even. UITBLAZEN Reagan slaagt er niet in verzet op Filippijnen 'communistisch' te maken Dure dollar richt zware schade aan economie VS aan Iraanse geestelijken uiten meer en meer kritiek op Khomeiny Verzet wetenschap in VS tegen Star Wars groeit Nede KABINET Teugels iets c Geen werk Vakantie rond 1950 KOERSVERLAGING KAN INFLATIE AANWAKKEREN 'Technisch twijfelachtig en politiek onverstandig' WIMKOCK DINSDAG 16 JUL11985 ACHTERGROND Volksverzet Hulp inroepen 'Sji'itische horden plaatsen de islam in een slecht daglicht' DINSDAG 16 JUL11981 Hoogste uitvoer DE STEM CO VAKANTIE. Daar hoefden we ons rond 1950 nooit zorgen over te maken. Vakantie werk bestond al wel. Bij ons was dat voornamelijk frambozen plukken. Om dat m'n makkers het de den, heb ik me ook een keer bij de tuinder gemeld. Nog geen halve dag hield ik het vol. Ik bleek niet het soort geduld te hebben om systematisch te kunnen plukken. Ik plukte te hooi en te gras zodat er te veel bleef zitten en m'n korf maar niet vol raakte. Bovendien was het lang niet zo gezellig als ik had verwacht. Er moest flink worden doorgewerkt. De tuin der, die zei dat hem het geld ook niet op de rug groeide, lette daar onafgebroken op. Praten en lachen was in zijn ogen het zelfde als niets uitvoeren. Achteraf denk ik dat het 'vakantiewerk' van rond 1950 voor de meesten weinig van doen had met vakantieplannen. Vakantiewerk betekende eerder welkome extra inkomsten voor gezinnen die het meestal lang niet zo breed hadden als ze groot waren. Er kon een dagje uit vanaf maar verder ging het frambozengeld vermoedelijk op aan uitrusting voor het nieuwe schooljaar. Trouwens wie ging er rond 1950 met vakantie? Al leen als je geluk had en familie of goede kennissen had wonen in interessante plaatsen kon je thuisblijvers met stomheid slaan met je verhalen over verre reizen. Ik had dat soort geluk. Een oom en tante die in een voor stad van Antwerpen woonden, een oom en tante in Eindhoven en kennissen in Rotterdam, overgehouden van de oorlogs winter toen een lid van die Rot terdamse familie, door de Ame rikanen bevrijd uit een Zuid duits werkkamp, hier de bevrij ding van het westen afwachtte. Dat Rotterdamse jongens mij tijdens mijn vakantie onveran derlijk aanspraken met „hé Brabantse heikneuter" hoefden mijn' vriendjes thuis niet te we ten. Zij hoorden slechts verha len over Blijdorp en de Cool- singel, de Cineac en de Maas tunnel. Probleemwijk Het zal Kerstmis '48 of '49 zijn geweest. Het was uitzon derlijk zacht weer. Ik kreeg op eens zin om naar Rotterdam te gaan. Een telefoontje leerde dat ik welkom was. Ik ging op de fiets. Over Breda, de lange weg naar Moerdijk, een nog saaier stuk naar Dordrecht en verder. Apetrots dat ik zonder te vra gen de weg wist te vinden naar de buurt die ik toen zo gezellig vond en waarvan ik niet kon vermoeden dat ik die dertig jaar later in de krant zou tegen komen als 'probleemwijk'. Toen ik tien dagen later terug fietste naar huis vroor het dat 't kraakte. Thuisgekomen moes ten ze me van de fiets helpen en duurde het wel een kwartier eer ik rechtop kon staan. Volgens m'n moeder huilde ik van de kou, maar dat kan ik me niet meer herinneren. „Dat die mensen je met zulk weer heb ben laten gaan", zei ze boos. Ik weet nog dat ik het in stilte op nam voor 'die mensen'. Toch was dat m'n laatste vakantie in Rotterdam. Rotterdam, Antwerpen, Eindhoven. Achteraf kun je zeggen dat deze vakantiebe stemmingen een ontwikkelings fase in mijn vakantiegeschiede- nis markeren. Ik mocht alleen weg. Met de fiets of met de 1 trein, maar logeerde onder ver- trouwd toezicht van ooms en llllillllillllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiillllllllllllllllllllllllllJIIIIIIlË tantes die toevallig ook nog eens veel tijd konden steken in het vermaken van hun logé's. Maar ook daarvoor al, toen het nog oorlog was, ging ik echt met vakantie. Ik logeerde dan bij een boerenfamilie, vrienden van mijn ouders. Het was nog geen half uur fietsen van mijn ouderlijk huis, maar ik was er in een andere wereld. Uitputtend Het was altijd oogsttijd. Ik hielp. Schoven rapen, tegen el kaar zetten en op wagens laden. Ik sjouwde veel maar werkte niet echt. Dat werd ook niet van me verwacht. Maar ook het doen alsof, het nabootsen van de inspanningen van de oude ren, was uitputtend genoeg. Grijs van het stof zat Ut bo venop de wiebelende tas van de laatste wagen van de lange dag. De zon begon onder te gaan. Diep beneden me hoorde ik de knecht vloeken tegen het paard dat, aangespoord door de neerkletsende teugels, van rit me veranderde. Af en toe wer den er wat goedmoedige scheldwoorden uitgewisseld met ook zo'n jonge nietsnut bo venop een passerende wagen met rogge. Met voldoening keek ik naar de talloze roze schrammetjes op armen en be nen, veroorzaakt door aren, raspend als fijn schuurpapier. De schrammetjes gaven me het gevoel de dag wél te hebben be steed. Konijnen Geurend naar groene zeep verzamelde het manvolk zich onder de veranda. Door het open keukenraam werden bor den met dampende stamppot aangereikt. Er werd smakkend dus smakelijk gegeten. „Hier neem nog 'n bord", hield de boerin aan, „jij moet er nog van groeien." Maar ik hield liever wat ruimte vrij voor een extra bord warme karnemelkse pap met stroop. Nagenietend zaten we te kijken naar de rode hori zon, waar de zon was onderge gaan. De wolken pijptabak dienden om de muggen op 'n afstand te houden, zeiden ze. Ik was trots en gelukkig dat Ut bij die sterke mannen mocht zit ten, maar de boerin maakte er steeds weer een einde aan. „Ik heb je moeder beloofd dat ik je op tijd naar bed zou sturen. Vort!" En vort ging ik. Soms droomde ik dan over de zielige konijnen die zich vergeefs pro beerden schuil te houden in dat laatste, onverbiddelijk kleiner wordende, stukje ongemaaid graan. Op het allerlaatst vlucht ten ze zigzaggend het open veld op. Sommige liepen in blinde paniek recht in de messen van de maaimachine. Omdat de boer een weidelijke jager was werd de dieren, die erin slaag den heelhuids langs de maai machine te komen, in elk geval het lot bespaard doodgeknup peld te worden. Het was een gemakkelijke en veel gehanteer de manier om een konijn te ver schalken, maar het mocht niet van de boer. Die ging er 's-za- terdags liever op schieten. (Wordt vervolgd). Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M Brader. Hoofdredactie L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen, bij vooruitbetaling te voldoen: 22,97 per maand; 66,30 per kwartaal of 258,- per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur); Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 dg r"j b kolgfipq Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCBrek. 230301584-Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Robert Why mant IN ZIJN poging het Amerikaanse Congres over te halen president Marcos van de Filippij nen meer militaire hulp te sturen, zal het presi dent Reagan niet goed uitkomen dat zijn in lichtingendienst geen bewijs heeft kunnen vinden dat het nog steeds groeiende verzet op de Filippijnen steun vanuit het (communisti sche) buitenland ont vangt. Zolang dat bewijs name lijk uitblijft, zal het Ameri kaanse Congres waarschijn lijk blijven weigeren het plan van president Reagan goed te keuren om in 1986 president Marcos honderd miljoen dol lar aan militaire hulp te ge ven vier maal zoveel als de Filippijnse president op dit moment ontvangt. De vele berichten over cor ruptie en over de ondoelma tigheid en wreedheid waar mee de regering-Marcos de orde en het gezag tracht te handhaven, doen het voorstel van de Amerikaanse presi dent bovendien ook geen goed. Volgens een verontrus te Amerikaanse regerings functionaris beschouwen veel Filippinos het binnen landse verzet tegenwoordig als 'een goede zaak, omdat het tegen Marcos gericht is. Voor hen zijn de regerings troepen de slechterikken'. In een poging deze situatie te veranderen, vlogen enkele topfunctionarissen uit de VS waaronder CIA-chef Wil liam Casey begin dit jaar naar Manilla om president Marcos op het hart te druk ken de regeringstroepen op peil te brengen en rechtvaar- President Marcos pro beert de Amerikanen ervan te overtuigen dat het verzet op de Filip pijnen door communis ten geïnspireerd is. Amerikaanse deskundi gen zijn ervan over tuigd, dat het leger van Marcos dat verzet niet aan kan. - fotoupi dige verkiezingen uit te schrijven. Dit zou de oproer kraaiers de mond moeten snoeren en Marcos de goed keuring van het Amerikaan se Congres opleveren. 'Het is echter niet gemakkelijk pre sident Marcos te adviseren. Je kan een hoop suggesties doen, maar je wordt al gauw van bemoeizucht beschul digd', aldus een van de top functionarissen. Volgens de Amerikaanse bezoekers heeft het verzet op de Filippijnen zo langzamer hand echter nationale pro porties aangenomen. Defen siespecialist Richard Armi- tage verklaarde een paar maanden geleden tegenover een commissie van het Con gres dat het Nieuwe Volksle ger van de rebellen binnen een paar jaar de militaire ba lans in haar voordeel zou kunnen doen doorslaan. Vorig jaar verklaarde de commandant van de Ameri kaanse marine in de Stille Oceaan, admiraal William Crowe 'verontrust' te zijn over de schamele prestaties van de Filippijnse regerings troepen. Hij stelde voor een Amerikaans-Filippij nse commissie op te richten, die een militair antwoord op het verzet zou moeten uitstippe len. Zijn plan riep ogenblik kelijk herinneringen op aan gelijksoortige organisaties in de jaren zestig, vlak voordat de enorme golf Amerikaanse troepen in Vietnam gepompt werd. Amerikaanse regerings functionarissen zijn bijzon der gevoelig voor het trekken van dit soort vergelijkingen tussen Vietnam en de Filip pijnen. Aan het begin van de jaren zeventig kwam bij voorbeeld aan het licht dat Amerikaanse commando's hun kennis van verzetsbe- strijding gebruikten bij de training van Filippijnse re geringstroepen. Klaarblijke lijk zeer beducht voor publi citeit liet de toenmalige Amerikaanse ambassadeur in Manila de oefeningen sta ken. In juni van dit jaar kwa men de speciale Amerikaan se troepen die op de Filippij nen gelegerd zijn weer in het nieuws. Een Filippijnse pro fessor verklaarde tegenover journalisten dat de Filippijn se bases van de Amerikaanse marine en luchtmacht - Spe cial Unit Warfare One en First Special Operations Squadron - 'gespecialiseerd waren in directe militaire in terventie' en ingezet konden worden bij een toekomstige Amerikaanse interventie in de Filippijnen. De Ameri kaanse ambassade ant woordde hierop dat noch de door de professor genoemde afdelingen, noch andere Amerikaanse legereenheden ooit betrokken waren ge weest 'bij militaire operaties' op de Filippijnen. Feit is ech ter dat er in de Filippijnen speciale anti-guerrilla com mando's getraind worden, die, indien nodig, ingezet kunnen worden. President Marcos heeft on langs in een tv-interview ge zegd dat hij zich zou kunnen beroepen op het uit 1951 stammende defensieverdrag tussen Washington en Mani la 'wanneer de infiltratie en het verzet zo groot worden dat de zaken uit de hand dreigen te lopen'. Dat zou be tekenen dat hij het Ameri kaanse leger te hulp kan roe pen. Washington voelt hier ech ter weinig voor. Het is zeer de vraag of het Amerikaanse le ger zich in het probleem van het Filippijnse verzet zou willen mengen, vooral omdat enig bewijs van actieve bui tenlandse steun aan het ver zet ontbreekt en het om een zuiver binnenlandse aange- legeheid lijkt te gaan. Volgens het Nieuwe Volks leger van de rebellen zelf is ongeveer negentig procent van hun wapenvoorraad buitgemaakt op de Filippijn se regeringstroepen. 'Hoe meer geweren Amerika aan de regering hier verkoopt, hoe beter bewapend het Volksleger zal zijn', aldus een sympathisant van de rebel len. Onder Amerikaanse de fensie-deskundigen heerst het sterke vermoeden dat de Filippijnse regeringstroepen het Volksleger van de rebel len zonder Amerikaanse mi litaire hulp niet onder con trole zal kunnen brengen, laat staan kunnen verslaan. Wanneer er een reden ge geven moet worden voor de Amerikaanse steun aan Mar cos' strijd tegen de rebellen, dan is het dat deze rebellen 'verstokte communisten' zijn de woorden van een ambas sade-lid en dat er belangrijke Amerikaanse belangen op het spel staan. De twee eer der genoemde Amerikaanse bases zijn van 'essentieel be lang' voor de Amerikaanse strategie in de Indische en de Stille Oceaan en moeten als tegenhanger dienen voor het groeiend aantal Russische militairen in Vietnam. Het nieuwe Volksleger heeft ech ter gezworen de 17000 Ameri kaanse militairen naar huis te zullen sturen. Ze mogen terugkomen, 'maar dan als toeristen', aldus een officiële publikatie van het Volksle ger. Ondertussen is het aantal Amerikaanse trainingspro gramma's voor de Filippijnse regeringstroepen opgevoerd en zijn er meer Amerikaanse militaire adviseurs paar Ma nila gestuurd. Vooral aan communicatie en logistiek, twee gebieden waarop de Fi lippijnse defensie bijzonder inefficiënt is, zal veel aan dacht besteed worden. Het Amerikaanse gezichtspunt is echter dat alle inspanningen om het verzet te bestrijden slechts succes zullen hebben, wanneer er militaire hervor mingen komen en de rege ring probeert een einde te maken aan de sociale en eco nomische problemen van het land. Copyright The Guardian/De Stem Door Steven Rosenfeld, Associated Press DE DURE dollar, vol gens velen de reden van de zware crisis in de Amerikaanse industrie, maar ook van de beteu geling van de inflatie, lijkt definitief op zijn retour. De afgelopen vijf jaar heeft de Ameri kaanse munt steeds nieuwe koersrecords ge broken. Sinds de laatste piek in fe bruari is de koers van de dol lar tegenover de belangrijk ste andere valuta's op het ogenblik ruim 15 procent ge kelderd en weer op het ni veau gekomen van midden vorig jaar. Maar zelfs als die koersdaling doorgaat mag niet worden gerekend op een snel herstel van de schade die de dure dollar heeft aange richt aan de Amerikaanse economie door een ongeëve naard tekort te scheppen in de handelsbalans met het buitenland, menen deskundi gen. 'We gaan in de goede rich ting, maar er zal geen snelle verandering komen die soe laas biedt aan die sectoren van de economie waar de laatste jaren de hardste klappen zijn gevallen', oor deelt Lawrence Kreicher, econoom van de vooraan staande bank Irving Trust. Hij vreest zelfs dat een da lende dollar de inflatie weer zal aanwakkeren. Toen de dollar in 1979 aan zijn opmars begon leidde dat tot een stroom van relatief goedkope importprodukten in de VS waardoor de Ameri kaanse produktiebedrijven zowel uit de binnen- als bui tenlandse markten werden geprijsd. Positief bijver schijnsel was dat de inflatie die in 1979 nog 13,3 procent bedroeg daalde tot 4 procent in 1984. De dollar staat al ruim 4 maanden onder druk, maar is volgens een becijfering van de Federal Reserve Board (het stelsel van Amerikaanse centrale banken) nog altijd 65 procent meer waard in ver gelijking met de tien belang rijkste andere valuta dan 5 jaar geleden. 'Deze daling brengt de dol lar uit de ionosfeer in de stratosfeer, maar ik ver wacht op korte termijn geen ingrijpende repercussies,' al dus David Ernst, econoom bij het adviesbureau Evans Eco nomics in Washington. Hij vreest dat het reusachtige te kort op de overheidsbegro ting moeilijker te financieren valt en daardoor zal toene men als de daling van de dol lar aanhoudt. Buitenlandse investeerders die voor mil jarden dollars hebben belegd in staatsleningen zullen zich dan willen indekken tegen het risico van koersverlies en voortaan alleen nog tegen hogere rente geld lenen aan de Amerikaanse overheid. Volgens valutahandelaren is het feit dat de dollar min der gewild is geheel te ver klaren uit het stagneren van de economische groei in de VS en het dalen van de rente. Het rendement van beleggin gen in dollars loopt daardoor terug en maakt investerin gen buiten de VS weer aan trekkelijker. Dat het herstel van de Amerikaanse economie niet doorzet wordt weerspiegeld in het reusachtige tekort op de buitenlandse handelsba lans dat vorig jaar 123 mil jard dollar bedroeg. Volgens het ministerie van handel komt dat tekort dit jaar zelfs tussen de 140 en 160 miljard te liggen. De dure dollar is hiervan de belangrijkste oor zaak, aldus de Conference Board, een door het bedrijfs leven gefinancierd onder zoeksinstituut. Volgens dit instituut werkt 10 procent van de grootste produktiebe drijven hierdoor op vermin derde capaciteit. Volgens Kreicher zal de positie van het Amerikaanse bedrijfsleven in de concur rentie met het buitenland tot zeker 1987 verder verslechte ren. Voor het buitenland heeft een goedkopere dollar uit eenlopende gevolgen. Voor de EG is de dure Amerikaanse munt al lang een steen des aanstoots. Olie en andere grondstoffen die op de we reldmarkt in dollars moeten worden gekocht hebben de kosten van levensonderhoud in de EG-landen opgejaagd. Olielanden daarentegen zul len hun inkomsten zien te ruglopen. Sinds 1980 is de dollarprijs die zij voor een vat olie krijgen al met 6,7 procent gedaald. Omgere kend tegen de valuta van de meeste andere landen steeg de olieprijs echter aanmer kelijk. De EG ziet in de dure dol lar ook de belangrijkste re den dat de inflatie binnen de Gemeenschap weer aanwak kert en momenteel op een ho ger peil ligt dan in de VS. Waarnemers geloven niet dat de recente koersdaling van de dollar er toe zal leiden dat beleggers en geldhande laren hun vertrouwen in de Amerikaanse munt massaal zullen opzeggen. De afgelo pen jaren zijn geldhandela ren al te vaak bedrogen uit gekomen door dollars te ver kopen op grond van onjuist gebleken voorspellingen dat de munt zijn top bereikt had. Het is dan ook heel goed mo gelijk dat de dollar, hoewel over zijn hoogtepunt heen, toch weer stijgt voordat de val definitief begint, aldus Ernst. AYATOLLAH Khomei ny, Gids van de Revolu tie, heeft de Iraanse geestelijkheid kortgele den gewaarschuwd voor een scheuring in het front van de sji'itische clerus. Dit zou kunnen leiden tot 'de eeuwige verdoemenis van ons al len', aldus het symbool van de islamitische re volutie. Volgens Iraanse ballingen in Parijs is dit een van de aanwijzingen van de laatste tijd dat de kritiek uit de religieuze hoek op het islamitische bewind aan het groeien is. Een delegatie onder leiding van ayatollah Mohammad Amini, die de ruim 17.000 in Qom levende studenten en docenten van de theologiefa- culteit vertegenwoordigt, werd vorige week door Imam Khomeiny in zijn residentie in Noord-Teheran ontvan gen. De waarschuwing van Khomeiny verscheen in de gecensureerde Iraanse pers, maar de 25 minuten durende toespraak van Amini niet. Een kennenlijk door Amini zelf opgestelde verklaring werd in Parijs verspreid door ballingen, die aanhangers zijn van groot-ayatollah Gol- paygani in Qom. Golpayga- ni's geestverwanten in Lon den en West-Berlijn maak ten bekend dat de mullahs (geestelijken) in Qom Kho meiny 'enige bedenktijd' hebben gegeven om 'oplos singen voor de brandende problemen van het land te vinden'. 'De echte religieuze leiding in Iran heeft zich in haar verklaring duidelijk gedistantieerd van de zwendelaar Khomeiny', aldus aya tollah Seyyed Mehdi Rouhani, de leider van de sji'ieten in Europa. - foto afp Golpaygani, die de islami tische revolutie principieel ondersteunt, zou zich tot een van de sleutelfiguren ont wikkelen van de 'loyale op positie'. Volgens ballingen in Parijs verwoordde de delega tie van Amini de opvattingen van Golpaygani. In de openbaar gemaakte verklaring hebben de geeste lijken Khomeiny drie eisen voorgelegd: 1. een snelle en 'eervolle' beëindiging van de oorlog met Irak; 2. amnestie voor circa 50.000 gevangenen; en 3. de vervanging van pre mier Moussavi door een be kwamere politicus. Khomei ny zou op geen van de eisen positief hebben gereageerd. HET AMERIKAANSE onderzoekspro gramma naar een verdedigingssysteem in de ruimte, het Strategisch Defensie Initia tief (SDI), beter bekend als Star Wars, be gint steeds meer verzet te wekken in de wetenschappelijke wereld. Een groep natuurkundigen van de universiteit van Illinois is een campagne gestart om in het hele land hun collega's te manen geen fondsen te accep teren van het ministerie van defensie. Een Amerikaanse computerdeskundige, profes sor David Parnas, die werkzaam is bij de Victoria- Universiteit in Canada, en als adviseur was aan getrokken bij het Bureau voor Marine-onderzoek, heeft ontslag genomen na de eerste bijeenkomst van zijn adviescommissie. Parnas zegt in zijn ont slagbrief dat het onmogelijk zal zijn de enorme hoeveelheid computers die bij het ruimte-systeem betrokken zijn op een betrouwbare manier te pro grammeren. Volgens Parnas zal het meeste geld dat aan het onderzoek wordt uitgegeven wegge gooid blijken te zijn. President Reagan heeft het programma steeds gepresenteerd als een mogelijke vervanging voor het kernwapen-beleid van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. Dit beleid is gebaseerd op het principe dat een land na een 'first strike' door de één voldoende kernwapens moet overhouden om effectief terug te kunnen slaan. Het Star Wars-programma berust vooral op een grote hoeveelheid computers en software. Het Pentagon heeft een systeem voor ogen waarbij in de ruimte cirkelende sensoren raketten tijdig ont dekken, eventuele afleidingsprojectielen kunnen herkennen en het aantal afgevuurde raketten kunnen tellen. De sensoren moeten ook de trajecten van de af gevuurde raketten kunnen berekenen en doelen kunnen opsporen, wapens kunnen richten. Ze moeten kunnen vaststellen of er treffers zijn ge plaatst en eventueel raketten kunnen richten voor het afvuren van extra-projectielen. Larry Smarr, een van de geleerden uit Illinois, legde uit waarom hij tegen het Star Wars-idee is: 'Naar mijn ervaring als natuurkundige, die heel wat behoorlijk lange computer-programma's heeft geschreven, is het onmogelijk een program ma te schrijven dat omvattend genoeg is om dit klaar te spelen en het meteen de eerste keer goed te doen, want dat is wel nodig.' Volgens Smarr zijn er in de nabije toekomst in de computertechniek geen ontwikkelingen te verwachten die dit moge lijk zouden maken. Fred Lamb, natuurkundige die als woordvoer der voor de Illinois-groep optreedt, verklaarde dat 47 van de 60 aan de universiteit verbonden geleer den een verklaring hebben ondertekend waarin Star Wars 'technisch twijfelachtig en politiek on verstandig' wordt genoemd. Een woordvoerder van het Star Wars-program ma, luitenant-kolonel Lee DeLorme, wilde geen commentaar leveren op de campagne in Illinois. Gevraagd naar zijn mening over het ontslag van Parnas verklaarde DeLorme dat het Pentagon zich bewust is van het feit dat de huidige compu tertechniek nog geen oplossing heeft voor de toe komstige problemen. 'Maar dat was ook niet de opdracht aan de advies-groep,' voegde hij eraan toe. 'We hebben gevraagd de huidige stand van de techniek te inventariseren en wegen aan te geven die we zouden moeten bewandelen. In plaats daar van nam Parnas ontslag.' (AP) Ayatollah Seyyed Mehdi Rouhani, die zichzelf ziet als 'leider van de sji'ieten in Europa', zei in zijn verblijf plaats Parijs: 'De échte reli gieuze leiding in Iran heeft zich in haar verklaring dui delijk gedistantieerd van de zwendelaar Khomeiny'. Hajj Hassan Tahami, aan hanger van Golpaygani in West-Berlijn, zei dat de dele gatie onder leiding van Ami ni Khomeiny de 'laatste aan wijzing' heeft gegeven. 'Dit is geen ultimatum', aldus Ta hami. 'In de islam moeten al le moslims het rechte pad kennen en voor het verkeer de gewaarschuwd worden. Dit is tijdens de bijeenkomst gebeurd. Religieuze leiders willen zich niet met de poli tiek bemoeien, maar zij vin den het hun plicht de waar heid te zeggen'. Nu de meeste verzetsgroe pen in Iran zijn uitgescha keld, dient de Iraanse over heid zich bezig te houden met de ontevredenheid onder de ulama (geestelijkheid). Tot nu toe is het regime zich ta melijk coulant opgetreden tegen religieuze dissidenten. Voor zover bekend is er sinds de revolutie (februari 1979) maar één geestelijke terecht gesteld,terwijl niet meer dan 200 in de gevangenis verdwe nen. De overgrote meerder heid van de ruim 185.000 mul lahs en theologiestudenten gedraagt zich loyaal ten op zichte van de Islamitische Republiek of laat zich niet met politiek in. De jongste aanval van de mullahs was afkomstig van groot-ayatollah Abol-Qas- sem Moussavi Khoi, een van de hoogsten in de sji'itische hiërarchie. Hij noemde de oorlog tussen Irak en Iran 'zondig', omdat moslims mos lims doden. Een soortgelijke verklaring werd uitgegeven door groot-ayatollah Hassan Tabatabai-Qomi uit Mashad. Hij zou daarvoor huisarrest opgelegd hebben gekregen. In kringen van uitgeweken Iraniërs werd vernomen dat vooral premier Mussavi het mikpunt is geworden van de kritiek van de ontevreden ulama. Zij zullen naar ver wachting de presidentsver kiezingen, die vermoedelijK op 25 juli plaatsvinden, aan grijpen om hun grieven me61' ruchtbaarheid te geven. To een verheviging van de machtsstrijd zou het in de sji'itische rouwmaand Mu- harram kunnen komen en tijdens het pelgrimseizoen naar Mekka van september tot december. 'Khomeinys horden plaat- sen de islam en de gehele sji- 'itische geestelijkheid in ee slecht daglicht', aldus ayatol lah Rouhani. 'Daarom is hei onze plicht aan te tonen d de islam en Khomeiny niet identiek zijn en dat met al e mullahs zo zijn zoals nij (DPA) SCHIPHOL (ANP) - De Ko- pioklijke Marechaussee op Schiphol heeft in de eerste zes piaanden van dit jaar 874 pensen de toegang tot ons land geweigerd. In de eerste helft van 1984 gedroeg dit aantal 705. Dit beeft de plaatsvervangend commandant van de brigade- gchiphol, P. Verdonk, maan dagmorgen meegedeeld. De stijging van het aantal geweigerden is volgens Ver donk het gevolg van het tot twee maal toe weigeren van een grote groep vreemdelin- DEN HAAG (ANP) - Voor 1 meenschappelijke markt als meer dan voor enig ander la schap. In Nederland is een groter voor andere EG-landen dan blijkt uit een overzicht dat dt gelijks bestuur' van de Gemee woord op vragen van een Gri< ment. In de jaren 1980-1984 ging derlandse uitvoer naar and< gisch-Luxemburgse Economi melde dit percentage rond de cent. Van de invoer in Nederl rend van 52,4 tot 54,0 afkom Ierland varieerde dit rond de se Economische Unie rond de WAT is wijsheid? Allerlei becijf denlast van het rijk nog onvers aflossing in de komende jaren i samenleving zullen leggen. Dit sten, gekoppeld als ze zijn aan den slinken. Een voortgezet b< verdere daling van het financier digheden zeer wel te verdediger Het kabinet heeft echter and accoord van CDA en WD waan tittel of jota veranderd mocht \a nen niet langer het enig zaligmr Ruding (Financiën), die overige ten, is besloten voor 1986 geno bezuiniging dan was overeenc daling van het financieringstel daardoor niet gehaald worden. Er is weinig fantasie voor nod sen dit besluit en de gemeenter gen van 1986. De maatschappe gingsbeleid is groot. Regeringsi legen laten liggen, zouden bij ning gepresenteerd krijgen. Zie al voor de PvdA een daverende Naast partij-politieke overwec motieven een rol. De werkloos onacceptabel groot. Het mag t ken, voor de wind gaan, onderr markt zijn aangewezen, maker bestedingsmogelijkheden van h den door. Door de koopkracht t doen stijgen zou juist deze s broodnodige injectie krijgen, di werkgelegenheid positieve effec Staande voor de keuze tuss overheidsfinanciën en een ver Lubbers dus aan het laatste de is op zakelijke gronden te verd na drie magere jaren, niet ope De teugels worden maar een t trefwoord voor het kabinetsbeis doelstelling, waarmee de club ben, geen geweld aangedaan. VANZELFSPREKEND voelt oo Kerken zich ten nauwste betrc maatschappij dreigt op te dele ben en de grote groep van hen, komen. Erger nog: die bij voorl leiding geen kans hebben om o bpgenomen. Door de Raad wi "berd op mogelijkheden om w> beid te bieden. De laatste vrucf de brochure 'Niemand zonder verantwoordelijkheid van de Ra Jammer genoeg echter is h een nog onvoldragen vrucht. L belangrijkste conclusie van he doeltreffende manier om de w versnelde invoering is van d werkweek terug te brengen tot oachte maar zij staat haaks op Los van de vraag of de werk achteruitgang in inkomen te ac "elpen, leidt een versnelde a vengrijke inkomensdaling. De actor is bij het op peil houden «ju nog meer teruglopen met we uitstoot van arbeidskrachter ten vierdaagse werkweek Productie-proces in het hor p reden, dat er onder de w eerd personeel zit om openv stsn aan vakmanschap en opl 'ellende economie een van 'boosheid. Wat dit betreft li an het idee van minister De I oende geschoolde jonge werk aten scholen. Dwang is nooit npelui werkelijk wil helpen m eoen gepast gebruik van durv duizenden jonge mensen he -gekregen van de mallem en de verzorgingsstaat. Hun studeren achterhaalde zaki non !)lerefluiters-mentaliteit zijr zen alleen helpen door hi no?9en 9een werk zonder gc reiri 'e sohu'd te bekennen on a nu verdwaald op de arbeic

de Stem | 1985 | | pagina 2