VOOR ELFDE MAAL IN SAS VAN GENT Gastouders onmisbaar Westdorpe neemt afscheid hoofd St. Josephschool DEELNEMERS Steeds voor alle rangen, standen en leeftijden Plaatselijk nieuws restie, GEVONDEN VOORWERPEN DINSDAG 16 JUL11985 D1BT1M VAN ZEELAND tof 28 - 30 >t7 it 19 17.50 37.50 NTE •h Sioux-Indianen iek. Het overkomt u, n uw buurt of dorp. i de binnenstad heeft igheid van de slaap- ■erd. ar uithoek,kan erover plotseling vervangen :n stille driekamerflat, saam. Dat 't niet altijd doe je eraan? Als u Touw-van-hiemaast" eft dat al een minder ekt, komt u wellicht /emmen, 'n vreemde sus doen of gewoon z'n tweetjes helpen in loen voor bejaarderf e eenzaamheid ten en pakt een boek. De n als u ideeën op wilt Telefonische Hulp telefoonboek, nummer 030-94 24 24 dichtstbijzijnde hulp- matie over de moge- e wereld aarn SAS VAN GENT - De stichting Sasse Folklo- reweek, organisator van het jaarlijkse inter nationale volksdansfestival in Sas van Gent, maakt zich op voor de komende folkloreweek. Samenwerking Intocht STOP OPETEN EIGEN HUIS: 'Koopverzekering is onvoldoende' Bejaarden Kwaliteiten Eerste les ZESTIENDE GENTSE FEESTEN Oostburg Westdorpe Zandstraat markten examens T16 PAGINA ZEELAND 3 (klapbare "sli ther" fauteuil Talel 60x80 cm met weer- bestendig Mecalit blad :hten van een opslag- het perceel Juliana- )v. de heer J.C. Mar kers van de gemeente kennis, dat zij voorne- het ter plaatse geldende Ike Bebouwingsconcen- Iartikel 19 van de Wet op 1 artikel 50, lid 8, van de - te verlenen voor het stallingsruimte op het Heikant, kadastraal be klag- en stallingsruimte estemming „landbouw, [armee het bouwplan iri I van 17 juli 1985 gedu- afdeling algemene za- left tegen het bouwplan, Temde termijn schriftelijk n wethouders. ester, Mr. F.A.W. Jacobs Maris, J.F. van Denderen Van onze correspondent SAS VAN GENT - De Sioux Indians. Een 18 personen tellende volks dansgroep uit het Ameri kaanse South Dakota, binnenkort te gast op het elfde Sasse folklorefesti val. Samen met organisa toren van gelijkwaardige festivals in Heyen, Hel- lendoorn en Zelhem, haalde de Sasse folklo- restichting deze groep naar Europa. Als je alleen afgaat op de naam, een groep waarvan we geen tradi- tonele volksdansvoorstel- jing moeten verwachten. Wat dan wel? Wim ten Hoor en Rudi Clemminck van de folkiorestichting: „Deze mensen leven daar in in Amerika in een re servaat en brengen voor zover onze informatie strekt, Indianendansen met een rituele uitbeel ding van stamgebeurte- nissen. Verder weten we nog niets over deze groep. Wel is het zo dat de groep zich nog nooit gemanifes teerd heeft op een festi val in een vorm als de on ze. Men is voor de eerste keer in Europa en hier een maand op toernooi onder begeleiding van twee ambassade-mensen. Onze contacten met deze groep verliepen via Heyen, die via een mis sionaris eerste contacten met de groep wist te leg gen. De sponsoring voor de groep verliep aanvan kelijk wat moeilijk, maar door bemiddeling van vliegtuigmaatschappij Martin Air (die ƒ30.000,- inbracht) is een en ander rond gekomen". De Sioux Indians treden op in Sas zaterdag 20 juli tijdens de openingsvoorstelling op de Markt, aanvang 20.00 uur. ss&s :i iet de Stichting Ideele Reclame SU® Folklorefestival nog grootser van opzet Van onze correspondent Een week die in vergelijking met de folklorefesti- vals van voorgaande jaren mogelijk nog grootser van opzet is en waarvan het programma omvangrijker is dan ooit. „Je moet het eigenlijk een beetje gaan verge lijken met de Gentse Fieste", aldus Wim ten Hoor, voorzitter van de folkiorestichting. „Wel in het culturele vlak natuurlijk. Je zou kunnen zeg gen dit wordt een week folklo re in de ruimste zin van het woord. Duidelijk in ieder ge val is dat we willen streven naar een stijgende lijn in kwa liteit en aanbod". Beperkte het volksdansfestival in Sas van Gent zich in de beginjaren slechts tot voorstellingen van enkele groepen die alleen dansten, nu is het een vol waardig folklorefestival ge worden met deelname van een groot aantal internationale groepen die zich behalve op dansgebied ook op andere wij ze folkloristisch naar buiten presenteren. Het programma van de elf de internationale folklore week liegt er dan ook niet om en vermeldt volksdansgroepen uit Turkije, Polen, de Oekraï ne, Engeland, Amerika, Zwit serland, België en Nederland. Van onze correspondent SAS VAN GENT - 'De organisatie van de Sasse folklore week valt en staat met de gastouders'. Een veel gehoorde opmerking van betrokkenen bij de organisatie van het Sasse folklorefestival en een die men nauwelijks in twij fel hoeft te trekken. Het is immers waar dat men op z'n Sas' gezegd 'het hele zaakje wel op je buik kan schrijven' als je als organisatie geen beroep kan doen op welwillen de mensen voor de huisvesting van buitenlandse volks- dansers. „Financieel betekent dit natuurlijk een enorme mee valler (de mensen doen dit pro deo) en daar zijn we onze gastouders enorm dankbaar voor", aldus Wim ten Hoor, voorziter van de organiserende stichting Sasse folklore- weke. „Zonder hun gastvrije medewerking is de folklore week gewoonweg onmogelijk". Ook dit jaar worden zo'n 167 buitenlandse slapers in Sas van Gent ondergebracht. Mevrouw Julia Bruggeman, coördinatrice huisvesting, hierover: „Gelukig verliep de werving ook dit jaar vlot en hebben we vrij snel de zaak rond gekregen. Het is fijn te constateren dat mensen er nauwelijks een punt van maken om vreemden in huis te halen". Bijzondere belangstelling onder de gastouders gaat de ze keer uit naar de families Titulaer en Van de Wal, bei den uit Sas van Gent, die al voor het tiende jaar (een jubi leum dus) buitenlandse dansers in huis krijgen. Een bij zondere en onmisbare taak. Wim ten Hoor schat het aantal deelnemers op de eerste zon dag van de folkloreweek, zon dag 21 juli, op zo'n 500. Het festival staat dit jaar in het kader van de culturele sa menwerking tussen de provin cies Zeeland, Oost-Vlaanderen en West-Vlaanderen. Als rode draad loopt in dit kader onder meer een tentoonstelling van dorps- en stadsgezichten en landschappen uit Zeeland en Vlaanderen door het pro gramma. Deze expositie is in gericht in cultureel centrum De Speye en is behalve mid weeks op alle dagen van de folkloreweek te bezichtigen. Eveneens in dit kader, en nieuw in het programma, is de culturele, folkloristische en gastronomische avondmarkt vrijdag 26 juli, als deel van een tweedaagse culturele en folk- loristiche manifestatie. De deelnemende landen presente ren in kramen dan hun leefge woonten en verder zijn er volksdansen, folkorkesten, to neel, poppenspel, oude am bachten, volksspelen en meer. Ook de Sasse middenstanders haken op deze avondmarkt in. Een ander nieuw program ma-onderdeel is de folkloristi sche intocht in het Sasse ha ventje zondag 21 juli om 14.30 uur. Delegaties van 15 deelne mende groepen worden dan in de rijkelijk versierde haven op platbodems binnengetrokken door deelnemers van het St.- Jorisgilde, het vroegere Sasse Schepentrekkersgilde. De noeste schepentrekkers zingen dan zelfs het traditone- Een van de (Poolse) dansgroepen die naar Sas van Gent komen. FOTO ARCHlfct- uc o i ETTEN-LEUR - De koopver zekering, waarnaar staatsse cretaris Brokx een onderzoek laat instellen, geeft de eigen huisbezitter onvoldoende ga rantie. Het geeft alleen de hy potheek-verstrekker meer ze kerheid. Dat schrijft de actiegroep 'Stop opeten eigen huis' aan staatssecretaris G. Brokx. De groep reageert daarmee op de aankondiging van Brokx dat een werkgroep deze koopver zekering gaat onderzoeken (Zie Stem 10 juli). Ie Schepentrekkerslied en het lied van Sas van Gent. Een voorbeeld van een stukje folk lore dus. Herman van de Berg en Alex Hilbrink verrichtten in dit kader heel wat vorsers- werk om de tekst van deze oude liederen boven water te krijgen. Ook de festivalvoorstellin gen, het kader van de presen tatie, vertonen een nieuw randje: het Gemengd Koor van Westdorpe brengt bege leidende zang en een speciaal combo, samengesteld uit leden van showband The Arno's, be geleidt de voorstellingen. Daarnaast wordt iedere festi valvoorstelling voorafgegaan door een speciale welkomst tune van een blazersensemble. Mevrouw de Lobelle, first lady van het Franse Bailleul en mevrouw Dusarduijn, bur gemeestersvrouw van Sas van Gent, verrichten de officële openingshandeling van het festival voor het begin van de openingsvoorstelling op de Markt, zaterdag 20 juli om 20.00 uur. Daarvoor is er 's middags om half drie een fes tivalvoorstelling op de Markt. Vrijdagavond 19 juli arrive ren de buitenlandse gasten in Sas van Gent. De andere festi valvoorstellingen, steeds op de Markt, zijn zondag 21 juli, maandag 22 juli en zaterdag 27 juli. Zondag 21 juli is er verder om 11.00 uur een oecumenische kerkdienst in de rk kerk met aansluitend een broodmaaltijd in De Speye. De officiële ont vangst van de buitenlandse groepen, dit jaar niet in de Sasse burgerzaal, maar in cul tureel centrum De Speye, door het Sasse gemeentebestuur, is maandag 22 juli om 10.00 uur. Diezelfde dag is er voor de Sasse en Asseneedse bejaar den en Zonnebloem-leden een voorstelling in De Speye. Maandagavond is er hier een verbroederingsavond. Dins dag, woensag en donderdag presenteert een aantal groe pen zich onder meer in Gent, De Panne, Breskens en Mid delburg Zaterdag 27 juli is er 's avonds om acht uur een af- scheidsvoorstelling gepland op de Markt en de groepen ver trekken uit Sas van Gent zon dag 28 juli, de dag van de Gro te CPC-prijs, een wielerronde voor amateurs en beroepsren ners. Bij slecht weer zijn alle voorstellingen in cultureel centrum De Speye. In het folkloristische pro gramma wordt door de deel name van de vele groepen een uiting van cultuur en dansex- pressie gegeven uit alle wind streken. De folkloredansen worden in authentieke kos tuums, met authentieke pas sen, bewegingen, figuren en melodieën aan het publiek voorgeschoteld. Het festival werd onder meer financieel mogelijk gemaakt door de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen, het minis terie van WVC, de gemeente Sas van Gent en diverse be drijven, banken en instellin gen uit Sas van Gent en omge ving. SAS VAN GENT - De groepen, die deelnemen aan de elf de uitgave van het folklorefestival te Sas van Gent,zijn: De Grutmoole, Sas van Gent; Piliczanie, Polen; Gehem, Turkije; Cuplak, Oekraïne; Sioux Indians, Amerika; Morris Dancers, Engeland; Toon en Tine, België; De Uiltjes, België; Adliswiler, Zwitserland; Scaldis, Hein- kenszand; Turkse jeugdgroep, Terneuzen; The Arno's, Sas van Gent; Gemengd Koor, Westdorpe; Paepemutsjes, België en verder een Vlaamse groep en een Zeeuwse groep. Van onze correspondent WESTDORPE - De gemeen schap Westdorpe heeft in groten getale afscheid geno men van Emery Hendriks als hoofd van de basisschool St.-Joseph. Deze functie be kleedde hij sinds 1 januari 1956. De heer Hendriks zit bijna veertig jaar in het on derwijs en maakt van de ge legenheid gebruik om per 1 augustus met vervroegd pensioen te gaan. Een van de hoogtepunten van het afscheidsfeest op school was een door de schoolkinderen opgevoerde musical. En op de afscheids receptie in de bovenzaal van de school kwamen enkele honderden oud-leerlingen, vrienden en bekenden de heer en mevrouw Hendriks de hand drukken, vaak ge- Paard gaande met bloemen en geschenken. Verscheidene sprekers Prezen het scheidende schoolhoofd van Westdorpe °m zijn uitstekende kwali teiten. Hij heeft zich, zowel op school als in het maat schappelijk leven en in het verenigingsleven, een goed organistor getoond. Leuk op de afscheidsre ceptie was de aanwezigheid van nagenoeg de voltallige klas die hij in Westdorpe voor het eerst les gaf na zijn benoeming aan de St.-Jo- sephschool. Ook verscheide ne besturen van instellingen en verenigingen waren naar deze geanimeerde receptie gekomen. De heer Hendriks wordt met ingang van het nieuwe schooljaar opge volgd door G. Langeraert, die directeur wordt van de baisschool in Westdorpe. De kleuterschool en de lagere school zijn nu samenge voegd tot een basisschool. De heer Hendriks (midden) ontvangt uit handen van burgemees ter W. Dusarduijn de ere-medail le van Sas van Gent. Links me vrouw Hendriks. - FOTO WIM KOOYMAN OOSTBURG - Bij de volgende politiebureaus kan men inlich tingen krijgen over gevonden voorwerpen: CADZAND - Bruine portemonnee met inhoud. AARDENBURG - Sleutel, kabelslot, herenfiets, sleutelhanger met drie sleutels. IJZENDIJKE - Sleutel aan sleutelhanger. OOSTBURG - Voor- en achterwiel, zeillat, ribcord kinderwa gen, sleutelring, herenbril, siervelg van auto, gouden kettinkje, sleutelring met 2 sleutels, portemonnee met inhoud, fietssleutel aan hanger, portemonnee met inhoud, blauwe kinderjas, zilve ren ketting, portemonnee met inhoud, bruine leren pennenzak, adresboekje, mondbeugel. BRESKENS - Zwarte damesfiets, zilveren ketting. SLUIS - Bruine portemonnee met inhoud, brillekoker met bril, regenjack in tasje, bosje sleutels aan kogelkettinkje, zilveren armbandje, armband met naamplaatje. Van een onzer verslaggevers GENT - De eenzijdige be langstelling van de Belgi sche pers is bij de bekend making van het programma in etablissement Camelia aan de Zeugsteeg illustratief voor de ongecompliceerd heid en oprechtheid van de Gentse Feesten. „De prijs van een pintje?". „Hoeveel toiletwagens komen er bij het St. Jacobsplein te staan". Een afkeurend gemompel stijgt op als Guido de Leeuw van de beheerraad bekend maakt dat Gent dit jaar één wc wagen minder opstelt, 'vanwege de bezuinigingen'. „Hoeveel brillen zijn dat?". Het gemompel zwelt aan tot zacht boegeroep als wordt verteld dat voor de eerste keer in de geschiedenis van de feesten bier in plastic be kers wordt getapt. „Behalve voor de mensen die om een glas vragen". De Gentse Feesten. Eten, drinken, dansen, de zot spe len. Tien dagen lang, van 20 tot en met 29 juli: De feesten hebben vanwege het sterk vercommercialiseerde ka rakter ervan weliswaar veel van hun oude glorie verlo ren, maar dat is volgens Guido de Leeuw niet ten koste gegaan van de oor spronkelijke doelstelling. „De geest van de Gentse feesten is overanderd geble ven", zegt hij met overtui ging in zijn stem. „De eerste bedoeling is altijd gewéést en is ook nu een gratis ont moetingsplaats te zijn voor alle rangen, standen en leef tijden". Maar het verschil met zestien jaar geleden is groot. In de begintijd ging oprich ter Walter de Buck (50 nu) met een 'dweilorkestje' de Gentse terrasjes langs. Zes tien jaar later is de klein schaligheid van zijn initia tief uitgegroeid tot een da verend festijn dat 'de buurt rond St. Jakobs op zijn grondvesten doet trillen', al dus een persbericht van de beheerraad. Opvallend voor de Fees ten van dit jaar is de grote inbreng van Nederlandse groepen met als uitschieter De Gigantjes. Een dagelijks terugkerend element in het uitgebreid programma is de talk-show die steeds door wisselende presentatoren op het groot podium bij St. Ja cobs wordt geleid. De eerste en de laatste dag kruipt Walter de Buck, eregast op 'zijn' feesten, achter de mi crofoon. De tussenliggende shows worden gepresen teerd door onder meer Coen- raed de Waele, Mark Lefê- vre, William Philips en drs. P. Een greep uit de gasten in die talkshows: Johan An- thierens, Patricia Paay, Bart Peeters, Jo de Meyere, Dora van der Groen. Een dagelijks terugkerend element, eveneens op het groot podium bij St. Jacobs, is ook de quiz 'Ken uw Gents', waarin prominente en minder prominente per soonlijkheden aan de tand worden gevoeld over hun kennis over alledaagse za ken in het Gentse. De officiële opening zater dag 20 juli, na de talkshow van 15.00 tot 17.00 uur en de quiz van 20.00 tot 20.30 uur wordt verricht door Walter de Buck. Achtereenvolgens treden op de openingsavond op Fatala, Paolo Passionato and the Pennies from Hea ven en Claw Boys Claw. In de tent, podium 2, treden vanaf 21.00 uur Mahenka Ange op, gevolgd door Wal ter de Buck en groep, Super session en Bal met Midnight Sex. Los van de activiteiten bij St. Jacobs is het centrum van Gent tijdens de feesten bezaaid met drink en eet tentjes en diverse kermisat tracties. Traditiegetrouw trekt vooraf aan alle feeste lijkheden een bonte stoet door de straten van Gent. Vertrek vanaf de Sint-Ja- cobsnieuwstraat. Aanvang 14.00 uur. Softbal - Gymleren van het voortgezet onderwijs in West- Zeeuwsch-Vlaanderen hielden op het sportcomplex De Veer- hoek een interscholair softbal- toernooi. In actie kwamen 18 teams, verdeeld over drie pou les. Eindstanden: Poule 1: 1. Eloy/ KWL, 2. LTS, 3. Eloy H3. Poule 2:1. Docenten, 2. KWL H4, 3. KWL V5. Poule 3: 1. KWL 3AD, 2. Axel 1, 3. Schoondijke 2. Kermishal - De 'kermishal' van Westdorpenaar Jan Hil brink is toch nog een avond open geweest. Op de sluitings avond van de jaarlijkse ker mis, dinsdag, was het alsnog een volle bak in de feesthal, die Hilbrink gedurende de he le kermis had willen openstel len. Het ontbreken van een ge meentelijke vergunning deed hem echter de das om. Vanwe ge het daarop volgende West- dorpse gejammer, keken B en W van Sas van Gent dit voor de laatste dag door de vingers, zodat het voor die avond ge plande programma door kon gaan. Gaaibolling - Wijkvereniging De Straete hield een gaaibol ling waaraan 52 personen deelnamen. Uitslag: eerste ho ge vogel: E. Buysse; tweede hoge vogel: M. Dhaene; derde hoge vogel: J. Goethals; eerste linker zij vogel: A. Huisman; tweede linker zij vogel: P. Compiet; rechter zij vogel: Ph. Buysse; grootste aantal (7) da mes: Annie Kemer en heren: E. van de Velde. AMSTERDAM, 15 juli - Aardap- peltermijnmarktIn Bintje 35- 50mm werden 8 contracten ver handeld voor levering april tegen ƒ20,50. De stemming was kalm. In Bintje 5Omm werden 324 contrac ten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ31,00 tot ƒ30,00 per 100 kg. De stemming was nau welijks prijshoudend. GOES - Rijks middelbare agrarische school. 2-jarige richting akkerbouw en veehouderij: Martin Deij, Kloosterzande; Hubert Ver- muë, 's Heerenhoek; Henk Buijsse, IJzendijke; Patrick Huige, Ossenisse; Eric de Koek, Kloosterzande; Emile van de Vijver, Graauw. 3-jarige richting akkerbouw: Jaap de Jager, Lewedorp; Jac- ko vanadsand, Schoondijke; Koos de Feyter. Biervliet. 3-jarige richting akkerbouw en fruitteelt: Johny van de Dries, Graauw; Cor de Feijter, Axel; Wim d'Haens en René Kips, Graauw; Jurgen Mi- chielsen, Philippine; Bob Tho- maes, Hoofdplaat; Hilair Ver- durmen, Ossenisse; Omèr Verbist, Vogelwaarde; Ri chard van de Vijver, Aarden- burg. 3-jarige richting akker bouw en veehouderij; Ad Din- gemans, Terneuzen; Arno Maenhout, Aardenburg; Pie- ter Nortier, Oostburg; Paul Verdurmen, Hulst. KAPELLE - Landelijke organisa tie voetverzorging afdeling Zee land. Cursus 'diabetische voet': de da mes De Badts-de Winne, Schoon dijke; Van Laere-Mattheeuws, Westdorpe; Van Leuven-Bubbert, Hulst; Van de Wijnckeï-Paridoen, IJzendijke; De Haan-Dalmolen en Pelle-Plompen, Terneuzen; Male- facon en Malefacon-van Eek, St- Jansteen.

de Stem | 1985 | | pagina 15