en er iny Nederland geeft 780 miljoen cadeau "Méditerranée zo blauw." Hoogleraren doen beroep in zaak De Jonge ÏABINET IN NOTA: KWIJTSCHELDING SCHULD AAN ARME LANDEN esreiy Honderden kampeerders beëindigen vakantie in Zuid-Limburg Teugels iets gevierd Geen werk zonder scholing Onbezorgd op vakantie? Dan eerst naar de Rabobank. lecht daglicht' DINSDAG 16 JUL11985 :BINNENLAND Marechaussee weigert meer buitenlanders Hoogste uitvoer naar EG-landen DE STEM COMMENTAAR Geldbedrag verplicht alternatief bij cadeauacties Optimistisch Verdere daling WW-uitkeringen Ga, vóór u op vakantie gaat, nog even naar uw Rabobank. En regel er in één keer al uw vakantiezaken. Buitenlands geld, reisverzekeringen, hulpverlening in het buitenland, reis- en/of Eurocheques, safeloketten. m U gaat dan een stuk geruster op vakantie. |iS|||Q||S|DI| TIENTALLEN CAMPINGS DOOR WEGGESPOELD Paniek Schade T5 PAGINA 2 hisant van de rebel der Amerikaanse de- deskundigen heerst rke vermoeden dat de 'nse regeringstroepen iksieger van de rebel der Amerikaanse mi- hulp niet onder con- al kunnen brengen, an kunnen verslaan, neer er een reden ge- moet worden voor de aanse steun aan Mar- rijd tegen de rebellen, het dat deze rebellen kte communisten' zijn rden van een ambas- ïd en dat er belangrijke kaanse belangen op "1 staan. De twee eer- noemde Amerikaanse 'jn van 'essentieel be- voor de Amerikaanse ie in de Indische en de Oceaan en moeten als anger dienen voor het nd aantal Russische iren in Vietnam. Het e Volksleger heeft ech- woren de 17000 Ameri- e militairen naar huis len sturen. Ze mogen "omen, 'maar dan als -,n\ aldus een officiële atie van het Volksle- ertussen is het aantal 'kaanse trainingspro- a's voor de Filippijnse ngstroepen opgevoerd er meer Amerikaanse ire adviseurs .paar Ma- gestuurd. Vooral aan unicatie en logistiek, gebieden waarop de Fi- se defensie bijzonder ~iënt is, zal veel aan besteed worden. Het ikaahse gezichtspunt is dat alle inspanningen et verzet te bestrijden succes zullen hebben, eer er militaire hervor- n komen en de rege- probeert een einde te n aan de sociale en eco- che problemen van het pyright The Guardian/De Stem yatollah Seyyed Mehdi ■~ani, die zichzelf ziet als er van de sji'ieten in -pa', zei in zijn verblijf- ts Parijs: 'De echte reli- _e leiding in Iran heeft in haar verklaring dui- 'k gedistantieerd van de ndelaar Khomeiny'. ajj Hassan Tahami, aan- ger van Golpaygani in t-Berlijn, zei dat de dele- e onder leiding van Ami- ihomeiny de 'laatste aan- ing' heeft gegeven. 'Dit is i ultimatum', aldus Ta- i. 'In de islam moeten al- oslims het rechte pad nen en voor het verkeer- gewaarschuwd worden, is tijdens de bijeenkomst urd. Religieuze leiders en zich niet met de poli- bemoeien, maar zij vin- het hun plicht de waar- te zeggen'. u de meeste verzetsgroe- in Iran zijn uitgescha- dient de Iraanse over- zich bezig te houden met ontevredenheid onder de ima (geestelijkheid). Tot toe is het regime zich ta- ■lijk coulant opgetreden ;en religieuze dissidenten, or zover bekend is er sinds revolutie (februari 1979) lar één geestelij ke terecht- .teld, terwijl niet meer dan in de gevangenis verdwe- i. De overgrote meerder- id van de ruim 185.000 mul- ïs en theologiestudenten iraagt zich loyaal ten op- hte van de Islamitische publiek of laat zich niet ?t politiek in. 3e jongste aanval van de ullahs was afkomstig van oot-ayatollah Abol-Qas- m Moussavi Khoi, een van hoogsten in de sji'itische orarchie. Hij noemde de rlog tussen Irak en Iran indig', omdat moslims tnos- ns doden. Een soortgelijke irklaring werd uitgegeven ior groot-ayatollah Hassan ibatabai-Qomi uit Mashad. ij zou daarvoor huisarrest (gelegd hebben gekregen. In kringen van uitgeweken aniërs werd vernomen dat (oral premier Mussavi het ikpunt is geworden van de itiek van de ontevreden ama. Zij zullen naar ver achting de presidentsver- ezingen, die vermoeden) 25 juli plaatsvinden, aan rijpen om hun grieven nneet achtbaarheid te geven, lot >n verheviging van oe achtsstrijd zou het ini i'itische rouwmaand Mu- larram kunnen komen en jdens het pelgrimseizoen aar Mekka van september at december. 'Khomeinys horden plaat- en de islam en de gehele s)i- tische geestelijkheid in een tlecht daglicht', aldus ayatol- ah Rouhani. 'Daarom is net ,nze plicht aan te tonen dat e islam en Khomeiny niet dentiek zijn en dat niet aue nullahs zo zijn zoals mj DPA) T28 PAGINA 3 jCHIPHOL (ANP) - De Ko- •jiilijke Marechaussee op Schiphol heeft in de eerste zes nunden van dit jaar 874 gensen de toegang tot ons 0j geweigerd. In de eerste helft van 1984 indroeg dit aantal 705. Dit -eeft de plaatsvervangend ■ouimandant van de brigade- jthiphol, P. Verdonk, maan dagmorgen meegedeeld. De stijging van het aantal «weigerden is volgens Ver- jonk het gevolg van het tot Hiee maal toe weigeren van #n grote groep vreemdelin- gen. Een maal betrof het een groep Iraniërs, komend vanuit Turkije, de tweede keer ging het om Tamils die via Schiphol naar Oost-Berlijn wilden doorreizen. Met name deze uitwijzing heeft de nodige stof doen opwaaien over het beleid inzake de Tamils. In het eerste half jaar heb ben 312 vreemdelingen op Schiphol asiel aangevraagd, al meer dan in het gehele jaar 1984, toen 262 mensen op de nationale luchthaven om een vluchtelingenstatus vroegen. De plaatsvervangend com mandant zei de indnak te heb ben dat in Nederland mensen zich in toenemende mate be zighouden met 'het verzorgen van reizen' voor Tamils naar nieuwe bestemmingen, inclu sief de levering van valse of vervalste reisdocumenten. GRONINGEN SCHIPHOL (ANP) - Achttien hoogleraren en wetenschap pelijke medewerkers aan de Rijsuni- versiteit in Groningen hebben in een brief minister-president Lubbers ver zocht de grootst mogelijke druk uit te oefenen op het Zuidafrikaanse regime om een eind te maken aan de detentie van Klaas de Jonge en Heieen Pas- stoors. Ze werden eind juni gearresteerd op verdenking van het plegen van 'onder mijnende activiteiten'. De ondertekenaars van de brief zeg gen zich ernstig zorgen te maken over de positie van hun collega-weten- schappers, die sinds hun arrestatie verstoken lijken te zijn van enige vorm van rechtshulp, zowel als van contact met vertegenwoordigers van de Neder landse ambassade ter plaatse. Een tweede Nederlandse ontwikke lingswerker, die begin mei in Mozam bique in een gevangenis terecht kwam, is overigens inmiddels weer in Neder land. De 29-jarige Richard Fluit, is zondag in Nederland teruggekeerd. Fluit werd opgepakt op verdenking van overtreding van de wet op de staatsveiligheid. Hij is uitgewezen. De ontwikkelingswerker werd gearres teerd samen met de Nederlandse arts Yme van den Berg, die in dienst was van het Nederlands ministerie van Ontwikkelingssamenwerking. Van den Berg is, ernstig ziek, vorige week al in ons land teruggekeerd. DEN HAAG (ANP) - Voor Nederland is de Europese ge meenschappelijke markt als afzetgebied van groot belang, meer dan voor enig ander land van de Europese Gemeen- ichap. In Nederland is een groter deel van de uitvoer bestemd voor andere EG-landen dan in enige andere EG-staat, zo blijkt uit een overzicht dat de Europese Commissie, het 'da gelijks bestuur' van de Gemeenschap, heeft verstrekt in ant woord op vragen van een Grieks lid van het Europees Parle ment. In de jaren 1980-1984 ging 71,3 tot 72,2 procent van de Ne derlandse uitvoer naar andere EG-landen. Voor de Bel gisch-Luxemburgse Economische Unie en Ierland schom melde dit percentage rond de 70, voor Italië rond de 42 pro cent. Van de invoer in Nederland was een percentage varië rend van 52,4 tot 54,0 afkomstig uit andere EG-landen. In Ierland varieerde dit rond de 73, in de Belgisch-Luxemburg se Economische Unie rond de 53 procent. KAT is wijsheid? Allerlei becijferingen wijzen uit, dat de schul- ïnlast van het rijk nog onverantwoord groot is en dat rente en aflossing in de komende jaren een zware last op de Nederlandse samenleving zullen leggen. Dit te meer omdat de aardgasinkom- iien, gekoppeld als ze zijn aan de (dalende) olieprijs, met miljar- Jen slinken. Een voortgezet bezuinigingsbeleid, gericht op een i'dere daling van het financieringstekort, is onder zulke omstan- igheden zeer wel te verdedigen. Het kabinet heeft echter anders besloten. Het 'heilige' regeer- ffioord van CDA en WD waaraan in de afgelopen drie jaar geen 'tel of jota veranderd mocht worden, is voor Lubbers en de zij- "en niet langer het enig zaligmakende. Tegen de zin van minister Hiding (Financiën), die overigens in zijn nederlaag lijkt te berus- Wi.is besloten voor 1986 genoegen te nemen met een geringere Kuiniging dan was overeengekomen. De doelstelling van de taling van het financieringstekort tot 7,4 procent in 1986 zal laardoor niet gehaald worden. Er is weinig fantasie voor nodig om een samenhang te zien tus- in dit besluit en de gemeenteraads- en Tweede Kamerverkiezin- pvan 1986. De maatschappelijke weerstand tegen het bezuini- jmgsbeleid is groot. Regeringspartijen die zich daaraan niets ge- «gen laten liggen, zouden bij de stembus een gepeperde reke- wg gepresenteerd krijgen. Zie de verkiezingsprognoses, die nu «voor de FVdA een daverende stembusoverwinning voorspellen. Naast partij-politieke overwegingen spelen echter ook zakelijke motieven een rol. De werkloosheid in Nederland is nog steeds ^acceptabel groot. Het mag bedrijven, die voor de export wer- >en, voor de wind gaan, ondernemingen, die op de binnenlandse markt zijn aangewezen, maken als gevolg van de teruglopende ïstedingsmogelijkheden van het publiek, nog altijd moeilijke tij ten door. Door de koopkracht te handhaven, of liever nog, iets te Kien stijgen zou juist deze sector van het bedrijfsleven een ïoodnodige injectie krijgen, die, hoopt het kabinet, ook voor de wkgelegenheid positieve effecten zal opleveren. Staande voor de keuze tussen een verdere sanering van de t-erheidsfinanciën en een vergroting van de koopkracht heeft ■libbers dus aan het laatste de voorkeur gegeven. Ook die keuze "ip zakelijke gronden te verdedigen, ook al omdat het kabinet, drie magere jaren, niet opeens voor Sinterklaas gaat spelen. Vleugels worden maar een beetje gevierd: soberheid blijft het 'efwoord voor het kabinetsbeleid en daardoor wordt de beleids doelstelling, waarmee de club van Lubbers in 1982 is aangetre- to), geen geweld aangedaan. '^ZELFSPREKEND voelt ook een instituut als de Raad van wen zich ten nauwste betrokken bij een ontwikkeling die de maatschappij dreigt op te delen in mensen die (nog) werk heb ben de grote groep van hen, die maar niet aan de slag kunnen wien. Erger nog: die bij voorbeeld door een ontoereikende op- Ming geen kans hebben om ooit in het arbeidsproces te worden genomen. Door de Raad wordt daar ook al jaren meegestu urd op mogelijkheden om werklozen uitzicht op (betaalde) ar- JJdte bieden. De laatste vrucht van die intense betrokkenheid is brochure 'Niemand zonder Arbeid', die dit weekeinde onder frantwoordelijkheid van de Raad van Kerken is uitgebracht. Jammer genoeg echter is hier naar onze mening sprake van h nog onvoldragen vrucht. Dit laatste geldt dan met name de Zangrijkste conclusie van het geschrift, te weten dat de meest -aeltreffende manier om de werkloosheid terug te dringen een ^snelde invoering is van de arbeidsduurverkorting door de jerkweek terug te brengen tot vier dagen. Het is een mooie ge achte maar zij staat haaks op de economische werkelijkheid. Los van de vraag of de werkenden bereid zullen zijn een forse «teruitgang in inkomen te accepteren om anderen aan werk te e|pen, leidt een versnelde arbeidsduurverkorting tot een om- 'angrijke inkomensdaling. De koopkracht, die zo'n belangrijke ®tor is bij het op peil houden van de binnenlandse bestedingen, nog meer teruglopen met als onvermijdelijk gevolg een nieu- "e uitstoot van arbeidskrachten. «n vierdaagse werkweek zou bovendien in tal van bedrijven ai Productie-proces in het honderd doen lopen om de eenvoudi- reden, dat er onder de werklozen te weinig hooggekwalifi ceerd personeel zit om openvallende plaatsen op te vullen. Te- aan vakmanschap en opleiding is immers bij een zich her kende economie een van de hoofdoorzaken van de hoge arkloosheid. Wat dit betreft lijkt ons meer effect te verwachten bet idee van minister De Koning (Sociale Zaken) om onvol- si "de geschoolde jonge werklozen te verplichten zich alsnog te ®n scholen. Dwang is nooit sympathiek maar wie de werkloze we'ui werkelijk wil helpen moet er onder bepaalde omstandig- 7ren gepast gebruik van durven maken. Duizenden jonge mensen hebben in de afgelopen jaren een tik .gekregen van de mallemolen van de zogenaamde onbe- iensde verzorgingsstaat. Hun is diets gemaakt dat een vak leren j's'uderen achterhaalde zaken waren Van die toen opgedron- len 'lereflulters-mentaliteit zijn velen nu het slachtoffer. Wij kun- J' "en alleen helpen door hun nu onverbloemd de waarheid te ie i6n 9een werk zonder goede opleiding - en als oudere ge- [atie schuld te bekennen omdat zovelen onvoldoende voorbe- a nu verdwaald op de arbeidsmarkt rondlopen. DEN HAAG (ANP) - Nederland is onder be paalde voorwaarden bereid een aantal lage- inkomenslanden (de armste landen ter wereld, vooral in Afrika) in totaal voor 780 miljoen gulden aan uitstaande schuld aan de Neder landse Staat kwijt te schelden. Dit bedrag is de totale vordering die Nederland eind vorig jaar op deze landen had uitstaan. NIJMEGEN - Vanmorgen is in Nijmegen de 69e vierdaagse van start gegaan. Aan belang stelling voor deze wandeltocht heeft de organisatie niet te klagen. Er doen 1.000 meer wande laars mee dan vorig jaar. De stemming onder de wandelaars zat er al gisteren goed in. - fotoanp De lage-inkomenslanden die hun economische proble men met kracht ter hand ne men kunnen bij de Nederland se regering rekenen op meer jarige schuldconsolidaties (het vastzetten van die schuld,red.) tegen gunstige voorwaarden óf zelfs kwijtschelding van die schuld. Dit staat in de nota Interna tionale schuldenproblematiek van de ministers Ruding (Fi nanciën), Van den Broek (Bui tenlandse Zaken), Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) en staatssecretaris Bolkestein (Economische Zaken) die gis teren aan de Tweede Kamer is aangeboden. De Tweede Ka mer had gevraagd om een der gelijke nota, waarin een over zicht wordt gegeven van het beleid dat door de regering ten aanzien van de schuldenpro blematiek is en wordt gevoerd. Daarbij gaat het vooral om het beleid op het terrein van de in ternationale financieel-econo- mische samenwerking, met als belangrijkste pijlers het Inter nationale Monetaire Fonds (ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) - Onder nemers die een cadeau-actie opzetten moeten klanten die niet van het cadeau gediend zijn als vervanging een geld bedrag aanbieden dat min stens de helft van de waarde van het cadeau bedraagt. Dat staat in een maandag gepubliceerde adviesvrage van staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) aan de Sociaal-Economische Raad over mogelijke aanpassingen van de Wet Beperking Ca deaustelsel. Van Zeil handhaaft het ver bod van cadeau-acties, met uitzondering van acties waar bij de inkoopwaarde of kost prijs van het geschenk niet ho ger is dan vier procent van de verkoopprijs van het goed of de goederen waarbij een ca deau wordt gegeven. Het aanbieden van diensten als geschenk bij goederen of diensten blijft buiten de rege ling vallen. Koppelverkoop blijft verbo den, acties als drie halen, twee betalen mogen wel. Uitzonde ringen blijven mogelijk voor ondernemers in verband met jubilea en dergelijke. Doodsteek DE 22-JARIGE Amsterdam mer P. E. heeft bekend maan dagmorgen de 45-jarige J. D. T. in diens woning aan de Am- stel in de hoofdstad met een mes te hebben doodgestoken. Het slachtoffer had de Ameri kaanse nationaliteit. E. belde zelf de politie. Hij bevond zich nog in de woning van zijn vriend toen de politie arri veerde. Aan de dodelijke mes steken - T. werd diverse ma len geraakt - ging volgens de politie een ruzie in de relatio nele sfeer vooraf. Kamerontbinding MINISTER RIETKERK (Bin nenlandse Zaken) is te rade gegaan bij de Raad van State voor een oplossing van het ge schil met de Eerste Kamer in zake kamerontbinding bij grondwetsherziening. In ver band met een aantal wijzigin gen van de Grondwet dient de Eerste Kamer te worden ont bonden. De ministerraad vindt het onjuist om dat een jaar na de verkiezingen voor de Twee de Kamer (voorzien in mei 1986) te doen, de senaat zelf stelt zich op het standpunt dat de eigen ontbinding best sa men kan vallen met zijn regu liere verkiezingen in 1987. (IMF), de internationale han del en de internationale kapi taalstromen. Gesteld wordt dat de inter nationale schuldenproblema tiek op middellange termijn beheersbaar lijkt mits de eco nomische groei doorzet, de we reldhandel vrijer wordt gela ten, de schuldenlanden ook zelf de noodzakelijke aanpas singen verrichten en de con- cessionele kapitaalstromen (op zachte voorwaarden zoals lage rente en langzaam aflossen) en overige kapitaalstromen naar de schuldenlanden op peil blij ven. De bewindslieden zeggen redelijk optimistisch te zijn over de grote schuldenproble matiek van voornamelijk de Latijnsamerikaanse landen. Zij is echter niet optimistisch over de vooruitzichten voor de Afrikaanse lage inkomenslan- den. De schulden van de lage inkomenslanden in Afrika stegen van drie miljard dollar in 1970 tot 27 miljard dollar in 1984. Na een paar weken mkantie is het altijd moeilijk het oude werkritme weer op te pakken. Je ploegt de stapel oude kran ten door, maar daar staat eigenlijk niets in. Je ontdekt dat de Tour dé France wat slapjes is dit jaar. Hinault wint dit jaar op kou- sevoeten en met meer dan een gebroken neuslengte voor sprong. Dan hoor je opeens: Jean Gol is, afgestapt. Dat zal dan wel een wielrenner zijn van wie je nog nooit gehoord hebt, denk je eerst. Nee, het blijkt de Belgi sche vice-premier te zijn. Gol heeft overigens meer met voetbal te maken dan met wielrennen. i Jean heeft zijn Gol gespuwd. Hij heeft de pijp aan Martens gegeven. Water bij de wijn doen is heel normaal. Iedereen doet het van tijd tot tijd. Anti-vries bij de wijn doen, dat is verkeerd en dat is zo klaar als een ijs klontje. Er zijn natuurlijk maar heel weinig mensen pro anti-vries, vooral midden in de zomer. Ne derlanders zoeven langs warme wegen naar het zonnige zuiden met hun gezicht op de zomer- s tand. Juist als ik weer met frisse moed begin, stroomt ons land leeg. Hopelijk blijven er nog genoeg gekken en dwazen over om mij aan mijn dage lijkse inspiratie te helpen. MERI.IN DEN HAAG (ANP) - Het aan tal personen met een werk loosheidsuitkering is in mei 1985 met bijna 22.000 afgeno men tot bijna 670.000 personen. Daarmee zette de daling, die in maart begon, zich verder voort. Het aantal bij de ar beidsbureaus geregistreerde werklozen daalde in mei met 11.000. Dit blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die maan dag zijn gepubliceerd. Van een onzer verslaggevers VALKENBURG BEMELEN - Veel moddder, flarden van tenten, doorkliefde bomen. En verder bedrukte vakantiegan gers die de telefooncellen op de diverse campings bestormen om verontruste famUieleden gerust te steUen. Dat was gisteren, enkele uren na de verwoestende windstoten, het beeld op veel Zuid-Limburgse campings. „We mogen nog van geluk spreken. Het is echt een won der dat er geen doden gevallen zijn", aldus Jef Corten, de eigenaar van de zwaar ge plaagde camping 'Mooi Beme- len' in Bemelen. De verwoestende storm, die zondagavond binnen één kwartier voor 10 miljoen gul den schade zorgde, heeft voor de nodige paniek gezorgd bij de duizenden kampeerders in het Heuvelland. Tientallen licht gewonden - twee kam peerders raakten zwaar ge wond - en grote materiele schade aan tenten, caravans en auto's zorgden ervoor dat honderden families hun va kantie abrupt afbraken. De meeste gewonden vielen op camping 'Mooi Bemelen'. Een man uit Groningen - hij kwam onder een omvallende caravan - raakte zwaar aan zijn nek gewond en moest per ambulance naar het zieken huis in Maastricht vervoerd worden. Alle wegen naar de camping waren door modder en omgewaaide bomen nau welijks te berijden. Inmiddels zijn de meeste wegen die zondagavond tij dens het noodweer door bo men en slib geblokkeerd wer den en urenlang voor het ver keer afgesloten moesten wor den, sinds gistermiddag weer geheel vrij. Er doen zich vrij- Een omgewaaide caravan op een camping in Eysden in Zuid-Limburg. - fotoanp wel nergens meer moeilijke si tuaties voor. Volgens de politie heeft het Zuidlimburgse bomenbestand het vooral moeten ontgelden. Dit keer was de wateroverlast beduidend minder dan andere jaren, omdat het maar korte tijd geregend heeft. De meeste schade is veroorzaakt door rukwinden. Een schatting van de rijkspolitie wijst uit dat Eijsden eenderde van zijn bo menbestand heeft verloren. Volgens de rijkspolitie is Valkenburg het zwaarst ge troffen. Van een 20-tal cam pings in Valkenburg zijn tien tallen tenten in de lucht gevlo gen. De gedupeerde gasten moesten in noodverblijven worden ondergebracht. De ge meentepolitie van Heerlen kreeg voor zover bekend de meeste schademeldingen bin nen: meer dan 350. Het totaal aantal schademeldingen be droeg zondag na middernacht ongeveer 750. Het gaat vooral om omgewaaide bomen, scha de aan auto's en daken, onder gelopen kelders en onder wa- terstaande wegen. De gemeente Voerendaal, nabij Heerlen, kwam zondag avond rond halfelf volkomen in het donker te zitten door blikseminslag in een hoog spanningskabel. Ook in het noorden van het land heeft het noodweer zon dagavond behoorlijk huisge houden. De Drentse dorpen Gasselte en Gasselternijveen werden getroffen door hagel buien vergezeld van hevige rukwinden, waardoor nogal wat ta.dcen van bomen woeien. Een auto werd daar door beschadigd en een recla mebord van een benzinesta tion woei van het dak dwars door een ruit van hetzelfde pompstation, Treinver!'ussen Maas tricht en i 9 -T is ré mogelii)-"2.20- o.uo van M' 52-50" 55 50 van mjin»r1.00- 1.70 over rporid3.38- 3.68 totaw warkop695 per kg vs .rkoop665 per kg

de Stem | 1985 | | pagina 3