HONTENISSE KRIJGT ZIJN ZIN Een goed voorbeeld reld aan. Sean Winders strijkt neer in Sluiskil Weer conflict over verpleeghuisbedden IHEIDi ir uithoek, ikke baan [rustig Eveneens, (aam. Dat 't lar wat doe left, dat "die- Ie situatie tam gevoel, tomt u wel- illeybal, een |en gezellig koken loolkantine? ^nzaamheid |en pakt een idin. en als u ummer van achterzijde nummer vijst naar de ïatie over de Gezellige drukte op kermis in Stoppeldijk TALENTVOL GOLFER MET TWINTIG JAAR ERVARING H. de Schepper uit Clinge leidt in klassement van De Stem-trofee [E ENTEN ZONDAGS GEOPEND rit. VAN ZEELAND Kenner Plaatselijk nieuws p-Jansteen Heikant Hengstdijk Nog fiat Werkplan 'Kunst-objecten' Inhoud Hengstdijk OP WALCHEREN Beaumetz A12 ren Ileum, receptie, 1), overwinning, openbare dank, pst eens in de nilieberichten. ieft het niet te j geen tientje). ,85. Eén grote br het plaatsen |et een formaat 13,00 toeslag, laag. Bij niet- 100 adm.kosten 1 geretourneerd. tekst 2 dagen onze kantoren. 1ueveneens 2 Postbus 3229, maar |9 zeg- showruimte Opblaasbare badjes Barbecues j Slaapzakken Strandartikelen Tuinschommels Droogmolens Kampeeraccessoires Reparatie aan tenten Tentenfabriek 11172-1665 tg Ideële Reclame. sire WOENSDAG 17 JUL11985 T22 pagina zeeland 2 och overeenstemming over bejaardenwerk Van onze correspondent VOGELWAARDE - Gezellig druk was het afgelopen weekend op de kermis in Stoppeldijk (Vogelwaare). Ge enige dissonant was het (ii tb reken van een draaimo len. De exploitanten van de ze kermisattractie zien dit kermisonddeel kennelijk niet meer zo zitten. Voor de kermis in Osse nisse bijvoorbeeld werden diverse exploitanten van draaimolens gebeld. Nie mand bleek bereid te zijn om naar Ossenisse te komen, het aanbod van een gratis staanplaats, gratis elektrici teit en water én een bedrag van 800 ten spijt. Maandagavond waren er bij café Karrewiel touw trek wedstrii den. Deelgeno men werd door 14 heren- en 7 damesploegen. Wederom kreeg Cambrinus uit Axel een nederlaag te slikken en is het onverslaanbare imago toch wel verdwenen. De uit slag luidt: heren, 1. Atlanta (Sluiskil), 2. Cambrinus (Axel), 3. Lucasse (Zuiddor- pe), 4. Reizende Man (Kloos- terzande). Dames: 1, Boeren Wufjes (Terneuzen), 2. KPJ (Kloos- terzande), 3. Atlanta (Sluis kil), 4. Karrewiel (Vogel waarde). Na afloop was er nog een druk bezochte roek- avond in de bovenzaal van café het Karrewiel. Van een onzer verslaggevers HULST/HONTENISSE - De gemeenten Hulst en Hontenisse zijn het dan toch eens geworden over een gezamenlijke opzet van een gecoördi neerd ouderenwerk. De stichting Gekoördineerd Bejaardenwerk Hulst wil Hontenisse 'erbij' nemen, zonder dat er extra mankracht bij komt. Overeengekomen is dat de twee huidige beroepskrachten zich 20 uur per week gaan bezig houden met Hontenisse en 60 uur met Hulst. Dat betekent dat B en W van Hontenisse toch hun zin Door Ton Koomen SLUISKIL - „De golfsport staat hier in Zeeland nog in de kinderschoenen. In Bel gië is dat eveneens het geval. Het gaat er allemaal wat ge brekkig aan toe. Daar zou ik graag verandering in bren gen. Mijn kennis in dienst stellen van de verenigingen in Zeeland en Belgisch Vlaanderen", zegt Sean Winders, een 52-jarige Lon- denaar, een man met twintig jaar ervaring in de golf sport. Ervaring die hij op deed in Engeland, de baker mat van de golfsport. Winders is sinds kort neergestreken in Sluiskil. Werd tijdens zijn vakantie in Spanje, waar hij deelnam aan een open golftoernooi ineens smoorverliefd op Lis- sy Snoeys, houdster van een kapsalon in het Zeeuws- vlaamse kanaaldorp en dat was voor hem aanleiding genoeg zijn baan in Londen eraan te geven en naar het Zeeuwse land te verkassen. Een besluit waar hij nog geen moment spijt van heeft gehad. „Het bevalt me hier prima. De meeste Hollan ders spreken Engels, maken gemakkelijk contact en ik heb gemerkt dat er voor mij, als golfinstructeur handen vol werk te doen is. En dat werk wil ik graag doen, want het is mijn grote hob by", zegt Winders, die in Londen een fikse faam heeft opgebouwd als golfspecia- list. Winders probeert hier aan de slag te komen als advi seur van verschillende ver enigingen. Hij heeft al uit stekende contacten gelegd met de golfclub in het Belgi sdie Knokke en streeft er naar ook bij 'De Woeste Kop', de Zeeuws Vlaamse golfclub met een terrein in recreatiecentrum De Braak man, aan de bak te gaan als adviseur. „Ik kom hier plompverloren binnenval len, dus is het ook wel nuttig dat de mensen weten wat ze sportief gezien voor vlees in de golfkuip hebben", zegt Winders, die ook een en thousiast verzamelaar is van antieke golfattributen, tortom, een man die volle dig verslingerd is aan de golfsport. Een kenner bij uitstek, die men uitstekend kan gebrui ken bij de Nederlandse Golf Federatie, waarbij momen teel zo'n 17.000 tot 18.000 golfers, zijn aangesloten. Plus nog eens enkele duizen den recreanten. En die re creanten moeten vooral in het Zeeuwse land en Bel gisch Vlaanderen gezocht worden volgens Sean Win ders, die al een fiks aantal beoefenaars in deze regio aon het werk gezien heeft. Winders .is een man met een grote reputatie in Enge land. Hij heeft ruim twintig Jaar ervaring in alle facet ten van de golfsport. Zat in de organisatie van het golf- testival dat zijn club in Lon den, de West Essex Golf Lub hield in 1981, 1982 en Sean Winders, de Britse golf specialist die in Sluiskil is neergestreken en graag de golf sport in deze regio op hoger niveau wil brengen. 1983. Een initiatief van Win ders. Daar werd door de profs, amateurs en teams gestreden om bedragen van rond de tienduizend gulden, auto's en meer aantrekkelij ke prijzen. Winders maakte vijftien jaar deel uit van de roemruchte formatie van de West Essex Golf Club, won tal van geldprijzen in open toernooien in Engeland, Ier land, Schotland en Spanje en maakte in 1980 het hoogte punt van zijn loopbaan mee toen hij een tweetal belang rijke titels pakte bij zijn club, hetgeen sinds 1910 nie mand meer gelukt was. Behalve dat Winders een ongelooflijk aantal toernooi en 'deed', hielp hij de jeugd- sectie van de grond bij de West Essex Golf Club. Win ders: „Jonge jongens en meisjes interesseren voor de boeiende golfsport. Dat zou ik graag in deze regio even eens willen doen. Daar ont breekt het nog aan", stelt Winders, die tijdens de Ka naalfeesten in Sluiskil, zijn nieuwe woonplaats, binnen kort eveneens iets op golfge- bied wil organiseren. „Een speciaal wedstrijdje, met aantrekkelijke prijzen. Dat - FOTO WIM K00YMAN. ben ik nog aan het uitwer ken". Bedoeling is dat Winders in deze regio en Belgisch Vlaanderen aan de slag gaai als golfleraar, adviseur van verenigingen bij de organi satie van toernooien, golfda- gen gaat houden en adviezen geven voor de aankoop van golfmateriaal. „Ik weet daf er grote behoefte aan is en hoop dat er response op komt", besluit Winders, die zich al lichtelijk Zeeuws- Vlaming onder de Zeeuws- Vlamingen voelt, enthou siast. I ^'Jecle - Tussen 26 augustus 18 september wordt de jaar- i rr,^ .c°Uecte van het Konin- I l "ühelmina Fonds voor de 1 ^yrbedstrijding gehouden. I „rder worden brochures met I i«U,matie huis-aan-huiis be- Q- De brochure heet: 'Kan- 1^ )estrijding..misschien I ivp vorHor flnn 11 rloul't Het Koningin Wilhelmina Fonds besteedt het geld voor wetenschappelijk onderzoek, kankervoorlichting, patiën tenbegeleiding, onderwijs en opleiding. De collectant heeft een legitimatiebewijs bij zich. Hengelen - Aan de zevende clubwedstrijd van zeehengel- vereniging De Knorhanen na men 15 personen deel. Er werd pp vist in de Westerschelde bii Ossenisse tussen het oude en nieuwe gemaal. De vangsten waren behoorlijk. Uitslag: 1. A. Braem, Heikant 775 punten; 2. F. Braem, Heikant 505; 3. J. de Block, Koewacht 415; 4. J. de Cauwer, Hulst 345; 5. me vrouw Van Broeck, Clinge 340 punten. De volgende wedstrijd is zondag 11 augustus. Hengelen - Aan PliihwpHstriid va de tweede n hpnppl- sportvereniging De Vogel na men 25 personen deel. De in schrijving en prijsuitreiking waren in café P. de Waal. Uit slag; 1. F. Lippens, Axel met 5 kg brasem en 5200 punten; 2. A. van de Berghe, Axel 960; 3. A. Meijaert, Koewacht 660; 4. O. de Vree, Vogelwaarde 590; 5. R. Boogaert, Kloosterzande 320 punten. De volgende wed strijd is zaterdag 10 augustus. hebben gekregen. Immers, dat college heeft steeds te kennen gegeven 20 uur meer dan ge noeg te vinden en er niet meer dan 28.000 voor te willen uit geven. Dat is overigens twee keer zoveel dan de gemeente nu aan de ouderen besteedt. Het Hulster Gekoördineerd Bejaardenwerk stond eerst op het standpunt dat er absoluut mankracht bij moest, maar wil het nu toch proberen. Op voorwaarde dat de Hulster be jaarden er niet op achteruit gaan. Het urenverlies denkt men gedeeltelijk op te kunnen vangen door efficiënter te werken. Het bejaardenwerk in Hon- tenise wil men nog dit jaar van start laten gaan. Eerst moeten echter beide gemeen teraden hun. zegen geven. Daarbij moet wethouder E. de Rechter de raadsleden over tuigen dat Hulst met wat min der uurtjes toe kan, terwijl zijn collega Mangnus 'zijn' raad moet verzekeren dat 20 uur voor Hontenisse genoeg is. Op beide gemeentehuizen gaan de ambtenaren aan de slag om de financiële gevolgen van een en ander uit te wer ken. Verwacht wordt dat de gemeenteraden dan in sep tember er hun zegje over kun nen doen. Inmiddels zal het Hulster Gekoördineerd Bejaarden werk een werkplan opstellen. In Hontenisse wordt nog een inventarisatie gemaakt van bestaande ouderenactiviteiten. Die worden nu meestal op touw gezet door de bejaarden bonden. Die krijgen nu ieder jaar 12,50 gulden per bejaarde, maar als het aan B en W ligt wordt dat teruggeschroefd naar 5 gulden. Net als in Hulst. Beide gemeenten hebben sa men ongeveer 3.500 bej aarden. Een flinke tijd geleden kre gen we toevallig het blad Parochienieuws van de pa rochie van de H.-Catharina van Alexandrië te Hengst dijk in handen. A4-formaat, met omslag 18 pagina's, vier keer per jaar. Een redactie wordt niet genoemd, maar iedereen weet natuurlijk dat dat meester (E) Schelfhout is. Voor buitenstaanders als ondergetekende is het blad niet boeiend, vanwege kerk diensten enzovoorts. Maar wel vanwege de telkens te rugkerende bijdragen over de geschiedenis van de kerk, de parochie, de kunstschat ten en dergelijke. „Verdraaid", denk je dan, „hoe is het nu toch mogelijk dat veruit de kleinste paro chie van de streek (denken wij) het boeiendste paro chieblad kan uitgeven"? Nou ja, het antwoord is dui delijk. We hebben al gezegd wie er tussenzit. Niet overal heb je zo iemand die geïnte resseerd is in die zaken en die ze dan ook nog op papier wil zetten. Maar daarover straks meer. Eerst dit. Misschien zegt u; Hoe kom je nu met dit verhaal op de proppen, in deze rubriek? De vakantie staat voor de deur en straks zijn er weer massa's mensen die in veertien dagen tijd meer kerken en kapellen be zoeken dan anders in een heel leven. Terecht uiter aard. Kerken zijn niet alleen gebedsplaatsen. Meestal zijn het ook stilte-eilanden en heel vaak 'kunstobjecten', zeker als je het inwendige meerekent. Zou je straks langs Char- tres, Burgos, Reims, Keulen, Diest, Lier of Hoogstraten komen en niet de aldaar aanwezige kerk (en) bezoe ken, dan zou dat niet slim zijn. Maar hoeveel kerken in eigen streek kunt u nu pre cies? Daar willen we naar toe, want ook daar zitten ju weeltjes onder. We weten het: er zijn er ook dan kun je nog beter een aardappel koelcel gaan bezoeken, maar dat zijn uitzonderingen. Het gebouw van buiten, het inte rieur, de kunstschatten, de sfeer. Ook dat laatste! De lichtval door fraaie glas-in- lood-ramen van de ochtend zon of de laatste stralen van de avondzon. En uiteraard de inhoud. De waardevolle kunstvoor werpen in de basiliek van Hulst, maar ook de curiosa, als het restant van een bij een brand naar beneden ge komen kerkklok. De op ko per geschilderde kruisweg te Hengstdijk; de glasramen in de kapel van Tereecken; de koorbanken en het Avond- maalzilver in de Nederlands hervormde kerk te Hulst; het bedevaart-verleden van Zuiddorpe; Het heel typi sche orgeltje dat Clinge rijk is. Niet te vergeten de Neder lands hervormde kerk te De kapel van Tereecken in Kapellebrug. Met herin neringen aan verkregen gunsten en aan de schrijver J. Everaard. Kloosterzande, eens de kapel van het klooster daar. Wat dacht u van het kerkenbezit van IJzendijke, Groede, de kerk van pastoor Geilliet in Breskens? En kijk in de kerk van Groenendijk eens of u het conterfeitsel kunt vin den van 'de meid van de pastoor' en van zijn hondje? Eén groot probleem heden ten dage: toezicht houden op een doorlopend geopende kerk is niet meer doenlijk. Openstellen zonder toezicht houdt in dat binnen enkele dagen de hele boel leeg ge stolen is. Jammer, doodjam mer, maar het is zo. Dat be perkt het kerkbezoek zeer. Ook in deze loopt Hengst dijk voorop. Tijdens de va kantieperiode zal zondags na de hoogmis gedurende een uur, gelegenheid be staan de kerk te bezoeken. Een gids leidt u rond. De twee resterende zondagen van juli kunt u terecht van af ongeveer kwart voor tien. Vanaf 4 augustus kwart over elf. Komt er in het eer ste kwartier niemand opda gen, dan verwacht men nie mand meer en sluit men. De toegang is gratis. Wie daar na thuis alles nog eens rus tig wil nalezen kan voor vijf gulden een boekje kopen, waarin op 36 pagina's uit voerige informatie gegeven wordt over parochie, over de kerk enzovoorts. Het is een bundeling van de artikelen die in het Parochienieuws zijn verschenen. Zowel de opstelling als het boekje zijn voorbeelden die navolging verdienen. Zelf gaan we elders wat kerken en kapellen bezoe ken en daarom gaat er voor veertien dagen de riem af. Ijs en weder dienende of - om in de sfeer te blijven - D(eo) V(olente) zijn we 7 augustus weer op deze plaats present. Moge uw va kantie van gezegende kwali teit zijn. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Op Walche ren is de bestuurlijke strijd rond de planning van ver pleeghuisbedden (bejaarden zorg) weer opgelaaid. Inzet is de vraag hoe het hoofd moet worden geboden aan een te kort van zo'n 20 bedden, dat in de loop van de jaren nog gro ter zal worden. Op de achter grond spelen levensbeschou welijke kwesties mee. Het Zeeuws provinciebe stuur gokt op overleg met staatssecretaris Van der Reij- den, dat uiteindelijk moet lei den tot de bouw van een twee de verpleeghuis in Middel burg. Daarvoor zou het te groot geachte verpleeghuis Der Boede afgeslankt moeten worden. Omdat met de bouw van zo'n tweede verpleeghuis nog wel een aantal jaren ge- moeid zal zijn denkt het pro vinciebestuur aan een tijdelij ke noodvoorziening van zo'n 20 bedden, mogelijk te realise ren in het te sluiten ziekenhuis van Middelburg. Maar het bestuur van Der Boede, de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ), zint op andere plan nen. SVRZ-voorzitter A. Ka- land, oud-gedeputeerde en eerste kamerlid van het CDA, opteerde eind vorige week voor uitbreiding van Der Boe de met een noodvoorziening van vijftig bedden. De Zeeuwse gedeputeerde voor de Volksgezondheid, W. Don (PvdA) reageerde furieus op de uitlatingen van Kaland. Dat gebeurde tijdens een ver gadering van de Zeeuwse Raad voor de Volksgezond heid. Volgens Don brengt de SVRZ de plannen voor een tweede verpleeghuis, en daar mee de verpleeghuisplanning op langere termijn, in gevaar. Het provinciebestuur ziet voor de korte termijn veel meer in een noodvoorziening met een twintigtal bedden, mogelijk te realiseren in het Middelburgs gasthuis. Op lan gere termijn zou daaruit dan een tweede verpleeghuis kun nen voortvloeien. Dat de SVRZ zich daarbij niet zonder meer neerlegt komt mede voort uit discussies over de vraag wie het beheer over de noodvoorziening zal gaan voe ren: de christelijk georiënteer de SVRZ, of een meer alge meen bestuur. Don geeft de SVRZ weinig kans om de pro vinciale plannen te dwarsbo men. De tijd is voorbij dat men de Zeeuwse bestuurders, en daarmee een democratische planning van voorzieningen, zomaar kan passeren, was de teneur van Don's betoog. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Na de tweede gehouden provinciale wed vlucht voor de oude duiven, meetellend voor de De Stern- trofee vanuit Orleans, heeft H. de Schepper uit Clinge de lei ding met 20 punten. Het was zijn '82-918758 die in beide wedvluchten als eerstgeteken- de op de poulebrief respecite- velijk een 6e en 14e plaats op de uitslag kreeg. "Winnaar van de tweede Orleans- vlucht werd een duif van W. Tim merman uit St-Jansteen, 1235,68 mpm; 2. Th. de Block, Heikant; 3. L. Blommaert, Hulst; 4. gebroeders Thijs, St.-Jansteen; 5. D.O. Nice, Heikant; 6. J. Verheijden, St.-Jan- steen; 7. I. de Cocq, IJzendijke; 8. J. van Goethem, Clinge; 9. J. Rottier, 10. R. Danckaert, beiden St.-Jan- steen. In concours waren 3800 oude duiven. Uitslag kringconcours West- Zeeuwsch-Vlaanderen/Walcheren met 1211 oude duiven, 1224,58 mpm: 1 1 de Cocq, IJzendijke, 2. L. van Wallenburg, Souburg, 3. H. Baute, Breskens; 5 en 7. Abr. Vasseur, Cad- zand; 6. M. Buysse, Oostburg; 8. G. Dusarduijn, Groede; 9. J. de Smet, 10. L. Risseeuw, beiden Oostburg. VZV Hoofdplaat, 382 jonge dui ven, 1419,63 mpm: 1,7 en 10. H. Calon, 2. E. Temmerman-H, 3. H. Riemens, 4. C. Temmerman, 5. J. Martens, 6. W. Maas, 8. B. de Poorter, 9. P. de Poorter. Met 133 oude duiven, 1362,24 mpm: 1. P. de Poorter, 2,3 en 9. H. Calon, 4. B. de Poorter, 5. E. Temmerman-D, 6. A. de Poorter en zoon, 7. combintie Den Hamer, 8 en 10. J. Boone. Steeds Sneller IJzendijke, 537 jonge duiven, 1417 mpm: 1 en 8. R. Col- paert, 2. B. Tanghe, 3. C. de Putter en zoon, 4. M. Rodts, 5. M. Mornout, 6,7 en 9. H. Dellaert, 10. B. Provoost. Met 106 oude duiven. 1417 mpm: 1. J. Claeijs, 2. H. Baute, 3. P. Zegers, 4. P. Neve, 5 en 10. I. de Cocq, 6 en 7. A. Noteboom, 8. P. Dellaert, 9. P. de Smet. Recht voor Allen Sluis, 164 jonge duiven, 1428,39 mpm: 1. M. Baart, 2. H. Allaert, 3. A. Dierikx, 4 en 5. A. van Hoorn, 6. F. Baas en zoon, 7. A. Crooijmans, 8 en 9. H. van Damme, 10. Coppens-Focke. De Bonte Duif Aardenburg in sa menspel met De Grensvliegers Eede, 349 jonge duiven, 1383,9 mpm: I. L. de Clerck-Cock, 2 en 9. H. Coc- quit, 3. W. Standaert en zoon, 4. O. de Vriend, 5. A. Dezutter, 6. J. Geer- naert, 7. C. de Cock, 8. A. Breyaert, 10. J. de Vreeze. Met 65 oude duiven, 1471,3 mpm: 1. Ph. Rammelaere, 2. O. van Queckelberghe, 3. J. van Ommen, 4. R. de Clerck, 5. O. de Vriend. De Getrouwe Duif Cadzand, 428 jonge duiven,, 1459,52 mpm: 1 en 6. Abr. Vasseur, 2 en 3. J. van de Pias- se, 4,9 en 10. S. de Putter, 5. J. Kools. 7. B. de Groot, 9. A. de Putter. Met 58 oude duiven, 1432,66 mpm: 1 en 3. J. Kools, 2. D. van Houte, 4 en 5. A. Fremouw. Nog Sneller Breskens, 383 jonge duiven, 1466,33 mpm: 1. Iz. de Jonge, 2. P. Gernaert, 3. J. Klaaysen, 4 en 7. J. Reynvoet, 5. J. Post, 6. Th. Smal- legange, 8. Ch. de Looze, 9. gebroe ders Pijcke, 10. gebroeders Van Grol. Met 49 oude duiven, 1490,83 mpm: 1. I. de Jonge, 2. J. Quaars, 3 en 5. A. Manhave, 4. J. Vermeulen. Strijd in Vrede Groede, 441 jonge duiven, 1412 mpm: 1,3 en 9. O. de Zutter en zoon, 2. A. Beun, 4. P. Ivens, 5. J. van Driel, 6. L. van de Wege NS, 7. Ch. Ras, 8. H. Elfrink, 10. G. Schautteet. Met 73 oude dui ven, 1434,76 mpm: 1 en 7. O. de Zut ter en zoon, 2. J. Faas, 3. mevrouw Buijze, 4 en 6. gebroeders Van de Wege, 5. A. Wille en co, 8. A. Schaap, 9. Iz. Vermeulen, 10. D. Aarnoutse en zoon. Hoop Biervliet, 320 jonge duiven, 1353 mpmn: 1. P. Weeda, 2. A. Neve, 3. U. Kouijzer, 4. Jac. Versluijs, 5. C. van Belois, 6. Van de Linde-De Regt, 7. P. Jansen, 8. M. Brevet, 9. Ch. de Graaf, 10. A. de Boevere. Met 103 oude duiven, 1327,36 mpm: 1. M. Deveneyns, 2. A. de Boevere, 3. Ch. de graaf, 4 en 6. A. Simonse, 5. M. de Doobelaere, 7. C. Brevet, 8. J. Boeye, 9. U. Kouiizer 10 H dpRuïissrher

de Stem | 1985 | | pagina 11