rkracht' Banken geloven niet erg in geldautomaat Justitie tevreden over alternatieve straf voor jeugd NIEUWE AKTIES OP SCHIPHOL VOORLOPIG VAN DE BAAN Toelating tot hoger onderwijs iets zwaarder Jeugd en Media juillet 1985 PvdA: Neem maatregelen tegen knoeien met voeding )efinitie 49,e PAGINA 3 BINNENLAND1 OVER VESTIGING IN Z- AFRIKA SHY weigert medewerking gedragscode Man overschat bijdrage in huishouden 6 WindmobieV erg zuinige auto r» E STEM COMMENTA AR Tweespalt over hulp aan blinden VOORZICHTIGE ENTREE FINANCIEEL GELDBUFFET e^eiy Autoverkoop stijgt eerste halfjaar 485 Leden wandelclub anti-militarisme aangehouden T5 PAGINA -ü ling tussen gedrag in het Verk en leefwijze in de privé peer zal daar, waar de socia- controle over het algemeen jrg sterk is, moeilijk aan- laard worden en daarom Jiogelijk in de praktijk niet perken. Dit temeer omdat in lie kringen homoseksualiteit |iet gezien wordt als „een sychische eigenschap" zon- ler meer, laat staan als een ligenschap die „inherent is lan de persoonlijkheid van Ie betrokkene." Daar stelt Inen zich op het standpunt pat homoseksualiteit gezien noet worden als een te gene- |en afwijking of ziekte. Zo zijn er meer vragen, ilat zou bijvoorbeeld in een vettelijke regeling verstaan noeten worden onder zich leksueel uitdagend uiten of gedragen? Een objectieve de finitie lijkt misschien wel nogelijk, maar ze zal in uit- enlopende gevallen anders |esubjectiveerd worden. Wat voor de één uitdagend is, is het voor de ander niet. Is het □ragen van een roze drie hoekje seksueel uitdagend Voor de een wel, voor de an- per niet. Na de vakantie wil het ka binet proberen uit de ge schetste dilemma's te komen, -.ukt dat niet, dan kan de )-fractie haar gang gaan. Zij zal daarbij op dezelfde fcasuïstiek stoten als het ka binet. Wellicht kan die in een blub die, anders dan het ka binet, meer van één en het zelfde uitgangspunt uitgaat gemakkelijker opgelost wor den. Maar daarmee zijn de ragen, die ongetwijfeld bij en Kamerbehandeling van en WD-ontwerp gesteld hullen worden, nog niet van en bevredigend antwoord voorzien. Het maken van vetten op een moreel en ethisch zo gevoelig gebied Jgaat in Nederland nu een- fmaal van au. dat de aspirantbruidegom- men weigeren een ritueel bad te nemen. In Israël kent men alleen een kerkelijk en geen burgerlijk huwelijk. Aange- I zien de persoonlijke status van iedere joodse burger in handen van het rabbinaat is, dat de aanstaande Ethiopi sche echtelieden niet zonder onderdompeling als joden wil erkennen, kan er geen huwe lijk worden gesloten. Na de ontberingen die de Ethiopische joden door de eeuwen heen hebben onder gaan om hun joodse identiteit te bewaren, wordt de reli gieuze zuiveringseis als een bijzonder grote vernedering ervaren. Een half jaar gele den, na voltooiing van de 'operatie Mozes', waarbij in een paar maanden 7000 Ethiopische joden met een luchtbrug vanuit de Soedan naar Israël werden gevlogen, hebben de nieuwe immigran ten al voor de Knesseth tegen de religieuze discriminatie gedemonstreerd, waaraan zij in de joodse staat worden blootgesteld. Door de machti ge positie van de joodse reli gieuze autoriteiten hebben die demonstraties niets opge leverd. Vier Knessethleden van verschillende fracties hebben vier spoedeisende moties van de agenda over het bittere lot van de Ethio pische joden ingediend. In de joodse staat heeft de wanho pige protestmars van de Ethiopische joden pijnlijke associaties opgeroepen. ankeerd door Jacques Delors, - foto afp Eureka gaan werken", meen de minister Deetman. Een groot probleem zal de financiering van die steuntjes zijn, want alle Europese regeringen zitten krap bij kas. Ook hierover hoopt men in Bonn straks meer duidelijkheid te ver krijgen, net als over de orga nisatievorm van Eureka trouwens, die de meeste lan den het liefst 'zo licht moge lijk' willen houden om ver stoken te blijven van de el lenlange besluitvorming en bureaucratie bij de diverse EG-organen. RIJDAG19 JUL11985 T28 JEN HAAG (ANP) - SHV foldings NV (Steenkolen jandels Vereniging) heeft we erom geweigerd mee te wer- ken aan de tot dusver vrijwil lige rapportage van Neder landse bedrijven met vestigin- -eB in Zuid-Afrika over de Sieving van de EG-gedrags- tode. Koninklijke Nijverdal-Ten Cate NV heeft haar verzet in- „aiddels opgegeven, zodat uit eindelijk zeventien bedrijven bun medewerking hebben verleend over de verslagperio de van 1 juli 1983 tot en met 30 juni 1984. Dura International gV, dat in voorgaande jaren trouw rapporteerde, heeft in augustus 1984 haar belangen in Zuid-Afrika afgestoten en deelde mee de gevraagde ge gevens niet langer te kunnen overleggen. De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Van den Broek (buitenlandse za ken) melden dat aan de Twee de Kamer in hun zesde jaar lijkse verslag over de naleving van de gedrascode. De regering bereidt momen teel wetgeving voor om rap portage over de naleving van de gedragscode voor Neder landse bedrijven verplicht te stellen. Sancties op het niet naleven van zich daartoe le nende bepalingen van de ge dragscode zijn in het vooruit zicht gesteld. Verder streeft de regering er in het verband van de Europese Politieke Samen werking (EPS) naar de EG-ge- dragscode de versterken. Zij heeft daartoe concrete voor stellen gedaan. DEN HAAG (ANP) - De meerderheid van de justitië le autoriteiten (84 procent) in zes proefarrondissementen is tevreden te zijn over de aard, organisatie en afloop van alternatieve sancties voor jeugdigen. Dat staat in het rapport 'Alternatieve sancties voor jeugdigen: organisatie en uitvoering' van onderzoe kers bij de Coördinatiecom missie Wetenschappelijk Onderzoek Kinderbescher ming (CWOK). Ook de jongeren waren over het algemeen te spre ken over de alternatieve sanctie, aldus een woord- voerster van met ministerie van justitie, maar dat komt ook omdat ze er zelf om vra gen. De meeste jongeren kregen een alternatieve straf opgelegd voor het ple gen van één of meer vermo gensdelicten, al dan niet in combinatie met een ander delict. Bijna de helft (46 pro cent) kwam voor de eerste keer in aanraking met justi tie. Het COWK onderzocht in de arrondissementen Am sterdam, Arnhem, Gronin gen, Leeuwarden, Rotter dam en Zutphen, 432 alter natieve sancties die opge legd werden in de perioide 1 april 1983 tot 1 juli 1984. In deze arrondissementen wordt sinds 1 maart 1983 ge ëxperimenteerd met alter natieve sancties voor straf rechtelijk minderjarigen. De leeftijd van de jongeren lag tussen de 13 en de 19 jaar maar het waren vooral de jongeren van 16 jaar en ouder die een alternatieve straf kregen opgelegd. De duur van de alternatieve sancties varieerde van 6 tot 152 uur en iets meer dan de helft duurde 40 uur of kor ter. Akkoord met luchtverkeersleiders DE POLITIE heeft in Cadier Keer een man aangehou den, die het 19 maanden oude lund van zijn vriendin zo ern stig heeft mishandeld, dat het tabytje zondag in het Heer- lense De Weverziekhuis aan opgelopen verwonding is overleden. De man, de 31-jarige J.T., heeft inmiddels bekend, dat het kind vaak hardhandig heeft gestraft. Dat deed hij telkens tijdens de afwezigheid van zijn vriendin. luchtvaartconflict ZONDER resultaat te hebben bereikt keert vrijdag de dele gatie in Nederland terug die de afgelopen twee weken in de Egyptische hoofdstad Cairo heeft onderhandeld over de luchtverbindingen tussen Am sterdam en de Egyptische hoofdstad. De onderhandelin- zijn volgens hem niet for meel beëindigd, maar zullen diplomatiek niveau schrif telijk worden voortgezet. Wapenvondst POLITIE en marechaussee hebben in de woning van een I-jarige man uit Harderwijk een grote hoeveelheid munitie en wapens in beslag genomen. De politie vond een aantal scherpe brisantgranaten, kis ten met 130 kilo munitie, di verse pistolen, granaten, oefengranaten, en munitie uit vliegtuigen.De man zei de wa pens en de patronen gevonden hebben op militaire oefen terreinen in Harderwijk, Er- melo en Harskamp. Sexueel contact DE DIRECTIE van het Regio naal Instituut voor de Ambu lante Geestelijke Gezond heidszorg (RIAGG) in Sittard heeft een van de kaderleden op staande voet ontslag aan gezegd. De man, werkzaam op de afdeling sociale psychiatrie, wordt ervan verdacht een van zijn cliëntes sexueel te hebben misbruikt. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM - De Nederlandse man overschat kennelijk zijn bijdrage aan huishoudelijke arbeid. Uit een een Nipo-enquête blijkt dat de mannen en vrou wen elkaar behoorlijk tegenspreken als het gaat om de in breng van de man aan huishoudelijke karweitjes. Zo beweert 49% van de ondervraagde mannen regelmatig te helpen bij het afwassen, terwijl maar 32% van de vrouwen dit bevestigt. Een activiteit als koffiezetten zorgt ook voor tegenstrijdige antwoorden. Volgens de enquête zou 62% van de mannen regelmatig een kopje koffie zetten, maar volgens 20% van hun vrouwen is dit bezijden de waarheid zijn. Een activiteit als stofzuigen zorgt ook voor meningsverschillen. Bijna de helft van de mannen beweert regelmatig een broodmaaltijd klaar te maken, terwijl dit volgens de ant woorden van hun partner maar 29% zou zijn. Alleen over de was bestaat geen twijfel: zowel van man nelijke als vrouwelijke zijde wordt gezegd dat 9% van de mannen regelmatig de wasmachine bedient. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Universiteiten en hogescholen moeten voortaan drie vakken (in plaats van twee nu) aanwij zen die aankomende studenten per se in hun vakken pakket moeten hebben willen ze voor een studierich ting in aanmerking komen. Deze eis heeft staatssecreta ris Ginjaar-Maas (Onderwijs) neergelegd in de zogenaamde lyceumnota, waarin de sa menvoeging van havo en vwo tot voorbereidend hoger on derwijs (vho) wordt geregeld. De nota zal pas volgende week openbaar worden, omdat aan de tegelijkertijd gepresenteer de experimentenwet nog de handtekening van koningin Beatrix ontbreekt. De verzwaarde toelatingseis houdt nauw verband met het nieuwe vho, waarvan de eer ste dertig experimenten in augustus 1987 moeten begin nen. Het vho gaat uit twee de len bestaan: het gymnasium met alleen vakken op het hoogste niveau, het lyceum met een hoger en een lager ni veau. Alleen met een pakket van acht vakken op het hoog ste niveau kan de student naar de universiteit, voor het hoger beroepsonderwijs moeten mi nimaal twee vakken op het hoogste niveau worden ge volgd. De havo heeft nu zes eindexamenvakken. Lyceum en gymnasium zijn feitelijk driejarige opleidin gen, die worden voorafgegaan door het nieuwe (nog te ont wikkelen) voortgezet basison derwijs dat ook driejarig is. Op het voorbereidend basison derwijs wordt al ingespeeld op het voorbereidend hoger on derwijs. HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Op de manifestatie Ener gie Anders in Hoek van Holland was gisteren deze 'windmo- biel' te zien, een auto die gebruikmakend van de wind maxi maal tien kilometer per uur haalt. Het voertuig werd in twee weken gebouwd door Hans van Veen. De manifestatie biedt naast een tentoonstelling over schoon en zuinig vervoer ook een overzicht van andere toepassingen van zonne- en wind energie. - foto anp DEN HAAG (ANP) - De commissie Albeda is er donderdag in geslaagd de partijen in het ge schil rond de luchtverkeersbeveiliging (LVB) op Schiphol het eens te laten worden. Na een dag vergaderen hebben zowel de vier bonden waarbij personeel van de luchtverkeersbeveiliging is aangesloten als de leiding van de rijksluchtvaart dienst ingestemd met een voorstel dat door de com missie Albeda was opgesteld. Dit voorstel moet nog wel pas bereid deze verhogingen te door de leden van de bonden geven op basis van de volledi en door de minister van ver- ge instemming van alle bon- keer en waterstaat worden den met verzelfstandiging of goedgekeurd. Met het instemmen met de voorstellen hebben alle partij en in belangrijke mate eerder gestelde eisen versoepeld of daar van afgezien. Voor wat betreft de salaris eisen voorziet de overeen komst in een toeslag voor het gehele LVB-personeel van 7,5 procent bruto en een extra toeslag van 6,5 procent daarop voor de personeelsleden die belast zijn met de directe ver keersleiding. Deze toeslagen moeten met onmiddellijke in gang worden gegeven en gel den voor de gehele periode waarin sprake is van 'een uit zonderlijke situatie bij deze dienst'. Voor wat betreft de oplos sing op langere termijn voor de problemen bij de LVB heb ben de partijen ingestemd met een onderzoek naar de moge lijkheid tot verzelfstandiging, begeleid door een stuurgroep waarin alle betrokken partij en zijn vertegenwoordigd. De commissie Albeda zal zelf toe zicht hierop uitoefenen en wanneer partijen het niet eens kunnen worden zelf tot een bindende uitspraak komen. Verder geeft de commissie aanbevelingen voor het over leg inzake een noodplan, dat een verbetering van de situa tie binnen de LVB beoogt, waardoor tevens verkeerslei ders die daarvoor in aanmer king komen naar banen bij Eurocontrol kunnen sollicite ren. De overheid was bovendien privatisering. Deze koppeling is in de voorstellen van de commissie-Albeda geheel ver dwenen. Volgens commissie voorzitter Albeda is de situatie bij de luchtverkeersbeveili ging en de daar werkende ambtenaren op Schiphol zo uitzonderlijk, dat er geen sprake is van het scheppen van een precedent door het toekennen van de voorgestelde toeslagen. De commissie-Albeda spreekt in haar voorstel van een 'welhaast onwerkbare si tuatie' binnen de LVB. Er is een nijpend personeelstekort waardoor met name de ver keersleiders geen verlofdagen meer kunnen opnemen, niet kunnen solliciteren naar func ties bij Eurocontrol en een aanmerkelijke taakverzwa ring is ontstaan. De luchtverkeersleiders zul len zich vrijdagavond over de voorstellen uitspreken. Wan neer de andere partijen zich officieel over de voorstellen zullen uitspreken is nog niet bekend. DE JEUGD van Nederland is somber gestemd. Het vooruitgangs geloof van de jaren zestig is verdwenen. Vooral meisjes hebben het gevoel dat het fundamenteel misgaat in de wereld. „Geweld, onrecht, dreiging, uitbuiting en vernietiging zijn in hun ogen geen n die zich af en toe eens voordoen maar processen en on derling samenhangende verschijnselen die voortdurend en overal op aarde voelbaar en zichtbaar zijn en die de hele mensheid aan gaan"aldus de Nijmeegse sociaal-psycholoog Van der Linden. baseert zich op een onderzoek naar de toekomstverwachtin gen van jongeren onder een groep scholieren van veertien tot achttien jaar. Zou er een samenhang kunnen bestaan tussen het pessimisme van de jeugd en het gegeven dat de televisie, ook in andere lan den dan Nederland, de belangrijkste informatiebron van jongeren is? De nieuwsuitzendingen (verklarende actualiteitenrubrieken worden nauwelijks bekeken) zwiepen dagelijks met beelden waar het bloed van afdruipt, alle ellende van de wereld de huiskamers in. Iedere dag sterven wel ergens op de aardbol mensen een ge welddadige dood. Door de enorme uitbreiding van de communi catie-mogelijkheden wordt (buiten het Oostblok) iedere ramp, vliegtuigkaping, bomaanslag en ga zo maar door, onmiddellijk op te beeldbuis geregistreerd, soms zelfs in live-uitzendingen. Het kan niet anders of die dagelijkse indringende confrontatie met rampspoed, wapengeweld en onrecht moet als een bedreiging worden ervaren. Gezegd moet worden dat ook de voorpagina's van de kranten dikwijls bol staan van kommer en kwel. De krant heeft evenwel heer mogelijkheden om het nieuws direct door achtergrondbe- fchting, analyse en commentaar in een samenhangverklarende context te plaatsen. Het probleem is echter, dat het aantal krante- iezers onder de jongeren terugloopt. Er is geen hoop voor de toekomst als de jeugd wanhoopt. Na tuurlijk is het op de eerste plaats de taak van ouders, leraren, ker kelijke en politieke leiders om de jonge mens van vandaag tegen het doemdenken te wapenen en te helpen zich zo goed mogelijk voor te bereiden op de uitdaging van de toekomst. De media heb ben hier echter eveneens een functie. Zij dragen de informatie ten waarop de jongeren voor een niet gering deel, direct of indi rect, hun toekomstverwachtingen zullen baseren. De informatie-overdracht zal dus aan hoge eisen moeten vol teen. Zorgvuldigheid, helderheid en evenwichtigheid zijn hier de sleutelwoorden. En als de media van mening zijn dat de jeugd te weinig leest, kijkt of luistert hebben ze er maar voor te zorgen dat wel gehoord en gelezen worden. Dat zullen ze niet bereiken, ol slechts voor korte tijd, door op de populistische toer te gaan haar wel als ze vanuit een diepe betrokkenheid bij hun kijkers- of lezerspubliek zonder ophouden blijven werken aan de verbete- 'inn naar inhoud en presentatie. van hun 'boodschap'. DEN HAAG (ANP) - De PvdA vindt dat er in EG-verband stappen moeten wor den ondernomen om te komen tot snelle re informatie over knoeierij met voe dingswaren en drank. Het PvdA-Kamerlid Muller-van Ast dringt hier op aan bij staatssecretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) in schriftelijke vragen naar aanleiding van het Oostenrijkse wijnschandaal. Als een land zich niet aan deze informatieplicht houdt moeten zo nodig schadeclaims worden ingediend, meent de PvdA. Mevrouw Muller wil van de staatsse cretaris weten hoe het mogelijk is dat de Oostenrijkse autoriteiten pas eind april de Bondsrepubliek, en nog later Neder land hebben ingelicht over de aanwezig heid van anti-vries in wijnen uit dat land, terwijl zij zelf al sinds eind maart van de affaire op de hoogte waren. Het PvdA-Kamerlid pleit voor verbetering van de controles van de Nederlandse keuringsdiensten van waren, onder meer door uitbreiding van het personeel. Staatssecretaris drs. J.P. van der Reij den van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC) heeft in een brief aan de Consumentenbond kritiek inzake de voorlichting van WVC over het wijn schandaal van de hand gewezen. In een telegram aan Van der Reijden had de Consumentenbond zich deze week aat- dunkend uitgelaten over de voorlichting aan het publiek door WVC. DEN HAAG (ANP) - In de werkgroep regionale hulpver lening aan blinden en slecht zienden bestaat verschil van mening over de hulpverlening aan visueel gehandicapten. Voorstellen van een meer derheid voor verandering van de opzet en organisatie van de bestaande hulpverlening wor den door een minderheid van de hand gewezen. Die minder heid betreft het christelijk in stituut voor blinde en slecht ziende kinderen 'Bartimeus' in Zeist. Het conflict binnen de werkgroep vindt zijn neerslag in het eveneens donderdag ge publiceerde rapport waarin een andere opzet van de hulp verlening aan blinden en slechtzienden gewenst wordt genoemd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - Het financiële snelbuffet zal het Nederlandse straatbeeld niet gaan bepalen. De Nederlandse banken zullen volgend jaar weliswaar samen enkele honderden gelduitgif te-automaten (gua's) in be drijf hebben. Maar daar blijft het voorlopig nagenoeg bij. De gelduitgifte-automaat is een ijzeren kassier, die op spe ciaal verzoek en 24 uur per et maal bankbiljetten afgeeft. Hij proeft het pasje van de ciiënt en op diens geheime, persoonlijke code. Klopt er iets niet, dan slikt de gua het pasje in. In het omringende buiten land is het al langer mogelijk geld 'uit de muur' te halen. België bijvoorbeeld telt er on geveer 540. In de Verenigde Staten, waar de geldautomaat al vanaf 1970 wordt gebruikt, staan tussen de 60.000 en 70.000 apparaten. Een naar verhou ding van die enorme markt nog bescheiden aantal. In Nederland hebben de spaarbanken het voortouw ge nomen. In de loop van 1986 hebben deze instellingen sa men een zeventigtal automa ten in gebruik. De Raboban- ken plaatsen in de loop van dit ongeveer vijftig apparaten. De NMB denkt een tiental gua's in bedrijf te stellen. Amro en ABN voegen daaraan mogelijk nog enkele apparaten toe. Erg hard lopen de banken dus niet weg met de gua. „We hebben die apparaten ook niet zo erg hard nodig. Ons beta lingsverkeer is zeer modern en er gaat in dit land erg veel per cheque", aldus een woordvoer der van de Rabobank. Dat het allemaal niet zo snel gaat, hangt ook samen met het stre ven de apparatuur onderling af te stemmen. De cliënt van de ene bank moet in het appa raat van de concurrent terecht kunnen. Daardoor kan er ook een meer uitgekiend gua-net- werk worden opgebouwd. De Amro Bank voert nog een andere reden aan voor de aarzelingen ten aanzien van de gua. Deze bank heeft dit jaar een nieuw electronisch snelkas-systeem in gebruik genomen, speciaal voor cliën ten die alleen maar geld ko men opnemen. Doordat de kasterminal rechtstreeks in verbinding staat met de cen trale bank-computer, neemt de wachttijd aan de balie sterk af. De automatisering van het betalingsverkeer gaat snel. Tegen het eind van het jaar bijvoorbeeld wordt in de regio Eindhoven/Tilburg geëxperi menteerd met betaalautoma ten bij een tachtigtal benzine stations. Dergelijke automati sche transactiemachines zijn er ook in combinatie met een gelduitgifte-automaat. Het zou wat dwaas zijn het land eerst vol te zetten met gua's om dan te constateren dat het handiger is, apparaten te ne men die veel meer functies hebben. Overigens gelooft men bij de banken dat het met deze ontwikkeling evenmin zo veel vaart zal lopen. De gelddiensten van de PTT haken overigens al in op dat experiment in Brabant een twintigtal postkantoren in de proefregio te voorzien van een gua. Daar kan met hetzelfde pasje waarmee de benzine kan worden afgerekend, kasgeld worden opgenomen. Of de giro-gua daarna ge meengoed wordt, hangt mede af van het gebruik dat de Bra banders er van gaan maken. De PTT heeft overigens met gua's al jarenlange ervaring. Op de kantoren van de voor- Met een speciaal pasje en een geheime cijfercode kan de cliënt dag en nacht 'geld uit de muur' halen. - fotoaudet malige Gemeentegiro in Am sterdam staan al geruime tijd enkele tientallen kasautoma- ten. Die zijn echter alleen tij dens kantooruren beschik baar. De meeste banken die gua's installeren, plaatsen het appa raat in de hal van het kantoor, 's Avonds en in het weekeinde is alleen voor de houders van de speciale pasjes die hal toe gankelijk. De PTT hangt de geldautomaten straks eenvou dig in de gevel. «7 Dit stukje probeer ik te schrij ven in puntgaaf Nederlands, want je kunt tegenwoordig ontslagen worden als je onze taal gebrekkig beheerst. Het gebeurt al op de regene- raatafdeling van Vredestein in Maastricht. Ik vrees al voor m'n baan, want ik ken het Ne derlandse woord 'regeneraat' niet eens. Pruimen als eieren zo groot. Die kennen we allemaal. Want Jantje zag ze hangen. Tegen woordig zijn de pruimen véél groter dan eieren. De fruitwe- reld produceert regelmatig je reinste wereldwonderen. Wat denkt u van tomaten zo groot als meloenen? De telers kennen geen to-matigheid meer. Het moet steeds gekker en groter. Ze zijn apetrots op hun 'tomeloen'. Er zijn al champignons die zo groot zijn als aardappelen. Druiven als perziken. Bosbes sen als kalebassen. Spercibonen als winterpenen. Vijfkleurige paprika's in de vorm van een banaan. Een bezoek aan de groente boer gaat lijken op een kijkje in een fopwinkel. „Maar groenteboer, ik had appels be steld en dit zijn kiwi's!" - „Nee, het zijn appels die er uit zien als kiwi's „Wat verkoopt u me nou, lieve groenteman?" - „Dat is iets nieuws, mevrouw. Dat zijn handperen in de vorm van een voet. Geinig niet?" Trouwens: steeds meer hoof den hebben de vorm aangeno men van een grote komkom mer. Dat gebeurt elke zomer bij journalisten, maar nu lijkt dit proces zich ook te voltrek ken bij fruittelers die van hun boomgaard een pretpark ma ken. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - De verkoop van personenauto's in het eerste halfjaar van 1985 is gestegen ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar: bij na 307.000 tegen 299.000. De RAI Vereniging heeft dit don derdag meegedeeld. De lichte daling van de autoverkoop in de eerste drie maanden van dit jaar is daar mee goedgemaakt. De verkoop in 1984 omvatte ruim 461.000 wagens. Dat was 0,43 procent meer dan in 1983. De RAI uitte eerder de ver wachting dat dit jaar 470.000 nieuwe personenauto's ver kocht zullen worden. Die voorspelling blijft gehand haafd, aldus een woordvoer ster van de vereniging. Het eerste halfjaar van 1984 was namelijk beduidend beter dat het tweede halfjaar. De RAI rekent ook dit jaar met een in zinking in de tweede helft van het jaar, aldus de woordvoer ster. NUNSPEET NIJMEGEN (ANP) - De politie in Nunspeet heeft donderdagmiddag twee leden van de anti-militaristi sche wandelclub 'Is 't hier oor log' aangehouden tijdens een demonstratie bij een construc tiebedrijf (Aarding), waar vol gens de groep de gronduitrus- ting voor de F16 wordt ge maakt. Een demonstrante werd in de kraag gevat door een poli tieman in burger, omdat ze een deur bekladde. De politie man, die zich volgens de voor lichting van de rijkspolitie Apeldoorn wel legitimeerde, werd bij het wegvoeren van de demonstrante belemmerd door een andere demonstrant. De derde dag van de 69ste Nijmeegse Vierdaagse heeft aangetoond, dat het evene ment veel sterke deelnemers telt. Tijdens de etappe van donderdag, die altijd wordt gezien als de zwaarste, be hoefden relatief weinig wan delaars af te haken: 531. Voor de laatste marsdag, die het pe loton voert door het Brabantse land met als trekpleisterplaats Cuyk, zijn 21.957 lopers ge rechtigd van start te gaan. Het totaal aantal uitvallers be draagt op dit moment 1783, on geveer 7,5 procent. Overigens heeft de Vier daagse gisteren bijna een slachtoffer geëist. Een Ameri kaanse militair werd na het wandelen onwel, hij bleek 'heathstoke' (een acute aanval van overhitting) te hebben.

de Stem | 1985 | | pagina 3