rovoost rweele t wint ers steen nalisten in Sluis Vier jaar voor ontsnapte Terneuzenaar Droom van een pyramide in Sluiskil Bibliotheek laat Delta werken zien Dronken rijders krij gen wind van voren Jongen (13) zwaar gewond bij ongeval JOHNNY BLEYENBERG WIL GEEN BLOKKENDOOS HET WEER 14 PAGINA SPORT i Biljarttoernooi Amateurkoers in St.-Maartensdijk pagina zeeland 1 RECHTBANK IN LEUVEN SLUISKIL - Een pyramide in Sluiskil? Het lijkt een droom. Niets is echter min der waar. Zelfwerkzaamheid Volop ruimte Flexibel Archeologie Concert POLITIERECHTER: V MAG DE HEMEL DANKEN DAT U GEPAKT BENT Flessen Spijt Geweer Dievegge Zeemijn opgevist bij Terneuzen Casino in Putte blijft voorlopig dicht vrijdag 19 jul11985 Enkele buien Weer in Europa Politiebond Zeeland tegen inzetten van reservepersoneel 'ekmedewerker op de zes kilometer en Jeroen nnen de 'Zeebadloop', de tweed; e atletiekvereniging De Wielij, t-Zeeuws-Vlaamse kust houdt" 82 lopers aan de start, die een voorgeschoteld wat weg, strand -Ie won dus, met Mark Willaert e plaats. Willaert moest slechts se postbode toegeven. Er was een Groosman op deze afstand, rtste afstand met ruime voor. Freddy Dieleman had 35 secon- t. In totaal kwamen 139 deelne- eet georganiseerde loop, waarin tieteam 'Zeebad' een groot aan- "t, Cadzand 13.13; 2. Freddy Dieleman, Ter. 13.50; 4. Mark van Vlierberghe, Oos'tburè ome ter: 1. Piet Westerweele, Aardenbur? 20; 3. Mark Groosman, Hoek 22.38; 4. pet^ Waas, Keulen 22.42; 6. Peter Picavet, Hulst 8. Adri Versluys, Oostburg 23.45; 9. Karri er, Kieldrecht 24.02. De leiders werden niet meer bedreigd en Belaert won vrij gemakkelijk. Bij de C-trimmers waren er diverse schermutselingen met uitlooppogingen van onder andere Henk de Bruyn, Adri Leenhouts, Piet van Bende- gem, Jac Bosma en Eddy de Schrijver. Al deze pogingen liepen op niets uit, zodat een massaspurt de beslissing bracht. Overbeke was net wat rapper dan Axelaar Harms. uitslag A-categorie: 1. R Belaert, Belgie; 2. R Heyboer, Terneuzen; 3. M. de Clerck, België; 4. F, Gommers, Philippi- ne; 5. W. de Feber, Sluiskil; 6. F. Dubbel dam, Terneuzen; 7. F. Luycks, België; ft P. van Straten, Terneuzen; 9. P. van Hul- le, Sas van Gent; 10. J. Lepoeter, Oost- Souburg; 11. H. Dees, Terneuzen; 12. D. Verhulst, Waarde; 13. ex aequo een groep van een tiental renners. C-categorie: 1. M. van Overbeke, België; 2. K. Harms, Axel; 3. J. Bosma, Philippine; 4. B. de Smit, Sluiskil; 5. B. Dees, Terneuzen; 6. A. Leenhouts, België; 7. E. de Schrijver, Vogelwaarde; 8. L. de Feyter, Hoek; 9. R Trevisan, Sluiskil; 10. P. van Bendegem, Sluiskil bij de heren is de rol van favoriet van zijn dadendrang werd Coen Dobbeleir, die met de cij fers 7-5 6-1 ten onder ging. Or- ban Philibek deklasseerde Terneuzenaar Tim van Dijk: 6-1 6-0. Onder in het schema had de tweede geplaatste Mar cus Bündgens het knap moei lijk tegen Vlissinger Rob van de Boogaard. In drie sets zege vierde de Duitser: 5-7 6-2 7-5. Zijn tegenstander wordt H. Schnaps, die Frans van Opstal versloeg met 6-2 6-3. Eveneens voor de kwartfinales plaatste zich Thomas Hagelskamp via een overwinning op Peter Wil- lemse: 7-6 6-2. In de B-categorie bij de da mes won Maaike Verstraeten de eerste ronde van T. Geer- dink, 6-2 6-1, en kwam ook Karin van Maarleveld een ronde verder via een zege op Ankie Stienen: 3-6 6-4 6-3. FIJNAART - Biljartvereni ging OBC uit Fijnaart heeft de organisatie in handen van een driebanden-in vitatietoernooi, dat vanavond om 19.00 uur in café 'De Oude Molen' begint. Het toernooi, waarin wordt gestreden om de Noos Groene- veld-bokaal, wordt voor de eerste maal gehouden. De deelnemers zijn afkomstig uit het district West-Brabant. ST. MAARTENSDIJK - I» St.-Maartensdijk komen za terdag 20 juli junioren en amateurs in actie tijdens de twintigste editie van de tradi tionele plaatselijke wielerron de. Het eerste startschot klinkt daar om twee uur voor de ju nioren, die 60 kilometer moe ten afleggen. Frank Breure, die dit sei zoen uistekend op dreef is, zal als plaatselijke favoriet wel licht hogen ogen gooien. Con currentie is er voor Breure overigens genoeg van onder andere Anton Tak, Richard de Vrieze en Paul Barten. De amateurs gaan om kwart voor vier op pad om 85 kilome ter af te leggen. Nap Hage rijdt een thuiswedstrijd en zal uiteraard alle registers open trekken om zijn supporters niet teleur te stellen. Andere streekfavorieten zijn Thijs Fase, Dirk Uijl, Toon van der Steen en Wim van Loenhout. Promimenten zijn voorts Pièr- re van Est, John de Crom en Nico van de Klundert. VAN ZEELAND T27 Van onze correspondent TERNEUZEN - Terneuzenaar j,D. is door de rechtbank in [et Belgische Leuven bij ver stek veroordeeld tot een ge vangenisstraf van vier jaar. De niet verschenen Terneu zenaar moest zich verant woorden voor het feit dat hij woensdag 5 augustus 1982 ont snapte uit een Leuvense ge vangenis, waarin hij sinds de cember 1981 was ingesloten, wegens gepleegde overvallen in Gent en St.-Niklaas. Een ontsnapping uit een gevange nis is doorgaans ook in België niet strafbaar. Maar dat hierbij door J. D. en zijn metgezel J. van de H. uit Zelzate enkele strafbare feiten werden gepleegd, heeft bij de strafmaat zwaar gewo gen. Zo werd bij de geslaagde ontsnapping een stuk dakbe kleding van de gevangenis stuk gemaakt, pleegde men huisvredebreuk en werd een auto gekaapt. De vlucht naar de vrijheid kon op die woensdag succesvol worden afgesloten, dankzij een stroomstoring die in heel België heerste. Daardoor was ook de elektriciteitsvoorzie ning in de schrijnwerkerij van de gevangenis, waarin D. nor maal werkte, lam gelegd. Hij kreeg daarom de opdracht tot opruimingswerkzaamheden in een magazijn. Een bewaker zag op een gegeven ogenblik dat beide mannen op een hoge stapel hout klommen en de eternieten dakbkleding stuk maakten. De bewaker wilde het automatisch alarmsysteem in werking stellen, maar door de stroomstoring werkte dit niet. De man moest toen op zoek naar een telefoon. Dat kostte enige tijd waarvan beide man nen dankbaar gebruik maak ten. Via het dak sprongen ze in een aangrenzende tuin en kwamen door de openstaande deur van de woning op straat. Daar hield men een autobe- stauurder tegen, die met een mes werd bedreigd en werd aangemaand zijn voertuig af te staan. De chauffeur riep luid om hulp, waardoor de ontsnapte mannen enigszins in paniek aan de haal gingen. Kort daarna hielden ze op nieuw een auto aan en deze keer met succes, waardoor hun vlucht met dit voertuig definitief slaagde. Van onze correspondent De oud-Sluiskillenaar Johnny Bleyenberg heeft serieuze plannen voor de bouw van een pyrami dewoning op het Groenoord in Sluiskil, een lang gekoesterde wens van hem. Hoewel de meeste mensen in de onmiddellijke omge ving van Bleyenberg aan vankelijk wat lacherig rea geerden op zijn plannen, liet de aspirant-bouwer zich niet ontmoedigen. „Nu de voorbereidingen een heel eind zijn gevorderd en het duidelijk wordt dat het voor mij ernst is, zijn de reacties omgeslagen in belangstel ling en hulpvaardigheid", stelt Bleyenberg. Vanuit zijn beroep en stu die, Johnny Bleyenberg heeft mts-bouwkunde en het aannemersdiploma op zak en studeert momenteel voor constructeur, had hij al lang interesse voor architectuur. „Ik liep al geruime tijd rond met een idee om iets voor mezelf te houwen, maar dan wel in een afwijkende vorm", zegt de jonge pyra- midebouwer. „Ik dacht ech ter altijd dat zoiets in Ne derland met de vele regels en commissies niet mogelijk zou zijn". Toch is hij, ge steund door diverse projec ten met afwijkende woning bouw in Nederland, eens verder gaan informeren. Gebrek aan creativiteit en gebrek aan eigen stijl in de hedendaagse woningbouw, is de reden dat Bleyenberg zijn heil zoekt in de afwij kende pyramidevorm. „Kijk nou eens naar een premie woning. Dat is toch zonder enige creativiteit gebouwd. Zo'n blokkendoos wil ik nooit voor mezelf. Het is een voorbeeld van saaie wo ningbouw. Alles is uitgedok terd om zo snel mogelijk te bouwen en zo goedkoop mo gelijk te wonen. Voor men sen met een bescheiden beurs kan je wellicht niet anders. Dat is nou juist het gebrek in de hedendaagse woningbouw. Ik vind dat er voor iedere portemonnee mogelijkheden om creatief te wonen moeten zijn", aldus een fanatieke Bleyenberg. „Kijk, zo'n pyramidewo ning is wel te betalen voor mensen die niet over een bom duiten beschikken". Toch kost de ruwbouw van zo'n fraai puntig optrekje nog altijd ƒ45.000, exclusief de grond. „Dit bedrag moet haalbaar zijn met enige zelf werkzaamheid", zegt Bleyenberg overtuigd. Nadat Bleyenberg wat te keningen had gemaakt en zijn plannen ruwweg op pa pier had staan, kwam een belangrijk moment. Een be zoek aan de welstandscom missie. Deze groep mensen bekijkt of een project wel of niet, in het kader van de gel dende normen, wetten en re gels, toegestaan kan worden. Geheel tegen de verwach ting in kreeg Bleyenberg een positief advies. De bouw van een pyramide was op dat moment al een stuk dichter bij. Bleyenberg ging na dit advies naar architect Henk van der Wou in Boekei. Van der Wou bouwde al enige tijd geleden enkele pyrami- dewoningen. Hij was het die naar het idee van de ecologi sche stichting De Kleine Aarde in Boxtel, een pyra midewoning uitwerkte en een meer in de praktijk goed te gebruiken ontwerp pro duceerde. „Bij Van der Wou heb ik een leuk gesprek ge had. Hij gaf me veel tips en Johnny Bleyenberg met het ontwerp voor de bouw van een pyramidewoning op het Groenoord in Sluiskil - FOTO WIM K00YMAN ideeën. Ook vond ik bij hem een bevestiging om met het hele project door te gaan". Hoewel de pyramide aan de buitenkant niet zo groot lijkt, is er binnen volop ruimte. Als de ruwbouw ge realiseerd is kan iedereen aan zijn eisen en wensen een eigen indeling maken van de binnenruimte. Er kan onbe perkt geschoven en gespeeld worden met ruimtes en vor men. Bleyenberg gaat voor wat betreft dit deel van de bouw niet over één nacht ijs. Via een collega heeft hij de Gentste binnenhuisarchitect Stefan Kesteloot in de arm genomen voor dit deel van de pyramide. Naast het flexibel karak ter van het binnenwerk en eerder genoemde positieve eigenschappen, heeft de py ramide nog enkele voorde len. Bleyenberg: „Een be langrijk punt is de energie besparing. Het eerste ont werp van De Kleine Aarde toonde een pyramide die volledig onafhankelijk was van gas, elektriciteit en wa ter. Zover ga ik natuurlijk niet, maar door de puntvorm zit er wel een grote gasbe sparing in ten opzichte van een gewoon huis". Aan de pyramidevorm wordt door diverse weten schappers uit het heden en verleden een magische kracht toegedicht. „DaT is flauwekul", doet Bleyenberg deze stelling af. Maar na een confrontatie met een artikel over de pyramide, waarin een wetenschapper nog eens diverse voordelen van een pyramidevorm en de magi sche krachten hiervan aan haalt, stelt Bleyenberg toch: „Nu weet ik het zeker. Ik ga er mee door". Geïnteresseer den kunnen altijd met de jonge pyramidebouwer con tact opnemen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg laat jot en met 19 augustus de 'Deltawerken in beeld' zien. Dat ge beurt middels een omvangrijke expositie die is ingericht door Rijkswaterstaat. De tentoonstelling maakt deel uit van de activiteiten in het kader van de opening van he bibliotheek, eerder dit jaar verricht door koningin Bea trix. Er is onder meer een ma quette van de stormvloedke ring te zien. Dit 'bouwwerk van de eeuw' wordt ook be licht met een video-presenta tie van de bekroonde film Del tafinale. Een dia-serie legt de functie van de compartimen- teringsdammen uit. Aansluitend op deze exposi tie wordt een overzichtsten toonstelling ingericht met werk van 'Drukwerk in de Warge', een organisatie die ^ich met de productie van tiooi drukwerk' bezighoudt. Op 5 september vindt een 'ezingenavond plaats naar inleiding van de archeologi sche vondsten van de Archeo- ingericht i logische Werkgemeenschap Nederland in de put die voor de bouw van de bibliotheek gegraven werd. Aan de orde komt onder meer de landschap en bewoningsgeschiedenis van Middelburg en omgeving van af de Pre-Romijnse tijd tot aan de tijd van de Verenigde Oostindische Compagnie. Gra tis kaarten voor deze lezingen avond zijn vanaf 19 augustus verkrijgbaar bij de receptie van de bibliotheek. Op 12 november vindt in de bibliotheek een concert plaats ter herdenking van de sterfda tum van G. von Brücken Fock, een Zeeuws componist, pianist en schilder uit de periode 1859- 1935. Werk van de componist en tijdgenoten wordt dan ten gehore gebracht door Gisella Bergman (altviool), Patty Ver hagen (piano) en Leen de Broekert (piano). Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „U mag de hemel danken dat u gepakt bent, dat u niet om het leven bent gekomen of anderen om het leven hebt gebracht". Op nieuw erstige vermaningen gisterochtend tijdens de zit ting van de Middelburgse po litierechter aan het adres van dronken rijders. Deze keer kreeg vooral A. van H. (36) uit de gemeente Sluis de wind van voren. Begin dit jaar werd hij op de Sint Annaweg in zijn woon plaats aangehouden met een alcoholgehalte van 2,32 pro mille in het bloed. „U bent een gevaar op de weg", hield de of ficier van justitie mr. Nijmeij- er hem voor. Hij eiste 2 weken voorwaardelijke gevangenis straf, 1500 boete en 12 maan den ontzegging van het rijbe wijs. Politierechter Nomes deed 500 van die eis af. A. B. (38) uit de gemeente Kapelle verklaarde twee tot drie glazen witte wijn gedron ken hebben voordat hij eind vorig jaar in de Biezelinge- straat een lantaarnpaal ram- /lp „U bent zeker in de war met flessen", opperde de poli tierechter, want in zijn bloed werd een alcoholpromillage van 2,22 aangetroffen. Nomes vonniste vrijwel conform: 2 weken voorwaardelijk, f500 boete en twaalf maanden ont- zegging, waarvan 6 voorwaar delijk. Dat laatste in verband met persoonlijke omstandig heden. Rum-cola, pils en een glad wegdek waren er de oorzaak van dat O. de B. (25) uit de ge meente Hulst afgelopen win ter met zijn auto terecht kwam in een sloot langs de Absdaalseweg. B. had destijds 1,94 promille alcohol in zijn bloed en dat leverde hem gis teren een straf op van 2 weken voorwaardelijk, 1000 boete en 9 maanden rijontzegging. A. G. (21) uit de gemeente Sas van Gent botste op de Rijksweg bij Biervliet in alle vroegte tegen een tegenligger. Hij was op weg naar school nadat hij dé hele nacht in Ter neuzen aan de zwier was ge weest. Oververmoeid geraakt door lange werktijden in het horecawezen zou hij al rijdend in slaap gesukkeld zijn. Er werd bij hem een alcoholpro millage van 1,82 aangetroffen. Hij betuigde gisteren nadruk kelijk spijt. Politierechter No mes verzachtte de eis aanmer kelijke en vonniste tot ƒ750 boete en 12 maanden rijont zegging, waarvan 4 voorwaar delijk. G. D. (32) uit de gemeente Aardenburg botste begin dit jaar met 1,73 promille alcohol in zijn bloed tegen een gepar keerde auto in de Brandstraat. Nijmeijer eiste 1200 boete en 12 maanden rijontzegging, waarvan 3 voorwaardelijk. Rekening houdend met per soonlijke omstandigheden deed de politierechter 500 van de boete af. La G. (35) uit de gemeente Goes stond gisterochtend voor het hekje wegens een tweetal overtredingen. Eerst vatte de politie hem bij Driewegen in de kraag toen hij in zijn auto werd aangetroffen met een geweer en patronen. Enkele weken later haalde de politie hem in de Singelstraat uit de auto met 1,17 promille alcohol in het bloed. Dat soortgelijke overtredingen heb een aantal jaren geleden ook al in contact met jusitie brachten ver zwaarde de eis: 3 weken voor waardelijke gevangenisstraf, een boete van 2.000 en 6 maanden niet rijden. De poli tierechter deed ƒ800 van de boete af. Het geweer werd verbeurd verklaard. S. J. (35), eveneens uit de gemeente Goes, was bij de strooptocht aanwezig. Ze kreeg een boete van 250. Tijdens de grote wapen vondst bij Van H. (27) eind vo rig jaar in de gemeente Oost burg werd ook huiszoeking verricht bij De P. (in de ge meente Sluis. De politie vond bij hem een jachtgeweer en 48 hagelpatronen. Dat leverde gisteren een boete op van 400. „Een getrainde dievegge", zo karakteriseerde de officier van justitie gisterochtend G. B. (20) uit Vlissingen. Ze was samen met haar zus ge snapt toen ze bij V D in Middelburg voor 461 aan toi letartikelen achterover had gedrukt. Het was de zoveeste diefstal in een lange rij. Reden voor de officier van justitie om drie maanden cel te eisen. Ook de politierechter hield het meisje voor dat er nu maar eens een eind aan de diefstal len moet komen. Hij vonniste conform. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het vissers schip NZ-I Spera Indeo 22 BRT heeft op de Westerschel- de een zeemijn uit de Tweede Wereldoorlog in zijn netten gekregen. Het vissersschip was gister morgen omstreeks kwart over elf in het vaarwaterpas van Terneuzen ter hoogte van de monding van de Braakman haven aan het vissen. Bij het ophalen van de netten consta teerde de schipper dat er een zeemijn in zijn netten was. Bij de poging om de mijn, waar de voelhorens nog aan zaten, binnenboord te halen om een markeringsboei eraan te bevestigen, viel de mijn uit het net en zonk naar de bo dem. De mijn zonk in het mid den van de vaargeul ter hoogte van de boei nummer 14. Vanuit Den Helder vertrok de mijnenjager Hr. Ms. Woer den naar Terneuzen om de mijn opnieuw te lokaliseren. Raad van State Stelt Ben W in het gelijk Van een onzer verslaggevers DEN HAAGPUTTE - In de Casinoclub Putte kan voorlo pig in elk geval niet het om streden Golden Tenspel wor den gespeeld. In afwachting van de proce dure rond de exploitatiever gunning moet het eind vorige week gesloten casino zijn deu ren dicht houden. Tot grote teleurstelling van de directie van de Casinoclub Putte hebben burgemeester en wethouders van Putte gisteren gelijk gekregen voor de Raad van State in Den Haag. De kern van de afwijzing van het schorsingsverzoek van de casino-exploitanten is dat 'de vereniging' Casinoclub Putte geen bezwaarschift in gediend heeft tegen de weige ring van B en W om een ex ploitatievergunning te verle nen. Het in september vorig jaar geopende casino in Putte werd eind vorige week gesloten op last van B en W van Putte na herhaalde aanzeggingen. Op grond van de plaatselijke APV hebben B en W een aanvraag voor een vergunning afgewe zen om overlast te voorkomen. Toen het casinopersoneel de zaak weer openstelde, heeft de politie de speeltafels met toe behoren in beslag genomen. Matige en aan zee vrij krachti ge zuid-westen wind. Wisse lend bewolkt met enkele buien maar ook opklaringen. Maxi mumtemperaturen van 18 tot 23 graden. Minimumtempera turen tussen 9 en 13 graden. Vooruitzichten voor zater dag tot dinsdag: zaterdag nog enkele buien, vanaf zondag geleidelijk vrij mooi en zacht. Amsterdam Eindhoven Vlissingen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca. Istanbul Las Paimas. Beiroet. Tel-Aviv Tunis regen ..22 gr zwaar bew... ..25 gr regen ■■20 gr half bew .18 gr onbewolkt... 33 gr licht bew -29 gr half bew ■25 gr regen 23 gr zwaar bew... 29 gr zwaar bew... .30 gr zwaar bew... 19gr half bew 30 gr onbewolkt... .26 gr zwaar bew... 22 gr niet ontv half bew ..26 gr zwaar bew... .19 gr zwaar bew... ■25 gr onbewolkt... .31 gr onbewolkt... ..28 gr licht bew ..26 gr regen 19 gr regen -25 gr onbewolkt... ..32 gr onbewolkt... 31 gr half bew -22 gr onbewolkt... -27 gr zwaar bew... 29 gr zwaar bew... onbewolkt... 29 gr licht bew. -28 gr zwaar bew... -35 gr Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De provincia le Zeeuwse raad van de Ne derlandse Politie Bond (NPB) vindt dat bij berekening van de korpssterkte rekening moet worden gehouden met de fac tor toerisme. Tot op heden is dat niet het geval. De korps sterkte wordt bepaald aan de hand van het inwonertal. Via een persverklaring maakt de NPB bekend dat ze met afschuw kennis hebben genomen van het feit dat het zomerseizoen 1985 zal worden gekenmerkt door een verhoog de inzet van reservepolitie om de sterktetekorten bij de rijks politie in Zeeland te verdoeze len. De bond schrijft dat vele groepscommandanten van de rijkspolitie, met name de kust- groepen, deze zomer een be roep moeten doen op het insti tuut reservepolitie, om de be volking toch te kunnen voor zien van voldoende politiezorg. Deze reservisten worden inge zet als tweede man op de sur veillanceauto. De provinciale raad van de NPB is tegen een dergelijke inzet onidat het publiek recht heeft op een goede politiezorg door beroepspersoneel. „De re servepolitie bestaat uit vrij willigers, burgers die tegen vergoeding kunnen worden ingezet, en ze hebben een ge ringe opleiding", aldus de ver klaring. De provinciale raad meent verder dat noch de be- roepspolitie, noch de bevol king gebaat is bij deze inzet, en dat de oplossing maar tij delijk is. Van onze correspondent TERNEUZEN - De 13-jarige M. B. uit Axel is gistermid dag bij een verkeersongeval zwaar gewond. De jongens moest met een schedelbasisfractuur en schaafwonden over het hele lichaam per ambulance worden overge bracht naar het Julianaziekenhuis in Terneuzen.Hij was gistermiddag buiten levensgevaar. Het ongeval gebeurde nabij de rotonde te Driewegen. De jongen, die op zijn fiets over de Guido Gezellestraat reed, stak plotseling de rijweg over in de richting van de Rooseveltlaan. Op dat moment naderde van uit de richting Haarmanweg een vrachtauto, bestuurd door M. H. uit Terneuzen, die de fietser niet meer kon ontwij ken.

de Stem | 1985 | | pagina 9