vloed ns iekte abiliteit GARANTIE EIGEN WONING BIJ INKOMENSDALING IN STUDIE Vakantie? oudt erheid Sloop woonwijk Bijlmermeer PTTgrote vraag naar tweede telefoon I )e?re|yd liu is werk koning' stopt activiteiten Nederland stelt Z-Afrika ultimatum Minister stond illegale lozing door NAM toe Nederland slaat terug WOENSDAG 17 JUL11985 PAGINA 3 'BINNENLAND Verhuizing rijksdiensten onaantrekkelijk OUDE MISSISSIPPIBOOT IN AMSTERDAM Nederland wil verbod aanval op kerninstallaties Vierjarig meisje gedood DE RTF.M COMMENTA AR Commissie bepleit Raad Rechterlijke Macht V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! VROOMS DREESMANN Braks verdient zestig miljoen NAAR ZURE REGEN VERDER ONDERZOEK T5 PAGINA 2 e Huis een belangrijke ang tot president Ko ens Reagans verblijf in id als zijn voornaamste taf van het Witte Huis epartement vanfinan- weken een deel van de h nemen, terwijl Rea- .af besluiten zal nemen, esident wil dat hij ze het Witte Huis Larry ertuigd dat Don gron- dent. Hij heeft een goe- op eigen initiatief kan titutionele beslissingen ent) zullen worden ge- vertelde dat Regan al zijn herstel zoveel mo- e chef-staf en het kabi- lijk beslissingen te ne kken wanneer wij tot En als er een onover- we het kort en bondig n," zei de functionaris, de president worden orden gedaan, k met zijn bevoegdhe- peratie zaterdag 'testte' i het presidentieel ge had overgedragen aan n of hij bij de tijd was, m te vragen een brief te oor naar hem te luiste- erkingen en grapjes," dat hij zeer bij de tijd dat hij tijdelijk belast gezag en hem acht uur gdheden weer op zich ie de leiders in het Con- tijdelijke machtsover- durende operatie naar lag uit aan Nancy Rea ms, en aan Regan, e van Nancy te vinden, Iden dat het verwijder- t volgens hen alle kan- enige andere aanwezige s Speakes. nschap dat het Witte termijn bestuurde, kan twiste machtspositie. De ogramma vast, bepaalt en selecteert de papie- t. Op veel belangrijke zijn eigen medewerkers district in het liberale ten, zonder dat het hem de rechtse kiezers geliefd .ft gemaakt. Hun voor- r gaat uit naar de Repu- ein Jack Kemp. e zaken liggen dus zoals altijd al gelegen hebben, h' kansen op het presi- tschap zijn in eerste in- ntie afhankelijk van het rbide vooruitzicht van een ordaanslag of een ziekte, de oudste president in de erikaanse geschiedenis al wordt. yright The Guardian/De Stem .ide partijen hebben elk ider dan 2,5 procent van j:temmen behaald. )e PRI beschikt vanouds r een grote meerderheid het congres. De partij ft nooit een verkiezing ir het presidentschap of >r een gouverneurspost •loren sinds ze in 1929 ge- md werd door leiders i de Mexicaanse revolu- Ir zijn geen uitslagen -end gemaakt van de ■kiezingen voor het ambt i gouverneur die in ze stalen zijn gehouden, aronder twee in de )rdelijke grensstaten evo Leon en Sonora, ar de PAN over een flin- aanhang beschikt. De I heeft al verklaard dat alle zeven staten haar ndidaat gouverneur rdt, maar de PAN eist nora voor zich op. »oit de smaak van de macht proeven. Onafhankelijke n het erover eens dat de anisatorische kunde in huis tisch geen electoraal plat- le meeste steun ontleent aan rs moe zijn van de pri. n van een verandering van ouding in enkele van de n, waar de regering wordt corruptie en incompetentie, 3 verkeerd. 'Wat verrassend pri heeft gewonnen, maar ireeuwerig over doet, bijna ositie wil kwellen', zei een aat. 'Men vraagt zich af hoe inieken nog kunnen toepas en zich snel ontwikkelend hij eraan toe. (reuter) T28 PEN HAAG (ANP) - Binnen je Tweede Kamer leeft de suggestie de Amsterdamse woonwijk De Bijlmermeer te slopen. De ontmanteling van deze nieuwbouwwijk in het zuid oosten van de stad wordt aan gekaart in een donderdag de finitief vast te stellen vragen lijst over het beleidsplan 'Sa menleving en criminaliteit' van minister Korthals Altes en staatssecretaris Korte - van Hemel van justitie. In dat plan wordt - zoals be kend - de instelling aangekon digd van een fonds (ter waar de van 45 miljoen gulden) voor de bestuurlijke preventie van criminaliteit. Uit dat fonds kunnen subsidies worden toe gekend voor (veelbelovende) gemeentelijke projecten op dit terrein. Wethouder G.J. Wolffen- sperger van Amsterdam, plaatsvervangend burgemees ter, reageerde dinsdag verbijs terd op het voorstel de Bijl mermeer te slopen ter bestrij ding van de criminaliteit. „Niet de criminaliteit is het hoofdprobleem in deze wijk maar het volkshuisvestings probleem. De criminaliteit is daarvan slechts een uitvloei sel. Wanneer de Bijlmermeer weer een aantrekkelijke nor maal bewoonde wijk zou zijn daalt de criminaliteit vanzelf", aldus Wolffensperger. AMSTERDAM (ANP) - De Telefoon districten van de PTT denken nog dit jaar 50.000 tot 100.000 doe-het-zelf pak ketten te verkopen voor onder meer het aansluiten van een tweede toestel of het verplaatsen van een toestel. Extra reclame voor de pakketten blijft achterwege 'omdat er een grote vraag wordt verwacht', zo meldt het blad Aktueel van het telefoondistrict Amsterdam. De pakketten worden wel duidelijk zichtbaar opgesteld in de 'te lefoonwinkels' van de PTT. De doe-het-zelf-pakketten zijn het antwoord van de PTT op wat detaillis ten en grootwinkelbedrijven al op dit gebied verkopen. Deze assortiments uitbreiding van de telefoonwinkel bleek noodzakelijk, aldus Aktueel, om dat 'de vraag naar PTT-vreemde on derdelen hand over hand toenam'. Ons bedrijf stelt met de introductie van acht doe-het-zelf-pakketten 'ver woede pogingen' in het werk om het marktaandeel op de concurrentie terug te winnen, aldus Aktueel verder. De ptt verkoopt de pakketten niet alleen uit service-overwegingen, aldus het Amsterdamse telefoondistrict. Het bedrijf hoopt ook kosten te besparen door vermindering van het aantal monteursbezoeken. De doe-het-zelf- pakketten worden over het hele land verspreid. Bijna tien procent van het quotum is toebedacht aan het Amster damse telefoondistrict. Meer zekerheid voor huisbezitter den HAAG (ANP) - Verplaatsing van een aantal bestaande rijksdiensten die eventueel in aanmerking zouden kunnen ko men voor spreiding is zowel uit financieel ais sociaal en organi satorisch oogpunt verre van aantrekkelijk. Dit zegt het kabinet in een dinsdag gepresenteerde brief aan de Tweede Kamer naar aanleiding van een nadere inventarisar tie van voor- en nadelen van verhuizingen in het kader van het vestigingsbeleid rijksdiensten. De brief van minister Van Aardenne als ad-interim premier is een nadere uiteenzetting van het standpunt waarvan minis ter-president Lubbers afgelopen vrijdag melding maakte inza ke de verder te volgen weg rond de spreidingsoperatie. De mi nisterraad houdt zoals gemeld vast aan het standpunt dat voor spreiding in beginsel alleen nieuwe rijksdiensten in aanmerking kunnen komen en verder diensten of dienstonderdelen waar voor een belangrijke nieuwbouw nodig is dan wel diensten die toe zijn een een ingrijpende reorganisatie. fESTBRABANDERS WERDEN OPGELICHT AMSTERDAM (ANP) - De 58-jarige 'thuiswerkkoning' Mathias G. uit Amsterdam stopt definitief met het aanbieden van thuis werk via advertenties. Met zijn hand op zijn hart beloofde de man dinsdag de rechter, voor wie hij voor de zoveelste keer terecht stond wegens het oplichten van faiswerkers, zijn thuiswerk- bedrijf te laten voor wat het is. De man heeft in het verleden vooral ook in West-Brabant (Oudenbosch e.o.) nogal wat slachtoffers gemaakt. Tegen Mathias G. eiste de officier van justitie mr. F. Heemskerk dit keer achttien maanden gevangenis wegens het oplichten van tientallen thuiswerkers in binnen- en buitenland, het plegen van valsheid in geschrifte bij de koop van een huis en poging tot oplichting van impressario Lou van Rees en hotel Kras- napolsky. Als alle zaakjes van G. ge lukt waren had hij enkele tienduizenden guldens rijker moeten zijn. Lou van Rees, Krasnapolsky en de verkoper van het huis van acht ton kwamen er echter op tijd ach ter dat ze bij de neus genomen werden. De thuiswerkers daarentegen maakten alle maal ee'n tientje over naar de 'koning'. Thuiswerk kregen ze nooit. Mathias G. had daarmee den haag (ANP) - De Ne derlandse afgevaardigde naar de Geneefse Ontwapenings conferentie van de Verenigde Naties, drs. R.J. van Schaik, heeft dinsdag verklaard dat Nederland voorstander blijft van het opnemen van een ver bod op het aanvallen van nu- cleaire installaties in een ver drag dat radiologische oorlog voering (oorlog met stralings wapens) verbiedt. Onder het aanvalsverbod wuden nucleaire installaties moeten vallen die grote hoe- Veelheden radio-actief mate- fee] bevatten, zoals kerncen trales, opwerkingsfabrieken en opslagplaatsen. volgens de officier juist de zwakkeren in de maatschappij - werklozen en invaliden - ge pakt. Mathias G. begon in 1953 met zijn thuiswerkbedrijf. Hij plaatste advertenties in vooral regionale bladen en tijdschrif ten in binnen- en buitenland, waarin hij thuiswerk aan bood. Reflectanten moesten een bepaald geldbedrag - tus sen de tien en honderd gulden - overmaken en zouden dan thuiswerk zoals het typen van adressen en het inpakken van t-shirts ontvangen. Na stor ting van het geld liet Mathias G., die altijd andere namen gebruikte, niets meer van zich horen. De raadsman van G., mr. I. de Vos, noemde de geëiste straf veel te hoog. Bovenden vroeg hij de rechtbank er re kening mee te houden dat de mogelijkheid bestaat dat G. voor een oudere zaak nog an derhalf jaar moet zitten wan neer de Hoge Raad het beroep in die zaak verwerpt. Gezien de leeftijd van G. en zijn geestelijke problemen met ge vangen-zijn (G. zat tijdens de oorlog in concentratiekampen in Duitsland en heeft een oor logspensioen) vroeg De Vos dan ook de verdachte voorlo pig vrij te laten. De rechtbank beslist daarover bij de uit spraak op 30 juli. GIETEN (ANP) - Een 4-jarig meisje uit Gieterveen is over leden aan de gevolgen van ernstig hersenletsel, dat ze za terdag door mishandeling heeft opgelopen. De 25-jarige vriend van de moeder van het kind is in ver band hiermee door de politie gearresteerd. Volgens de politie zou de man het kind hebben mishan deld, nadat hij overmatig alco hol had gebruikt. Aanleiding voor de mishandeling was dat het kind in bed had geplast. ^0OR Van den Broek, de CDA-minister van Buitenlandse Zaken, |sde maat vol. Gisteren heeft hij de regering-Botha een ultimatum :a,en overhandigen: de Nederlander De Jonge, die een week ge- Men gewapenderhand door Zuid-Afrikaanse politie- en veilig heidsagenten uit de Nederlandse ambassade te Pretoria is ont hef, moet vóór donderdagochtend terug zijn op de ambassade. '0 niet dan wordt de Nederlandse ambassadeur teruggeroepen. Van den Broek is niet gemakkelijk uit de plooi te krijgen. De "rutale schending van de diplomatieke gedragscode, die be gaafde landen tegenover elkaar in acht plegen te nemen, is «m echter zozeer in het verkeerde keelgat geschoten, dat hij nu «sloten heeft terug te slaan. Terecht: wat Zuid-Afrika zich heeft 'eroorloofd is onaanvaardbaar. Als ze dat daar na zeven dagen «denktijd nog niet inzien, vragen ze om tegenmaatregelen. Zuid-Afrika pleegt zich van de wereldopinie weinig aan te trek- JM. Zullen ze daar dan opkijken van een Nederlands ultimatum? Waarschijnlijk wel. De Nederlandse regering loopt niet voorop bij «landen, die de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek ten scherpste «foordelen. Een breuk met Nederland zou het isolement van 'Üid-Afrika merkelijk vergroten. Maar stel dat De Jonge heel wat op zijn kerfstok heeft? Er zijn "ternationaal erkende - althans door geciviliseerde landen - Mftfsregels om dat te onderzoeken. STT Hoogendijk DR. F.A. HOOGENDIJK ver trekt per 1 november als hoofdredakteur van Elseviers Magazine. Per die datum is hij benoemd tot directeur Euro pese research en ontwikkeling van Elsevier/NDU. Hoogen dijk die jaren in de clinch heeft gelegen met de redactie van EM krijgt tot taak de pu- blikatie van kranten en tijd schriften in EG-verband te onderzoeken en ontwikkelen. Gasexplosie DE 36-JARIGE BEWONER van een woning in de flat Kruitberg in de Amsterdamse Bijlmermeer is dinsdagmor gen volgens de politie behoor lijk gewond geraakt door een gasexplosie in zijn huis. De schade in de woning is groot. De muren zijn ontzet, aldus de politie. Zeker 13 flatwoningen in de omgeving hebben ook veel schade opgelopen. Ruiten in de wijde omgeving sneuvelden. De totale schade bedraagt vol gens de eerste schattingen ze ker een miljoen gulden, aldus de politie. De oude Mississippiboot 'Mark Twain', één van de vier nog bestaande raderboten die vroeger op deze rivier in het zuiden van de VS voeren, is deze week in Nederland aangekomen. De boot, ruim 60 meter lang, 11 mter breed en 18 meer hoog en in 1896 in Pennsylvania gebouwd, werd met een speciaal dokschip in de VS opgehaald. De 'Mark Twain' zal in Am sterdam dienst gaan doen als een drijvend restaurant. Daf Trucks BIJ DAF TRUCKS in Eindho ven is de afgelopen vijf jaar voor achthonderdduizend gul den aan onderdelen gestolen. De politie heeft in verband daarmee acht medewerkers van Daf en zeventien anderen aangehouden. Textiel-cao DE WERKGEVERS in de tex- tieldetailhandel en de dien stenbonden van FNV en CNV hebben een akkoord bereikt over een nieuwe cao voor de 42.000 werknemers in deze branche. De cao, die loopt van april dit jaar tot juli 1986, voorziet in een loonsverhoging van 1 procent per 1 januari 1986 voor degenen die meer verdienen dan de garantielo nen, een verlaging van de vut- leeftijd van 63 naar 62 jaar aan het einde van de cao en aan vulling van het ziekengeld. Autokeuring STAATSSECRETARIS Scher- penhuizen van Verkeer en Waterstaat heeft dinsdag in Den Haag het eerste keurings bewijs van de verplichte pe riodieke keuring (APK) voor auto's ouder dan drie jaar aan de eigenaar uitgereikt en de keuringssticker opgeplakt. Daarmee gaf Scherpenhui- zen het officiële startsein voor de verplichte autokeuring. In totaal gaat de keuring om zo'n 4,5 miljoen auto's die in de ko mende jaren geleidelijk zullen worden gekeurd, de oudste auto's het eerst. DEN HAAG (ANP) - De Staatscommissie Herziening Rechter lijke Organisatie wil dat er een Raad voor de Rechterlijke Macht komt. De Raad zou belast moeten worden met werving, selectie en opleiding en zou adviserende bevoegdheden moeten krijgen op het gebied van de benoemingen binnen de rechterlijke macht. Dat staat in het tweede deel van het eindrapport van de staatscommissie aan minister van justitie Korthals Altes. Met dit rapport heeft de commissie, die in 1976 met haar werk begon, haar werkzaamheden beëindigd. De Raad voor de Rechterlijke Macht zou volgens de staats commissie moeten bestaan uit twaalf leden. Zes zouden afkom stig moeten zijn uit de rechterlijke macht, onder wie de voorzit ter; twee personen moeten aangewezen worden door de Tweede Kamer; twee moeten afkomstig zijn uit de advocatuur en twee uit de wetenschap of maatschappelijke organisaties die betrok ken zijn bij de rechtspleging. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Meer zekerheid voor de huizen koper. Dat staat voorop bij een nieuwe garan tieregeling voor bezitters van een eigen wo ning waarop een brede werkgroep studeert. Het doel van de regeling is het beperken van de fi nanciële risico's van de eigenaar/bewoner van een huis bij het verlies van zijn baan, bij echtscheiding of bij het sterk zakken van de prijzen op de woning markt. (ADVERTENTIE) Neem de ideale reisverzekering mee. Een reisverzekering van de Europeesche. Vroom Dreesmann, uw vertrouwd adres, regelt het vlot en voordelig Ook op zaterdag en de koopavond. Deze week buigt de werk groep zich over een aantal mo dellen. In september krijgt staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting een rapport met aanbevelingen. In de werkgroep zitten naast het ministerie vertegenwoordi gers van de Vereniging Eigen Huls, de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten, de fi nanciële instellingen en make laars. Al in de nota 'Eigen woning- bezit' (september 1983) van het ministerie is sprake van een intergemeentelijk risicofonds. Een dergelijke instelling zou tot een uniforme garantiere geling moeten leiden. Dat is ook het streven van de Vereni ging Eigen Huis. Sinds de ge meenten op grote schaal wor den aangesproken op de ga rantiestelling, is het voor de koper van een huis steeds moeilijker geworden gemeen tegarantie te krijgen. De voor waarden kunnen per gemeen te sterk uiteenlopen. Voor de gemeenten en het ministerie is het vooral van belang de voortdurend oplo pende kosten van de garan tiestelling onder controle te krijgen. Vorig jaar werden de gemeenten voor circa 125 miljoen aangesproken. De helft van dat bedrag konden zij bij 'Den Haag' verhalen. De werkgroep heeft onlangs laten uitzoeken waardoor de eigenaar/bewoner van een huis in financiële nood raakt. Onvoorziene werkloosheid blijkt de belangrijkste achter grond. Ook echtscheiding is een factor van belang. Terwijl de huidige regering het eigen woningbezit wil stimuleren, blijft de koper onder zulke omstandigheden veel meer kwetsbaar dan de huurder. De aanbiedingen van verze keringsmaatschappijen op dit gebied halen volgens de Ver eniging Eigen Huis weinig uit. De premie is niet aantrekke lijk, lang niet iedereen komt er voor in aanmerking en de uit kering is maar van beperkte duur. Het is overigens niet uitge sloten dat de particuliere ver zekeraars bij de nieuwe rege ling worden betrokken. Het herverzekeren van de risico's van de gemeenten is één van de modellen. De Vereniging Eigen Huis vindt dat alle belanghebbende partijen op de woningmarkt een bijdrage moeten leveren. Ook de banken, die volgens de vereniging in de huidige situa tie alleen maar de risico's af wentelen tegen een minieme korting op de hypotheekrente. Als die benadering steun krijgt, is een bijdrage van de kant van de woningbezitter ook bespreekbaar voor Eigen Huis. Dat moet een uniforms: garantieregeling hem waard zijn. 15 Het Belgische kabinet is geval len. En wel zó hard dat de grond bij ons in Limburg er van trilde. België is stuurloos. In Neder land loopt het nog wel los. We sukkelen in wandeltred door de zomerdagen. Duizenden voeten beuken de wegen in de buurt van Nijme gen. Vier dagen dreunen de heuvels van de wandelaars die allemaal op weg zijn naar een bosje bloemen aan de finish. Het gaat om de prestatie, niet om de beloning. In de Tour de France fietsen mannen in de mist tegen een berg op en het enige wat ze bereiken is een plaatsje in de bezemwagen. De PTT gaat de knutselaars on der ons een handje helpen. O) willen ze ons gewoon aan het lijntje houden? De concurrentie werpt zoveel spul op de markt, dat de PTT wel met speelgoed moet ko men. Daar werd men hoorndol van al die aanbiedingen. Voor de doe-het-zelver is nu alles mogelijk. Hij of zij kan dus bijvoorbeeld een toestel bouwen dat altijd in gesprek is. Dat lijkt mij een ideaal toe stel. Of is zo'n doe-het-zelf toestel niet meer dan een megafoon en moet je het raam opengooi en en je boodschap over stra ten en daken schreeuwen?. Ik zal de PTT eerst maar eens bellen MERIJN IN ZAAK GEARRESTEERDE KLAAS DE JONGE Door onze Haagse redactie DEN HAAG - Als de Zuidafrikaanse regering er niet vóór donderdagochtend voor heeft gezorgd, dat de Ne derlandse antropoloog Klaas de Jonge in de Neder landse ambassade in Pretoria is teruggebracht, zal de Nederlandse regering haar ambassadeur in Zuid Afrika voor overleg naar Den Haag terugroepen. Het stellen van dit ultima tum is 'een laatste poging' om beweging te krijgen in het nog steeds voortdurende ovcxieg tussen de Nederlandse en de Zuidafrikaanse regering. Donderdag zal het negen da gen geleden zijn, dat de Zuid afrikaanse politie Klaas de Jonge gewapenderhand uit de Nederlandse ambassade sleep te en daarmee de diplomatieke onschendbaarheid van ambas sades - die internationaal is overeengekomen - met voeten trad. BRUSSEL (ANP) - Minister van landbouw Gerrit Braks heeft dinsdag in Brussel voor de Nederlandse landbouwsector 60 mil joen gulden verdiend. Het gaat om geld dat ons land uit de EG-kas ontvangt ter compensering van de afbraak met 0,7 procent, vorig jaar, van de voor ons land geldende monetaire compenserende bedragen (MCB's). Deze MCB's, die de Gemeenschap veel geld kosten, strijken in de landbouwhandel de gevolgen glad van wijzigin gen in de wisselkoersverhoudingen tussen de EG-munten. Die 60 miljoen is een forse meevaller. Oorspronkelijk had Ne derland gerekend op 20 miljoen subsidie uit Brussel, maar het totaal wordt nu 80 miljoen gulden. Volgens Braks is zijn collega minister Ruding het er mee eens dat het geld uit Brussel geheel in de landbouwsector besteed kan worden en niet in de schatkist vloeit. Braks kon dinsdag nog niet precies zeggen wat hij met de meevaller gaat doen. Hij zei te denken aan bijvoorbeeld het starten van een programma voor het oplossen van het mestpro bleem, aan de financiering van gebouwen voor praktijkonder zoek en aan een regeling voor fruittelers die in de afgelopen strenge winter veel schade hebben geleden. De Zuidafrikaanse ambas sade Den Haag liet als eer ste reactie op het ultimatum weten, dat Pretoria 'geen overhaaste beslissingen' neemt in kwesties, die de stand van de verhoudingen tussen landen beïnvloeden, want dat is niet de meest doelmatige en beste wijze van optreden.' Volgens de ambas sade wil ook de Zuidafrikaan se regering de zaak zo spoedig mogelijk tot een oplossing brengen „Het is duidelijk dat het hele drama rond de heer De Jonge zodanige afmetingen aanneemt, dat het een directe uitwerking heef op de bilate rale verhoudingen tussen Ne derland en Zuid-Afrika", al dus de woordvoerder van de ambassade. Hij kon niet zeg gen wanneer een antwoord van Pretoria op het ultimatum te verwachten is. Volgens de woordvoerder van minister Van den Broek is De Jonge nog niet officiéél in staat van beschuldiging ge steld. Overigens noemde de woordvoeder van Buitenland se Zaken de verdenking tegen De Jonge in dit stadium 'niet relevant'. Wat nu vooreerst telt is dat De Jonge, zonder voorwaarden vooraf, naar de Nederlandse ambassade wordt teruggebracht. GRONINGEN (ANP) - De minister van Verkeer en Waterstaat heeft negen jaar lang het illegaal lozen van afval water door de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in de Eems-Dol- Jard toegestaan. Het verlenen van een tijdelijke ver gunning onder voorwaarden voor die lozing gebeurde pas op 23 september 1983. Het uitvoeringsbesluit Wet Ver ontreiniging Opppervlaktewateren, die lozingen als die van de NAM verbiedt, werd al per december 1974 van kracht. De minister heeft zich dan ook 'niet be hoorlijk gedragen' tijdens de procedure die leidde tot de afgifte van de vergun ning aan de NAM. Dit is de bevinding van de Nationale Ombudsman, dr. J.F. Rang, die na een klacht van de werkgroep Eemsmond de procedure onderzocht. De argumenten die de minister voor de langdurige pro cedure aandraagt zij n volgens de Om budsman geen rechtvaardiging voor deze handelwijze. De tijdelijke vergun ning die nu pas in 1983 werd afgegeven, had al in een eerder stadium moeten worden afgegeven. Woordvoerster C. Alma van de Werkgroep Eemsmond in Groningen, een werkgroep van de Landelijke Ver eniging tot Behoud van de Waddenzee, verklaarde 'zeer verheugd' te zijn over de uitspraak van de Ombudsman. Al vindt de werkgroep dat het geen goede zaak is dat de overheid op deze manier gedwongen moet worden om voor nale ving van de wet te zorgen. De werkgroep heeft op dit moment een beroep bij de Kroon lopen tegen het afgeven van de tijdelijke vergunning. Zij verwacht nog deze maand een uit spraak van de Raad van State. Het KNMI en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) stellen een nader onderzoek in naar de vermindering van de zure neerslag, die in 1983 is opgetreden. Men wil zien of daar bepaalde conclusies uit te trekken zijn met betrekking tot de luchtverontreiniging door verzurende elementen, zoals zwaveldioxyde, stik- stofoxyden en ammoniak. Uit allerlei metingen is gebleken dat de verzuring twee jaar geleden minder was dan gemiddeld over de laatste zes jaar. Het is de onderzoekers tevens op gevallen dat de zure neerslag in de winter en zomer van 1983 onderling overeenkomstig is, terwijl dat in de voorgaande jaren niet het geval was. Opmerkelijk is dat de neerslag van zink rond het Noordzeekanaal en in het zuiden van het land hoger is dan in de rest van ons land. In het oosten van het land en met name in het Peelgebied komt meer ammonium in de atmosfeer voor. De neerslag van nitraat, afkom stig van ruimteverwarming en het ver keer, is ongeveer gelijk gebleven aan de gemiddelde waarden in de voor gaande jaren. Opmerkelijk is tevens dat Rijnmond, Zeeuws-Vlaanderen en het zuidelijk grensgebied met Duitsland en Limburg meer neerslag van fosfaat vertonen dan elders. Het neerslagpatroon van cadmium doet vermoeden, dat dit me taal in regenwater voornamelijk van industriële herkomst is. Opvallend zijn de waarden in het gebied rond Amster dam en Rotterdam, alsmede in het zui den van het land. In het gebied rond het Noordzeeka naal en in het Rijnmondgebied zijn sterk verhoogde concentraties koper gemeten. Hetzelfde geldt voor ijzer, dat ook in het gebied grenzend aan België in grote mate wordt aangetroffen.

de Stem | 1985 | | pagina 3