UITBLAZEN George Bush: meer dan doorsnee vice-president Regans invloed groeit tijdens Reagans ziekte Verkiezingszege Mexicaanse PRI bedreigt stabiliteit even Mexicaanse PRI behoudt zijn absolute meerderheid 'Sloop wi GARANT] 'Thuiswe stopt act Nederland sl< Vakantie rond '50 (2) WIMKOCK WOENSDAG 17 JUL11985 5 ACHTERGROND Belachelijk Zware strijd WAARNEMERS OVERTUIGD VAN OMVANGRIJKE FRAUDE WOENSDAG 17 JUL Verhuizing rijksdie Nederland wil verbod aanval op kerninstallaties QESTEMCO] VEERTIEN dagen va kantie, dat verleende je een zekere status rond 1950. Dan zat je minstens op kantoor. De mensen die in de schoen fabrieken en de leerlooie rijen werkten hadden maar een week. Met een week deed je niet veel. Een dag naar de Tilburgse kermis en misschien nog een dag met de touringcar naar de Ardennen of Brussel. Of gewoon met de kin deren naar de speeltuin en het dierenpark. In en rond het huis was trouwens werk genoeg op te knappen. In de plaatselijke café's was het drukker dan nor maal op doordeweekse dagen. Biljarten, rikken en sterke ver halen uitwisselen. Voor de dromers was de Co le d'Azur nog het hoogst bereik bare. Indonesië was voor de soldaten, Mallorca voor de plaatselijke vissers, Madeira en de Canarische eilanden voor zeelui, wier schepen er bunker den, en Amerika voor de za kenlieden. Een gewoon mens kwam daar allemaal niet. Dacht er niet eens aan. De georganiseerde vakantie, het IT-pakket, de vliegvakantie of hoe je het noemen wil; het bestond allemaal nog niet. Of misschien bestonden die vakan ties al wel, maar lagen ze alleen nog ver buiten het bereik van schoenmakers, leerlooiers, kan- toorbedienden-met-twee-weken en het merendeel van de rest van wederopbouwend Neder land. In de Caraïbische Zee maakte ik - van een afstand - in 1951 echter al kennis met het verschijnsel cruise. Maar die luxe was voorbehouden aan Amerikanen. Dat dacht ik ten minste tot ik op een dag een cruise-schip de haven van Kingston, Jamaica zag binnen lopen en merkte dat het vol Duitse toeristen zat. Duitsers!, zes jaar na de nederlaag. Ik weet nog hoe onthutst wij jong maatjes daarover waren. Zo moeten ook Engelsen zich na de oorlog, geconfronteerd met het Wirtschaftswunder, menig maal hebben gevoeld. Werkster Wie vooral de populaire tijdschriften goed volgde kon het massatoerisme kort na 1950 zien aankomen en rond '55 ging het typische middle class- verhaal over de welgestelde werkster de ronde doen. Het had vele varianten, maar steeds dezelfde strekking en veronge lijkte ondertoon. De werkster had tv; haar mevrouw niet. De werkster kwam met een Volks wagentje voorrijden terwijl me neer zich noodgedwongen per fiets of trein naar kantoor be gaf. De werkster en haar man gingen met de auto en een bui del vol, met dienstjes en overu ren bijeen gegaarde, vakantie centen naar Oostenrijk. Me neer, mevrouw en de kinderen gingen maar weer naar Scheve- ningen, met z'n allen op een ge zinskamer in het Grand. Het toerisme bestónd wel, lang voor 1950. Een oom en tante bezaten in Chaam een ho tel. Het dorp lag temidden van bossen en trok al voor de oor log vakantiegangers. Heel trou we klanten had je daarbij, die elke zomer opnieuw kwamen fietsen en wandelen. In het ho tel hing een rekje met prent briefkaarten. Fotokaarten van de zeer oude en in 1944 ver woeste kerk, van bospaden, heideveldjes, een belommerd weitje met koe, vennetjes en de Dorpsstraat. Mooi Chaam stond erop in sierlijke cursie- UlllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHH? De gasten waren 'andere' mensen. De mannen droegen sportieve plusfours, sandalen en linnen petten; de vrouwen blouses met open kraag en borstzakken en 'akela-rokken'. Ze spraken 'hoog-Hollands', waarmee nagenoeg elk dialekt werd bedoeld dat niet van be neden de rivieren was en zeul den met khaki rugzakjes, lede ren foedralen met verrekijkers (iemand vertelde me ooit dat ze er gewoon hun boterhammen in hadden zitten, een variant dus op de Haagse vioolkist) en vierkante tasjes waarin de box zat opgeborgen waarmee ze, zorgvuldig met de rug naar de zon gewend, hun snapshots maakten. Het waren mensen die blijk baar wisten wat ze wilden. Ze negeerden ons inboorlingen meestal, maar als ze dan eens een boer aanschoten om hem iets te vragen dan durfden ze hem gerust met jij aan te spre ken. Het was duidelijk dat ze ons niet helemaal voor vol aan zagen. Achteraf heb ik onze stille mening over die vakantie gangers van destijds wel eens vergeleken met het vooroordeel dat Nederlanders vandaag de dag koesteren over Duitse toe risten. Niet echt onvriendelijk, maar wel aanmatigend. Enclaves Lokkende verten. Wat deed je eraan als je jong was in 1950 en eruit wilde? Join the navy and see the world. Vertaald in het Nederlands lag die wer vingsslogan van de Amerikaan se marine niet lekker in het ge hoor dus werd het Zorg dat je er (óók) bijkomt!. Met de mari ne zag je wat van de wereld. En daar ging het toen nog om. Niet om 3000 km van huis de hele dag op je luie rug te liggen en 's-avonds 'n patatje-mèt en een biefstuk te eten in een eta- blissementje dat 'Het Rotter- dammertje' heette, onder het genot van een 'Hollands' biertje en luisterend naar een zwetend koor dat de tribunelie deren van Ajax en Feijenoord brulde. Nooit gedacht toen dat het toerisme zou uitdraaien op de vestiging van Hollandse (én Duitse én Engelse etc.) enclaves op vreemde kusten. Rond 1950 had het toerisme nog toekomst, maar was het voorlopig slechts weggelegd voor de happy few. Het werd duidelijk dat de vakantie bui tenshuis, net als de bromfiets, de koelkast en de auto, iets was om naarstig naar te streven om dat zij status verschafte en bij droeg aan het levensgeluk. De werksters komt de eer toe de eerste stappen te hebben gezet. Met de Volkswagen naar Oos tenrijk. Sindsdien hebben we al heel wat vakantie-ellende ge zien. Gebroken vriendschap pen, familieruzies, ongelukken, voedselvergiftiging, kakkerlak ken in het hotelbed, struikro verij, over de kop vliegende touroperators, files en wat heb je nog meer. Maar wij houden moedig vol. (Slot volgt). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda. Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28. 01608-21550 Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand, 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rdnlfrolstioc Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Michael White WASHINGTON - In een artikel in het Britse dag blad The Guardian stond ooit een grapje over een man die twee broers had, waarvan de een naar zee ging en de ander het tot vice-presi dent van de Verenigde Staten bracht. Van beide broers, zo luidde de mo raal, heeft de man nooit meer wat gehoord. Voor de 61-jarige George Herbert Walker Bush, die af gelopen zaterdag zeven uur en vierenvijftig minuten lang de taak van president Reagan overnam, gaat deze grap niet op. Hij heeft het er wat dat betreft beter van af gebracht dan de meeste van zijn voorgangers. Ondanks het feit dat hij in 1980 slag leverde met Reagan voor het Republikeinse pre sidentskandidaatschap en daarbij in een moment van indiscretie het verkiezings programma van zijn tegen stander beschreef als 'vood- oo-economie', is Bush een goede vriend geworden van Ronald en Nancy Reagan. „Uit persoonlijke vriend schap", zei Bush dan ook, toen hem gevraagd werd naar de reden waarom hij zaterdag plotseling terug keerde naar Washington. Een dergelijke uitspraak van Nixon of Truman, of zelfs van Johnson in hun vice-pre- sidentstijd zou slechts onge loof en de lachlust opgewekt hebben. President Reagan prijst zijn rechterhand in extrava gante termen en laat hem on gebruikelijk vaak op de voorgrond treden. Terwijl van vice-president Walter Mondale gezegd werd dat hij privé veel invloed had in het Witte Huis onder president Carter, treed Bush ook dui delijk naar buiten toe op de voorgrond. De vice-president heeft president Reagan bijvoor beeld op alle grote Sovjet-be grafenissen vertegenwoor digd. Dat wordt uitgelegd als een verstandige medische voorzorgsmaatregel: Moskou in de winter is geen prettig oord voor een oudere Califor- niër en Bush heeft ook een reeks van belangrijke diplo matieke missies op zijn naam staan. Ook heeft hij het ver trouwen gewonnen van Nan cy Reagan, bodyguard num mer één van de president. Dit jaar bracht Bush al een bezoek aan Afrika, naar alle waarschijnlijkheid om te pleiten voor een zachte be handeling van ex-president Nimeiri van Soedan. Onlangs was de vice-president in ver- Bush (links) heeft ook het vertrouwen gewonnen van Nancy Reagan, bodyguard num mer één van de president. -foto ap band met het Star Wars-pro- gramma van president Rea gan in Europa, waar hij al eerder was geweest om te praten over de plaatsing van de Amerikaanse kruisraket ten. In totaal heeft hij 64 lan den en 49 van Amerika's 50 staten bezocht. Bush heeft dan ook ongeveer één mil joen officiële werkkilometers achter de rug. Bush heeft ook de leiding gekregen over het laatste stokpaardje van de regering Reagan, een internationaal project dat terrorisme tegen moet gaan. Het is een van de vele ondankbare maar wel vleiende taken waarover Bush zich moet ontfermen. Deze laatste taak lag voor de hand, aangezien Bush bij zijn aanstelling als vice-presi dent al benoemd was tot voorzitter van de 'speciale si tuaties commissie', het inter departementale team dat ad hoe crises zoals Beiroet moet aanpakken. Sinds president Reagan in 1981 aan de macht kwam, heeft Bush niet stil gezeten. Zijn eerste opdracht was het beperken van buitensporig dure overheidsbesluiten. Uit eindelijk kwam hij met plan dat over een periode van tien jaar 150 miljard dollar zou besparen. Daarna kwamen de kindermoorden in Atlan ta, de economische topconfe rentie in Ottawa, een speciale opdracht aangaande het drugs- en immigratiepro bleem in Zuid-Florida. In te genstelling tot de meeste vi- ce-presidenten heeft Bush in ieder geval zijn kansen ge had. Toen Reagan in 1981 neer geschoten werd, heerste er grote verwarring in het Wit te Huis. Een opgewonden Mi nister Haig van buitenlandse zaken maakte zichzelf bela chelijk door te verklaren dat hij de leiding had in het Wit te Huis tot de vice-president zou terugkomen. Dat had hij helemaal niet. De voorzitter van het Huis van Afgevaar digden en de president van de Senaat komen nog vóór de minister van buitenlandse zaken aan de beurt, wanneer de vice-president niet in staat is de taak van de presi dent over te nemen. Sinds in 1967 het 25ste amendement werd aangeno men met in het achterhoofd van de langdurige ziektes van Ike, de moord op John Kennedy en de galblaas ope ratie van president Johnson in 1965, bestaan er twee af zonderlijke voorwaarden waaronder een vice-presi dent de uitvoerende taak van de president kan overnemen. In het eerste geval draagt de president zijn autoriteit over „middels een geschreven ver klaring dat hij niet in staat is de macht en taken uit te oefenen, die bij zijn functie behoren." Mogelijkheid num mer twee komt aan de orde wanneer de president krank zinnig geworden of dodelijk gewond is geraakt. Opvallend is dat president Reagan deze keer geen ge bruik heeft gemaakt van het 25ste amendement, hoewel hij heeft toegegeven dat zijn brief van zaterdagmorgen 'zo goed als neerkomt op' de eer ste van de twee mogelijkhe den. Zo gauw hij weer een pen vast kon houden heeft president Reagan de presi- dentstaak ook weer op zich genomen. Angst voor het scheppen van een precedent is misschien het motief voor zijn manier van optreden ge weest. Wanneer je naar prece denten kijkt, hoeft Bush er niet op te rekenen dat er ooit meer voor hem in het ver schiet zal liggen dan de zeven uur en vierenvijftig minuten van niet uitgeoefende macht op een diplomatiek rustige zaterdag. De laaste man die er in slaagde te bereiken wat Bush ook zou willen zijn baas op te volgen als president was Martin van Buren, vice- president onder Andrew Jackson, die van 1937 tot 1941 het Witte Huis bestuurde, maar in een economische cri sis belandde en niet herkozen werd. President Reagan heeft Bush' hoop op het presidents schap misschien aangewak kerd, maar zou nooit zo dom DONALD REGAN, die in het Witte Huis een belangrijke figuur is door zijn onbeperkte toegang tot president Ro nald Reagan, heeft zijn invloed tijdens Reagans verblijf in het ziekenhuis nog verder uitgebreid als zijn voornaamste contactpersoon met de buitenwereld. Regan die pas in februari chef-staf van het Witte Huis werd nadat hij vier jaar lang het departement van finan ciën had beheerd, zal de komende weken een deel van de presidentële besluitvorming op zich nemen, terwijl Rea gan herstelt van zijn buikoperatie. „Ik verwacht niet dat de chef-staf besluiten zal nemen, waarvan hij niet weet dat de president wil dat hij ze neemt," zei de woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes maandag. „Ik ben ervan overtuigd dat Don gron dig overleg zal voeren met de president. Hij heeft een goe de werkverhouding en weet wat hij op eigen initiatief kan doen. Maar ik denk niet dat er constitutionele beslissingen door iemand anders dan (de president) zullen worden ge nomen. Een hoge regeringsfunctionaris vertelde dat Regan al van plan is om de president tijdens zijn herstel zoveel mo gelijk inspanningen te besparen. De chef-staf en het kabi net zullen „proberen zoveel mogelijk beslissingen te ne men zonder Reagan erbij te betrekken wanneer wij tot overeenstemming kunnen komen. En als er een onover brugbaar meningsverschil is, zullen we het kort en bondig weergeven en aan hem overleggen," zei de functionaris. En wanneer zulke problemen aan de president worden overlegd, zal dat door de chef-staf worden gedaan. Regan voelde zich zo op zijn gemak met zijn bevoegdhe den, dat hij de president na zijn operatie zaterdag 'testte' om vast te stellen of hij in staat was het presidentieel ge zag te hervatten, dat hij tijdelijk had overgedragen aan vice-president George Bush. „Ik probeerde hem uit om te zien of hij bij de tijd was, althans in mijn lekenogen, door hem te vragen een briefte lezen die hij zou ondertekenen en door naar hem te luiste ren en aan de hand van zijn opmerkingen en grapjes," vertelde Regan later. „En ik wist dat hij zeer bij de tijd was." Het was Regan die Bush vertelde dat hij tijdelijk belast zou worden met het presidentieel gezag en hem acht uur later vertelde dat Reagan zijn bevoegdheden weer op zich had genomen. En het was Regan die de leiders in het Con gres op de hoogte bracht van de tijdelijke machtsover dracht. Toen de artsen rui de drie uur durende operatie naar buiten kwamen, brachten zij verslag uit aan Nancy Rea gan, haar stiefbroer Dr. Richard Davis, en aan Regan. Regan was opnieuw aan de zijde van Nancy te vinden, toen de artsen haar maandag vertelden dat het verwijder de gezwel kwaadaardig was en dat volgens hen alle kan kercellen waren weggehaald. Het enige andere aanwezige lid van de staf van het Witte Huis was Speakes. In tegenstelling tot het driemanschap dat het Witte Huis tijdens Reagans eerste ambtstermijn bestuurde, kan Regan zich verheugen in een onbetwiste machtspositie. De 66-jarige Regan stelt Reagans programma vast, bepaalt wie de president te spreken krijgt en selecteert de papie ren die de president te zien krijgt. Op veel belangrijke posten in het Witte Huis heeft hij zijn eigen medewerkers gezet. wezen om hem regelrecht aan te moedigen. De vice- president staat een zware strijd om het presidentkan- didaatschap te wachten. Bush, die ondermeer ambas sadeur van China en van de VN is geweest en directeur van de CIA was, heeft het slechts driemaal tot het la gerhuis van het Congres ge bracht en heeft tweemaal zonder succes een poging on dernomen in de Senaat te ko men. Zijn tegenwoordige po gingen om in het gevlei te ko men bij de Reagan-aanhan- gers heeft hem vervreemd van zijn oorspronkelijke kiesdistrict in het liberale oosten, zonder dat het hem bij de rechtse kiezers geliefd heeft gemaakt. Hun voor keur gaat uit naar de Repu blikein Jack Kemp. De zaken liggen dus zoals ze altijd al gelegen hebben. Bush' kansen op het presi dentschap zijn in eerste in stantie afhankelijk van het morbide vooruitzicht van een moordaanslag of een ziekte, die de oudste president in de Amerikaanse geschiedenis fataal wordt. Copyright The Guardian/De Stem DE KLINKENDE overwinning die de regerende Institutionele Revolutio naire Partij (PRI) heeft opgeëist in de Mexicaanse verkiezingen van vo rige week zondag, betekenen een voortzetting van absolute politieke macht yan de partij. Maar er kunnen ook ernstige gevolgen ontstaan voor de toekomstige stabiliteit van het land, zeggen politieke en diplomatie ke waarnemers. Oppositiepartijen en onafhankelijke waarnemers zijn over het algemeen van mening dat de PRI er blijk van geeft op cy nische wijze een fatsoenlijk verloop van de verkiezingen aan haar laars te lappen. Wei nig tot geen waarnemers twijfelen eraan dat de overwinning tot stand is gekomen door omvangrijke fraude, waaronder het vervalsen van kiezerslijsten, het volstoppen van stembussen en regelrechte intimidatie. Wijdverbreide protesten van activisten van de belangrijkste conservatieve opposi tionele Nationale Actie Partij (PAN) gingen nog steeds door, waarbij ongeldigverklaring van de stemming werd geëist. Maar de PRI volhardt in de bewering dat de overwinning op eerlijke wijze tot stand is gekomen, zodat de kans op nieuwe verkiezingen gering lijkt. Het gevaar ligt hierin dat ondanks belof ten de verkiezingen eerlijk te laten verlopen en een eind te maken aan corruptie, de PRI opnieuw heeft getoond niet bereid te zijn de macht te delen, zo zeggen waarnemers. 'Zonder het veiligheidsventiel van echt de mocratische verkiezingen, bestaat het ge vaar dat het volk gaat proberen een deel van de macht te krijgen met directere mid delen', aldus een Europese diplomaat. De PRI heeft al aangekondigd dat zij een grote overwinning heeft behaald in de ver kiezingen voor het parlement, zeven gou verneurszetels en gemeenteraden. Verwachtingen over een nek-aan-nek ra ce in het noorden en een mogelijk einde van het 56-jarige machtsmonopolie van de PRI, waren gewekt door de belofte van president De la Madrid dat de verkiezingen eerlijk zouden zijn en de uitslag zou worden geres pecteerd in het kader van zijn campagne van 'morele vernieuwing'. Maar ondanks sterke tekenen dat de PAN aanzienlijke steun kreeg in het noorden en een mogelijke meerderheid behaalde in de deelstaat Sono- ra, claimde de PRI al een moeiteloze en gro- De Mexicaanse president De la Madrid. Zijn belofte dat de verkiezingen gerespec teerd zouden worden lijkt loos te zijn ge weest. Zijn partij, de PRI, wijst beschul digingen van fraude echter boos van de hand. - fotoupi te overwinning nog voor het stemmen zelfs was beëindigd. De PRI spreekt beweringen over fraude boos tegen. Maar sinds de verkiezingen hebben de op positiepartijen hun pleidooi voor funda mentele verandering in het kiessysteem herhaald. Hun belangrijkste eis is de vor ming van een onafhankelijk orgaan dat de verkiezingen organiseert en de invoering van een stelsel van evenredige vertegen woordiging. 'Het is absoluut noodzakelijk dat dit systeem van totale regeringscontrole wordt afgeschaft', aldus Pablo Gomez, se cretaris-generaal van de Verenigde Mexi caanse Socialistische Partij (PSUM), de grootste linkse groepering die in het alge meen zo', 15 procent van de stemmen haalt. 'De PRI heeft geen werkelijke meerderheid in het land, maar oefent de absolute macht uit. We hebben bij deze verkiezingen kun nen zien dat de mensen een alternatief wil len'. Verkiezingen worden georganiseerd en gecontroleerd door de federale verkiezings commissie, geleid door de PRI. De oppositie is verzekerd van 100 van de 400 zetels in het lagerhuis van het congres om een democra tische tint te bewaren. Ofschoon Mexicanen sinds de revolutie van 1910 geen grote traditie hebben van ge welddadige oppositie, zeggen verscheidene diplomaten een gevoel van groeiende frus tratie te bespeuren. 'Het heeft ze 35 jaar ge- MEXICO-STAD(UPI-AFP) - De regerende partij van Mexico heeft een overwel digende meerderheid be haald bij de vorige week zondag gehouden verkie zingen voor het nationale parlement. De federale kiescommissie heeft maan dag meegedeeld dat de par tij van de geïnstitutionali seerde revolutie (PRI) - die al sinds 1929 een machts monopolie heeft- 230 van de 300 zetels in de kamer van afgevaardigden heeft veroverd. Aan de oppositie vallen slechts vier zetels toe, aldus de commissie. De resultaten voor de resterende 66 zetels zijn pas vandaag bekend. Nog eens 100 zetels in het congres zullen naar evenredigheid over de deelnemende par tijen worden verdeeld. De belangrijkste opposi tiepartij, de conservatieve partij voor nationale actie (PAN) heeft in drie kiesdis tricten gewonnen, de links georiënteerde authentieke partij van de Mexicaanse revolutie (PARM) in één. Maar dit betekent toch een vooruitgang voor de oppo sitiepartijen: de PAN had bij de vorige verkiezingen maar één zetel veroverd, terwijl de PARM niet in het parlement vertegen woordigd was. Naar uit de eerste officië le uitslagen blijkt heeft de PRI 69,3 procent van de stemmen behaald. De PAN is als tweede geëindigd met 15,5 procent. Derde is de (communistische) verenig de socialistische partij van Mexico met 3,1 procent, vierde de socialistische ar beiderspartij met 2,6 pro cent. De overige deelne mende partijen hebben elk minder dan 2,5 procent van de stemmen behaald. De PRI beschikt vanouds over een grote meerderheid in het congres. De partij heeft nooit een verkiezing voor het presidentschap of voor een gouverneurspost verloren sinds ze in 1929 ge vormd werd door leiders van de Mexicaanse revolu tie. Er zijn geen uitslagen bekend gemaakt van de verkiezingen voor het ambt van gouverneur die in ze ven staten zijn gehouden, waaronder twee in de noordelijke grensstaten Nuevo Leon en Sonora, waar de PAN over een flin ke aanhang beschikt. De PRI heeft al verklaard dat in alle zeven staten haar kandidaat gouverneur wordtj, maar de PAN eist Sonora voor zich op. kost om de revolutie te beginnen, maar op een bepaald punt kan de bevolking gaan denken dat er geen andere mogelijkheid overblijft dan de straat op te gaan, indien men de PRI wil verwijderen', aldus een westerse diplomaat. 'Er is een gevoel van frustratie, van geen politieke ontsnappings mogelijkheid te hebben, wat duidelijk wei nig goeds belooft voor de toekomstige stabi liteit'. De PRI heeft vragen van journalisten over fraude waarvan zij getuige waren in Sonora afgewimpeld. Journalisten hebben sterk de indruk gekregen dat de PRI het als haar plicht ziet haar greep te behouden. 'Denken jullie dat we een belangrijk gebied als Sonora in handen laten vallen van een stel cowboys', aldus een PRI-lid vorige week, zinspelend op de PAN, die in haar 46- jarig bestaan nooit de smaak van de macht heeft mogen proeven. Onafhankelijke waarnemers zijn het erover eens dat de PAN weinig organisatorische kunde in huis heeft met praktisch geen electoraal plat form en dat zij de meeste steun ontleent aan het feit dat kiezers moe zijn van de PRI. Voorspellingen van een verandering van de krachtsverhouding in enkele van de noordelijk staten, waar de regering wordt beschuldigd van corruptie en incompetentie, bleken hopenloos verkeerd. 'Wat verrassend is, is niet dat de PRI heeft gewonnen, maar dat zij er zo schreeuwerig over doet, bijna alsof zij de oppositie wil kwellen', zei een westerse diplomaat. 'Men vraagt zich af hoe lang zij deze technieken nog kunnen toepas sen in een rijk en zich snel ontwikkelend land', zo voegde hij eraan toe. (REUTER) pEN HAAG (ANP) - Binni de Tweede Kamer leeft i suggestie de Amsterdam woonwijk De Bijlmermeer slopen. De ontmanteling van de nieuwbouwwijk in het zuii oosten van de stad wordt aai gekaart in een donderdag d finitief vast te stellen vragei lijst over het beleidsplan 'S: menleving en criminalite van minister Korthals Alt en staatssecretaris Korte - vé Hemel van justitie. Mee: den HAAG (ANP) - Verpl; rijksdiensten die eventueel i men voor spreiding is zowel i satorisch oogpunt verre van a Dit zegt het kabinet in eer: de Tweede Kamer naar aanl< tie van voor- en nadelen van vestigingsbeleid rijksdienster De brief van minister Van is een nadere uiteenzetting v ter-president Lubbers afgelo ke de verder te volgen weg r nisterraad houdt zoals gemel spreiding in beginsel alleen ni kunnen komen en verder di voor een belangrijke nieuwbi toe zijn een een ingrijpende re WESTBRABANDERS AMSTERDAM (ANP) - De 58 G. uit Amsterdam stopt defin: werk via advertenties. Met zijn hand op zijn har beloofde de man dinsdag d rechter, voor wie hij voor d zoveelste keer terecht stom wegens het oplichten vai thuiswerkers, zijn thuiswerk bedrijf te laten voor wat het is De man heeft in het verledei vooral ook in West-Braban (Oudenbosch e.o.) nogal wa slachtoffers gemaakt. Tegen Mathias G. eiste d officier van justitie mr. f Heemskerk dit keer achttiei maanden gevangenis wegen het oplichten van tientallei thuiswerkers in binnen- ei buitenland, het plegen vai valsheid in geschrifte bij d koop van een huis en poginj tot oplichting van impressarl Lou van Rees en hotel Kras napolsky. Als alle zaakjes van G. ge lukt waren had hij enkel tienduizenden guldens rijke moeten zijn. Lou van Rees Krasnapolsky en de verkope van het huis van acht toi kwamen er echter op tijd ach ter dat ze bij de neus genomei werden. De thuiswerker daarentegen maakten alle maal ee'n tientje over naar d 'koning'. Thuiswerk kregen z nooit. Mathias G. had daarme den HAAG (ANP) - De Ne derlandse afgevaardigde naai de Geneefse Ontwapenings conferentie van de Verenigde Naties, drs. R.J. van Schaik, heeft dinsdag verklaard dal Nederland voorstander blijft van het opnemen van een ver bod op het aanvallen van nu-J cleaire installaties in een ver drag dat radiologische oorlog voering (oorlog met stralings wapens) verbiedt. Onder het aanvalsverbod zouden nucleaire installaties moeten vallen die grote hoe- Veelheden radio-actief mate rieel bevatten, zoals kerncen trales, opwerkingsfabrieken en opslagplaatsen. VOOR Van den Broek, de CDA- |s de maat vol. Gisteren heeft hij a'en overhandigen: de Nederla leden gewapenderhand door 2 neidsagenten uit de Nederland voerd, moet vóór donderdagoct o niet dan wordt de Nederland Van den Broek is niet gemal ofutale schending van de dip ^haafde landen tegenover elk aem echter zozeer in het verkee Desloten heeft terug te slaan. Ti Veroorloofd is onaanvaardbaar, bedenktijd nog niet inzien, vrage Zuid-Afrika pleegt zich van d( ken. Zullen ze daar dan opkijkei waarschijnlijk wel. De Nederlan Qe landen, die de Zuidafrikaansi •eroordelen. Een breuk met N zuid-Afrika merkelijk vergroten. Maar stel dat De Jonge heel i bternationaal erkende - althai ecbtsregels om dat te onderzoe

de Stem | 1985 | | pagina 2