wil kan de notaris geen kant uit' 1NEENS stokt het gesprek. Het gaat over zijn verdiensten als vrije ondernemer. Wacht 's even", zegt de notaris nadenkend. Hij kijkt de kandidaat naast hem vragend aan. „Kunnen we dit eigenlijk wel allemaal vertellen. Ik bedoel, persoonlijk wil ik er geen geheim van maken, maar misschien staat de broederschap niet te juichen.Het probleem doet zich weer voor als de fotograaf verschijnt. Z'n zegje doen is tot daar aan toe, maar moet-ie ook z'n gezicht laten zien? Het dilemma van de notaris, een door de Kroon benoemd ambtenaar, maar tevens vrije ondernemer. De broederschap, die met wisselend succes - tegengewerkt door Josje S. e.a. - probeert het blazoen der notarissen schoon te houden, houdt niet van op publiciteit beluste vakbroeders. 'Geen reclame' luidt de boodschap. De notaris wacht passief af tot zich klanten aan de balie melden. Daarom is dit geen reclame voor mr. Alexander van Stee (52) en zijn kandidaat mr. Joan Seydlitz (38), die uiteindelijk toch besluiten hun relaas te doen. Want de Terneuzense notarissen hebben een paar dingen recht te zetten. Niet zozeer omdat de vereniging Eigen Huis pas nog over hun tarieven struikelde, maar meer omdat een familie uit Nieuw-Namen een officiële klacht indiende. Het Terneuzense kantoor zou een erfeniskwestie slordig hebben behandeld. De klacht is afgewezen, maar het zit hen nog hoog dat ze geen openlijk weerwoord konden geven, dat ze eigenlijk altijd moeten zwijgen, juist ook over omstreden zaken. Bij deze dus: de notaris aan het woord. De notaris, de kandidaat en de receptionisten. 'Arbeidsvreugde denkbaar in de papierwinkel FOTO WIM KOOYMAN Een vertrouwensband. Het is een eerste vereiste voor iemand die niet alleen omgaat met de meeste intie me gegevens, waarmee fa milieleden elkaar - bijvoor beeld in erfenis- en echt scheidingskwesties - soms bestoken, maar die ook de beheerder is van grote be dragen. Daarmee is menig vakbroeder uit de bocht ge vlogen; niet alleen de meest gerenommeerde onder de boosdoeners, Amsterdamse Josje. Van de kwade wil, die we even veronderstellen, raakt de overigens flegmatieke Van Stee lichtelijk aange brand. Hij piekert niet over misbruik, en kan zich van collega's nauwelijks voor stellen dat ze het wel doen. Trouwens, na alle negatieve publiciteit die eind jaren ze ventig loskwam, wordt er op de notaris gelet, niet alleen door het publiek, maar ook door de broederschap en vooral ook door een kamer van toezicht. „Als je al verkeerde be doelingen zou hebben, kun je er echt geen kant mee uit. Vroeger controleerde een centraal bureau de boek houding van een notaris iedere vijf jaar. En inder daad, in zo'n periode had je, al mocht het toen uiteraard ook niet, de gelegenheid om mooie zaken te doen met al het geld dat je tijdelijk be heert. Als gevolg van alle publiciteit is het nu gewoon te om iedere drie maanden te controleren. Voor een goe de notaris geen enkel pro bleem. Die zorgt er gewoon voor dat al het geld onder zijn hoede dagelijks op vraagbaar is. Zo hoort dat." Als voorbeeld geven ze weer een boedel, waarvan de verdeling een jaar op zich laat wachten. „Dan wordt het geld tegen een zo gunstig mogelijk tarief op een boe delrekening gezet, of op een rekening van de notaris, met vermelding van de betref fende boedel. De rente wordt daar gewoon bijgeteld." En het geld is steeds opeisbaar. Maar dan nog... Kent de notaris geen slinkse wegen - een particulier achter deurtje, een stroman - om toch het beheerde geld en de voorinformatie, waarover hij vaak beschikt, te combi neren tot eeen winstgevende bijverdienste? Seydlitz grinnikt. „En je blootstellen aan chantage? Uiteindelijk toch door de mand vallen en aan de kant gezet worden." Hij vindt de gedachte belachelijk. Van Stee schermt met 'de eer en de waardigheid van het ambt'. Toont aan dat het echt niet kan. „Rentecom pensatie is ook zoiets, waar op nu scherp wordt gelet. Neem het geval dat je een hypotheek afsluit bij de bank, waarmee je als notaris zaken doet. Voor zo'n bank zijn die zaken aantrekkelijk. Je zou dus bij die hypotheek een aantrekkelijk renteper centage kunnen bedingen. Nou, vergeet het maar. Der gelijke financiële voor deeltjes zijn er voor ons niet bij." Aan zwart geld maken ze hun handen niet vuil en evenmin veel woorden. Van Stee: „Ik zou niet weten hoe een notaris aan zwart geld zou moeten komen. Nee, eer lijk niet, daarvoor wordt on ze boekhouding veel te streng bewaakt." Wordt het u niet regelmatig aangebo den? „Nee, mensen vragen niet aan de notaris om zwart geld wit te maken." Liever dan op slinkse praktijken, wijst het tweetal op de grote risico's, die gel delijke transacties voor een notaris met zich meebren gen. Als de koopacte van een huis wordt gepasseerd, 'zwemt' het eigendom tot het kadaster de acte heeft inge schreven. In de tussentijd - al is het maar een dag - draagt de notaris het risico, bijvoorbeeld van een ra zendsnelle beslaglegging. „Een beroerd vak hoor", zeggen ze, „je moet erg op passen dat je niet ergens het schip ingaat. Het moet juri disch allemaal perfect klop pen." Maar verguldt een aan trekkelijk inkomen niet deze pil? Seydlitz is niet ontevre den over zijn salaris. Hoewel ook de notaris zelf zich niet beklaagt, ligt het voor hem, de vrije ondernemer, wat in gewikkelder. „Na de hausse van eind jaren zeventig zijn heel wat notarissen terug gevallen op verlies. Dat heeft geleid tot ontslagen, ja, ook in Zeeuwsch-Vlaande ren. Op ons kantoor zijn een paar vacatures niet opge vuld." Hij wijst ook op de kosten van 'het apparaat', een kan toor met alle eigentijdse be nodigdheden vandien en 22 medewerkers. Maar goed, wat blijft er voor hem en z'n collega Everaert over van iedere gulden die ze aan ho norarium in rekening kun nen brengen? Hij wordt voorzichtig, moet overleg gen, komt dan terug met '20 procent voor ons beiden'. „Ach, soms komt het wel mooi binnen hoor." Ja, dat vindt het publiek ook. Wie is niet beducht voor het notaris-tarief bij het ko pen van een huis, het afslui ten van een hypotheek. De vereniging Eigen Huis stelde het kortgeleden ook nog vast: de notaris verdient on evenredig aan transacties. Van Stee is oprecht veront waardigd. „Tja, luister eens. Wat doen die rakkers. Ze tellen gemakshalve het bedrag dat wij namens de staat innen - het kadastraal recht - er ook bij. Dat is niet fair. Boven dien, ik herhaal het, worden onze kosten onderschat. En wil men een ander systeem dan het huidige, met de vas te percentages, een uurtarief bijvoorbeeld? Het zou kun nen natuurlijk, maar dat maakt het relatief duurder voor de kleine man, want er zit net zo veel werk aan een acte voor een huis van 50.000 gulden dan aan eentje voor een villa van drie ton." Beurtelings prijzen de he ren de eerbaarheid van het beroep, en de deugdzaam heid van de uitoefenaar er van. 'De eis van service, zo als in iedere winkel' voeren ze op. „Adviezen zijn over het algemeen gratis. Dat zie je weinig in het vrije be roep," meent Van Stee. Het gevolg misschien van zijn nogal tweeslachtige positie, ondernemer enerzijds, amb tenaar aan de andere kant. Zou het niet duidelijker en veiliger zijn als de notaris alleen maar ambtenaar was? „Nee," klinkt het beslist, „de notaris zou als ambte naar een groot stuk van zijn werkterrein verliezen aan bijvoorbeeld accountants." Hoezo? Een voorzichtige Van Stee: „Nou, eh.. een ambtenaar zal eerder ge neigd zijn om bepaalde din gen af te schuiven, niet waar? Begrijp me goed, ik heb niks tegen ambtenaren, maar ze zullen toch minder snel het vertrouwen winnen van het publiek." Deugdzamer K.an net alle maal niet, krijg je de indruk. Maar intussen gaat de hele beroepsgroep nog wel ge bukt onder de naweeën van Josje's escapades. Van Stee en Seydlitz moeten het tot hun verdriet erkennen, en kunnen ook geen waterdich te garanties bedenken om herhaling te voorkomen. „Je zult ook altijd chirur gen hebben, die in de ver keerde knie snijden en vrachtwagenchauffeurs die niet kunnen rijden. Natuur lijk wordt er bij benoemin gen wel goed gekeken naar je antecedenten. Er zijn meer waarborgen dan bij andere belangrijke benoe mingen, maar dat het beter kan, lijkt me ook duidelijk. Een psychologische test bij voorbeeld. Sommige kamers van toezicht doen dat al, de meeste niet. Misschien moe ten ze het allemaal gaan doen. Maar dan nog, hoe goed je ook selecteert, je houdt toch dat je soms moet zeggen: die had dus beter geen notaris kunnen wor den." Mr. Van Stee, zeil bij toe val in het notariaat verzeild geraakt nadat zijn vader jeugdige artistieke ambities - 'heel m'n familie tekende goed' - had gedwarsboomd, zweert bij een eenvoudige psychologische benadering: „Je moet, dacht ik, iemand hebben met een vrij rustig gedragspatroon." Voor mr. Seydlitz was een notariële loopbaan het logi sche gevolg van een familie traditie. „Ik wist het al toen ik de middelbare school ach ter de rug had." De kandi daat-notaris heeft, zoals het merendeel van zijn collega's, trouwens ambities om een eigen winkel te beginnen. Het is financiëel aantrekke lijk en je bent eigen baas. Van Stee troost, voor het ge val het er nooit van komt: „Ach, het lukt ze natuurlijk niet allemaal, maar bij ons werkt het zo dat iedereen, ook als gevolg van de voort durende wetswijzigingen, zijn eigen specialisatie ont wikkelt. Kandidaten hebben evengoed hun eigen klanten, en het publiek ziet het on derscheid niet zo." Is arbeidsvreugde denk baar in deze papierwinkel die uitpuilt van de 'muffe teksten'? Jawel, zij lezen ze als een streekroman. De re ceptioniste, het zonnetje in huis brengt een derde kopje koffie binnen -'iets anders hebben we niet onder de kurk'- en Seydlitz kijkt zijn werkgever aan: „Kom jij wel eens met tegenzin naar kantoor? Het is mij nog nooit overkomen." Van een onzer verslaggevers HOEK - Deskundigen gaan de verkeerssituatie op de Markt in Hoek onder de loep nemen en zonodig aanbevelingen doen voor verbeteringen. Het Contactorgaan van Hoek heeft die belofte afgedwongen van B en W van Terneuzen tijdens de laatste pe riodieke bespreking. Het college heeft ook toegezegd dat het re sultaat van het onderzoek bekend zal worden gemaakt. Volgens het Contactorgaan is de verkeerssituatie op en om de Markt 'zeer gevaarlijk', aangezien er drie 'hoofdwe gen' en twee kleinere straten op uitkomen. Om die reden heeft het orgaan al eens een plan ingediend om de Markt anders in te richten, waarop het Terneuzense college een reactie is schuldig gebleven. In de periodieke bespreking deelden B en W mee dat er aan de Markt een nieuw bankge bouw zal komen, met daarbij voldoende parkeergelegen heid. Verder zal' met het be stuur van de hervormde kerk worden gesproken over de verkeersproblemen die de aanwezigheid van die kerk daar oplevert. Ook het parkeren van ,tr,'c in de Hoekse woonbuurten is op het ogen blik weer actueel. De auto's le veren daar nogal wat overlast op. Volgens B en W is het de bedoeling om het parkeren zo niet te verbieden, dan toch drastisch aan banden te leg gen. Ook is weer een parkeer plaats voor vrachtauto's voor zien in het nieuwe bestem mingsplan Koudepolder III. Daarin zijn overigens ook on geveer 60 huizen geprojecteerd en een klein bedrijventerrein. Opnieuw vergeefs uitte het Contactorgaan de wens om in Hoek een permanente biblio theek te krijgen. Dat is vol gens B en W financiëel niet haalbaar. Het is zelfs nog de vraag of een uitbreiding van de service middels de biblio bus mogelijk is, al wordt dat op het ogenblik wel onder zocht. AMSTERDAM,19 juli - Aardappei- termijnmarkt: In Bintje 50mm werd 1 contract verhandel voor levering no vember bij een prijs van ƒ24,00 per 100 kg en voor levering april 726 contrac ten tegen ƒ30,50 tot ƒ29,60. De stem ming was kalm voor november en prijshoudend voor april. KAPELLE - 19 Juli. Frambozen: Schönemann 1x12 126-135, Glen Glo- va 1x12 102-103, met dop 108, Frambo zen 1x12 88,1x12 met dop 84-99, IBxl2 60-64, IIAX9 55-58, 11x12 44-45, 11x9 40. Zwarte bessen: IA pondsdoos 138- 143, IB 103-120, per kg 245. Rode bes sen: Stanza pondsdoos IA 83-88, IB 58, per kg IIA 174-195, IIB 156-168, Red Lake per kg IIA 153, IIB 140, Rosetta pondsdoos IA 72-74, per kg 100, Rode bessen per kg IIA 182, II 143. Witte bessen: 1x12 70, per kg 190-250, ponds doos 1117-122. Kruisbessen: rood 1x12 25-39, 11x12 15, per kg 95-170, ponds doos I 66-97, wit 1x12 20, per kg 120. Zure morellen: per doos I 58, Kasbra- men: per doos I 340. Kas Ontario: per kg 310-420. Van onze duivensportmedeiverker TERNEUZEN - De Concoursbond Zuidbeveland hield met 585 oude duiven een kringvlucht vanuit La Souteraine. 1. C. Hermes te Lewe- dorp, 1246,46 mpm. 2. Wagenaar- Toonder, Kloetinge, 3 en 10. M. Je- remiasse, Wemeldinge, 4. P. Pie- ters, Lewedorp, 5. L. Claessens, 6. D. Franse jr., 7. M. Boudens, allen te Kwadendamme, 8. M. van Iwaarden Kruiningen, 9. Joh. Poelman, 's-Heer Arendskerke. Rayon West Zuid Beveland met 131 duiven 1246 mpm. 1 en 8. C. Hermes, Lewedorp, 2. P. Pieters, Lewedorp, 3. Joh. Poelman, 's- Heer Arendskerke, 4 en 9. H. Jan- se, 's-Heerenhoek, 5. P. Oele, Oudelande, 6. J. van Maldegem, Heinkenszand, 7. G. Steenbakker, Lewedorp, 10. H. Tijdens, Hein kenszand. Uitslagen Cambrai C C Zuidbeveland met 4030 jonge duiven 1364,44 mpm. 1. P. Steen bakker, 2. P. Pieters, beiden Le wedorp, 3. R. Krijger, Goes, 4. A. Westdorp, 's-Heerenhoek, 5. R. Rentmeester, Ovezande, 6. G. Me- wesen, Goes, 7. F. Voois, Goes, 8. A. Hazen, Lewedorp, 9. Sj. van Eykeren, 's-Heerenhoek, 10. J. Verhaagen, Goes, met 1279 oude duiven 1416,38 mpm. 1. P. Pieters, Lewedorp, 2. J. van de Velde, 3. L. Goedegebure, beiden 's-Heer Arendskerke, 5. J. van Maldegem, Heinkenszand, 6. W. de Witte, 7. J. Eikenhout, beiden Goes, 8 en 10. Joh. Poelman, 's-Heer Arendsker ke. 9. P. Oele, Oudelande. De Zeeuw te Goes met 901 jonge duiven 1344,56 mpm. 1. R. Krijger, 2. G. Meuwese, 3. F. Voois, 4,5,8 en 10. J. Verhaagen, 6. Wagenaar- Toonder, 7. Steenhard-Princen, 9. W. de Witte. Blauwe Doffer te Hansweert met 209 jonge duiven. 1,4 en 10. Comb. De Visser, 2 en 8. C. Zuidweg, 3 en 9. A. Dommanchet, 5. A. Bogers jr., 6. A. de Leeuw, 7. F. Vette. Vriendenkring te 's-Heerenhoek met 305 jonge duiven 1338 mpm. 1 en 4. A. Westdorp, 2 en 3. Sj. van Eykeren, 5. A. van Bremen, 6 en 7. G. Verbart, 8. C. Rentmeester, 9. J. van Eykeren, 10. A. van de Dries. De Postduif te Lewedorp met 232 jonge duiven 1354 mpm. 1 en 6. P. Steenbakker, 2 en 9. P. Pieters, 3 en 5. A. Hazen, 4 en 7. J. Polfliet, 8 en 10. C. Hermes. Overvliegers te Ovezande met 161 jonge duiven 1335 mpm. 1. P. Rentmeester, 2. Joh. Rentmeester, 3 en 6. J. Kievit, 4. J. Kievit jr., 5. J. Kartan, 7. P. Oele, 8. J. Doene, 9. gebr. Den Toonder, 10. J. Oele. De Uiver te 's-Heer Arendskerke met 292 jonge duiven 1320 mpm. 1. J. van Maldegem, 2. M. Koens, 3 en 5. J. van de Velde, 4. L. Goedege bure, 6. D. Rijk, 7. J. Kole, 8. J. Bayens, 9. A. van de Swaluw, 10. C. van Zijl. Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - Dit week end worden geen luchtfoto's van de Oostburgse kust geno men. Het bedrijf dat de platen zou nemen heeft nog geen of ferte verstrekt aan de ge meente. Deze week kondigde de Oostburgse recreatiewe thouder A. de Feijter aan dat de foto's vandaag of morgen genomen zouden worden. De wethouder vindt het niet zo erg dat de foto's niet nu worden genomen. „Dit week end is het nog niet echt druk. De bouwvak begint pas. Ik wil zelf bepalen wanneer het vliegtuig voor ons de lucht in gaat. Als ik 's morgens opsta en ik zie dat het mooi weer wordt bel ik naar het bedrijf dat ze de foto's kunnen ne men". De gemeente Oostburg heeft de luchtfoto's nodig om een goed recreatiebeleid te kunnen voeren. Zo wil men aan de hand van de afdrukken bekij ken welke strandgedeelten druk worden bezocht, waar er parkeerproblemen zijn, en of er eventueel een tweede naaktstrand nodig is. Ook zal aan de hand van de platen bekeken worden of bij Nieuwvliet een nieuwe cam ping kan komen. Volgens na tuurbeschermers is de toeris tische druk op de Zwarte Pol der nu reeds te groot. De Feij ter betwijfelt dat. „Straks kunnen we zien wie er gelijk heeft", verklaarde hij. Binnenkort gaat een aantal gemeenteambtenaren ook tel lingen verrichten. Vooral het aantal geparkeerde auto's zal een beeld moeten geven van de populariteit van de verschil lende strandgedeelten en de toekomstige behoefte aan par keergebieden. (ADVERTENTIE) Dat kan. Met zo'n vrijblijvend nroef-op-de- som abonnement op die allemenselijk gevarieerde 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. I Naam: Adres: Postcode Woonplaats: BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10.- (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). IDeze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook: 076-236911. In Breskens' zwembad heet het ter lucht en in het ziekenhuis'. De biologische groenten smaken Zouden de leden van de Raad nisse binnenwippen? Haai: 'Met al die duikers wordt I Aids in Zeeland: De boertjes zij Hulst richt zich toch zo graag op voorbeeld aan Gent nemen. D museum. De Oostburgse wethouders wil het naaktstrand goed bestudere De overloopterreinen lopen one Campinggasten zonder water. I ETI: Kerncentrale aanrander. Ze verwachten in Aardenburg meester die begeleiding nodig vorige burgemeester wordt er gehouden. Voor leerlingen is dit een pretti dat veel onderwijzers, leraren ei •Zeeuwsch-Vlaanderen wil con gebied heeft zich door Middelbi voeld. Zeeuwse molens staan uit de w ke molens. Meer geld nodig voor 'Zeeuv diepe wateren. ERIC LEFEBURE, een 30- jarige architect uit Wachte- beke vertekent het perspec tief. Zijn ruimtelijke optrek je, pal op de grens westelijk van Overslag, maar nog net in de Belgische St.Elooipol- der, verwart de talrijke nieuwsgierigen: welke lij nen lopen nog verticaal, is die vloer wel horizontaal? Heeft de bouwer kortom ooit gehoord van het waterpas? Zeker wel, juist daarom kan hij het oude polderhuis- je verbouwen zoals het nu gebeurt. Geniepig werkte Eric Lefebure met hoeken van 10 graden in de con structie. Zo hier en daar wel te verstaan, net genoeg voor een scheve aanblik. Maar het echtpaar Lefebure zal beslist niet uit bed rollen, zo rechtlijnig is manlief nog wel. Een tikje beledigd: „Ja, hoor eens, dit staat een stuk rechter dan de meeste ande re huizen." Het zijn een beetje fanta sietjes uit z'n studententijd, die Eric nu gestalte geeft. „Toen was de ruimtevaart enorm in opmars. Ik dacht dat het met de bouw van huizen die kant op zou gaan, ruimtevaart-achtige bouw sels. Dat zag ik ook helemaal zitten. Maar zo is het niet HET WAS al laat in de avond toen begin deze week een Franse vrachtwagenbestuur der zijn camion liet stoppen in een kleine Zeeuws- Vlaamse plaats. In een even eens klein café wilde hij wat eten. Daar heb je immers zo laat op de avond meer kans nog wat te krijgen dan in een sjiek restaurant waar de keuken heel wat vroeger sluit. Na veel gebarentaal, de chauffeur kon geen woord Nederlands en de uitbater geen Frans, kwam er toch wat eetbaars op tafel, dat met een pilsje naar binnen werd gewerkt. Toen het op afrekenen aankwam, stak de Fransman de kastelein een biljet van 50 Franse franken in de hand. Wat verbouwereerd keek on ze kastelein in het rond. Zo

de Stem | 1985 | | pagina 16